Weerbericht Thernoiaeterstand Uit de Rechtszaal. Uit de Omstreken Binnenland MEBEDEELINGEN VAN HET KONENKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt yoorm. 10.50 uur.) De Bildt. 13 Dec. Hoogste barometerstand 777.6 m.M. te Horta (Azorern)laagste 741.4 m.M. te Syli (eiland ten Westen van SLees- wijk-Hiolstein). Verwachting tot dien avond van 14 December Windmatige tot kractotagen, meest WesteL wind. Gesteüdtoeid van de lucMtoene mende bewolking, waarschijnlijk re- ®®Bv j Temperatuurweinig verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 750.2 m.M. Neiging tot' vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 748 m.M- Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. t» Haarlem. Donderdag 13 Deeambar Hoogste gisteren F. 44° Laagste beden nacht F. 40* Hoogste heden tot 2 uur F. 42* B1 o emistenvereen. „Haar lem". De Koninklijk goedgekeurde Statu ten dezer Vereeniging zijn in de Staatscourant opgenomen. De vereeniging heeft ten doel: a. de behartiging der belangen en bet vriendschappelijk verkeer harer leden onderling; b. de bevordering der kennis in het luinbouwvak c. het verleenen van weidelijken steun bij ziekte van en aan onderge schikten harer leden. Zij tracht dit doel te beneiken I. door het houden van vergaderin gen en vxiendschappelijke bijeenkom sten II. door het doen houden van voor drachten op tuinbouwkundig ge>- bied; IIL door het vormen en in 6tand houden van een fonds als onderafdee- ling der vereeniging onder den naam vanUitkeeringsfonds bij eae&te. Faillissementen. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, dd. 11 December 1906, is Jacobus Vreeken. handelende onder de firma J. Vreeken Co.. bloemist te Hillegom, verklaard in staat van faillissement. Recbter-commissaris Mr. J. D. Pasteur. VERViALSCHING VAN VOEDINGS MIDDELEN. Dr. Greshoff heeft succes op zijn plan om tijdens de vergadering van de NederL Ctoem. Vereeniging op Za terdag 15 dezer alhier, een tentoonstel ling te houden van vervalschte voe dingsmiddelen. Hij ontvangt zooveel inzendingen, dat één kamer al niet meer voldoende is om alles te bevat ten. Pleizierig voor 't publiek, dat al dien rommel slikken moet en jammer, dat de pers hij deze tentoonstelling niet wordt toegelaten. Ze had met pu bliciteit wel goed werk kunnen doen. Maar... de Nederlandsche wetten zijn nog zeer verachterd en geven volstrekt geen waarborg, dat iemand die een knoeier een knoeier noemt, vrij uit kan gaan. Vandaar dat de tentoonstelling blijft in den besloten kring van de leden der Chemische vereeniging. Het Vrije Tooneel. Dit gezelschap gaf Woensdag avond in de Kroon o. a. een mop van Nap. de la Mar getiteld ..Zijn Edel achtbare". waarin een loopje wordt genomen met het feit. dat in een der Brabantsche gemeenten Speenhoffs optreden verboden is. Dit verbod werkte hier ais recla me, want de zaal was vol en 't publiek ■had plezier in het stuk, waar zelfs een nagemaakte Isadora Duncan is bijgehaald. Speemhoff zelf zong na tuurlijk eenige van zijn liedjes. Woensdag a 6. gaat dezelfde op voering weer in de Kroon. Brandstichting. Bij een gehouden instructie beeft de vrouw van dien arbeider, die te Halfweg zijn woning in brand stak en daarvoor gedetineerd is, bekend haar man daarbij te hebben gehol- Besmettelijke Ziekten. In de week van Woensdag 5 tot en met Dinsdag 11 December zijn te Haarlem voorgekomen 8 gevallen van diphtheritis en 2 gevallen van rood vonk. Te Haarlemmermeer 2 gevallen van typhus en febris typhoïdea en 2 ge vallen van