Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. V8iS«n!?r dCT 0nitrek "aar ee" Xgent geVeStigd 'S 'de; 130 Haar'em Va" 1-5 rege'B(%5ónnkemrnfLT2iern{°k5rabRatdameS 30 re8* m OMS MEEN Stadsnieuw! Uil de Omstreken 24e Jaargang. Ne. 7208 MAANDAG 24 DECEMBER 1906 JL HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: v„„r H,,-!,- PER DRIE MAANDBN: t i 9(4 Ifpt Van 1—5 re8eIs 50 Cts': iedere re8e' meer 10 cts' Buiten het Arrondissement «fnT»h00g8ten8 -«ct,Per« ©eïliustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. 'ide omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pablicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Fauboprg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. EERSTE BLAD. auknda ZONDAG 23 DECEMBER. Schouw burg (Jans weg): Ned. Too- sieel: De Roode Brug, 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten-' voorstellkig, uur. iSoc. Vereeniging: Kon. Ned. Bios-: eope: Voorstelling, 810J uur. De Kroon. U-itv. Melpomene on Tha- iia., uur. De Kroon (Cafézaal)Damen Kapelle Ferdinand leer. MAANDAG 24 DECEMBER. Verg. van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. 'Gebr. Haarlemsche Bank: Mij. tot Verb, der Huisvesting va.n Minverm. '.e Haarl.Alg. Vergadering, 3 uur. Soc. „Vereeniging: Kon. Ned. Bios coop: Voorstelling, 810£ uur. De Kroon (Cafézaal): Dam en Kapelle Ferdinand Iser. CCGCLI. ONZE AANPLAKBORDEN. Een inzender heeft in ons vorige nummer niet ten onrechte de aan dacht gevestigd op de Amsterdam- scba 'Poort en Ihare ontsiering door aanplakbiljetten. Ik wil van deze aan kondigingen volstrekt geen kwaad spreken, maar dat ze in 't geheel niet in overeenstemming zijn met deze ou- derwetscb-e ipoort, spreekt :van zelf. 0 Zelfs is bet zoo leelijk, dat ik en an deren die dat tot dusver niet gezien hebben, zichzelf wel eens mogen voor- tt-emen, in de toekomst wat" beter uit de ©ogen te kijken, 't Is inderdaad on gelukkig, dat we aan misstanden zoo gewend raken, dat we ze op den duur niet eens meer zien. In dit bijzonder geval is onze eenige, maar onvoldoen de, verontschuldiging, dat we zoo wei nig door de Amsterdamsche poort heen komen. Langzamerhand, maar stelselmatig, wordt onze gemeente in verschillen de opzichten verfraaid. De afdeeling Openbare Werken maakt flinke stra ten .met fatsoenlijke trottoirs en de afd. Plantsoenen is er op uit, daar naast mooie grasvelden aan te leggen en die met een bloempje te versieren. Juist omdat het niet vlug gaat, noc,h kan gaan (er moet rekening .gehouden worden met de kosten) merken wij, die het heele jaar door in Haarlem blijven, dat misschien zoo niet. op. Wilt ge weten, wat er in .de laatste jaren in .en bij de stad is verbeterd, «oodig dan een vriend te eten, die Ln al dien tijd de stad niet heeft gezien en ik ben er zeker van, dat hij veel stof tot prijzen vinden zal. Daarom is het goed, wanneer af en toe de aandacht wordt gevestigd op datgene, wat zon der groote kosten mee verbeterd wor den kan. In aansluiting aan de op merking van den inzender over de Amsterdamsche Poort, vraag ik de aandacht voor den onsierlij'ken toe stand van bijna al onze aanplakgele- genhedeai. Br zijn er zes voor officieels'mede- Aeelingen van de gemeente zelve: in het Pand, de Groote Markt, Amster- damsclhe Poort, Kennemerplein, Zijl singel bij 'de Brouwersvaart en Groote Houtbrug. Van die zes zijn niet meer dan drie eigenlijke aanplakborden, namelijk op den Zijlsingel, aan het Kennemerplein en in het Pand. Het eerste ziet er allesbehalve sierlijk uit, weer en wind heb ben hunne uitwerking niet gemist •n tot verfraaiing van de omgevm; kan dit bord waarlijk niet meer die nen. Gemoedelijk staat bovenaan het vriendelijk verzoek geschilderd: zie ommezijde. Dit is gemakkelijker ge vraagd, dan gedaan. Het bord staat bij de brug dwars op het trottoir, zoo dicht bij het hekje, dat het grasveld van den weg afscheidt, dat er