f Eirsts Ksöerlandschi 1 Fabriek vin Kunsfblasmin, i PL. ENBEliENBEBEr Barteljarisstraat 23. Sport ea Wedstrijden SPECIAAL Kerstboom- Versieringen. Sportpraatje. Rechtszaken Koloniën verk en School Burgerlijke Stand Tydeman, die zoo gaarne gewonnen wilde 2ijn. Nog enkele verklaringen werden ge vraagd, de zitting werd geschorst, ex eou raad gehouden worden door het Kabinet, In die wachtende Kamerzaal stonden partij-groepen in overleg. De heer Lobman stond te midden van velen, bleek, sne3 bedenkend, lorgnet beneden in de hand. Men zei hem van dit doen en dat doen en hij stond maar stil en peinzend te beslissen. Het moest dra gebeuren. Op de stampvolle tribunes was er benau wende afwachting. Daar kwamen de Monasters binnen. In snelle dankte werd stilte gemaakt Generaal Staal gaf ernstig, met wat droevigs don stem en gelaat zijn ver klaringen. En de stemming begon. Alleen liet afroepen der namen werd gehoord en don „voor" of „tegen". Overigens was er afwachtend, gespan nen zwijgen en beluisteren. Bij som mige vóór's of tegen's ging een niet hedwing'baar gebrom op rechts of links, maar toen de heer Talma, de man, die met djomdergéhiid en gloei- erden hartstocht den Minister had be- kampt-, zijn „voor" liet hooren, brak een hoongebrul aan de linkerzijde uit, brak de in versmoring heftig woelen de politieke drift een oogenblilc los. Er zijn- 60 stemmen vóór uitge bracht en 38 tegen, zoodat het ont werp is aangenomen, kondigde Voorzitter Roëll 'koud en streng vor melijk af. En een donderende geestdrift brak los en h 1 de publieke tribune deed mee. Maar nu geen dreigen van den Voorzit!erjhr. Roëll hoorde het niet! Mocht het niet hooren. Reglement van Orde verbood het hem. En nu stroomde het. van alle zijden toe op Minister Staal, die er ernstig hij bleef, stille ontroering om de mondtrekken. Hij drukte alle hem toe gestoken handen, bescheiden, zonder woorden, en toen hij de zaal verbet en den zieken heer Verheij, die ter redding was gekomen, nog op zijn bankje vond, schudde hij dezen lang d>3 hand. Buiten was er de stille vriesnacht. Drukke groepjes, de jaskragen hoog, gingen henen over het stille plein en ongemerkt kwam Minister Staal in eijn eentje naar bulten, stak eten ver- sehe sigaar op een verdween. Nog hoeren we na de hevige debat ten, nog dondert ons Talma's stem in de ooren, nog zien we den heer Lief- tmek tot vochten hereid met den heer Duymaer van Twist, nog zijn wij niet los van lieel het Kamerrumoer en zien boven alles de böhoerschende, brave figuur van Minister Staal. Zijn strijd was een heldenstrijd; zijn sesre mooi en rein C,Vad.") VAN EEDEN EN GEMEENSCHAP PELIJK GRONDBEZIT. Omtrent het geschil tussclien den heer F. van Eeden en de afdeeling „Walden" van de vereeniging Ge meenschappelijk Grondbezit, kunnen wij nog mededeelen dat de uittocht van de kolonisten uit Walden thans vaststaat. De bakkers -hebben reeds een gebouw voor de bakkerij gehuurd in de Wille- brordusstraat en zijn bezig gronden aan ie koopen te Bussum. De af deelingen Amsterdam, Haar lem en Zaandam van de vereeniging Gemeenschappelijk grondbezit" heb ben partij gekozen voor de verdwenen kolonisten, zoodat dezen hun tegen woordig afzet-gebied blijven behou den. (Volksdagblad). NEDERLANDSCHE TRAMWEGMAATSCHAPPIJ De te Amsterdam gehouden verga dering van de Vereeniging ter behar tiging van de belangen van houders van obligatiën ten laste van de Ne- derlandsche Tramwegmij., heeft de beide voorstellen van het bestuur der vereeniging aangenomen. Deze lui den: le de obligatiën der Nederland- scSie Tramweg Mij. die bij de veree niging zijn ingeleverd of nog ingele verd zullen worden, te verwisselen in nieuwe obligatiën en aandeelen der Mij.; 2e ten aanzien van de pbligatiën der Nederl. Tramweg-Mij. die niet bij de vereeniging