diphtheritl3. Te Schoten 2 gevallen ran diphthe rias. Te Heemstede 1 geval van roodvonk. Te Hillegom 2 gevallen van diphthe- rftie. YoetbeL Voor de 3e klasse N. V. B. speelt de H. F. C. E. D. O. Zondag 16 Dec. tegen AJax n uit Leiden op haar terrein aan d*a Bc&aterwec- ONVOORZICHTIGE SPOORWEG MANNEN. Hedenmorgen stonden terecht Cor nells Bos, stationschef te Oostzaan, en de ploegbaas Jiacob Broek, te Zaan dam. De daatste beklaagde was op 6 Oc tober met een lorrie op -de lijn bij Oostzaan werkzaam geweest. Bij wis sel 4 verzette hij een wissel, om met de lorrie te komen op het doode spoor. Aan een los arbeider had Broek toen opgedragen den wissel weer om te zetten. Deze had het ech ter niet gedaan. Het gevolg is geweest, dat de trein 3773 door dezen verkeerden wissel stand op liet doode spoor reed. Een daarop staande wagen werd uit de rails gestooten, en een stiootblok ver nield (dit werd 9 meter weggeduwd). Van den trein zelf ontspoorde de lo comotief en vier goederenwagens, maar persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Bos stond nu terecht, beschuldigd, dat hij die, als in dienst zijnd sta tionschef verantwoordelijk was, voor de veiligheid op en om het station zich niet overtuigd 'heeft, dat de wissel veilig stond. De ploegbaas Broek stond ook te recht, wegens het niet in vorigen stand brengen van den wissel. De los-arbeider aan wiien Broek het omzetten van den wissel had opge dragen, is niet vervolgd n-eworden. De beklaagden bekenden het hun ten loste gelegde. Als getuige werd gehooid, de dis- tri cts-inspecteuT der H. IJ. S. M., H. A. Hen-kei. Deze deelde mede, dat zijn inziens het gepleegde verzuim zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben, wanneer 3773 in plaats van een goederentrein, een personentrein was geweest. De beklaagden zijn reeds door de H. IJ. S. M. gestraftbeiden door in houding van twee dagen loon. Het Openbaar Ministerie had in twijfel gestaan of deze zaak al dan niet vervolgd moest worden, aange zien het hier twee verdienstelijke be ambten zijn, die zich nog nimmer aan zoo iets hebben schuldig gemaakt. Een zware straf wilde het O. M. dan ook in geen geval vragen. Bei den hebben een vrijwel °elijk ver zuim gepleegd, waarom bok een ge lijke straf moet worden Eisch tegen beiden 50 boete, subsi diair 30 dagen hechtenis. De beklaagden vroegen clementie met het oog op hun groote gezinnen. Uitspraak Donderdag a. s. WOESTE LOTELINGEN. 't Was lotingsdag in Oostzaan. De aanstaande soldaten waren van plan eens flink te gaan fuivende bloe metjes moesten eens goed buiten zet worden. Een der lotelingen wilde echter niet meedoen, en trachtte stil letjes op een fiets te ontsnappen. Daarmede nam Hendrik Vonk echter geen genoegen. Hij wist C. Traay te pakken te krijgen, gaf hem een duw, zoodat hij met fiets en lal over straat viel, en zich leelijk bezeerde. Het Openbaar Ministerie eischte te gen Vonk voor deze ongemotiveerde mishandeling, 3 ren, overtr. Weg.ragl. in N.-H., ieder ƒ1 of 1 dag hecht. L. L. en J. V. te Velseroord, ervertr. Jachtwet (verzet tegen vroeger tegen ban .gewezen vonnissen) vorige uit spraak bekrachtigd. H. B. en A. H. te Haarlem, wegens dronkenschap (verzet tegen vroeger tegen hen gewezen vonnissen) vorige uitspraak bekrachtigd. Boekenveiling. Woensdagavond werd het laatste gedeelte der thans gehouden boek- verkooping geveild. Er is bijzonder veel belangstelling geweest. Zoogin gen Dinsdag vele werken boven de 30 van de hand. Een exemplaar van het „Weekblad van het