HAARLEM'S DaGBLAD Rechtszaken Feuilleton, De Verdwijning van Gerald Rathbone Sfadsnieifwi Eenige gegevens over den Arbeid in HaaHem en Omstreken gedurende Nov, 1906 Ai an' de pa® verschenen aflevering1 van beft Maandschrift van beft Cen traal Bureau voor -dJe Statistiek ont- leeaien wij het navolgende over de maand Nov. 1906 KAMER VAN ARBEID VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT TE Beverwijk. In November loo- ,r ün de werkzaam-h edein in het bdoem- boületnbedirijf ten einde. De los-vaste arbeiders blijven nog eeoigen tijd werkzaam aan hiet dekken van de bollen, waarna sommigen hunner nog gedurende korten tijd (enkelen tot in December) werk "vinden met, „diep- Bpi'ttetn". De verstandhouding tusscben pa troons en werklieden w.a>s goed. Haarlem. Gedurende de maand November waren de aJgeanesne toe stand in het bedtrijf en de stand der arbeidsmarkt normaal. Dainik zij het buitengewoon gunstige wieder konden de buttenwerkzaamheden voorspoedig tón einde worden gebracht. Evenals andere jaren werden ook thans tegen het einde der maand de losse arbeiders ontslagen. Hill eg om- De stand der ar beidsmarkt wias vrij gunstig. Het VGrsfcvtrije wieldler kwam dlecn lossen ar beiders, die in dien regel tegen begin November ontslagen worden wegens de periodieke vermindering v-anwerk- zaamh'edten, zeer ten goede'. Slechts 4 pCt. van dé werklieden bij de bloem bollenteelt was werkloos. De verstandhouding tusschen werk gevers dn arbeiders1 bleef goed. S assenhieim. Wegens ver mindering van werkzaamheden wer den een aantal losse arbeiders ont slagen, die du, in tegenstelling met vorige jaren, sléchts bij hooge uitzon dering werk vonden met het „schie ten" van slooten", omspitten en verbe teren van land, enz. In de gemeente Rijmsbur^ worden idle meeste losse ar beiders gewoonlijk tegen half Novem ber ontslagen. Deze personen vinden evenwel in den regel ander werk (o. a. met den Verkoop van groenten), zoo- dat van eigenlij,ke werkloosheid niet kan worden gesproken. De verstandhouding tusschten pa troons en arbeiders gaf der Kamer geen aanleiding tot bijzondere opirter- kiugen. De nu volgende mededeelingen be treffen alle Haarlem. Zoo meldt de Kamer voor de C o n- fdctiiiebedrij ven: Over het algemeen veroorzaakte de zachte weersgesteldheid een mih of meer gedrukte stemming in alle door deze Kamer vertegenwoordigde be drijven. In bet bedrijf dei- heereuktóer- maJkerij was aan de groote zaken nog voldoende werk, doch voor de kleine zaken en de ailileenwerkende patroons was de toestand minder gunstig. De drukte in de da/meskleedermakerijien verminderde wegens vordering van het seizoen. Daarentegen 'hield de in het vorige rapport ten opzichte van confectiefabrieken geconstateerde meerdere drukte aan, terwijl eveneens in die dameSho edenimakerijien nog ee nige verlevendiging te bespeuren bleef. Stoffenververijen, br ei-in ri ebtingen en wascli- en str ij kinrichtingen had- dietn geregeld werk, terwijl ook de toe stand in bontwerkerij.en bevredigend wias, hoewel het fraaie weder in het bijzonder op dit bedrijf een rnlindei gunstigen invloed oefende. Zadlelmiakeirij,en Imddön slechts ma tig werk. Het schoenmakersbedrijf gaf nog steeds geen reden tot tevreden heid. Aangaande de Metaalindustrie valt het volgende te vermelden1 De gunstige toestand in de metaal industrie (grootbedrijf) handhaafde zich. De seizoendruktë bij burger spie den was daarentegen thans geëindigd, terwijl in de rijwielindustrie de ge wone seizoen slapte bleef heersohen. De riapte in heft bedrijf der machi nale houtbewerking nam toe. In de overige onder deze Kamfer ressortee- rende bedrijven bleef de toestand sta- ti onnaar. Tusschen gezellen en patroons in het burgersmidsbedrijf