Weerbericht. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt. 11 Januari. Hoogste barometerstand 780.5 m.M. te Vaientia (Westkust van Ierland) laagste 753.4 te Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot dein avond van 12 Januari Windmatige, Westelijke tot We stel. wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, eenigszins buiig. Temperatuuriets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te ar 774 m.M. Neiging tot vooruit- ui g. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. uur gang. Barometers en Thermemeters Ruime keuze. Prima afwerking. JOH. M. SCHMIDT, Zijlstraat 85. Thernionieterstand te Haarlem. Vrijdag 11 Januari. Hoogste gisteren. F. 46° Laagste heden nacht F. 42o Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 44* Uit de Rechtszaal. Bloembollendieven. ...„Waren de bloembollendiefstallen in de omstreken van Haarlem en Hil- •Jegom niet zóó talrijk, waren ze niet even zoo veelvuldig, als de viscSidief- etallen in de Rijksvischihal te IJanui- den, dan... dan zou wiel eens wat door de vingers getzien kunnen worden, maar nu... nu eischt het algemeen belang, dat elke bloembollendiefstal, hoe gering van omvang ook, vervolgd en voorbeeldig gestraft wordt. Ziedaar een woord-getrouw citaat uit een requisitoir, dat de Ambtenaar van liet Openbaar Ministerie bij on ze Rechtbank, Donderdag hield. 't Is anderdaad véél-zeggend, en het afdrukken wel waard! De dieven adspi ran G d ie ven weten nu, waar zij «ich aan kunnen houden. Misschien ■workt Sict preventief misschien?. Deze woorden werden door Mr. de Vries van Doesburgfh gesproken, bij de zaak tegen twee lieden van Lisse; een werkman van ongeveer 25 jaar en een leerjongen van 17 lentes. De dagvaarding beschuldigde hen van ,,het zich toeëigenen van een par tij bloembollen ten nadeele van hun patroon, den bloemist Meulder." Bij de beihandeling van hun zaak bleek evenwel, dat van een.diefstal in den -algemeenen zin van het woord ihier wellicht geen sprake was. De be klaagden hadden de bollen vergeten te planten, en om een standje van hun patroon te ontloopen verdonkeremaan den ze de bollen en stopten ze onder den grond. De beklaagden deden dit verhaal, •en de getuigen, de patroon en de meesterknecht, vonden dit zeer aan nemelijk. Toch eischte het Openbaar Ministe rie straf, want juridisch was er een imisdrijf gepleegd, „de beklaagden hadden over het goed van een ander beschikt, als heer en meester zie maar dat en dat arrest van den Hoo- gen Raadl...' Eisch tegen den -knecht: 10 gulden of 10 dagen. Eisch tegen den leerjongen: 5 gul den of 5 dagen. De verdediger Mr. Van Meurs pleit te vrijspraak, wegens het ontbreken van de toeëigening in de bewijsvoe ring. Pleiter herinnerde aan het ge dichtje van Van Alphen: Cornells had een glas gebroken. Voor aan de straat. Schoon hij destukken had verstoken Hij wist geen raad. De beklaagden hadden het glas ge broken (vergeten de bollen te planten) en nu de stukken verstoken (de bol len verdonkeremaand). De leerjongen is volgens pleiter ge heel onschuldig, omdat hij bovendien nog handelde op last van den knecht, onder wiens bevelen hij stond. Dan nog stonden twee anders heel oppassendè jongens uit Overveen te recht, die zich bezondigden, aan het kapen van een vrij groote partij bol len ten nadeele van de firma Ant. Roozen en Zoon aan de Houtvaart. Zij hadden de bollen verkocht aan den