Recht" 1885— 1906 (niet compleet) bracht 114 op „Diiephuis, Het Nederl. Burger recht" 76 enz. Gebleken is dat boekenveilingen te Haarlem alle reden van bestaan heb ben. Dienstweigeraar KriBar. Hedenmorgen omstreeks half acht werd de dienstweigeraar Kriller uit de gevangenis alhier vrijgelaten. Eenige geestverwanten wachtten hem op en ontvingen hem hartelijk. RELLETJES IN DE KROON. De Rechtbank veroordeelde heden den heer Mertens, die de vorige week terecht stond wegens het mishande len van de politie-agenten Metselaar en Pluiser, bij de vaak-besoroken en beschreven relletjes dn de Kroon, tot een boete 'Van 75 gulden, bij niet be taling te vervangen door 20 dagen hechtenis. De eisch van het Openbaar Minis terie was een week gevangenisstraf. UITSPRAKEN. J. W. Koks, los werkman te Haar lem, opzettelijke vernieling, 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. Troost, aardwerker te Bei broek. diefstaL f 10 boete of 7 dagen hechtenis. J. L Maas, arbeider te Haariem- merliede. dooden van eens anders dier, 5 boete of 5 dagen hechtenis. W. C. van Geel. graanhandelaar te Haarlemmermeer. di erenm i sh an.de- ling, 25 boete of 10 dagen hecht. W. F. Flamas en Th. L. Overdijk, zeelieden te Leiden, wederspannig- heid door 2 personen, de le 2 maan den. de 2e één maand srevange straf. W. v. Duyn, L Vlieland, A. v. <L Bent, arbeiders te Katwijk, desertie van boord, ieder één dag gevange nisstraf. F. L. v. Schenkel, A. Jaspers©. A. v. Borre. werklieden te Velsen, we derspannigheid, ieder 3 weken vangenisstraf. N. F. Raap, machinebankwerker te Haarlem, mishandeling, ƒ50 boete of 30 dagen hechtenis. UITSPRAKEN KANTONGERECHT!. J. v. t. R. te Bloemendaal, en J. H. te Haarlem, overtr. Drankwet, no. 1 1(5, no. 2 ƒ10, subs. 3 en 5 dagen hechtenis. S. v. A. te Haarlem en A. v. d. W. te Heemstede, overtr. Arbeidswet, ieder 3 maal 2 of 3 maal 1 dag heciht. E. K. en P. H. te Haarlem, wegens een kind beneden 12 jaar arbeid doen verrichten, resp. ƒ1 en 0.50, subs, dag hecht. H. G. te Egmond a/Zee. overtr. Regl. vervoer 1901, ƒ3 of 3 dagen hecht. T. T. te IJmuiden, wegens op een in beweging zijnden trein springen, ƒ5 of 2 dagen hecht. H. B. te Zandvoort, overtr. Jacht wet, 7 dagen hecht. P. J. v. d. A. te Hillegom en G. P. G. te Spaamdam, ieder 2 overtr. Jachtwet, no. 1 2 maal ƒ10, no. 2 2 maal 5. subs. 2 maal 4 dagen hecht. D. V. te Velsen, wegens konijnen- delven, 8 of 4 dagen hecht. J. de W. te Haarlem, wegens het vervoeren van wildstrikken 5 dagen hecht. A. de G. en 4 anderen te Umuiden, wegens rumoer verwekken, ieder 3 of 3 dagen hecht J. K. te Santpoort en 16 anderen, wegens loopen over verboden ïn-ond, resp. 10. 6, 5 of 3, subs. 3 dagen •hecht A. S. le Haarlem en 8 anderen, overtr. Motor- en Rijwielwet, ieder ƒ1 of 1 dag hecht A. r. d. B. ha Haarlem «n I and©- OVERVEEN. Vrijdag 14 Dec., 's avonds 8 uur, zal in het Hotel ,,Van Ouds het Raad huis" alhier door den heer Engels uit Leiden een lezing gehouden worden ever de Katholieke Sociale Actie. SCHOTEN. Dierenmishandeling. Woensdagavond kwam bij de poli tie aangifte van een ergerlijke dieren mishandeling. De -heer T., die langs den Soheterweg kwam, vond aan de lantaarn van perceel 188 een kleine fox-terrier hangen, .met een zijner achterpootjes tusschen het deurtje der lantaarn gekneld. Hij verloste het diertje uit zijn benarde positie en stel de de politie er mee in kennis, die oogenblikkelijk een onderzoek instelde bij de bewoners en de buren, die he laas, echter niet de minste aanwijzing