Kerk en School Gemengd Nieuws Uit de Arbeiderswereld Leger en Vloot gemeente. die op genoemde looierij <r?erkzaoxn ia. Om em nietigheid kregen beide personen woorden, die in een formee- ie vechtpartij ontaardden, waarbij de arbeider den voerman met kracht zijn ,-rtk in den schouder stak. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp inge roepen en geconstateerd, dat de ver wonding zeer ernstig was. De werkman, die door velen als met wel bij het hoofd wordt beschouwd, is onmiddellijk dbor zijn patroon ontslagen. STAKING VAN RAADSLEDEN. Men schrijft uit Waalwijk hi de Vrijdagavond gehouden ver gadering van den Gemeenteraad heb ben enkele leden er het bijltje bi] neergelegd. Dit. geschiedde doordat her dagelijksch bestuur gem commis sie wmschJte te benoemen voor het toezicht op de haven en doordat de voorzitter liet debat aanstonds sloot. De boeren Van Schijndel en Verbunt veTlieten hierop de vergadering, zeg gend1 dat ze met voor zoeten koek willen meedoen. De vergadering moest hierna wor den opgeheven, dlaar het vereoscnte aantal leden niet tegenwoordig was. DE VIER JAARGETIJDEN. Men schrijft uit Bussum aian de ..Tel."; M Meldde onlangs uw blad als zeldzaamheid, diat te Blaricum nog rezen in bloed' stonden, hetzelfde ver schijnsel is, in weerwil van de jong ste nachtvorsten, nog te Bussum waar te nemen. In verscheidene tuinen ra ..Het Spiegel" bloeien de rozen nog, en de forensen, die zich Zaterdag- ra or gen langs de VlietLaan stataon- waarts spoedden, konden in den tuin ran vRla „Benjamin-Frankbn nog een drietal rozen in vollen zomertooi opmerken, voorwaar een schril contrast met de bevroren plassen aan de buitenzijde van het tuinhek. Doch niet alleen de zomer en de herfst Lebben nog hun afgezanten in het Gooi de herfstbloemen bloeien en bet gras staat nog even frisch als ir October ook de lente is reeds ra de plantenwereld vertegenwoordigd. In den tuin van den heer B. Albach, Meverkaniplaan, staan de kastanjes reeds weken in vollen knop de klim op vormt nieuwe blaadjes, terwijl de Ribes reeds hard aan het uitioopen ie Zoo waren dus op den schoonen wintermorgen van 15 December de vier jaargetijden in het Gooi vertegen woordigd TE WEINIG GAS. Te Oldenzaal is ïn de gasfabriek een muur gevallen op -een der vuren, dat gedoofd werd, zoodat de gaspro ductie in de daarboven geplaatste re torten gestaakt werd. Door de vermin dende productie zullen drie of vier avonden de straatlantaarns niet kun nen branden. waarmede de electrische trains tus- schen die plaats en de remise worden in beweging gebracht. Zoo ook weer Vrijdagavond halfzeven. De politie, hiervan kennis gekregen hebbende, stelde zich toen in de na bijheid verdekt op en betrapte om haJftien een 14-jaxigen jongen, die in den paal klom, met behulp van een schroevendraaier het kastje opende den stroom afsloot. De kn aap ward aan het nabij zijnd politaeposthuis in verhoor genomen en daarna bii zijn ouders gebracht. HOOFDSTUK VIII (OORLOG). Naar aanleiding van het Voorl. Verslag reeft de Minister van Oorlog nog de volgende toelichting. Betref fende de landweer wordt alsnog me degedeeld Het Rijk is verdeeld ra 48 landweer- districten. an welke districten van 1 Augustus 1907 af één bataljon land- weerinfanterie gevormd zal worden. Met het oog op het aantal lichtin gen, dat tot dusver nog slechts totde landweer is overgegaan, zim op het oogenblik de districten twee aan twee samengevoegd tot vorming van één geheeil georganiseerd bataljon lana- weer-infanterie, waarin thans acht districtslichtingen opgenomen zijn, terwijl in da toekomst elk bataljon uit 7 lichtingen zal bestaan. De taak welke aan die bataljons bij