NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Handelsvereenigmg Haarlemmer Halletjes Uit de Omstreken 24e Jaargang. No. 7217 Verschijnt dagelijks, behalve Qt> Zon en Feestdagen. MAANDAG 7 JANUABI 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN iffe ADVERTENTIE N: per drie waanden.' ffétir Van 1--5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haariem 1.20 j» Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; (Franco per post door Nederland 1-65 ffyJT 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Afzonderlijke nummers -■••••J Jf Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H tf/f de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 7Z4- Uitgave der VennootschapTourens Coster. Directeur i. C. PEEREB00M. ^rSS^^jfb^tSig^ Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 6. Teieloonnummer 122. Abonnementen en AdvertentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentifin en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. i Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN FJONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. twbedb blad. flasrlenssche Güsdgek. bjj Kon. Besl. van 12 Nov. 1899 De Haarlemsdlie Handelsvereni ging hier ter stede opgericht 10 Mei 1892. heeft in den loop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen. In zeer Vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haariemsdhe Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeel en, die de Vereniging buiten Ihare bemoeiingen van verschil lenden laard, haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer .groote tegen over de geringe jaarlijksche contribu tie van f 3.50 die gevraagd wordt. De Haarlems che Handelsvereeni- ging bemoeit zicih in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers ivoor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te win nen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken ad vies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in procedurcn en faillissementen gratis voor hem optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Vereeni ging is de beer Mr. Th. de Haan Hu- gënTToltz, iSpaame 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2-4 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der I Vereeniging wordt een vast recht van 5 dor vordering berekend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde- i.iüing der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. portovergoeding. Informatiën l naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor porto-vergoe ding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechtsge leerde adviezen werden in het afge- 'loopern jaar gegeven. In de maanden Juni en Juli zijn 49 vorderingen tot een bedrag van 1707.14 betaald, 11 vorderingen wor den afbetaald, 14 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te leve ren aan mej. Schippers van der Heu vel, Sohoterweg 78 zwart, en A. L. Corver. Kennemerplein 36, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. Bisnenimd Siadsnieims WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijiksch Overzicht van de ver- ëenigfng Weldadigheid naar Vermo gen. Boekjaar: 1 November 190631 December 1906: Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood- en levensmiddelen, in Nov. 1906 f 195.77; in December 1906 f 239.22. Aan brandstoffen: in Nov. 1906 f 15.38; in Dec. 1906 f 116.54. Aan ligging- en k feeding stuk kenin Nov. 1906 6.10; in Dec. 1908 f 16.25. In geld: in Nov. 1906 424.10; in Dec. 553.25. Van 1 Nov. 1906 tot 31 Dec. .1906 to taal f 1566.61. 