HAARLEM'S DAGBLAD Stadsnieuws Uit de Omstreken De Verdwijning van Gerald Rathbone STUKKEN VAN DEN RAAD. Suppletoir© begrooting. B. en W. bieden ier vaststelling aan n 3de suppletoir© begrooting over Jen dienst 1906. De balans wijst aan als inkomsten 2.101.125.331/2, als uitgaven 2.072.985.02 en als saldo 28.140.31 1/2. De buitengewone inkomsten en uit gaven bedfragen2.052.835.02; de gewén© inkomsten 48.290.311/2de n Aigewone uitgaven 28.140.311/2 min- SJ'gder, dus 20,150. S1/, Onvoorziene uitgaven. B. en W. 'bieden ter vaststelling aan een staat tot beschikking op den post Onvoorziene Uitgaven, dienst 1906, een bedrag van 96. Het toege- istaan bedrag was 9.624.771/2, over 4.140.46 is reeds beschikt, zoodat er nog 5.484.311/2 beschikbaar is. Kasopname. Op 27 December hebben B. en W. de kas van den gemeente-ontvanger opgenomen. Uit de bescheiden bleek, dat in kas moest zijn 89.049.91, welk bedrag ook aanwezig was. Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor, de supple- to ine begrooting, dienst 1906, van de 1 huiszittende armen en in het SladB Armen- en Ziekenhuis, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 3000, goed te keuren. St. Elisabeth's Gasthuis. B. en W. stellen voor, de begrooting Jvan het St. Elisabeth's Gasthuis voor 1907 in ontvangst en uitgaaf aan- 'wijzende een bedrag van 86.100 goed te keuren. Bevordering Aan onderwijzend per- son eed. B. en W. stellen voor, te bevorde- |ren tot onderwijzer of onderwijzeres lerst© klasse M. Rrametr, werkzaam aan de Zesde Tusschenschool. J. Butter en R. J. Klaren, werk zaam aan de kostelooze school A. Möj. G. Mooy, werkzaam aan de kostelooze school C. Mej. M, A. Vrijer, werkzaam aan de kostelooze schooi D. Allen op een jaarwedde van ƒ900. met de verschillende verhoogingen. B. en W. wensehen de verhooging op 1 Jan. 1907 te doen ingaan. BLOEMENDAAL. Woensdag werd uit een meertje bij 9 Bloemendaal het lijk opgehaald van Phet meisje Lena Mus, dat 24 Decern- Iber j.l. spoorloos in die verdween. HELPT ELKANDER. Men schrijft uit IJmuid-en aan de Tel. M De Rotterdammer visctMéep „De •""Zeven Sterren" R O 12, had door stormweer geducht geleden. Van den voormast was de streng gebroken, die met het gebroken want geducht den achtermast toetakelde. De Jheesdh de noodvlag. De stoomtrawler Pa „Balder" IJ M 143 kwam te hulp en neemt de ontredderde sloep op sleep naar IJmuiden. Reeds zijn de pieren in het gezicht. Daar geraakt de aleep- Stros dn de schroei van den „Balder" en nu zijn beide 'hulpbehoevend. Hulp 'daagt op. De sleepboot „Vischploeg" neemt den stoomtrawler „BaJlder" op sleep, de inmiddels aangekomen „Azalea" IJ M 13, neemt de sloep over en beide brengen ze hun vrachtje in de visschershaven. Naamlijst van bekende a overledenen in 1906 Slot.l I In In di' gesneuveld of aan wonden overleden P. J. de Gruyter, kapitein der ma rechaussee in Ned.-Indië. M. Knappert, controleur van de on- derafdeeling Batang Al ai en Laboean Am as. J. F. Evers, le-luitenant der infan terie van het Ned.-Indische leger. C. F. J. Pape, 2©-luri tenant der in fanterie van het Nederl.-Ind. leger. W .C. Schdfer, leduitenairt der In fanterie van het Nederl.