mobilisa tie is ongedragen is hun aangewezen in verband met de sterkte, welke die afdeelingen op het oogenblik hebben. Hat bij deze bataljons ingedeeld ka der bestaat uit de landweea-officieren, het reserve-personeel en het dienst plichtig kader, dat, overeenkomst^ hunne woonplaats, b" de verschillen de afdeelingen is ingedeeld. Voorzoo verre met het tot de landweer behoo rende personeel bij de sTansbataljons voorshands niet voldoende in de aan voering voorzien kan worden, is hier aan te gemoet gekomen door daarbij personeel van het actieve leger in te deelen, dat bij mobilisatie aanvanke lijk gemist kan worden. DE OOSTERDOKSLUIS TE AMSTERDAM. Het schijnt sommigen nog niet vol komen duidelijk, wat er thans met de Oosterdoksluis zal gebeuren. We wil len de hoofdzaak daarom even mede- deelen. De Oosterdoksluis is thans, zooals men weet, een dubbele sluis; de eene heeft een doorvaartwijdte van onge veer 15.40 meter, de andere is veel nauwer. Op den zwaren muur tusschen deze beide sluizen rust de ijzeren draai brug van den Oosterspoorweg. Welnu de sluis als zoodanig wordt opgehe ven, en deze gansche tusschenmuur zal worden verwijderd, waardoor de doorvaart dan één breedte krijgt van ongeveer 25 meter. De .steunpunten voor de nieuwe spoorwegoverbrugging moeten dan natuurlijk op de landhoofden, in plaats van in het midden worden ge vonden. (Tel.) EEN VONDST. Uit Kerkrade wordt aan de L. K. gemeld Bij het uithalen van kiezel vond de heer Van Loo (Nulland) in zijn kiezelgroeve aldaaT een nog gave pot van antieken vorm. Hij zat in de leemlaag ongeveer 10 voet in dar grond en was zorgvuldig bewaard. Hij stond in een koperen ketel en was toegedekt met een vijftal andere ko peren ketels, die er goed ih sloten en met den bodem omhoog er overheen lagen. Het geheel was door een ijze ren ring omsloten. Het geheele om hulsel was bijna door roest ver teerd. Van den pot is alleen het heng sel door roest aangetast, hij is an ders geheel onbeschadigd tot de drie in verhouding nog al hoogo pooten toe. Hij is waarschijnlijk uit brons vervaardigd en weegt ongeveer 12- KG., ofschoon de wanden maar dun zijn. ONGELUKKEN. Te Hoeven (N.-Br. is Zaterdagmor gen tijdens de afwezigheid der moe der het 4-jarig zoontje van den schoenmaker v. V. in een mestput ge- va Hen en daarin gestikt, ongeveer zu-jarige Knecht van den beurtschipper H. van der Woude, van Veenwouden, terwijl hij stond vóór op het schip, in de Kurkemeer van het dek gegleden in het water. Hoewel door den schipper, die al leen met hem aan boord was, en op het hulpgeroep toegeschoten boeren naar den drenkeling werd gedregd, •werd deze eerst ongeveer een uur la ter levenloos opgehaald. Te Broekhuizen is Zaterdagmorgen de koopman F., die de tramrails nog wou oversteken en struikelde, toen de tram dichtbij was, overreden. Spoedig daarna is hij aan de bekomen wonden overleden. In den Rijn Bij Henkum 5s bij het visschen de 30-jarige P. Driesse uit een roeiboot gevallen en verdronken. De man leed aan toevallen; hij was ongehuwd. ONDER WATER. Men schrijft uit Winschoten: Te Hessenbril, onder deze gemeen te, is in den dijk langs het Winscho- terdiep een groot gat geslagen. De landerijen liepen onder water. De kelders van sommige huizen nabij de zen dijk zijn vol geloopen. Er wordt hard gewerkt om den dijk te herstel len. DOODGESLAGEN. Nabij de spoorbrug van de Ring vaart achter den tuin. van café Schol- tenbmg onder Watergraafsmeer lag Zaterdagmorgen een schuit van de firma Stroethoff, geladen met cokes. Een knecht dier firma, Willem Dan- nes, oud 42 jaren, wilde de schuit, die bleek te hoog beladen te zijn om on der de spoorbrug door te