NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 24e Jaargang. No. 7219 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 9 JANUARI 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTEN TI ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 /r Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (^/^T \y%J 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Cmïlustreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem* I 1 I 037H XffKSwEMcVC Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 (&cg=lï.rIntercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alie Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrarigère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. A<8ENDA V\ OENSDAG 9 JANUARI. Groote*Houtstraat 99 A: N. V. L'Uni- '{ob Alg. Verg. van Aandeelhouders, uur Concertzaal De Kroon: Ilde Séance ivoor Kamer-muziek-Jolh. Steenman, cfi10 uur. 1 "Soc. Vereend ging (Bovenzaal): Ha-ar- 'lemsche Toynbee-Vereen. Muziek- en 8| uur. Sint Bavo-. Bond. v. Staatspensio- fmeering. afd. Haarlem: Lezing-D. de 8 uur. m ONS HEEN No. 456. Riemsdijk p.n de Critiek i Jhr. A. W. G. van Riemsdijk heeft ''bu in den tijd van drie jaar drie stukken geschreven. Het eerste was jMea Culpa, de eenvoudige ge sdhiedenis van 'een rijken jonker, die !i een eenvoudig meisje tot ongeluk i brengt, (het tweede Se non vero, waarin de gevolgen worden beschre- ven van een verhouding, die een schilder in zijn jeugd heeft gehad en i nu het laatste Hoog Spel, waarin geschetst wordt de ellende, die kan J voortvloeien uit een jeugd-misstap en tevens, waartoe men komen kan uit gelddorst. Tn al de drie stukken .dus ongeveer hetzelfde .gegeven, een 1 waarschuwing van den schrijver te- gen onregelmatige verhoudingen, die naar (hij ons laat zien onafwijsbaar i hun straf met zich meebrengen. Men i kan dus zeggen, dat Van Riemsdijk i stukken schrijft met een strekking. Op zijn jonge schouders staat het hoofd van een bezadigd moralist. Tot in zijn ziel is hij er van overtuigd: 1 'Eén uur van onbedachtzaamheid kan i .maken dat men jai-en schreit. Hij kan het ons niet genoeg zeggen, ons er niet genoeg voor waarschuwen, j Telkens komt (hij er op terug. En wel j verre van zooals de Franschen doen, lichtvaardigheid en loszinnigheid met rozen te bestrooien, izoodat ze zich i 'aangenaam, voordoen aan ons 'oog, toont hij ons het kwaad in zijn ware -gedaante, tot driemaal toe. Deze vol- i harding zou, dn de meening van ieder die in 't tooneel nog wat anders zien wil dan vermaak alleen, de waardee- ring verdienen van hen, die geroe pen zijn om met hun oordeel 'het pu- i bliek voor te lichten over de betee- kenis en de waarde van zijn tooneel- s werken. -Het tegendeel is waar. Van Riems- 1 dijk (heeft zich tot dusver niet in de sympathie der beoordeelaars mogen verheugen. Van zijn eerste stuk af zijn ze niet moede geworden om te (herhalen, dat het géén ware kunst l was, maar verouderd tooneelwerk, niet meer van dezen tijd. Kluchtig was het, dat het publiek zich -aan hun anathema niet stoorde. Het heeft zoo wel Me a Culpa als Se non vero meer dan een halfhonderd opvoeringen be zorgd en wanneer Van Riemsdijk bij de vergelijking van de critiek der cri tici en die van 't publiek stilletjes voor zich. heen geglimlacht .heeft, zal mij dat niet verwonderen. Het moet "voor een schrijver -toch altijd aan genamer Wezen, wanneer zij'n (stuk aan 't publiek, dan wanneer 'het al leen aan de critiek behaagt. In 't