konden geven. Als een bewijs van de groote gewelddadigheid, diene, dat het 'deurtje geheel verbogen was, zoo dat men het beestje eerst opgehangen heeft en daarna ihet deurtje op de ge wone wijze gesloten. Gisterenavond werd door de politie een persoon uit sen café verwijderd, die den kastelein dreigde met een bier- [as. Ter kalmeering naar de secretarie geleid, bleek hij echter een goede ken nis van de justitie te wezen, en eeni ge vonnissen te goed had, waarvoor hij gesignaleerd stond in het Alg. Po litieblad. Hij is hedenmorgen iter be schikking der justitie gesteld. haarlemmermeer. Voor de schatting der landerijen, waar door de spoor zal gelegd wor den, zijn de deskundigen benoemd. De ontvangsten der gemeente Haar lemmermeer bedroegen vóór 50 jaar (1856) 14644, thans is die ontvangst ongeveer f 105.000. HALFWEG. Gisteren (Woensdagavond) traden alhier voor de vereeniging ,,Nut en Genoegen" op het Variété-Ensemble, onder leiding van den heer George van der Werf, van Leiden, met een zeer varieerend programma; het op treden van dit gezelschap, hier voor het eerst, had zeer veel succes, want dit is zeker, zij hebben de aanwezigen, 4ie jammer genoeg, niet zoo overtal- rijk waren een zeer prettigen avond bezorgd en het daverend applaus was een welverdiende hulde. De keuze der stukken was zeer goed en aardig was in het spel de toespe ling -op plaatselijke toestanden, die om verbetering vragen. De achtste uitvoering van Nut en Genoegen kan als zeer goed geslaagd beschouwd worden. IJMUIDEN. Ongeluk. Aan boord van bet uitgaande s „Christiaan Horn" is een ongeluk ge beurd. Een dar matrozen viel in het ruim en brak «een arm en bekwam kwetsuren in het gelaat. Geneeskun dige hulp werd- ingeroepen. De pa tiënt mag de reis niet vervolgen, doch' moet aan den wal verpleegd worden. DE TWEEDE KAMER zette gisteren allereerst het debat over het krankzinnigengesticht te Medem- blik (niet Meerenberg, gelijk een schrijffout ons deed zeggen) nog een tijdje voort. De heer Van Asch van Wijck ver dedigde daarbij het standpunt dat nieuw gesticht nog niet noodig v doch uitbreiding en verbetering zeer wel mogelijk, speciaal met een afdee- ]ing voor gevaarlijke krankzinnigen an veroordeelden. Ook de heer Tydeman oordeelde dezen geest, voornamelijk op fin-anci- eele gronden. Z. L moest men Medem- blik behouden, maar zondier overbe volking. De Minister wilde gaarne in elk ge val een post hebben voor grond-aan koop, want bij hem stond het vast, dat een nieuw gesticht komen moest. Er was te Miedemblik overbevolking, en vergrooting was niet mogelijk het terrein was te beperkt. De veroor deelden moesten ergens onder dak worden gebracht en in particuliere gestichten wilde mem ze niet hebben. Voor 300 patiënten bleef Medemblik wel bruikbaar, maar zooals het nu was voldeed het aan geen enkelen edsch van goede verpleging. De Minister bleef uitstel ongeraden achten. Toen stélde de heer Tydeman een post van ƒ5000 voor ter voorbereiding; van een plan voor een nieuw gesticht Goed, zeide dje Minister, mits men dan >n beginsel een nieuw gesticht wil. De heer Tydeman hechtte persoon lijk aan zijnvoorstel die beteékenis, dóch wilde er de Kamer niet aan bin den. De Commissie van Rapporteurs ook niet. Aldus opgevat werd het amende ment bij gemengde stemming aange nomen met 52 tegen 26 stemmen. De boeren Tal-ma en Ter Lown gaven enkele wenken in verband met de be steding van diem post van ƒ20.000 voor subsidies tot drankbestrijding, maar de heer Schokkihg wtas er principieel