Weerbericht. Thermometerstand Van 't Kantongerecht (Emser Pastil lesj Uit de Omstreken Binafiakuii INGEZONDEN GEMEENTERAAD Kerk en School Burgerlijke Stand! Marktnieuws Telegrammen MEDEDEELINGEN VAN HET KOXTNKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildi, 19 Dec. Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te (Memel èOostgrens Duitscbland; laagste 761.2 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 20 December. Wind: ■zwakke, Z. Oostel. tot Ooste lijken wind. (Gesteldheid van de lucht: licht be wolkt of nevelig, droog weer. Temperatuur: lager. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 766 m.M. Neiging tolt vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 772 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. te Haarlem. Woensdag 19 December Hoogste gisteren F. 37*5 Laagste heden nacht F. 88° Hoogste heden tot 2 uur F. 31» Vergiftiging. Heden heeft zich hier ter stede wear «en treurig g»vial van vergiftiging voorgedaan. Een huisgezin in de Klarenbeek- straat, bestaande uit man* vrouw en twee kinderen, is Dinsdag onwel ge worden, tengevolge van het gebruiken van het middageten. Het jongste kind is reeds overleden, terwijl de andere patiënten naar het Gasthuis zijn overgebracht. Eerst hedenmorgen .werd de vergif tiging ontdekt De leveranciers ontvingen bij hun bellen geen gehoor. Dit werd vreemd gevonden, waarop men van achter het buis binnendrong en de bewoners on wel te bed vond. Dadelijk werd toen een geneesheer gehaald, alsook de politie. Hedenmiddag om kwart over één begaven de inspecteurs Noltenius en Verlaan zich naar het huis, waar de familie Van der Mey woont, om i onderzoek in te stellen. Waaraan de vergiftiging is te wij ten is nog onbekend. Er wordt echter een onderzoek ■ingesteld. Naar wij vernemen was d® toestand van de twee echtelieden en het andere kind' hedenmiddag twee uur vrij gun stig. Waarschijnlijk zal het dus bij één sterfgeval blijven. De familie; J. P; T. v. d. Miey woon de Klarehbeekstraai 41. Gev. Voorw. Een pa arden voerzak, een grijze muts, een rozenkrans, een kroder- muts, een vat margarine, een knoop laars. Rijwiel gestolen! Gisterennamiddag is te Heemstede aan de Bleekersvaart een rijwiel ont vreemd en een rijwiel aan de Kerk- laan. Tewe's Bioscoop. Avond aan avond trekt er heel wat publiek naar de Vereeniging om daar te "©nieten van eene voorstel ling van Tewe's Bioscoop. De projecties zijn mooi en duide lijk, terwijl het programma zeer af wisselend is. Een bezoek kunnen wij zeer aanbevelen. POGING TOT INBRAAK. Hedennacht heeft men waarschijn lijk gepoogd in te breken in het Bis schoppelijk Museum in de Jansstraat. De bewoners hoorden eenig lawaai, waarop de kippen van den bewaker vreeselijk begonnen te schreeuwen. Vermoed wordt dus dat men zich toegang heeft willen verschaffen door overklimming van een poort in de Ba- gijnestraat. Door geritsel zijn toen de kippen schuw geworden, en hebben op bun beurt zooveel lawaai gemaakt, dat de inbrekers het maar geraden vonden den aftocht te blazen. Leerplichtwet. Evenals de vorige week was de zit ting van het kantongerecht ook heden bijna uitsluitend gewijd aan de be handeling van overtredingen der Leer plichtwet. 