zijn ingeleverd zooda nige maatregelen te nemen als het be stuur zal raadzaam achten. Een der aanwezigen, de heer v. d. Toorn, stemde blanco Op zijn ver zoek zal het bestuur de vraag overwe gen aan wie ihetzij directeuren of commissarissen eigenlijk de schuld 'ligt voor den slechten gang van za ken. DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN IN 1907. Naar wij vernemen, zal de wethou der van onderwijs, rar. J. N. van Hall, zijn wethoudersambt op 1 Januari a.s. neerleggen. De heeT Van Hall zal ech ter op zoodanig tijdstip voor het lid maatschap van den Raad bedanken, dat niet tusschentijds in zijn vacatu re behoeft te worden voorzien, maar gelijktijdig met do periodieke verkie zingen in Juni 1907. District I zal dus gelijktijdig twee nieuwe raadsleden hebben af te vaar digen, in de plaatsen der heeren Van Hall en Blankenberg. De heer Van Hall stelt zich voor geen raadszittingen bij te wonen, na dat hij zijn wethouderschap zal heb ben neergelegd. De belangstelling in de bezetting 'der aanstaande wethouders-vacature neemt steeds toe. Van kerkelijke zijde «al men trachten den zetel van mr. !Van Hall door het raadslid mr. S. de Vries Czn. te doen bezetten en, naar wij verder vernemen, worden als can- 'didaten van vrijzinnige zijde naast de heer De Sauvage Nolting genoemd mr. Van Gigch en mr. Caroli. (Tel). GEZONKEN. De vradhtgoederenboot „Catharina Elisabeth", eigenaar de heer P. Sille- vis, is te Dordrecht, vermoedelijk ten gevolge van den lagen waterstand, ge zonken. De dekknecht, die aan boord sliep, kon zich ternauwernood redden. De boot^ die een geregelden dienst on derhoudt van Dordrecht op Den Haag en geladen was met stukgoederen, was verzekerd. WAARSCHUWING. De burgemeesters in do Geldersohe gemeenten waarschuwen togen de be- driegelijke voorspiegelingen welke sommige agenten doen om arbeiders naar Duitschland te lokken onder voorgeven van hooge loonen, daar te zullen ontvangen. Meermalen worden arbeiders teleurgesteld. Geraden wordt daarom eerst bij den burge meester in zijn woonplaats of bij den Nederlandschen consul in Duitsch land inlichtingen te vragen. POSTDIBFSTALLEN. 'Men toonde ons gisteren een per laatste mail ontvangen brief udt Ned.- Indië, waarvan d© enveloppe onder weg geopend was, door eerst den eenen hoek er ai en vervolgens den ge- heelen zijkant open te scheuren. De dader dacht waarschijnlijk, dat er geldswaardig papier in zat, een ver moeden, waartoe de brief wel aanlei ding gaf, hoewel er niets van dien aard in zat. Blijkens een notitie op de achterzijde was de brief aan het postkantoor te Zutphen geschonden ontvangen. Daar het van 't grootste gewicht is, dat dergelijke dingen voorkomen wor den, zal de geadresseerde de enve loppe opzenden aan de directie der posterijen. (Zutf .Ct.) ONGELUKKEN. De personen G. B. en F. G. te Ter Apel, liepen met hun beiden op de jacht. Het geweer van B. moet, naar men zegt, plotseling zijn afgegaan. G., die er voor stond, kreeg de volle la ding in de dij, waardoor hij levensge vaarlijk werd gewond. De politie stelt een onderzoek in. (Ov. Ct.) Dezer dagen is een reiziger uit Haarlem, die met den laatsten trein uit Amsterdam daarheen zou vertrek ken, in den verkeerden trein gestapt, zoodat hij naar Zaandam spoorde. Aan de (halte Hembrug stapte hij uit en vermoedelijk met het doel dwars door den Grooten IJpolder over Half weg naar Haarlem te wandelen, heeft hij getracht zonder voorkennis der brugwachters over de brug den over kant van het kanaal te bereiken. Hij is daarbij echter van het viaduct, ter hoogte van 4i M., gevallen en bezeer de zich deTmate, dat hij daar eenige uren is blijven liggen. Een der beamb ten, die de lijn inspecteerde vond hem daar 's morgens. Per rijtuig werd hij toen naar Haarlem gebracht. De