tegen, omdat hij die drankbestrijding geheel wilde overlaten aan het parti culier initiatief. De Staat moest z. i. niets anders doen dan Schiedam sdudtem, maar als men dit niét durfde, zich onthou- diern De Minister, dliie geen principieel diebat walde voeren, verdedigde substdieierting, naar den eemigen prac- tischen maatstaf van de fiman opofferingen, die de lieden' van veree- rnigimgen zich zetLvesni getroosten. Sub sidie naar ethischen arbeid was niét bereikbaar. Aan „HoogtouRlen" was subsidie toegestaan' 'dal gevraagd as. Vervolgens beloofde de Minister den beer Mees overweging van wensch naar een wettelijke regeling van Staatstoezicht op levensverzeke ringmaatschappijen. Bij het verder diebat kwam het vroe ger reeds behandeld adres ter sprake van officieren der schutterij, om Ver goeding van de inkomsten, dié zij dooT de opheffing daarvan zouden derven. De heeneu De Klerk c. s. hadden voorgesteld; een memoriepost uit te trekken om toelagen te geven aan go- wezen bezoldigde ambtenaren van de schutterij, een rijks-wapen, gelijk de heer Thomson betoogde. Bij de land- weeTwet was een regeling verzuimd, zeide de heer Mar chantde wetgever moest dat verzuim goedmaken. De conclusie op de adressen vroeg dan ook een wettelijke regeling het amendement gaf er een post voor. De Minister Méld vol, dat de^ ge meenten, die tot nu toe de koster hadden gedragen, ook de vergoedin gen moesten geven, zonder dwingen de regeling, op grond van billijkheid. De heer Van Doorn schaarde zich aan zijn zijde, terwijl dJe hoeren Troelstra en Van Idsinga eene wette lijke regeling verdedigden, maar van oordeel waren, dat de vergoedingen aan de gemeenten moesten opgelegd worden, die immers veel geld spaar den. Mits er geen' verplichting van Staat in werd gezien, zou de Minister do conclusie niet afwij zen- Het amendement werd nu ingetrok ken en de conclusie aangenomen. Men. begon nog even %tam Hooger Onderwijshet debat daarover wordt heden, te 10 uur voortgezet, want in. de avondzitting zouidlen de hoofdstukken financiën- en nationale schuld worden afgedaan. Met het hoofdstuk Natior,ale Schuld was men in een wip klaar, na een korte toelichting van minister De Meester over het scheppen van vlot tende schuld'. Wat Financiën betreft, kon het al gemeen debat worden ten einde ge bracht. Een aantal onderwerpen kwam daarbij ter sprake, deels van finan cieel technischen aard en stellig ook zeer belangrijk, vooral in de oogen der sprekers, doch waarvan te vermoeden valt, dat het groote publiek al zeer weinig notitie neemt. Zoo leverde de heer 'Pierson een uitvoerige eu geleer de beschouwing over de wensctoelijk- heid eener herziening van de Comp tabiliteitswet en hield de heer Troel stra een niet minder lange rede over de Drielsche vischquaestie, een quaes- tie over het recht van de ingezetenen dier gemeente op vischwater in de Maas, welke quaestie de Staat z. i. ten onrechte positie (had genomen tegen de Drielsche gemeentenaren. De heer Treub, die ook een practisch idéé aan de hand deed, n.l. het ophalen van be lasting en betaling daarvan per post wissel of kas aanwijzing besprak daar na uitvoerig de z. i. bestaande urgen tie der herziening van het grootboek. De heer Ter Laan besprak de wen- schelijkheid van toelating van den in koop voor pensioen van tijdelijke diensten. De inlichtingen van den Min. over de toestanden in het Kroondo mein Hulst werden behandeld door de heeren Schaper en Ruys. welke laatste er door bevredigd was, de eerste lang niet. De