Uit de Arbeiderswereld Rechtszaken Letteren en Kunst Leger en Vloot Kerk en School Koloniën Gemengd Nieuws Marktnieuws {itaemva&rfterfehtea lasteringen welke dit zinnetje vooraf gingen en volgden. 11c wilde alleen dan een verontschuldiging aanvaar den, als punt voor punt laster en ver dachtmaking werd ingetrokken. Maar .vooral als het individu Primus zijn naam, zijn wexkelijken naam noemde opdat ik weet wie mij beleedigt en belaagt. Dat .Primus" zijn stukje „kunstcritiek" waagt ie noemen is wel een staaltje van zijn grenzelooze bru taliteit. Met dezen maatstaf genieten is het blaadje „Asmodée" ons gewichtigst kunstcritiscli orgaan. Dit ter toelich ting. R. K. HERSTELLINGSOORDEN VOOR LONGLIJDERS. Men meldt uit Utrecht: In tegenwoordigheid van zeer vele Katholieken uit alle deelen des lands, werd alhier besloten tot oprichting eener vereeniging tot het stichten van R. K. Herstellingsoorden voor longlij ders en zwakke kinderen. Tot bestuurderen der vereeniging werden benoemd de 'heeren mr. W. S. (T. van Waterschoot van der Gracht, W. Prinzen Fzn. dr. N. P. van Spanje en dr. H. Woltering Deze heeren ontvingen van de ver gadering de opdradht om door coöp tatie het bestuur aan te vullen, zoo veel mogelijk uit de verschillende bisdommen des lands. De statuten wérden vastgesteld en ihet bestuur gemachtigd de Koninklijke goedkeuring hierop aan te vragen. SPAARBANKWEZEN IN NEDERLAND. Dezer dagen is in het hoofdgebouw van die „Spaarbank te Rotterdam" voor het eerst een „spaarbankdiag" gehouden, een. vergadering van afge vaardigden van bijzondere spaarban ken in Nederland. Vertegenwoordigd waren de spaar banken van Amsterdam, Groningen. Rotterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Leiden, Dordrecht, Arnhem. Leeuwar den. Deventer. Kampen, Breda, Maas tricht., .Alkmaar en Zutphen, verte genwoordigende de belangen van 840.000 Nederlanders met een saldo te goed van meer dan 46 millioen gul den, zijnde dus meer dan de helft van het saldo aan de bijzondere spaar banken. toevertrouwd', hetwelk f 85 mfiüioen is. Besloten werd een NCderlandschen Spaiarbankbond op te richten. In bevestigenden zin werden ver der beantwoord de vragen, voorko mende op de agenda„Is hét wen- schelijk een volledig overzicht te krij gen van de in Nederland bestaande bijzondere spaarbanken naast de of- ficieele statistiek der Spaar- en Leen banken?", en: „Is het wenschelijk. een overzicht te krijgen van die in stellingen, firma's, vennootschappen of particuliere personen, welke zich spaarbank of spaarkas noemen, zon der zulks feitelijk te zijn, doch eigen winst beoogen?" Amsterdam. Groningen, Kampen en Rotterdam werden aangewezen om statuten voor den Spaarbamkbond te ontwerpen. ONGELUKKEN. De 9-jarige P. de B., wonende 'Oudaenstraat. no. 21 te Rotterdam, 'die. op bezoek in pand no. 124 aan de Gedempte Binnenrotte, met haarklee- •ren in aanraking kwam met de ka chel en in brand geraakte, is in liet Ziekenhuis aan die brandwonden overleden. Maandagmiddag had de twaalf jarige zoon van den heer D. te Doe- ttnehem het ongeluk, al spelende met een molenwiek in aanraking te ko men. Hij kreeg daarbij zulk een slag, dat hij zonder rtot bewustzijn te zijn gekomen, Dinsdagmorgen aan de ge volgen is overleden. UIT RIJSSEN. De correspondent van 't Hbld. schrijft; De firma Ter Horst en Co. heeft de huisindustrie afgeschaft en -do hand weverij in de fabrieken is ten doode gedoemd. Belde besluiten, en voorna- melijk het eerste, zijn een slag voor Rijssen, die