werden onder handelingen geopend over invoering van loonsverbooging. Over de Voediings- en Genot middelen Voor brood- en bescbuitbakkerij en trad verlevendiging in, in verband met .het naderende St. Nicolaasfeest- Voorts ondervonden koek-, suiker- en banketbakkerijen, kunstboterfabrie- keu, likeurstokerijen en slagerijen iets meer drukte, terwijl ook in fa brieken van verduurzaamde levens middelen en in azijmfi abri eken nog dr.uk werd gewerkt. Daar entegen bleef in bierbrouwerijen en mineraalwater- fa brieken de slapte aanhouden. De toestand in cacao- én chocolade fabrieken en tabaks- en sigarenfabrie ken bleef stationnair. Voor tabaks- en sigarenfabrieken be stond evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. In aile ove rige bedrijven, boven genoemd, over trof liet aanbod de vraag van werk krachten. EEN BELANGRIJK RAADSSTUK. T eg eai de Werkloosheid. Zooais we reeds in de stad'soplage van ons vorig nummer mededeelden, hebben B. en W. advies uitgebracht over het adres van de Kamer van Ar beid voor de Metaal- en Houtbewer king inzake -een onderzoek naai' de maatregelen tegen de geldelijke na doelen van gedwongen werkloosheid, welk adres ook door andere Kamers van Arbeid en particuliere vereeni- gingen of commissiën ondersteund wordt, „Waar een dergelijk verzoek tot Uwen Raad wordt gericht", meenen B. en W., „achten ook wij de zaak van genoegzaam belang om medewer king te verleenen tot het in het leven roepen eener commissie" enz. Derhalve stellen zij den Raad voor het volgende vijf-ledige besluit te ne men I. Over te gaan tot het instellen eener Commissie, welke tot taak zal hebben liet doen van een onderzoek naar het al- of niet bestaan van ge dwongen werkloosheid in de verschil lende bedrijven binnen deze gemeen te, heft beramen van middelen tegen gedwongen werkloosheid, inda/n zij blijkt te bestaan, alsmede tegen de uit die werkloosheid voortvloeiende geldelijke nadoelen, en voorts deswe ge aan den Raad verslag, uit te bren gen en, zoo noodig, voorstellen te deen. II. Te bepalen, dat die Commissie zal bestaan uit tien leden, van wie 5 zullen zijn leden van den Raad.' de zer gemeente. III. Tot bestrijding van eventueele kosten ter beschikking van gemelde Commissie te stellen een bedrag van 200, behoudens nadere financieele regeling betaalbaar op den post volg nummer 236 d'er begrooting, dienst 1907. IV. Over te gaan tot de benoeming van de vijf Raadsleden, die ftn de Commissie zitting zullen hebben. V. B. en W. uit te nioodigen tot in zending eener aanbeveling van dub beltallen, ter benoeming van de ove rige 5 leden der Commissie. Hinderwet. Door B. en W. is aan de Naamloo- zo Vennootschap „Stoommeubelfa- briek „de Phoeniix" voor eenen proef tijd van één jaar vergunning ver leend tot oprichting van eene in richting voor machinale houtbewer king (meubelfabriek), waarbij als be weegkracht een gasmotor van 8 paar- dekrachten zal worden gebezigd, in het petrceel aan de B aken essergir acht no. 19—23. GRAAF VAN BYLANDT. Graaf van Bylandt, onze gezant te Konstantinopel, die te Weenen een operatie heeft ondergaan, is ingevol ge zijn wensch voor verdere genees kundige behandeling naar zijn va derland vervoerd en wordt weldra in Den Haag verwacht. de RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Men schrijft uiit Dinxperio aan „N. R. Ct." Ook onze gemeente zal in cbe Duit- sehe Rij'ksdagverkiezingen worden be trokken. De socialisten in het district Recklinghausendie voor hun Candi da at F. Pokorny, te Bochum, ijverig progag.eeren, konden in de' naburige grensgemeente Suderwick, waar ze eene vergadering wilden houden, geen zaal krijgen, terwijl ze in hun spre ken van overheidswege belemmerd worden. Ze hebben nu besloten in het feestgebouw alhier eene meeting te beleggen, waai* ze de kiezers uiit de Pruisische grensplaatsen hopen te ontmoeten. Dinsdag werden op ruime schaal aanbevelkngsbiljett.en voor hun candi- daaft verspre'd. Siie£sS»üfi HOFBERICHTEN. De Koningen zal lieden een diner aanbieden aan de commissie in Ne derland van het comité tot het laten bewerken van het geschenk der in gezetenen van Ned.