fé" t>esrwijl eemige zijner kinderen door dien verkoop van lucifers nog Borgidemi, dat 'bet huisgezin geen ge- brak (lead aan „nuttigheid!". Evenwel aan «al dito vroolijMnelid, goedkoop wonen, lustiig, onbezorgd Le ven is thans een einde gekomen. Het armbestuur kwanh leen «en ander ter domei en oordeelde, dait die f 1.40 wol beter besteed, kon woirdien. En daar do bewoner maar «niet méér dan f 1 wilde betalen, ten ook heit buds met verlaten, is hij mot zijn gezin thans op straat gezet. Thans kampeenen man, vrouw en vijf kinderen «na. in do open lucht; zij 'koken hun pot op straat, sla pen op straat .enz. Men is benieu wd hoe het met dit ge zin, ofloopt. Weinigen zijn genegen leiene andere woning te geven, en heit armbestuur trekt ar zich niets meier van aam." HEEFT DE GEMEENTE AMSTER DAM HAAR BEVOEGDHEID OVER SCHREDEN? Heeft 'de gemeente Amsterdam haar bevoegdheid overschreden in artikel G6 van de po li tie-ver o r denin g, die ver- leasclri, 'dat 'n rijtuig na zonsonder gang in de kom der gemeente, voor zien moet zijn van twee hel-schijnen de lantaarns aan de voorzijde? Het O. M. l>ij de Amsterdamsche Rechtbank zette uiteen, dat, terwijl in dezen de gemeente mag regelen de punten, die de wet niet geregeld heeft, ze niet imag regelen de punten, welke de wet wel geregeld heeft. D,e gemeente heeft de grenzen barer bevoegdheid overschreden, zeide 'het O. M., dat tegen iemand, die wegens overtreding van artikel G6 dier poli- rfcie-verordening werd vervolgd, ont slag van rechtsvervolging requireer- de. Uitspraak 31 December a.s. V'ERBRBEDING VIJZELSTRAAT TE AMSTERDAM. Outeig-eming van per- ceelen. Naar wij vernemen, zal door de ge meente Amsterdam spoedig de onted- ffieniai/g worden aangevraagd van de percciëlen 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18,20 en 22 der Vijzelstraat. Hierdoor zal ©en begin gemaald kunnen worden imet de laJilemoodigste verbetering de zer straat, namelijk door verbreeding van het stuk Singel—Relguhersdwiars- straat. De bedoeling is, de huizen te anno veer en >em de straat een tiental motors te verbreeden., 't Behoeft geien betoog, hoe groots verbetering hiermee maedJs zal worden tot stand gebracht, die echter niet eer afdoende zal blijken, vóór dat de ge- faeele Vijzelstraat 10 meter is verbreed Z coals wij indertijd reeds meldden, Igt zulks ook in de bedoeling van: het gemeentebestuur, zoobat de verdere Stappen binnen niet te langen tijd mo gen worden tegemoet gezien. NIEUWE REMINRICHTING. Het tram-ongeluk op de Wetering schans te Amsterdam is voor be di rectie van de tram aanleiding ge1- weest o;m proeven te nemen met een aiieuwe 'reminrichting. He»t is een elee- trische rem. die ook werkt op de wie len van den bijwagen. Wordt deze in werking gebracht, dan stopt dus ide bijwagen even snel als de motor wagen en wordt .het gevaar verme den, dat hij plotseling remmen de ■Vaart van den bijwagen den vastge- remden motorwagen nog een eind Voort doet. slepen. DE KIEVITTEN EN HET WEER. Men melt ons uit Twello: Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat 'gisteren over het nabu rige Terwolde een koppel van onge veer 80 kievitten vloog. Aangezien de 'dieren betere weervoorspellers zijn dan de menschen, ziet men hierin een zeker teeken, dat de winter niet streng Bal zijn en wij in de eerste maand tal thans geen harde vorst kunnen ver wachten, (Zutph, 'Ct.) REALISME OP DE PLANKEN. Men schrijft aan de Nbr.: 'Zondag 16 December was 't feest in Gilze... Waarom? Wel ze .hebben er iaën Liedertafel genaamd Oefening (kweekt Kennis" en die zou nou 'ns la ten zien door -eene ,,'Groote jaarlijk- sehe uitvoering' boe bloeiend en voor uitgaand de kennis kweekerij in 'dit ééna jaar geworden was. En of ze uitgevoerd hebben! "n Drama speelden ze met den som beren titel „Op Moeder's Graf' „zwaar stuk waarin soldaten en wa penen en zelfs moorden in voorkomen! Brrr!... Puike spelers waren 't, dat verzeker ik je, ze speelden zóó natuur lijk!... 