-Ind. leger. In het buitenland zijn onder anderen overleden Paul Haase, concertzanger en leer- aar aan het conservatorium te Keu len. Fritz Spindler, Duitsch componist. Gabriëlle Krauss, operazangeres. Lord Ritchie, oud-minister van fi nanciën in Engeland. Von Thielen, oud-minister van openbare werken in Pruisen. William Harper, voorziter van de universiteit van Chicago. Oswald, baron von Richthof en, staats-secretaris van het dept. van buitenlandsch» zaken in Berlijn. Karei Bagaerd, Vlaamsch letter kundige. Chirtistiaan IX, koning van Dene marken. Adrien Moreau, Fransch schilder. Prof. S. P. Langley, Amerikaansch natuur- en sterrenkundige. Anton Arensky, Russisch compo nist. Eugen Richter. Konstantijn, hertog van Oldenburg. Prinses Maria Beatrice van Bour bon. Hertogin Wilhelm van Meoklen- burg-Schwerin, prinses van Pruisen. Eu géne Cairière, Fransch schilder. Alexander Lange KieMamd, Noorsch schrijver. Friedrich Gonne, Duitsch historie schilder. Pater Lodewijk Martin, generaal der Jezuïeten. Prof. Curie, Fransch scheikundige. Hermann von Budde, Pruisisch minister van openbare werken en verkeerswezen. Prins Hendrik VII van Reuss. Sidi Mohamed El Hasj, Beij van Tunis. H„ Ibsen, Noonsch schrijver. Michael Davitt, Iersch patriot en schrij ver. Eduaxd von Hartimann, Duiitsch .wijsgeer. Seddon, eerste-mrinister van Nieuw- Zeeland. Jean Lorrain, Fransch schrijver. Manuel Garcia, zangspecialiteit en uitvinder van den keelspiegel. Otto Göbel, president van het Duitsch Rjjksverzeketringsbureau. Jules Breton, Fra^nsch schilder. Alfred Beit, Zudd-Afrikaanisch fi nancier. Prof. Brouardel, Fransch hygiënist. Alfred Stevens, Belgisch schilder. Eugen Gura, zanger. Giuseppe Giacosa, Italiaansch too- neelschrijver. Prins' Albert van Pruisen, regent in het hertogdom Brunswijk. Trepof, Russisch generaal, oud-gou verneur van Moskou en St. Petere burg. J. Stockhausen, Duitsch musicus. Jan van Rijswijck, oud-burgemees ter van Antwerpen. Adelaide Ristori, Italiaansch too- neelspeelster. Ernile Pouvilion, Fransch roman schrijver. Alfred Hedienstjerna, Zweedsch schrijver. Albert Réville, ihoogleeraar aan het Collége de France. J. de Braeketeer, Belgisch beeld houwer. Paul Cézanne, Fransch schilder. Dr. Joh. Dziierzon, de vader Van de hedendaagsche bijenteelt. Aartshertog Otto van Oostenrijk, Fr. Tbaulow, Noorsch schilder. Dr. Amend de Vos (pseud. Waze- naar) Vlaamsch schrijver. Heinrieh Seidel, Duitsch dichter. Righetti, Italiaansch schrijver. Prof. Edw. H. Milter, hoogleeraar aan de Columbia-Universiteit te New- York. Leo van der Kinder©, hoogleeraar en Vlaamsch schrijver. WiJhèimine Schück, onderwijzeres in den zang (leermeesteres van Jenny Lind). Prof. Karl Abel, Duitsch taalge leerde. Prins Karei van Baden. Dr. Lappom', lijfarts van den Paus. Ferd. Brunétière, Fransch criticus. Behanain, ex-koning van Dahomey. J. H. Erkko, Finsch dichter. DE BURGEMEESTER VAN HILVERSUM. Door den burgemeester van Hil versum, den heer J. C. Gülcher, is, met ingang van zoo spoedig moge lijk, zijn ontslag als zoodanig ge vraagd. OESTERKAN DEL Men schrijft uit Bruindsse Het thans afgeloopen jaar eindigde zeer nadéeflig voor den oesterhandel. Hij lijdt nog steeds ondier de sensatie- berichten, die in den laatsten tijd d.-j rondle deden. De dagen vóór Kerst mis Leverden een groot nadeelig ver schil op buiten vorige jaren. Dehooge invoerrechten in Duitsohland drukken den handel zeer, terwijl de hande laars aldaar, gebruik makende van de looze geruchten, steeds allerlei' aanmerkingen maken en de afzender genoodzaakt wordt een paar mark te laten vallen op den prijs. 