niet moet worden onder schat. Bij de lage loonen was het zak- kennaaien een zoo welkome verdien ste, die in menig huisgezin niet kon worden gemist. Laat ons beginnen met op to mer ken, dat de firma steeds er op uit is geweest ook aan zwakkelingen naar lichaam en geest werk te versahaffen. Hiermede is bij het uittrompetten der lage loonen geen rekening gehouden. Een arbeider is een xnenschwaardig bestaan waard, zeer waar, maar een arbeider moet dan ook daarnaar werk kunnen leveren. Hoe zou het anders mogelijk zijn concurreerend op te tre den. En hoe is het dan mogelijk dat enkele arbeiders zelfs hooge loonen verdienden. Bij het bekend maken der loonlijs ten door de firma is in menig (huisge zin gebleken (hoeveel of door sommige leden, meestal door het hoofd, werd achtergehouden voor minder ge- wenscht gebruik. Te eten moest er zijn en moeder de vrouw verdiende er een spaarduitje bij. Bij sommigen was bet een neven verdienste, bij anderen een noodzakelijk iets. Nu wordt die huisarbeid afgebroken en afgeschil derd als iets menschonteerends, maar aan wien de schuld? Hoevele wedu wen en volwassen vrouwen, die in eigen onderhoud en in dat van arme bloedverwanten moeten voorzien, heb ben hiermede het leven dragelijk ge maakt! In menig gezin zullen dezer dagen, juist nu de koude nijpt, rijkelijk tra nen vloeien over dat besluit. De firma berokkent zichzelvo geen schade; het zakkennaaien gaat met de -machine oneindig vlugger en goed- kooper. Enkele artikelen, zeker soort zakken, koedekken enz., vereisclien bepaald handwerk, maar de firma stelt zich voor, hiervoor een afzonder lijke ofdeeling -te vormen, waarin die handenarbeid op doelmatige wijze in de fabriek zal worden verricht In de oude fabriek stonden nog een twaalftal handweefgetouwen. Op deze werktuigen kon door de daarvoor be voegden worden gearbeid wanneer en zoo veel of weinig als zij zelf verko zen. Een veldarbeider, schoorsteenve ger en anderen werkten in -daarvoor gunstigen (tijd dn hun vak; was die tijd verstreken, dan togen zij -naar de fa briek (en zetten -den arbeid daar voort, die voor weken was afgebroken. Ook dit is nu uit. 'Hoe groot de ommekeer in Rijssen zal zijn door de werkstaking teweeg gebracht, is bij benadering niet te overzien. Reeds nu bemerkt men buiten de dagbladartikelen, dat het oog op deze plaats is gevestigd. Kamerleden (de heeren Van Kol len Van Vliet), de in specteur van den arbeid bezoeken de ze gemeente. De toestanden worden in de Kamer besproken -en de Minister heeft van zijn belangstelling blijk ge geven. Wenschelijk is ihet, dat bij on derzoek werkelijk goede gegevens wor den verkregen. Een Rijssenaar van ouder tot ouder ziet in de tegenwoor dige woningen geen kwaad, integen deel, hij zal ze verdedigen. Nu edhter zal door de bevoegde macht wel han delend moeten worden opgetreden in zake gezondheids- en woningwetten. Dit zal op den duur zeer zeker ten goe de werken, maar eerst niet zonder horten en stooten kunnen worden uit gevoerd. De Minister zeddie, dat drankmisbruik niet was geconstateerd 1 Hoe rustig het in December ook is geweest, de Twee de Kerstdag was weer aan den drank gewijd. Gezang en geschreeuw wer den wederom op velerlei plaatsen -en tot laat in den avond vernomen. Een vereeniging van gebeelonthou ders is hier opgericht; vooraan staan de predikant der N. H. G., de gods dienstonderwijzer en het (hoofd van de Chr. bewaarschool. Voor de Stakers werd met weinig vrucht hier en -in de omliggende ge meenten