'i Liep alles op rolletjes en ze waren al gekomen aan 't tooneel waarin A. met 'n mes of dolk door K. vermoord ■zou worden.... Maar (hoe 't kwam, weet ik niet, in alle geval 't mes was wel wat te veel aangescherpt om er kinderen mee te laten spelen. K. geeft ©en stoot, een houw... en snijdt A. een Slagader dn den bovenarm door. De „moordenaar" ontdekte eerst toen hij bloed zag spijpelen uit den mouw van rijn slachtoffer en op het gezicht bier- valt ie, paf! achterover in zwijm. Ook de „vermoorde" merkte iets, -zag óók bloed, ziet den bewusteloozen „moor denaar" en valt ook paf in zwijm. Bravo! riep het publiek. Een dok- Ier! riepen de acteurs. En door behulp Van den «dokter werd 't vermoorde Slachtoffer toch nog gered. Prachtig was het geweest, och man ze ihd 'n zoo schóón gesuld! Ook in Dongen werd op 't zelfde uur ongeveer een bijna even „bloedig" drama opgevoerd.... Daar moest door een der acteurs óók een moord bedre ven, een kogel op zijn vijand afgescho ten worden. Uit voorzorg echter had op 'i kritieke oogenblig maar steeds 0e regisseur hem beduid, 't moordtuig (naar den grond te richten,... d'r moest tos 'n kogel opritte... ®n waarachtig d'r zat er een op!... Da „vermoorde' werd in z'n voet ge schoten... Volgt 't zelfde spel en 't zelf de slot als in Gilze. Hoe kwam 't nou toch eigenlijk? Och, ze hadden maar 'n pierenver- schrikkertje genomen!... Begrepen? ONGELUKKEN. Een1 75-jarig bewoner van de Fiagel- straat te Amsterdam werd Woensdag ochtend dood in zijn slaapkamer ge vonden'. Het büeiek, dat verzuimd' was de gaskraan, tie sluiten. De pianist W. Kerper te Gouda, die zich Woensdagavond per fiets naar den trein begaf, reed in dien dikken mist tegen iemand aan en kwam' zóó ongelukkig te vallen, dat hij eenogen tijd later lievig bloedende en bewust teloos werd; gevonden do-oü' eenige vjoiorbijgaingers, die hem naar huis brachten. Direct werd de hulp van dr. Spruiit ingeroepen, die ernstige, doch "een gevaarlijke gelaatswonden constateerde. Een dienstbode, wier kleederen ten huize barer meesteres aan de Con- radkade te 's-Gravenhage in btrand geraakten, is in het gemeentezieken huis aldaar aan de bekomen brand wonden overleden. BRANDEN. Ondier de gemeente Broek in Wa terland liep een paard van den land man K. Groot een petroleumlamp omver. De ge heel e boerderij is dien tengevolge afgebrand. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE RUSSEN. Men schrijft uit Rijssen, dlato 18 December aan die „Tel." De hoop, dat aan de staking een spoedig einde zon komen' is vervlogen. Vanmorgen, om 11 uur confereerde het stakings-comité met die firma Ter Horst, doch daar reeds bij de hespre- kng der loonkwestie beide partijen hetzelfde standpunt bleven innemieu. was het resultaat nihil. De weg voor onderhandelingen van andere zijde is nu echter geopend. Er zijn thans 700 arbeidersteters) bij „Unitas" en «ongeveer 60 bij „De Eendracht" aangesloten, terwijl er in 't geheel 800 vian de textiielbonddn on dersteuning ontvangen. Vian de 1024 blijven er dus nog 224 over. Ongeveer 60 hiervan, waaromidler de bazen, zijn nog ;n dienst der firma on verrichten verschillende werkzaam heden in ide fabrieken. De overige 164 zijn er het ergst aan toe, daar zij niet ondersteund worden en ook niets ver dienen. Voor «zoover zij een spaarduit je hebben, zal dit er aan moeten ge- Iccxvem maar «de anderen en dat in den winter? STAKING TE EINDHOVEN. Omtrent .de stakding bij .dien sigaren fabrikant Tin chant y Gonzales &.Gie. te Eindhoven, meldt men nader Reeds geruimen tijd bestond er een gisting, «die zich ook al openbaart op andere fabrieken. 