NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuw® HET TOOMEEL Een Nieuw Raadhuis voor Schoten. 24°. Jaargang No. 7190 ¥®rschi]nt dagelijks bthaiv® ©p Zen= ®n Feestdagen; MAANDAG 3 DECEMBER 19C6 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: PER "R"8 MAANDEN: ^vÊ£&5> Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel raeer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem j i.ai Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. „1.30 V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 Ir iw iPl H Jl 50 Cts. voor 3 plaatsingln contant K P K' Afzonderlijke nummers o 0.02H V fysJ&SSf n -i u u s s a. mm Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 h Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. üitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis FaubourgMontmartre. DERIDE BLAD. Haarlemsche Handelsvereeniging Qoedgek. by Kon. Beal. van 2 Mov. 189 a De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop -van. den tijd wet haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met 'groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waarde eren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja, zelfs particulieren, moésten lid worden, om ten minste te laten gevoelen, dat men -het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handels- vereenigri-ng steeds opneemt, ails dóen- de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeel-en-, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard, haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegen over. de geringe jaarlijksche contri butie van f 3.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te ma- inen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in procederen en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffen de den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Veree niging is de heer Mr. Th. de Haan •Hugenholtz, Spaame 94, alhier, die Voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der Vereeniging <is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordft een vast recht van 5 der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts; poriovergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op 'buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor po-rto- vèrgoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechtsge leerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In de maanden Juni en Juli zijn 49 vorderingen tot een bedrag van f1707.14 betaald, 11 vorderingen wor den afbetaald, 14 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan m-ej. Schippers van der Heuvel, Schoterweg78 zwart, en A. L. Corver, Kennemerplem 36{ zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden te blijven. Alle brieven, aanvtragen-, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd) aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddag van 2 tot 4 uur waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR.^ ATB. VOGEL ALS „CORIOLANUS". De (heer Vogel 'heeft 'Donderdagavond als 'Shakespeare's „Coriolanus" 'een heel tmooi brok werk laten zien m'aar... Of liever we (hebben twee „maar"s. En een enkel woord daarover, want die bepalen den aard onzer apprecia tie van Vug-el's iwerk. Onze eerste „maar" is, dat Shakes peare nooit ons emotie-leven treft; we bewonderen hem niet ons intellect, maar 'hebben hem niet lief met ons ge voel; hij blijft altijd op een afstand van ons. Die burgers, die op een plein van Rome of ergens anders in 't onein dige staan te redeneeren; die veldsla gen (een-twee-drie, waarin de men- scfien vallen als Tböden speelgoedsol daatjes; dat gesnork en gezeur over vaderlandsliefde, burgertrouw, en meer van die .abstracte deugden; die bloederigheid van allerlei moorden en misdaden, die we niet als echt voelen; die geestigheden van allerlei men- scthen, die ze niet uit zich zelf hebben, maar uit 'Shakespeare's pen komen; die weeklagende moeders en smeeken- de ega's; dat gerammel van wapen rustingen; en meer van dien aard; het' laat ons koud, werkt alleen op ons intellect, en geeft ons nooit een hef tige gevoelsemotie. 