't Is treurig als men ziet, hoe als het ware- gedobbeld wordt met den prijs. De Engeflscbien schijnen in het geheel niet uneer van do „Dutch Oysters" te willen hebben. Naar Bel gië was de handel vrij wel. Moge 'het volgend jaar beter zijn voor dezen tak van handel, die voor onze gemeente van zoo groot be lang is BissnenSifiS GENERAAL SMEDING. De Prins der Nederlanden heeft generaal-majoor Smeding, .oud-inspec teur dei' cavalerie, in particuliere audiëntie ontvangen. DE „MINISTER HAVELAAR'. Men seint uit Urk dato 2 Jan. aan de Tel. Men maakt rich ongerust over de postboot „Minister Havelaar". Gis termorgen vertrok de boot om 7 uur van Enkhuizen naai' Kampen. He denvoormiddag 11 uur was te Kam pen, te Enkhuizen noch te Urk iets van „De Havelaar" hekend. DIEFSTAL TE MILAAN. Uit nader bericht aangaande den diefstal te Milaan van de kostbare kunstvoorwerpen door de Koninklijke Utrechtsch© Fabriek van Zilverwer ken van C. J. Begeer blijkt de groote financiledle schade niet liet ergste, maar wel liet te 1-oior gaan van twee jaren kunstarbeid om zulk een kern collectie bijeen te brengen, want al dien: tijd heeft de heer C. J. Begeer met Jan Eiselöffel besteed om de in zending voor de tentoonstelling te Mi laan gereed te krijgen. Het Nederlandsobe comité voor de belangen der inzenders is in deze zaak niet al te voortvarend geweest. Ben 13den December is öJe diefstal tie Mi laan gepleegd, en eerst dien 21sten ontving de heer C. J. Begeer* te Utrecht er vairu daar het bericht van, terwijl 'hem, -na een tabégram aan den voor zitter dei' Nederlandsche tentoonstel ling voor Milaan bleek, dat déze. te Groningen, al den 16dien van den dief stal kennis droeg, en er aan dien heer C. J. Begeer eerst den 22sten méde- deeling van dééd In tegenstelling met deze feiten mocht de heer C. J. Begeer zich ver- heugen in bekwamer spoed' en grooten steun van den Minister van B-uiten- la ndische Zaken, die onmiddellijk op rijn request den Nederlandscthemi ge zant te Rome zoowei als den Neder- landschen consul te Milaan geseind heeft om al te doen, wat zij konden, cm dien heer C. J. Begeer van dienst te zijn. („N. v. d. D.") NEDERL. WEERBAARHEIDS- VEREENIGING. Men meldt uit Utrecht Onder voorzitterschap van den heer dr. M. Meyers van Amsterdam werd alhier de 15de jaarvergadering gehou den van de Nede-rlandsche Weerbaacr- heidsvereenigi-ng, waarop vertegen woordigd waren de afdeelingen Am sterdam, Rotterdam, Den Haag. Haar lem, Leidien, Delft, Hilversum en Ara- hem. De uitgebrachte jaarverslagen van voorzitter en korpscommand'ant spre ken van. den bloei' der vereerd ging. Het kamp en de oneer daagsch© oefe ningen werden druk bezocht. Het le dental bleef dit ja ai* vrijwel onveran derd. Ook de jaarverslagen d-er afdee lingen waren hiermede in overeen stemming. De kas is ondanks enkele uitgaven toereikend gebleken, hoewel een groote uitgave voor uitgifte van een met foto's voorzien propaganda boekje voor de deur aflaat. Dit boeltje zal in de maand Januari het licht zien hoofdelijke omslag en vrijwil lige bijdragen voorzien in deze groote uitgave. Voorgestelde reglementswij zigingen tot invoering van den rang van adjudant-officier werden alle aangenomen. Verder werden nog ver schillende huishoudelijke zaken afge daan. DRANKWET. Dooi' dien Minister van Justitie zijn nieuwe voorschriften ter bevordering van een© richtïge naleving van de Drankwet gegeven omtrent heit ver strekken van inlichtingen door de ambtenaren van het openbaar minis terie aan de colleges van Gedeputeer de Staten en de gemeentebesturen- Volgens dieee voorschriften zullende inrichtingen, noodig ter beantwoor ding van die vraag, of een verzoek om vergunning of verlof, of tot over schrijving van een vergunning, moe ten worden geweigerd op de gronden, vermeld in art 8, le lid, nos. 10, li en 12, of in art. 36, le lid, nos. 1,2 en 3 van de Drankwet- in het vervolg aan dien bedoelden ambtenaar van het Openbaar Ministerie moeten wor den gevraagd. Voor dergelijke aan vragen is tegelijkertijd een