't Gold 'hier een merle, dat 40 cent loont. Een isigaair van f 1.50, waairvoov de firma, naar zij beweert, onmoge lijk meer kon toestaan. Men verzeker de ons tevens, dat in andere f abrieken voor ditzelfde merk nog heöl wat min der wordt uitbetaald dan hij Idle fir ma Tmchiant. Die patroons maken, nu de Werksta king is uitgebroken, bezworen om de stakenddu zoowel als de door haar uit gestotenen weer in dienst te nemen. De Bond van Patroons zal naar aan leiding van dit conflict ook. een ver gadering houden. Do firma, Tinöhlaint is Van plan haar werkplaatsen te vestigen in een ander gedeelte' dier .provincie Noord- Brabant. WERKLOOSHEID TE 's-GRAVENHAGE. Men schrijft uit Den Haag Het bestuur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs heeft aan B. en W. rapport ■uitgebracht over 'die vraag, of de werkloosheid in de bouwvakken hier ter stede dezen winter grooter is dan vorige jaren, Tér beantwoording- van die vraag verschaft dat bestuur verschillende gegevens, waaruit, blijkt, dat de werk loosheid wel grooter is dan vorige ja ren, maar niet hioe groot zij is. Het bestuur zegt ten. slotte, dat het in verband met toekomstige maatre gelen omtrent die werkloosheid meer. dore kennis van dit verschijnsel, voor al omtrent de bouwvakken, noodig acht, en meent deze alleen te verkrij gen door een jaarlijks te herbaleln tel ling van die werkloos en, omstraeks denzelfden tijd, door middel van een telkaart, die iedere werklooze, die zich aanmeldt, zon moeten invullen, waarop de volgende punten waren te vermeldenpersoonlijke omstandig heden van dien werklooze (ook gezins sterkte) oorzaak der werkloosheid, duur daarvan, laatste werkgever se dert wanneer hij in de gemeente is; of hij is aangesloten bij een valcvereeni- g'Og, of hij uitkeering geniet bij Werk loosheid ear hoeveel. Het bestuur verheelt zich niet, dat zulk een onderzoek geld en tijd zou vorderen, doch acht het ide manier om den grondslag te leggen voor eene deugdelijke werkloozen-statistiiek. Het heeft dit denkbeeld ter nadere [overweging aan de aandacht van B. en W. onderworpen. Spert en Wedstrijden VOETBAL-ALMANAK. Naar men verneemt, is de oplaag van den Ned. Voetbal Almanak totaal uitverkocht. Een nieuwe oplaag wordt niet ge leverd. HOCKEY. Het wedstrijidprogramma voor Zon dag luidt Eerste klasse competitieH. H. V. Haarlem te Den Haag, en OdisVic toria te Den Haag. Tweede klasse competitieAmster dam II—Evites te Amsterdam, en Vic toria IIH. H. V. II te Rotterdam. COURSES OP WOUDENSTEIN. De uitslag van de Woensdag op Wou- denstein geloopen draverijen was als volgt: 1. Wilih el mijntje-prijs. 2500 M. Ie Al- bert '(Witteveen), 2560 M., in 4 min. 57 4/5 sec.; 2e Duroc (Doeleman), 2585 M., in 4 min. 58 4/ 5sec.; 3e Cyclone (Ensingh), 2875 iM„ in 5 min. 2. Wascöiframprijs. 1600 M. Ie Var- ro «(Snoek), .1800 (M„ in 3 min. 3 1/5 sec.; 2e Ida R. (Ockhorst Jr.) 1675 M. in 3 min. 3 3/5 sec.3e The Surrogate (Ensingh), .1710 M„ in 3 min. 4 1/5 s. 3. Varro-prijs. 2600IM. Ie Nelly Grat- •tan (Schönrock), 2760 M„ in 4 min. 41 4/5 .sec.; 2e Gruno (J. F. de Boer), 2600 M., in 4 min. 42 2/5 s. 4. De Wet-prijs. (Onder den man), 2000 M. Ie Prinses Wanda (Ensingh), 2000 M., in 3 min. 47 1/5 sec,; 2e Phyl lis .(Snoek), 2045 M., in 3 min. 48 1/5 sec.; 3e Electricity 2 (Siderius), 2060 M.in 4 min. 4 sec. 5. Ward-prijs. 2800 iM. Ie Harry P. (Ten Hagen), 2940 M 'in 5 min. 9 4/5 s.; 2e Emmy Lou {J. F. de Boer), 3060 M. in 5 min. ll 2/5 sec.; 3e Pfeilschnell '(Koster Jr.2950 M., in 5 min. 12 1/5 sec. WERING VAN BOOKMAKERS. Men 'meldt uit Groningen: De Harddraverij-Vereeniging besloot in zake de bekende circulaire der Ne der lands che Harddraverij-Vereeniging betreffende wering van bookmakers de beslissing over te laten aan het be stuur, dat de meening der eigenaars van paarden zal vragen. Met betrek king tot de contributies voer aandeel houders, buitengewone leden en da mes is een regeling getroffen, die de hoop wettigt, dat de vereeniging zai kunnen voortbestaan. Over de data der meetings in 1907 zal overleg gepleegd worden met de Leeuwarder Harddraverij-Vereeniging De heer W. A. 