'Meestal is er weinig variatie in zoo'n zitting. Geregeld is armoede het motief van het schoolverzuim; moeder gaat ook uit werken, omdat vader niet genoeg verdient, en nu moet het kind thuis blijven om op de jongere zusjes en broertjes te passen; vader werkt wel, maar kan niet genoeg verdienen, om zijn groot gezin te onderhouden, dus moet het oudste meisje of jongen ook wat verdienen, en wordt dan naar het land of de fabriek gezonden. Een ongewone zaak was evenwel die, welke hedenmorgen berecht werd en waarin A. Maks nit den Velserpol- der als beklaagde verscheen. Waarom heb je je kind zoolang Shuts gehouden, beklaagde? aldus de kantonrechter. Omdat ik gemoedsbezwaren had. Ik wil mijn kind niet naar de open bare school zenden, aldus de bekl. Waarom zend je het kind dan niet naar een bijzondere school. Daar heb ik ook gemoedsbezwa ren tegen, de afstand naar die school is te ver. Er werd hierop een verklaring van den schoolopziener voorgelezen, die verklaarde, dat er aan de openbare school voldoend lager onderwijs ge geven wordt. Eisch van het O. M. 15 gulden of 3 dagen. Beklaagde: Ik had gemoedsbezwa ren, als er een christelijke school in den omtrek was geweest, had ik mijn kind daar zeker heen gezonden. ■KantonrechterTot welken gods dienst behoor je? Beklaagde: Ik ben dooplid der Her vormde Kerk. Hiermede was de behandeling der zaak afgeloopen. Uitspraak 28 December. KANTONGERECHT. Uitspraken. D. en J. K., te Zaandam, overtre ding Jachtwet (visschen zonder ver gunning met ander dan geoorloofd vischtuig), no. 1 twee maal 7 dagen hechtenis; no. 2 twee maal 5 boete of twee maal 3 dagen hecht. W. K., te Bloemendaal, overtreding Spoor wet, ƒ1 boete of 1 da£ hech tenis. C. v. d. S., te Haarlem, én 12 an deren, overtreding Motor- en Rijwiel- reglement, allen 1 boete of 1 dag hechtenis. W. C. te Haariem, overtreding po-li- tie-verordening Haarlem, 1 boete of 1 dag hecht G. M. te Haarlem, overtreding Wet boek van Strafrecht, 3 boete of drie dagien hecht. P. W., te HiMiegom, overtreding als hoven, ƒ10 boete of 8 diagen hech tenis. A. S., te Haarietm, overtreding Mo tor- eni Rij wielreglement (verzet 17 October 1906), ƒ3 boete of één dag hecht W. A., te Haarlem, overtreding der Jachtwet en overtreding Wetboek van Strafrecht (verzet tegen vonnissen van 3 Mei en 15 Februari 1905). Bekrach tigd met verbetering van gronden. J. K., te Haarlem, overtreding Leer plichtwet, 3de herhaling, zeven dagen hecht. H. E. N. J., te Haarlem, overtreding als boven, vrijgesproken. Voorts werden nog 20 personen we gens Leefl-pliafTtw et-overtreding ver oordeeld respectievelijk tot ƒ7, ƒ6, ƒ5 of 8 boete, subsidiair 5, 3 of 2 dagen hechtenis. INGBZONDBN MEDEDEELINGEN. 4 80 Cent per Regel. ■J 50 CENT PER DOOS. HEEMSTEDE. Het aandeel door deze gemeente te leveren in de lichting der Nationale Militie, lichting 1907, is bepaald op 21 man, waarvan 15 ter volledige en 6 tot korte oefening zullen worden in gelijfd. BENNEBROEK. De milicien-verlofganger Willem Ma- rijnis alhier, ds wegens het niet tijdig doen afteekenen van zijn verlofpas bij den burgemeester der gemeente Noordwijk, waar (hij onlangs woon plaats had, met 14 Januari a.s. voor den tijd van 14 dagen onder -de wa penen geroepen. Het aandeel dezer gemeente te dra gen in <fe lichting der Nationale Mi litie van 1907, bedraagt 2 man voor de volledige oefening en 1 man voor de korte oefening. Door den Rijksveldwachter Van Zeel is proces-verbaal opgemaakt tegen J. Troost alhier, wegens het onbevoegd loopen op het duin in deze gemeente van den heer Willink van Benne- broek. BEVERWIJK. De hoedanigheid van Nederlander is verleend aan Reioard Wilhelm Meero ken, manuiacturier, geboren te Her- ■renstatte (Pruisen) den 16 Maart 