formulier vastgesteld. TER WAARSCHUWING. Ter waarschuwing aan het publiek om toch vooral voorziohtigheid te be trachten met schuiforn am enten voor gaslicht, deelen wij nog het volgende meê uit de treurige zaak van het echt paar Orlemans, dat daags vóór Kerst mis in hun woning aan den Blauw burgwal te .Amsterdam om kwam, door gasverstikking, schrijft de Tel. De man en de vtrouw bleken zich beiden op den grond te hebben neer gelegd. Ze hadden kussens onder het hoofd, die van het bed uit de alkoof waren gehaald. Ze zijn zich dus blij kb aai* ondier invloed van de gas- ontsnapping, onwel gaan gevoelen. De lijken zijn gerechtelijk ge schouwd en uit het -onderzoek van het bloed -en de maag, kon de dood door gasverstikking worden vastge steld. Een technisch onderzoek in de wo ning bracht aan het licht, dat het schuifornament geheel omlaag was getrokken. De watervoorraad in dat schuifornament was toen niet meer groot genoeg, om ontsnapping van 't gas te voorkomen, en met een snel heid van 15 liter per minuut is dit toen boven uit -het ornament gedron gen, met het noodlottig gevolg voor de bewoners. Men voorzie dus een zóódanig or nament steeds van genoeg water. MOORD TE ANDIJK. Omtrent een Oudejaarsnacht te An- dijk bij Medemblik gepleegden moord kan het volgende worden medege deeld Dé heer J. Berkhout, kastelein ra de herberg „De Korenbeurs", leefde rii den laatsten tijd op niet te besten voet met zijne echtgenoot©. Hoe de moord gepleegd is en door wien, is nog niét bekend. De heer B. werd des morgens met gespleten schedél vóór zijne woning gevonden. Hij was deer lijk toegetakeld. _De justitie van Alkmaar, op Nieuwjaarsdag aangekomen, stelde een nader onderzoek in. Een com mensaal is aangehouden. De versla- gene stond te Andijk bekend als een oppassend huisvader. Hét. echtpaar heeft 3 kinderen. DIEFSTALLEN. Den laatsten tijd! wordt de Groot- IJpolder onveilig gemaakt door kip pendieven. De dieven gaan zóó bru taal te werk, dJat rij dé dieren op de .erven of op den openbaren weg pluk ken. De politie waakt wel, maar thans zondër eénig resultaat. Het eend-g doenlijke zal zijn; met groote politiemacht dén, IJpoMer of te zetten en zoo te trachten de dieven in te sluiten. De veldwachter Padmos hééft, een man gesnapt, die een woning binnen sloop. Eerst had dé man met de kin dertjes, die vóór dé woning speelden, wat gepraat, en zich op de lioogta ge stéld, dat vader en moeder uit waren; toen trachtte, hij rijn slag te slaan. Hij wist een- paar schoenen te be machtigen, doch toén hij het huis ver liet, liep hij in dé aim en der politie, die hem inrekende EEN PRACHTMOP! Een jongmensch te Amsterdam een van die bekende groot-steedsche typen, die, altijd gentleman-like kleed, geweidag meneer willen, spelen zender een sou inkomen zoo een jongmensch dan kreeg dézer dagen' een onbedwingbaren lust, om toch ook eens in een auto- te rijden,. 't Was net een mooie middag. Daar moest wat op gevonden worden, d'r werd wat ,op gevonden 1 De automobiel-lustéling stapte naar d bekende zaak van dien heer Jian Mulder, in de V-an Ostadéstraat, ver kocht diaar liét praatje, dat de familie Van Loon, op weg naar Amsterdam, met een defecte automobiel bij Slo- terdijk stond; enrequireerd© een, flinke auto met twee (sic chauffeurs om -de familie en liet weigerachtige voertuig naar stad te brengen. Van Loon is hier* een wél-klinkende naam. De beer Mulder springt er aan stonds voor in de houding, dleélt rijn orders uit, laat materiaal en touwen meenemen en tién minuten later tuft- tuft de „dteftige klant" naar Sloter- dijkd De kerel zwelgt van