man, die eergisteren te Amster dam op het Rokin door de electrische tram is aangereden, is Vrijdag in het binnengasthuis aldaar overleden. BRANDEN. Te Bakel (Noord-Brabant) is :n den afgeloopen nacht de boerderij van den landbouwer van Mil tot den grond afgebrand. Drie koeien en acht var kens kwamen in de vlammen om. Al les was verzekerd. Te Zaandam is Donderdagnacht half één door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een huis, be woond door drie gezinnen, toebehoo- rende aan den lieer G. Post en staan de in de Kaherstraat. aldaar. De brand ontstond in de woning van mej. de wed. Van Leijden. waar bo ven de heer C. Kaan een sigarenma- •kerij heeft. De bewoners konden zich nog gelukkig redden, doch verder ging alles verloren. Ook van J. Bakker en D. Ortelé werden buis en inboedel een prooi der vlammen. Daar het terrein voor de spuiten moeilijk bereikbaar was, ring er heel wat tijd heen. voor het blusschingswerk kon verricht worden. EEN VARKENSHISTORIE. 't Was een ernstige zaak, die reeds verschillende dagen in onderzoek was bij het schoolhoofd van het dorpje Obij Nijmegen. Meermalen toch was liet gebeurd, dat de kinderen, die wegens het te ver afwonen overblij ven, 'smdidags hunne boterhammen misten, die wie weet op welke sluwe wijze werden gestolen. Ernstiger was het bovendien, omdat de verdenking viel op eenige schooljongens, die dan ook al een paar malen hij het hoofd in hoog verhoor waren geweest. Allen waren natuurlijk onschuldigMaar „de dief zou wel gevonden wor den I" Op een morgen, 't was half twaalf, opeens uitbundig gejuich van do schooljeugd. De dief werd op heeter- diaad betrapt, 't Hoofd schiet toe en vindt de booswicht nog juist bezig zijn slag te slaan. De laaghartige was ontmaskerd, 't Was niemand minder danhet losloopend varken van 't hoofd („Gelderlander"). EEN AARDIGE QUAESTIE doet zich te Rotterdam voor. Tegen over het Paleis van Justitie" ligt een brug, die volgens de daarbij geplaat ste borden uitsluitend bestemd is voor tramwagens en voetgangers. Deze borden staan er al sedert vele jaren, en zijn dus van heel andsr maaksel dan de borden bedoeld in de Motor en Rijwielwet. Er wordt dan ook ge regeld over die brug gefietst, ook door heeren van de Rechtbank. Wel werd zoo nu en dan iemand bekeurd, maar tot nog toe liep dat altijd met een ver- stekvonnis af. Thans is echter door een agent van politie proces-verbaal opgemaakt tegen een rijksveldwachter en staat het vast dat nu uitgemaakt zal worden of de toestand zooals die nu is, zal blijken houdbaar te zijn. MINISTER STAAL EN DE DAMES, ('n Dinergesprek). Heer tot z'n buurdame, officiers vrouw: ..Interesseert u u ook voor de poli tiek, mevrouw?" Dame: ,,lk iioop ten minste harte lijk, dat generaal Staal zal vallen, de oppasser heeft tegenwoordig haast nooit tijd om iets voor ons te doen." Historisch). (L. en V.) MAZELEN. Te Kaatsheuvel heersclien onder de kinderen zoo erg mazelen, dikoor enz. dat daaraan de vorige week 10 kinde ren zijn gestorven. Deze week is dat getal nu reeds 'Overschreden. OP DEN TREIN GESCHOTEN. Even voor het station Koog-Zaan dijk is Donderdagavond omstreeks kwart na ze9 een schot gelost op den trein van den Helder naar Amsterdam De lcogel ging dwars door den coupé heen en vernielde alleen twee ruiten. De reizigers bekwamen geen letsel. Bij de politie is aangifte gedaan. DE VERKOOP DER LIEFDADIG HEIDSZEGELS. De verkoop der postzegels, uitgege ven ten behoeve van de Amsterdam- sche Vereeniging tot Bestrijding van de Tuberculose is Vrijdag op de post kantoren en aan alle kiosken der hoofdstad aangevangen. In het hoofdpostkantoor zijn twee loketten üitsluitend voor dezen ver koop beschikbaar gesteld, en daar stond het Vrijdagochtend vroeg al stampvol met wachtenden, die in twee lange rijen