varen, terug duwen hii gebruikte daarvoor een bnJk van de spoorbrug tot steunpunt en kwam daardoor met het boven deel van zijn lichaam over de spoor baan te hangen. Inmiddels kwam te 8.30 de tredn No. 202 uit de richting Utrecht aan dien en niettegenstaande een waarschuwing van zijn kameraad, dat die trein in aantocht was •kwam een der treeplanken met zoo'n geweld tegen 'smans hoofd, dat hij bewusteloos achteroverviel op de ■pkes. Een knecht van den vleeschverkoo- per U. de Leeuw stond tegelijktijdig met zijn aangespannen vleeschwagen voor de afsluitboom en van den over weg cm nam den ongelukkige, die nog loefde op en vervoerde hem naar het O. L. Vrouwe Gasthuis, alwaar de patient bij aankomst bleek overleden te zijn. BRANDEN. Men schrijft uit Veendam Zaterdagmiddag, bij afwez'gha-d van heft gezin, stond opeens de kleine boerenibehudzng van B. de B., op de Korte Akkers, onder deze gemeente, in lichte laaie. Brandbliusdhmidde- een koe en twee varkens. Alles was verzekerd. Zaterdagmorgen ontstond in do wükzaal der spinnerij Schuttersveld te Enschedé, van Gebr. Van Heek, brand in eene gTOote pairtij gedeeltelijk ver werkte katoen, waarvan debluseching zeer moeilijk is. Er werd den gehee- Ier. morgen door de brandweer ge werkt, zoodiat het vuur bleef beperkt tot de zaal, waaruit men de smeu lende massa wierp, om ze daarna te blussóhen. Verzekering op beurspolis dekt de schade. EEN ..DAKLOOZE". Uit Zalt-Rommel wordt aan 's-H. Ct. geschreven Donderdagavond werd tegen half- twaalf aan de R.-K. pastorie een brief uit de bus gehaald, waarvan de in houd verre van aangenaam was. Er werd nl. in bericht, dat een daklooze onderkomen verzocht en in afwach ting zich voorioopig maar in het pa tronaat had neergelegd. De beide bedienden, die reeds ter ruste waren gegaan, werden opge klopt en nu toog men de straat op en daar bleek, dat in het belendende ge bouw werkelijk het lioht was ont stoken. 't Is begrijpelijk, dat met zekeren angst het gebouw werd genaderd, doch toen het op binnentreden s kwam, werd 't toch beter geoordeeld ■hulp van politie in te roepenim mers men kon niet weten met wat voor onverlaat men te doen kon heb ben. Daar verschijnen weldra twee politie-agenten en als mannen van het vak stappen, zij onbeschroomd het gebouw binnen. „Daar ligt ie", klinkt het eensklaps en met een flinken greep wordt de brutale indringer in den nek gegre pen.... en nu vertoont zich voor hun oogen.... een flinke haas. 't Is te begrijpen, dat zoo'n daklooze een goed plaatsje werd ingeruimd'. DE SPEELCLUB MAAKT VRIENDJES. Onder dit opschrift bericht dte Limb. Koer De sociëteit De Vereeniging heeft een waggon kolen naar Vaals laten 'komen, Deze steenkolen zullen der de armen worden uitgedeeld. EEN DEUGNIET. Uit Den Haag meldt men Herhaaldelijk reeds werd in den paal aan de Harsfenhoekstraat te- renover de stallen v.^ De Urbaxne, te 'cherer.ingen, de stroom afgesloten, INBRAKEN. Te Gulpen is Donderdagnacht inge broken den heer S. Er werd onge veer 300 mark in specie en eenig vleesch gestolen. DE RUYTERHULDE. Te Hellevoetsluis is een sub-comité voor de herdenking op 24 Maart 1907 van den SOOsten geboortedag van De Ruyter gevormd; het bestaat uit den burgemeester, voorz., de wethouders, den kap. ter zee Boelen, den kap luit ter zee Bot, den kap. der art. j!hr. Ortt, den comm. van het landwezen Van der Sloot en den gem. secretaris als pen ningmeester. CENTRAAL BUREAU VOOR SOC. ADVIEZEN, In de jaarlijksche algem. vergade ring van het Centraal Bureau voor Soc. Adviezen werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: De werkzaamheden namen in tegen stelling met het vorige jaar toe. Niet alleen is