Koloniën Leger en Vloot Letteren en Kunst Jit de Arbeiderswereld INGEZONDEN Sportpraatje. Rechtszaken Gemengd Nieuws personeel. Van uit den voortuin treedt men over een ophaalbrug bet eigen lijke kasteel binnen. Uit een rij van Bcherphoekige leien daken, verb eft eich de net gebouwde midkléltoren op de 4 boeken van het kasteel staan even zooveel kleine torens. Boven de voorpoort staat een 3tee8 nen borstbeeld, hetwelk volgens de overlevering dat van Prins Emanuel van Portugal moet zijn. In dit merkwaardige kasteel wor den evenveel kelders aangetroffen als er maanden in t' jaar zijn; evenveel vertrekken als er wéken en evenveel ramen als er dagen in 't jaar zijn. Het- kasteel ging volgens bestaande gegevens van Don Emanuel, zoon van Don Antonio dien rampspoedige door Philips II onttroonden Koning van Portugal over in handen van een Phi lips van Nassau, Heer van Grimfbuy- eenvervolgens kwam bet aan de ge slachten Van Scherpenzeeü en Van Wevelinslioven, welke laatste het on- heuglijke jaren hebben bezeten. Daar na aan Jonkheer J. F. C. Osy, van Antwerpen. Sedert een paar jaréni ging liet na ddens dood in eigendom over aan mevrouw de 'douairière Van, Andiinga (lê Kempenaer. Gistermiddag brachten wij een be zoek aan het Kasteel, dat aai eeai paar uren tijds veranderd is in eene ruïne! Bij he<t betreden van de binnenplaats, waar het niet ontbrak aan welwillen de inlichtingen omtrent de ramp, gevoelde men, d!at met eerbied deze historische grond moest worden betre den. Vóór het gebouw, waarvan wij floor een ophaalbrug over de diep© gracht gescheiden bleven, trof ons in den nog overeind staanden voorgevel een achttal kleine nissen, op zwarte schilden met onderscheidene zinne beelden en daaronder aangebrachte Latijnsche spreuken. Een er van draagt het opschriftVis Nescia V:n- c (Tegen de overmacht vermag men niets) Helaas, de waarheid van dit woord as hier maar al te zeer aan den dag gekomen. Slechts de buitenmuren, waarop tie 4 hoektorens, staan nog, en in 't mid den steekt ter helfte de hoogte toren nog daarboven uit. En dat alles werd door het vuur vernield in slechts en kele uren. Om half twaalf, zoo verna men we, ging de eigenaresse, mevr. Van Andrmga de Kempenaer naar haar slaapvertrek, en was alles volmaakte ordo. Omstreeks half twee echter werd een der dienstboden wak ker en ontdekte een zee van licht en vuur, en had juist nog tijd om me vrouw te wekken en intijds het- in lich te laaie staande gebouw met de an dere bewoners te verlaten. Van red den was geen sprakealle kostbaar heden en oudheden liggen in den nog smeulenden, nu en dan opvlammen- den puinhoop. De oorzaak i.s niet bekend, en geen (aanleiding is te vinden. Het kasteel, dat eene zeer groote en kostbare res tauratie had ondergaan, toen bet een paar jaar geleden in eigendom over ging aan mievrouw De Kempenaer, evenals 'de inboedel, verzekerd. Juist Kö^imSi „hoeveelheid den op 't kasteel aangekomen, 't welk nu mede in de puinhoopen onder- ging- Slechts wat tafelzilver werd door den huisknecht in veiligheid bracht. De tegenstelling is wel scherpeen avond waarin de eigenaresse de dorpskinderen van vreugde stralende gezichtjes bereid had, en een nacht, waarin zooveel van histori sche waarde in den vuurgloed is on- dergegaan I CENSUUR OP LECTUUR De Minister van Marine licht in de memorie van antwoord in den bree- de toe hetgeen gebeurd is omtrent de censuur met gedrukte stukken. Waar een poging werd gedaan, om in een beschrijvingsbrief van den Matrozen- bond aan een schepeling het beheer der zeemacht in de uitoefening van ziin gezag te belemmeren, was bet overboord werpen daarvan gerecht vaardigd. Waar echter in geschriften, die aan boord en in de gebouwen aan den wal verspreid worden, geen lec tuur voorkomt, die strijdig