laatste geval verdwijnt het na een paa.r voorstellingen van 't reper toire, om de honderden voorgangers in den nacht der vergetelheid gezel schap te gaan houden. DèArvoor schTijft een acteur zijn stuk niet. Zijn doel is dat (het zal worden opgevoerd en zoodoende zijn denkbeelden zullen worden versjpre.id. In (zooverre kan dus de heer Van Riemsdijk zeggen, dat zijn twee eerste stukken zijn ge slaagd. Van het derde valt natuurlijk op dit oogenblik nog niets te zeggen. Het kan wel zijn, dat velen dit een al te nuchter standpunt vinden. Ik weet wel, da,t er zijn, die in een too- neelstuk allereerst den modernen kunstvorm verlangen en het, wanneer het daaraan niet voldoet, onverbid delijk veroordeelen tot het auto da fé, dat zij aanrichten van in hun oog mislukte producten. Onder hen vin den we natuurlijk op de eerste rij de critici zelf. Zij moeten, als de eerste klasse kleermaker die de nieuwste ruiten -en de pas uitgevonden lapellen het eerst zelf gaat dragen om te la ten zien, dat '.hij met zijn tijd mee gaat zij moeten, zeg ik, alles wat er achter 't voetlicht komt, toetsen, aan den kunstvorm, die -door de laat ste mode wordt voorgeschreven en wat daaraan -niet voldoet, onverbid delijk afwijzen. Misschien zullen zij deze vergelijking met oen kleerma ker onvriendelijk vinden, maar wie in het vak wat ervaring heeft opge daan weet, dat in de opvattingen om trent kunst evengoed mode heerscht, als in de stof en in de snit van de klee- ren, die we dragen. Het moet, in on zen van jubilea overvloeiend en tijd, mijn lezers toch wel getroffen heb ben, dat een criticus nimmer derge lijke feesten viert. Waarschijnlijk om dat (h-ij niet gaarne zijn wisselende denkbeelden over een tijidperk van 25 jaar door een feestredenaar opgera keld zou willen zien. Dit staat vast, dat de aanvallen op Van Riemsdijks laatste tooneelwerk, evenals de critiek op de twee eersten, den vorm geldt en niet den inhoud. Geen van onze'beoordeelaars heeft den staf gebroken over zijn onder werpen, wel over de manier waarop hij -die behandeld heeft. En nu wil dk wel dadelijk erkennen, dat dit hun goed recht is, mits men dan maar wil toegeven, dat Van Riemsdijk zij nerzijds den vorm mag kiezen, die hem behaagt. Te meer omdat hij in dat opzicht niemand een rad voor de oogen draaien wil. Hij poseert niet voor modern dramaturg, hij' komt er rond voor uit, dat de romantiek hem aanlokt. „Let op,", kan (hij in oogen- blikk-en van geestdrift zeggen, „daar heen gaan we terug". En hoewel ik wil daarlaten of dat juist is (geen en kele kunstvorm herhaalt zicih, meen ik, ooit ongewijzigd) wanneer hij daarvan overtuigd is en die vorm de beste vindt, om er zijn denkbeelden in te kleeden, dan kan ieder die dat wil het met hem oneens zijn, maar dan dient toch de critiek, acte ne mende van zijn ruiterlijke verkla ring, idie te 'eerbiedigen en niet te keer te gaan, alsof hij met zijn nieuw ste stuk te schrijven, -aan DE KUNST een moord Co ad bedreven. Vooreerst niet, omdat DE KUNST iets geheel abstracts is, een vaag begrip zonder lidhaam, dat, düs niet vermoord kan worden en bovendien niet, omdat DE KUNiST, zooals ik 'hiervoor al deed opmerken, voortdurend van vorm verwisselt en het in onzen voortsnel lenden tijd best mogelijk is, dat de maatstaf die op dit oogenblik wordt aangelegd, over veertien dagen door een geheel anderen zal zijn vervan gen. Wie in dezen tijd tooneelcritiek leest, krijgt onwillekeurig den in druk, alsof de critici