in zulke zaken bekenden, opfeoo- jper Boedia te Haarlem. Het Openbaar Ministerie eisdbte te gen den oudste een maand en tegen den jongste (die het minst van de op brengst genoten heeft, en meer onder bevelen van zijn broer stond) een week. Uitspraak in beide zaken Donder dag a.s. UITDEEUNG KOFFIE EN BROOD. De Commissie verzoekt ons het vol gende te -plaatsen: Tot haar leedwezen ziet de Commis sie zich genoodzaakt Zaterdag a.s. reeds ie eindigen met. de gratis-uit- deeling van koffie en brood, niette genstaande de opkomst der gebrui kers dagelijks grooter wordt. Dit moet zij wegens gebrek aan geldelijken steun. Er is "gemiddeld per week twee honderd -gulden noodig; éên vijfde van dat bedrag is der Commissie door eenige welwillende stadgenooien toe gezonden, maar het overige is een te kori. aangezien de Commissie geen fondsen bezit. Nn reeds l6"jaar is de commissie als nood-commissie opgetreden, telken- jare, wanneer dit door weersgesteld heid, of werkloosheid, zooals dezen winter, maar al te zeer w-ordt gevoeld en altijd mocht zij voldoenden steun ondervinden. Waarom nu niet? iZijn <le denkbeelden daaromtrent veranderd? De toestanden zijn zeker niet ver anderd. Men moet des morgens vroeg, als de kinderen komen, eens zien, hoe gretig zij naar hun droog brood met koffie, hun handen uitsteken en hoe •dankbaar zij zijn; en als later de grooten komen, waaronder er zijn, die niet veel meer op dien dag aan maal tijden zullen ontvangen, als men dan werkelijk menschen ziet, die uit over- groote behoefte daar komen, dan is het hord, nu reeds weer te moeten mededeelen: ,<Dit is de laatste -dag, wij kunnen niet meer uitdeelen." Mag dat? De Commissie imoet zich er bij neer leggen en afwachten. Verder gaan mag en kan ze niet. Heden, Vrijdag, meldden zich 620 kinderen en 236 volwassenen aan. Aan giften werd ontvangen: bij den heer A. T. v. d. Vaart van C. A. 'M. J, Lz. 10, van H. J. F. 1, en van K. 2.50; bij den heer H. v. Niel -van M. L. ƒ2. ONS NOORDERKWARTIER. Bewoners van 't Kleverpark, de Vel- serstraat, de Aelbertsbergstraat en omliggende straten zullen een verzoek richten tot B. en W. om, nu de spoor wegovergangen verdwenen zijn, waar door de bevolking van deze wijk enorm toeneemt, in of nabij het Kle verpark een -politiepost met berg plaats voor een slangenwagen en be- noodigd materieel te bouwen. In het request wordt er op gewe zen. dat de dichtst bij-zijnde brand spuit is geplaatst Sóhotersingel bij de Berkheijdestmat, te ver van 't Klever- park voor een plotseling onheil. Poli tietoezicht is zeer gewenscht op het onbesuisde rijden van automobielen en fietsen, die het, naar luid van het adres, voor -bejaarde lieden en kin deren onmogelijk maken den weg over te steken. -Bovendien zou dit toezicht het wegnemen en beschadigen van bloefhen en planten uit voor de hui zen gelegen -tuinen -kunnen tegengaan. Binnen eenige dagen zal het adres aan belanghebbenden ter teekening worden aangeboden. DE BADINRICHTING. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waarin medegedeeld wordt, dat de Badinrichting in den vervolge Vrijdags en Zaterdags tot 9 uur 's avonds is geopend. Militaire Zaken. Op 14' Januari a. s. vertrekken vam hier 7 onderofficieren van het 10e Regiment Infanterie naar Nijmegen, om deel te nemen aan de korps- en eele wedstrijden, uitgeschre ven door den Kon. Onderofficiers Schennbond. IN" DEN" DRANK GESTIKT. Donderdagavond had er in de De Witstraat een ongeluk plaats. Zekere P., een bekende dronkaard, stikte in den drank. Hedenmorgen werd het lijk naar het Gast/huis overgebracht. B a c l>c o n c e r t. Het derde concert der Haarlemsehe Bachvereeniging zal plaats hebben op Dinsdag 15 Januari, met medewer king van het orkest van het Concert gebouw te Amsterdam, onder leiding va nden heer Willem Mengelberg^ en dien heer Gerard Hekking, concert meester van dat orkest (violoncel). Het programma vermeldt1. Sym- phonie No. 3 „Aan mijn Vaderland" van Bernard Zweers. a. In Neêr- land's Wouden b. Op het Land Aan het Strand en op Zee d. Ter Hoofdstad. Dit stuk wordt voor het eerst hier uitgevoerd. 2. Concert No. 1 (A kl. t. Op. •an C. Saint-Saëns. Allegro non trop- po. Allegretto con moto. Piu Allegro. Molto Allegro. Voor violoncel met orkestbegelei ding. 3. „Danse des Sylphes" uit de Dra matische Legende „La Damnation de Faust, van H. Berlioz. 4. a. Air, van G. B. Pergolesib. Menuet, van Valensin. Voo-r violon cel met orkestbegeleiding. 5. Voorspel (3e Acte) van de Opera Lohengrin", van R. Wagner. Gev. Voorwerpen. Een JoTgnet. een bontje, een hand schoen. Klacht tegen de Politie. Vóór eenigen tijd werd zooals door ons is medegedeeld een dienst meisje, beschuldigd van oplichting van kanten kragen tén n-adeelo van eene bewoonster der Nassaustraat door de recherche aangehouden teb politaebuneele in arrest ge steld. De Justitie vond echter bij een na der onderzoek geen termen aanwezig om tot vervolging over te gaan. Het meisje beweert thans gedurende drie dagen en drie nachten op het politie bureau opgesloten te zijn geweest. Naar aanleiding hiervan heeft de Rechtbank een onderzoek gelast. INGEZONDEN .MEDEDEELINGEN ii 30 Cent per regel. Wat gaat dat kind zoet naar achttal .Ta, en het is eigenlijk nooit ziek. Maar het heeft ook een -verstandige moederdie Iaat het kind nooit zonder een paar Faij's echte SODENER MINERAALPASTILLES naar school gaan, zij beschermt daarmede dus hel kind tegen ongunstige invloeden op slijmvliezen, tegen droge, I stoffige schoollucht. Faij's eohie SODENER bestrijden ook bestaande verkoudheden dadelijk bij liet begin. Men koopt ze voor 60 cents de doos bij eiken Apotheker, Drogist IH of Miner aal waterh&ndela ar. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Dit jaar zullen de heetren P. Bak ker. J. Heemskerk en J. F. Reijdon periodiek als leden van den Raad moeten aftrdden. HAARLEMMERMEER. De dekhengst Coriander is door de ontbonden Vereeniging O. Z. Haar lemmermeer in publieke veiling ver hecht aan den landbouwer L. Zijl- anans alhier, voor 634 gulden. Aan 't Schirikelveer te Haarlemmer meer is bij de- politie aangifte gedaan van hiet opvisscbeln eener roeiboot. Men hieeft een onderzoek ingesteld, of er veiband bestaai tusschen deze boot en het ontvreemden van roeibocf- tér. te Leiden. Graanmarkt te Hoofddorp. Aangevoerd en verkocht op 10 Ja nuari 1907 Witte tarwe f6.50 per 80 K.G. Roodè tarwe ƒ6.60 a 7 per 80 K.G. Chevallier gerst ƒ5.10 a 5.40 per 70 K.G. Winteigerst 4.75 a ƒ5.10 per 65 K.G. Haver 6.75 a 7.20 per 100 K.G. Duivenboonen ƒ7.25 a 7.80 per 85 K.G. Paardenboonen ƒ6.20 a 6.40 per $0 K.G. Bruine boonen 8.50 a 9 per H.L. Groene erwten 7.25 a 8.25 p. H.L. Wal'e erwten niet aangeboden. Karwei ƒ17.25 a ƒ17.50 per 50 K.G. Karwij ƒ17.25 a ƒ17.50 per 50 K.G. Bruine mosterd niet aangeboden. Gele mosterd 17 per 70 K.G. IJMUIDEN. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de Visschershaven te IJmui- den zijn gezonken twee wrakken, het eene afkomstig van den botter ge merkt IJ. M. 44, ongeladen, gevoerd wordende door schipper T. Korf, en het andere van den schokker, ge merkt IJ. M. 50, ongeladen, gevoerd wordende door schipper T. van Slo ten dat krachtens de artr!. 1 en 2 der wet. van 23 Juli 1885 (Staatsblad no. 151) deze wrakken, na verloop van twee dagen na dagteekening der Staatscourant waarin deze bekend making is opgenomen van Rijkswege zullen worden opgeruimd. F ürst Bülow. Sleepbooten uit Amsterdam *zij n ge arriveerd om de F. B. naar Amster dam op te sleepen, waar het schip zal hersteM' worden. Het blijkt evenwel, dat de B. meer dan een voet gfhoeid zit en de waterstand laag is. De pogingen om de F. B. op sleep te krijgen, bleven tot heden zonder resultaat. Slachtoffer van een onge il k. Heden is de metselaar Zuidwij k, die voor eenige maanden ernstige kwetsuren bekwam bij het springen van een certifuge in de bleékerij van den heer Vas^n aan het Zuider Bui ten Spaarne, uit het St. Elisabeths Gasthuis ontslagen. De man is echter nog lang niet ge nezen, en voorzeker den eersten tijd niet in staat zijn werkzaamheden te verrichten. Het is zelfs waarschijnlijk dat hij dit nooit meer zal kunnen deen. ZANDVOORT. Een wandeling aan Z andvoort's strand biedt om dJezen tijd van het jaar niet veefl bezienswaardigheden, zal men zeggen. En tetrechit, de druk te van menschen, zooals in den bad tijd, is nog ver in 't verschiet Toch ziet men dezer dagen, nu het weer minder ruw i* en de zee, welke zoo dikwerf dezen tijd van het jaar met haar woeste golven de duinen beukt, ook kalmte en rust oplevert, nog verscheidene personen bezig. En wol zij, die zich toeleggen op het visch v-aneen met de beug. Velen hier zijn met die vangst be zig, doch de moeite wordt maar al te dikwijls karig beloond. Het is geen kleinigheid in dezen tijd van het jaar in zee te loopen en de beug te leggen met 100 200 hoéken en tegen den avond op te halen. Wat is de vangst dan nog? Meestal zeer gering. Zoo ontwaarden wij een jongen, die half naakt het water inliep, om zijn vangst te gaan onderzoeken. Een koud baantje, hoor Donderdagavond werd in „Ons Huis" door Ds. Snethlage een lezing over lijkverbranding gehouden. Spreker gaf in uitvoerige trekken de verschillende denkwijzen weêr, maar was vooral uit Christelijk oog punt er niet voor. Ds. G. Posthumus Meijjes bedankte spreker voor zijn rede. BfeserisM VREDESCONFERENTIE. Het Haagsche Correspondentiebu reau meldlt „In de officdeéle en diplomatische kringen verkeert men nog geheel in het onzekere omtrent het tijdstip der bijeenkosmt van de tweede Vredes conferentie. Hieruit wordt afgeleid, dat alles nog in liet onbepaalde Ver keeri." TEVREDENHEIDSBETUIGING. De Minister van Justitie heeft bij besluit van 8 Januari aan H. Th. M. Lommen, inspecteur van politie te Sittard, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, zijne bijzondere tevre denheid te kennen gegeven, wegens zijn moedig en beleidvol optreden bij de aanhouding op 31 October 1906 van twee hoogst gevaarlijke, uit Uuitschland voortvluchtige misdadi gers. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. De heer A. J. de Beaufort te Leus den, liberaal lid der Provinciale Sta ten van Utrecht voor het hoofd-kies- district Amersfoort, stelt zich bij de komende periodieke aftreding in Juli niet herkiesbaar. „Persoonlijke omstandigheden heb ben mij het vaste besluit dioen nemer in geen geval een candidatuur meer te aanvaarden", schreef hij. DE SCHEURENDE BEURS TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, is nadat er eenigen tijd stilstand in de „zetting" was gekomen andermaal werking in de Beurs geconstateerd. De afwijking van den linkerhoek- toren aan de voorzijde van den vel, is nu van dien aard, dat beslist van een gapende scheur kan worden gesproken. Naar boven steeds wijder wordende, is de breedte der scheur daar ongeveer 3 vingers. De aan den onderkant onlangs in gemetselde nieuwe steenen, zijn weer dwars door gespleten en tevens i:s daarmee het graniet aan den in gang der safe gescheurd. Ook op andere plaatsen in de beurs zijn steenen, en z. g. cement-pleis- ters weer gebarsten. lntusschen is P. W. begonnen met d- uitvoering der voorzieningen vol gens het Beursrappori. Maar wanneer komt die „zetting" tot staan (Tel.) HIJ KENT z'n VOLKJE. Het volgende is, volgens de N. ArnSi. Ct., te Mi Hingen gebeurd bij de in trede van het nieuwe jaar: Uit een kar, staande voor het huis van den heer B., werd 's avonds een paardendeken ontvreemd. Bij de poli tie werd aangifte gedaan. Doch van den dief geen spoor.., De veldwachter, die z'n volkje hier zoo'n beetje kent, vond echter een probaat middel. Hij gaf den bestolene den volgenden raad: ..Laat Zondag aan de kerk aflezen, dat U den dief heel goed kent, maar dat U er geen politiezaak van zult maken, als het gestolene binnen drie dagen wordt terugbezorgd." En zoo geschiedde. Den volgenden morgen, al heel vroeg, lag de deken bij den heer B. op de stoep. SGHANDELIJK. Men meldt uit Schiedam: Donderdagmorgen werd een 92-ja- rige weduwe, uit Beierland afkomstig, door 'haar kinderen op straat gezet. Na ikorte omzwerving zakte het oud je op het Broers veld neer en werd door een medelijdende in huis opge nomen. Hedenavond reeds is zij door sa menwerking van de betrokken Diaco nie, het Burgerlijk Armbestuur en het bestuur van het St. Jacobs-Gasthuis laatstgenoemde inrichting ge plaatst. LEVENSGEVAARLIJK VERWOND. Gistermiddag zijn de drie personen, die verdacht worden Hubert S. uit Weiten levensgevaarlijk verwond te hebben, geboeid naar Maastricht overgebracht. De verwonde Hubert iS. ligt nog steeds bewusteloos in 't 'hospitaal St. Jozef. Bijaldien hij aan den dood ont snapt, loopt hij gevaar levenslang ■erlamd te blijven. Ook vreest men dat hij aan verstandsverbijstering zal lijden. (N. Limb. K.) AANRANDING. Toon de hoer V. uit Aalten met zijn knecht van Bocholt huiswaarts keer de, werden ze op de Hollandsche grens door een 4-tal personen zonder eenige reden on var hoed s aangevallen. De heer V. bekwam geen letsel, doch de knecht werd in den rug gestoken en ontving eene snede aan het hoofd, zoodat zijn toestand zorgwekkend is. De oorzaak dezer aanranding moet waarschijnlijk in den sterken drank gevonden worden. (A. Ct.) om den benoemde geluk te wen- schen... die erg verbaasd zal zijn woest o veer zoovele blijken van be langstelling in eene benoeming, wel ke niet heeft p.laats gehad. (N. A. Gt.) OUDE HOLLANDSCHE VLAGGEN. Een bijzonder belangwekkende ont dekking werd onlangs gedaan Londen, in het bureau voor Indische zaken. In den kelder van het gebouw werden eenige oude Hollandsdhe vlaggen gevonden, in 1781 te Sadras en Policat en in 1810 te Ambo-ma buit gemaakt. Naar lalle waarschijnlijk heid hebben de vlaggen er gel« van af het eerste oogenblik, dat het gebouw in gebruik werd genomen. Slechts de vlag, die te Amboina werd buitgemaakt, is nog heelhet is een groote standaardvlag. 