'Ben Zaterdagavondpraatje). Het café-restaurant de Kroon is dan toch ten slotte door de firma Brink- anann, aijn buurman en concurrent, gekocht. De prijs is zooals gewoonlijk ■een geheim, maar daar een geheim fcooalg gewoonlijk niet heelemaal heim kan blijven, ben ik minder bang ■voor tegenspraak, wanneer ik vertel, dat die prijs moet zijn f 180.000, of wel precies bet bedrag van de hypotheek, die op het gebouw is gevestigd. Hier mee is meteen gezegd, dat het aan zijn stichters geen voordeel en dus ook geen genoegen heeft gebracht en aan zijn buurman en mededinger Brink- mann evenmin. Zulke concurrentie m va/n huis naast huis is nadeel voor je ziel en schade voor je beurs. Wat moe- I ten niet "dikwijls de directeuren van Ide beide inrichtingen, wanneer er een gezelschap gasten naderde, in angstig verlangen hebben getuurd en gestaard of ze zouden binnenkomen of bij den mededinger ingaan. Zouden die chefs, wanneer de bezoekers, zelf in het on zekere wie te kiezen, beraadslagend op de etoep bleven staan, niet meer malen lust hebben gehad om hen bij den arm te nemen, en naar binnen te trekken, wanneer maar het fatsoen dat veroorloofd had? Welk een voldoe- nlng voor hem, die de bezoekers in zijn café zag binnenkomen, welk een SCHOTEN. Statistiek over 1906. 268 geboorten, 106 sterfgevallen en 3 huwelijken. BEVERWIJK. Mejuffrouw H. C. Moser t.e Bever wijk is benoemd tot onderwijzeres aan de school in het gesticht „De Voorzie nigheid", Elandstraat 34, te Amster dam. ZANDVOORT. HARMONIE EN FANFARE. De muziekkapel „Paul Kruger" (di recteur de heer Joh. M. Schouten Jr.) en de Vereeniging tot behartiging der belangen van de badplaats Zandvoort hebben besloten, bij genoegzame deel neming, op Zondag 3 en Maandag 4 Juni een nationaal concours van har monie- en fanfare-gezelschappen te houden, op het terras van Hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort. Gezelschappen kunnen de voorwaar den aanvragen bi' den heer P. Saaf, Burgemeester Engelbertsstraat 13 al daar. HOFBERICHTEN. Pruis Hendrik XXXII van Reuss logeert tijdens zijn vorblijf üi de re sidentie ten koninklijken paleize. De Prins der Nederlanden bezocht Vrij dag met zijn gast het M au ritshuis. Met de Koningin dejeuneerden de bei de prinsen bij de Koningin-Moeder. De Prins der Nederlanden gaat Maandag voor twee dagen naar het I.oo als gast van het Gorieler jacht gezelschap. PROVINCIALE STATEN. In den loop van 1907 moeten perio dieke verkiezingen plaats hebben voor de Provinciale Staten. Aan de beurt van aftreden zijn de volgende leden Noor d-H o 11 a n d. Helder C. D. Zur Mühlen. SchagenII. Feisser etn P. Won der Az. .AlkmaarMr. J. P. Kraakman en N. Glindeaman. Zaandam P. B. J. Ferf en K. Cz. dij Boer. EnkhuizenJ. Tens en Wz. en J. Buis Pz. Hoorn Dr. K. M. H. van der Zande. Formerend: K. Kaaskooper. Edam II. J. Culkoen. Nieuwer-AmstelC. van den Bout. AmsterdamR. W. J. C. van den Wall Bake, mr. J. P. A. N. Caroli, P. van Eeghen, jhr. P. Hartsen, mr. J. A Sillem, mr. D. Josephus Jitita, H. J. Hij mans, G. A .Loeff, G. P. Wijn malen, J. Ingemohl, jhr. mr. C. J. den Tex, S. P. van Eeglien, mr. R. van Rees, J. tea- Haar Jr., mr. D. P. D. Fabius, A. Harmisen Jr., K. C. Wiers- jna en T. M. Ketelaar. Weesp mr. T. HeemskerkF. N. van der Muelen. Haarlem mr. A. A. van dier Miersch en mr. W. A. 't Hooft. HaarlemmermeerG. B. 't Hooft. Velsen J. ter Hoffsteede. FABRIEKS- EN HANDELS MERKEN. De directeur van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom te 's-Gra- venhage herinnert belanghebbenden dat de kracht der inschrijving van een fabrieks- of handelsmerk, inge schreven in, den loop van het jaar 1887, vervalt met denzelfden dag van het jarir 1907, tenzij de rechthebben de vóór den laatstgenoemden dag vernieuwing hebbe aangevraagd. De voor de vernieuwing te vervul len formaliteiten zijn dezelfde als voor de eerste inzending bij art. 4 der Merkeuwet zijn vastgesteld. DE „MINISTER HAVELAAR". De „Minister Havielaar". die tus schen liet ijs bekneld was, is er in ge slaagd, zich een weg door het ijs te breken en Urk te bereiken. Na de passagiers aan wal te hebben g- bracht, is zij naar Enkhuizen teruj_ gekeerd en daar Vrijdagmorgen aan gekomen. De „Minister Havelaar" en de „Vereeniginghervatten den dienst. WAARSCHUWING. De hoofd-commissaris van politie te Amsterdam vestigt de aandacht op de handelingen van een persoon, die er zijn weirk van maakt, aan winke liers of kleine handelaars onder choone voorspiegelingen aandeel in de winst aan te bieden op eene door hem gekochte, doch nog niet betaalde partij goederen. Bemerkt hij, dat men wel genegen is zaken te doen, dan vraagt hij eeni- ge honderden guldens voorschot en geeft als waarborg daarvoor een aan tal Bank van leening-briefjes, waar van hij voorgeeft, dat zij voor den be trokkene de waarde vertegenwoordi gen van het daarop vermelde bedrag. Verschillende personen zijn reeds op deze wijze door hem beetgenomen. Zijn signalement is als volgt:leef tijd 31 jaren, lengte ongeveer 1.70 M., slank gebouwd, bleek en mager ge laat, blond haar, een kneveltje. pijnlijke teleurstelling voor den an dere, die zidh het voordeel zag ont gaan. Natuurlijk, ieder die zaken doet heeft concurrentie. Maar zóó, vlak naast de deur, neen zóó gelukkig niet. Zoo'n mededinging moet langzamer hand voor bedde partijen tot een be nauwende nachtmerrie geworden zijn. Te meer omdat zij, de 2iel niet on aangeroerd latende, ook een aanval deed op de beurs, 't Is welbekend, dat van de gebruikelijke combinatie „café restaurant", de eerste helft meer voor deel aanbrengt, dan de tweede. Met andere woorden: aan 't eten wordt weinig, aan het drinken veel meer verdiend. Wel zijn broodjes met ham voor veertig cents, die hoogstens een dubbeltje kosten en saucijzebroodjes voor vijftien centen, die de bakker voor vijf levert, een voordeelige nego tie, maar sedert de invoering van plats du jour voor twee kwartjes en diners tegen vaste prijzen, een gulden of een daalder, schiet van de maaltijden wei nig of niets meer over. Vandaar dan ook de in sommige eethuizen geldende gewoonte, dat wie geen wijn aan tafel drinkt, voor zijn onnoozel glas bier een kwartje moet betalen. Wat ervoor de eetwaar -te weinig wordt betaald probeert men op de dranken terug te verdienen. Zoolang de Kroon bestaat is het dan ook voor beide inrichtin gen een zware tijd geweest; de jongste trachtte de oudste te overvleugelen de oudste verweerde zich, zooals te be grijpen was. Niet door smakelijkheid alleen, maar ook door hoeveelheid trachtte elk de maag van den klant te streelen en daarmee zijn gemoed te verteederen. De klanten profiteerden er van. Mochten zij, wanneer straks de heer Brinkmann de menu's wat in krimpen gaat, zich daarover beklagen, dan moeten zij bedenken, dat het veel aangenamer is wat men eet behoorlijk te betalen, dan gedeeltelijk te smullen op kosten van den kastelein en zonder dat deze daarbij van harte „smake lijk eten" heeft kunnen wenschen, om dat iedere gast een sohadepostje werd Tenzij hij wijn dronk, maar die weel de veroorloven zich maar enkelen. Twee groote inriohtingen zijn geble ken voor Haarlem te veel te zijn. Die zelfde inrichtingen in één hand zullen wel kunnen bloeien. Vooral nu de too- neelzaal van de Kroon, waar het Schouwburgbezoekend publiek toch niet zoo van harte heen wou, weer van bestemming verandert en tot biljart zaal zal worden gemaakt. Alleen aan assurantie moet dat wel een vijftien honderd gulden verschillen, want de premie voor de zaal als Schouwburg ingericht, was hoog. Binnen twee minuten is deze week de éénpaardsslangenwagen, toen er brandalarm gemaakt werd, aange spannen en bemand. Nu kunnen twee minuten lang en kort