'Zeker 't staat niet „gekleed'" dit zoo maar te Bekennen, en 't is chiquer fluisterend over 'Shakespeare op te snijden. (Maar we wagen 't er met on zen naam maar op. En hoeveel zijn er onder een iShakespeare-publiek, die er in hun binnen-ste-binnen net zoo over denken, als ze 't maar durfden beken nen. En dan Coriolanus! Deze (Romein- sche held, die meermalen zijn vader land helpt redden, en dan weigert be hoorlijk te doen wat voorgeschreven is om consul te worden, omdat hij het volk niet wil vleien, eindelijk zelfs dat volk beleedigt en dan uit Rome wordt gebannen!... Wat een vervelende ke rel .en een stugge opsnijer, die altijd maar over zichzelf staat te praten! Men voelt behoefte om hem toe te roe pen: „Maar kerel, als je niet doen wilt wat noodzakelijk is om consul te wor den, waarom solliciteer je er dan naar? (Blijf dan thuis en sta dan niet zoo te zeuren". (En zijn moeder heeft daarom groot gelijk als ze tot hem zegt: Gij kondt genoeg de man zijn die ge szij-t, Door minder te begeeren dat te zijn. Deze man, die zooveel noodelooze berrie maakt, -werkt moer -op vaae kie- geligiheid dan op onze bewondering en symipatlhie. 'En onze tweede „maar" betreft 't vertolken door één persoon van alle rollen in 't stuk, met imitatie van hun stemmen enz. We hebben 't ook van Boy-aards gehoord, we hebben 't ook van Verkade gezien, maa.r zoo iets staat meer op de grens van „kunstig heid" en „kunstjes" dan van „kunst'. Wij kennen menschen, die dit imdta- tiewerk van stemmen ook zeer goed kunnen doen zonder dat er een drup peltje artistenbloed door hun aderen vloeit. Er. zit tets valsch en onwaars in. En nog erger wordt dit wanneer een man met een mannenstem het ge luid van een vrouwenstem moet na doen: dan wordt 't kunstjesmakerij met geluiden. 'Aib. Vogel heeft dit ge vaar dan ook ingezien door in zijn Co riolanus in ide eerste vier bedrijven alle tooneelen waar vrouwen in voor komen weg te laten, en ze alleen in 't vijfde bedrijf te behouden. Trouwens hij: heeft er meer uit weg gelaten en hoofdzakelijk de tooneeilen behouden waarin 'Coriolanus de hoofd rol vervult. En daarin heeft hij mooie dingen van voordracht, geluid en stand laten zien, ja, soms zelfs heel mooi. i lïn den .aanvang gaf (hij den Coriola nus m-eèr somber-stuursch dan trotsch; maar dat werd later beter, en in zijn toom tegen de burgers op 't einde van '.t derde bedrijf was hij al geheel de trotsche man, die hij zijn moest, ter- vfijl zijn vervloeking op het slot ge woon prachtig was. Wat een geluid! En wat heeft hij 't in zijn macht, en wat kan hij: er mee doen! Maar niet 'alleen van geluid, ook van voordracht en uitbeelding van de gehee.le figuur, die hij goed begrepen en in zijn macht had, heeft hij een mooi brok werk la ten zien. De geweldige toom van den trotsoben man werd met verbazende kracht in het geweld van zijn geluid weergegeven. Maai* ook 'de oude trouwe Menesius, met zijn doffere en oudere stem., en lAuf idius, met zijn schor geluid en Bru tus met het scherpe timbre in zijn stem (zonder dat hij1 een marqué of tooneel- verr.ader werd) en dan de volksmenig te met haar aangezwollen geroesem van geluiden wat was dat .alles ver schillend, en uiteen gehouden en mooi begrepen in het karakter van iedere fi guur! Dat Vogel ons niet heeft kunnen tref fen, geen emotie van hoogere beteeke- nis heeft kunnen geven, niet geroerd heeft, maar dat we met koude oogen en droge keel en intellect op den loer hebben zitten luisteren dat is niet zijn schuld, maar die van Shakes peare. Maar deze avond was er toch een van genot, maar genot zuiver en al leen over het talent van Vogel, voor ons een der vier zeldzame dramatische