is met de militaire en maatschappelijke orde, behoort door de bevelvoerende offi cieren geen bezwaar te worden ge maakt, die geschriften toe te laten. Te dezer zake zal echter naar meer eenheid worden gestreefd door het '"n onderling overleg tusschen de be velvoerende vlagofficieren doen uit vaardigen van uniforme bevelen ten aanzien van verboden lectuur, en dit wel tot handhaving eener goede krijgstucht. Reeds zijn langs dien weg als bepaald verboden lectuur aangegeven eenige tijdschriften en andere bescheiden, die blijkbaar geen ander doel hebben dan liet opwekken en aanwakkeren van anti-militaire gevoelens en bet afbreuk doen aan het gezag. TWEEDE KAMER. Zooals gisteren reeds werd gezegd, had de Minister van Justitie een uit voerig debat te beantwoorden. De heer Van Raalte nam dan ook een flink stuk van de ochtendvergade ring in beslag. Wij zullen in bet kort releveeren de verschillende door hem besproken punten. Op den voorgrond stelde de Minis ter, dat hij li,and werkte om al de toe gezegde wettelijke maatregelen ge leidelijk in te dienen, doch dat hij niet meer werk op zich kon nemen. Het Elmira-stelsel. De Minister was beireid tot een onderzoek in loco, zoo spoedig hij daarvoor een hoofd ambtenaar missen kon. Na voorafgaand onderzoek en hoewel uitbreiding van het strafge- bied niet zonder bedenking was zou de Minister maatregelen voorbe reiden tegen speelzucht, possiografie en prostitutie. Wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het burgerlijk huwelijk zou de Minister overwegen. In afwachting een or nadere rege ling van het burgerlijk proces achtte de Minister tijdelijke maatregelen niet noodig en niet raadzaam. Hoewel erkennende, dat iedereen, ook socialisten, oordeelt onder den mvloed zijner omgevin- bestreed de Minister, dat er klassejustitie was. Hij zag geen reden om veranderingen voor te stellen betreffende de straf toemeting, alleirminst opheffing van de minima en maxima, een remedie, die hij afwees. De Minister aanvaardde de volle •verantwoordelijkheid voor de gratie der Groningse he fabrikanten. De ge- doode knaap was onvoorzichtig ge weest en het Hof te Arnhem, welks leden het gratieverzoek onderteeken den, had stellig een geldboete opge legd, wanneer de wet dat niet had verboden. Ten aanzien van de toepassing der 'Kinderwetten wilde de Minister gaar ne tegemoetkomen aan enkele der ge opperde bezwaren, zoo bijv. de ver plichte procureurstelling der voogdij raden. Deze raden waren om advies gevraagd. De samenwerking tusschen 's Ministers departement en particu liere vereendgingen voolr de opvoe ding der „voogdijkinderen", was uit stekend. De gerezen moeilijkheden waren grootendeels op,gelost. Voor een herziening dier Loterijwet zag de Minister vooralsnog geen reden. Hü beloofde overweging van de dwangverpleging van drankzuch tigen. Bij repliek stelde die heer Schaper een, nadler te behandelen, motte van (orde voor om de Kameir te doeta uit spreken, dat dn de zaak dier Gronding- scbe fabrikanten geen. juist gébruik was gemaakt van het recht van' gra tie- Te vermelden valt, dat bij de re plieken de oud-minister Loeff zich ten aanzien .dlezer zaak aan de zijde des Ministers schaarde. De heer Troelstra drong aan op overlegging "dier ter zake ontvangen adviezen, wat de Minister zou over wegen, ofschoon hij er weinig zin *n ha.d. De artikelen gaven aan eenige le den gelegenheid bij herhaling te wij zen op den achterstand der proces sen bij meerdere rechtscollegers. Zij drongen allen op voorziening aan en do heer SmidJt maakte van het ant woord des Ministers zijn stem voor de begrooting afhankelijk. De Minister zag geen heil in ver meerdering van het aantal rechterlij ke ambtenaren men kon ook niet altijd geschikte personen vinden hij nveendb, dat