stonden opgesteld, velen gewapend met briefjes voor liet geheu gen, waarop tot niet onbelangrijke bedragen de inkoop der zeldzame ze gels stond geboekt. En den geheelen dag door is de drukte voor die beide loketten er niet op verminderd. De ta melijk vinnige koude buiten zal de menschen wel naar de behagelijlce warmt© in die ruime hal gedreven hebben, waar het beter uit te houden ■is dan voor de kiosken. Een vermeer dering van bezoek aan die minatuur- winkeltjes hebben we dan ook niet opgemerkt. Maar natuurlijk zijn ook daar al heel wat zegels opgekocht en de aankondigingsbiljetten, die er zijn opgehangen, trekken de aandacht van menigen voorbijganger. De belangstelling op de postkanto ren is voor dit nieuwigheidje alge meen. Men haast zich de fraaie ze gels naar buiten te verzenden. Als ze voor verzamelaars bestemd zijn dan *s dat makkelijk genoeg op te merken. Dan worden er combinaties bedacht. Op briefkaarten één van drie, of drie van één; op brieven één van vijf, of vijf van één, of twee van één en één van drie; of twee van vijf en alle mo gelijke variaties op brieven met dub bel port. Heele vellen worden opge kocht, misschien wel door handelaars of philatelisten; want spoedig genoeg zullen ze zeldzaam worden, die sier lijk geteekende papiertjes, die maar tot en met 8 Januari verkrijgbaar en tot en met 21 Jan. geldig zijn. Een aardige gedachte is het van de gebrs. Simons, Kalverstraat, geweest, om voor deze zegels speciale brief kaarten te doen vervaardigen. Ze zijn in drie soorten verkrijgbaar voor 10 ct. met inbegrip van de weldadig heidszegel, gedrukt op Ilollandsch karton en versierd door Chris Lebeau, die om de woorden „Beste Wen- schen" moderne randen geteekend heeft. De verkoop van de zegels zal door deze briefkaarten zeker niet on belangrijk gesteund worden. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat de postzegels, die tegen de dubbele prijzen dus voor 2, 6 en 10 ct. verkrijgbaar zijn, uit andere plaat sen aangevraagd kunnen worden aan het Consulatiegebouw der Vereeni ging tot Bestrijding der Tuberculose, Vijzelgracht 23, Amsterdam. (Hbld.) VOETBAL. In een vergadering te Amsterdam gehouden van hat bestuur van den Ned. Voetbalbond, werd benoemd tot lid der pers- en propagandia-commis- sie, de heer J. C. Coucke. Het Qaatste door het bestuur vastgestelde con tract. voor de erkende plaatselijke bonden, blijft tot het einde van liet loopende iaar gehandhaafd. De be stuurscommissie is herkozende kwestie H. B. S.Haarlem is aange houden en de kwestie De Tubariters P. W. II. zal opnieuw onderzocht worden door een commissie. VREEDZAME KAMP. De Java-Bode schrijft: Bij gelegenheid van de komst van het Engelsch eskader te Tandjong Priok, medio December, zal ook een groot deel onzer marine daar verza meld zijn. Nu bestaat het plan, aan de En gelse hen een uitdaging te zenden, om zich met de Hollandsche jongens, die nog onlangs magnifiek snel te zien gaven in een match tegen een der sterkste clubs te Soerabaja, op het voetbalveld te meten. Dat kan ongetwijfeld interessant worden. Moge 't aan de Hollandsche marine gelukken de kleuren hoog te houden tegen de English navy. DE „AUTO". Inhoud Offic. med. van de N. A. C. Automobiel tentoonstelling te Am sterdam. De benzine-motor. Hoe een vogel leerde vliegen. De Motor- ei, Rij wied wet in de Tweede Kamer. De automobiel ten dienste van het leger. Raadgevingen betreffende het automobielrijden. De Kaiserprijs. De stadsbenzineauto. De IXe Automobiel tentoonstelling te Parijs. Motorwielrij den Offic. med. van de N. M. V. Motorrijwielen op de Parijsche tentoonstelling' van 1906; Wagentjes voor motorrijwielen; Kou de. Vragenbus voor Motorwiélrij- ders. Handels- en financiëele mede- deeliagen. Allerlei. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. d 30 Cent per Regel. BEW EZEN TE HAARLEM. Het is de moeite waard zich van de waarheid van een ernstig ge val te overtuigen, hier kunnen wij dit dodn. Mejuffrouw J. de Gr ui j ter, Lange Boogaardstraat 36 te Haarlem, meldt ons Alvorens ik met FOSTER'S RUG PIJN NIEREN PILLEN kennis maak te, heb ik gedurende acht jaren ge sukkeld aan een aanhoudende pijn in de zij. De geneeskundige, die mij be handelde, schreef mijn ziekte aan bloedarmoede toe, maar' de ziekte werd niet beter met de voorgeschre ven middelen, 's Morgens stond ik steeds vermoeid) op, want mijn slaap was onrustig, en ik klaagde veel over flauwten, duizelingen: en rugpijn. De urine was beslagen en liet e>ön wit bezinksel naelk oogeublik möèst ik urine eren. Zonder aanleiding daartoe moest ik hevig transpireeren en dit werd gewoonlijk door huiveringen gevolgd. Daar alle voorgeschreven ge neesmiddelen toch nutteloos bleken, wilde ik het eens met Uw pillen pro- lieren. Na acht dagen dit geneesmid del te hebben ingenomen, verminder de de pijn in rug en zij aanmerke lijk en na vier weken hiermede te zijn doorgegaan, was ik zoo goed als ge nezen, mijn werk, dat mij vroeger te veel was, doe ik thans rnet pleizier. Ik twijfel er don ook geenszins aan, of het gebruik van nog e«en paai' doos jes zal mij mijn volkomen gezond heid terug bezorgen. Ik ondevgeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is, en machtig U bet publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoon lijk niet begrepen worden; het is slechts aan weinig menschen bekend, wat de nieren zijn, waar zij zich be vinden en wat hun werking is. Bijge volg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.) wordt dit zeer dikwijls voor eein an dere kwaal gehouden, wat intusschen ide nierziekte tijd geeft zich. te ontwik kelen in rheutmatoek, waterzucht, sui kerziekte, eiwitveiiies enz. Spreek langzaam en duidelijk wianneer gij Foster's Rugpijn Nieren-Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats heb ben. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij. de Heereto J. VAN GULIK, Zijlstraat 98, J. J. GöPPINGER, Groo- te Houtstraat 147 A en Iv. VAN EDEN, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één. of ƒ10 voor zes doozen. 1 Grootste Eenie. Overzicht. Internationale wedstrijden. Het weer was gelukkig verleden week weea- wat beter, zoodat alle eer ste klasse-wedstrijden doorgingen. H. F. C. won van H. B. S-, zooals te verwachten was, hoewel 43 niet op veefl krachtsverschil wijst. Het protest van H. B. S. tegen H. F. C.'s eerste goal kon onzen adspirant- kampioenen echter wel eens leelijkte pas komen, vooral omdat H. V. V. op het pad der overwinning voortgaat, en. nu weer Ajax met 7—0 totaal af maakte. 5 Haarlem had in drie weken niet ge speeld, tengevolge waarvan de voor hoede veel slechter dan in den laat sten wedstrijd was, terwijl de backs daarentegen goed spel te zien gaven. Quick w-as echter over alle liniën gced, en won dan ook met 20, wel iets geflatteerd. Hercules speelde nu weer met Velc- citas gelijk, en verzwakt door haar voortdurende drawns meer en meer haar positie. Sparta -speelde in Dordit een ver dienstelijk gelijk spel met D. F. C. In 't Oosten won Quick (Amersfoort) met 40 mooi van Wilhelmina. P. W. versloeg U. D. in Deventer met een stevige 52, terwijl de Oos telijke Roodbroeken, het Nijmeegsch Quick, het. zoowaar tot een 4—0 over winning op G. V. C. wisten te bren gen. Het aantal internationale matches met Kerstmis is dit jaar weer bijzon der groot. Er wordt daarom dan ook Zondag geen enkele 1ste klasse com petitiewedstrijd gespeeld. Haarlem vertrekt Zondagavond zes uur (stadstijd) naar Berlijn, om daar aanstaanden Dinsdag tegen Preussen ei. Woensdag in Brunswijk tegen de Br. F. C. „Eintracht" te