-Indië aan H. M. De Koningin heeft goedgevonden de Indische zaal ten Koninklijke Pa- leize voor de hooge autoriteiten ter bezichtiging te is tellen. Daarvan is reeds Maandag gebruik gemaakt door de Ministers en andere over heidspersonen ën zou dit Woensdag het geval zijn met de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, terwijl tegen a. s. Vrijdag het vreem de gezantschapscorps tot een bezoek is uitgenoodigd. Prins Hendrik kwam Woensdag avond .te 8.57 langs het Staatsspoor van het Loo in Den Haag terug. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is voornemens in de laatste week van deze maand met de openbare behandeling der Staats- begrootmg een aanvang te maken. De behandeling van1 het Arbeids contract, waaromtrent de Memorie van Antwoord wordt voorbereid, kan na het Paasóhreces worden te gemoet gezien. KINDERWETTEN. Woensdag is te Utrecht een verga dering gehouden van kerkeraden dei* Ned. Herv. gemeenten in de provin cie Utrecht, ter bespreking van maat regelen in zake de Kinderwetten. Ver tegenwoordigd waren 38 kerkeraden. Besloten werd tot de oprichting van een vereeniigintg vanwege de ker keraden der Ned. Herv. gemeenten in de prov. Utrecht voor kinderzorg. Voorts werd een commissie be noemd welke de zaak verder zal lei den. In deze commissie hebben zit ting de he er en dr. A. W. Bronsveld, voorzitter P. A. Lens, secretaris G. C. van Beynum, mr. W- Th. Grotlie van Schellach en dir. J. H. Adriani, allen te Utrecht, terwijl verder de classical®, besturen van Amersfoort en Wijk-bi j-Duurstede elk twee leden zullen aanwijzen. EEN CURIOSITEIT. Als curiositeit zendt men liet vol gende adres, zooals dat voorkwam op oen pakje, dat dioor de post bezorgd werd aan de infanteaiiekazerne te Amersfoort liet 5 reeszeemmt 4 Kamppaajee eens tee batted jon A amnniansvoort An den heer Wil Lem Smeedoopen afgee zonden G Heer Snee loop pen Zant berg bij Kampen. ONGELUKKEN. Een 18-jarig persoon te» Amsterdam heeft zich pea* ongeluk im de rechter borst geschoten, toen hij bezig wias met het naaien van een geladen revol ver. Hij werd levensgevaarlijk ver wond' en is in heft Binnengasthuis op genomen. Te Katwijk aan den Rijn is Dins dagavond een heer, die op de laatste tram naar Katwijk aan Zee wilde stappen., onder die tram geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hij werd gedood. OP EEN KRIB. De stoomboot „Burgemeester Van Marie" van Deventer .naai* Amster dam, is Dinsdagnacht haaf drie bij Kampen boven de brug op een der kribben gevaren. Aan de Zwolsche nachtboot, later geholpen door de De venter nachtboot „Daventiria", beide van Amsterdam gekomen, is heft mo gen gelukken de „Van Marie" tegen 6 uur Woensdagmorgen vlot te krij gen, waarna deze een paai* uur later de reis naar Amsterdam voortzette. BRANDEN. Te So er enden ck (N.