de achterstand kon worden afgedaan zonder vermeerde ring van personeel. Z. L moest heil gezocht worden in verbetering der posities en in het gehalte der ma gistraten. Met den heer Van Styrum wisselde de Minister nog van gedachten over de door dezen in ontkennenden zin be antwoordde vraag, of de rechterlijke colleges bun „kleine uitgaven" kon den verantwoorden langs administra tie ven weg, terwijl de Minister meen de, dat .dit wèl mocht. Voor een aantal lagere beambten bij de rechtscolleges (klerken, enz.) werdj door enkele sprekers een goed woord gedaan. Heden 10 uur voortzetting. Maandag, Woensdag en Vrijdag a.s. vergadert de Kamer ook de avonds. INGEZONDEN MED ED EET .TNGEN. GOED NIEUWS VOOR (HAARLEM. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver lichten en heelen in hun grootsch werk, de vermoeide nierweefsels, zij lossen het gekristalliseerd urinezuur op en houden het lichaam, vrij' van niergiften die ziekten teweegbrengen. 'Mejuffrouw T. L. Sclhimsheimer, Ja cob van Lennepstraat 10 te Amsterdam meldt ons: Nu ik dank zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen zoo goed als genezen ben van een nierziekte, waar aan ik reeds zes jaren geleden heb, wil ik ook op mijn beurt U mijn ge nezing (bekend maken en zal ik dit voortreffelijk geneesmiddel met warm te aanbevelen, aan al diegenen, die aan een nierongesteldheid lijden. Ik bad een hevig stekende pijn in den rug en dn de zijden en was immer aan gedaan met een intens vermoeid ge voel, dat zich vooral 's morgens bij het opstaan openbaarde. Met onijn eetlust en slaap was het treurig ge steld, onophoudelijk had ik veel pijn bij het urineeren; de urine was meest al vuil, troebel, en liet veel bezinksel na. Daar ik tevergeefs verschillende deskundigen over mijn lijden geraad pleegd had, dacht ik dat mijn ziekte ongeneeslijk zou zijn. Ik had dan -ook niet veel vertrouwen in Foster's Rug pijn Nieren Pillen, toen men mij deze aanraadde. Doch toen ik hiermede be gonnen was, kon ik na een paar dagen een groote verlichting waarnemen. Ik ging door met Uw pillen, die ik gere geld volgens de gebruiksaanwijzing innam en na vier weken bekwam ik een groote verandering in mijn toe stand. Ik gevoelde dat mijn kwaal successievelijk verdween en ik hen er zeker van dat 'wanneer ik nog eenigen tijd verder ga met Uw geneesmiddel, ik volkomen hersteld zal zijn. Ik 'Ondergeteekende 'verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Foster's 'Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezen, laat U niet overthalen iets anders t% pro- beeren. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. van Gulik, Zijl straat 98, J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, 'Spnarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of f 10 voor zes doo- zen. ue van Louis Bouwmeester Sr.. be halve Indië, ook Frankrijk enDuitsch- land denkt te bereizen. Hij is vast van plan zich na een tweejarige tour nee te Parijs te vestigen. HET RESULTAAT DER LEIDSCHE REMBRANDT-TENTOON- STELLING. Men schrijft uit Leiden aan die „Te legraaf" In de Donderdag alhier geJiouden zitting van den gemeen/beraad was eene medledeeling ingekomen van de commissie over de Rembrandtfeesten, waarin deze meldde, dat zij de haar toegekende subsidie van 2000 ntet be- hoefit, daar de tentoonstelling een ba tig saldo heeft opgeleverd van ƒ935. Besloten werd dit batig saldo te be stemmen tot aankoop van eenig kunst werk, ter plaatsing in liet Stedelijk Museum „De Lakenhal", ter blijven de herinnering aan den schitterenden uitslag van die Rembrandt-tentoon- steüling. ATJEJI. Wij lezen in het „Bat. Nblid." van 13 No v. De gouverméur van Atjeh seande 'gisteren Marechaussee ondier luitenant Hoo- gers doodden in Goeimé vier vijan den en twee