genotfijn, vindtrie hetgoddelijk, heerlijk Jon ge, wat loopt zoo'n ding! In Slotardijk natuurlijk geen defecte auto. Zal intusschen hersteld rijn. Dan maar naar het Victoria- hotel, waar de familie logeert 1 Voor uit gaat het weer in vliegende vaart. Bij hét Victoria-hotel vliegt hét jong mensch dadelijk naar binnen, praat heel vertrouwelijk met den groom, doet, of 't in orde is, en stuurt de chauffeurs met hun auto naar huls. De rekening, met een dikke fooi erop, karn volgen Dat toertje was den banjer zóó be vallen, dat hij eer meer van moést hebben en liefst dadelijk. Daarom werd', met hetzelfde praatje, opnieuw aangeklopt, nu bij den héér Leonard Lang, maar deze had geen auto thus. Toen naar een andere zaak, die we om begrijpelijke redenen zooals straks zal Mij ken niet nader zullen aan duiden. Hier lukte de manoeuvre weer en andermaal aufode 't kereltje naar Slo- terdijk. Defecte automobiel weer weg Dan maar tórug naar stal, de hotel mop durfde hij blijkbaar niet weer uithalen. Maar die terugkeer heeft 'm opgebroken. De heer Mulder had namelijk, toen zijn mannetjes onvenrichrterzake terug kwamen, lont geroken, het Victoria- hotél opgescheld en daarnadë andere automobielzaken gewaar schuwd. De tweede „verhuurder" ver ier eeg daarbij van de familie Van Loon nog de zekerheid, dat er geen familie per auto uit was, noch in het Victoria-hotel logeerde. Toen een poos later de auto thuis kwam en 't heeirtje rijn praatje van reeds hersteld defect wou gaan ma ken, stond het potje reéds voor lnem gebakken- Ze de woedende chauffeurs in begrepen ze hebben den „toerist" op z'n Amsterdamsch „afgetuigd" van boven tot onder. Het pak slaag was van dien aard, dat de huid van „me neer" op de meeste plaatsen van kleur is verschoten 1 Maarhij hééft getuft C,T©1.") SLIMME VOGELS. Men schrijft uit Zeeland Tot de vogels, diie gedurende de wintermaanden onze vlakke velden bezoeken, behoort in de eerste plaats de bonte kraai, die overal in groote menigte voorkomt en aast op allerlei afval met groote brutaliteit, tot zelfs bij de hoeven en dorpswoningen. Zoo lang .geen sneeuw en vorst heerscht, wordt in ruime mate voedsel gevon den, maar zijn deze ingetreden dan begint het te nijpen, Dan hebben de ze vogels het voorzien op de mossels, welke op de perceelën liggen in de Zeeuwsche stroomen. Men zal rich afvragen hoe het mogelijk is deze die ren te openen, daar ieder wel eens ondervonden heeft, dat de schelpen haast met geen paardekracht van el kander zijn te verwijderen. Onze kraai weet er raad op. Tot een zeke re hoogte gevlogen, laat dé slimme vogel het schelpdier vallen, maai* dén juist op de steen en voeringen langs de zeedijken of op de verharde we gen, zoodiat de schelpen stuk gaan, en de inhoud kan verobberd worden. De mossel-kweekers rien deze vogels niet gaarne, want niet enkele, maar duizenden ledige schelpen vindt men op de genoemde plaatsen ONBETROUWBARE COLLECTANT. Een man, die verdacht wordt van diefstal van geld uit een bus, waar mede hij collecteerde, is op de Oude Schans te Amsterdam door de politie aangehouden en naar het bureau van politie op den O. Z. Voorburgwal ge leid. WELDADIGHEIDSZEGELS. Men -durft haast niet te zeggen, dat het met den verkoop der weldadAg- heitdszegel-s -ten bate van dë „Veree- niging' tot bestrijding van Tubercu lose" goed gaat, omdat liet er in derdaad nog zoo veel, véél beter mee zou kunnen gaan. 