gecollecteerd. Thans worden drie verschillende groepen van stakers en leiders in den vorm van prentbrief kaarten aan de huizen ten verkoop ge boden. De voorgestelde bemiddelings-com- m»"ssie is door het stakingscomité aangenomen, maar door de f'rma Ter Horst en Co. bij breed gemotiveerd schrijven aan den heer Van Vliet ge weigerd. Aangezien dit schrijven ver trouwelijk is, trachl laatstgenoemde thans de goedkeuring van beide par tijen te verkrijgen om door. een com missie te doen onderzoeken in hoe verre de door de firma geopperde be zwaren de gevraagde loonsverhooging onmogelijk maken. DE LOOPERS VAN ..HET VOLK' De secretaris der loopers-vereemi- ging schrijft aan „Het Volk" In de Zondagmiddag door de loo- pers-vereeniging van „Het Volk" ge houden huishoudelijke vergadering .werd de houding van het -bestuur op de conferentie met de Commissie van Beheer, mefc algemeene stemmen goedgekeurd. Op grond van de beslissing van.'het jongste congres van den Bond van magazijn-, winkel-, loop- en pakhuis- personeel, dat krantenbezorgers tot den Bond kunnen toetreden, werd met algemeene stemmen besloten tot aan sluiting bij bovengenoemden bond over te gaan. VOOR HET KANTONGERECHT. VIe es chkn oei er ij. De slachtor W. P. van der Raay, Bellamystraat 10, te Amsterdam, die op 17 Nov. 111/2 K.G. ondeugdelijk ossenvleesch in zijn winkel had, is deswege door den kantonrechter over eenkomstig den eisch van den amb tenaar van het O. M., -veroordeeld tot zes dagen hechtenis. CASSATIE AANGBTEEKEND. H. J. S., te 's-Grojvenhage, veroor deeld tot 3 jaair gevangenisstraf we gens poging tot doodslag, gepleegd op zijn vroegeren compagnon, heeft, vol gens Het Vad., cassatie aangetee kend. VERDUISTERING. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 28-jarigen handelsreiziger A. J. aldaar, die, als provisiereiziger in dienst van den heer C. B. van Woer den, groothandelaar in kaas te Ak- krum, rich heeft schuldig gemaakt aan onderscheidene misdrijven van verduistering tot een gezamenlijk be drag van -ruim 2500, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar. JEUGD. De eerste aflevering van den 5den jaargang van ddt tijdschrift is weer keurig. Zij bevat als „hoofdartikel" een Nieuwjaarspraatje, voorts een vervolg van het aardige verhaal „Naar Amerika met een kwartje op zak", een algemeen overzicht van „Jan Politiek" en nog verschil len do aardige schetsjes dn verhalen, zooals „Van de stad uit duizend-en-één- nacht", „De kracht van kleine dieren". De commandeer", enz. Ook gewone rubrieken. SIöjd-ar beid", kunstjes en spelen en „Raad sels" ontbreken niet, evenmin de kunstbijlage, ditmaal een reproductie van Rembrandt's „Oude Vrouw". Inderdaad, „Jeugd" mag in geen kinderkamer ontbreken EEN SCHIP VERKOCHT. De voor den dienst afgekeurde kor- vet„Prins Maurlts der Nederlanden" zal 10 Januari a„s. aan de Rijkswerf te Amsterdam bij inschrijving worden verkocht Genoemd vaartuig, dat in 1842 op de Rijkswerf te Vlissingen op stapel gezet en zeven jaren later te water go- laten is, was vele jaren te Amsterdam als wachtschip gestationneerd in het Oosterdok tegenover de Oosterdoksluis ien is verleden jiaar vervangen door 't ruim 50-jarige instructieschip „Admi raal van Wassen aer". B-JGEZONDESN ÜHDIDMLINMN. 