vrouwen; arresteerden een vijand, 6 vrouwen en 5 kinderen; buit :een beaumontgeweer en een revolver. Wij missen in dit bericht de mede- deeiing, dat die vrouwen bij ongeluk gedood zijn, zooals in den laatstön tijd steeds gedaan werd. Waarom?, Natuurlijk denken wij allerminst aan opzet, maar een patrouille, die vier vijanden neerlegt, één arresteerde en tevens de) hand legde op zes vrouwen en vijf kinderen, terwijl geen andere wapens worden buit gemaakt dan een geweer en een revolver, staat niet voor zoo'n heet vuur dat er aanstonds ook vrouwen behoeven te vallen. In ieder geval mag men tocli zeker van zoo'n patrouille verwachten, dat de noodzaak om de vrouwen te doo- den, bewezen wordt. Daarom vragen wij nogmaalsis de weglating der woorden „bij ongeluk" of wegens ver zet of wat dan ook een toevallig ver zuim Zoo metwaarom moesten die vrouwen gedood worden Overigeais is de gevangenneming van vrouwen en kinderen toch geen mannenwerk HET ONGELUK TE TJEPOE. Over het verdrinken van mevrouw Carter, geboren Lans, te Tjepoe, ver nam het ,9oer. Hbl." nog de volgen- Ie bijzonderheden. De heer Carter had nadrukkelijk aan zijn vrouw gezegd om niet in de rivier te saam baden, daar hij wist, hoe gevaarlijk dat was. Niettemin liet genoemde dame zich door de fa- rmlie Burger overhalen, die waar schuwing in den wind te slaan. Tn de rivier was het een stoei van belangdaardoor kwam mevrouw 85® eï ren gedeeltelijk aangehouden eaikon daardoor blijkbaar niet meer boven komen. Een drietal kinderen, neef en nicht jes uit Soerabaja, die bij mevrouwC. gelogeerd waren en niet in 'fte rivier waren gaan baden, zagen het onge val van den oever en schreeuwden den heer B. toe, om te heil pen. Deze was evenwel geheel zijn tramontane kwijt en stak geen vinger uit. Toen sprong de oudste knaap, na haastig zijn kleeren uitgetrokken te hebben, moedig te water en dook naar zijn onder water verdwenen tante. Gerui- men tijd daarna kwam hij weer bo ven, roeoen.de„Hier ligt zij, ik heb haar bij den hals vast geljad, maar ik kan haar niet boven brengen. Help mij De anne jongen was de uitputting nabijniettemin stak de heer B.,nog heelemaal van streek, weder geen vinger uit om de gezonken vrouw of den met zijn laatste krachten naar den oever worstelenden knaap te helpen. Gelukkig slaagde deze er tenslot te ;n aan land te komenanders wa ren twee slachtoffers gevallen. Een half uur later werd het lijk op dezelfde olaats opgevischt, dus niet een dag later, zooals eerst gemeld werd. De haastig toegesnelde echtge noot en dochter konden helaas de levensgeesten niet meer opwekken. Toen de geneesheer dien dood had geconstateerd, werd naar de familie te Soerabaja getelegrapheerd langs de lijm der N. I. S„ om den schok niet te plotseling te doen aankomen, dat de verdrenkene zwaar ziek was. Dat was tusschen 11 en 12 uur 's mor gens. Het telegram bereikte den ge adresseerde s avonds 7 uur, nadat een tweede telegram reeds lang den dood had gemeld. LOUIS BOUWMEESTER Jr. Zooals men weet. heeft Louis Bouw meester Jr. na de tournée van het Haarlemsch Tooneel, Indië rondge reisd met Anton Kimmel's Echtschei ding", waarin hij zelf 10 heeren- en 2 dames-rollen vervulde. Aangemoedigd door dit succès, heeft hij thans van den heer Otto Zeegers, schrijver van „Tragische Le vens" en „Het Juk", een dergelijk stukje ter opvoering aangenomen, waarmee hij, na de Indische campag- De „NAUTILUS". Blijkens bericht van den comman dant is de Nautilus" 6 'December van Teneriffe naar Laluz vertrokken. Se dert 28 Nov. was vermoedelijk, door zoekraken van een telegram geen be richt ontvangen, waardoor de familie leden der opvarenden ongerust wer den. LOONSVERLAGING. Uit Sneek wordt aan de ,,L. Crt." geroeid Zooals men zich zai herinneren, brak voor ruim twee maanden