42 voet lang en 21 voet breed. De vlag die eens de tinnen sierde van Wet kasteel te Sadras, is niet meer -heel, doch liet overblijfsel, ter lengte van 12 en ter breedte van 9 voet, werd de moei te van het bewaren waard geacht. De twee vlaggen werden zoo goed mo gelijk gerestaureerd en aangeboden aan de Queen Victoria Memorial Hall te Calcutta. Sadras en Policat, kleine steden aan de kust van Coromandied gelegen, vielen zonder slag of stoot in handen van een uit MadVas afgezonden strijdmacht, kort nadat dn Indië be richt was ontvangen, dat een oorlog tusschen Holland en Engeland was uitgebroken. Ambon werd in 1810 zonder slag of stoot overgegeven aan een eveneens uit Madras uitgezon den strijdmacht. De kolonel-comman dant der Hollandsche troepen werd voor zijn euveldaad dóór Da-endels voor een krijgsraad getrokken, die hem ter dood veroordeelde, welk von nis ook behoorlijk werd ten uitvoer gelegd. Voor den krijgsraad beriep de commandant zich ter zijner veront schuldiging op het bevel van den in Engeland vertoevenden prins van Oranje, om de koloniën aan de Engel- schen over te geven, doch dezevooze uitvlucht mocht hem niets baten. Zeer terecht wéixL hem opgemerkt, dat de Prins van al zijn ambten was ontzet, doch dat hij, zelfs indien zulks het geval niet geweest was, nog niet het recht zou hebben bezeten zulk een bevel uit te vaardigen. (Het N-ederl. Zeewezen.) MISDAAD De correspondent dór Tel. te Schie dam meldt Een vrouw van ongeveer 60 jaar, die kort geleden nog in 't huwelijk trad, is onder verdachte omstandigheden overleden. Het lijk is Woensdagavond naar het ziekenhuis overgebracht en Don derdag had de lijkschouwing door de justitie te Rotterdam plaats. LOTINGSKWESTIE. Door een dertigtal Bussumsche lo- telingen, die bii de op 2 November 1906 te Naarden gehouden loting een vrij nummer trokken, is aan den Raad van State een schrijven gezon den, waarin wordt verzocht afwij zend te beschikken op het adres van enkele iotelingen om nietigverklaring dier loting. Zij vermeenen, iclat daartoe geen gronden bestaan, wijl het niet inacht- nemen der lcxicographisohe volgorde vcor de betrokken personen geen na deel opleverde. TRAM AMSTERDAM—SLOTEN. Door de heeren P. Reinders Fol- mer. arts, W. van Weerdenburg, ge- meenteraadslid, H. J. Veldhoen, hoofd der O. L. School, allen te Slo ten, is aan den Gemeenteraad aldaar verzocht hun concessie te willen v„ leenen voor het aanleggen en exploi teren eener trambaan van Sloten naar Amsterdam, voor zooverre die zal komen te liggen in den straatweg van het dorp Sloten. Van den tol al daar tot aan de Overtoomsche Schut sluis zal de vergunning verkregen moeten worden van administrateuren van den Sloterstraatweg. ONTVREEMD. Ontvreemd is te 's-Gravenhage 1 geel houten gelddoosje, ongeveer 12 c.M. lang, 7 cM. breed en 6 cM. hoog, inhoudende een bedrag van on geveer 4800, bestaande uit bankbil jetten groot ƒ300. ƒ200 en ƒ100, ƒ60 en 40, een groot aantal van ƒ25, 32 bankbiljetten van 10, 5 gouden tien tjes en ongeveer ƒ200 aan zilvergeld. GRAPPENMAKERS. Men meldt ons uit Oosterbeek