'Scholten is gekozen tot bestuurslid. Land en Tuinbouw De buitengewone algemeene verga dering van de Nederl. Maatscli. voor Tuinbouw en Plantkunde met liet daaraan verbonden Tuinbouwwinter- oongres, zal worden gehouden on Woensdag- 30 Januari te Amsterdam. De heer J. H. Wentbolt, te Haar lem, heeft verklaard de candidatuur voor het voorzitterschap van de Ne derl. Maatscli. voor Tuinbouw en Plantkunde te willen aanvaarden. Kerk en Schooi NED. 'HERV. KERK 's-Gravenhaige. Zestaldr. J. R. Gal üenbacb, Rotterdam; ds. E. B. Cou- vée, Schiedamds. G. F. Haspels, Rotterdamds. G. A. J. Jonker, te Utrechtds. C. J. van Paassien, Haar lem ds. H. J. Rooseboom, Deilft (al len candiidiateai van de kies vereeniging Geloof en Liefde). Beroepen te Exmorra ten Alliiniga- wier de heer P. Bootsmla, oandidi'aat te Nijlaindt-e Mcerkapelle de lieer J Gosliniga, te Haarlo. Benoemd te Alphem aan 'den Rijn, de heer A. Feenstra, candidaat te jKoudum. Groningen, Geslaagd voor het oan- didaatsexaanen in de klassieke lette ren de heer J. A. Wartena; voor het candidaats-exaimen in de rechtsge leerdheid de heer H. Sarolea. Groningen. Op stellingen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer D. Boerema. geboren te Uit- wierde. Groningen. Bevorderd tot doctcxr in de rechtswetenschap op Stellingen de heer R. F. Mulder, geboren te Gronin gen; -tot doctor in "de 'klassieke lette nen de heer Jacobus HuddJeston Sla ter. geboren te Rotterdam, 'op proef schrift „C Suetonai tranquiltli Vita Tibeirii pars prior". EERE-DOCTORATEN. Do senaat der Technische Hooge- scihool 'heeft het doctoraat dn de tech nische wetenschappen honoris causa verleend aan dr. J. Bosscha te Haar lem, civietL-ingenjieurdr. P. J. II. Cuypers te Roermond, G. van Diésen, oivlel-lngenieur, J. Kraus, civiei-iinige- pleur, dr. A. Kuyper, C. Lely, civiel- irgenieur, alllieai te 's-Gravenliage. In buitengewone Seruaatsvea-gad'e- ring op 8 Januairi zullen aan de be noemden de diploma's worden - uitge reikt. Rechtszaken Aan de Zencliingsgemeente te Erme- lo is door wijlen mevr. C. M. Bakker, Wed. L. Blewanus, een 'gedeelte van haar' nalatenschap vermaak!!, dat geschat wordt op ongeveer f15,000. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg- is afgelegd het doet. ex. in de Rechten door den heer J. E. -Hillesum. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het Candida,ats-examen inde wis- en natuurkunde door den heer J. van Ploeg; het candidaats-examen in de rechtswletenschap door dien heer H. Misset. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal «examen in de geneeskunde, de heeren A, Voogd en J. N. Voorhoeve; voor -het groot ambtenaarsexamen voor den In- discBien dienst -B. G. ter Brake en P. IVi. Lètterie. Leiden. 15 Dec. Propaedeutisch exa men In dé godgeleerdheid die hee-ren O. G. Heldring eii' W, H. H. Midden- dorp. Doctoraal-exameoi in die plant- en dierkunde de heer J. L. E. Peeteïs. Leaden. Geslaagd voor het candi daats-examen in «die necMswieiteaischap de heer W. C. A. B. P. Arriensvoor het canididaats-examen in Godge- leerdhieid 2dle gedeelte «ie heer J. de Jong (cum laude-)"; voor het voorberei dend kerkelijk examen de heer A. E'elc- hof voor het gTootambteaiaars-exa- mieni voiOr den. Indlscliieln di'enst de heeren B. J. Suennondt en C. Ch. L. Schippers; voor-heit «theoretisch ge- neeskunidlig exaimien de heer J. Sney- ders die Vogel. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de héér A. A. G. Land, geb. te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proefschrift. Get. „De beteekenis van de verschillende vormen der tuberkelbacillen in het spnjum voior de prognose" tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. Greup, geb. te Schoonho ven, na verdediging van zijn acade misch proefschrift. Get. ,,De toepas selijkheid van de Grondwet op de Ne- deriandsohe Koloniën onderzocht" to-t doctor in de rechtswetenschap de heeir E. C. U. van Doorn, geb. te Middelburg, op stellingen. Lei'den. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Rechtswetenschap de heer J. 'G. Bargsma; voor het groot- ambtieinaarexaarten voor den Indischen dienstde heeren A. W. P. HoLwerda en C. L. Blumevoor het doctoraal exameni in de Geneeskunde de heeren J. M. Coiebergh en G. J. N. Pen. Leiden. Geslaagd voor doctoraal examen Staatswetenschap de heeren B de Jong, Van Beek en Donk. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heeren J. A. Büchmer, geboren te Utrecht, en W. C. Wandelaar, geboren te Amsterdam, beiden op Stellingen. Utrecht.Gand. Rechten: J. E. Cl-a- ringbould jen G. R. van Voorst tot Voorst. Utrecht. Kerkl. voorbeir. «ex. H. O. Roscam Abbing en G. Bolkesteyn. Cand. Theol. 2J. Hengeveld en S. van Doorn. TheoT. Tandlieelk. C. E. Goed- vriend en j. Wirtjes. HET DOODSCHIETEN VAN EEN HOND. De rijiksveldiwachter J. M. R„ uit Mi]hingen, die de vorige week voor -ie rechtbank te Arnhem terecht stond wegeais het doodschieten' van een keeshond, toebeihoorende aan dien landbouwer B., te Milhngen, werd van gemeld feit vrijgesproken. De eisoh was 25 boiete of 14 dagen- 'gevangenisstraf. EEN DIENSTWEIGERAAR. Het Hoog Militair Gerechtshof -dleed uitspiraak in het ho-oger beroep van den id'ienstweigeraar N. J. M„ die door den krijgsraad te Haarlem tot vier maanden militaire gevaaagenis- straf werd veroordeeld, iter zake dat hij in den morgen van 27 September j.l. in de legerplaats te Laren, uit drukkelijk heeft geweigerd aan de order van zijn compagnies-comman dant, om zich onverwijld te wapenen en gclreed te mak-en voor den af- marsoh uit het kamp, t® voldoen, door te antwoorden „neen, kapitein ik doe het niet", en het dan ook niet gedaan heeft. Het Hof verklaarde den apeldant, die in persoon voor het Hof was ge leid, bij 'skrijgsraads vonnis niette zijn bezwaard en bevestigde dit mits dien. POGING TOT DOODSLAG. Men meldt uit AkneDo Die rechtbank alhier v-eroordeleid'e H. J. ten- B., arbeider te Losseir, om dat -hij op 7 October j.l. in de ge meente Losser, gepoogd beeft den veldwachter J. J. Smits te do oden, al thans zwaair lichamelijk letsdl toe te (brengen, door op dien' beambte, die 'hem op heeterdaad betrapte, op het plegen van een j achtov-erlreding, en- hem achtervolgde, op .een afstand van circa 48 -meter, opzettelijk één met ha gel geladen geweer af te schieten, tot eene gevangenisstraf van één jaa.r, onder aftrek van den tijd, in preven tieve hechtenis (doorgebracht. De eisch was 1 jaar en 6 maanden. BEVESTIGD. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde hot vonnis der Amsterdam sche Rechtbank, waarbij de reiziger eerier pe tr o ten moi a ats ch ap pij werd veroordeeld -tot 4 maanden gevange nisstraf wegens valschheid -in ge schrifte, daarin bestaande dat hij eeni-ge qui-tanties, welke hij bii zijn declaratie voor reisonkosten, overleg de, verhoogde, ten einde op deze wij ze zich schadeloos te stellen voor de te geringe vergoeding van reis- verblijfkosten, welke, de maatschap-' pij hem uitbetaalde. kbrmiswee. De Rechtbank te Groningen v-eroor- dieelde H, G, Schepel, vlotjager te Farm,sum, wegens mishandeling don dood ten gevolge hebbendie op td-en kleermaker Rooseboom, tijdens do kermis te Delfzijl, tot 21/2 jaar ge vangenis. EEN HELD. „Mijn huishouding"zei Joris Goecl- hloeld tot aön vriend', „is het model van een republikainschen regeerings- verm. Mijn vrouw is minister van Fi nanciën, mijn schoonmoiedier v,an Oor log en mijn -dochtea- van Buitenland- schd Zaken." „En u is natuurlijk -die president „O, pardon, diat is de keukenmeid. „Dat begrijp ik niet recht. Wat. is u dan in die republiek „Ik ben het voht, d'at de