4 00 Goot por Rogol. Bébé is verkouden, en gaat slapen, zij neemt haar doos Therraogènewatten mede, opdat •Mama haar straks een vel op de borst zal leggen en dan zal Bé bé. morgen niet meer hoesten. Waar is de -tijd gebleven van die leelij'ke pleisters, mosterd pappen en van die jodium-tinc- tuur, de schrik der kinderen, zelfs van groote mensohen? Een stukje van deze uitstekende wat ten en weg is Rheumatiek en verkoudheid, keelpijn is genezen en kinkhoest en kroep blyven achterwege. De doos met gebruiksaanwij zing 75 cents bij alle Apothekers en Drogisten. CHRIST. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep te Gouda door ds. J. de Bruin te Woerden. Naai- men verneemt heeft prof. dr. Bavinck, hoogloeraair aan de Vrije Universiteit, 'het plan zich in 1908 naar Noord-Amerika te begeven. Hij is ui-tgenoodigd, voor Stone-lectures. KERKELIJKE BELASTING. Ter aanvulling van ons bericht over het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage inzake de kerkelijke be lasting laten wij hier meer uitvoerig de gronden volgen, waarop hét von nis berust: De Nederl. Hervormde Kerk en ge meenten worden beschouwd als zede lijke lidhamen van privaatrechtelijken aard. Het reglement der Ned. Herv. Kerk ontleent zijn bevoegdheid niet aan de bekrachtiging door den Koning 1816, en evenmin kan hier te lande sprake zijn van het bestaan van een kerkelijk recht naast het burgerlijk recht; doch het reglement is voor de leden van het kerkgenootschap verbin dend geworden doordat men er zich destijds vrij algemeen aan heeft ge houden. Ter beantwoording van de vraag wie lid is eener kerkelijke gemeente, 's evenwel het reglement op zich zelf niet voldoende. Deze vraag moet dus be antwoord worden uit het burgerlijk recht. Wat nu betreft -den doop, beslist het vonnis dat daarbij de wettelijke verte genwoordiger van den gedoopte dezen laatste niet aan het kerkgenootschap verbindt omdat bij den doop de voor melde vertegenwoordiger een verkla ring aflegt "voor zich zelf en niet voor het kind. Voorts 'blijkt volgens het vonnis uit verschillende kerkelijke voorschriften, dat zij, die enkel gedoopt zijn, niet als lidmaten worden aangemerkt, en vindt deze opvatting ook bevestiging in de bewoordingen van art. 2 van het regle ment, waarin met betrekking tot de gedoopten wordt gezegd dat zij voor- loopig bij de gemeente zijn ingelijfd. Ais leden der kerkelijke gemeente kunnen dus alleen worden aange merkt zij die uit vrijen wil zijn toege treden. Daartegen staat echter, wan neer -de toetreding -tijdens -de minder jarigheid heeft plaats gehad, het be roep -op minderjarigheid open nadat de toegetredene meerderjarig gewor den is, en de bewering van de eischen- de gemeente dat in dezen anders zou zijn omdat deze gedaagde zijn toetre ding stilzwijgend zou hebben bekrach tigd, wordt in hét vonnis verworpen omdat voor zoodanige stilzwijgende bekrachtiging een daad wordt ver- ei sefht waaruit mag worden afgeleid, dat men de vernietigbare handeling als geldig wil beschouwd zien en het stilzwijgen van gedaagde zulk een daad niet oplevert. RIJKSBIJDRAGEN. Bij Kon. besluit is goedgevonden liet bedrag van de Rijksbijdragen, die aan gemeentelijke en aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend voor elk van de door hen in den loop van 1907 ter opleiding tot onderwijzer aan genomen personen, nadat dezen in den loop van 1909 of later de akte be doeld in art. 77, ondetr a der wet tot regeling van het 'lager onderwijszui len hebben verkregen, vast te stellen als volgt le. voor hen, die bij gemeentelijke of bijzondere normaallessen zijn op geleid a. gedurende ten minste twee ja- reu driehonderd gulden b. gedurende ten minste drie jaren vierhonderd gulden c. gedurende ten minste vier jatren vijf honderd gulden 2e. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee ja ren tweehonderd gulden b. gedurende tem minste drie jaren tweehonderd vijftig gulden; c. gedurende ten minste vier jaren driehonderd gulden. EXAMEN HANDENARBEID. Amsterdam, 28 en 29 Dec. Examen h. a., afd. A. Geëxamineerd 10 dames en 2 heeren. Geslaagd de dames So len Boasson, Middelburg; T. Swart, HaarlemJ. Zuidgeest, M. Heere mans, M. Jollie, Gh. Smulders, L. Valkhoff, Den HaagC. van Seyen- ter, AmsterdamM. A. A. v. d. Blom, UtrechtJ. M. F. Welle, Beverwijk, en de heer J. Komiriji, te IJtens. Afd. B. Geëxamineerd4 dames en 13 heeren. Geslaagd de damesH. Ooater, Baarn Jo Lugt, Hilversum J. Meijer, Bloemendaal en de heeren H. C. Gelok, SchoonhovenH. Hid- dink. Ambt DoetinchemH. A. Run- ge, Sliedrecht; J. Koorengevel, Schie dam J. v. d. Wal, WesepeW. Bul stra, Sliedrecht; H. A. Schuijl, J. Stolk en P. M. Vader, te Haarlem B. Hofman, Bloemendaal, en F. J. W. van Straaten, Zeist. ATJEH. De volgende telegrammen werden door het -bestuur van Atjéh aan de Regeering gezonden- 24 November j.l. In Keureutoe, de Amhoineesche korporaal Tuheriay, alg st. no. 56551 en in Peusangan, de Am- boineesdhe korporaal Wawolangi. alg. si. no. 54002, licht gewond. 27 November j.l. van de patrouille onder luitenant De Vos -tot Nederveen Cappel („Javasdhe Courant" van -den 27en November, no. 95) zijn gesneu veld: de dnlandsche sergeant Soerota- roeno, alg. st. no. 57392, en de inland- sche fuselier -Sowo, alg. st. no. G0707; zwaar gewond, de inlandsclie korpo raal Sadikoen, alg. st. no. 38283. de inlandsche fuselier Assan, alg. st. no. 5818-4, en Djosari, alg. st. no. 68577 zoo mede de Amhoineesche fuseliers Man- dögi, alg. st. no. 65536, en Rungkat alg. st. n. 69974; licht gewond, de in landsche sergeant -Sarman, alg. st. no. 55458, (deinlandsdhe fuseliers Ke.rto- widjojo, alg. st. no. 37006, Kaaiman, alg. st. no. 65482 en Karsodikromo -alg. st. no. 60370 en de Amboineesolie fuselier Bakarbessy, alg. st. no. 70251. Patrouille onder luitenant Beek, alg. st. no. 31814, doodde in Gajoloeos zes vijanden; buit: zes voorladers. 29 Nov. Door marchaussees onder sergeant Blom, alg. st. no. 31531, in Bakangan, neergelegd 3 vijanden; buit: 1 revolver. Patrouille onder ka pitein Herold, in Pidië, 3 vijanden gewond -onbeduidend 1 inlandsch .irfln- dere; maredhausssees onder sergeant Lietaag, alg. st. no. 40726, inTangse, 3 vijanden; gewond -onbeduidend 1 in landsch mindere. Patrouille onder ka pitein Baretta. in Samalanga, 1 vij and; buit: 1 voorlader; patrouille on der kapitein Stoop, in Pidië, een vij and en bij ongeluk een vrouw; buit: een donderbus, marechaussees onder luitenant Scheffer, in Leumbang, on der aanv. Teungkoe ben en 16 volge lingen; buit: 1 revolver, 2 voorladers, 2 donderbussen; colonne onder majoor Smith ging naar Samarkilang, welke streek -tijdelijk bezet blijft zonder blij vende vestiging. 30 Nov. Overleden is de majoor-in tendant T. J. A. 'Molenaar. 