-Br.) is de boer derij van dien hear B. Daans door brand vernield. De inboedea ging ver loren, doch. het vee werd gered. Alles w.as verzekerd. AVERIJ. Woensdagmiddag passeerde op het IJ de sleepboot „Rotterdam", schip per Van Os, met een sleep vaartuigen achter zich1, komende van Rotterdam. Ter hoogte van den Oostertoegang werden eenige vaartuigen van de sleep losgeworpen, waaronder zich bevond het ineft stukgoederen beladen lichterschip „Germaan", schipper Kraan, van de reedierij „De blauwe Ster". De sleeptros raakte onklaar aan het achteranker van de „Germaan", en daar de sleepboot doorstoomde, trok zij de „Germaan" met zulk een vaart tot zich, dat deze met lueft achterschip tegen den Meppelersteiger opliep en daaraan zware averij toebracht. Van de „Germaan" werd heft berg hout aan dén achtersteven geheel in gedrukt. VOGELS IN „VOGELKASTJES." Welke vogels kan men als gasten verwachten in de broedkastjes, die in onze tuinen worden opgehangen? De redactie van ,,De Levende Na tuur" noodigde haar lezers uit, hun er varingen dienaangaande bekend le maken. De Iheer J. L. F. de iMeijere. te Eede, deelt de zijne mee in (het laatste num mer van dat tijdschrift. In 1905 broedden hij hem in vier kastjes o.a. de koolmees, de pimpel mees, de zwarte mees en de draaihals. Dit jaar had de schrijver 15 kastjes (hangen. De meeste dezer werden in den win ter door de vogels als slaapgelegen heid gebruikt. Later, toen de broed tijd kwam, broedden zij er in. 'De vogels, die er hun huwelijksbed je in spreidden, waren: pimpels, mee- zen, een kwartkopmees, een draaihals, een spreeuw, een grauwe vliegenvan ger.. De draaihals betoonde zich bijzon der naijverig en moordzuchtig, zooals trouwens zijn aard is. Uit een der nesten wierpen zij de jonge vogels naar buiten en ruimden bet kastje schoontjes uit. Het was op 14 Mei en de schoonmaaktijd nog in herinne ring! Dit kan misschien als verklaring ;elden. In andere nesten pikten zij de eieren stuk. Eciht, draaihalzen-werk! Overigens stierven onderscheidene vogels op 'hun nesten en bij onderzoek bleken zij verwond te wezen. Ook draaihalzen-werk? Neen, ditmaal was een hondenbor stel de schuldige. Ik heb nl. vertelt de schrijver -een langharige collie, die eiken dag flink" geborsteld wordt. De borstel, waarmede dit geschiedde, lag door gaans op een tafeltje in de waranda. Nu had ik meermalen opgemerkt, dat vooral pimpelmeezèn (het hondenhaar uit den borstel plozen en naar haar nestjes droegen. Eens echter zag ik een pimpel met zoo'n vaart tegen (het glas der waranda vliegen, dat ze be wusteloos neerstortte en eerst gerui- men tijd later weer voortvloog; on mogelijk is het dus niet, dat de mee- zen haar inwendige verwondingen buiten de nestkastjes opdeden, om vervolgens in of bij haar nest te ster ven. Natuurlijk kreeg sindsdien de Ihon denborstel een ander plaatsje. Dat de dood der vogels het gevolg zou zijn van ondoelm'atige inrichting der nestkastjes, al is de mogelijkheid niet buiten gesloten, mag nog niet worden verondersteld. Nader onder zoek blijft dienaangaande zéér ge- wensdht. Ik voor mij meende de oor zaak elders te moeten zoeken en die ook gevonden te hebben. INGEBROKEN. Woensdagnacht is ingebroken inde tent, staande op de ijsbaan „Lih- na eusparkkwarfder'en in eigendom toebeho o rende aan den lieer F. B. Korthals. Ontvreemd zijn twee kistjes sigaren, vijf blikken bussen met cho colade-tabletten, 1 kistje nogatblok- ken, 12 pakken chocolade-tabletten, elk inhoudende 30 stukseen bus in houdende 5 kilo oliocoladepoeder Van den. of de dader(s) geen spoor ts ontdekken. Evenwel zij opgemerkt, dat de afsluiting van de 'tent hoogst gebrekkig was (de deuren voorzien van houten knoppen, waren meft een dun ijzerdraadje afgestoten) wat na tuurlijk thans woirdt verbeterd. LETSEL DOOR SCHULD. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd in hooger beroep behandeld de zaak van den 27-jarigen (rijwiel- en motoirhersteller, die door de Amster- damsche Rechtbank was veroordeeld tot 14 dagen heentenisstraf, wegens het door schuld veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Op '16 Mei 1906 reed hij, volgens de dagvaarding, in zeer snelle vaart., zonder voldoende uit te wijken, het waarschuwingssignaal te doen hoo- ren en liet remtoestel in den juisten stand te brengen of zich te vergewis sen dat dat toestel behoorlijk werkte en in den juisten stand was gebracht, over de Stadhouderskade bij het Von delpark en hij reed toen aan de 27- jarige mej. A. H. van ZutphenLig- tenhorst. die op haar rijwiel kwam aanrijden. De dame viel op den grond en werd bloedend verwond, be kwam een hersenschudding en een kneuzing van het linkerooc* en een breuk van het neusbeen. Gedurende 30 dagen werd zij in het ziekenhuis verpleegd. Het O. M. had 3 maanden hechtenis geëischt. Omdat, hij het gebeurde als een ongeluk beschouwde, was bekl. in hooger beroep gekomen. Evenals in eersten aanleg gaf hij to® snel gere den te hebben, maar niet daardoor had het ongeval plaats gehad, doch door het zenuwachtig worden der wieMjdster, die verkeerd uitweek, waartegenover een der Raadsheeren beklaagde opmerkzaam maakte op zijn groote roekeloosheid, op een diruk uur de glooiing van het Vondelpark in zeer snelle vaart te nemen. Door die groot® vaart werd de juffrouw ze nuwachtig, wat niet te verwonderen Getuigen weerden niet gehoord. Jhr. mr. Van den Brandei er. de advocaat-generaal, stelt aan de be stuurders van autocars en automo bielen, die een blijvend gevaar ople veren voor mensch en daer, dezen eisch, dat ze die voertuigen behoor lijk besturen. Beklaagde heeft er zelf op gewezen, dat die bestuurders gaandeweg het vermogen verliezen om onderscheid te maken tusschen snel en langzaam. Aanvankelijk be ginnen zij zeer zacht te rijden, maar gaandeweg wordt de vaart versneld. Dat is de vloek die op bestuurders van autocars en automobielen rust. Nog dezer dagen kwam in een be kend tijdschrift een artikel voor, waarin er op gewezen wordt, dat de bestuurders zich absoluut aan niets ■meer storen en met hoongelach over dieren heengaan. Zoover gaat deze bekl. niet, maar het is karakterisee- rend voor de bestuurders dier voer tuigen ze weten geen maat meer. Maar kaïn dat nu als excuus gelden? Geenszins. Beklaagde rijdt 41/2 jaar in het openbaar, hij kent dus volko men wat er aan vast is. Niet het plotseling door een onvoorzien® om standigheid onklaar worden eener rem, zou bekl. schuldig hebben ge maakt zijn roekeloosheid zit hierin, dat hij zoo ontzaglijk groote vaart heeft gehad, terwijl hij reed in bevolkste buurt van Amsterdam op eeu tijd, dat er veel publiek is. Dat de daane hierdoor zenuwachtig, ver bouwereerd werd, kan bekl. niet als een verzachtende omstandigheid aan voeren. Hij is verplicht er voor te zorgen, dat hij zijn machine zoodanig in zijn macht heeft, dat hij haar on middellijk kan doen stilstaan. Wan neer wij zien hoe herhaalde malen de automobilisten gevaar blijven op leveren, daar rust op den rechter de taak een gevoelige straf op te leg gen, om de maatschappij te bescher men. Een straf van 14 dagen hechtenis is veel te gering en staat niet in ver houding tot het toegebracht letsel en •kan ook niet goed gemaakt worden door de kosten der verpleging en het verschaffen van een nieuw rijwiel op zich te nemen. Al spij't "t het O. M. voor dezen bekl., in het belang der maatschappij eischte hij vernietiging van het vonnis en, opnieuw recht- doend®, oplegging van 3 maanden hechten' sstr af. Mr. Ed. Philips, als verdediger op tredende, pleit allereerst ontslag van rechtsvervolging, op grond dat het bekomen letsel niet voldoende in de dagvaarding is omschreven, subsidi air vrijspraak, omdat het zedr be langrijke nadeel hier niet is bewezen. De deskundige verklaarde voor de Rechtbank, dat een hersenschudding levensgevaarlijk kan zijn, doch dat deze hersenschudding van zeer lich ten graad was. In haar vonnis draait de Rechtbank deze woorden om en zegter is hier