het aantal aanvragen groo- ter, maar ze waren bovendien van be langrijker aard. Het aantal bedroeg 67. De bibliotheek werd regelmatig uitgebreid; meer in het bijzonder werd aandacht besteed aan de litte ratuur over het arbeidscontract en 't collectief arbeidscontract. Het steeds verminderen van het ledental gaf re den de toekomst van het bureau met zorg tegemoet te zien; een poging dit cijfer te doen stijgen, gelukte niet vol komen, het resultaat was niet in over eenstemming met de verwachting, slechts 82 nieuwe leden traden toe. Thans zijn er 362 leden; het aantal af schrijvingen bedroeg 25. De ontvangsten bedroegen f 11.197.36 de uitgaven f 11.542.5%, zoodat de re kening sloot met een tekort van f 345.1% Als bestuursleden werden herkozen mr. M. W. F. Treub en dr. J. C. Erin- gaard, te 's-Gravenhage, terwijl inde vacature-Verrijn Stuart werd gekozen prof. mr. J. baron d'Aulnls de Bou- rouil te Utrecht. wei eens genegen zijn geweest, aan een goeie recensie te helpen. Dat is niet slecht, maar het is toch óók geen letterkunde." DE UNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Uit Groningen wordt ons geseind Bij het bekend worden van de aan neming door de Tweede Kamer van den post van 200.000 voor de Acade mie, woei van verschillende gebou wen, waaronder de studenten-socie- teit „Mutua Fides", de vlag. Onder sneeuwjacht had gisteravond de fakkeloptocht onder veel belang stelling plaats. Op vele plaatsen werd Bengaalsch vuur ontstoken. Onder het spelen en zingen van het korps lied werd Vlak voor 'het Academie gebouw gemarcheerd. Van de steenen hekpalen vóór het gebouw werd de stoet Bengaalsch verlicht. Vóór het gouvernementsgebouw werd Voor den Commissaris der Koningin gesalu eerd, evenals voor de woning van den burgemeester, waar ook Bengaalsch vuur ontstoken en het Volkslied ge speeld werd. De tocht duurde onge veer vijf kwartier. De lange stoet le verde een phantastischen aanblik op. Men schrijft onis uit 's-Gravenhage De leden der Tweede Kamer, die te Groningen aan de universiteit heb ben gestudeerd en verschillende af- gevaardifden uit de provincie Gro ningen hebben Donderdag den Se naat der universiteit tölegraphische gelukwenschen toegezonden nia de goedkeuring, zonder 'discussie of stemming, van den begrootingspost. waaronder begrepen iwaren de kos ten voor de bouwplannen der Gro- ningsche Academie. In den loop der middagzitting ont- vingem deze leden ieder een telegra- phische dankbetuiging van den Se naat voor de betoonde belangstel ling. (Tel.) AARDAPPELSCHILLEN IN DE KAZERNE. Door den Minister van Oorlog is .astgesteld, dat bij het le regiment vesting-artillerie een proef zal wor den genomen met aardappelmachines voor het schillen der aardappelen voor de manschappen-menages. Tot d't doel zijn in de kazerne twee ma chines aanwezig, die door middel van een gasmotor in beweging worden ge bracht. Gistermiddag is men met de- EEN .,HONGER"-LIJDER. Ta Leeuwarden was verleden week uit Duitschland een nieuwe honger lijder onder den naam Sacco gekomen om er een week lang te vasten, tot Woensdagavond. Reeds twee dagen te voren echter is hij uit de cel, waarin hij was opgesloten geklauterd, omdat hij, gelijk hij zei, zich onwel gevoel de. De ware reden zal echter wel zijn geweest, dat hij weinig of geen be- De man is naar Bremen vertrokken, om eerst daar en later in Kopenha gen, Stettin en Westfalen zijn kunst te vertoonen. MENSCHENSCHUW. In het jaar 1848 schrikte op zekeren morgen een bijna 10-jarig meisje, Nieuwe Pekela, bij het zien van een troepje soldaten, die het dorp door trokken. Zij nam de vlucht naar het buiten de kom staande ouderlijk huis en verschool zich in een bedstede. 