3 Dec. Patrouille onder sergeant Wiljes, alg. st. -no. 52176, doodde in Boven-Samalanga 2 vijanden; gewond zwaar, sedert overleden, 1 inlandsch mindere. PERS-OVERZICHT HET KAMERDEBAT. Onze Tweede Kamer -wordt hoe lan ger hoe spraakzamer. Met Kerstmis zijn we dit jaar in de „Handelingen" toegekomen aan bladzijde 1300. In 1902 was men op 24 December toe aan bladzijde 900, in 1870 aan bladzijde 300. En thans met die 1300 bladzijden komt er nog een nabroodje, zegt „De Standaard'h die een artikel wijdt aan de „gestadige uitzetting van het Ka merdebat". Heele mooten zijn uit Hoofdstuk X gelicht, waaraan de fijn proevers zich in Februari eens heel op hun gemak zullen gaan vergas ten en dan komt in Mei nog de twee de termijn van het debat over onze legororganisatie. Aan de talrijkheid van onze Kamer ligt het niet en ook niet aan den omvang van de behan delde zaken. Van wat kant ook be zien, schrijft „De Standaard", altoos een casus desperatus. En dan wijst het blad. op de oor zaken ,,Er loopt iets van leutervaar on der, maar er werken veel diepere mo tieven. In Engeland prijst een kiezer het in zijn afgevaardigde, zoo hij, geen •man zijnde die een eerste viool ell; goed stemt, maar bij het de bat zwijgt. Hier te lande deugt een lid niet, zoo hij niet tenminste een tiental kolommen in de „Handelin gen" druppelt. Vroeger spralc men in het parle ment voor de ministers en zijn me deleden. en het publiek mocht mee luisteren. Thans is publiek en ^ers hoofdzaak. Het spreken wordt uitzet ting van electorale zuigkracht. Van de feiten woTdt die theorie op geheele klassen van k'ezers overge bracht. Het wordt vissclien, en een vis- schen niet met (den hengel, mair met het schakelnet. De één visent naar boeren, een tweedie naar arbeiders, een derde naair spoor-, post- en tele- gr a af be ambten, een vierde naar on derofficieren en soldaten, een vijfde naar suffragettes, gelijk de nieuwe term is. Daii is ér de fatale gewoonte van de eindielooze replieken. Onze Recht- haberea En bij dit alles komt dan, als laat ste motief, de steeds toenemende nei ging, om aan (het bewind de eigen lijke leiding der regeering uit han den te nemen. De parlementaire con- jtróle, ingesteld om misbruik te kee- -ren, ontaardt in de poging, om den wil van een Kamerlid aan den mi nister als wet op te leggen. Niet mis bruik, maar versohil van opinie wordt maatstaf, en dan moet do opinie van het Kamerlid onderdoen. Casus desperatus is daairom bij dit ziektegeval geen te sterke uitdruk king. Ghassez le naturelII revientau galop. Geen afschaffing ,van het adres, geen korte vragen, op Vrijdag, geen tribune, geen nacht vergaderingen, niets kan baten. Herzie u zalfroept men dan tn zijn wanhoop. Alsof men dat kon DE AANNEMING DER BEGROOTING VAN OORLOG. „Het Centrum" schrijft: Inderdaad, de Kamer en generaal Staal hebben nog niet- geheel met el kaar afgerekend. Do beslissing over de gedragslijn en de hervormingen van den minister is, zooals terstond na de aanneming der begrooting anodht worden geconsta teerd, dechts uitgesteld. Vóór 1 April zal hij de noodige me- dedeelingen aan de Kamer moeten In zenden. En wanneer hij dan, gelijk met reden verlangd kan worden, open kaart speelt, zullen de afgevaardig den en zal ook het 'land weten, wat men aan dezen bewindsman heeft. Het defensie-vraagstuk is daardoor vrij plotseling zeer actueel geworden. Het staat in al zijn urgentie voor ons, met al zijne moeilijkheden en... tot meen'ihgsversdhil aanleiding ge vende gezichtspunten. De politiek, de partij-politiek moet daar buiten blijven, zegt men. Toegegeven. Quaesties als die van het blijvend gedeelte zijn geen quaesties van zoo principieelen aard, dat daarover de scheidingslijn loopt tussdien Links en Rechts. Maar er is meer. 