't Is waar, de opgave van het Post kantoor hier luitit, dat er voor /56.000 zegels verkocht zijn, maar men be denke bij 't zien van deze flinke cij fers. dal er misschien nog wel in depót gegeven zegels onverkocht kun nen terugkomen èn dat bovendien do Vereeniging slechts de helft der inge komen bedragen ontvangt. Tot 3 Januari zijn deze zegels, zoo als er waarschijnlijk nooit meer na, dezen uitgegeven zullen worden, verkrijgbaar en lot 31 Januari geldig, 'n Prachtige gelegenheid is er dus nog om bij liet verzenden van nieuw- jaarswenschen van de zegels gebruik te maken en op die wijze oen goed werk -le steunen. Men late die gele genheid niet onbenut voorbijgaan I (Hbld.) VIJF-EN-TWINTIG-JARIG BESTAAN Ftraia Ferwerda 'Betman. Dinsdag herdacht de bekerrxie firma I'érwerda Tieman haar 25-jarig be staan. In het hoofdkantoor, Da CostakaÜe 102 te Amsterdam, hielden de firman ten; de heeren Forwérda Sr. ecu Ju nior de heer Tieman is niet meer in leven gedurende den middag eene druk bezochte receptie, schrijft do „Tel." Van verschillende zijden werden den heeren cadeaux aangeboden. Zoo zonden de verschillende leveranciers der firma vier fraaie bronzen beelden, terwijl door de depót-ho-uders de onderneming telt 28 depóts en 25 sub depóts een passend schoorsteen- garnituur ten geschenke gegeven werd. Het kantoor- en kolderpetrsoneel deed' een tegelportret van den op richter, den heer J. D. Forwérda, bij „Rozenburg" vervaardigen. Bij monde van don héér T. A. van Dijk droegen de schenkers de goed uitgevoerdé te gel aan de firma over. De heer Van Dijk bracht daarbij hul die aan den héér Forwérda, voor zijne werkkrachtvoorts deed hij uit komen de goede verstandthoudióig, die ei heerscht tussohen de patroons en de vel© bedienden. Een groot aantal bloemstukken, be nevens nog eemige geschenken, gewor den de juhileerendo firma nog bo vendien. Zondag a.s. zullen dé héeren Fer- werda het personeel een diner aan bieden in het American HoteJ. Daar na zal „Carré" worden bezocht. MENSCHLIEVEND HULPBETOON. Bij Kon. besluit van 31 Dec. 1906 is, als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de zilveren eerepenning voor menscöilievend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift toegekend aan: I. Spieker, -kapitein; H. F ran zen, le stuurman; F. Kali weit, matroos; O. Zuihlke, stoker; K. iSchwiekowetz, lichtmatroos, .allen aan boord van het Duitsohe stoomschip „Vianna", we gens de door 'hen, in den naaht van 13 op 14 November 1905, met levens gevaar verrichte redding van de op varenden van 't Nederlandsche stoom schip Ariadne", bestemd van Valen cia naar Rotterdam. (St.-Ct.V LEGATEN. Door mevrouw de weduwe Van Hoek- Van Dalen te Nijmegen zijn, ter vol doening aan een wensch van wijlen haren echtgenoot, den era. predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente S. van Hoek, op 11 Sept. j.l. aldaar overleden, de volgende schenkingen gedaan: 1000 aan de diaconie der Ne-d. Herv. Gemeente te Kapelle cl. Goes; 250 aan 'het Instituut voor Doofstommen te Groningen; 1000 aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Nijmegen: 5000 aan 't Protestant- sclie Ziekenhuis te Nijmegen: 500 aan de inrichting voor ooglijders te Nijmegen van den Ned. Protestanten bond. QUERIDO en DE CONTROLEUR. In 't Hbld. komt onderstaand stukje van Is. Querido voor: Nu in uw blad van 31 December j.l. hef gansche stukje van den „Primus" in „De Controleur' wordt aangehaald voel ik mij genoopt een enkel woord ■ter verklaring mijner excuus-weige- riog er aan toe te voegen. Ik was van plan geen woord -over het individu, dat zich achter den schuilnaam „Pri mus inter pares" verbergt, te zeggen, en slechts voor hef gerechtshof met hem af .te rekenen. Daar uwe lezers echter alleen hef door de redactie aan gehaalde zinnetje kennen, waarop mijn aanklacht gegrond scheen, en niet hef gansche Iaster-artikeltje. volgens uw eigen medewerker Falk land, „te voos om er een woord over vuil te maken" zoo meen ik nadruk kelijk te moeten mededeelen dat mijn aanklacht tegen liet desbewuste gan sche artikeltje is gericht. Inderdaad is het, door de pers en ook door den (heer Vos aangehaalde zinnétje nog slechts een onschuldige aantijging vergeleken hij de vooze insinuatie, en Feuilleton. .