zijn. Ze zijn lang, voor iemand, die aan zijn groo- men het wetsontwerp tot wijziging het Xlde hoofdstuk der Staatsbe- grooting (.begrooting van koloniën) voor het dienstjaar 1907, terwijl de be grooting van koloniën zelve, waarvan wt wetsontwerp een wijziging bevat te, door de Eerste Kamer nog niet is goedgekeurd. SCHUIT OMGESLAGEN. Donderdag is in het Noordzeeka- uaal bij den ingang van de Nieuwe Houthaven een ijzeren dekschuit, be laden met ruim 300 zakken soda. om geslagen. De schuitenvoerder wist nog bijtijds op de sleepboot over te springen. De lading was bestemd voor Haarlem. GEZELLIG UIT. Men meldt udt DeverVter aan Tel. Met Nieuwjaar waren een burger en een korporaal van het garnizoen samen gezellig uit en toen er goed wat drank was gebruikt, hadden zij de aardigheid van kleenen te verw;s- selen. Nadat ook deze aardigheid haar einde had bereikt, kwam de burger, hoewel eerst een ontnuchte- ringskuur hiertoe noodig was, tot de ontdekking, dat het grapje hem zijn zilveren horloge enz. had gekost, ten minste hij vermiste het. Een en an der werd 's morgens daarop bij een verlofhouder, wonende bij de kazer ne, teruggevonden. De korporaal werd hierop gearresteerd en zit nu in diepe gedachten over het slechte begin van het jaar 1907. AFSCHAFFING GEDWONGEN WINKELNERING. Men meldt uit Kaatsheuvel aan de „Tel.' In aansluiting aan het bericht over de afschaffing der gedwongen win kelnering, meldt mien ons nader Op de laatste vergadering van den R.-K. Patroonsbond te Kaatsheuvel, werd door dan heer Van Dortmond- Pennock, den bekenden groot-indus trieel, het initiatief genomen tot af schaffing van den zoogenaa.mden pa troons-winkel" en deed hij toezegging, binnen eemige weken zijn winkel to taal af te schaffen. Het goede voor beeld scheen te werken, daar op de zelfde vergadering de heer Van Beur den, de president van den Patroons bond, ook eenzelfde toezegging deed. Met het besluit van den heer Van Dortmond-Pennook is dus liet begin gemaakt tot opheffing van de wan toestanden op liet gebied der patroons- winkelnering alhier. die door patiën- zeer gewaardeerd CHRISTELIJKE SPOORWEGMANNEN. In dien laatstón tijd werden er afdee- lingen opgericht te Amsterdam, Den Haag, Zwolle, Nijmegen, Amersfoort, van den Protestantsch Christelijken Bond van. Spoor- en Tramwegperso neel. Ook te Groningen worden ernstige pogingen gedaan om eene afdleelilng van den. Bouid op te richten. Men oor deelt, dat aldaar een afdeeling kan opgericht worden met pl.m. 100 le den. hoofdverpleegster, ten en doctoren wordt en van bet bestuur blijken van groote tevredenlieid ontving. Tirana ligt de hoofdverpleegster zwaar ziek aan zenuwkoortsen. Waardoor? Is het niet teekenend voor den toe stand, dat bij afweziglteid der ad junct-directrice de geest onder de pa tiënten, dadelijk opgewekter en onge- dwongenor is, de beambten met meer opgewektheid hun werk doem? Dit alles en de onaangenaamheden tusschen patiënten en directrice werkt soms zeer nadeelig op den gezond heidstoestand der patiëntenverhoo ging van temperatuur treedt dikwijls daarna op. Om een feit aan te dui den. Is dit voorjaar de toestand van een der patiënten,, na eeaie heftige scène ntet do adjunct-directrice (N.B, een adjunct-directrice die liet met pa tiënten tot scènes laat komen 1), niet zóó verergerd, dat hij thans in heti buitenland genezing moet zoeken, on de moeder plan had. zich bij H. M. de Koningin-Moeder over de behandeling te gaan beklagen Ik vermeld dit met toestemming der moteder. Weet iiet bestuur dit alles niet Waarom onderzoekt het niet onpar tijdig bij patiënten, oud-patiënten, neeshoeren m beambten, hoe het komt, dat Oranje Nassau's Oord niet moer is edn vriendelijk tehuis voor longlijders, dat oveir de stichting der