belastingen opbrengt." drie groote Mn der en leven moest van 7 a 8 per week. Hij dieed voorts uit komen, dat de beer Hofhuis nog ge tracht heeft <le zaak te doen sussen en vroeg ten slotte een clemente straf. Tegen een korist, «dio daarna moest terecht staan, beklaagd dat hij van de vrouw goederen ten geschenke aan nam, wetende dat ze van diefstal af komstig waren, werd bij verstek 6 maanden gevangenisstraf geëischl. EEN SCHOONMAAKSTER. Een 48-jariige weduwe, in Saksen geboren, rnaar jaren te Amsterdam •woonachtig, was gedurende de laat ste twee jaren als werkvrouw in dienst van den beer R. J. B. Hofhuis, hoek Dam en Nieuwendijk. Alle da gen kwam ze werken, van 's ochtends 8 uur tot 's middags 2 uur. Het eer ste half jaar ging het goed, maar toen begon ze zich aan diefstal schuldig te maken. Telkens als ze 's middags ha.ar werkhuis verliet, naan ze dan het eene, dan het andere uit het ma gazijn weg. Nu Wiaren het hemden, d'an broeken, dan weer jassen of ves ten. Op deze wijze eigende zii zich toe een zeer grooten voorraad van man- aren- en vrouwengoed, waarvan ze, als ze in geldverlegenheid was, dan dit, dan dat stuk beleende. Wat de vrouw in die anderhalf jaar tijds wiel stal, is -niet met zekerheid' vast te stellen-, evenmin als vo-o,r -hoeveel do heer Hofhuis door haar benadeeld is geworden., maar zooveel staat vast, dat het voor een zeer aanzienlijk be drag is. Uit de reeks van diefstallen, waar aan de vrouw zich schuldig maakte, werdi voor de tenlastelegging door de justitie een -greep gedaan. Woensdag stonid de ontrouwe schoonmaakster voor die 5e kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht. Ze bekende. En het O. M.. mr. Boll, eischte één jaar gevangenisstraf. Mr. Th. Everts, toegevoiegd verde diger, wees er op, dat deze vrouw een ongelukkige weduwe is, die met haar PERS-OVERZICHT DE OORLOG,S-BEGROOTING. Het volgende artikel wordt door geschreven in de Telegraaf: De kansen voor den minister Staal zijn thans .heel wat verbeterd. Niet dat alle gevaar al -voorbij is, maar de iMemorie van Antwoord zal ongetwij feld al diegenen hebben overtuigd, die eerlijk overtuigd wilden worden. De reactie met haar eenmaal ingeno men parti-pris te overtuigen, wel nie mand, die aan de mogelijkheid daar van ook maar denkt. De „Nieuwe Courant" scheen in de laatste maan den wel een militair tijdschrift, zoo aanhoudend, zoo dag aan dag, wer den er reaotionnaire artikelen in ge plaatst. Zulke tegenstanders te willen overreden ware een onbegonnen werk Het beste is dan ook, nu dit blijkt, de ze oppositie eenvoudig nu verder maar te laten praten. Zonder in uittartingen te vervallen, spreekt de Memorie op een flinken, waardigen toon. Na de tientallen ja ren -van gemodder, van allerlei poli- feike handigheden, en slagen om-den- arm, doet 't weldadig -aan, eindelijk «eens in verstaanbaar Holla.ndsch man nentaal te hooren. En reeds deze om standigheid op zich zelf, zal ongetwij feld den minister «een flinken voor sprong geven op de al herhaaldelijk weerlegde bezwarenmakerij van een star conservatisme. Met kracht komt de minister op te gen „de m-eening van 'hen, die oor deelden, dat hij thans blijkbaar ge zwicht is voor den aandrang tot be zuiniging, onder den druk der steon- busbeloften van een deel der vrijzin nige partijen in 1905 op hem uitgeoe fend." We zouden hun, die deze meening uitspraken 't is niet moeilijk te ra den, wie dat zijn wel eens willen vragen, -of zij van minister Staal dan soms verwacht had-den, dat hij, even als de christelijke partijen hebben ge daan, o.a. -ten aanzien van het volks leger, do stem-busb el-of ten eenvoudig genegeerd zou hebben? «Achten zij, die zoo. spreken, dan" zelf hun stembusbeloften zoo geheel ont bloot van ernst?; En bovendien, wie geeft hun het recht,'om. waar bij do stembus o.a. bezuiniging op militaire uitgaven in uitzicht is