altisten van ons land, die niet alleen van stem en dictie maar ook van dra matische uitbeelding (mimiek en ac tie) nog steeds vooruitgaande is. We hopen daarom, dat hij in de toe-' komst voor de 'kunst behouden zal blij ven: een luitenant minder komt er zoo erg niet op aan, maar ©en dramatisch artist meer kan een blijdschap geven, die maar eens in de zooveel jaar het deel van de kunst kan wezen. FRANS NETSOHER. Soc. Vereeniging. Volgens achterstaande advertentie zal in de groote zaal der Soc. Vereeni ging Zondag a. s. een voorstelling plaats hebben van een Specialiteiten- Uit eigen beweging en buiten onze verantwoordelijkheid plaatsen de vertooners als advertentie een bon in dit blad, op vertoon waatrvan men voor 25 cents een plaats op den 2den rang van 50 cts. kan bekomen. Binienlssii TWEEDE KAMER. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen totgoedkeuring dhr op 7 April 1906 gesloten Algemee- ne Akte van Algeciras enz.wijziging van de hoofdstukken I en II der be grooting van uitgaven van N'eder- landsch-Indië voor 1905nadere ver- fuooging en wijziging der begrooting van Suriname voor 1905 en verhoo ging van 'het Xde hoofdstuk der staatsbegrooting v-o-olr 1905; wijziging van Curasao voor 1905 de hoeren. Van' Doorn. Van Nisman tot Seve- naer, Jannin-k, De Beaufort en Bo gaard!. en over dei wetsontwerpen afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld bij art. 254 eerste lid, der gemeentewet, ten behoeve van de gemeenten Alk maar, Hoorn en Purmerendbegroo ting van liet Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlij ke Ambtenaren voor 1907wijziging van het Vide hoofdstuk der staats begrooting voor 1905nadere wijzi ging van het VlIIste hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1905wijzi ging van het afzonderlijk hoofdstuk der staatsbegrooting vo-oir 1905, be doeld in art. 6 der wet van 28 April 1906 en verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1906, de h'eéren Smeenge, Van de Velde, Van Gijn, De Boer en Van Veen. DIEFSTAL IN HET LOUVRE. De ontvreemding uit het Louvre te Parijs is ito het „Alg. Pol/itliebHadi" ver meld .als volgt 1 bronzen beeldje, hoolg 35 a 40 c.M,. voorstellende eenie Egyptische godlini in zittende houding, geplaatst op een. voetstuk van geel marmer van Si enne, en een. loodcn beeldje, boog ongeveer 12 'c.M., voorstellende eeno vrouw in aanbiddende houding. Dat laatste beeldje is van zeer groo te waardie uit een historisch, en oud heidkundig oogpunt. Opsporing m onmiddellijk bericht woirdt verzocht aan het Departement van -Justitie. LANGS DE STRAAT. Met cz'n zessen stapten ze 't Amstel- hotél uit, zes magere tailor-made ge kleeds, flets-blonde ladies. 'n -Oögeriblik blijven ize staan, alle zes tegelijk, allen denzelfden kant op kijkend, alle twaalf onberispelijke voetjes uit voetvrijen rok in rust. Dan even 'n plotseling gekakel tegen el kaar waarin je iets hoort van museum en tram, en voort gaan ze, twee aan twee de Hoogesluis over en verder, volgens aanwijzing van den hotel-por tier, Weteringschans af om hun doel te bereiken: „the Rijksmuseum".. Dan blijft er plotseling één stil staan, kijkt naar één punt, houdt de face a main kaarsrecht voor de oogen en zegt: „'Nice, very nice indeed. Look there! May, what a nice girl!" Allen blijven staan, May kijkt, Iris kijkt, E~.',c, Icijlr.t. Allooa. fcurc.» iza £mi>ow.OOg]ijk naar de pientere Marker-meid, die be zig is de straat van d'r „volk" te schrobben. De mouwen opgestroopt, waaruit de volle hard-roode armen te voorschijn komen, 't kerngezonde ge zicht en bolle wangen, 't blonde kop je, 't (kleurig lijf en de wijd gerokte heupen vormden dan ook een gelheel heusch wel een kijkje waard. Meid kijkt eerst heel verbaasd naar onbe weeglijke ladies, zet dan doodbedaard d'r bezem aan den kant .en d'r handen in de zij en vraagt lang niet vriende lijk: „Wat mót je?" Engelschen