spelen. „ELntraclit" behoort, evenals Preus sen, onder de sterkere Duitsche eer- ste-klassers, en speelde in dit seizoen zelfs in Berlijn met Preussen gelijk, 33. Haarlem beschikt over de volgende 14 spelers J. U term ark (goal). P. C. Stol, M. A. de Koek, J. K. On- nen (Hercules), (backs). A. Seidel, B. Healv, J. C. Dozy (Ajax) en B. Lijnkamp (half-backs). H. N. Tetterode (Ajax), J. J. van den Berg, N.de Wolff, A. van Has selt, J. P. Abeleven (Hercules), en L. Noorman v. d. Dussen (forwards). Zooals men ziet, kan Haarlem dus een sterke combinatie in het veld brengen, wat vooral tegen Preussen wel noodig zal zijn. Veel succès zij hun toegewenscht De uitslagen der matches zullen on middellijk Der bulletin door Haar lems Dagblad worden bekend ge maakt. Vermelden wij ten slotte nog. dat de Haarlem-spelers Donderdagavond met den trein van halftien hier veer zullen arriveeren. H. K. C. krijgt op den eersten Kerst dag de BerPner Ballspiel Verein en Woensdag- den kampioen van België, de Union Saint Gilloise, op bezoek. Zooals men rich zal herinneren wer den de Belgische kampioenen, die dit jaar sterker clan ooit moeten zijn, verleden iaar met 42 aan de Span- jaardslaan geklopt. Zonder twijfel zullen de Beigen nu wel trachten re vanche te. nemen, wat. hun echter zwaar zal vallen;. In den Voetba.l-Almannk vonden wij een artikel) getiteld: „Ons Spel", van de hand van Willem Muliers. De schrijver schetst o. a. de indrukken, die hij, na oen zesjarig- verblijf Sn Indië verleden jaar teruggekomen, van het Nederlandsche voetbalspel kreeg. „We zijn", zegt de schrijver, „ontegenzeggelijk vooruit gegaan. Be halve in een paar opzichten... Ten eerste schijnen de aanvoerders niet meer dat verzengend vuur te kun nen inblazen en ook niet zooveel tucht te kunnen houden. En dan Er wordt niet meer die haastige spoed betracht, die wij „schuiven" plachten te noemen. De voorhoeden loopen niet meer met de snelheid, die ze vroeger hadden, er wordt weliswaar meer op juist passeeren <>;elet, maar he* lijkt mij alsof dit deel van het voorhoede-werk, de stormaanval, ie slap is en de athietische training- dier spelers slecht voorbereid. Tal van eerste-klasse spelers zien etc onge traind en ©enigen oververmoeid uit". Ten slotte spreekt de schrijver den wensch uit, dat de training der spe lers wat meer verzorgd zal worden, en geeft als goed middel hiervoor clubwedstrijden voor seniores en ju niores in d'e athiletiek aan. SPOORWEGDIEFSTALLEN. Het komt vaak voor, dat etr gastolen wordt van de goederen;, die aan de spoor ter verzending worden toever trouwd. De rechercheur W. Wiegel, als getuige voor de 4e kamer van de Amsterdarnsch© Rechtbank gehoord, deelde zelfs mede, dat aan het politie bureau in de Warmoessfcraat 151jna dagelijks „spoorzaakjes" behandeld worden. „Soortgelijke diefstallen als thans de Rechtbank bezig houden, zijn da- gelijksch werk", zeide de rechercheur. „Ge bedoelt wekelijksch werk", ver beterde mr. Besier, ambtenaar van het O. M. „Neen, dagelijksch werk", hield de rechercheur vol, „wanneer alle pok'- tie-bureaux van Amsterdam worden medegerelkend. De zaak, waarin deze getuigenis wordt afgelegd, komt in het kort hier op neer In den avond van 27 October werd er van het Centraal-Station te Am sterdam geteQephoneerd, orri een re chercheur, daar er een pakje met zil ver werd vermist. De rechercheur stel de een onderzoek in, maar geen der vier spoorwegarbeiders, die den wag gon hadden gelost, waarin het pakje zich bevonden laad, wist iets van het pakje fif. Ook werd het niet op hen bevonden. Maar wel werd in de klec- ren van een hunnea' eën kokertje met chocolade-pastilles aangetroffen. Hoe dat in zijn bezit was geraakt, wilde hij eerst niet ophelderen, maar daar die opheldering verlangd werd, kwam de aa.p uit de