Weerbericht. Thermometerstand Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenlnnd MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Biltd, 5 Deo. Hoogste barometerstand 777.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 732.8 m.M. is Dunrossness (ten Noorden van Schotland). Verwachting tot dien avond! 6 December Windmatige, tijdelijke, kracbtage N.W. tot Westól. wind. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking, buiig weer. Temperatuurweinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 747 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 761 m.M. Barometers en Thermometers Huime keuae. Prima afwerking. «HL SM. 6GHMBDT, Zijlstraat 86. U Haarlem. Woensdag 5 December Hoogste gistferön F. 48o Laagste heden nacht F. 420 Hoogste heden tot 2 uur F. 47o Zangavondjes. Morgen. Donderdag, is er te acht nur in 't gebouw van Toyrtbee aan bet Donkere Spaarne weer een zang- evond voor meisjes, onder leiding van eenire jonge dames, die zich daartoe op verzoek van het Alg. Ne- derl. Verbond hebben beschikbaar gesteld. Wij hebben vam zoo'n avond vroe ger al eens een beschrijving gegeven en behoeven daarop dus nu niet weer uitvoerig terug te komen. Meisjes die, natuurlijk geheel kosteloos, aardige liedjes willen leeren zins-en, moeten daar Donderdagavond maar ibeengaan, 't zal wel in haar smaak vallen. „M e s al ld a n c e". Het Rotterdamschie Tooneelgezel- schap (directeur P. D. van Eysden) komt Zaterdag 8 dezer, gelijk reeds igemeld is, een opvoering geven van bet nieuwe stuk van luitenant J. B. Schuil, getiteld„Mesalliance". Daar 'de beste krachten van dit tooneelgezel- schap zullen medespelen, zal dit twee de werk van dezen toon&etschrijver zijn eerste stuk was „G&deballoteerd" wel tot zijn recht gebracht wor den. Jubileum. De heer A. P. Vervoorn, boekhouder bij de Haarlemsche Brandverzeke ring-Maatschappij herdacht heden Üen dag, waarop hij vóór 25 jaar bij ideze instelling in dienst trad. De jubilaris vond hedenmorgen, toen hij op hiet kantoor kwam, het werkvertrek versierd met groene plan ten. Namens de directie sprak de heer mr. C. M. Rasch den ijverigen en be kwamen chef van het personeel zeer waardeerende woorden toe, overhandigde hem een stoffelijk blijk van belangstelling. Door bet personeel en ook door de directie werd den heer Vervoorn ©eni ge fraaie bloemstukken vereerd. De Hollandsche Revue. De Decemher-aflevering heeft als frontispièc© het laatste portret van Dr. Frederik van Eeden. De karak terschets is ditmaal ever den heer P. Goedkoop Dz-n., directeur van de Werf Conrad, te Haarlem, waaruit wij elders in dit blad iets hebben overgenomen. Als „Boek van de Maand" is het werk van den heer Jac. P. Thijsse „Het intieme leven der Vogels" be handeld. Eenige reproducties van fraaie fo to's van den heer R. Tepe sieren dit artikel Uit de rubriek „Belangrijke Onder werpen" noemen we de artikels „Een Ideale school" én „Iets voor Moe- Gev. Voorwerpen. Een kerkboekj e, een hond, een bril to étui, een bril, een zilveren horlo ge, een ceintuur, een vingerring. R ij wieldiefst allen. Dinsdagmiddag is een Üeeren- rijwiel, staande voor een perceel aan den Kinderhuissingel, ontvreemd, 'alsmede een staande in een tuin aa het Kennemerplem. SCHIPBREUKELINGEN OP DE LEVENSZEE. 