vóór het voetlicht gezamenlijk aanvallen op den auteur achter het voetlicht, als ware de man (hun persoonlijke vijand. De anders zoo bezadigde redacteur van de Nieu we Roti. Courant een van de beste journalisten die we 'hebben, kan niet laten hem zijn titel onder den neus te wrijven. „Hoe is 't mogelijk, aldus betoogt (hij ongeveer, dat een jonk heer in een mooie villa, met kostbare dingen om zich heen, :aan een mooie schrijftafel gezeten, zoo'n stuk schrij ven kan!" Zoon manier van critisee- ren lijkt mij toch smakeloos. Er be staat immers geenerlei verband tus- schen Van Riemsdijks titel, zijn huis en de eigenschappen van zijn stuk. (Maar deze vergissing van Bereken- hoff wordt toch nog door zekeren Dr. Feenstra in de Telegraaf voortgezet, en uitgebreid. Om een staaltje te ge ven van deze soort van schrijverij volgen 'hier de eerste volzinnen van het Telegrafisch referaat, „Men kan jonkheer zijn en van binnen er grauw en onfrisch uitzien den Ikunsthon- ger in de maag voelen jeuken van een detective-aflevering-verslinder uit het plebs. Ook onder mooie wijn- roode vestjes kloppen banale harten. Steen, dood, donder, gift, moord, ver kalking van dezen magnifieken mensch beeft (het Nederlandsdhe volk en de Nederlandsdhe kunst nog veel te verwachten." Kan het platter, kan het smakeloo- zer? (Men zou denken van niet, maar 't is toch zoo. Naderhand komen nog gro ver phrases. De lezer zal blij zijn, dat ik hem die schenk. Maar curieus blijft toch de woede, waarmee deze Dr. Feenstra zich opwindt tot een kook hitte van verontwaardiging, die uit spat in den verwonderlijken strijd kreet: Terlaloe. Wat d;e beduidt, zal de lezer niet beseffen. Ik kan tot mijn spijt niet van voorlichting dienen. Als nu maar niet, o goden der too- neelspeelkunst, de heeren die Van Riemsdijk naar zijn letterkundig le ven staan, zich gaan verbeelden, dat ik op zijn verzoek of met zijn meewe- ten een en ander schreef. Bij den al- lernieuwsten vorm waarin DE KUNST zich hult of op "t punt is zich te gaan hullen, verzeker ik plechtig, dat hij er niemendal van af weet en genoege- lijk voor een paar weken naar 't zui den van Frankrijk is gegaan, een om standigheid, tussdhen twee haakjes, die voor een mogelijk volgende critiek dienst zal kunnen doen. 'In elk geval is hij niet naar de Ri viera. gevlucht uit angst voor de kri tiek. T.e bescheiden om niet te malen om wat zij zegt, heeft hij toch ook te veel gezond verstand, om zich door haar uit zijn evenwicht te laten bren gen. Hij schrijft zooals (hem dat be haagt. Dat is zijn recht. En ieder dien zijn manier niet bevalt, kijike er van af. Dat is 'h u n recht. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN RUSLAND. De toestand in Locfz wordt met den dag ernstiger. De ellende neemt er een gruwelijk aanzien en dagelijks worden er misdaden gepleegd. Her haaldelijk hebben straatgevechten plaats en liet personeel der ziekenhui zen weigert de gewonden te helpen, omclat zij bij hun barmhiaidi'gih&ids- weoic voortdurend door het gepeupel, da.t woedend is over de uitsluiting, •worden bedreigd, of door de gendar merie, die het onnoodig vindt dat toulp wordt geboden aan de gewonde op roermakers, worden bemoeilijkt. Zeer slechte berichten komen ook uit de provincie Gourie, in Transkau- kas'ë, waar, tengevolge van den slechten mails-oogst van dit jaar, de middelen van bestaan steeds gerin ger worden. De ellende is er vreeselijikde kin deren loopen uitgeliongerd en half naakt