1864, wonende te Beverwijk. HAARLEMMERMEER. Het opgehaalde lijk uit de Ring vaart van Haarlemmermeer ligt nog altijd ter herkenning in, het lijkenhuis te Hoofddorp. In de zakken van dein overledene be vond zich enkel een sigarenzakje, in houdende eenige spijkers. Door eene onbekende oorzaak is een hevige brand uitgebroken bij W. Kui- schoenmaker op D. Ringdijk, te Aan 't spoedig in werking stellen der spuit is het te danken, dat het woonhuis is gespaard gebleven. De werkplaats, bevattende de reed schappen, benevens 't aanwezige schoeisel, ook een wagenhuis, is door brand vernield. Eene in de nabijheid staande schuur van D. Cieraal is mede vernield. Alles is geassureerd bij de Arnhem- sche Mij. VOGELENZANG. Gisterenmorgen werd op den Voge- lemzangscben wieg onder deze gemeen te een met een paard bespannen brik van Jan Smit, uit Noordwijfcerhout, zoodanig door een boerenwagen, be laden met stroo, aangereden, dat de brik totaal werd! vernield. Een paar kinderen, die in dien wa gen zaten, kwamen als door een won der ier ongedeerd af. IJMUIDEN. De stoomtrawlers „Bernard" (YM 32) en „Dubbelman" (YM 17) zijn met wassend water er in geslaagd den gestranden stoomtrawler „Judath" (YM 56) vlot te brengen. Deze is hier oogenschijhlijk onbeschadigd in de visschereharen aangekomen. Htó beslag op het hier binnenga-1 brachte Duitsche schip „Füret Bu-| low" is Dinsdag opgeheven, aangezien i er voor het hulploon borg ia ge-i steli. DE TWEEDE KAMER. Een van de militaire ministers, die van Marine, heeft er, hoewel minstens even zwak staand geoordeeld als zijn ambtgenoot van oorlog, het ministe rieel leven afgebracht. Bewezen as op nieuw, dat krakende wagens het langst medegaan. De marinebegTOOting werd gisteren aangenomen met 55 tegen 30 stemmen. Tegen stemden de heeren: Kete laar, Van Deventer, Thomson, Patijn, Tak, Smidt, Blooker, Smeenge, Reij- ne, Troelstra, Schaper, Hugenholtz, Lieftinck, Van den Bergh (Den Hel der), Mees, Marchant, Drucker, Re gent, Van Foreest, Roodhuyzen. De Ram, Boogaardt. Van der Zwaag, Limburg, Treub, Bos, Van Kol, Jan- nink, Nolting en Ter Laan. Was alzoo de heer Cohen Stuart met zijn begrooting in veilige haven be land, de vraag bleef of generaal Staal even gelukkig zou wezen. Eén element van bestrijding tegen hem werd alvast uit het debat verwij derd door een motie-Van Idsinga 'Marchant, waarbij de quaes tie der conduitestaten tot een nader tijdstip werd verdaagd. Na een kort debat werd deze motie aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. Het debat bleef dus beperkt tot het beleid des Ministers en diat beleid, men weet het, draait ditmaal om de quaestie der vermindering van het blijvend gedeelte bij, de onbereden wapens en van de afschaffing daar van bij de bereden wapens. Daarover is dn de laatste weken zóóveel gespro ken en geschreven buiten de Kamer, dat het voor iemand die bet debat kort te resume eren heeft a-1 zeer lijk is. De heer Duymaer van Twist ver weet den Min. niet minder dan desor ganisatie van het leger. Voor de ka dervorming werd niets gedaan; de mobilisatie zou onvoldoende gedekt zijn; cavalerie en artillerie werden ontredderd; waarneming van militai re corveeën door burger-werklieden zou schatten kosten; de organisatie der landweer was onvoldoende; de landweer kon de mobilisatie niet dek ken; de naar huis mede gegeven ge weren zouden onbruikbaar worden. Ziedaar de hoofdpunten van een re de die van 10 uur tot half een duurde. Hem volgde de hee<r