("N' Ct/,) blissementen uit de Pauwenlaan Sdhagerlaan. zijn reeds lang. plaatst naar Diemen. Te Diemen werden zooals dozer dagen geconstateerd werd weke lijks ongeveer een zevental beesten „geslacht", waarvan de identiteit moeilijk vast te stellen is. Deze moe ten noodwendig, in den vorm van biefstukjes, sausijsjes e. a. bun weg vinden, naar de magen onzer Amster- damsche medeburgers. Langs welke tusschenstations die weg loopt en op welke wijze de reis volbracht wordt, is in het algemeen moeilijk te zeggen; de wegen eens krengenslachters zijn ondoorgrondelijk en even menigvuldig als de vondsten van het menschelijk vernuft. Ziehier bijv. eenige voorbeelden uit de praktijk. Het „vleesch" wordt te Diemen ge laden in een zandschuit; over het vleesch worden kisten gezet; over de kisten gaat een zeil en over het zeil gaat zand. Zoo gaat bet de trekvaart en den Amstel af naar Amsterdam, waar het in alle stilte aan Weesper- zijde of Amsteldijk wordt gelost en bij de (heeren slagers afgeleverd. Een an dermaal wordt de smakelijke materie onder in eon kinderwagen bébé er bovenop langs den Middenweg en de Linnaeusstraat de stad ingereden. Of wol Amsterdamsdhe witkielen ped delen even de Weesperzijde af naar Diemen om daar hun voorraad vleesch -iedere slager heeft wel eens te kort niet waar, en moet dan gaan bu ren aan te vullen, opdat zij zoo spoedig mogelijk de klanten tevreden kunnen stellen. Maar er is een nog gemakkelijker weg, als tenminste Ihet vleesch niet al ie adellijk is. In dat geval voert men het eenvoudig openlijk langs den Mid denweg of de Weesperzijde, dwars door Watergraafsmeer, naar Amster dam. Het vleesch toch, dat voor door voer (bestemd is, behoeft niet aan onze gemeentelijke keuring onderworpen te worden. Alleen als een poiltiebe- 'ambte constateert, dat zulk vleesch niet voor de consumptie geschikt is, kan hij het aanhouden. Maar in de eerste plaats heeft hij geen gelegen heid om dit te constateeren (omdat dit vleesch niet aan de keuring onder worpen behoeft te worden) en in de tweede plaats moei het vleescöi al erg ■..malsch" zijn, wil een ondeskundig politie-heambte op het eerste gezicht (of liever geruik) ondeugdelijkheid kunnen constateeren. Wordt do „vieesch"vervoerder in de Linnaeusstraat door een politieagent aangehouden, dan zegt hij, dat hij op weg is naar het abattoir, wat mogelijk is, daar deze straat tot de aangegeven wegen behoort, en bij de Mauritskade gekomen, «naakt hij gebruik van een gunstig oogenblik, om stilletjes links af te slaan. Een verbazende wanbof als 'hij een keurmeester tegen het lijf loopt. Het behoeft wel geen betoog, dat dus de Watorgraafsmeersche verordening voor de Amsterdammers al heel wei nig baat, al tl vans zoolang Amsterdam niet nauwlettender toeziet op de smok kelarijen en niet zorgt, dat het in een kwaden reuk staande vleesch uit Die men afkomstig en te Watergraafsmeer doorgevoerd, werkelijk het Amster damsche abattoir bereikt. Indien b.v. de Amsterdamsche politie zich met haar Watergraafsmeerscke collega's verstond, zoodat aan de grenzen der gemeente do doorvoerders van vleesch aan haar overgeleverd werden, zou men deze laatsten gemakkelijk in 'het oog kunnen houden en althans aan ■deze openlijke ontduiking der keuring paal en (perk kunnen stellen. Groningen, secretaris; K. Frugte, teddn er meestal slechts weinig door I waren vertegenwoordigd en allen na-Lu welken tijd de Haarlemmers te-liiog Haarlemmermeer; R. J. Roos, Gouda; gebaat. men de uitnoodignng aan in het co- gen een zwaren tegenwind inspeel-'de v omtrent het verlangen van vei A. Maasen. Maastricht. ONGELUKKEN. Te Groningen is in een woning in de Jacobstraat in de voorkamer het halve plafond naar beneden gekomen. Gelukkig was er, meldt het N. v. h. N., niemand thuis, maar de meubel tjes waren, begrijpelijkerwijze, deer lijk gehavend. SCHIPBREUKELINGEN OP DE