bijna geen ruimte is om er achter te ko men. Wie zich. eenmaal die moeite heeft getroost vindt dezen achterkant beplakt imet officieels mededeelingen van de gemeente. De voorkant is, nit een handelsoogpunt zeker niet ten on rechte aan. veiling-biljetten en andere aankondigmgen van particulieren in geruimd. Het, tweede aanplakbord aan het 'Kenuemei'plem schijnt op 't eerste ge zicht iets nieuwer, maa.r kan toch. evenmin voor een elegant bouwwerk doorgaan. Het derde in het Pand 's blijkbaar op een koopje gemaakt. En de rest van de plakplaatsen heeft met .een bord in 't geheel niets van do-en. Die op de Groote Markt -is tegen de vischmarkt, en om den hoek, op het Klok- huisplein, vinden we een andere op den muur van de kerk. Hier worden met lossen zwier de zeker wel belang rijke, maar toch minder algemeen boeiende kennisgevingen van het ge meentebestuur over "kiesrecht, militai ren dienst, dreggen en dergelijke on derwerpen aangeplakt. Deze zes zouden we dus de officieels plakplaatsen kunnen noemen, de meesten worden -ook voor de aankon digingen van particulieren gebruikt, welke laatste bovendien nog een plaatsje kunnen vinden in ,de Doel- straat, aan de Groote 'Markt op den hoek van de hoofdwacht, in de Lange Poellaan, de Amsterdamsche Poort, de Zaksteeg, de Ridderstraat, de Raaks, de Zuiderstraat, de Gasthuis straat, de Rollandstraat en de Oranje straat. Ze zijn deels door den aan plakker gepacht of behooren aan de •gemeente. De ontevreden FranscBi- man, die in de Amsterdamsche Poort liever geen advertentiezuil zou hebben gezien, zou ook over de hoofdwacht niet voldaan zijn geweest, 't Is toch ook niet sierlijk, wanneer de zijmuur van een gebouw dat antieke preten tion heeft, wordt beplakt met een bónte reeks van roode, groene, witte, gele en blauwe biljetten, sommige met voorstellingen er op, die met beel dende kunst volstrekt niets te ma ken hebben. Om den hoek van de Groote Kerk, op hst Klokhuisplein is het schouwspel volstrekt niet fraaier. En als dan bovendien nog door de aanvallen van regen, wind en straat jongens heele brokken van de biljet ten verdwijnen, dan is het werkelijk wel een toestand, waarover stadgenoot en vreemdeling reden (hebben zich te ergeren. Laat ik om alle misverstand te voor komen, dadelijk verklaren, dat den stads-aanplakker, die zooals uit het bovenstaande blijkt, ook zoowat de on dernemer is van de aanplakkerij, daarvan geen verwijt mag worden ge maakt. iHij plakt de officieel e berich ten van de gemeente daar waar het hem gelast wordt en behelpt zich, voor de andere aankondigingen, met dat gene wat hij krijgen kan. Zijn schuld ■is het zeker niet, dat de aanplakplaats in de Doelstraat vlak bij' een urinoir, dus op een allerongunstigste plaats, gelegen is. Zijn schuld is het evenmin, dat de aanplakplaats op de Raaks een min of meer uit het lood hangende schutting is, waarvan het waarschijn lijk maar gelukkig kan worden ge noemd, dat al diie papieren haar aan 't oog onttrekken. En dat in de Zak steeg de plakkêrij op den kazerne- muur ook niet mooi kan staan spreekt vanzelf. Onze vriend de aanplakker heeft voor zijn particuliere biljetten moeten zoeken naar blinde muren en nemen wat hif krijgen kon. MaaT wel kan het Gemeentebestuur, dat op andere manier zooals ik zei, zooveel voor de verfraaiing van de stad bezig is te doen, de geheele aan plakkerij daarmee in overeenstem ming brengen. 