eene staking uit aan de steenhouwerij van de firma G. en J. Cool alhier. Dit con flict werd toen tot genoegen van pa troons en werklieden opgelost. Inge voerd werden de 10-urige arbeidsdag, afschaffing van stukwerk en loonsver- hooging. Men kan zich de teleurstel ling van het personeel voorstellen, nu de patroon, pas twee maanden na deze actie, dreigt eene belangrijke Ico-nsverlaging in te voeren. Vóór 14 dagen deelde deze reeds mede, dat de loonsverlaging noodzakelijk was, daar de vastgestelde loonsverhooging voor bet bedrijf niet houdbaar bleek te zijn- Dinsdag werd dioor hem medege deeld, dat de loonsverlaging, vermoe delijk 3 4 cent per uur, met 14 dagen in werking zou treden en alle werk lieden op 1 Februari a.s. als ontslagen zouden worden beschouwd. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. KERSTFEESTUITDEELING AAN 200 ARME GEZINNEN. Terwijl er jaarlijks in Amsterdam aan 2000 arme gezinnen een' maaltijd wordt verstrekt, en aan 1000 thuis zittende armen een mand eetwaren wordt bezorgd, zou het Legter dies Heils h'ter in dieze plaats ook graag iets willen doen. Het vorige jaar werfdl aan meer dan 100 gezinnen hier dn Haarlem een Kerstpak uitgereikt en velen waren wij in staat te yerblijdien met nieuwe of oude kleedtfngstukken. Dit jaar willen wij het getal ver dubbelen, door aan 200 larme gezinnen een Kerstpak te geven. Gij, die zoo rijk bedeeld zijl met aardsche goederen, help ons dit doel bereiken, igeef een bijdrage in geld, als een onzer, dezer dagen, u een lijst teir inteökening aanbiedt. Heeren winkeliers, ziet uwe winkels eenis na, en verblijdt ons met uwe inzendingen, die wie, na ontvangst van bericht, gaarne komen afhalen. Door uwe hulp zal het Leger des Heils in staat gestéld worden het doel te bereiken. Denkt eens aan de vreugde, die het Kerstpak brengen zal, wélks inhoud zal bestaan uiterwten, boonen, rijst, grutten, spek, koffie, thee, etc., als-" ook een Kerstbrood. Binnen enkele dagen zal u de lijst ter inteekening worden aangebo den. Ook zullen oude Meedingstukken, die nog gebruikt kunnen worden, in dank worden aanvaard. Hoogachtend J. C. SMITS, A. F. SMITS—MEYERE, Officieren. Leger dies Heils, Schagchelstraat 26. Overzicht- De tweede helft van het seizoen is allesbehalve gunstig ingezet. Van de vijf vastgestelde oompetitie wedstrij den in .de W. 1ste Klasse, gingen er maar 2 door, daar in de drie andere gevallen óf het terrein afgekeurd, óf de match gestaakt werd. De 2e Bekerronde trof weinig beter lot, daar van de 16 ontmoetingen er maar 9 doorgingen, zoo dat de over blijvende 7 Zondag a. s. gespeeld zul len moeten worden, wat natuurlijk het geregeld verloop van die competi ties niet ten goede komt. Beginnen wij, met de competitie, dan dient allereerst die 43 overwin ning Ivan H. F. C. op D. F. C. geme- uiureeiivr „rmracn -waardoor de Haarlemmers met 2 punten meer en één match meer gespeeld dan H. V. V. zich op de eerste plaats gevestigd hebben. Zooals te verwachten was, boden de Dordtenaars een bevigen te genstand en pas in de laatste minu ten gelukte het H. F. C. het winnende •goaltje te fokken. Minder spannend was de strijd' in Leiden, waar Ajax 't geweldig aftake lende Sparta, dat bovendien Eshuys, Maas en Cijfer miste, vrij gemakke lijk met 3—1 kloipte. 