't Is zoo'n oude, 't is zoo'n veel ge bruikte uitdrukking, dat ik me haast schaam om er mee voor den dag te- kom en. Toch doe ik bet, omdat het zoo'n juist beeld is. Als ge hem gezien had, toen hi. daar in het bankje stond...... Pas i jaar, en dan reeds zóó diep ken Vroeger paste hij goed op, is zeven jaar soldaat in ïndië geweest, waar van bij nu nog een klein pensioentje heeft Ook is hij een goed werkman^ voor eenige jaren werkte hij nog bij een der grootste photografen hier ter stede, maar moest toen weg om, zijn drinken I Het zaakje, dat hij daarna zelf op- eette, liep ook goed, maar het groot ste deel van het verdiende geld ging weg aan jenever. Zoo werd hij een bekende dronk aard, een soort straattype. Herhaaldelijk kreeg hij wegens openbare dronkenschap, eerst boeten, maar toen hechtenisstraffen, en van dagen werden het wéken Zoo héb ik hem zien afdalen, de trap der maatschappelijke ladder af. Steeds dieper zonk hij I Zijn gezin leed! armoede, eijn vrouw een bleek zwak mensckje Nu stond hij weer eens voor den rechter. Twee vonnissen waren tegen hem uitgesproken, elk van drie weken er. daartegen had hij verzet aange- teekendl Waarom? Hij vertelde: „Juist zat ik eenige dagen in de gevangenis, toen ik een brief kreeg van thuis. Mijn zoon lag, zoo werd er geschreven, in het Gasthuis.-Toen be greep ik, dat ik thuis moest komen, om te werken en geld te verdienen, andiers leed, behalve mijn gezin, ook de vrouw en het kind van mijn zoon. gebrék. Die vrouw kwam 'het me dan ook vragen in de gevangenis. Ik heb véél spijt van mijn drinken, en nu verzotek ik u, vriendelijk edelachtbare, de straffen te verminderen, ik beloof plechtig, dat lik ni'et meer zal drin ken. Toe, doet u het maar!" De ambtenaar van liet Openbaar Ministerie sloeg weinig geloof aan het verhaal van den beklaagde {dat ik echter, dioor bijzondere omstandighe den, weet, dat juist is) en vroeg be krachtiging van dé vonnissen, als zijn oordeel uitsprekende, diat van ue mooie beloften toch niets terecht komt. Daarvoor is de man TE diep ge zonken 1 De Kantonrechter vermaande den beklaagde nog aan zijn belofte) ge trouw te blijven. Zal hij het doen Uitspraken. A. M. v. d. H. te IJmuiden, overtr. Drankwet, f 15 of 10 dagen hecht. C. A. te Beverwijk, overtr. Arbeids wet, f 2 of 2 dagen hecht. S. M. R. te Amsterdam, overtr. Spoorwet. 1 of 1 dag hecht. H. K. te Yelsen, wegens orde ver storen, f5 of 5 dagen hecht. D. V. te IJmuiden, wegens straat schenderij, 10 of 3 dagen hecht. J. E. te IJmuiden en 11 anderen, wegens loopen over verboden eTond, resp. f10, f6, of f5, subs. 3 dagen hecht. J. S. te IJmuiden wegens rumoer verwekken, f 3 of 3 dagen hecht. W. H. K. te Haarlemmerliede, over treding Wetb. van Strafrecht. '5 of 3 dagen hecht. P. S. te Beverwijk, wegens verzui men van aangifte van geboorte, f 2 of 2 dagen hecht. A. D., C. S., W. F. en P. M. te Haarlem, wegens als getuige opge roepen wegblijven, 1 en 3 ieder fl, 2 en 4 ieder f2, subs. 1 dag hecht. M. de L. en H. G. I., te Bloemen- daal, overtr. Motor- en Rijwielwet, no. 1 f 5, no. 2 f 3, subs. 5 of 3 dagen hecht. J. W. v. -d. B. te Beverwijk, overtr. Wegennegl. in N.H., fl of 1 dag hecht. Jlir. A. H. S. te 's-Gravenhage, overtr. Pol. verord. Haarlem, vrijge sproken. C. J. K. te Haarlem, overtr. Pol. verord. Heemstede, ƒ0.50 of 1 dag hecht. WIJKGEBOUW W1TTEKRUIS TE IJMUIDEN. Voor dit doel werd ontvangen van H. M. de Koningin-Moeder f100. ZANDVOORT. Door den heer Doeglas, architect te Haarlem, is namens de Erven H. Driehuizen, aanbesteed: Het bouwen van 6 winkels en Bodega op een ter rein gelegen voor Hotel Driehuizen, Ingeschreven werd door de heeren: A. en W. Groen, voor f 20450; Jb. Ko per, voor 19400; Siegers, voor f 19050; Zwaan en -Schikkema, voor 18864; M. Koning, f 18855; J. C. Groot, Haarlem, voor 18737; J. Verhagen Jr., voor f 18222; J.Water, voor f 17500. De alhier gehouden collecte in de kerk der Nederd. Herv. Gemeente al hier, heeft opgebracht 89. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 4 30 Cent per Regel. OVERVEEN. Door den veldwachter J. de Vries is proces-verbaal opgemaakt tégen P. L. te Haarlem, wegens overtreding van art. 461 Wetboek van Strafrecht, we gens het zich begeven in een afgeslo ten buitenplaats, met hét doel om een lijster te vangen. BLOEMENDAAL. Arbeidsongeval. Terwijl de machinist van de Elec- trische Centrale bezig was om water af te tappen uit den stoomketel, kwam het water met zooveel kracht uit de kraan van den stoomketel, dat hij genoodzaakt was van de ladder, waarop hij stond, af te springen, waarbij hij zijn rechterbeen inwendig kneusde. HEEMSTEDE. Tengevolge van afkeuring van 7 lo- telingen dezer gemeente der lichting 1906, zullen in 1907 worden opgeroe pen de nos. 24, 25, 26, 27, 28, 29 en 30, respectievelijk getrokken door J. Th. Neeskens, J. de Bonte, G. N. van Looij. H. Schreurs, H. O. Zelle, 0. G. Deen en F. A. Moo&er. Het was Dinsdag een waar feest voor de kindeiren, die de gemeente school alhier bezoeken. De goede Sint vergezeld van zijn zwaTten knecht, kwam hun per rijtuig van uit Haar lem een bezoek brengen. Vooral bij de jongste leerlingen was de aanvan kelijke vrees voor Sinterklaas door de vriendelijke woorden, die deze sprak, spoedig in groote vreugde veranderd, die nog toenam, toen op een wenk van Sint Nicolaas, Pieter man de knecht, pepernoten en bruid suikers ring strooien, en koek, sui kergoed en prentenboeken uitreikte. Op aller gezichten kon men zien, dat de blijde verrassing de kinderharten vroolijk stemde en den wensch deed kennen, dat de goede Sint ook een volgend jaar het jonge .volkje van hier niet moge vergeten. Aardig was het antwoord, dat een deo- kleinste kinderen gaf op een vraag van zijn onderwijzer, waarom Sinterklaas voor dezen niets had meegebracht..Wel, meester, dan hebt u zeker niet goed opgepast!' BENNEBROEK. Bij de Dinsdagavond gehouden ver kiezing van een ouderling en een dia ken in de Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen de heer J. F. Verschuur tot ouderling en de heer J. F. Wesseling tot diaken. Beiden waren aftredend. HAARLEMMERMEER. De proef met het nieuwe licht voor bruggen en wegen te Hoofddorp heeft niet aan de verwachting voldaan, zoo dat het bestuur van Haarlemmermeer besloten heeft nog andere proeven te nemen. TWEEDE KAMER. Van de ministerieele redevoeringen is reeds in heit kort geseind. Aan (het incident-Viéhof is nog toe te voegen, dait de heer de Beaufort, lid der commissie voor de stenografie uit sprak, dat de lieer De Stuers niet een jaar (had moeten wachten met het ui ten van zijn grief en dat de heer Schaper het 'integendeel toejuichte, dat die geuit was, omdat ook hij vond, dat de met de correctie belaste amb tenaren soms raar omspringen met ministerieele redevoeringen. Een hun ner had, potdori! (zei de heer Schaper) een toezegging van de Min. van Wat. eenvoudig geschrapt! Dat wij deze mededeelingen in een kort telegram samenvatten en daar mede eigenlijk konden volstaan be wijst dat de pers, dat elk dagblad, van welke grootte dan ook, op :het stuk van Kamerverslagen en overzichten eigen behoeften en eigen inzichten heeft. De Kamer besloot gisteren met 37 tegen 35 stemmen tot het uitgeven van eigen analytisch verslag harer be raadslagingen naar het oordeel van Min. De Meester zou de Eerste Kamer eigendunkelijk' moeten beslissen of zij het ook verlangde. De meeningen het bleek reeds liepen zeer uiteen. Maar hierover wa ren vóór- en Tegenstanders het eens, dat dit voorstel niet was gericht tegen de pers; dat haar verslagen zoo goed en zoo objectief waren als ze zijn kon den (ik neem er