'Had ik het voor 't zeg gen, dan begon ik met het aanplak ken op de vischmarkt, op de hoofd wacht en op de kerk, finaal af te schaffen. Heeft de gemeente, wat ik wel aannemen kan, een aanplakplaats op de Groote Markt noodig, laat zij dan ergens op die Markt (misschien op het verihoogde gedeelte) een flink aanplakbord zetten, van behoorlijke lijnen en met het stadswapen beschil derd. Laat zij datzelfde doen bij de Amsterdamsche Poort en tegelijk daarmee een eind maken aan de kle- verij op dit monument van de moder ne reclamebiljetten, die er zoo weinig op passen. Dan kan meteen de schut ting aan de Raaks worden gezuiverd en een bord worden geplaatst op het terrein van de voormalige gasfabriek, waar raimte is voor wel honderd van die borden. Schoongemaakt kan ook de blinde muur in de Doelstraat en, als men in die buurt een plakgelegen- heid behouden wil, een bord worden geplant bij of op de Raamvest, waar ruimte genoeg te vinden is. Er is wel eens twijfel geopperd aan de reden van bestaan van aanplakbor den in deze dagen. De publiciteit der couranten heeft' zeker wel 'een deel van hunne beteekenis weggenomen. Het gemeentebestuur evenwel, dat niet al zijn aankondigingen in de nieuws kolommen der bladen geplaatst kan krijgen en met advertentiën nogal zuinig is, zal waarschijnlijk vooreerst de aanplakplaatsen niet kunnen mis sen. Evenmin particulieren, die eT door usance of plaatselijk gebruik toe genoodzaakt worden, zooals make laars of notarissen. En eindelijk zul len er altijd menschen zijn, die hun waar in kleurige reclamebiljetten on der de aandacht van het publiek wil len brengen. Verouderd is het aan plakken dus nog niet. Laat men dan ook zorgen, dat het geschiedt op mo derne manier. Niet zoo maar voor het vaderland weg op toevallige blinde muren, maar op behoorlijke aanplak borden, die door hun vorm en kleur in de stad niet misstaan. Een dozijn van die borden zullen de gemeente kas niet bezwaren, maar wel, als er tegelijk een formeel verbod bij uitge vaardigd wordt om elders aan te plak ken, den toestand -aanmerkelijk ver beteren. Een kleinigheid, zoo ge wilt, maar welstand bestaat uit kleinighe den en misstand ook! Als dit gebeurde, zou ook het Noor derkwartier een bord kunnen -krijgen. Sedert de hekken zijn weggenomen, moet deze wijk ook voor vol worden aangezien! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht AANSLAGEN IN RUSLAND. „Central News' seint uit St. Peters burg een opgave van de aanslagen o<p (hoog© ambtenaren, militaire en bur gerlijke personen, door de terroristen van Februari 1905 tot November 1906 bedreven. Waair de cijfers aan ont leend zijn, blijkt niet. Zij omvatten echter zoowel gedooüen als door bom, revolver of dolk zwaar gewondien, en zijn dé volgendie Gouverneurs-generaal, gouver neurs, stadsprefecten Officieren van politie Politiebeambten Gendarmerieoffiicieren Officieren van de landmacht Soldaten Burgerlijke ambtenaren Geestelijken Leden van gemeent. inst Grondeigenaars Fabrikanten- Bankiers en kooplieden Te zame/n. 1937 Het aantal door dei terroristen ge dood e of zwaar gewonde andere men schen, boeren, werklieden, enz. wordt geschat op 32.7Q6. DE BOMAANSLAG TE LODZ. Oveir den bomaanslag te Loidz op kolonel Kranofsld-, wordt nog gemeld, (dat de -eerste bom met donderend' ge raas ontplofte ondier het rijtuig, de tweede bom ontplofte niet. De chef der politie werd uit het rijtuig geslin gerd en slechts aan zijn voeten licht gekwetsthij keerde in het rijtuig van een andier officier huiswaarts. Hoewel alle naburige huizen door zocht werden en veel menschen in voorloopige hiVliteois werden geno men-, heeft men de daders niet kun nen vinden. Sedert verscheidene maandén was het dei eerste keer, dat de kolonel zich buiten zijn huis had gewaagd. DOOR DEN KRIJGSRAAD VEROORDEELD. De veldikrijgsraad' te Tiflis Veroor deelde dezer dagen een uit 24 perso nen bestaande bende, die zich aanelem reeks overvallen had sohuldag ge maakt, tot dwangarbeid. Vijf warén er eigenlijk ter dood veroordeeld, maar kregen in plaats daarvan ook dwangarbeid, omdat zij hun mede plichtigen noemden en eerne plaats aanwezen, waar wapens en bommen bewaard werden. Gevolg van deze onthullingen was ook, dat 53 leden der revolutionaire organisatie naar Siberië verbannen werden. RUSLAND EN JAPAN. De Petersburgsche correspondent vanédle „Times" seint, dat er goede reidlen is om