LEVENSZEE. In onderscheidene Friesche ge meenten, vooral in die meest water-' rijke, heeft men naast armvoogden of armmeesters, d'ie te zorgen hebben voor de gemeentelijke armen, nog af zonderlijke verzorgers der doortrek ken die armlastige schippers, zooge naamde sohipkevoogdietn. Op de ge- meentebegrooting en -rekening komt jaarlijks voor als onderdeed der kos ten van de armvoogdij een vrij aan zienlijk bedrag in die gemeenten voor bestrijding der kosten van armverzor ging der arme schippersbevolking. Die arme schippers, algemeen be kend onder den naam van schipkelui, zijn een bijzonder slag van menscheen, zij vormen als 't ware een afzonder lijk gilde en genieten over het alge meen een niet te beste reputatie. Men vindt er lieden onder van allerlei - handwerk stoelenmatters, schaneb-i ^le weeke, elastische massa, die hij slijpers, orgeldraaiers en ander soort verkrijgt, een massa voorwerpen, „vroolijke bedelaars", marskramers, Eon ander kookt de oudie banden, doch. meest zijn het grondwerkers, diet nadat hij ze heeft stukgesneden, ii 'a zomers werken in den polder en bij I chloor uitde stukken worden dan lalllerlei soort 'waterstaatswerken inde wear zacht en klevend en kunnen op- provincie of daarbuiten. fndeuw bewerkt, ja zelfs opnieuw ban- Des zomers bemerkt men van aldJeze den worden - uitnoodiging aan in het co- J gen een zwaren tegenwind inspeel-J de "werking der nieuwe weteevh3 Alleen wanneer ze ergens invriezen, I mi té zitting te nemen. De heer Wi- den, maar geen doelpunten waren kunnen gadeslaan De ondervond -«kiiïSS ssra srst ff&sa t- vendien maaï op zijn h'Ln&denkef °- a' do" «xtra-bedeeling - -o v»-. aan de armen door apo 1-inHnrfooii weken onder zijn hoede heeft? Hij is er glad mee aan en het is hem een pak van liet hart, als ze weer zijn gaan trekken. Het worden weer schip kelui en anders niet, en ze zijn slechts bestemd om het aantal der pa rasieten onzer samenleving in dit gewest te vergrootten. („N. Ot.") WAT GEBEURT ER MET ONZE OUDE BANDEN? Het zul zeker menigeen interessee ren, wat er zooal nog gemaakt kan worden van zijn oude fietsbandj zoodra die „dokter" heeft verklaard, dat hier geen operatie meer helpt, en dat tot vernieuwing moet worden overgegaan, schrijft De Ftiets. Dat af gereden en poreuze gummi, zegt men, wat zou daarvan nog wel kunnen worden gemaakt? Heel wat. De een snijdt de oude banden stukken, lost ze op in een mengsel van alcohol en vervaardigt dan uit IN DE JENEVER GESTIKT. Onder Noordbroek (Gr.) is aan den straatweg het lijk gevonden van den 52-jarigen arbeider J. L., die volgens den geneeskundige in de jenever was gestikt. POLITIE WEN SCHEN Het hoofdbestuur van den Algemee- jien Nederlandschen Politiebond heeft een commissie benoemd, die in op dracht krijgt, te onderzoeken, welke algemeen billijke wensclien de politie meenten in Nederland geacht mag worden te Zoo leven deze miemschen en zetten koesteren ten opzichte van bezoldi- hun kommervol bestaan voort van ging, pensioen en alles wat daarmede jaar tot jaar. De kinderen leeron het i verband staat, en daarvan rapport van hun ouders menschen niet veelze zijn dan over do provincie verspreid en de mannen oefenen rustig hun handwerk uit, daarmede voldoende, sommigen, zeilfs ruimschoots geld verdienende, om te zorgen voor de dagelij ksche nooden en behoeften van hun meestal talrijk gezin. De vrouwen hebben gedurende dien tijd gewoonlijk rust en slijten hun tijd dan meestal in nietsdoen. Doch niet zoodra is de herfst en daarmede de slappe tijd, wat de werkzaamhe den voor de mannen betreft, aange broken, of de rollen worden omge keerd. Dan1 breekt de niet altijd ge dwongen rusttijd voor de mannen aan en de vrouwen en kinderen gaan er lederen morgen opnieuw met een korf aan den arm op uit, huis in huis uit, hun kleine negotie uitoefenende door hunne koopwaren, bestaande uit ga ren en