mouw. Zij waren op het derde perron met hun vieren bezig geweest met hel 'lossen van een waggon. Daar waren twee kisten met chocolade bij. Onder het schaften zed er een„Ik zou wel een chocolaadje lusten." Een gaf zijn mes, daarmede sneed de een liet. touw door van het eene kistje en de ander het touw van liet an diere kistje. Uit het eene kistje wer den vier cartons pastilles genomen, en uit het andere eenige chocolade- visschen en chocolade-sigaren, die ze onder elkaar verdeelden. De vier spoorwegarbeiders werden ir. hechtenis genomen. Het pakje zil ver, dat ze vermoed werden ook te hebben gestolen, kwam later terecht. Het werd door een voorman tusschen manden met bokking gevonden. Twee der spoorwegarbeiders, 24 en 27 jaar oud, de laatste is gehuwd en vadier van zes kinderen, stonden te recht wegens diefstal, de twee ande ren 24 «in 23 jaar oud, ter zake van heling. Allen bekenden. Het O. M„ mr. Besier, eisohte tegen ieder der beklaagden, in aanmerking nemende de weinige waarde van het gestolen© >en den langen duur der pre ventieve hechtenis (8 weken), 45 dagen gevangenisstraf. Mr. Vis, voor alle beklaa.gden als verdediger optredende, vroeg een cle mente straf voor deze reeds door hun ontslag zwaar gestrafte menschen, en vroeg tevens hun invrijheidstelling, daar er noch vrees voor vlucht ?s, noch voor herhaling van misdrijf. Mir. Besier deelde mede, dat deze terechtzitting voornamelijk gehouden wordt met het oog op deze beklaagden wier zaak met hét oog op het groote en veelomvattende geding niet eerder berecht kon worden en dat er ernstig over gesproken is, om, indien de zaak nog langer voortduurde, ze uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Men oordeelde het echter in het belang van beklaagden, ze vandaag nog te doen terecht staan en in pre ventieve hechtenis houden, dan ze la tei weer te moeten arresteeeren. De preventieve hechtenis, die ze onder gingen, kan altijd nog in aanmerking genomen worden. De Rechtbank besliste, na in raad kamer te zijn geweest, dat er op het moment geen termen waren beklaag denuit de preventieve hechtenis te ontslaan. Uitspraak over 14 dagen. EEN MILLIOENENJUFFROUW IN HET KLEIN. Een 25-iarige boekhoudster, zich ontwikkeld en beschaafd voordoende, maar blijkbaar niet .sterk onder den indruk, stond voor de 4e kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, be klaagd, dat zij omstreeks 26 Oetobe uit de haar toevertrouwde kas eei bedrag van f 205 zich had toege eigand. Bij een vorigen patroon had zi zich, naar be* O. M„ mr. Besder, me dedeelde, schuldig gemaakt aan die/ stal van 4000, bij een anderen sta zij 800, maar doordat zij geholpei en er geen aanklacht ingediend werd bleven deze malversatiën onvervolgd Ook trachtte zij zich in hel bezit t stellen van credietpapier met he hoofd van de firma Labouchèn Oyems, door dit te laten drukken, ei eindelijk maakte zij zich meester vni een gouden ring. dien zij in een win kei behaalde met een chèaue op di Associatie Cnssa, bij welke imsiellins zij echter geen cent te goed had. Naai aanleiding van dit laatste feit wen een klacht ingediend, maar de zaal werd geschikt, en bleef onvervolgd. Zeen- korten tijd daarna, maakte zi; zich echter schuldig- aan diefstal dei f 205 en nu werd rechtsingang tegei het meisje verleend. Zij bekende. Het bleek ter terechtzitting, dal zii zich aan die bedrieglijke handelin geil schuldig maakte, om een staai boven haar stand te kunnen voeren Zij deed liet voorkomen alsof zij aai de eerste Amsterdamsche families ge paren teerd was en over verin ogen tj beschikken had. Hoewel slechts f 50 in de maand verdienend, woonde zij od kamers, waarvoor zij een prijs moest betalei overeenkomende met f 60 per maand Haar kostjuffrouw overlaadde zij me geschenken, ook in geld. En. met