ver staan d'r niet, blijven met zichtbaar welgevallen kijken. ,,I think 't is an Holland maid, not a Zeeland one; ve ry nice very interesting."' „Wat mot je van me?" informeert nogmaals de meid. „Hé 'k wat van je an?" Ladies verstaan d'r niet, blijven kijken. Eve neemt d'r kiektoe stelletje ter (hand, begint 't te stellen. Meid neemt een afwachtende houding aan, broeit zichtbaar op iets, kijkt even naar beneden, lacht dan satanisch. Eve is klaar met d'r toebereidselen, 't vijftal schaart zich belangstellend om haar Eieen. Ze richt toestelletje op in teressant 'boerinnetje... 'HutschU Ladies vliegen ontzet uit een, 'May druipt van onder tot boven, boerenmeid lacht tergend-hartelijk. D'r emmertje water was raak, hoor! Ze zal zich daar late pottretteere door 'n paar vreemde snoeshanen. Ladies zijn ontdaan... Where is a policeman? Ze zoeken, kijken, nergens een agent te vinden, dan gaan ze, Eve toch nog kalm in d'r natte ipaklrie, terug naar 't hotel, met 'n min gunstigen dunk van Hollandsche boerinnetjes. (Tel). DOOR DE HOOGE ZEE Donderdagavond vertrok van Kam pen de sleepboot „Baron Rengers' met drie vaartuigen op sleeptouw naar Amsterdam. Op de Zuiderzee dwars van Harderwijk geraakte een der vaartuigen, het motorschip „Re form", schipper Jonksma, door de hooge zee onklaar, waardoor de dek last overboord sloeg en het vaartuig slagzee kreeg, vol water liep en zonk. De uit 3 man bestaande equipage werd door de van Zwolle komende a to o"mi>oot „Amsterdam" gered en Vrijdagmorgen te 91/2 uur te Amster dam aangebracht. MENS CHE LI JKE GERAAMTEN. Uit Herten-Ooi wordt aan de N. Koer. gemeld Bij de herstellingen aan den Maas dijk zijn in een weiland tegenover het veer twee mensóhelijke geraamten gevonden. Het eerste was zeer ver gaan, het tweede was nog vrij gaaf. Het lag met over elkaar gekruiste ar men, nauwelijks een halven meter beneden de oppervlakte. Ook werden er bij. gevonden 14 groote koperen uniformknoopen met een diameter van 3 c.M., en iets, dat op een me daille geleek. Waarschijnlijk zijn het Thans hebben wij het genoegen onzen lezers een afbeelding aan. te bieden van het nieuwe Raadhuis te Schoten, waarover in het artikel „Uit Schoten's Raadskamer" Zater dagavond ireeds het een en ander is meegedeeld. Over de inrichting van het gebouw, dat door den gemeente-architect, den heer L. Tuynman, ontworpen is, nog het volgende Beneden is rechts van de vestibule een kamer voor de politie, daarach ter is een cel en een bergplaats voor de brandspuit. Links is een kamer voor de bevolkitogsaangdften, waar achter de secretarie komt. Midden in het gebouw is een hal' ontworpen, die toegang geeft tot de genoemde ver trekken en tot de kamer van den ge meente-ontvanger, die naast zijn ver trek een brandkluis krijgt. Een wenteltrap -geeft vanuit de vestibule toegang tot de burgemees terskamer op de eerste verdieping. Een wachtkamer ligt hier achter. Naast dit vertrek is een kamer voor den gemeente-architect, wiens ver blijf door een gang gescheiden wordt van de Raadzaal- Dit is een flinke, ruime zaal, waar in men ook een goede plaats voor het publiek heeft bestemd. Deze laatste localiteiten zijn ook langs een trap uit de hal te bereiken. Het geheele gebouw, dat een gevel breedte heeft van 15 M., zal ongeveer f 14.500 kosten buiten den grond. Het komt te staan op ongeveer de helft van den afstand van het oude Raad huis en het Schoterkwartier. De juis te plaats moet nog bepaald worden. Zooals men uit de teekentog kan opmaken, wordt Schoten met dit Raadhuis een fraai gebouw rijker.. dus geraamten van soldaten. Het ver moeden ligt voor de hand, dat hierin vroeger tijd bij 't overtrekken der Maas gevochten is. Een paar jaren geleden werd in de nabijheid van deze weide ook een ge raamte gevonden. ONGELUKKEN. Donderdag geraakte de landbou wer J. v. B. uit Haerst aan de DiezJer- kade te Zwolle te water. Hij had een lading hooi afgeleverd aan de los plaats, stapte mis en viel van de ka dé. De dochter van schipper R. Bos hoorde een plons en waarschuwde terstond daarop een paar beambten' dien "/Dedems va arische St.