wel een lichte her senschudding, maar een hersen schudding kan levensgevaarlijk zijn. Dit is heel wat auders. Het hard rijden van automobielen wil pl. niet in bescherming nemen, maar als jurist komt het hem voor, dat de schuld van bekl. niet is bewe zen. Als de juffrouw goed uitgewe ken had en nieft zenuwaclilig gewor den was, zou er niets gebeurd wezen. Ook staat het niet vast, dat de juf frouw zenuwachtig werdze kan evengoed niet met het rijwiel terecht gekund hebbeneen zoodanige juf frouw is even gevaarlijk voor het ver keer als een automobilist. Pl. betoogt vereer, dat de hoofd schuldige in deze niet de man, doch de motorfiets is. De man wordt be- heerscht door zijn fiets, de fiets is de auctor intellectualis om zoo te zeg gen. De vaart der machine hangt niet af van de menschen, maar van de machine. Ookde wet is een hoofdschuldige. Art. 15 der Motor- en Rij wiel wet geeft volkomen vrijheid aan den automobi list zoo hard ie rijden als hii wil, als hij de veiligheid ma air niet be dreigt. Dat systeem is het dempen van den put als het kalf verdronken is. Van bekeuring wegens te hard rij den, hoort men nooit j als een onge val is gebeurd, maakt men verbaal op, doch dan is het te laat. Ook andere feiten werpen op de zen bekl. een gunstig lichthij ging niet aan den haal na het ongeluk en vormt dus een groote uitzondering op automobilisten. Hij vergoedde voorts de kostenniettemin is een civiel® procedure tot. schadeloosstelling uit gelokt, zoodat bekl. ook nog gestraft zal worden met e«en civiel proces, hoewel hij alles deed om de juffrouw tevreden te stellen. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op 16 Januari a. s. PERS-OVERZICHT DR. KUYPER BUITEN DE KAMER. „De Standard" schrijft naar aan leiding van de telkens weer opdui kende berichten omtrent 'het weder intreden van dr. Kuyper in die Ka mer „Het gaat Rechts in de Kamer zoo goed als 't maar hoeft. Ook van 1877 —1894 heeft dr. K. niet in, maar buiten de Kamer zijn kracht ge zocht, en er zich waarlijk niet slecht bij bevonden. Hiermede is niet. gezegd, dat hij niet terstond zich beschikbaar zou stellen, zoo dat in het belang van onze partij noodig bleek. Dan mag wie nog niet op is en meêleeft, zich niet. onttrekken. Zelfs is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat reeds bij de aanstaande poging tot Grondwetsherziening die noodzakelijkheid zou intxedei»r De stukken kunnen daarbij zóó op biet schaakbord komen te staan, dat lan ger zich onttrekken een politieke feil zou zijn. Voorshands daarentegen kan men zeer wel in de overtuiging verkee- ren, buiten de Kamer nuttiger te kunuep wezen dan i n het parlement, en toch. goed Antirevolutionair zijn". KERKBELASTING. De „Anh. Ct.", liet artikeltje van „De Heraut" over het vonnis van den Haagschen kantonrechter in za ke de betaling van kerkelijke belas ting vermeldende, merkt er bij op .Kenteekenend is dit protest voor zeker voor de opvatXing, welke som mige orthodoxe kringen blijken te hebben omtrent de plaats, welke tie kerk in en tegenover den Staat in neemt. maar gerechtvaardigd is het allerminst. De pretentie toch, dat de kerk zou staan boven het gemeene recht en de bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek niet zonden gelden tegenover de kerk, is natuurlijk on houdbaar. omdat zij dan zou vormen een Staat in, zelf® boven den Staat. „Wat overigens „De Heraut" be weert ten aanzien van de weigering van den burgerlijken rechter, om re kening te houden met de regelingen, dóór de kerk op eigen terrein vast gesteld, dwaalt zij ten eenenmale, daar dit wel terdege het geval is, mits die regelingen geen verplicht'n- geoi opleggen aan personen, die bur gerrechtelijk daartoe niet gebonden zijn. Ook haar