Arts, die 's Min. maatregel goedkeurde o-m niet, zonder noodzaak, 4000 man onder de wapens te houden, alléén voor corveeën of handhaving der openbare orde. Voor de kadervorming was 't wenschelijk de positie der onderofficieren te ver beteren door verhoogde bezoldiging; 6.90 tot 11.50 por week was te ge ring. De heeren Van Dedem en Van Vlij men spraken in gelijken geest als de heer Duymaer van Twist; wegzending van (het blijvend gedeelte kwam ton nadeel e van de oefening van men- schen en paarden, ten nadeel® van de kadervorming. Beiden waarschuwden tegen het inslaan van de Zwitsersche richting en de heer Van Dedem be toogde zelfs, dat inkrimping van het contingent (in plaats van uitbreiding) en langer diensttijd meer ,,in het ka rakter onzer natie" lag. (Hier past een vraagteeken). De heer Passtoors kwam op tegen den last en den druk van de derde herhalingsoefening en ook hij klaagde over de slechte positie der onderoffi cieren. Met een moeilijk te volgen rede van den heer v. d. Boreh van Verwolde sloot de dagzitting, die zich aansloot bij den heer Duymaer. Hij voerde aan, dat, was de eerste oefeningstijd maar voldoende, de herhalingsoefeningen konden vervallen. En hij betoogde voorts dat er troebelen van 1903 had den aangetoond, dat voor de binnen- landsche orde troepen niet konden ge mist worden. De Voorzitter kondigde zijn voorne men aan, om de heeren, zoo noodig, ook Maandag bijeen te houden. In de avondvergadering kreeg men nog eens van hetzelfde laken een pak. De heer Van der Borch van Verwolde zette zijn philtppica tegen den Minister voort en werd m dit op- «zaoht gevolgd door de heeren De Stuers, De Waal Malefijt en VanKar- nebeetk, welke laatste opnieuw alle punten tegen de opheffing van het blijvend gedeelte te berde bracht: desorganisatieschade voor de oefe ning, voor de mobilisatie, de hand having der orde en rust en de kader vorming. De andere genoemde spre kers pikten uit dit Lijstje éen of meer van de bezwaren en werkten die uit, ieder op zijn manier. De heer De Stuers liet de Kamer nog eens lachen, toen hij zeide, dat de oefeningstijd eerder moest worden verlengd dan verkort, wïil men aan een klein geoefend leger meer had dan aan een groote bende. De heer Malefijt was slecht te vol gen zijn stem is zoo zwak en de Ka mer is dezer dagen zoo rumoerig. GeareJeveerd zij, dat de heer Van Karnebeek de wenschelijkheid be pleitte van een Raad van defensie en hulde bracht aan den moed van den vorigen inspecteur der cavalerie, het geen van sommige zijde bravo's uit lokte. Daartegen protesteerde de 'beer Van der Zwaag, die de Kamer een deli rium militare verweet, zijner zijds opkwam tegen de verkeerde be handel in van deinstweigeraars en aandronsr op opheffing Yan de derde herhalingsoefening. Dit laatste was ook begeerd door .den heer Ter Laan. die een reeks van wenschen en wenken te berde bracht In de eerste plaats betere bezoldi ging van het kader, als eenig middel om op den duur een goed kader te hebben en te houden. Dat was beter dan het onrechtvaardig werkend ca- tpitulanten-stelseL Maar ook was noo dig pensioen voor de weduwen en weezen van dJe onderofficieren en minderen. Ten gunste daarvan stelde spa*- een motie voor. die nader zal worden behandeld. Vervolgens kwam hij op de toepassing dier pensioenwet ten, die vfoor de „hoogen" gunstiger zijn, dan voor de soldaten en het kader. De afschaffing van bet blijvend ge deelte werd door hem verdedigd, als een maatregel om vele ongezonde