band, postpapier en allerlei andere dingen te koop te bieden, een fatsoenlijke bedelarij", en een jaar lijks wederkeer end kruis voor vele be dxijvige huismoeders, die door deze marskramers telkens weer naar de huisdeur geroepen worden. Zóó bewerken ze den ganschen om trek en trekken, als er geen cent meer te „verdienen" valt, met hun woonscheepje verder, van het eene doop naar het andere, inmiddels niet verzuimende allereerst den „schipke- voogd" met een bezoek te vereeren, om hun rantsoen, gewoonlijk bestaan de in een half roggebrood en een dub beltje per schip en per dag, in ont vangst te nemen. Zoo trekken ze van gemeente tot gemeente en noemen dit geheel naar waarheid „voogdevaren". Als ze niet ongelukkig zijn, kunnen ze zélfs op één dag meer dan één voogd bereiken en hebben dan na tuurlijk dubbel rantsoen. Zoo sleepen deze menschen -hun jammerlijk bestaan van den oenen dag op den anderen voort, totdat liet begint te vriezen en het er op beg>nt te gelijken, dat het „dicht water" worden zal. Dan worden „alle zeilen" bijgezet en wordt er bij hen eene an ders ongekende bedrijvigheid waarge nomen. Zij haasten zich dan om zoo veel mogelijk te komen in de onmid dellijke nabijheid van de woning van dien „schipkevoogd", die bij hen we gens zijn goedgeefschheid het hoogst staat aangeschreven, liefst ook in de nabijheid van een scheepshelling, om, voor het geval hun meestal wrakke vaartuig zinkt, spoedig geholpen te zijn op kosten van den schipkevoogd. Zoo vindt men dies winters op som mige plaatsen een gansche vloot van deze scheepjes bijeen, waarvan de ge zagvoerders iederen morgen, gewoon lijk in lange rij, opgaan naar den schipkevoogd, om hun dagelijksch rantsoen in ontvangst te nemen. Niet zoodra is het weer open water, of de vloot verspreidt zich naar alle kan ten, <xm elders hun bedrijf voort zetten, tot vaak diep in het voorjaar, wanneer liet weer tijd wordt voor de mannen, om hun handen uit de mouw te steken. Een ellendig bestaan, voorwaar, dat, bovendien handen vol geld kost aan velen onzer toch vaak al zoo anrt Een derde lapt de oude banden, na dat hij ze met oververhitte stoom heeft behandeld, weer heelemaal op met een mengsel van nieuw gummi, palmolie, enz. Een Duitsch fabrikant van caout- chouc-kleedingstukken gebruikt den afval van fietsbanden om er stoffen en lakens ondoordringbaar mee te maken en zelfs om er lakverf van te maken. En ten slotte worden ze ook wel gebruikt door straatdieven om ei „ploertendooiers" van te maken. Maar van alle is deze laatste zeker de minst aanbevelenswaardige ma nier om oude banden productief te maken. DR. ■uit te brengen. De commissie is samengesteld uit do heerenG. W. Stroink, burgemees ter van Steenwijkerwold. voorzitter; E. H. Grefe, inspecteur van politie, te Van de Leestafel VIL Nu de stroom van boeken, die tegen St Nicolaas komt aanzwellen langza merhand weer in de oude bedding, kalm en zacbtkens voortkabbelt, is het geen ongelegen tijdstip, om even rustig en kalm aandacht te wijden aan eenige uitgaven, uit dien stroom overgebleven, en belangrijk genoeg om er bij stil te staan. In de eerste plaats dan vestigen wij de aandacht OP ,,Het Intieme leven der Vogels", door Jac. P. Tepe. Uiig. van Vincent Loosjes, te Haarlem. Van den lieer Tepe staat in dit boek geen letter, om zoo eens te zeg gen. En toch is hij niet de minste van de twee samenstellers van dit inte ressante boek, omdat hij er een vijf tigtal foto'.s voor afstond, die op liet intieme leven der vogels een kijkje geven. Dit teekent de richting van de ze natuurstudie. Zij is niet beschou wend, niet hypothetisch, neen, zij neemt waar, zij neemt on, zij geeft weer. Dit boek is geen boek van „would-be"-poëzie, waarin met weten niet beter. Slechts een enkele is in staat, om zich uit diezen podl van ellende op te hef fen. Ook de Leerplichtwet heeft op •deze ongelukkige en diep