dei 24-jarigen zoon der kostjuffrouw dien zij op een vorig kanitoor ha leeren kennen, had zij zich verloofd Zij deed zich aan dezen als gefortu r.eerd voor. gaf ook hem cadeaux. c a. een gouden potlood van f34 ei toen hij het beieend had, stelde zi hem f 10 ter hand om het af te lossen Dok deed zij allerlei uitgaven voo luxe-artikelen, deed inkoopen o] groote schaal, voor wel f 300 kocht z ann ondergoed. En hoewel het „hu wel ijk" al af was. betaalde zij tocl ook nog de kleermakersrekening vai •haar gewezen beminde van 204, om dat zij eenmaal tot. den kleermake had geze."d ,,ik zal het wel voor hen betalen". Dit deed zij eebfer met d ƒ205, die zij van haar patroon ge-sto len had. Mr. Besier noemde bekl. een voo dé maatschap*-""5 gevaarlijk persoon een millioenen-juffrouw in het klein Haar verwijdering uit de maatschap pij achtte hij voor geruim en tiji noodzakelijk. Eisch1 iaar en maanden gevangenisstraf. Mr. E. A. Gosman, toegevoegd ver decliger, vroeg een onderzoek naa de geestvermogens van bekl. te willei gelasten. Beklaagde antwoordt op de vragei van den voorzitter, mr. Meinesz, da ze twee jaren geleden in de zieken verpleging verpleegd werd wegen blindedarm-ontsteking, en dat dT Giesbers en later dr. Hermans en oo! dir. Koek Ankersmit haar behandel hebben, de beide laatsten wegens ze nu waandoeningen. Mr. Besier doet uitkomen, dat eei schrijven van dr. Koek Ankersmit in kwam, nadat de zaak reeds naar di Pech tb ank was verwezen. Tegen he verzoek van den verdediger kan spr zich niet verzetten-. Er ie hier inder daad wel eenige reden voor. De Rechtbank ging daarna in raad kamer. Zij besliste, dat er alle aan leiding begaat om na het ge hou dei onderzoek de zaak terug te wij zei naar den re chtor- c o mmi s sar istei einde door deskundigen te doen on deirzoeken of die feiten, zooals rij am bekl. zijn 'ten laste gelegd, haar kun nen worden toegerekend. SJARLTJE EN Z'N HOND. Sjarltje, die op zulk een bijzonder wijze op overtreding van de honden belasting betrapt werd (een inspec tour van de hondenbelasting zag on doessje im de dakgoot staan) wen overeenkomstig den eisch veroordeel tot zes gulden boete, subsidiair dag hechtenis. („Tel.") ONTEVREDEN KOELIES. Op de onderneming Titian Oera ter Sumatra's Oostkust heeft, blijken een bericht in de „Deli Courant", vai omstreeks half Nov. een koelie-op stootje plaats gehad, blijkbaar gerich tegen den administrateur. Een bené Jnvaansche koelies begaf zich naai het kantoor en nam een dreigend houding aan. Als belhamel trad op een koelie, di als mandoer onder den beer L. oi Stab at gediend had. Toen een Bemga Ieesohe onnaaser zich tusschen dei administrateur en de woedende ben de pluaiste. werd hij door dien koel'f met een scherp wapen ernstig in hel .oog gewond. Het wapen drong dooi de oogkas tot in die^mondhoJte door, het been verbrijzelend. Het ooiQ' moest worden verwijderd, Verdere gevolgen had het opstootjf zoover de inlichtingen reiken, niet NED. HERV. KERK. Beroepen. Te SdhraardA. "W Voors, te Wolvega c. a. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD L. Kreeft en J. Schaap. GETROUWD J. van Rijn en Imanse. M. S Schrier en Jansen. C. den Boer e: Combee. BEVALLEN C. van Exter, geb. Van Raam, z. - W. Tates, geb. Kroon, d. A. v. Tol geb. Horsman, z. J. C. van Woet kom, geb. Stoop, d. L. v. Dongen geb. Timmers, z. A. v. d. Moer geb. Van Zanten, 2 z. K. van Vuti ren, geb. Visbeen, z. W. C. d Reek, geb. Bok, d. S. de Jong, gel C.afé, z. -J. Verhoeve, geb. Van Bel kum, z. J. Baars, geb. De Rijk, z G. R. Visser, geb. Barendrecht, d J. C. Faas, geb. Schalk, d. OVERLEDEN J. Gerritsen, 77 j. H. Tienstra, li mnd. C. W. de Vries, 12 d. G Smit, 71 j. J. G. v. d. Meer, 3d. - E. Siebeling, 5 w.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6