'Met geen middel was het kind daar weer uit te verwijderen; ze was menschen- schuw geworden. Bijna niemand, be halve de 'huisgenooten, heeft haar se dert gezien. Die bedstede heeft haar als eenig verblijf gediend gedurende ruim 57 jaren. Indien tijd zijn de ouders over leden en hebben al haar broers en zus ters ook de tol aan de natuurbetaald. De eenige haai* nog overgeblevene zuster stierf dezer dagen. De vraag was, hoe de menschen schuwe Maria nu wel verder zou moeten leven. De buren waagden een bezoek aan 't sterfhuis. En wat vond men? De men- schenschuwe, 'bijna 70-jarige Maria was zoo flink en cordaat, dat ze de besten man wel troef durfde bieden. Ze redeneerde, besprak 'haar toestand met wie 'thooren wilde, en alles kwam daarop neer, dat zij alleen wilde blij ven wonen op de boerderij, 'die zij wilde behouden zoolang ze leefde. Hoe dat gaan zal? De tijd zal 't leeren. (Winsch. Ct.) ROEKELOOZE DAAD. Vrijdagavond laadde de 18-jarige poeliersknecht H. de K. in de Zaagmo lenstraat te Rotterdam een flobertge weer en dreigde toen een daar aan wezigen jongen op hem te zullen schie ten. Deze jongen koos het hazenpad waarna De K. aanlegde op den 11- jarigen W. de V., wien hij een schamp schot aan het 'hoofd toebracht. Toen hij rijn daad volbracht had zet te hij het geweer neder in den winkel van zijn baas en 'ging op de vlucht, doch werd later door dë politie opge spoord. De getroffene is naar het ziekenhuis vervoerd. EEN AANKLACHT. De heer Is. Querido heeft een klacht ingediend bij den officier van justitie te Amsterdam, tegen den „primus in ter pares", die in ,,De Controleur" on der de rubriek ,,Van wereldschokken de gebeurtenissen" een ergerlijk stuk- schrijft, waarin deze zinsnede voorkomt: „En nu gebruikt 'hij (Ouerido) zijn plaats in het „Handelsblad" van elke veertien dagen om menschen, die hem INGEZONDEN MBDEDEEUNGEN. 4 80 Cent per Regefl. Gezwollen klieren verdwijnen spoe dig en volkomenetterende zweren drogen op en genezen zacht nieuw vel achterlatende; ge zwellen gaan weg, en korsten vallen af, wanneer Seett's Emulsion gebruikt wordt eene remedie reeds 30 jaren bekend en beter dan ooit op het oogenblik. De traan in de bereiding gebruikt, is altijd de fijnste Noorweegscbe levertraannimmer traan van mindere kwa liteit (somtijds in het geheel geen levertraan) gewoonlijk gebruikt in andere emulsies die EUch altijd de Eaatf. nimmer „net zoo goed'! sie met dit handdS* ijin merk: „Dc ViS3cher° al. i_ bet merk van het Bjj apothekers SMUincs. dro-iaten verkrijgbaar. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. 'Met gunstig gevolg is recnxsweienschap door den heer Th. S. K. iM. 'Hilfcermann en cum laude door mejuffrouw A. J» van de Pau- wert; het doctoraal ex. in de Ned. let teren door mej. T. J. Geest. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer E. Hesse- link, geb. te Arnhem, op Stellingen Bevorderd tot arts de heer J. H. L. van Ree; geslaagd voor 'het eerste ge deelte de heer J. H. Waszink. Leiden. 13 Dec. Candidaatsexamen in de rechtswetenschap de heer E. Wilmink. Groningen. Voor het le deel van het. artsexamen is geslaagd de heer H. H. van Waning Bolt. Voor het 2de deel van het artsexamen is geslaagd de heer P. B. Middendorp. Utrecht. Cand. Theol. 