te beklagen kinderen weinig vat, of liever ze wor- smaciitend-verliefde nachtegaal-lied- jes in zomerschen maneschijnnacht wordt gedweept, maar een boek van poëzie der werkelijkheid. „Wij weten", zeggen de schrijvers in hun voorrede, „wij weten van het intieme leven der (Vogels maar heel wemig. De doode vogel is vlijtig ge noeg bestudeerd zijn veertjes zijn geteld, zijn beentjes gemeten. Do in ventaris van zijn nesten en eieren is in bijzonderheden opgemaakt en ook omtrent den datum van komen en gaan hebben wij in de meeste geval len voldoende zekerheid. Maar hoe de vogel zijn dag en zijn leven doorbrengt, hoe hij zich ge draagt in verschillende levens-om standigheden, hoe hij er toe gekomen is om zaoh zoo te gedragen en hoe dat gedrag zich nog steeds wijzigt, daarvan is nog weinig bekend, en toch zou men kunnen beweren, dat de beantwoording van deze vragen juist de oigenlijke vogelkennis liee- ten mag". Hoe de heeren Thysse en Tepe dit alles hebben bestudeerd, voor een aantal vogels althans, en wat van die studie het resultaat is geweest, dat leert ons dit boek. Wij gevoelen bij de lezing er van hoe waar liet is, wat zij in hun voorrede zeggen ..Deze studie vereischt veel toewijding en KUYPER WEER IN DE KAMER. Naar aanleiding van het ontslag door dr. M. A. Brants genomen als Kamerlid voor Ede, vermoedelijk om plaats te maken voor den oud-minis ter dr. A. Kuyper, schrijft de Haag- sche correspondent van de „Zutph. Courant" o. a „Verwarring heerscht ter rechter zijde, leading en leiders ontbreken. Slechts tot een futlooze guerilla heeft de oppositie het kunnen brengen, on danks haar grootst mogelijke nume rieke kracht. Onderlinge verdeeldheid kondigt zich aan ernstige fouten zijn bedre ven en nu eindelijk Patroclus-Talma is gevallen, moet Achilles wel uit zijn tent. ,Is 't wonder zoo dr. Brants zich weer uitsluitend gaat wijden aan Schiedam, Sluit-Schiedam, den strijd tegen de vivisectie en de otterjacht, om der coalitie, waar daden ontbre ken, althans het woord te bezorgen van hem, die in anti-revolutionnair verkeer ,.de baa3 zelf' wordt ge- heeten. ,Het wordt tijd, dat dir. Kuyper zijn intree in de Kamer weder doet Maar hoe anders zal hij die hebben gehooptWant niet als een overwin nend veldheer, wieais triumph weg zorgvuldig door zijn praetorianen 's gebaand, zal hij er binnenkomen, maar als een hopman, die zal moe ten beginnen zijn troepen te drillen e<n 't verloren terrein te heroveren. „De Christelijke beginselen zijn in ide vier jaren der coalitie-regoerimg zoo alomme verspreid, dat ze in één jaar van rechtsche oppositie niet eens meer behoorlijk bij malkaer te bren gen zijn. Maar misschien zaï de strijd kreet tegen de revolutie... Viviani, wordt zij door den grooten heraut zelf op 't Binnenhof aangeheven, al thans eeuige schade herstellen." DISTRICT EDE. In de door de anti-rev. kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje te Venen- daal gehouden vergadering is met 39 tegen 34 stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor bet district Ede (vacatu re rar. A. Brants) de heer mr. S. de Vries, oud-afgevaardigde voor Gou da. De centrale antir. kiesvereeniging vergadert lieden te Ede. aan de armen, door een kinderfeest op de scholen en zoo de bijdragen voldoende inkomen door een hdsto- rischen optocht DE MOORD TE WERVERSHOOF. Aangaande den in dien nacht van 1 Januari gepleegdeai moord op den 39- jerigen J. B., hééft thans, naar het „Nws" verneemt, de vermoedelijke dader, de 21-jarige E. Z., eene volledi ge bekentenis afgelegd. Dat niet aan een ongeluk, maar aan moord moest gedacht worden, bleek reeds terstond uit de ligging van het lijk, welke bovendien aan toonde, dat het misdrijf niet op die plek zelve kon gepleegd zijn, wijl geen enkel spoor aanwezig was en boven dien iemand niet zoodanig kon neer vallen als het lijk lag uitgestrekt De dader, die