't Begint er wer kelijk voor de Rotterdammers lee- lijk u't te zienmet nog maar éen punt voorsprong op nos. 8 en 9 ligt de laatste plaats gevaarlijk dichtbij. De Bekerronde bracht een paar aardige verrassingen. Allereerst drtent de merkwaardige overwinning van P. W. II op een geheel compleet P. W. I met 52 genoemd te worden. Misschien zijn ze ar in Enschedé op u't om 't tweede den Beker te bezor gen, nu 't eerste toch wel weer als altijd den kampioenstitel zal binnen halen. De reserve van de Roodbroeken kwam vrij onvolledig op tegen de tweede-klasse Allen Weerbaar en won met 31. VoorwaaT een kranig stukje van onze derde-klassers. Vitesse won op 't kantje met 43 van Hercules II, terwijl Wilhelmina meer dan droevig figuur sloegen zich thuis met 91 door Voorwaarts liet kloppen. We zullen de Bossche naren 't volgend jaar waarschijnlijk wel in de 2e klasse zien debuteeren. De verdere uitslagen waren •vrij onbelangrijk. Het Bekerprogramma voor a. a. Zondag omvat nu nog H. B. S. II—A. V. V. A. F. C.— Excelsior. Achilles (R.)Quick (A.). V. V. A.Prisia. V. V. V.Quick (Kampen). Concordia II—V. O. C. II. M. V. V. O.—H. V. V. II. Voor dé le klasse vinden we een mooi programma. De Roodbroeken zullen 't genoegen hebben H. V. V. een bezoek te bren gen. Of. ze nog kans hebben Er is we'nig van te zeggen, maar spelen ze zooals in de eerste ontmoeting aan den Schoterweg (zooals men zich her inneren zal won H. V. V. toen precies met 43) dan geven wij ze wel een kansje. H. F. C. ontvangt Quick, en zal waarschijnlijk zijn negende overwin ning boeken, 't Is echter te honen, dat Schalkwijk een beetje zekerder spel vertoont dan den vorigen Zondag an ders konden er wiel' eens rare dingen gebeuren. Hercules krijgt den outsider, Ajax, op bezoek, en zal waarschijnlijk win nen lo. omdat het uit den aaTd der zaak sterker is, 2o. omdat drie over winningen achtereenvolgens Ajax stellig te machtig zouden worden en ten derde omdat de Leidenaars niet de gewoonte hebben zich met gelijk spel op te houden. De Dord ten aren moeten naar H. B. S-, en hebben o. i. de meeste kans. H. B. S. doet tegenwoordig vreemd en 't zou ons niet verwonderen, als we ze nog eens een paar plaatsen op 't lijstje zagen zakken. Sparta ontvangt Velocitas, welke match voor de Cadetten veel gewicht heeft. Immers, in geval van een over winning van Velocitas ziin ze nog maar éen punt achter op Sparta en hebben dan een mooie kans om de laatste plaats aan een andier over te dfoen. Quick en D. F. C. zullen hierin trouwens ook een woordje meespre ken. In 't Oosten zijn maar twee eerste- klasse-ontmoet'ngen, beide tamelijk onbelangrijk. P. W. ontvangt Vitesse, en zal hiermee .waarschijnlijk meer gemak hebben dan met haar tweede 'elftal, terwijl U. D. n uweer aan de beurt is om Wilhelmina te gaan „in maken", en zeker deze gunstige gele genheid om baar average wat op te knappen nigt voorbij zal laten gaan. In het laatstverschenen nummer van „het Sportblad", vinden we in de notulen van de bestuursvergade ring bet volgende berichtje Begrooting. Na eenige discussie wordt dc begrooting over het loopen- de hondsjaar vastgesteld' als volgt U> t g aven. ProtestgeLden 100.— Almanak 220. Port en telegrammen 900. Reis- en verblijfkosten 1100. Onkosten 2500. Drukwerk 1000. Medaille-rekening 400. Pers- en Propaganda- Gommissie 350.- Div. Commissies 700.- Inkomsten. Contributie Inleg Beker Boeten Wed s tr i jdige lden Inleggelden Interest Opbrengst Spelregels 7270.— ƒ3000.— 60.— 900.— 1600.— 1485.— 100.— 125.— 7270.- NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravendeel ds. M. v. Grieken, te Amewte. Bedankt voor het beroep te Wouters- woude door ds. N. P. Fockens teWins- sen (Geld.) REM. BROEDERSCHAP. Uit het viertal, ter voorziening in de vacature dr. G. Buisman Jr., te Delft, is opgemaakt het volgende tweetaldr. C. E. Hooijkaas, te Bos koop, en ds. G. J. W. Oldeman, Dokkum. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. W. Quarles van Ufford, geb. te Loosdui nen, op stellingen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de br. N. Beets, geb. te Houten. Utrecht. Cand. Rechten: A. Waszink. Cand. Class. Lett.: mej. H. G. W. Boer. Kerkel. voorber. ex.: J. E. Klomp. 'Cand. Theol. 