(Naar hief Engelsch van Guy Thome). 30) Hij begon nu alle tooneeden v-an h zijn diep rampzaligen toestand weer ©en voor een na te gaan. Dat was de I eenige manier om logneche gevolg- 0 trekkingen te maken een logische gedachtengang alleen kon dit af schuwelijke geheim oplossen. Wat gebeurde er iederen dag soms zelfs twee of drie keer per dag? Het volgende. Hij Lag op rijn bed te fl lezen en de electirische lampen gloei den. Plotseling 'hoordé hij een hevig gekraak en gerommel van de groote katrollen, die boven zijn hoofd hin gen. Dan begon de groot© ketting, waaraan alle andere ketftingen waren vastgemaakt rich te spannen en te B bewegen. Langzaam, duim voor duim, alsof iemand buiten de cel aan ©en wiel draaide, werd de ketting in het dak opgewonden. Dan spanden rich ook de kleinere kettingen om zijn le den. Hoe hij er rich ook tegen ver zette, alles was zoo precies in ordie .gemaakt, dat hij in minder dan ©en minuut op het zwart houten ledikant lag, evenals een baal meel. Dan ging de kot tri ng niet verder in de hoogte, de deur werd openged-uwd en Guest kwam binnen. Dan had hij een oogmblik later de dikke metalen ring om den hals, zijn hoofd werd opgehouden door middel van de peluw en zijn handen en voeten werden vastgemaakt aan de randen», van het ledikant. Eendelijk n'am Guest de metalen helm, zette hem op zijn iibofd, duwdle hem flink naar beneden, zoodot hij hem niet af kon schudden. De man verliet dan de cel, soms al grinne- kend vergezeld van eénig© kwaadaar dige- woorden, die een of andere be doeling schenen te hebben, soms ook in stilte. En dan ,ging bat electrische licht altijd uit. Rathbone wist nooit hoe lang hij gedwongen -was aldus in donker te blijiviem als sujet van een of ander leelijk experiment, waarvan hij den aard slechts kon gissen. Die tijd scheen te variëeren maar hij kon er nooit den duur van bepalen. Tijd be stond niet meer voor hem. Eindelijk zou hij weer losgemaakt worden en dan kwam er voedsel en licht en zoo volgden de afschuwelijk treurige dagen elkaar op. - Waf zijn die schurken toch van •plan met mij te beginnen Als een mes sneed de holle, droome- rige stem door de stilte. - Ik ben stellig het sQachtoffer van haat en wraak. Charliewood was de handlanger en het werktu-i" van Goul- desbtrough -het plan was vooruit ge heel vastgesteld. Nooit had Gouldes- brough van Marjorie afstand willen doen. Hij is steeds van plan geweest mij onschadelijk tie maken om Mar jorie terug te krijgen als hij -kon. Dit alles is duidelijk. Ik meende te deen te hebben met een achtenswaar dig gentleman en een groot man, te trotisoh om zich. tot i'ets kleins te ver lagen. In plaats daarvan had ik ge heime misdadigers om mij heen, men- schen die een dubbel leven leiden, dié met opgeheven hoofd hoog© betrek kingen in dé wereld bekleeden en in 't geheim onuitsprekelijk veel kwaad doen. Dat is ook duidelijk. Op 't- oogenblik Is mijn lieveling misschien al in de macht van dat monster Goul- desbrough. De stem hokte en ging over in een onderdrukte snik. De groote gestalte beefde van ontzetting, en het ratelen van de kettingen vermengde rich met het -gesnor van den electrjschen