reeds geruimen tijd als kostganger in het gezin was opgeno men, stond op gespannen voet met den man, wegens vermeende onge oorloofde verstandhouding met diens vrouw- Hij heeft des avonds J. B. in diiems woning overvallen en hem met een spad!e d'en schedel gekloofd. Deze spa- d; is vervolgens door heftn schoonge maakt en, zooals gebruikelijk is, op nieuw met vet ingesmeerd. Daaa-op heeft hij, na het hoofd van het slacht offer in een zak gewikkeld te hebben (teneinde geen sporen achter te laten) het lijk naar buiten vervoerd, ter plaatse waar het is gevonden, na het blijkbaar eerst nog een jas te hebben aangetrokken. Men leidt dit Meruit af, omdat op die jas geen bloedsporen aanwezig schenen te zijn, hetgeen wèl het ge val was met de overige kleedingstuk- ken. De pet van dén verslagene, welke op enkele schreden afstand van het lijk werd gevonden, was ook blijk bar daarheen geworpen. Volgens geruchten schijnt de vrouw van den verslagene den zak, wélke oan het hoofd gewikkeld geweest op verzoek van den dader te hebben verbrand. De kloenen, wélke de dader zelf tijdens den moord droeg, zijn la ter weer gevonden. De dader is thans overgebracht naar de strafgevangenis te Alkmaar. De deelneming in het dorp is groot. Ente Zw., die beschuldigd wordt van moord op den kastelein Mever ie Wervershoof, is volgens de „Alk. Ct g<en onbekende der Alkmaaxsche jus- ritte. Den 6dem Maart van het vorige jaar moest Mj hier terecht staan wegens vernieling in dronkenschap van rui ten in de woning van den ris schor Klaas Beemsterboer. Beklaagde had eene schadeloosstelling aangeboden, maar Beemsterboer wilde daarop niet ingaan, omdat, zooals Mj ter terecht zitting verklaarde, Zw., als hij dron ken was, een lastig en een onverschil lig persoon was. De officier van justitie eischte een week gevangenisstraf tegen hem, waartoe de rechtbank hem ook ver oordeelde. DE RUYTER-COMITé. Te Dordrecht is een vergadering gehouden van genooddgden ter vor ming van een De Ruyter-comité. De opkomst was goed, allerlei kringen geduld, maar >'s een onuitputtelijke bron van het reinste genot, heilzaam voor lichaam en geest, 't Is een soort van veredelde jachtde wapens zijn de verrekijker en de camera, notities en negatieven vormen den tastbaren buit. Mijn weètasch zegt de heer Thysse is maar weinig gevuldde daden der vogels zijn nog vluchtiger dan 'de vogels zelf. Mijn medejager is gelukkiger geweest, en zoo hoop ik d'an, dat Tepe's negatieven vergoe den rnogien wat er aan mijn notities ontbreekt." Ik geloof dat deze bescheidenheid toch een onjuist beeld geeft van het resultaat van deze jachtpartij k deux. Want al schat ik het moeilijk werk van den heer Tepe, die voor zijn kieken zeker wel eens met came ra en al in een hoogen boom zal heb ben moeten klimmen, of in gevaar van een nat pak zal hebben moeten waggelen op het Naardermeer ineen wie weet hoe klein schuitje, lang niet gering, al heeft hij van zijn on der moeilijke omstandigheden geno men negatieven uitstekende afdruk ken gemaakt, zónder de gezellige beschrijving van wat Thysse zag en hoorde, zónder <le nauwkeurige en liefdevolle waarneming van dezen na tuurvriend, die vaak uren zal hebben moeten kijken en zoeken naar het Sportpr aatje. Alle matches uitgesteld. Het protest HaarlemH. B, S. in de Bestuursvergade ring van den N. V. B. HollandBelgië op het H. F. C.-veld. 