'En... de zaak der defensie vindt haar plaats in de verschillende partij-pro- grams, ook in het onze. I En nu rijst als vanzelf de vraag, of dat program nog wel duidelijk genoeg spreekt, of het niet langzamerhand tijd wordt het te onderwerpen aan een herziening. Want of de heer Staal in het a.s. voorjaar al dan niet heengaat, de quaestie der landsverdediging schijnt voor geruimen tijd aan de orde ,te zijn gesteld; en het is voor een partij on getwijfeld van belang, dat over een zoo gewichtige zaak zooveel mogelijk tussdhen hare leden in en buiten de Kamer eenheid bestaat. PARLEMENTAIRE BREEDSPRAKIG HEID. „Land en Volk" geeft een overzicht van den omvang der begrootingsdebat- ten in de laatste jaren. In 1901 vulden deze debatten "688 bladzijden van de Handelingen, in 1902 716, in 1903: 810, in 1904: 825, dn 1905: 890, en in 1906: 1031 bladzijden. Waren, aldus schrijft het blad, de Algemeene Beschouwingen dezen keer iets minder uitvoerig dan vorige ja ren, bij zoo goed als alle hoofdstukken zijn de beraadslagingen opnieuw ge weldig uitgedijd. Het is slechts een schijnbare uitzondering, dat Water staat zich met minder bladzijden te vreden stelde dan in 1904; toen toch was het in volgorde eerder aan de beurt en meende men volop tijd te hebben; de cijfers der andere jaren zijn ook bij dit Hoofdstuk in 1906 verre overtroffen. Bij Buitenlandsdhe 'Za ken, Justitie, Binnen 1 andsche 'Zaken, •Marine, Financiën en Oorlog ■%'fcndk! men boogor getal dan in éénig vorig jaar. Laten wij Oorlog wegens de bij' zonder© omstandigheden buiten reke ning, dan zien wij, dat bij Buitenland- sche Zaken, bij Justitie, bij Marine en bij Financiën het gemiddelde der vijf vorige jaren ditmaal met meer dan 50 percent, hij Binnenlandsche Zaken dat gemiddelde met meer dan 100 per cent is overschreden. En dan kwamen nog de sprekers als om strijd verkla ren, dat zij zidh met het oog op den tijd wilden beperken. Dat het op deze wijze niet voort kan gaan, wordt aJlengskens gemeene overtuiging. Wat er dan moet gebeu ren? In die vraag treden wij heden niet. Wij bepalen ons ditmaal tot het vermelden der bloote feiten. Eén recept, waarvan sommigen heil verwachtten, is totaal doelloos geble ken. „Begint wat vroeger met de Be- grootingen" zoo zeide men. Wel nu, ditmaal was er, dank zij den be kenden, door ide Kamer getroffen maatregelen, eenige dagen meer tijd dan vroeger. Doch deze waren alras volgepraat. De Vrijzinnig-Democraat voorspelde het reeds: „Wij vreezen dat het weinig zou baten. De aldus ge wonnen dagen zouden al heel spoedig weer verbruikt zijn; de stof is immers eindeloos, en de spreeklust neemt toe.' Neen, niet alleen is de ruimere tijd volgepraat; daar kwam meer tijd te kort dan ooit te voren. Met d© aanwinst van anderhalfho"' derd bladzijden was het steeds gul" gei' monster der welspreke nog niek tevreden. Ofschoon m vóór Kerstmis zoogenaamd zou ger< komen, werden volgens de nieuw vinding talrijke onderwerpen tot 1 bruari verschoven. Dan krijgen i voortgezette, door de opzouting stel verlengde, Begrootingsdebatten, zei één volle week, niet onwaarschijnl zelfs li a 2 weken. Waar moet ihet heen? Wie vindt d uitweg? SCHEEPSONGELUKKEN. Uit verschillende streken komen 1 richten omtrent saheepsoDgelukk tengevolge van sneeuwstormen. A de Engelsdhe kust vooral zijn tal v. schepen gestrand. Aan de Spaanse kust en in de Straat van Gibralt kregen vele schepen averij. Hier wof den eveneens hevige smeeuw-stormt Het verkeer in Engeland en SchotlaV is nog steeds gestoord. Het spoorw. verkeer tusschen Engeland en Sch~ land wordt met moeite en met grou storing gaande gehouden. De dier™ heeft zeer gebrekkig plaats. Vele 1 den zijn in liét noorden van Engels en in