aan te nemen, dat Japan en Rusland het op de tw-ee voornaam ste punten-, het vïsobrecht, en de scheepvaart op de Soengari, eens zijn geworden-. DE TOESTAND IN MANTS J OERIJE. De „Tribune" verneemt uit Peters- buig, dat de wapenfabrieken in Rus land groote bestelingen- van -de re geering hebben gekregen. De Russisch-Ghimeesche bank -heeft naar Wladiiwostok geseind, om den weder-opbouw van de bijbank daar uit te stellen, wegens den dreigenden toestand in Mantsjoerije, waar de da- gelijksche botsingen met Choenchoe- zen -in verontrustende onate toenemen. Genera.al Dembofski seint uit Tsitsi- kar dat tw-ee Russische officieren- en negen soldaten in- een gevecht met Choenchoezen gesneuveld zijn. Uit andiers L'anden. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. De Kamer ving Vrijdag de bespre king aan van heft ontwerp-wet op de uitoefening van den openbaren eere- ■dienst. Minis tea- Briand constateerde, dat de wet van 1905 door Roane werd ver worpen, tegen de bijna eenstemmige opvatting van de Fransche geestelijk- hedldi in. „Ik ken", zeilde de minister, „geen erger dienstbaarheid dan die, welke Rome aan de Fransche Katholieken heeft opgelegd, terwijl de regeering hun de vrijheid van eérediienst wilde geven, die hunne bladen eischten." De Minister handhaafde de wettig heid der -door de Kerk bestreden cir culaire, die toch eigenlijk slechts een voorwendsel was. De Minister trachtte in het li-cht te stellen, dat de toestand uitstekend is, want men beweerde, dat die scheiding bet land in beroering zou brengen, en toch is het overal rustig, daiar het geheele I-and en zelfs de meerderheid dier katholieken met dé regeering zijn. Hij deelde daarop die bijzondere om standigheden méde1 van het vertrek van den aartsbisschop Van Parijser was een bevel uitgevaardigd, om aan alle oude en ziek© bisschoppen- uitstel toe te staan, maar die bisschoppen-, die vreesden den schijn op zich te laden, ■dat ze van de welwillendheid van de regeering gebruik hadden gemaakt, hadden hem verzocht -hen te verdrij ven. De heer Denys Cochin roiept ui/t „Dat is infaam en wordt .tot de or de geroepen. Minister Clemenceau bevestigt, dat hij onbeperkt uitstel had toegestaan. De heer Briand zegt verder, dat de bisschoppen zich tot die regeering wendden, omdat ze bevreesd, waren voor Rome. De regeering is ei' op voorbereid', dat het Vaticaan de nieu we wet zal verwierpen. De negeering kan in geenerlei onderhandelingen treden, zonder verraad te plegen; dit zou het land tot een burgeroorlog brengen. De Heilige Stoel had ver wacht, dat de republiek tot vervol ging zou overgaan, maar de regee ring heeft zijne plannen verijdeld. De minister somde daarna alle con cessies op, die aan de Kerk zijn ge daan. Verder zei de hij „Wat dé regee ring thans brengt is noch definitief, ncch absoluut, maar wij kunnen met in een periode van uitstel blijven', en verzocht hij om de broederlijke mede werking van 'alle republikeinen. De algemeene beraadslagingen wer den daarop gesloten. De urgentie voor de behandeling der lartikelen werd aangenomen mét 141 stemmen tegen 117. Verschillende amendementen wer den verworpen; de eerste paragraaf van art. 1 en eveneens art. 2 werden aangenomen met 400 stómmen tegen 178. Na aanneming van -alle artikelen afzonderlijk, nam de Kamer de wet in haar geheel aan met 413 tegen 166 stemmen. De volgende zitting zal Vrijdag plaats hebben. EEN NOTA VAN HET VATICAAN. Het Vaticaan heeft, volgens een te legram uit Rome, de volgende offici euss -nota openbaar gemaakt „Het nieuwe wetsontwerp van de Fransohe regeering is gegrond op de zelfde beginselen 'als de vroegere han delingen van het kabinet van Clé- mencéaiu, dat wil zeggen op een zoo groot mogelijk© verdrukking van- dé Kerk onder den schijn van groote vrij zinnigheid. De wet maakt den toe stand, waarin de Kérk verkeert., :n- derdaad zeer veel ernstiger. Zoo b.v. wat