't Programma voor Zondiag a.s. Zooals te veerwachten was, werden alle matches verleden week afgelast, wegens onbespeelbare terreinen. In Engeland', waar men evenveel last van vorst en sneeuwstormen heeft gehad als hier, houdt men er merkwaardige middelen op na., om een veld nog in een draaglijken toestand te brengen, waarvan we eeta aardig voorbeeld) in het Sportblad vinden. Bij den wedstrijd Man clues ter Uni tedBristol City op 29 Dec er. bleek het namelijk onmogelijk om het veld van de sneeuw te ontdoen. Hierop werd de sneeuw vastgerold en het geheefle veld met een laagje zand bestrooid, zoodat het geheel veel van terra-catta had De lijnen weerden toen met gelen oker getrokken. In een anderen wedstrijd waren dé lijnen met het bekende Reckitt's zakje Blauw getrokken. (Wiat een reclame voor de firma l) Zouden we deze middeltjes in Hol land nu ook eteni9 niet kunnen toepas sen? Vooral bij internationale wed strijden zouden ze te pas komen. In die laatste bestuursvergadering van den N. V. B. werd het protest Haarlem—H. B. S. in behandeling ge nomen. Zooals men weet, had Haar lem geprotesteerd tegen het 7 minu ten te lang spelen vóór half time, geen hij in één regel vertellen kan, zonder dat alles, was dit boek niet ge worden wat het nü iseen boek van verkwikking voor elk die de natuur en hare kinderen bemint. Maar, wat er leeft in de taal, in de stijl, in de vapk enthousiaste beschrij vingen van Thysse, dat leeft ook in de vijftig foto's, die ons de vogels in hun bedrijvig leven doen zien. Het is een zeldzaam-mooi geheel geworden, dat ook aan het onderwijs vele en goede diensten zal kunnen bewijzen. Wie meenen mocht, dat het boek dan toch wel dor en doodsch moet zijn, die leze maar eens de causerie over den kievit en de kievitseieren bijvoorbeeld, of het belangwekkende stuk over den lepelaar. En tien tegen één, hls hij 't beele boek gelezen heeft, dan geeft Mj zich op als I'd der Ver- eeniging tot behoud van Natuur monumenten, al was 't alleen maair uit dankbaarheid, omdat zij 't mooie Naarder meer voor ons béMeld, waar in zooveel prachtige vogelstudies te maken zijn als uit dit frissche boek blijkt ,,P. Van Limburg Brou wers Romantische Wer ken". Uitg. A. W. Sytt- hoff, Leiden. Wat allereerst vermeldt dient, is De Protest-commissie wees toen het protest toe, als zijnde he: te lang spelen eene overtreding der spelre gels, maar liet de beslissing over aan :bet bestuur. De lieer Coster merkte in de be stuursvergadering op, diait een derge lijk protest reeds meermalen was voorgekomen, en steeds de wedstrijd geldig werd verklaard. Ofschoon er wel wat onbillijks in ligt, om te lang te moeten spellen, kwam men steeds tot de conclusie, dat de overtreding der spelregels niet van zoodiainigen aard was, dat deze van vér-strekken den invloed op het resultaat van den wedstrijd kon zijn. Hij meendb, dat or geen enkede aanleiding bestaat om hier anders te beslissen. De heer Bronkhorst wist zich een geval Noad—H. B. S. II in het vorige seizoen te herinneren, waarin wel overgespeeld werd. Naar hij meende, was dat precies eenzelfde geval als nu. Na eetaige discussie werd hierna besloten, de stukken, betrekking heb bende op het tegenwoordige geval en dié, betrekking hebbende op het vo rige, te laten circuleeren bij het be stuur, daar de zaak in liet geheel niet urgent was. De beslissing is dus uitgesteld tot de volgende vergadering. Eindelijk krijgen we HollandBel gië dan toch eens in Haarlem Het Bondsbest'uuir heeft het name lijk behaagd, oan ons, Haarlemmers, ook eens op die ontmoeting te ver gasten, en koos daarom het H. F. C.- veld er voor uit. We kunnen er niet anders dan dankbaar voor zijn Holland—Engeland wordt nu in Den Haag op H. V. V.s' terrein ge speeld, en BelgiëHolland om den Van dén Abeéle-beker op 14 April in Antwerpen. De Westelijke eersteklassers zijn morgen weer allen in volle actie. En 't programma is lang niet mis. De al lerbelangrijkste ontmoeting morgen is stellig wel H. V. V.H. F. C. In het ranglijstje staan bedden vrij wel gelijk, H. F. C. staat No. 1 met 2 matches meer gespeeld dan H. V. V., maar met een goal-average van 44 20, terwijl die van H. V. V. 5015 is, en dus 11 goals boter. Wint H. F. C., dan is het vrij zeker, dat we het kampioenschap (wat in jaren niet gebeurd is) weer eens in Haarlem zullen krijgen-. Eindigt de wedstrijd echter in een gelijk