1W. H. A. Wesselinlk. ze proefneming aangevangen. (U. D.) ONDERZEEDIENST. De luitenants ter zee 2de klasse jhr. G. E. Schorer en C. H. de Goeje worden smet 17 dezer geplaatst in de rol vain Hr. Ms. torpedo-instructie^ schip „Mamix" en gedetacheerd .bij den ondeazeediienst, eerstgenoemde onder eervolle ontheffing van zijne plaatsing als officier-instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de ma rine te Willemsoord. De luitenant ter zee 2d'e 'klasse C. Aronstein wordt met dienselfden da tum geplaatst als officiar-iinstructeur bij Voormeld Instituut en belast met het onderwijs in electro-techmieikter wijl aan den lui tenant ter zee 1ste klasse A. W. Tirion alsdan wordt op gedragen hlet geven vpi onderwijs in torpedokennis bij die inrichting. USt.-Crt.") Het Kerstverlof der cadetten aan de Kon. Mil. Acad, zal aanvangen 22 De cember des morgens om 10 uur en ein digen 2 Januari d.a.v. des avonds 11 uur. DERENDE VAN „DE ZWARTE 'HAND'". Te New-York hoort men hoe langer hoe meer klachten over de bende van de zwarte hand, wier leden bijna uit sluitend Italianen zijn. Deze vereeni- ging houdt zich bezig met afzetterijen, hoofdzakelijk bij ^migranten en is ook volstrekt niet vies van 'n moord zoo nu en dan. Wanneer in New-York plotse ling iemand verdwijnt of 'n kind ge stolen wordt, onmiddellijk denkt men aan „de zwarte hand". Verscheiden rijke lui krijgen dreig brieven en de politie is er van over tuigd, dat duizenden Italianen van deze afzetterijen leven. Bijna nooit wa gen de slachtoffers 'n aanklacht, om dat ze zeker zijn van de wraak der bende. De winkeliers betalen „de zwar te hand" maandelijks 'n som geld om zich voor brandstichten te bescher men. De bende heeft haar eigen advo caten en als een lid zich. in gevaar bevindt, kan hij niet alleen op uitste kende juridische hulp rekenen, maar 'n heelè troep mannen is onmiddellijk bereid te zijnen gunste een meineed af te leggen. 'Dit alls is ontleend aan het New- Yoi'ksche politierapport en bevat dus niet de minste overdrijving. De auto riteiten peinzen over middelen om van dit euvel verlost te worden. SERUM TEGEN HERSENVLIES- RUGGEMERG-ONTSTEKING. Prof. Kotle, hoogleeiraar in de bac teriologie aan de universiteit te Bern, moet volgens een bericht van daar sa men met een van zijne Duitsche col lega's, Wassermann. een serum te gen meningitis cerebro-spinalis (her- senvlies-ruggemergontstëking) bereid hebben. Hij heeft aan hét Geneeskundig Ge nootschap te Bern een mededeeling toegezonden, volgens welke de toepas sing van rijn serum zeer goede uit komsten zou geven. KRASSE (MAATREGELEN, De scheepsreeders in Genua hebben besloten den stoombootdienst naar Amerika tot het voorjaar te schorsen. Deze maatregel is 't antwoord der ree- ders op de stakingsbedreigingen der manschappen. Vier duizend Italiaan- sehe emigranten, die reeds in Genua aankwamen en passage genomen heb ben, kunnen tot (hun groote wanhoop niet verder. Het gemeentebestuur laat hen op kosten der stad verplegen. De autoriteiten nemen maatregelen om onlusten to voorkomen. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. Het elfde congres zal bijeenkomen te Leiden op Donderdag 4, Vrijdag 5, en Zaterdag 6 April 1907. De Prins der Nederlanden heeft wederom het eere voorzitterschap aanvaard. DE STAKING TE RIJSSEN. De heer dr. baron Van Utanhove heeft zijne benoeming tot lid van de bemiddelingsconamissie niet aangeno men. Daar hij op de conferentie niet aan wezig was, werd voor de zekerheid de heer K. Bos, onderwijzer, als plaats vervanger gekozen, zoodat de com missie thans is samengesteld uit den burgemeester, den postdirecteur, eer sigarenfabrikant en twee onderwij- ZIEKE MILITAIREN. In verband met een ter zake door d'en militairen Pensioenraad kenbaar gemaakt verlangen, rijn, op verzoek van den Minister van Oorlog, de chefs van den militairen geneeskun digen dienst in de garnizoenen door den inspecteur van den geneeskundi gen dienst der landmacht uitgenoo- digd, om. wanneer een militair on der behandeling komt. die als oor