Schotland doodgevroren. g Ook uit Duitschland en Franki^ komen mededeelingen over sneeuwi en verkeersstoringen. Op de beneden-Elbe bemoeilijkt k ijs de scheepvaart en verschillen" Oost zee-havens zijn nog slechts v? zeer krachtige stoombooten beref baar. HET SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. Verschillende dergenen die bij spoorwegongeluk te Arboath wa.it> gewond, zijn sedert overleden. Za{._ dagavond was het getal diergenen, i tengevolge van het ongeluk wai overleden, reeds tot 19 gesteg* Thans vinden wij ook den dood v het parlementslid Block vermeld. ZH als onze Londensclie berichtgever se de, ihad de heer Block beide heem gebroken. e Het ongeluk moet aan de sneen geweten worden. Een trein, die va weg door sneeuw versperd vond, kei de terug en vond de seinen op veilr Deze waren ten gevolge der sneen defect geworden. De terugkeeren trein liep toen met volle vaart op stilstaanaen personentrein, die op 3 punt was te vertrekken. Arboatihr door de sneeuw van alle verkeer vil stoken en het- duurda daardoor gew< dig lang voordat hulp was gehaag Enkele gewonden, zoo vonden wij va meld, waren bijna bevroren, toen es delijk hulp kwam opdagen. {Hbld.' DE „SALON BLANC" TE BRUSSBc Maandag is de „Salon-Wanc" het Park te Brussel geopend, 'tj reeds de derde „salon", die ter ge," genheid van een sneeuwval ten der armen georganiseerd wondt. Brusselsc'ne artisten hébben hun gedaan, uit de blanke sneeuw kun- werken, te'tooveren, die dit keer wé uitmunten door fijnheid van uifhw ring en originaliteit in het idee. Ma vindt er een doodisrijdea' in 'n au^, die een slachtoffer onder z'n wiek verpletterteen ïjzigen Romeo ena blank-witte en reine Julia, die op e bank zitten en elkaar lievigheden z, gen. terwijl 'n grimmige polUie-agc1 toekijkt. In de „galerij van beroemde mai non" riet men Victor Hugo, nadg kend achter zijn katheder, en Ysa< met z'n viool onder den arm, enz. 0 merkenswaarddg zijn nog een C; plueus, die z'n Eurydice beweent, Belgische leeuw e. a. J Deze „Salon de la neige" zal v weer veel succes 'hebben. Botermarkt. Staat der Botermarkt te Haarfy ove.r December 1906 Boter. Aangevoerd 231 K.G. Vi kocht 231 K.G., 1.60f 1.70 p. K.G." Biggen. Aangevoerd 172 stuks. V kocht 122 stuks, f913 per stuk. Schrammen. Aangevoerd 0 stul verkocht 9 stuks, f 18—f 23 per stuk,, V eernarkt. Aangevoerd en verkocht te Haaric op 2 Januari 1907 3 Nuchtere kalveren 8 stuks, f 12f per stuk. Schapen 2 stuks. Het stoomschip Djocja, van Rótti dam naar Java., arriveerde 1 Jan. Port-Said. J Hot stoomschip Salak, van Rottf dom naar Java, arriveerde 1 Jan» Marseille. Het stoomschip Rindjani, van J<aj naar Rotterdam, passeerde 1 .Tanui Point de GalLe. Het stoomschip Ambon, van Baf via naar Amsterdam, passeerde 1 f nuari Kaap St. Vincent. i Het stoomschip Java, van Amstt dsm naar Batavia, passeerde 31 Ij c ember Peri ra- Het stoomschip Koningin Wilhék? na, van Amsterdam naar Batavia, f ri veerde 1 Jan. te Port-SaicL Het stoomschip Oranje, van Batav naar Amsterdam, vertrok 31 Dec. vi Genua. Het stoomschip Koning Willem i van Amsterdam naai' Batavia, ar voerde 1 Jan. te Sabang. Het stoomschip Ardjoeno-, vah R' ter dam naar Java, arriveerde 1 Ja te Batavia. Het stoomschip Koningin Regent»! van Amsterdam naar Java, vertrok Jan. van Southampton. Het. stoomschip Tantalus, van Ja naar Amsterdam, passeerde 29 D Pierlm. Hot. stoomschip Potsdam vertrok. Januari van New-York naar Rot# dam.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6