spel, of, nog erger, in eene overwinning van H. V. V., dan is H. V. V. de géluk kige, daar hunne scMtterende avera ge een groot voordeel is. Wie de winner zal zijn? Er is weinig van te zeggen. Speelt H. V. V. even slecht als in de eerste ontmoeting aan de Spanjaardslaau, dan kunnen de Haarlemmers zeker zijn van de overwinning, heeft de Haagsche voorhoede echter den smaak beet, dan vreezen wij 't ergste voor H. F. C., vooral omdat keeper Krüsemaxm ons, wat Feiltih-keien etc. betreft, nooit betrouwbaar heeft ge leken. Eene verrassing van Haagsche zijde (zie Zilveren BaJ, H. V. V.H. F. C. 7—2) is dan ook lang niet onmo gelijk. De leiding van dezen gewich-ugen wedstrijd is aan scheidsrechter Dijx- hoora opgedragen. De Roodbroeken ontvangen aan dietn Schoterweg D. F. C., en zullen waar schijnlijk, evenals de vorige twee ja ren, de overwinning behalen. Zooals men zich misschien nog zal herinneren onderscheidden die twee ontmoetingen zich door buitengewoon hooge scores. (De eerste maal won Haarlem met 6—4, de tweede maal met 65). Hercules krijgt H. B. S. op bezoek, en maakt er misschien wel weer de (tegenwoordig in Utrecht gebruikelij ke) drawn van Overigens geven wij H. B. S. een goede kans. Ajax kan wed in Leiden van Veloci- tas winnen, terwijl wij bij Sparta Quick dien Hagenaars de mieieste kans geven In het Oosteta staat maar één ste klasse-ontmoeting op het pro gramma, namelijk U. D.Quick (Nij megen), waarin dé Deventenaren, die thuisspelend lang niet mis zijn, aardig kansje hebben. Letteren en Kunst TER DOOD GEBRACHT. De uitgave der firma Tjeenk Wil link „Toepassing der Kinderwetten, periodieke verzameling van rechter, lijke en administratieve beslissingen en andere bescheiden, in zake de bur gerlijke en strafwetgeving ten aan zien van minderjarigen, bezorgd door mes. Van Hamel en Schadee, onder scheidenlijk secretarissen van Voog dijraden te Amsterdam en te Rotter dam, ls gestaakt. In haar slotwoord zegt de redactie, dat die ontijdige dood het gevolg is van een dwaling. Niet van een dwa- de zeldzaam-goedkoope prijs van het werk; een boek van 222 bladzijden, compres gedrukt, voor 40 centWe danken dat buitenkansje indirect aan de Wereldbibliotheek, de bekende onderneming van de Mij. voor goede en goedkoope lectuur, die in een ha- rer bundels Een Ezel en Eenig Speelgoed van Van Limburg Brouwer opnam. De firma Sythoff achtte dit ongeoorloofd en lei dade lijk een herdruk op de pers. nóg goedkooper dan -die W. B. Het is deze ïerdruk, die voor ons lrgt. De wer ken van Limburg Brouwer zullen alle in deze 40 cents-serie worden her drukt. Geen sohade, dunkt mij. Al zijn de toon en de stijl wat ouder- wetsch voor ons, moderne menschen, men zal toch menig aangenaam uur met deze geestige vertellingen kun nen doorbrengen. „Van Simpele Menschen", door Gustaaf d'Hondt. Uitg. Van Holkema en Warendorf. Vlaamsche schetsen, voor 't mee- rendeel wel leesbaar, doch bijster on belangrijk. Tot de besten der Vlamin- fen te behooren is een eer,... die aan Gustaaf d'Hondt niet toekomt Al thans nóig niet. medewerking, belangstelling au wa deering hebben de redacüe van 1 tegendeel overtuigd. De chvalj schijnt echter bestaan te hebben i •pens dé „onschuldigheid der opeal ring". Vanwege den Minister v Justitie werd aan de redactie mee dieeld, „dat naar de meening van Z.E de correspondentie, die de regeeri met de voogdijraden voert, niet 1 hoort te worden gebracht in de i dactdeburenu's van dagbladen, ti schriften of andere politieke uit ven, terwijl <le beslissing op vraag of de resultaten van zooda ge correspondentie openbaaïr kuna worden gemaakt, aan de regeert behoort te worden gelaten.' De redactie voert daartegen aj dat de correspondentie tusschen l geertng en Voogdijraden bijna v. der uitzondering vragen van we uitlegging betreft. Behalve dat sta de 4oogdijraad niet tegenover de I geering in