zaak van zijn lijden een ongeval op geeft, dat hem in dien dienst zou zijn overkomen, en dat lijden terstond of later .aanleiding zou kunnen geven om een onderzoek naar de oorzaken te rechtvaardigen, waardoor even- tueele aanspraken van den patiënt op pensioen beter worden gewaarborgd, het daarheen te leiden, dat bij het betrokken korps of dienstvak een zg. „huishoudelijk onderzoek" van het ongeval wordt uitgelokt, waarna, zoo noodig, door den geneeskundige die de eerste hulp verleende, of den ge tr off ene het eerst onderzocht, zijne bevinding moet worden on schrift ge steld. EEN TWEEDE HUGO DE GROOT. Onder de volgende vermakelijke om standigheden gelukte het onlangs een zekeren Gerschund aan de Siberi sche ballingschap te ontsnappen. In de gevangenis werd herhaalde lijk een vat zuurkool birmengehracht Een gedeelte van cLettt inhoud werd onder de gevangenen verdeeld, waar na het vat 't gebouw weer verliet. Meestal stak de cipier bij wijze van contróle dan even zijn degen door het deksel. De bannelingen haddJen echter gemerkt, dat een der cipieren dezen voorzorgsmaatregel overbodig vond, en hierop bouwden rij hun plan de campagne. Toien de gevangenen weer eens zelf J hun kool mochten krijgen, haalden ze alles er uit, zetten Gerschunli in het vat, en drukten hem een pan op het hoofd, voor het geval de portier er den degen in zou steken. De open kant van het vat werd met 'n dieren- laag zuurkool, en dan het deksel. Öp verschillende plaatsen werden kleine luchtgaatjes geboord, 't Vat werd naar buiten gebracht en ials steeds vloog de pekel over den rand1. In de schuur van dan .directeur, waar dé etens voorraad steeds bewaard werd, had men vooraf reeds twee planken uit den Vloer genomen, en een gat ge boord. Door dit gat nu ontsnapte Ger schund. Buiten de gevangenis wachtte hlem een omgekocht ambtenaar mert 'n drie span. Onderweg schoor Gerschuni zich en trok andere kleeren aan. daar hij er 'in z'n gewone plunje al lo behalve smakelijk uitzag. Hij reed nu naar 't station Man- schuria, ging vandaar naar Wladï- woslock, en toen vervolgens over Ja pan naar Amerika. Toen de directeur van zijne vlucht hoorde, ontstelde hij zoo, dat hij ver gat de autoriteiten er van in kennis te stellen waardoor Gdrschuni een groot en voorsprong kon krijgen. In't geheel bracht hij tien uur in 't zuur- koolvat door. Meer dan eens meende hij door de vreeselijke lucht in de enige ruimte, die hem iedere bewe ging onmogelijk maakte, te zullen stikken. AUTOMOBILISME. DE SALON D' AUTOMOBILE. De groote Fransche Salon d' Auto mobile is Vrijdag met grooten luister geopend door den president van de Fransche republiek, omringd door alle dignitarissen en bekende sports men. Het geheel maakt een machtig grootschön indruk. Grand en Petit Palais staan vol met het laatste nieuws op automobielgebied. Een triomf voor dé Fransche industrie is deze Salon zeker. De verlichting is grootsch. Een electrische kabel, spe ciaal voor dit doel aangelegd, levert voldoenden stroom om er een stad als Rotterdam in zijn geheel mee te kun nen verlichten. DE RAMP TE COURRIèRE. Voor de slachtoffers van de Cour- rière-ramD is tot nu toe bijeen 7,390,007 francs. HERVORMING DER KöPENIC.KSCHE POLITIE, Burgemeester Langerhans heeft in den gemeenteraad van Köpenick ge zegd redenen er voor behoefde hij niet op te geven dat de gemeente lijke politie hervormd moest worden. De raad keurde dadelijk een ere diet voor de aanstelling van drie onder officieren van 'de politie coed. Er zul len nog andere hervormingen wor den voorgesteld. MISSTANDEN IN HET FRANSCHE LEGER. Generaal d'Avril, de commandant der 5de artillerie-brigade te Nimes is bij