langs den weg en met hangen angst ziet men de komende koude, hevige regens en wind tegemoet. De ziektegevallen breiden zich schrikbarend uit onder vrouwen en kinderen en medicijnen kunnen ze zich niet verschaffen. Te Samara wordt het aantal werlc- loo-zen steeds grooter, epidemics heer- schien onder de bevolking. Een uitge hongerde menigte Tartaren heeft zich daar voor het huis van dien gouver neur opgesteld, onder den lfreet' „Brood en weak DE MOORD OP HERZENSTEIN. Thans is, volgens de „Correspon- dance Russe", het voor-onderzoek in zake den moord op liet gewezen Doe- ma-lid Herzenstein begonnen. De drie le-dlen van den „Bond van echt Russi sche lieden", die door het hoofd van den bond, Juskiewitsj Krakowski, tot dien moord waren aangezocht, maar weigerden, hebben een zeer bezwa rend getuigenis tegen genoemden; Kra- kowski afgelegd. De man, die ten slotte het complot leidde, een zekere Polownief, ook Sosjka genoemd, moet tot de voorname leden van dén bond gerekend wonden, daar hij met .Doe- browin en Paris jkewitsj was aange wezen om de deputatie uit. te maken die aan minister-president Stolypin het verzoek zou overbrengen om re- geeringssteun voor den bond. DE GEVOLGEN VAN NIEUWS GIERIGHEID. In een ledig staande woning te Amoer, een voorstad van Jekaterinos- laf, wanen door de politie drie bom men gevonden. Ze werden voorzichtig overgebracht naar een plaats, waar men ze zou doen ontploffen. Drie ko zakken-officieren waren nieuwsgierig naar het uiterlijk der bommen. Een va.n hen kon niet gelooven, dat zulke blikken bussen zoo hoogst gevaarlijk konden zijn hij nam er een op, waar op deze ontplofte. De officieren en een politieagent werden op de plaats gedood, een inspecteur van politie werd zwaar gewond. KOEROPATKIN'S ONTVANGST door den Tsaar op Tsarskojc Selo vdrwekt groot opzien in Petersburg de generaal schijnt weer geheel in c'e gunst gekomen. De Tsaar zou hem aangeboden hebben opnieuw in den actteven dienst te treden en Koeropat- kin zou dan stadhouder van den Kau- kasus worden. NEGEN WAGGONS DOCUMENTEN. In .met minder dan negen goederen wagens worden deze week uit Chabo- rofsk in Oost-Azië te Petersburg ver wacht de documenten betreffende de rekenplïchlighiei'd uit den tijd van den ooiUog. KOSTEN DER RUSSISCHE POLITIE. De geweldige stijging der kosten van de Russische politie geeft de Cor- respondance Russe in onderstaand staatje In 1902 93,187,205 roebels. In 1903 99,762,633 roebels. In 1904 114,727,078 roebels. In 1905 106,602,697 roebels. In 1906 131,228,849 Toebels. Onder deze sommen zijn1 niet begre pen de kostön der gendarmerie De begTootimg van onderwijs stelt zich tevreden met 52 millioen roe bels. Uiit andiere Landen. COMBES WEDER OPGETREDEN. Een particulier telegram uit Parijs dato 7 Januari aan het „Handels blad" meldt ..Een artikel vain Combes in de „Neue Frede Prelsse" wekt veel beroe ring in de politieke kringen. Op dit oogenblik, nu het ministerie-Clemen- ceau op het punt staat van' vele zij den ie worcldn aangevallen, ziet men In het art,heel van Combes de voor bode van het wederoptreden van „pe tit père" i de Temps" toont zich on rustig', de „Débats" is geheel in de war; dit laatste blad meent zelfs, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat Combes zal zeggen, dat onder handeld moet worden met den Paus C.ombes immers is ongeveer de eenige die zulk een voorstel zon kunnen doen, zonder voor pausgezind te wor den gescholden hoe het zij, men