gesteld, die beloften hun ner tegenpartij zoo maar als een sim pel, niet eerlijk gemeend, en onover- legd lokmiddel aan te duiden? Is dat soms de gewoonte bij de op positie van thans? Men neme daar dan acte van. Bij een volgen-de stembus kan die ontval len bekentenis van nut zijn. Voorts wordt door den minister -niet minder beslist afgewezen de beschul diging, „dat hij dien drang do belangen der iefensie zou hebben op- geofferd;' Z.Exc. verklaart, nog ge- y op het standpunt te staan van j verleden jaar, omschreven op blz. 6 - Van de Memorie van Antwoord no pens.Hoofdstuk VII-I-der staatebegroq. 'ti-P'g voor 1906, aldus aangeduid: Btelt de Kamer prijs op vereenvou diging en 'bezuiniging, di-e zonder schade yoor de dofens'iebelangen aan te brengen is niet minder de onder- geteekiende, die overtuigd is, dat, waar in elk opzicht groote offers gevraagd moeten worden, noch tijd, noch geld. noch werkkracht onnut -mag worden •gebruikt." Dat het den minister Staal geens zins te doen is, om tout prix den mopperaars h-un zin te geven, kan wel het best blijken uit zijn beslist voor nemen, om niet over te gaan tot ver mindering van het aantal der herha lingsoefeningen. (Wel misschien zal de duur dezer oefeningen worden be kort). Met collectieve verzoeken, zoo als de „Bond van miliciens, landweerman nen" enz., zich ten aanzien dezer aan gelegenheid veroorloofd heeft, laat de minister zich blijkbaar niet in. Van een zwichten v-oor die -op zoo ondisci- plinaire wij-ze ingediende wenschenis •geen sprake. Dat geeft vertrouwen, ook bij die militairen, die verleden jaar misschien wel een o ogenblik hebben getwijfeld. We zullen met belangstelling' ver nemen, of en hoe -de minister er in zal slagen, aan de vele baantjes en misbruiken 'een einde te maken, waar voor het z-g- „blijvend -gedeelte1' gaan deweg is gebruikt. „Wanneer toch", zoo zegt de Memorie van Antwoord, „zooals den ondergeteekende uit eene onlangs aan hem ingediende bereke ning blijkt, bij de bereden artillerie op 1277 onder de wapenen zijnde man schappen 904 voor verschillende dien sten gebezigd zouden worden en slechts 373 zouden overblijven om ge oefend te worden, «dan wijst dit z. i. op een ongezonden toestand, v-oor een groot deel in het leven geroepen, door dien men over veel personeel beschik te, en zich dus niet behoefde te beper ken; maar dan kornt het den -onderge teekende ook dringend noodig voor, dat hierin verandering komt. Zij, die bestemd zijn om in de eenheden op oorlogsvoet plaats te nemen, moeten zooveel mogelijk uitsluitend ge oefend worden; in de zooveel moge lijk beperkte behoefte aan het overige personeel moet «op andere wijze wor den voorzien." Van de 1277 manschappen 904 voor allerlei baantjes en diensten bestemd! Is het wel ite verwonderen, dat men in het buitenland anecdotes vertelt over de „niederlandische Armee?" En dan heeft men hier nog pas de officieele waaiheid, de waarheid, zoo als die blijkt uit aan den minister overgelegde opgaven! Een ieder weet, dat aan die 904 nog heel wat man schappen zouden zijn toe te voegen, die clandestien aan den dienst wor den onttrokken, als particuliere hulp voor allerlei personen, die daar geen récht op hebben. De minister ih-eeft flink positie ge nomen. ■Hij schroomt den strijd niet, en heeft zich een aantal sympathieën verworven, vooral onder -hen, die in de laatste tijden er aan waren gaan wanhopen of ooit de boel bij ons uit. 