wijze van straf ter beschikking ge steld. De redenen, die tot dezen maat regelhebben geleid worden geheim ge houden; het heet dat de generaal ge straft ia omdat hij verboden heeft dat op den dag van het nationale feest de vlag werd uitgestoken dn de kazerne. Van andere zijde wordt deze straf ech ter in verband gebracht met de mede- deelingen door Picquart Zaterdag in de Kamer gedaan naar aanleiding van een opmerking van Humbert over misstanden in het leger. Deze had er over geklaagd, dat de manschappen werden gebruikt voor allerlei werk voor de officieren en nog een en ander te berde gebracht van dien aard dat van links de kreet weerklonk: ,,'t Is ceii bende dieven", welke smaad te gen het officierscorps was gericht. De minister gaf in zijn antwoord toe, dat er reden was voor klachten. Hij was er reeds tegen opgetreden, had verschillende officieren bestraft en een opperofficier ter beschikking ge steld. Dit zou dan generaal d'Avril rijn, meent men. WEER EEN NOORDPOOL EXPEDITIE. Commandant Peary heeft alle voor bereidselen tot een tweeden Niöord- pooltocht gemaakt. Aan financieelen ixccirt nob nein raemi' niet ont broken. Hij denkt thans een punt,' ten westen van Kaap Sheridan als plaats van vertrek te nemen. Dezen keer zal 'hij niet recht op de Pool afsteve nen, doch een omweg maken wegens het ijs. Als hij' dit dien laatsten keer ook gedaaai had. zou hij, volgens rijn bewerinp" beislist de Noordpool be reikt hebben. EEN RECORD. De „Berliner Lokal-Anzeig9r" maakt haar excuus bij de lezers, dat 't jong ste Zondagsnummer iets over den tijd kwam. In verhand met de Kerstmis-adver- tentiën-drukte, kreeg het blad zoo'n enormen berg annonces te drukken, dat het eergisteren 20 vel, dat is 80 pagina's druk gaf, hetgeen voor den „Lokal-Anzeiger" record is. Ongeveer 8 spoorwegrwaggons pa pier moesten voor dit nummer ver werkt worden: 9 uur achtereen moesi aan een stuk door papier worden aan gereden, en wanneer men de rollen zou hebben afgewikkeld en aan el kaar gelegd, zou men een papierstrook hebben verkregen, reikende van Ber lijn over Frankrijk, Spanje en een stuk van den Atlantischen Ooeaan tot aan de piek van Teneriffe. EEN TORPEDO-VERBETERING. In Weymouth zijn proeven geno men met torpedo's voorzien van toe stellen om de gecomprimeerde lucht, die de beweegkracht voor de drijf- machine is, te «verwarmen. Daardoor; wordt het vermogen verhoogd en ont gaat men de sterke vermindering van hieit vermogen bij zeer koud weder. Daaraan schrijven deskundigen toe, dat in de strenge koude bij Port-Ar thur zooveel torpedo's nutteloos ver schoten zijn. Het toestel afkomstig van de firma Armstrong, Whitworth Go. heeft bijzonder goed voldaan. De proief ge schiedde met een torpedo bestemd voor het nieuwe Japansche slagschip Kashima. in tegenwoordigheid van den kapitein ter zee Tanaka. Een torpedio met zul'k een verhitter kon een dubhe-len afstand met een gege ven snelheid afleggen met hetzelfde 'luchtverhruik. Ook zou men op een zelfden af te leggen afstand rekenen de de snelheid en daarmee de tref kans van 26 mijlen tot 33.5 mijl kunnen opvoeren. Men is .voornemens oogenblikkelijk den bouw van torpedo's op luchtver- hitting ingericht, krachtig ter hand te nemen. Vele Jnnansche en Engelsche zee officieren woonden de proeven bij. be nevens vertegen wocn-diaers van de betrokken firma's Armstrong, Whit worth en Co. ZE WILDE JONGER ZIJN. Mevrouw Liabastre, een Franqadse, moet voor het gerecht verschijnen, omdat ze, met hulp van haar broeder, in de registers van den burgerlijken si and heeft gepeuterd en zich zoodoen de 10 jaar jonger 'heeft gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6