toe standen uit het leger te verhelpen. In 1903 was bewezen, dat als men voor de binnenlandscbe rustt man schappen noodig heeft, men ze weder kan oproepen. Men hield nu de men- schen maar in dienst al3 oppassers) der officieren en ten pleziere van de Haagsclie dienstmeisjes. (Gelach). De oppassersdiehsten moesten afge schaft worden en bezuiniging was te verkrijgen door één officier per com pagnie, door opheffing van het Mil. Huis der Koningin, door afschaffing van de inspectie van het mil. onder wijs. van de officieren voor speciale diensten, enz. Heden te 10 uur is de Minister aan het woord. Men seint ons uit Den Haag Bij voortzetting Oorlog verdedig den de heeren Thomson en Eland het beleid des Ministers. De eerste noem de de handelingen van den inspecteur der Cavalerie in disciplinair. BRAND. Dinsdagavond te hailf twaalf ont stond door het omvallen van een pe troleumlamp brand in het koffiehuis „Rellevue" aan dien zeeboulevard te Nieuw-Egmond. Door het late uur em. de afgelegenheid duurde het ©enigen tijd eer hulp ter plaatse was. Vóór men hét vuur meester was, leden ge bouw en inboedel zware schade. Twee daamnaast in aanbouw zijnde villa's bleven onbeschadigd-. OVERREDEN. Hedennacht passeerden Hermans Buvelink, oud 60 jaar, en zijn «Doch ter, gezeten op een met paard be spannen wagen, den overweg der Gel- dersche ver. Loc&aispoor te Ussela bij Enschedé. Het voertuig kwam met een ran gee rende locomotief in aanra king, waardoor het werd verbrijzeld. De beide inzittenden werden er uit geslingerd. Euvellink is gedood. De dochter kwam met den schrik vrij. De overweg moet niet behoorlijk af gesloten zijn geweest. OPEN BRIEF AAN HET KAMERLID HUGENHOLTZ. In die Tweede Kamer heeft de heer F. W. N. Hugenholtz op 16 dezer de beschuldiging uitgesproken, dat een jongen voor acht jaar bij de marine heeft geteekend op voorspiegelingen van den oud-Hkapitedn-luitenant ter zee commies van aanneming te Nijmegen, Noor du yn, dat hij wel spoedig adju dant-schrijver zou worden etn dat de jongen later 8 dagen straf kreeg, toen hij zich over het jegens bem ge pleegd bedrog beklaagde. Bedoeidle heer, d'e hear J. M. Noor- duyn, schrijft hierover dn eeca open brief in het „Hhld.", waarin o. m. wordt gezegd ,,A1 ds het vijftien maanden geleiden dat genoemde jongen bij mij kwam, herinner ik mij zeer goed', dat hij een zeer gunstigen indruk op mij maak te em ongetwijfeld hab ik hem, zooals 11c dit in dén regel doe tegenover hen, die mijns inziens wat voor de marine beloven, en omdat dit mijn vaste over tuiging is, gezegd dat hij in den zee", dienst een goede toekomst kon heb ben. Ik zeg dit vooral, omdat men als jongen of als lichtmatroos bij de ma rine in dienst tredende, in zooveel richtingen vooruit kan komen Ik wijs op .de mogelijkheid boots man te worden en schipper, vooruit te komen als konstabel, seiner, bottelier, torpedist, ziekenverpleger, enz. In dit verband heb ik hoogstvermoedeliik ook gesproken over de mogelijkheid van schrijver te worden en er op ge wezen, dat hij met zijn ontwikkeling lalle kans had' in dien tak van dienst op te klimmen tot den rang van ad- j u dant-onderoffi cier. Hert spreekt echter van zelf, dat ik nimmer gezegd kan hebben, dat men dien rang na korten tijd1 kan verkrij- De betichting, dat ik gezegd zou hebben, dat iemand na een maand of zes lichtmatroos te zijn geweest, na verloop van vier maanden adjudant- schrijver kon zijn, achtte i'k zóó onge rijmd, de onjuistheid daarvan