Onze gemeente was Woensdag in rep en roerdoor een der bladen werd per bulletin bekend gemaakt, dat tot burgemeester van Rankum was benoemd onze vroegere dorpsge noot, jhr. mr. ridder van Rappard, thans te Purmerend. Groote ongewon- denheicL Vrienden, bekenden, vroege re en toekomstige leveranciers, alles vloog naar post- en telegraafkantoor. ONGEVALLENVERZEKERING IN DE DIAMANT-INDUSTRIE Het. hoofdbestuur van den A. N. D. B. deelt in bet Laatst verschenen Bonds weekblad het volgende mede Naar aanleiding van de velé vragen die tot ons gericht worden, in ver band met de uitspraak van den Cen- tialen Raad van Beroep, te Utrecht, dat de bazen voortaan als werkgever in den zin der Ongevallenwet zullen worden beschouwd, kunnen wij me dedeelen, dat het bestuur der Amster- damsche Juweliers Vereeniging in be ginsel zich beredd heeft verklaaa-d de rosten der verzekering van de bij de bazen werkende werklieden evenals tot nu toe door de juwéliers te doen drageru De bazen zullen derhalve door déze uitspraak geene onkosten hebben en het eenige verschil zal zijn, dat zij, nu werkgever zijnde, zelf niet. rnee>r tegen ongevallen verzekerd zul len wezen en aan enkele administra tieve verplichtingen zullen hebben te •voldoen. Ten einde van deze gunstige bepa ling te kunnen gebruik maken, zullen de bazen zich moeten aansluiten bij ds uit de Amsterdamsche Juwefliers- Vereeniging gevormde Ri si co-V ereeni - ging voor werkgevers in de Amster damsche Diamant-nijverheid, die het uit de Ongevallenwet voortvloeiend risico zal overnemen. ONGELUKKEN. Een ernstig ongefl.uk heeft gister avond te Amsterdam plaats gehad met een auto-koolzuurspuit van de brand weer. Gealarmeerd voor eeto brand in de Westerstraat reed de auto van de ka zerne aan de Prinsengracht over de brug voor de Prinsengracht naar het bedreigde punt. Juist op het midden van de brug weigerde de stuurstang van de auto haar werking; het voer tuig, dat met vaart de steile brugheJ- ling was opgereden, was dierhalve niet meer bestuurbaar en het remtoe- stefl niet bij machte de auto op de sterk afloopende helling van de brug voldoende tegen te houden. Dientengevolge gleed de wagen met vrij veel vaart de gracht op, id rocht in de schutting, weflke ujdej opgeslagen stond op den hoek vanj Anjelierstraat.. Een juffrouw, M. I gouw geheeten, wonende in de KoJ non straat, die geen kans meer tijdig uit den weg te. komen, geraaj tusschen de schutting en de autosp bekneldde zware hrandweerwai drukte haar de borstkas in. Zwaar verwond werd het slaohj fer zoo spoedig mogelijk perbrana naar hert. Binnengastliiuds veavoej waar bij aankomst haar toesta hoogst zorgeflijk bleek. Een uur ld overleed de vrouw. Het duurde initusschén ?onun tijd eer men er in slaagde de auto haar beknelling tusschen het versp terde houtwerk te bevrijdenhet. v< tuig was aanmerkelijk beschadigd, spatbord o.a. meéngedrukt, verse lende deelen verbogen. De wagen werd later op den av< naar de kazerne teruggebracht. Het brandije in dé Westerstraati spoedig geibluscM met-materiaal, van andere zijde aanrukte. Hot brandweerpersoneel, dat op auto dienst deed, blééf ongedeerd; meeste mannen sprongen er dadë af. De wagen stond onder toezicht' een brandmeester. Natuurlijk verdrong zaóh een gre mienigte op dé gTacht, waar zioh ernstige ongevaldat helaas een m sohenleven kostte, had afgespeeld Te Vijfhuizen in de Haarlemnsj; meer kreeg eenigen tijd! geleden 4 kindje van S. ernstige brandwond» Thans is het daaraan overleden. 