mijn. hoed voor af! zei de heer Borgesius) zelf oud-jour nalist en een parlementair veteraan uit wiens mond deze lof iets betee» kent); maar dat de pers in de Kamer slecht gehuisvest was, niet minder dan de Kamer trouwens zelve. Maar ■terwijl er nu waren die de aange vraagde f 40.000 liever voor verbete ring wilden besteden (je kunt er 40 ar beiderswoningen 'per jaar voor hou- wen, zeide de heer v. d. Zwaag) meen den anderen, dat de Kamer behoefte hiad aan een eigen, objectief verslag, aan een verslag dat ook voor de lezers van de kleine pers kon beschikbaar worden gesteld voor weinig geld, dat voor Indië waarde had (ook voor de Kamerleden zelf, meende de heer van Wassenaer) en dat niet zoo uitvoerig was als de Handelingen. De heer Lief- tinck, tegenstander, kondigde bij de Middelenwet een voorstel aan om de Handelingen goedkooper verkrijgbaar te stellen. Met hem spraken tegen het voorstel de heeren v. d. Zwaag, Drucker, en Borgesius, vóór de heeren De Beau fort, Tak en van Wassenaer. Zooals gezegd, met 2 stemmen meer- ideitheid werd het voorstel aangeno men en men ging daarna aan Buiten- landsche zaken. Van de daarbij behandelde punten zal het (best gesproken worden bij het antwoord van Minister van Tets. We stippen dus kort aan, dat ter sprake brachten: de heer van Asch van Wijck 'de geringe actie van het departement in het belang van handel en nijver heid, gebleken door het nadeel dat onze boomkwéekerij heeft van het Duitscbe tarief; de wenschelijkheid van invloed op de tweede vredescon ferentie onzerzijds in het belang van geleidelijke ontwapening; de wensche lijkheid van neutraal-verklaring van Nederland. De heer v. d. Berch van Heemstede: het nadeel van het Duitsdhe tarief voor onze tuinbouwproducten; de heer van Vuuren: idem voor de boomkwee kers van (Boskoop. De heeren Pas- stoors ep Tak: de uitzetting van Ne derlanders uit Duitschland; de oproe ping in de 'St.-Ct. van Nederlandsche werklieden ter vervanging van Duit- sche stakers, een paar maanden nadat er gestaakt was. De heeren Tak en Plate: de te groote stilzwijgendheid van het departement, waar de Kamer inlichtingen verlangde. De heer Duy- maer van Twist: de dubbele belasting (ongevallenwet) van Rijnschippers hier en in Duitschland; de heer Reij- ne: bespoediging der onderhandelin gen met Amerika over verlaging van de invoerrechten op onze likeuren; de heer Van Kol: internationale regeling van de opruiming van wrakken in zee. Heden 10 uur voortzetting. ningsche universiteit. De adviezen over herziening dier Armenwet ziinop twee na ingekomen en de verdere voorbereiding wordt voortgezet. Ten aanzien van de toepassing der Drankwet beschouwt de Minister ge legenheden voor wedrennen en voor een concours als buitengewone in richtingen, voor maatschappelijk ver keer. De herziening dier Drankwet is in voorbereiding. Wetsontwerpen omtrent gemeente bedrijven en zekerheidssteiling van gemeénte-anibtenanen zijn gereed om spoedig het departement te verlaten. Ter zake van gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen is nog geen overeenstemming met den Mi nister van Financiën verkregen. Mén kan niet bevorderen, dat in de provinciën naar een zelfden maatstaf gehandeld wonde, ten aanzien van de jaarwedden van burgemeesters, ge meente-secretarissen en -ontvangers. De minister stélt zich op het stand punt, dat politieke ensuur op_ schouw burgen geheel is ter beslissing van den burgemeester. Het overlég over het vraagstuk der Zondagswet, zal eerlang kunriien lei dien tot wettelijke maatregelen. Een wetsontwerp op de banken van leening is in bewerking, waarvan de minister die indiening zal