Koninklijke Moeder niet meer met enthousiasme gesproken wordt door patiënten en oud-patiënten, sinds dd tegenwoordige adjunct-directrice haar ambt aanvaardde? WALDEN. De bakkersgezellen, die wegens on- eenigheid op Walden die kolonie ver laten, hebben te Bussum een terrein gekocht aan de Hamerstraat, met het doel daarop een eigen bakkerij te stichten. Bij de daarvoor gehouden aanbe steding was laagste inschrijf ster „De Zaansche Timmergroep'' te Zaan dam, voor f 7433. UIT HET AMSTERDAMSCHE POLITIERAPPORT. Door rechercheurs zijn twee perso nen, verdacht van diefstal van een gouden ring met diamanten, ten na- doele van eene bewoonster der Nieu we Heerengracht, aangehouden. EEN NOODLOTTIGE VAL. Te Liende is Vrijdagmorgen de schippersknecht Van Weel, terwijl hij misstapte, in liet ruim van het schip gevallen. De man is ten gevolge der bekomen wonden overleden. EEN VERGISSING. „Land en Volk" vestigt er de aan dacht op, dat, blijkens de Handelin gen der Eerste Kamer, verleden Za terdag door die Kamer is aangeno- ten teen moet hangen, maar kort voor een .hongerige, die aan een welvoor ziene tafel wordt genood. En voor 't in spannen van een slangenwagen is de tijd van 2 minuten kort. Je moet wel het vlugste paard, den vlugsten koet sier en de vlugste agenten hebben om zooiets klaar te spelen. Hulde voor die vlugheid. Moge ze het heele jaar 1907 zoo blijven! Tot mijn spijt heb ik -het nieuwe voertuig zelf niet door de straten zien rollen Ik behoor niet tot die men- solien (moet ik gelukkig of ongelukkig zeggen?) die juist altijd op de been zijn wanneer er iets bijzonders aan de hand is. Maar een ander, die dan wel het voorreoht heeft gehad, vertelde me, dat de wagen niet vlug langs de straten rijdt. Waarom niet? In Am. sterdam rijdt de brandweer zooals nie mand mag of durft rijden, maar ieder een weet dat nu eenmaal en maakt.1 als bij de bekende bel hoort naderen, zicii haastig uit de voeten. Zoo moet het bier ook zijn. Voor de snelheid 's de wagen er eenmaal, laat hij dan ook maar hard rijden. Automobielen en slagersjongens haalt hij toch niet 'n en daar zijn we toch ook wel aan ge wend geraakt! 't Moet zóó worden, dat als het eerste verdachte rookwolkje omhoog kronkelt, de slangen wagen al vóór de deur staat. Dan zal eT in 't ge heel geen brand meer mogelijk zijn. Zoo probeert men nu ook, den in brekers hun bes'aan geheel en al on mogelijk te SANATORIUM ORANJE NASSAU'S OORD. Een „oud-patrënt" schrijft aan het „Vplk" Dikwijls heb ik me afgevraagd is het niet beter tezwijgen over ons kminklijk sanatorium? Maai* i'kmcen dat nu openbaarheid gegeven moet worden, omdat deze. is in het belang van velen, om dier" gerechtigheid wil Ik weet, dat patiënten en oud-patiën ten gaarne ter gelegener plaatse niet, feiten zullen staven, wat ik hier in 't algemeen zeg De toestand op Oranje Nassau's Oord is allertreurigst. Het prachtte gelegen sanatorium is in vele opzichten eene model-inrich ting door het comfort, dat de patiën ten ornringtt; de geneeskundige be handeling en verpleging laat niets te wenschen over. Doch een sanatorium waar de meeste patiënten niet bedle gerig zijn, behoeft meereen geest van opgewektheid, van onderlinge hulpvaardigheid, die aangekweekt door directrice en verpleegsters, moet heerschen, zoowel tusschen patiënten als beambten, tusschen de laatsten niet het minst. Sinds liet optreden der tegenwoor dige adjunct-directirce ontbreekt hier aan veeler is verdeeldheid geko men. uit een zeer gespannen verhou ding tusschen den geneesheer-direc teur en de adjunct-directrice; voort durende groote onaangenaamheden tusschen de adjunct-directrice en do t Is todlx al een slecht vak, met sell rale verdienste. Als ze een rijks daalder of wat kapen is het al veel, overigens