zóó in het oog springend, dJat ik het onnoo- dig achtte mij hiertegen te verwe ren." Na u aldus in de. gelegenheid ge steld te hebben deze zaak behoorlijk te onderzoeken, verwacht ik, dat gij düt nu ook onbevooroordeeld zult doen en heb ik het recht te eischen, dat, waar gij in hert openbaar hebt beschul digd, gij ook in hert openbaar erken nen zult, door onjuiste inlichtingen op een dwaalspoor te zijn gebracht, en daardoor tot uw leedwezen ver keerd te hebben geoordeeld en veroor deeld. ONGELUKKEN. Dinsdagochtend' had een 76-jarige vrouw het ongeluk in hare woning in1 de Elzemoerstraat te 's-Gravenhage van de trap te vallen'. Naar het ge meenteziekenhuis overgebracht, is zij kort na hare opneming aldaar over leden. Van inrezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezetr rubriek stelt de Redactie zich niét aansprakelijk. OVER ANTIQUITEITEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. eenige plaats ruimte In uw zooveel gelezen blad. Geachte Lezeressen en Lezers! Sedert eenige dagen leest men arti kelen in uw blad waarin de schrijver den antiquaars eens goed een veeg in 'I gezicht Bdhijnt te willen geren. Veel is er van waar, dit moet ik met Jan Antiek bekennen, doch zou er ■niet een klein beetje overdrijving bij zijn? Vooral van dat boertje, dat on der Utrecht" moet wonen, en, op klompen naar Parijs reist en dan ge arresteerd wordt, verdacht van een anarchistisch-en aanslag. 'Ik infor meerde bij verscheidene antiquaars, ook hier te Haarlem, doch niemand had ooit van dat boertje gehoord. (Maar laat dk hier bijvoegen: alles kan .in deze eeuw. Kan een antiquaar in deze .eeuw zonder imitatie in zijn win kel bestaan? Neen, luidt 't antwoord der antiquaars, dat kunnen we niet, 't oude is haast niet meer te 'krijgen en moet miert goud betaald worden. Wil de HoUandsdhe liefhebber dien gouden prijs ook betalen? Och, er zijn zoo weinigen die dien prijsvoor echt an tiek willen geven, lli iken iemand hier •ter stede, die van mij. voor een zeer groot bedrag borden en schotels kocht, rijk, oud, echt gepolychromeerd met den beeldenaar van Prins van Oranje er op. Deze man, dong nooit af en laat hij zeggen of hij ooit van mij in zijn gansche verzameling namaak an tieke schotels ontving. Zulke men- schen zijn met een kaarsje te zoeken. Wijlen de heer De Bock was ook ie mand in dien geest. Maar men krijgt ook wel .eens mensdhen, die gauw wegloopen als je voor een echt stuk een .prijs zegt. Kan nu een antiquaar zonder imitatie in zijn winkel? Neen, nogmaals neen, luidt ;het antwoord. Ze vragen er om, om namaak. Kan men voor vijf en zeventig gulden een echte oude Saksische groep verlangen, kan men voor vijf en .twintig gulden een oud kaarsenkroontje verlangen, dat een waarde bezit, wanneer 't echt is, van minstens drie honderd gulden! Zulks moet de verzamelaar en lief hebber zelf kunnen begrijpen. Namaak hebben ze in hun winkels, dat ben ik eens met Jan Antiek, doch de prijzen zijn er naar. Zoo vervoegde zich bij •mij laatst een heer, die een fraai, rijk, bontgekleurd porseleinstel wilde heb ben. Ik wil in den prijs blijven van zestig a zeventig gulden, zeide hij. Ik liet hem een stel zien. Wat kost dat stel? "Vijf en zeventig gulden, mijn heer. Is 't antiek? Neen mijnheer, dan geef ik er twee duizend gulden voor. Mijnheer nam 't stel niet. Geachte lezers, kunt gij een gouden horloge verlangen voor vijf gulden, wat honderd waard is? Ik ken hier een grooten horlogewinkel in ons land, daar