Tot wegneming van misstanden in biet beheer van hofjes en .dergelijke liefdadigheidsinstellingen, is de Mi nister bereid. Tot 'het nemén van bij zondere maatregelen' tot bestrijding van de lepra vindt de xegeering geen dringende aanleiding. Een onderzoek is ingesteld naar de mijnwormziekte in Limburg. Een onderzoek naar de oorzaken der kindersterfte kan- hij nog niet toezeg- gen. Een ontwerp van wét op het in ver keer brengen van 'levens- en genot middelen, gebruikt als huishoudelijke artikelen, is bij den Centralen Ge zondheidsraad in behandeling. In af wachting van een algemeen© rege ling worden maatregelen tegen melk- vervalschiing niet noodig geacht. Voor verbod van absinth bestaat nog geen aanleiding. In verontreiniging van openbare wateren zal worden voorzien door wijziging van de Hinderwet, voorzoo- veel aangaat de verontreiniging door fabrieken of werkplaatsen-; door af zonderlijke bepalingen, voor zooyer betreft verontreiniging door gemee riolen. De minister ziet de wenschelijkheid van de instelling van eén staatscom missie in zake den duur van de voor behoedende werking der koepokinen ting vooralsnog niet in. Bij de aangekondigde wijziging der Woningwet ligt verlenging van den termijn, gestéld bij de artt. 30 en in de bedoelingwordt toekenning van beroep tegen beslissingen van Ge deputeerde Staten in zake het verleé- men van voorschotten do:or gemeente raden mede overwogen, zoomede op- béffing van den twijfel, of onteigening i al dan niet alleen voor grachten, stra ten ien pleinen is toegelaten, alsook het vraagstuk der coöperatieve bouw verenigingen. Verbetering van- de woningtoestan den in den Biesbosch ligt z. i. in de band der gemeentebesturen. Zijn standpunt in zake de bestrij ding van de tuberculose uiteenzettén- de, verklaart de minister, dat van hem niet te te verwachten een voor stel tot bestrijdinr van de tuberculo se op Staats kosten, evenmin als voor stellen tot gedwongen ontsmetting van goederen, gebruikt door tering lijders; wel is hij bereid, te overwe gen bevordering van overhieidswége van vrijwillige ontsmetting van goe deren van tuberculose-zieken. Hij wenscht te bevorderen, dat het gevraagde krediet voor het grootste gedeelte voor subsidies voor plaatse lijke vereenigingen worde besteed, zoo mogelijk telken jure te verhoogen. In één woord zag hij gaarne door de plaatselijke vereenigingen maatrege len aangewend, om dé lijders te hel pen. Een algemeene herziening der wet op het staatstoezicht op krankzinni gen wordt voorbereid. Inkrimping van de gelegenheid tot opleiding aan 's Rijks normaal 1 essen ligt niet in dé bedoeling van den Mi nister. Overwogen zal worden de ruil van archieven met België. staande schuurtje zijn ondergebracht, in hun doodslaap te storen. In bijzon derheden de oorzaak te beschrijven van het gebeurde is niet wel mogelijk, als men weet dat van de 5 inwoneu- den slechts één zoon ternauwernood tijd heeft gehad, zich in het achter huis over den hooizolder te redden. Hij kon ons op een vraag hoe de brand ontstaan was, slechts antwoor den, dat toen hij ontwaakte alles reeds in lichte laaie stond, en er geen mo gelijkheid meer was om zijn moeder, zijn broer en zijne 2 nichtjes te red den. Hij heeft echter nog den tijd gehad het vee te redden. Drie der slachtoffers vond men in de voorkamer. De oude moeder in de bedstede, de zoon en de nicht, blijk baar pogingen' aangewend hebbende de oude vrouw, die ziek was, nog te redden, voor de bedstede op den vloer. Het jongste nichtje in het tusschenver- trek lag nog te bed in dezelfde (hou- ding alsof zij n-og lag te slapen. Blijk baar .heeft de 9-j'arige stumperd niets bemerkt en was de dood reeds inge treden voor de vlammen het leed kwa men vergrooten. De verslagenheid in het dorp is groot 'en men herinnert zich iniet ooit een dergelijke ramp te hebben bijge woond. 