't moeras zou zijn te halen. Toch meene men tniet, dat bij aan neming dezer begrooting de zaak in orde «is. Pas heel aan 't begin is men dan, en consequent zal moeten wor- «den doorgegaan. Maar dat begin, dat zoo uiterst moei lijke begin, is «dan nu ten minste ge maakt. DE BEGROOTING VAN MARINE. Aan den loop der beraadslagingen over die Marine-begrootrng en die ge vallen beslissing wij.don eeniige bla den een artikel. Zoo schrijft „Land en Volk" De 17e December 1906 is voor onze Tweede Kamer een ongeluksdag ge weest. Een Minister van M'arine, die de leiding van den aanbouw ziin,er vlooi in die Volksvertegenwoordiging te grabbelen gooide. Wat .h-ïi noodig achtte voor de ver dediging van ons land liet .hij, los. Door oen ..volslagen leek" liet hij zich een ander schip opdringen in zijn plan, op 1909 gedateerd, om toch maai- iets te hebben. Doidéliikter kan nidi blijken, dat niet de defensie-, maar de Amsterdam sche werf aan de Regeeringstafel hoofdzaak is. Het bedroevendle van het feit is niet allereerst, dlat er -millioen-en worden -uitgegeven ivoor het bouwen van schepen. Al gingen do uitgaven ver onze krachten te hoven, indien rn-en zeker heid had. dat hiet doel, onze- weer baarheid, er mede werd bereikt, men zou er voor kunnen gevoelen. Maar d«at is het juistmen he-effc een -andere zekerheid dait de bestede millioenen zijn verspild. Onze marine zwabbert rond zonder stuur. Wie zal haar redden En de helden van dezen ongeluks dag zij.n de dertien ledien van «die Li berale Unie, die den doorslag gaven.- Het or.~oluks@etal. Toch gaan we vo'oru-it. Er werd hier door de Kamier een besluit genomen, dat de heer Drucker „moest zien, voordat, hij bet geloov-en kon". Hij heeft het gezien. Maar ook het Nederlandsche volk heeft het «gezien. Hoe onredelijker de geldverspilling, des te gevoeliger die waarschuwing, des te talrijker de oatwakenden. En „Het Volk" schrijft o. m. ondier het hoofd De toeleg gelukt De wijze, waarop het besluit (over het pantserschip) genomen werd, geeft- <?r inderdaad den omvang van em schandaal aatl. Bartering en Ka* mer hebben door de overhaaste wijze waarop zij over ruim anderhalf mil- Lioen gulden meer uit de vaak zoo ïnoerhjK opgepraêure Deü'astlnggeifiew beschikten, het geval nog ergerlijker gemaakt. De allereerste gewoonten van parlementair fatsoen zij«n door de van militaJi'ristischen honger beze ten Kamer met voeten getreden. De Kamer stond het schip toe, zon der in die verste verte zelfs te weten of het schip, ook naar militairistiscbe opvattingen, wel bruikbaar was. In zijn memorie van toelichting betoog de de Minister nog, diat hij voor Indië schepen noodig had van 6.5 millioen guldenande-rs hadden ze niet gei- noeg snelheid, niet voldoende dikke pantsers, niiet genoeg of niet voldo«en- de groote kanonnen en niet genoeg brandstofbeaging. En nu eensklaps, in een ommezien, zegt hij och, geef mij toch liever ma,ar een schip van 5.8 millioen. E«n «de Kamer vraagt niet: waarom? Maar nadat de heer Loh- inan de verbaasden «om deze onge hoord lichtzinnige nogmaals niet alleen van anti-militailristisch, maar juist vooral van milriairistisch stand punt lichtzinnige marnier van doen met de verontwaardiging, waarover hij ten behoeve van eiken reactionnai- ren aanslag beschikt, nog wat uitge scholden had, geeft zij met ruime meerderheid den minister ziin sohr'p. Zoo was de heer Talma de redder in den nood voor het vrijzinnig mi nisterie opworden. Onder kerkelijke dekking is door de liberalen dezemi- litairistischo buit binnengehaald. Maar wij voorspellen den heeren buii'tiengewoon weinig genoegen van deze vastenavondgrap. Letteren en Kunst EEN NIEUW TOONEELSTUK VAN J. B. SCHUIL. Dd heer J. B. Schuil, die schrijver van „Gedeballoteerd" en „Mésallian ce", heeft een nieuw tooneelstuk klaar, dat in Februari of Maart a.s. door het Rotterdomsch Toonedlgezel- scliap zal worden opgevoerd. Hel heel. „Een geloovige" en speelt, ofschoon het niet specifiek Indisch is, evenals ,G«edeballoteierd" in Indië. Dit nieuwe werk van den heer Schuil is, in tegenstelling met zijn vorige, zuiver dramatisch. „U zult", schrijft -die auteur aan een onzer re dactie-Leden, „daaruit zien, dat Ik ook weil harfetocMelajke scènes diurf te geven." („Tel.")

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 7