-Mij. Met behulp van een bootje wist de be steller J. Heihof den drenkeling, die reeds in zinkenden toestand verkeer de, te grijpen en m<ait behulp van den conducteur H. Klinge weder op het droge te brengen. Na eendge •oogenblikken gelukte 'het v. B. weder tot bewustzijn terug te brengen. Hij verkeerde echter in emstigen toe stand en klaagde over pijn op de borst, zoodat besloten wérd hem per brancard naar het Sophia-ziekenhuia te. vervoeren. Daar heeft v. B. bloed opgegeven en1 is des avonds reeds overleden. (Zw. Ct.) EEN GEVAARLIJK PERRON. Donderdagmorgen is te Hoogeveeïï in hechtenis genomen een zekere J. B., verdacht van afpersing door drei gen met. brandstichting bij zijn ouders. Tevens heeft genoemde B. op zijn stiefmoeder geschoten met een revolver. PROEVEN MET ZOEKLICHT. Volgens, mededeeling van den com mandant der stelling van Amsterdam' worden tusschen 7 en 16 December, op één of twee avonden aan de oevers van het Noordzeekanaal, tus schen het font bij Velsen en IJmui- den, proeven genomen met een klein zoeklicht. Letteren en Kunst E. PIETERS EN C. BREITENSTEIN, De eerste bij Buffa, de tweede hij) Van Gogh. Beiden onvoldoende! Bewijs Pi-eters, de Belg, is Hollander ge worden. En hoewel hij een van die genen is, die, werkend naar een als „goed" vóórondersteld beginsel, de werkwijzen van Nieuhuys én Jacob Maris, daarom ook, kind van zijn tijd, werk van dezen tijd, d. i. principieel goed werk, maakt, zoo heeft hij toch! niet uit zich zelf enkele eigenschap pen, noch heeft ze kunnen bekomen, die zijn werk algeheel vol-doende ma ken, dat is -van de eerste soort. Zoo heeft hij de eigenschap van noncha lante oppervlakkigheid, zoo heeft hij een te sterk nadoen van groote mees ters, zoo -heeft hij echter 't afd-oendé gebrek van zelf niet groot te zijn Maar hij heeft dingen, die -hem tot een artiest maken. Hij heeft zuidelij ke levendigheid, hij heeft de blijheid van zon, en d© gevoeligheid van at- mospheer. Nu noem 'k meteen z'n' beste eigenschappenZijn streven naar zon, licht en donker, tegenstel lingen en zijn bereiken van Meur, daarin. Soms is z'n kleur gansch on voldoende. reikt niet naar de diepten, die 't geval in de natuur zou kunnen hebben (dit vooral in -z'n groote lap pen deze zij-n veel zwakker, zij lijden aan effect trachten). Ook is altijd bij na. door z'n oppervlakkigheid, z'n techniek van Onhollands che luchtig heid, een nonchalance, die tot doel loos verfsmeren ontaardt, zóó, dat de stofuitdrukking vaak verloren gaat. Zijn schetsen zij-n vaak goed, en 'ti schilderij naar die studies gemaakt vaak niet, het is z'n gebrek aan door voering, serieus. Het werk is trillend van levendig heid, het is een verfrissching, in dat opzicht, tusschen veel ouwelijk Hol- laudsch. Het is alles passabel, alles kon er mee door... het is daarom te weinig. Minder dan te weinig is de heer. C. Breitensf.ein uit yelsen. Ik heb geen zin dit werk zoo veel mogelijk af te breken. Ik zal alle, •door mij' gevonden, goede eigen schappen opnoemen De hee-T C. Breitenstein is géén suf fer, niet conventioneel, heeft ver scheidenheid, streeft naar ver schillende uitingen. Is, geloof ik, wddr, d. w. z. niet dat hij de natuur waag geeft, noch in z'n kleurharmo- nie, die toonlooze kleurigheid kan worden, noch in z'n teekening, z'n techniek, van toetsen en stofuitd-ruk- ken en samenstellen in evenwichtige eenheid, noch in z'n toch niet krach tige krachttoeren (bij-v. in de zeer sterk lijkende pinken te IJmuiden in da zon, waar do kleur-en hel tegen el kaar staan, frisch, maar toonloos schreeuwend, terwijl toch de meeste der kleuren, van geen sterkte zij-n)

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 9