dienstverband. Punten t gouvernementeelen of huishoudé ken aard worden „slechts zelden ooit behandeld". Worden gij beha ideld, dan zal men ze „tevers-eets" de uitgave „zoeken". De redactie besluit dan „Doch dat met bescheiden, die beteekenis van wettelijke vot schriften in dc practijk betreffen,, het gebied van Kinderwotgering- o maar eenige geheimzinnigheid- i moeten worden betracht, verMai wij vooralsnog- niet te begrijpen. W lelijke, regelingen zijn pubbeke ken, ook in hare werking. „Het komi ons intusschen corn ter voor de opvatting van den Mis ter voor de van Z.Exc. afkomstige r cum enten te eerbiedigen en met j blicatie van regeerings-correspond? tien te eindigen. Daar echter di correspondentiën een der bei angri ste bestanddeelen onzer uiige vormden, zouden wij haar voorlas niet meetr zoo kunnen maken als v weuschen. en dan best aas «ij be; niet.' „De Residentiebode" geeft aan heeren Van Hamel en Schadee gre gelijk, dat zij .in die omstandighed het bezorgen dér uitgave gestaa hebben, /maar kan niet begrijpen, ai aanleiding kan gegeven 'hebben "toi besluit des Ministers. Of zouden beide redacteuren hier een onv< klaarbaax en ook niet goed ie keur verzuim hebben gepleegd Zouden 's Ministers toestemming niet hebb gevraagd? In dat geval is 't rer?raj nog wel te herstellen en ook de volgen daarvan, aangezien de uïq ve immers belangstelling en ste vond, zoowel bij medewerkenden bij medelevenden. Is dit verruim et tea- niet begaan, dan is 's Ministi weigerachtige houding ons ten eene male onverklaarbaar en hopen w dat Z.Exc. eerlang in. de gelegenhe moge zijn inlichting dienaanga an 'te geven. Op een Vrijdagachtermi dag bijvoorbeeld. INHOUD AUTO. Officieele mededeeling van de N.j C. 1906. De IXe Parijsche Auto» bieitentoonstelling. Hoe eeu auton biel te besturen Een verlicht reg: ringspersoon. De Parijsche mok cabs en omnibussen. De toekon der Auto-industrie. Een record c' opklimt tot 1784. Schokbrekers. bestuurbare ballon. Patrio „Shell" en de „KoninklijkeMolt wielrijden. Officieele mededeel» van de N. M. V. De eerste beginsel der motoren. Uit de praktijk v den motorwielrijder. Motorrijwiel op de Parijsche tentoonstelling. Kir nighedeu. Vragenbus voor motorwi. rijders. Handels- en financieel e mee deelingen. Wedstrijden. Allerlei. Rechtszaken POGING TOT MOORD OF Z\VAI MISHANDELING. Vrijdag had zich voor de 5e Kam der Amsterdamsche Rechtbank te v< antwoorden 'n 48-jarige werkman, 1 schuldigd van poging tot moo-rd. se sidiair zware mishandeling, 20 Oei ber 1906 gepleegd op de Oostenburge gracht op een 43-jarige vrouw. Beklaagde verklaarde dat iai 11, 12 jaren met de vrouw heeft gelee! In het voorjaaT van 1906 's avow thuis komende, was de vrouw verdw non. Kort daarna ontving hij de tl ding, dat ze met een gebroken been het gasthuis lag. Hij ging haar opzo ken, en nadat ze uit (het gasöhuas \v; 'slagen, kwam ze aveer bij hem i; wonen. Dit duurde zes weken. *eMaa ;s daarop van den winkel komej de, Averd hem door een beneden-buu vrouAv de sleutel zijner woning ove' „Macht on Heerschappij door ChartBr. Patte son. Uitg. J. C. Dalme: er, Amsterdam. Dit is weer een van die oribegrijp lijke boeken, die in een poespas vs Bijbelteksten, Boeddhistische en the sofische wijsheden een buitengewoc vertoon zoeken te maken van die zinnigheid. Men heeft er letterlijk geen enk houvast aan. Er staan Mor en dat mooie dingen in, mooie, niern* en frisscho gedachten over oudedii gen, maar ze worden zoo gemakkei ij weer vergeten, omdat ze niet onde doelen zijn van een geheel, dat duidi lijk doet zien, waarheen de schrijv< ons voeren, wil. Als 't een lezer gelukt dit boek gi heel aandachtig te lezen wat ik o zichzelf ai betwijfel dan zal h aan 't eind denkelijk nog even wij zijn als bij 't begin, als hij althar dan niet heelemaal v&n de wijs ts. DRIESTAR.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6