kunnen ze bij wijze van ti-oost den volgenden dag in de cou rant lezen, dat een veel grooter be drag, bier of daar geborgen, niet door de dieven is opgemerkt. Inderdaad deze ondeugd zóó weinig loonend, dat daarom alleen (al waren er niet nog honderd andere redenen) een verstan dig mensoh de deugd verkiezen zou. De een of andere ondernemer, niet tevreden met de pogingen der politie, wil nu in Haarlem een particulieren nachtveiligheidsdienst oprichten. Zul ke dingen bestaan in 't binnen- en buitenland en naar men zegt met suc ces, maar er is toch dunkt me ook we! een gevaar aan verbonden. Als de particuliere nachtwaker eens een kansje 'heeft en als hij niet vast in zijn schoenen staat, zal hij dan zijn handen wel altijd bhuis kunnen hou den? Wanneer niet de braafste der braven worden uitgekozen, dan zou de politie haast nog meer moeite heb ben om op de particuliere naditwa- kers. dan op de boeven te passen. Ik herinner me iiet verhaal van een villabewoner in 't buitenland, die ook zoo'n particulieren nachtwaker in zijn tuin (had loopen. 's Nachts hoorde hij een vreemd geluid in de buiskamer, sloop naar beneden en werd zijn be schermer gewaar, die gemakkelijk op twee stoelen lag en zich den wijn en de sigaren van zijn beschermeling wel FIJNE VLEESCHWAREN. De correspondent der Tel. te Water graafsmeer schrijft: Toen bij do behandeling van de jong ste Amstêrd'amscJhe begrooting eender raadsleden de belangen bepleitte van de door onze gastronomische schilde ringen min of meer ontroerde magen, werd van de tafel der dagelij'ksche stadsbestuurders de veelbeteekenende mededeeling gedaan, dat te dier zake reeds een overeenkomst was getroffen met; Ihet) 'Watlcrgraafsmeersche gel meentebestuur. Deze onomwonden verklaring, gevoegd bij hetgeen reeds bekend was geworden omtrent de in onze gemeente genomen maatregelen, kalmeerde het gealarmeerde geweten van het raadslid in kwestie, en sinds dien werden in Amsterdam de bief stukjes. kalfscoteletjes en karbonaden met vrij wat minder wantrouwen be jegend. En inderdaad heerschen er dn onze gemeente sinds het inwerking treden der nieuwe verordening ap de vleesch- keuring en het in functie zijn van on zen keurmeester, opmerkelijk ordelij ke toestanden. Geen koe. varken of paard wordt er meer geslacht, in wier verleden cenig duister punt is, geen stukje vlcesoh wordt er meer in- of uitgevoerd, dat aan de Argusblikken van onzen lang niet malschen keur meester ontsnapt is. Onze Amsterdamsdhe buren kunnen gerust zijn; met den roem van Water graafsmeer als fabrikant van fijne vleesdhwaren is het gedaan; de cta- liet smaken. „Ziet u,' stotterde de man, toen hij zich plotseling betrapt zag, ,.ik dacht: als ik in de kamer ga zitten, weet »k zeker dat er niemand meer inbreekt." „Jawel," zei de huisheer, die het ge val van den komischen kant bekeek, ,,je dacht: als er eenmaal één is. komt er geen tweede meer binnen!" In den naciht van 31 December op 1 Januari is er geen enkele dronkaard bij de politie aangebracht Treffend gebeuren! Oppervlakkige beoordee laars zouden zeggen, dat dus wat Haarlem betreft Schiedam gerust zou kuunen worden gesloten. Waren ze evenwel op den Tweeden Kerstdag hier present geweest, dan zouden ze al licht tot de slotsom zijn gekomen, dat ten opzichte van Haarlem Schiedam nog altijd veel te toegankelijk is. Toen waren er namelijk dronken zwaaiera genoeg, met hun onvermijdelijke na sleep van ruzie en standjes. Het gemeentebestuur wist het dan ook wel, want in weerwil van 't prach tige record van den Oudejaarsavond liet het op den Nieuwjaarsdag hier en daar kroegen sluiten. De drinkebroers zullen geklaagd hebben, dat er toch maar weinig vertrouwen in hen wordt gesteld. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5