waaier. Met inspanning van alle krachten zocht Rathbone den loop von zijn ge dachten weer op. Hij rukte zijn geest los uit de herinnering aan zijn romp- zalig lot en dacht alleen aan het op lossen ivan het geheim. Totdat hij eenigszans begreep, wat men met hem wild© doen, voelde hij zich totaal hopeloos en hulpeloos. Wéér begon hij in zichzelf te fluis teren. In de eerste plaats heeft Gouldes- brough mij met succes van de baan geschoven. Ik ben uit de wereld ver dwenen, hij heeft nu de kust vrij. Maar hij heeft mij niet vermoord. Om een of anderen reden, hoe gevaarlijk dat ook voor hem moet zijn, houdt hij mij in leven. Het zou zeker veel veiliger voor hem geweest zijn mij hier in 't geheim te vermoorden Ik moet daaruit opmaken, dat hij nog een veel erger wraak voor mij heeft bedacht. Natuurlijk is het al een groote kwelling om mij hier op deze wijze gevangen te houden. Maar als die man zoo'n duivel is als waarvoor ik hem aanzie zou hij .mij dan al niet veel meer gekweld hebben Men kan het Lichaam van zijn vijand duldeloos laten lijden, ho© dikwijls leest men daar niet van in oude geschiedenis boeken Toch is zooiets mij nog hee- lemaal niet overkomen, en ik ben al lang in deze gevangenis geweest. Ik heb ruimschoots en goed voedsel ge had, zelfs wel wat al te krachtig, naar ik mij zoo nu en dan ver beeldde. Blijkbaar heeft men dus geen groo- te lichoamsfolteringen voor mij .be doeld. Maar wat wil men dan met mij? Wat gebeurt er iederen dag met mij ais ik op dat bed word gelegd met den koperen helm op liet hoofd, wat gebeurt er dan Ik kan niets bijzonders voelen als ik daar vastg< - bonden lig. Ik voel mij niet zwakker, Als ik losgemaakt word, voel ik mij precies zoo als toen ik vastgebonden werd. Ten minste, dat schiint mij zoo toe. Lichamelijk noch geestelijk kan ik eenige verandering bij mij zelf op merken. Er wordt iets gedaan door middel van electri'cite't. De zijden koorden, die van den helm naar dé knop in -den muur loopen, toonen dat aan. De ma nier waarop het ledikant ceisoleerd is, de metalen ring, de gummi peluw, die allen leiden tot dezelfde conclu sie. Eerst dacht ik, dat mijn hersenen gekweld moesten worden met een electrischen stroom dat men van plan was mijn levensfunctiën te ver storen door langzaam werkende rmd- delen. Manx dat is niet zoo. Ik be merk niets van een electrischen stroom. Nergens koant mijn hoofd ;n aanraking met metaal, de helm is ge voerd met gummi. Toen mijn kwel geest gisteren den helm verkeerd om hield voor -ik hem op het hoofd kreeg, had ik voor 't eerst gelegenheid hein van binnen te bekijken. Er was wei nig in te zien. Bovenin was ©en ronde opening, die scheen gesloten te wor den door een dun schijfje van een of andere glanzende stof. Dat was alles, ft Ie*, za-g er juist zoo uit ale het deel van een telefoon, waarin men spreekt. Op mijn hersens of mijn Lichaam wordt niet gewerkt. Wat kan het zijn Hij liet zijn hoofd op zijn handen zinken en snikte van angst. Alles was duister en onbegrijpelijk voor hem was geen hulp, geen bijstand te be denken. Hij was in de klauwen van duivels en wist niet op welke wijze. Plotseling ging liet electaiscli© ücht in dé cel uit. HOOFDSTUK XIII. De Partij van Lord Malvin. Als Sir Willi am Gouklesbrough de vertegenwoordiger was van alios wat schitterend, modern en gedurfd heet te ïn dc wetenschap!ijke wereld van Europa, Lord Malvin werd officieel als zijn meerdere erkend. Hij was de „Oude Geleerde" en werd door ieder een beschouwd als degene tot wien men rich voor een laatst beroep wendde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5