1": J. G. Woelderink, en :F. Coolsma. RECTORAAT OVERGEDRAGEN. Dr. A. G. Honig, aftredend rector der Theol. school Kampen, heeft Don derdagavond in de Aula dier school het rectoraat overgedragen aan zijn opvolger prof. M. Noordtzij. Prof. Ho nig 'hield daarbij eene rede over: „Cre- ■atianisme of Traducianisme ('Genera- tianisme)?" BENOEMD. Benoemd tot tijdelijk leerares in .ie Hoogduitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meis jes te Leidenmejuffrouw G. C. Kooyker, onderwijzeres aan dé meis jesschool te Alkmaar. HOOGE RAAD. De Hooge Raad vernietigde liet ar rest van het hof te Arnhem, waarbij het geschorste lid van den Roomsch- Katholieken Volksbond te Nijmegen niet-ontvankelijk werd verklaard '<n zijne vordering tot schadevergoeding tegen die vereeniging, ter zake dat hij door haar bestuur bij een muziekuit voering van het St. Barbara-gilde in het gebouw van den Volksbond uü de zaal was gegooid, waarbij hij een horlogeketting en eenig bloed was kwijt geraakt. De Hooge Raad overwoog, dat het hof alleen uit de onbevoegdheid der vereeniging R.-K. Volksbond,, om ter plaatse en ten tijde in de dagvaarding gesteld op te treden heeft afgeleid, dat bet bestuur der vereeniging al daar niet door onrechtmatige daad kon verbinden en dat hert. hof enkel c-p dien grond den eiscbetr niet-ont- vankeüjk heeft verklaard. Die beslissing is onjuistde veree niging kan door haar bestuur een on rechtmatige daad plegen, wanneer dit namens haar optreedt en blijft binnen de grenzen dloor de statuten in het algemeen voor de bevoegdheid van dat bestuur ten aanzien1 idetr vereeniging van 'n hond. Sjaaltje houdt veel vaï z'n houd, dn gaat er des avonds mei wandelen, langs die De Ruyterkade Dan loopt hij aandachtig, rnet z'i (honden op den rug, gebukt en gebo gen, over de straat. En z'n hond!, dii zoo verstandig als een mensch is sjokt er filosofisch-droomend achter aan. De hond van Sjarltje staat echte niet ingeschreven en ontduikt iedere.' dag de hondenbelasting. Sjarltje wi die belasting met betalen, en zei blijft z'n dioies 'n A'reemdeling in j| staatsburger-homden-m aatschappij Op^ 'n goeden dag geschiedde lue toen 'Sjarltje niet thuis was, dat ee controleur van die honctenihelastiki aanbelde. Does blafte, zooals hij in mer deed, wanneer hij onraad rook „Ksj hond riep de vrouw, en 2 stond op de donkere trap met 't dit tegen 'r arm. Ze deed die idieur open. „Wie is diaar ridp ze, en ze tun; de naar beneden.. „Ik ben controleur van (die hond ei belasting heeft u hier 'n hond! „Ne.e ari'mheerriep die vrouw, ze vloog naai* idem zolder, opende li a-aam, en zette Does in de dakgoot. De controleur steeg halverwege 1 tr ap op, ten zag door 'n venster omg veer wat er gebeurde. Toen vloog (hij naar beneden enke naar boven, naar dö dlalcgoot. Daar stond droomerig en wisp staartend, in de dakgoot, turen naar liet panorama van Ameterdai de hond van Sjarltje. Zóó kwam Sjartljë voor dén fcanto rechter, die tot zes gulden boete su sidiair één dag hechtenis veroorde de. In hooger beroep eischte rar. Qui lus bevestiging. VRIJSPRAAK. B. en W. van Schoterland, beschi digd van overtreding van art. 5 d Woningwet, zijn vrijgesproken, kantonrechter oordeelde dat aan vertimmerde woning geen vernif wing, maar herstelling had plaats 1 had. DE DOODSLAG IN DE VAN OSTADESTRAAT. De zaak tegen Vleesenbeek en D Heyer betreffende den doodslag en mishandeling op Van der Kwast de- Van Ostadestraat te 's-Gravenha gepleegd, zal Dond'érdag 10 Janu in hooger beroep voor het gered hof aldaar worden behandeld. DIEFSTAL. Voor de rechtbank te Heerenvt stond terecht J. W. vroeger best Ier bij de Ned. Tramweg-Mij., Gorredijk. thans in DuïtscMand'i toevend© (wenvaarts hij vlucht wegens diefstal van geld uit de der Maatschappij en uit de patrfi liere kas van denchef. Het