betreft de onverwijlde overdracht van kerkelijke 'eigendommen- en de onmiddellijke intrekking van uitkee- ringen aan priesters, dié de wet niet aanvaard hebben." Aan den anderen kant, betoogt het Vaticaan verder, schijnt het kabinet, inziende dat de openbare meening on tevreden was over de zeer onaange name positie, waarin Briand's aan schrijving de -dienstdoende priesters had gebracht, eenige wijzigingen in het nieuwe wetsontwerp te hebben aangebracht, wijzigingen, die de wet niet beter maken. De wet is nu ge grond op een beginsel, dat dJe inrich ting en uitoefening van den eere- di-enst mogelijk maakt, volgens de scheidingswet van 1905 of de wetten op vereenigingen en vergaderingen van 1881 en 1901. Men hééft begrepen, dat de sc'héidlingswet voor de kerk onaannemelijk w-as, terwijl de aan schrijving van- Briand verklaard had, dat de twee andere wetten geen- be trekking hadden op den ©eredienst, maar op openbare vergaderingen en op vereenigingen. Op stuk van zaken zijn -de schei dingswet, de aanschrijving van Briand en dei nieuwe wet slechts drie vormen' van dezelfde gedachte, hierop neerkomende, idlat men de Kerk in een toestand van slavernij wil brengen, en haar wil dwingen, daarbij verkla rende, dat dé regeering alles doet wat in haar macht is om de zaak. tot een d einde te brengen, vergeefs echter, c-mdat haar bedoelingen door de on verzoenlijkheid en de halsstarrigheid van den pauselijken stoel verijdeld worden. De waarheid is vervolgt de nota van het Vaticaan dat de pauselijke stoel zijn houding niet zal wijzigen, vo,or dat een wet wordt ingediend, waarbij de wezenlijke rechten van de kerk erkend worden, te beginnen -met de katholieke hiërarchie, welke de goddelijke grondslag van de inrich ting der Kérk is." UIT MAROKKO. Te Parijs zegt men, dat de Fran sche en Spaansche troepen over en kele dagen, misschien een wéék, té TarucLzjer aan wal gezet zullen wor den. Men vreest niet voor ernstige vijandelijkheden; te mindér omdat er veel Spaansche matten aan boord zijn-, muntén die als douro's bekend staan, en daarmede vertrouwt men dén krijgslast der bergstammen te kunnen teimmen. G e v. Voorwerpen. Een duif, een sigarettenkoker, een rijwlelpomp, een 'handschoen. Uit het Politierapport. Vrijdagnamiddag is te Velseroord het rijwiel van den veldwachter te Velsen ontvreemd. Ned. Weerbaarheids-Ver. Hedenmorgen werd. door den offi cier van wapenen en munitie van het 3d© bataljon, 10e regt. Infanterie, in spectie gehouden over de gewetrender afdeeling Haarlem". Hedenmiddag zal door den afdee- Iings-commandant inspectie worden gehouden over dé leden, welke dé Kerst-oefening op 26 en 27 dezer zul len meêmaken. Aan bovengenoemde leden zullen' marschorders worden uitgereikt. _De oefeningen worden tot 5 Janua ri 1907 gestaakt, op dezen datum zal de gymnastiek- en schermcursus we der worden voortgezet in de scherm- zaal van het 10e regt. Infanterie op de Bakenessergracht, des avonds van 7 tot 81/2 uur. „De Haarlemse he Pers". Ons wordt verzocht, het navolgen de te berichten: In de Vrijdagavond 'gehouden ver gadering der vereenigmg „De Haa-r- lemsche Pers" is de heer L. -Bochardt, redacteur aan de „O. H. :Ct." en ,,St.- E.", tot nieuw bestuurslid gekozen. Voorts werd besloten het lidmaat schap der onlangs hier opgerichte J-ournalisten-Vereeniging te verkla ren onvereenighaar met het lidmaat schap der vereeniging „De Haarlem- s che Pers".- BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING-. iZooals wij voor eenige dagen meld den, zou er Vrijdagavond in het café Brinkmaan een vergadering van zen bond gehouden -worden, waarin een bestuursvoorstel in behandeling moest komen, iom den bond te ontbin den. Deze vergadering is echter niet ge houden. Van de 140 leden kwam er... niet één op. De vijf aanwezige bestuursleden be sloten toen de vergadering te verdam- gen tot 'een nader te bepalen dag in Januari. 