is in spanning over alle intrigues tegen het ministerie en over het wederop treden vain Combes. den aanval van Zaterdag waren iO dooden en 30 gewonden, eeoiige van de laatsten zijn iin dén loop van den dag bezweken. De verliezen van Rai- soeli zijn niet bekend. Een neef van hem moet gesneuveld zijn. Enkele van de aanzienlijkste onder de door Raisoeli gevangen gehouden men- schon waren niet onder de invrijkeid- gestelden, o.a. Arrar, een bescherme ling van Portugal, en drie van zijne blo e dveiwv anten Men verwacht, dat de vermeeste ring van Sinat in het geheeüe land in druk zal maken. Hot zal nu misschien mogelijk woorden, belastingen te hef fen, zonder welke op den duur alle regeer en onmogelijk is. DE GEVONDEN SOM IN HET SEMINARIE TE VERSAILLES. Dé „Gaulois" deelt medé, dat de 250.000 francs, die in het groote minarie te Versailles gevonden zijn, afkomstig van giften en bestemd va ren voor do opleiding van arme se minaristen. Deze som bestemd uit effecten, met goedvinden van dek staat aangekocht Zii was, op bevél van den Paus, in het seminarie gelaten. Maar de re- 'gcering die er van afwist, zou het geld opgeëdscht hebben. Volgens dé socialistische „Petite République", zou men niet 250.000 francs gevonden hebben, maar rente titels van die waardie, dus een for tuin van 6 millioen.; de som zal voor om liefdadig doel bestemd worden. RAISOELI VERSLAGEN. De correspondent van de „Köln. Ztg." seint over de gevechten met. Raisoeli d.d. gisteren uit Tamdzjer Van hedenochtend tot den avond' ben ik in het kamp van de M-ehalla geweest. Reeds in den vroegen och tend werd de vesting Sinat met kanon beschoten, De soldaten rukteto vervol gens tegen Sinat op, dat door Raisoeli zijn familie en zijn aanhang ont ruimd bleek te zijn. Vermoedeliik hééft Raisoeli, eené omsingeling vree- zen.de, zijuie vesting tegen midder nacht verlaten. Ook het vastberaden optreden van dé Mehalla op Zaterdag heeft onge twijfeld niet. nagelaten, indruk op hem te maken. Hij moet zich eerst naar de Beni Ar,ros gewend hebben w-aar hij eemiige goede vrienden heeft. De Zaterdag licht gewonde aanvoer der Boeghdadi reed het eerst Sinat binnen én zorgde.daar bij het binnen trekken van de troepen voor de orde. Het huis van Raisoeli was door ge schutvuur licht beschadigd. Dit huis en alle andere huizen in Sinat wer den, nadat alle bogeerenswaardige buit weggebracht en dé door Raisoeli gevangen gehouden menschen on geveer 20 bevrijd waren, in brand gestoken. De soldaten gaven zich daarna aan plundering over. Ontzag lijke hoeveelheden levensmiddelen, huisraad en patronen vielen in hun handen. Een onafgebroken stroom van zwaar bepakte vroolijke krijgslie den bewoog zich van Sinat naar liet kamp. Ook de dorpen uit den omtrek na men aan de plundering deel. Vele muildieren warén met den inhoud van do onderaardsche graanschuren van Raisoeli bepakt. De w-aarde van den buit beloopt wie duizenden du- ros. Tegen 4 uur 's middags verzamelde Boeghdadi dé aanvoerders en de sjeiks te Sinat om zich heen. Onder de thee werd raad gehouden. De Me halla zal té Sinat in garnizoen ko men. In den eersten tijd zullen krijgstochten tegen de omliggende dorpen en tégen Raisoeli zelf onder nomen worden. Het bleek, dat Raisoeli Zaterdag de verdediging had geleid van een boven zijn huis op dén berg kunstig «re- maakte stelling af. De verliezen van de Mehalla bij WETEN EN WERKEN. Maandagavond trad de lieer E. Heimans uit Amsterdam als spreker op. Deze