O. eischte 1 jaar gevangenisstraf, de behandeling dezer zaak bleek, W. voor hij in dienst dier N. T. kwam reeds 2 maal veroorde was wegens diefstal. Natuurlijk b! de directie daarvan teen ohkuudif BRANDSTICHTING. De rechtbank te MidcMbuirg d uitspraak in die zaak van A. P. de" 1.' jaar, suikei-bakkersknecht te B vliet, thans in hechtenis tö MM burg, beklaagd van brandistichtiii! Hij had in den avond van 11 0 ber j.l. te Biervliet, toen d© bui meester aldaar werd geïnstailleerd het hem verdroot, dat er geen mmatte of vuurwerk plaats had, zettelijk brand gesticht in een op land staande hoop taa*we. Beklaagde werd veroordeeld tot maanden gevangenisstraf, met- 1 gering van het voorarrest. Een binnen die grenzen door h©t be stuur gepleegde onrechtmatige daad kan de vereeniging doen aansprake lijk worden voor de gevolgen dier handeling wanneer het bestuur zoodanig optredend© ten aanzien van derden onrechtmatig handelt en als dan kan de onbevoegdheid der ver eeniging ten tijde en ter plaatse waar gehandeld is alleen en op zich zelf geen grond zijn voor hare niet-aan- sprakedijkbeid voor d© daad van haar bestuur. Door derhalve met te onderzoeken, of het bestuur, gelijk wias gesteld, als zoodanig namens de vereeniging had gehandeld, waren de artt. 1692 en 1401 B. W. geschonden en verwees de Hooge Raad de zaak terug naar het Arnh-emsche Hof. MEINEED. Voor de rechtbank te Assen is 21/2 jaar gevangenisstraf geëischt tegen J. v. <L B„ te Uffelte, wegens mein eed in de strafzaak tegen M. T„ die eveneens wegens meineed heeft te recht gestaan en deswege tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld is. SJARLTJE EN ZIJN HOND. De hond van Sparitje is een donkere does met hélder-bruine oogen en al- tijd-kwispeQenden staart 't ideaal. EEN MOORDPROCES. Te Berkomer, in den staat b' lork, is Woensdag uitspraak ged in een moordproces, dart. buite woon véél sensatie heeft gewekt, jcngmensch van goede afkomst zeer gefortuneerde familie, had plaats zijner inwoning, Cortlandt trekkingen aangeknoopt met een brieksmeisje, Grace Brown. Dit je ging in haar vereering voor jongen man, Chester Gillette, zóó dat zij zich bereid verklaarde, trouwbelofte te vergeten, om moeilijkheden en vernederingen den kant zijner verwanten te 1» ven. Grace Brown, zag zich- echter noodzaakt haar woonplaats te ten en ging naar de Adironda waarheen Gillette haar volgde. Van een roeitochtje op een ma ia de buurt keerde Gillette allee rug. De boot zeide hij wias geslagen; het meisje had hij ni'eer kunnen redden. Maar liedea bij het meer woonden, hadden kt gehoord, en vonden later Gike tennisracket, welke geheel met bespat was. De jonge man werd hechtenis genomen en verzwaard tegen 'hem' gerezen verdenkingen' allerlei telgenetrij dagheden verklaringen. Het lijk werd ook vonden, en toen bleek, dat do ong( kige vrouw <op wreed© manier doodgeslagen, vóór haar lichaam het water was geworpen. Woensdag nu deed de geizwore rechtbank uitspraak, welke lui' „schuldig zonder verzachtende standagheden". Dit beteekent, lette zal worden geëlectrocuteerd. POGING TOT ZELFMOORD. Te Londen werd een 72-jarig voor den rechter gebracht, b« digd van poging tot zelfmoord, deït een jaar of acht lijdt hij aai kwaal, die hem ondraaglijke bezorgt. Laatst werd het hem te m tig en bracht hij zich met een een wond in den hals toe. Al dl ren had hij geen dokter ger pleegd hij had het niet op doi maar nu zal hij het toch doem, zijne familie beloofde voor hem zorgen. Onder deze omstandigheden 1- rechter hem vrij uitgaan. EEN STOER GESLACHT die BrittenKort geleden speelt Westward Ho vier mannen een P golf, die samen 331 jaar oud w» Dezer dagen deden vier andere heeren te Musselburgh in SchéJ

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6