heer Smeenge had het over de weigering van collecteurs der Staatsloterij, om loten te verkoopen; hij vertelde hoe in Den Haag een dier hoeren gedreigd had hem uit zijn win kel te werpen. (Gelach). Minister De Meestor vroeg den spr. hem een naam te noemen, want te genover de heer Smeenge vond hij zoo iets zeer ongepast. (Gelach). Overi gens was te dezer zake in eenige plaat sen des lands een onderzoek inge steld. Voorts deelde de Min. in antwoord op de gehouden redevoeringen mede, dat een proef werd genomen met voorwaardelijke benadering van vee. Was te hoog getaxeerd door de oom- miezen, dan kreeg de aangever het vee voor de aangegeven waarde. Dien tengevolge was de benadering reeds verminderd en de schade voor het Rijk gedaald, zelfs met ruim 20.000 in één maand. Aan de herziening van de Comptabi liteitswet moest andere arbeid des Mi nisters voorafgaan. In zake de Drielsche vischquaestie gold het alleen de wensch van den Staat, om een rechtsvraag tot tn hoog ste instantie te zien uitgemaakt. Wat den inkoop voor tijdelijke diensten be trof, vaak verward met zijdelingsch© diensten, die zaak was zeer moeilijk te regelen, omdat meestal een aanstel ling, een schriftelijk bewijs ontbrak. De Min. kon dan ook nog geen bepaal de toezeggingen doen. In Berlijn was men over de ophaling van belasting niet tevreden. Herziening van het grootboek wilde de Min. overwegen, doch hij achtte de zaak niet zoo urgent. Hij zou een stu die opdragen aan een bekwaam ju rist. Tegenover de heer Schaper hield de Min., ook bij dupliek, vol, dat de pachters en de arbeiders in het rente ambt Hulst volstrekt niet als slaven weTden behandeld. De beer Schaper moest dat dan maar bewijzen. De Mi nister merkte ook nog op, dat de Kroon niet de arbeiders in dienst heeft, doch deze in dienst zijn van die pachters. De Staat had de plicht te zorgen, dat de waarde van het kroon domein niet achteruitging. Allerlei be weerde grieven te onderzoeken zon der nader bewijs, lag niet op 's Mi nisters weg. Na ihetalgemeen debat is de discus sie afgebroken. In ons vorig nummer werd in het Kamer-verslag gesproken van het ge sticht Meerenberg". Dit moest zijn het Rijkskrankzmnigenigestichjt „Me demblik". Uit den Amsterdamschen Raad Woensdag kwam o. m. aan de orde liet voorstel van. het raadslid Harm- sen tot intrekking van het bepaald* sub lo. van het Raadsbesluit van 2i Februari 1894 in zake de regeling vat de voorjaarsmarkt. (Het voorstel beoogt afschaffing var wat er op het oogemblik noig van <U vroegere Amsterdamschie kennis overgebleven, dJus de voorjaarsmark' in April). Bij stemming werd bet voorstel Harmsen verworpen' met 26 tegen 1' OORLOG. (Vervolg van het Tweede Blad). DIENSTWEIGERING. Met het denkbeeld om wanneer de straf is ondergaan den dienstweige raar, die uit gemoedsbezwaar handel de, vrij uit te laten gaan kan de mi nister zich niet vereenigen. VERHOOGDE SOLDIJ. De minister acht het niet wensctie- lij-k te breken met het stelsel van sol- dijveihooging aan scherpschutters. DESERTIëN TE VENLOO. De minister vertrouwt dat ten ge volge van de genomen maatregelen de geest onder -de troepen te Venloo ver beterd is. KAMPEMENTEN. Practische maatregelen om kampe menten tegen den bliksem te beveili gen zijn niet te treffen. ONTSLAG WEGENS ONGE SCHIKTHEID. De noodzakelijkheid om bepalingen te maken omtrent ontslag wegens ei genschappen die ongeschikt maken voor den militairen dienst is tot dus ver niet gebleken. SCHIETOEFENINGEN. Tegen 'schietoefeningen buiten het leger