'Een andere berichtgever meldt ons: Tot circa 2 uur had de zoon Gijs bij zijne zieke moeder gewaakt, waarna 'hij zich naar boven ter ruste begaf. Wegens buikpijn moest hij evenwel te gen 4 uur opstaan, toen hij op eens den brand in het achterhuis, waar de vier familieleden sliepen, ontwaarde. Aan redden der ongelukkigen was van dat oogenhlik af geen sprake meer, daar dat vertrek in lichte laaie stond vermoedelijk de menschen toen reeds gestiktof verbrand waren. Even wel zou hij toch nog door het vuur geloopen zijn, indien men hem niet had tegengehouden. Daarop bracht men de koeien in veiligheid en redde men nog inboedel uit het voorhuis. De geheel verkoolde lijken van de vrouw en het kleine meisje Lena vond men in de bedstede en die van Johan na en Jan ervoor, zoodat men nog zou kunnen aannemen, dat deze laatsten getracht hebben de anderen te red den. Er moet ook nog eene partij kippen verbrand zijn. Men vermoedt dat denbrand is ont staan door het omvallen van een pe troleumlampje. (Hbld.) toegang te verschaffen tot het aan grenzend perceel 215 door middel van valsche sleutels. Zij maakten een gat in het dak van de woning der firma Brandes, waardoor zij blijkbaar niet konden afdalen, waarop zij een twee de gat maakten, dat hen in de gele genheid stelde naar beneden te ko men. Daar werd hun doortocht ge stuit door een luik, waarvan zij c'e; hengsels forceerden, totdat zij er iD slaagden liet bureaulokaal te berei ken. De bureaux werden doorsnuf feld. papieren in alle richtingen ver spreid. Blijkbaar heeft men gezocht naar sleutels van de brandkast, doch die niet kunnen vinden. Daairop iB een poging in het werk gesteld, om de brandkast open te breken, doch bij dezen arbeid schijnen de inbre kers, als er ten minste van meer dan één sprake is, op de een of andere wijze te zijn opgeschrikt. Stukken van waarde worden niet vermistalleen een aantal sigaren d. zijn meegenomen. De geldelijke schade is van geen beteekenis. De inbraak, werd Dinsdagochtend' eerst bij die opening van het, kantoor, dat 's nachts onbewoond is, bemerkt Toen werd natuurlijk onmi'ddieHijii de politie gewaarschuwd, die zoeken' is. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Aan de Memorie van Antwoord, be treffende de begroeting voor het de partement van Binnenlanidsche Zaken is o.a. het volgende ontleend De reorganisatie van het onderwijs en de financieel© verhouding tusschen het Rijk en gemeenten komt aan de orde, nadat de staatscommissiën daarover rapport hebben uitgebracht Het eindcijfer wordt verhoogd met f617.157, waarvan bestemd f210.000 tot leniging der ramp van, de Gro- GENTCKSTARRE Te Puiflijk, gemeente Druten, is een 48-jarig man overleden aan besmet telijke meningitis (Genickstarre). HOOG WATER. Uit .Slikkerveer—-Bolnes meldt .men: Door het hooge water hebben de scheepswerven en de veren der stoom- booten gedeeltelijk onder water ge staan. Op de werven kon men niet vol ledig doorwerken. Eenige personen kregen water in (huis. 