natuurkenner gunde den talrijken aanwezigen een kijkje inde vogelwereld. Zijn taak werd veel vergemakkelijkt door de vertooning van een uitgebreide verzameling zeer du-'delijke lantaarnplaatjes. De heer Heiimans wees er op, dat de fotografie een belangrijke rol is gaan spelen in de bestudeering van het dierenleven. Vroeger kreeg men niets dan gefantaseerde schilderijen en teckeningen, maar nu is er een streven, om de dieren in hun natuur te fotografeeren, waardoor men een echt stukje levendige natuur krijgt. Dit gaat echter met. veel moeilijk heden gepaard, en eischit, behalve een uitgebreide kennis van het die renleven. ook veel geduld en volhar ding. In Engeland drijft men het zoover, dat er zélfs 'levensgevaar aan te pas komt. Dit doet onze Hollaiid^ sche fotograaf Zwaairdhuizen (werk zaam fvoolr Artis) wel niet, maar toch kost ook hem het maken van zulke foto's veel opoffering. Spreker mocht zich in een aandach tig luisterend en kijkend auditorium verheugen. Aan het einde van zijn voordracht werd hij met een krach tig applaus gehuldigd. R.-K a t h. Volksbond. Maandagavond hield de Afd. Haar lem van bovengènoemden Bond een al gem e ene vergadering in haar ge bouw St.-Bavo". De voorzitter, de héér Guskens, heette de talrijke aanwezigen van harte welkom en wenschte hun met eenige goedgekozen woorden een aan genaam jaar. Nadait de notulen waren gelezenen goedgekeurd, deed de voorzitter nog de volgende mededeélingen le. Dat op 24 Januari a. s. een al- gemeene vergadering der R.-Kath, Iviesvereeniging zal plaats hebben, waar dan als spreker zal optreden do heer Mr. Dr. Kooien, lid der Tweede Kamer, en waartoe introductie is toe gestaan. 2e. Dat er een collecte zal gehou den worden voor de stakende draad trekkers te Helmond, welke spreker aanbeveelt. Hierna werd het woord gegeven aan den spreker Yan dien avond, Jhr. Mr. Frank K. van Lennep, dr op een heldere en duidelijke wijze uit eenzette hét nut eener verzekering tegen de geldeOijke gevolgen van on vrijwillige werkloosheid. Spreker spoorde daairom met klem van woorden aan dat vooral de vak- vereenigingen deze zaak zouden ter hand nemen. Een luid en krachtig applaus be loonden den spreker voor zijn redevoering, en nadat Mr. Van Lennep nog een tweetal vragen had beantwoord, bedankte de voorzitter den spreker namens de vergadering met eenige hartelijke woorden. Thans ging men over in een huis houdelijke vergadering. De collecte voor de stakers te Hel mond had 'opgebracht f 14.65. Sluiting van Tapper ij en. Naar aanleiding van een opmer king van Fidelio in zijn laatste Za- terdagalvondpraatje, wordt onzeaan- dach. er op gevestigd, dat op Nieuw jaarsdag verschillende tapperijen niet op last van den burgemeester, maar door de eigenaars zelf waren gesloten. Daairvan male en wij gaarne mel- d:ng. Militaire Zaken. Het aandeel der gemeente Haar lem in de lichting 1907 te leveren, be draagt voor volledige oefening 160 man en voor korte oefening 68 man. De nazitting van den Militieraad in het 2e district van Noord-Holland zal gehouden worden op 29 Januari e k. in „den Doelen" te Haarlem. HET TOONEEL. HET HOOGSTE RECHT" DOOR DE „NED. TOONEELVEREEN IGIXG Het (hoogste redht! Welk is dat recht? Volgens Ina Boudier— Bakker iu dit stuk is dat het redht der kinderen op de liefde en de zorg hunner ouders; aan dat recht moeten zij alle andere rechten opofferen; daarvoor moeten zij hun eigen recht op liefde en geluk achter stellen; de kinderen gaan