op Zondag heeft de Minister geen bezwaar, mits de deelneming daaraan voor allen, die er bij betrok ken zijn, vrijwillig zij'. VOLTOOIING VESTINGSTELSEL De noodige maatregelen zijn getrof fen om zoo spoedig mogelijk nadat het ontwerp betreffende een fonds tot af werking van 'de stelling van Amster dam wet zal zijn geworden 'de afwer king van de stelling met kracht te kunnen voortzetten, waartoe de noo dige wetsontwerpen reeds bij de 2de Kamer zijn aanhangig gemaakt. De Minister vertrouwt dus, dat binnen zeer korten tijd met die spoedige af werking zal worden begonnen. SNELVUURGESCHUT. De bewering, dat het snelvuurge- schut hier en daar niet aan de eischen voldoet is niet in overeenstemming met het oordel van de artillerie-oveiheid. MILITAIRE HOSPITALEN. De opheffing van de militaire hospi talen te Dordrecht, Maastricht, Haar lem en Leeuwarden levert geen be zwaar op. Vóór doelmatige verpleging is gezorgd door het in het leven roe pen van ziekenhuizen. Voor gedwon gen leegloopen van off. v. gez. bestaat geen aanleiding. Hun dienst is eer der verzwaard dan verlicht. VUISTVUURWAPENEN. De Minister geeft uitvoerige inlich tingen omtrent de vuistvuurwapenen. Ter aanvulling van het incompleet is aanschaffing van 3700 van die wape nen in de naaste toekomst onvermij delijk. De kosten bedragen 130.000 zoodat de aangevraagde 40.000 als eerste termijn is te beschouwen. De Min. brengt geen wijziging in zijn voornemen, om pistolen, systeem-Pa rabellum, te doen bestellen. DE LEEGE DOOS TERUG. Te Noordbroek werd in het stroo bij een aardappelkuil gevonden de doos waarin de ƒ2200 waren geborgen toen die onlangs aan den landbouwer H. Hamster werd ontstolen,. Van het geld zelf heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. SIGARENWINKELIERS. Men meldt uit Amsterdam In een Woensdagavond gehouden vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers werd o. m. besloten, te protesteeren tegen den clandestienen verkoop van sigaren op rijks- en gemeentekanto ren, zoomede op particuliere kanto ren. Zoodra de aangekondiede wet betreffende het debietrecht op tabak (bedoelende debietrecht op verkoop in het klein) is ingediend, zal door de vereeniging een commissie worden benoemd om bij den Minister van Financiën de belangen der sigaren winkeliers te bepleiten. Het denk beeld zal worden overwogen, een oigen incassobank te stichten, terwijl de vereeniging de uitgave van een eigen orgaan zal voorbereiden. BEKEND. J. L. B.die verdacht werd van den op 1 dezer te Tilburg op zijn zwager gepleegd en moord, heeft voor de jus titie een volledige bekentenis afge legd. schol ei tot ééi gewooi SAMENSMELTING VAN SCHOLEN. Voor dra dut van B. en W., to gaan tot geleidelijke ting van de openbare 1 'dier le en die der T categorie van scholen voor lager ondletrwijs eau het inrichten van 'oorbereidienicile scholen( bestemd voo kinderen van, vier en vijf jaartieven afwijzend! praeadvies op die verzoekei van de afd'aeling Amsterdam van, da Bond van Neclleriandsctoe Omdénwij strekkende om de onderschei ding in scholen der le, 2e, 3e en. 4 klasse te doen -vervallen, en om he voorbereidend onderwijs kosteloos t doen geven. Hierbij kwamen imi behandeling, be (halve eenige adressen te dezer zakt de voorstedien a. dier heeren De Vries en Sterol strekkende to-t 'het subsidieeren vai bij-zondJere inrichtingen voor bewaai schoolonderwijs b. dér toeteren Tak, Vliegen en Loof uit, strekkende ten le tot hét inrict ten van kostelooze voorbereidend scholen en 2e tot