'Misschien, dat er dan meer belangstelling is bij de leden. 'Misschdenl... MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid, zullen Zondag a.s. en gedurende de Kerstdagen tentoon gesteld blijven de photographieën be trekking hebbende op Nederlandsch- Ind'ië; alsmede de reproductiën van de miniaturen uit het getij boek „Gri- mani". De zeldzame gelegenheid, die hier geboden wordt, deze prachtige miniatuur schilderwerken te bezich tigen zal zeker gedurende de feestda gen velen nopen een bezoek aan het Museum te brengen. ■Zondag is de -toegang kosteloos. Hoog.Sp-e 1. In Hoog Spel, het nieuwe stuk van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, waarvan Woensdag 26 Dec. a.s. te Amsterdam de première pTaats heeft en dat Don derdag 27 d. a. v. in den Schouwburg alhier wordt opgevoerd, zullen de na volgende leden van de Nederi. Too- neelvereeniging optreden: de dames Van der HorstVan der Lugt Melseirt, De Boer, Marie Haspels en Beider en de h-eeren Alex. Pest, Van der Horst, Musch, Hol kers, Smith, Gilhuys, Van der Does, Barendse, Ruys, Branden burg, Van Warmelo, Chris, de La 'Mar, Hissink, Abas en Morees. Naar wij vernemen, iö d-oor den architect-ingenieur J. A. G. van der Steur het bouwen van een woon huis aan dien Konihgtemeweg opge dragen aan de firma B. Hagen, al hier. Aantal baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de .afgeloopen week genomen 453 ibaden, in da.t aan -het Leidscheplein 709. Ju bd lé. De conducteur P. Kieft van de 'Haarlemsche Tramwegmaatschappij, herdenkt heden (22 December) zijn 2-5- jarig -jubileum bij die maatschappij. De heer Mr. W. Jager Gerlings, pre sident-commissaris en de directeur J. J. S. van Hamel, vereerden heden met een hartelijke toespraak den jubilaris ten zijnen huize een gouden remontoir horloge met inscriptie en gouden ket ting, namens de maatschappij en com missarissen. In de week vóo-r de Kerstdagen worden door vele banketbakkers proeven van hun kunst ten toon ge steld. Zoo zagen wij in de welbeken de zaak van den heer H. H. M. Pee per kom, Kruisweg 31, een buitenge woon grooten krans van chocolade, fraai opgemaakt met bloemen van marsepein. Ook geeft de heer Peeper- kom, die steeds met zijn tijd weet mede te gaan, aan zijn clientèle een fraaien wandkalender cadeau, die zoo mooi van uitvoering is, dat zij niet alleen een plaats in de huiska mer, maar zelfs in vele salons waar dig is. Brutale diefstal. Vrijdagmorgen wilde juffrouw Doeglas, wonende Nieuwe ICerksplein, een karpet op straat uitkloppen, toen een vischiboer ziine waar kwam aan bieden. Zij le(gde het karpet even op dé stoep, om met dien vischboer te onderhandelen. Toen zij daarop haar karpet wildé opnemen om uit te klop pen, was liet verdwenen. Het moet ontvreemd zijn door een© wouw van middelbaren leeftijd, die iu het bezit van het karpet is gezien en getracht heeft het te verkoopen. De politie doet onderzoek. Bewusteloos. Li den Hout is gevonden zekere Smalbraak, die daar bewusteloos lag. Nadat hij eerst ten huize van Mr. de Vries van Doesburgh was binnenge bracht, is hij voor rekening der ge meente Heemstede naar het Diacones- senhuis getransporteerd. IJ s c 1 u b voor Haarlem en Omstreken. De ijsbaan ite O verveen zal, bij aanhouding der vorst. Maandag a. s. worden geopend. Het ijs is prachtig. Brinkmann en De Kroon. Naar wij vernemen werdén er thans door den heer Brinkmann onderhan delingen gevoerd -om in 1907 ook de Kroon te exploiteeren en aJdus de beide gebouwen als één zaak te drij ven. Tot een definitieve beslissing is men echter nog niet gekomen. Luth. Kerk. Zondag 23 Dec., voorm. 10 ure, da. J. D. E. Koch, Em. pred. Wegens ongesteldheid kan ds. Pool man zooals in 't tweede blad is ge meld niet optreden. DE STOOMPONT TE VELSEN. De stoompont „Velsen" is weer de fect. N-u moet de „Kennemerland" het weer doen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1