'De Zaagpolder aan de overzijde der Maas is inge vloeid. BLOEDVERGIFTIGING. (Men meldt uit 'Zeeland: Binnen enkele dagen hebben zich drie gevallen van bloedvergiftiging met idoiodelijken afloop voorgedaan, een op het eiland Schouwen, een te Stavenisse en thans wordt gemeld, dat een schippersknecht uit St. Maartens dijk (eiland~Tholen) aan bloedvergif tiging overleden is in het gasthuis te Bergen-op-Zoom, tengevolge van het openkrabben van een puistje op zijn wang. DE 'RAMP TE BEÜ9ICHEM. Onze berichtgever meldt ons: Omtrent de vreeselijke ramp, die zich Maandagnacht in het landelijk dorp Beusicbam heeft afgespeeld, zijn reeds de hoofdtrekken medegedeeld: De plaats waaraan deze droeve her innering nog lang zal verbonden blij ven ligt ongeveer een kwartier gaans van de kom van het dorp, aan den dijk in de richting van Ravenswaay. Toen ik Dinsdag de plaats des on- heils bereikte, kon ik alleen een kate steenmassa aantreffen, met hier en daar nog half smeulende binten en dit alles omgeven door een troepje mannen, (half versuft elkaar zachtjes toefluisterende, angstig als zij sche nen. de 4 slachtoffers die in het alleen- ZOMERiSGHE HERFST. Als eene bijzonderheid meldt men uit Blaricum, dat in verscheiden tui nen aldaar nog rozen in bloei staan. D.it mag ials een groote zeldzaam heid beschouwd worden. BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN. Maandag hield de Vereeniiiging van Burgemeesters en Secretarissen de provincie Noord-Hollamid in een dér lokalen van het stadhuis te Am sterdam, een vergadering. Ter vervulling der vacature, welke zail ontstaan door die periodieke aftre ding van den heer J. M. van Beek li te Landsmeer, werd de heer Van Beek weder met groote meerderheid van stemmen benoemd. De heer jihir. N. van Foreest, burge meester van Héilo, lokte eene gedach- tenwisseling uit omtrent de volgende vragen „Wanneer aan een behoeftig per soon in een gemeente, die niet zijne woonplaats is, maar waar hij toeval lig verblijft, een ongeval overkomt, tot hoe lang kan dan dé gemeente, waar de behoeftige zich bevindt, op grond van art. 22 der Armenwet, ge acht worden verplicht te zijn, tot on dersteuning bij wijze van politie zorg? „Moet zoo lang hulp verleend wor den, totdat de behoeftige in die mate hersteld is, dat hij zich weder kan begeven waarheen hij wenscht, kan die hulp geacht worden dn vol doende mate te zijn verstrekt, wan neer hij zoodanig is hersteld, dat hij zonder bezwaar naar zijne woon plaats kan worden vervoerd De vergadering was van oordeel, dat onderstand voor zooveel poli tiezorg betreft moest worden ver leend in die gemeente, waar (de arm lastige zich bevindt. EEN DIENSTVAARDIGE „BROER' Men schrijft uit No-ordwijkerhout aan het „Leidsche Dagblad" Ben jongmensch van hier is voor nemens te gaan trouwen met een meisje van Noordwijk. En daarvoor heeft hij geld opgespaard. Enkele dagen geleden giinig hij naar Leiden om een bed te koopeu. Daar ontmoet hij een bekende, aan wien hij zijn plan mededeelt. En geeft hem een adres van öen bedden- winkel op. Samen gaan zij daarheen. De aan staande bruidegom koopt een bed, en bespreekt met den winkelier, dat dit bed door hem, met de Noordwijksche stoomboot aan het opgegeven adres zal verzonjlen worden. Dit bed "is echter daar niet aange komen. Wat is nu het geval geweest? De kennis van den bruidegom, even nadat zij den beddenwinkel ver laten hadden, daarheen teruggekeerd met een handwagen, en heeft aan den winkelier gezegd, dat „rijn broer" uit zore dat het niet tijdig ge noeg aan de stoomboot zou zijn, hem verzocht had het daarheen te bren gen. De „broer" rijdt met het bed weg, maar komt daarmede niet aan de stoomboot, maar in den lombard, waar hij het verpant. Zoo is de aanstaande bruidegom het bed kwijt geraakt. En die gewaan de broer is ook zoek. INBRAAK Maandagnacht is ingebroken bij de firma Brandes Co., grossiers in ko loniale waren, Prinsengracht 217 te Amsterdam. De dieven wisten zich DOOR ZIJN MOLEN GEDOOD. Dinsdagmorgen is te Afferden df molenaar A. Joosten bij het omzetter der molenkap zoodanig door een dei wieken getroffen, dat hij bewuste loos neerviel en spoedig aan de beko men wonden overleed. INTERN. TENTOONSTELLING VA1 VOEDINGSMIDDELEN TE ANTWERPEN. 