vergelijking met het eigen recht op handelsgebied, met het diienstbodenTecht, het recht voor militairen, enz. faalt, omdat 'n die gevallen het speciaal recht is geves tigd en de grenzen daarvan zijn vastgesteld door den Staatwetge vende bevoegdlieid is aan die catego rieën niet. toegekend, terwijl ook voor deze, behoudens de door het Staatsgezag vastgestelde speciale re gelen. wat de rechtsgeldigheid vai verbintenissen aangaat, de bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek gel den. ..De Heraut" moge het roeping en plicht achten van de Christelijke pers te protesteeren, wat zij erken 1 zou w'llen zien, zon een Inbreuk we zen op het souvereine recht van ien Staat". „Het Vaderland" merkft op naar aanleid'ng. van het protest van „De Heraut" Vooreerst toch verklaarde de kan- (Naar het Engedsch van Guy Thorne). Plotseling merkte Megbie op, dat Sir William weer op gewonen toon sprak. Vergeef mij, zed hij, bedaard, e® even lacluend'. Ik vrees, .diat ik mij zelf te ver Liet voeren. Daft overkomt mij niet dikwijls, zooals je wedt Maar je waart zoo vol waar doeringNu wil je wri zoo vriendelijk zijn mij ie laten gaan. Ik ben bang, dat ik hier al te lang geweest ben. Ek heb be loofd met Miss Poole te soupeeren. Hij gaf hem de hiand en liep haas tig weg. Megbie bleef nog even in gedachten verzonken ziftten Hij was van plan stilletjes heen te gaan, om zijne ka mers in „The Temple" op te zoeken, of misschien nog even bij zijn club aan te gaan. Hij had geen behoefte aan de on telbare vragen, en den drang van nieuwsgierigen, waarmee hij stellig omringd zon worden, als hij nog lan ger in Portland Place bleef. Hij kon niet meier geregeld denken, volkomen eenzaamheid zou hem al leen in staat kunnen1 stellen zijn ge dachten weer te verzamelen. Hij stond op om de oranjerie tever- lo.ten-, toen hij iets schitterends zag liggen op den stoel, waarop Sir Wil liam Gouldesbrough gezeten had. Heft was een sigaretten koker. Megbie besloot den koker in zijn zak te steken, met het doel hem dien volgenden morgen aan het adres van Sir William te laten terugbezorgen. Toen ging hij vlug de ba! door en verliet haastig (het huis, uit vrees nog dc.rxr iemand aangesproken te zullen worden. Heft was een mooie, heldere avond. Er hing minder rook in de lucht, dlan gewoonlijk, en de vlugge beweging van het rijtuig was opfrisschend. Wat was die Sir William toch ge lukkig Zoo dacht de journalist, terwijl hij dcor de verlichte straten reed. Hij staaft op een toppunt van roem, en _de mooie Marjorie Poole een meisje, dat iederen man gelukkig zou maken was weer vriendelijk tegen hem. Het romantische en geheimzinnige Ra-thbone-incident was geheel voor bij. De genegenheid van Miss Poole voor den jongen advocaat was zeker eene voorbijgaande geweest. Maar w at was dat toch een sombere en ge heimzinnige zaak geweest I Megbie had Gerald Rathbone ge kenid. Hij had luem dikwijls ontmoet in The Temple ear hij had veel van den vroolijken en. bekwamen jongen man gehouden. 1 Even vergeleek de schrijver het lot! van die twee mannen de één, die. hem juist verlaten had, groot, schit terend en gelukkigde ander, dien hij ©enigen tijd- geleden kende, nu volkomen weggevaagd van deze aarde in ondoordringbare duisternis. Hij zuchtte. Toen bedacht hij, dat een sigaret hem wat zou opfrisschen. Hij merkte, diat hij zelf geen- sigaret ten had, maar zijn vingers raakten den koker van Sir Walham aan dien hij in de oranjerie had laten lig- i. - Mooiin dien koker zullen, zeker wei sigaretten zijn. Hij haalde hem te voorschijn diced hem open. In een van de twee bergplaatsen zaten twee sigarötlten. Maar niet het gezicht daarvan deed' de oogen van den journalist vol ontsteltenis voor zich