uitbreiding van hf onderwijs voornoemd ook tot drie-ji mge kinderen. Na eene geanimeerde discussi werd tot stemming overgegaan. De voordracht van B. en W. sub (d. i. de samensmelting der schole le en 2e klasse) wordt aangenomle met 20 tegen 16 stemmen. Het amendement-De Vries en Sterc (betreffende subsidieering der part culiere fröbelscholen) wordt aangern men met 23 tegen 13 stemmen. Het amendement-Tak c. b., om h< openbare voorbereidende onderwij kosteloos te doen zijn, wordt verwa pen met 32 tegen 4 stómmen. Het amendemenhTak c.s., can h voorbereidend onderwijs uit te bre den tot kinderen van drie jaar, wor< ens verworpen met 32- tegen stemmen. Het déor B. en W. 6ub b voorgeste de, geamendeerd als het thans is dicx aanneming van het vooratól-Be Vtri en Stórck, wordt aangenomen met tegen 16 stemmen. Het dtoor B. en W. voorgestelde su c (geleidelijke uitvoering der sub en b getroffen maatregelen) wore aangenomen met 22 tegen 14 sten mtem. De getoeele voordracht wordt ve volgens met 19 tegen .17 stemme goedgekeurd. De le en 2e klasse scholen wordfi dus tot één soort school verejanigd, het voorbereidend onderwijs apai geregeld. AANGEHOUDEN, Gisteren is door een man fce Amste dam verkocht een groot aantal goude en zilveren voorwerpen. Toen hij n gentig horloges (oude en nieuwe) koop aanbood, werd 'hij door de pol tie aangehouden. De commissaris van politie in derde sectie, bureau Letdsdhepleii verzoekt zoo spoedg mogelijk In lid ting van hen, die deze voorwerpe mochten vermissen. (N. d. D GESTRAND. Van (het nabij de haven van Ca zand gestrande, en met man en mu vergane Engelsche schip was gisten bijna niets meer te zien, wijl het 1 vengedeelte Is afgeslagen en het ot rige in het zand verzinkt. Utgezonderd het eene lijk:, dat Zo dagmorgen op 'het strand is aangedi ven, heeft men van de andere lijk* nog niets gevonden. Men seint uit Den Burg (Tessel) Op de Zuiderhaaks is een stoei schip gestrand. Sleepbooten zijn assistentie uitgegaan, maar fe-un» het schip niet bereiken. VERGIFTIG SPUITWATER. Men meldt uit Rotterdam aan Tijd Door buren werd Dinsdag de hu der politie ingeroepen toot tv vrouwen, die plotseling ongesteld v ren geworden na het drinken vi een glas spuitwater. Onmiddelli begaf zich de commissaris der 3e! déeling met oen inspecteur naar woning der beide vrouwen, Warmt zierstraat 27. Bij hun aankomst ble een der vro-uwen, de 66-jarige P. 1 reeds overleden. De andere, de jarige A. B., leed aan hevige ma« krampen en werd naar het Ziek huis vervoerd. Het bleek, dat vrouwen bij een bierbottelaar uit straat een fleschje spuitwater b! den gekocht. In verband mei een ander hieeft dé rechter-commissa! een onderzoek doen instellen en het lijk geschouwd worden. HONDERD JAAR. Men schrijft aan de 's-H. Ct. Gumekem- De honderdste verjaardag van o heer F. J. Vlasblom, gep. kapitein v het Oost-Indische leger, is heden c opgemerkt voorbijgegaan. De rei hiervan is, dat het geheugen van d jarige sinds den laatsten tijd in 1 war is en er bijgevolg van een fee viering voor hem geen sprake zijn. ONGELUKKEN. Te Sus teren werd in een sloot i bij de Duitsohe grenzen het lijk i vonden van zekeren M. W.die weg naar zijn daar wonende faro) te water geraakt en verdronken i Woensdagavond had een rang* der van de Staatsspoor aan het f tion Weespetrpoort te Amsterdam 1 ongeluk met den voet onder een? derenwa"en te geraken, waarbij l de teenen werden verbrijzeld. De® werd naar het O. L. Vrouw» G«

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2