'Zooals reeds bleek uit een korte me dedeeling, aan de „Staatscourant' ontleend, zal in de maanden April Mei en Juni 1907 te Antwerpen een ii ternationale tentoonstelling gehoude worden van voedingsmiddelen van ai lerlei aard. De prospectus omvat, b> halve de gewone groepen, die men de tentoonstellingen op dat gebia pleegt aan te treffen, een afzonderli; ke sectie voor iiygiëne in verband ros meeskunde en artsenijmengkunde. Een eigenaardigheid is dat de batig saldi van deze tentoonstelling, waai voor groote belangstelling wordt vei wacht, ten goede zullen komen aa liefdadige stichtingen van Antwerpei Terwijl als eerevoorzitster optreed de Gravin van Vlaanderen en als een lid van het tentoonstellingscomité heer Alp. Hertog, burgemeester Antwerpen, hebben een aantal invloed rijke Antwerpenaren hun mede-we: king en toetreding als leden van hi comité toegezegd. Tot gedelegeerd commissaris voo Nederland is benoemd de (heer Ben J. Veldhuis, Raadhuisstraat 44 te Au sterdam (bureau Damrak 97) wien men zich kan wenden voor al verlangde inlichtingen omtrent plaat ruimte, prijzen enz., en 'die op vraag de prospectussen enz. toezend HET ANALYTISCH VERSLAG KOM De Tweede Kamer heeft dé post-v ]f 40.000 tot 'het invoeren van Analytisch Verslag met 37 tegen stemmen aangenomen. Het .verslag zal dus worden ing voerd. d: E1EN SERENADE, NaaT men mededeelt, zal op avond van de zitting der Tweede Bi mer, waarin de post op de begrooting voor den opbouw der Ac demie wordt aangenomen door studenten te Groningen aan de aui riteiten een serenade worden bracht. DAME VERMIST. Vrijdagnacht heeft een 72-jari? dame te Dieren haar woning ver' ten en is daarin .sedert niet weer ruggekeerd. Niettegenstaande das toe alle pogingen in het werk gesteld, heeft men haar niet geva den en vreest men, dat haar ongeluk is overkomen. (Aroh. Ct.) GEVOELVOL Wat in de gemeente Miliingen al in staat is de gemoederen in ii weging te brengen, kan worden af? leid. zegt de „Anh. Ct.". uit de w gende advertentie in „de Gelderisi der" Onzen hartelijken dank voor tie I langstelling, bijl het overlijden v. onze kat ondervonden, 17 No/c-wb! B. V, Miliingen, 25 November. DE APOTHEKER EN DE ZIEKTE VERZEKERINGSWET 1907. Onder bovenstaanden titel faebfe dé (heeren M. de Jong en J. Th'. Til kolenberg, apothekers te Amsterdai in Sohéltemia en Holkema's boékltë d:él aldaar, een brochure laten schijnen, waarin zij tot dJe conclusies komen: 1. De tegenwoordige positie vani apotheker Us in lader opzicht oawt dolende. 2. De apothéker moet dé eenige pê soon ziijn, die ihat monopolie der ceptuur en den verkoop van gene* middelen in. het Meun. iheeft 3. Absolute scheiding van genei en 'airtsenijbereidlkunst is noodzaï lijk. 4. Premieverhooging voor die tb bestaande ziekenfondsen is billijk noodig. Volwassen leden moeten cent, kinderen 3 cent per persoon per week betalen, 5. De honoraria der artsen en, ap fhekers moeten met de meerdere komsten uit 4 verhoogd worden. 6. De tarieven van de ziekteverzen ringswet 1907 zijn te laag voor de k zondere er 7. Wanneer de bijzondere kassen voor dezelfde premie di. schadeloosstellingen zullen moeten? ven als de districtskassen, dan r" die niet kunnen bestaan blijven. 8. Alléén kan dat, wanneer de W© raria der artsen en apothekers laagd worden. Dit mag niet gens 5. 9. Ondernemingsziekenkassen len de meeste kans van slagen b® hen in de hoogere gevarenkla^

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2