liggen ze voor de ramen, hoor, honderd gulden tot driehonderd vijftig gulden toe en aan 't andere raam liggen ze die bijna gelijk in kleur zijn als die van echt goud, voor acht gulden. Indien nu zoo een liefhebber een horloge koopt voor acht gulden .en hij .denkt een gouden te hebben, ds zulks dan bedrog? Die beoordeeling laat ik aan 't publiek over. Ook* wil ik dit nog wel even aan Jan Antiek mededeelen. Een paai" jaar geleden woonde hier een pas beginnend antiquaar, die thans de grootste dezer stad is in een klein huisje in een welbekend© oude straat te Haarlem. De man moest ver re reizen maken met de nachtbooten naar Overijssel enz. Op een goeien keer komt de antiquaar thuis met twee fraai© Delftsche tegeltableaus uit één stuk, voorstellende Italiaan- sche landschappen en gesigneèrd uit begin 1600. De antiquaar had toen nog weinig kennis en verkocht ze in zijn domheid voor tw.ee en twintig vijftig aan een zeer r ken liefhebber te Haarlem. Vóór hij ze bezorgde bij den liefhebber kwam ik juist met een ou den antiquaar voorbij zijn winkeltje en zag de zeldzame curiositeiten, de twee tegeltableaus. Verschrikt hoorde de toen nog pas geboren antiquaar den prijs dien hij van den ouden antiquaar kon krijgen. Zie ze terug te krijgen, raadden we hem." 'Maar, jawel, daar had de lief- liebher geen zin in, nog geen rooie cent kreeg hij toen, die arme koopman er bij', die er voor in weer en wind ge- loopen had, om ze op te duiken. De liefhebber ziet wel .eens graag den an tiquaar een strop (hebben .aan een spotkoopje, doch als hij iets een paar gulden te duur (heeft, dan leg je d'r uit. Och ja, die rare handel weet wat, en 't echte mooie ouwe antiek mar cheert meest naar Londen. Daar vindt men nog wed. de echte liefhebbers en kenners. Zagen wij, antiquaars, 't niet nog pas op een veiling hier aan den Schoterweg, hoe hier voor iets zeld zaams de liefhebberij bestaat? Twaalf Louis Quinze stoelen met twee fauteuils, echt antiek hoor! De (Joden uit Amsterdam gaven bij de acht honderd gulden, hoe is 't moge lijk? zult u vragen. Blijven ze in Ne derland? Vraagt u dat maar eens aan den antiquaar uit Amsterdam, die ze kocht. Ik denk ze zitten al hoog en droog in Londen. En, och ja, zie maar eens bij den heer Sarlet als er antiek Is, welke kooplui de meeste en hoog ste prijzen besteden. De liefhebbers, och ze willen zoo weinig geven voor mooi echt antiek. Ik heb ook een fraaie geïmiteerde Saksische doos. Met St. Nicolaas kwam er een dame om, wat kost die? Twaalf vijftig, me vrouw. Ja, maar die is niet echt! Dan geef ik u twee honderd gulden mevrouw. Nu kon mevrouw niets zeg gen. Was de doos echt geweest, zou mevrouw dan gezegd hebben: die is te goedkoop, ik geef u twee honderd gulden? Jan Antiek heeft 't Ieelijke der antiquaars laten zien, welnu, nu zal ik eens de liefhebbers uitschilde ren. Men mag geen oud kroontje ver langen voor vijf-em-twintlg gulden, 't Is kolossaal! Over honderd jaar is "t toch immers in waarde gesiegen, dan hebben de nakomelingen er nog wat aan. Uk (hoop dat Jan Antiek mijm ideeën niet. ten kwade zai opne men. Wie kaatst moet den bal ver wachten. Ik heb ook een weinig mo dern antiek en indien men vraagt: 't nieuw? dan zeg ik ja, d© prijzen zijn er dan ook maar. JAN GARAMBAL. Vergadering van den Raad der 'Gemeente Haarlem, Woensdag 19 December 190f des namiddags t© half tw.ee in de Statenzaal (Prinsen, hof). Voorzitter Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Afwezig zijn de heeren Hugenholtz Winkler, Bijvoet. Van Sty ram. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Ingekomen" is een verzoek van dei heer 'Burmeister. ingenieur to Stern berg, om steun te mogen ontvangei voor een school, ter opleiding van d( leerlingen der volksschool tot archi tecten of ingenieurs. De VOORZITTER doet metiedeeliry van een ingekomen schrijven, bench tende het overlijden van den lieer Vaa Campen. De VOORZITTER deelt mede, da door B. en W. een brief van rouwbe klag is gezonden aan de familie. Spr houdt zich overtuigd, dat de Raai daarmede ten volle instemt. (Applaus] Overgegaan wordt tot onderzoek vaa de geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid, den heer A. S. Miedema Tot leden 'der commissie van onder zoek worden benoemd de heerei Thijissen, Loosjes en Leupen. De vergadering wordt geschorst. Na (heropening der vergaderia; merkte de lieer Thijssen op, dat d benoemde lieeft overgelegd een ver klaring, dat hij op den datum der vei kiezing ingezetene der gemeente wa en niert, dat hij het jaar voorafgaand aan de verkiezing in de gemeen! heeft gewoond. Daar- naar nader blijkt, deze ver klaring niet noodig is, stelt de Con missie voor mr. A. S. Miedema a! lid toe te laten. Aldus wordt besloten. Hierna wordt de openbare vergadi ring geschorst-. (De zitting duurt voort)- Hedenavond is het vervolg ven d) verslag te verkrijgen aan de volgend H. N. MUL, Kruisstraat S& J. F. BEZJÉRS, Groote Houtetr. 94. B. DE MINK, Spaarawe-udierstr, 78, J. DB PATER, Berckheydestraal J. VAN DER MOOLBN, Sigarenwü kei, Cronjéstraat 5. B. C. VAN DIJK, Krutdenlerswii kei, Weetergracht 45 hoek Onanji boomstraat. AAN ONZE BUREAUX Zolder Bu ten-Spaarae 6 ea Groote Houtetr. VRIJE UNIVERSITEIT. voor het canidldiaats-exi men in do reelaten d© beer G. Seret. ONDERTROUWD 19 December. W. Roélofs en G. V M. Kortexuaar. F. F. Meegdes er van Waard. J. C. Westerman A. van Opzeeland. P. Prins en C Geöve. GETROUWD 19 December. A. Legrand en Boon. J. Phdlippo' en C. C. Mes. J. J. M. Smoolenaars en G. C.. Bo: lonois. J. C. v. d. Kuijl en H. Kogenhop. P. de Vos en H. mijm A. v. d. Mie® én M. Romijn. BEVALLEN: 16 December. F. E. Kremer, ge Wijt, d. 18 December. G. Steven geb. Groot, d. S. C. Kenselaar, ge Apetz, z. J. Deikker, geb. Weijèi d 19 December. A. Kraan, Kieft, z. OVERLEDEN 16 December. J. W. van Campen; j., Koudemihorn. D. P. Jansen', j., Gaxecnkokerskad©. 17 Decenibi 3. Sprik, geb. v. .dl Vegt, 76 j., Lan Annastraat. J. W. A. Gigengac 3 j., z., Sofphiastraat. P. B. Ove dijk, 2 m., z., Waldeck Pyrmoi straat. 19 December. A. Hutema 9 m., d., Kerkhofstraat. Bo term arkt. Aangevoerd 7 stapels kaas, rij® 828 kazen, wegende 1570 K.G.. ƒ30 ƒ19. LONDEN, 18 December. (Part.) Tribune verneemt uit Johannesbui dat het congres van het Volk (di gelijk reeds gemeld is, besloten hé de grondwet, zij 'rt ondier protest, aanvaarden) bijgewoond werd do tweehonderd, afgevaardigden en voornaamste voormannen der Bo ren. Botha zat voor. Smuts lichtrtei artikelen van de grondwet een vol een tcne. Botha pleitte voor een i mengd Engelsdh en Afrikaansch l wind van Transvaal. De correspondent eindigt zijn' v< slag met de woordenAlzoo eind! de de politiek van onthouding, wa» in de Boeren sedert het verdrag v« Vemeeniging volhard hebben. Duize den EngeLschen zien nu naar het Vo op om het land te redden. De corri pondent iacht een coalitie-regeert verzekerd. (N. R. C

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2