vóór alles en allen, want, zooals de vrouw zelf in 't laatste 'bedrijf zegt, ze heb ben „de hoogste redht en." En die overtuiging heeft Ina Bou dier—Bakker aanschouwelijk in (haar stuk belichaamd. Een vrouw, een kinderjuffrouw, is op haar 17e jaar met een ouderen man van hoogeren stand getrouwd, die voor dit huwelijk, tegen den zin zijner familie gesloten, zijn vooruitzichten op een loopbaan in de diplomatie heeft moeten opgeven en burgemeester op een dorp is geworden. Zij hebben twee kinderen, maar de vrouw voelt zidh niet -gelukkig, want hij is een hard en heerscfnzuchtig wezen, dat altijd zijn wil doordrijft, zonder zijn vrouw zelfs te raadplegen: hij gebiedt en beveelt. Zoo heeft 'hij ook de kin deren buitenshuis gedaan en van de moeder gescheiden, om ze bij zijn moeder te doen opvoeden, Voor haar is t huwelijk een desillu sie geworden; geluk en liefde vindt ze niet. Totdat... ze eindelijk den man ontmoet, dien ze werkelijk lief heeft en die haar ook bemint. Eu nu zal ze haar recht op liefde en geluk eindelijk doen gelden; en zc besluit met hem heen te gaan. Maar daar bemerkt ze, dat haar dochtertje, dat ze eigenlijk niet kent, maar nu met dé vacantie. thuis komt, verkeerdo neigingen heeft, op een ge vaarlijk oogenblik in haar leven is, en behoefte heeft aan leiding. En dan offert zij iiaar liefde voor dien man op, besluit zij te blijven on zidh geheel aan de opvoeding van haar kind te wijden. Want dót heeft het hoogste recht. Is die oplossing juist? Wuren er geen kinderen geweest, die de moe der thuis hielden, had de echtgenoot® dan haar man mogen verlaten, om een ander te volgen, dien zij later heeft lief gekregen? We zullen ons in die ne-venvraag- stukken niet verdiepen, want we heb ben de oplossing te accepteeren, die de schrijfster ons aan de hand heeft gedaan. Ina BoudierBakker is nog niet lang gehuwd, misschien is zij wel moeder, en nu heeft zij in het huwe lijksleven het recht der kinderen als het hoogste re dit begrepen, waar voor de moeder alle andere stommen in haar (hart 't zwijgen moet opleg gen. En wo (hebben dus maar te vra gen wat zij hiervan in haar stuk heeft teredht gebracht. Welnu, 't is een eenvoudig stuk van mooie emotie geworden; groote en hef tige scènes, dan alleen in 't laatste bedrijf, komen er niet in voor; sterke dramatische effecten zal men er ook niet in vinden, en toch loopt 't met een spannenden climax naar het slot op; hier en daar sleept 't wel eens wat in den dialoog, vooral in 't tweede be drijf, maar over 't algemeen is deze todh -boeiend. Het is een knap, gevoe lig stuk, doordacht tot in alle détails en zonder tooneeltrucsj" en al krijgt men den géheelen avond geen gewel dige scènes, men blijft geboeid door de eenvoudige, ware kunst, en het gevoelige talent van den schrijfster.- „Het (Hoogste Redht" is een tooneel werk, dat veel in ons eigen gevoels leven kan wakker roepen en een ge voel van droeve schoonheid achter laat En mooi, zeer mooT was ook het spel van de „Nederlandsche Tooneel- vereeniging". (Mevrouw Van der Horst speelde de rol van de ongelukkig in het huwelijk getroffen vrouw en gaf ons gelegen heid om, na haar groote rol in Van Riemsdijk's „Hoog Spel", er ons met blijdschap oveT te verwonderen, dat haar talent nu zij uit de Ileijer- mansperiode los komt zich naar den kant der veelzijdigheid gaat ont wikkelen, wat in de vertolking der 'veelzijdige emoties en gevoelsslinge-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1