uitstaren, terwijl zijn gelaat doodsbleek weTd. Diep in het zilver gegraveerd las hij deze woorden Gerald Rathbone, Inner Temple. London. HOOFDSTUK XV. Eem Verloving? Toen hii Donald Megbie verlaten h.adi, ging Sir William Gouldesbrough. terug naar de kamer, waarin hij zoo- ei eri Marjorie Poole ontmoet had. Hij vond haar te midden van een kring van vrienden- en bekenden. Lady Poole zat naast haar dochter en w*as in een bijzonder goed hu meur. GtóuldJesbrough begreep dadelijk dat, terwijl hij met Donald Megbie in ge sprek was in de oranjerie, Lord M al- vin gedaan had, zooals Gouldes brough hem verzocht had. Iedereen wist 'min of meer nauwkeurig waar uit de nieuwe uitvinding bestond. Had men in 't begin van den avond iets als opgewondenheid en ongedul dige verwachting bij heft gezelschap kunnen opmerken, nu was dat dubbel merkbaar. Er was in de kamer een gegons van een druk, opgewonden ge babbel, blijkbaar was iedereen ver vuld van het sensationeel e nieuwtje. Sir William wist, dat alles ging in dfe richting, die hij wenschte, toen hij zag, dat Marjorie Poole het middel punt van de gesprekken w<as. Zij was altijd een zeer populair meisje, en kende iedereen. Maar hedenavond was het toch niet als gewoonlijk. Men kon duidelijk zien, dat Marjorie en Lady Poole heft hof gemaakt werden om haar nauwe betrekking tot Sir William Gouldesbrough. Natuurlijk kende iedereen de ge schiedenis van het engagement Maar nv scheen bet bijna zeker, dat die verloving weer opnieuw gesloten zou verdien. Gouldesbrough bedacht dit alles met groote voldoening. De veronder stelling, dat hij en Marjorie zich weer verloofd hadden, of op loet punt wa ren daartoe weer over te» gaan, kon niet anders dan een goede uitwerking hebben op die mogelijkheid. Ja, het was een gelukkige avond. Alles liep hem meeen al dat mooie zou bekroond worden door eene her nieuwde belofte van bet meisje, dat h'! beminde. Terwijl hij naar loet groepje toe- wandelde, voelde hij zich buitenge woon sterk en alles o verheersch end Marjorie's oogen rieden op hem, en er kwam een vroolijke uitdrukking in. Ei was beslist geen enkele man zoo als bij Gouldesbrough' wilde dadelijk met Marjorie naar de souperkamer gaan, maar dat ging zoo gemakkelijk niet. Onmiddellijk werd hij door velen om ringd en van alle zijden werd hij met gelukwenschen overladen. De oude hertogin van Marble Arche een oude dame, die zich zóó beschil derd' had, dat zij op een meisje van een-en-twiintig moest gelijken, legdi eene bevend® hand, schitter end van ringen, op dien arm van Gouldes brough. Zij was een echte kwaad spreekster. die heële gezinnen onge lukkig had gemaakt, een vrouw, die ncoit eene opofferende daad had ver richt, of zelfs miaar gedaohten had die niet minnetjes, kwaadwillig r onvriendelijk wanen. Toch was zij een groote daiae, e®. 3 rins es in dé „kermis der ijdel head", en zelfs Sir William kon loan nieft over het hoofd zien, zoo prooi; en belangrijk was deze eerwaardige heks. Zoo begon zij mot haar hooge, bvu tale stem - U heeft dus Aladdin nog over troffen, hoor ik. Six William. II wensch u werkelijk geluk met w gedachteruvangst, of wat hot dan w zen mag. Wij zullen u nu zeker spc dig in liet Hoogerhuiis zien. Ik zo wel willen, dat u eenige gedachten voor mij kon verzamelm. op de of?'*" tenbeurrs. Kan u daar uw machii niet heenbrengen Ik zou heel grart weten, wat sommige heeren, die het hezdt zijn van Zuid-Afrikanen, t oogen blik denken. De markt sta® aï zoo slecht mogelijk. En wee® dn zoo goed uw machine naar een mijne recepties te brengen. Het mij bijzonder veel genoegen doen weten, wat er omgaat in de haart* van sommige mijner vrler.dinrc (Wordt vei-voagd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5