1 Uit het gezin van den arbeider J sen te Loenen (Vel.) wordt sii! Woensdagavond een vijfjarig jon 'tje vermist, dat zich in de schei 1 ring even naar een buurman bege had. Gedurende bijna den gëhee nacht is liet omliggende terrein d een 40-tal lieden afgezocht. Even gister-, Donderdagmorgen, half ac was nog geen spoor van den verm ontdekt. (N. A. Ct Te Oudiega (Friesland) is Wo< dagmorgein de voerman Leenstra het afladieai van hooi door hét zoli luik gevallen en kort na den val de- bekomen wonden overleden. Woensdagnacht stortte op stoomschip „J. L. Smit" in de Scl haven ie Rotterdam bij het losi van steenkolen een bak van 1500 G. in het ruim van het schip op lichaam van den 45-jarigen bootv ker M., die totaal verpletterd wei Te Rustenburg (N.-H.) is de diep bode van den heer A. van den Oei van den walstoep in de ringvaart! vallen en verdronken. INBRAAK. In dé coöperatieve rooinbotei briek te RozendaaJ (N.-Br.) is Woe; dagnacht ingebroken. Uit den keli werden ontvreemd ongeveer 300 Iö boter. Daders onbekend. BRANDEN. Donderdagavond had de Schei ningsche brandweer een binnehbrg t-: blusschen. ten huize van den hc P. Lélsz, Badhuisweg 6b, wielke bra ontstaan was door het vuur vati van hout achter eèn ingemetseld haard. Om die bron van het vuur q te kunnen bereiken, moest de braï weer het metselwerk om den has heen wegbreken. Donderdagavond ontstond te Bed wijk brand in een ledigstaande v ning aan den Patersweg, die gehj uitbrandde. Het afgebrande perceel was e« onbewoonbaar verklaarde Wantij waarvan memand het direct eigj domsrécht wiilde erkennen. Te Driehuizen is de bakkerij ri woonhuis van den heer Vermeulenj den grond afgebrand. De inboei kon grootetndeels gered woerden. Ai) is verzekerd. Donderdagochtend te 5 uur is I Rotterdam een zware brand uiti broken in de remisen en stallen vi de maatschappij Algemeen Vervof voorheen Rotter-damsche OmnibS maatschappij. De gebouwen strekM zich uit van de Aelbrechtskade totj Aelbrechtstraat In de remise aan de Aelbrechtss de waar dag en nacht gewérkt worfi waren te 5 uur werklieden bezig nj het met benzine vullen van de au» bussen. Een der machines lekte, wai door het gevaarlijke vocht op dl grond druppelde. Dit was voldoen! om een kleine vlam te doen ontsèaaj Dadelijk werd een poging gedaan fl de auto naar buiten te brengen w niet gelukte. De machine weiger del werken. Toen had een man de c< voorzichtigheid de brandslang te of aien om do vlam uit te spuiten, mat dit was natuurlijk olie in het vuutr. In minder dan geen tijd rezen vlammen hemel hoog. Een bus nog naai- buiten gebracht word« maar de negen anderen werden prooi der vlammen. De brand sloeg nu over op de daa? naast gelegen wasseherij van de We Dullens aan het Lammetje Groen, waarvan het achterste gedeelte mi de droogzolders uitbrandde. I Inmiddels waren velen bezig 0! aan de Nieuwe Binnenweg in de Aï brechtstraat de paarden uit de stè len te halen, wat gelukte vóór vlammen die stallen bereikt hadde Ook de bussen werden op de 6traf •gereden. De vlammen sloegen ove op de hooizolders, zoodat het gehé een vuurzee was, waaruit van ai) kanten de vlammen sloegen. De brandweer was met zeer W materieel uitgerukt, en kon door gunstige ligging van de gebouw die zelfs aan den voorkant onmid lijk aan de Schie grenzen van kanten de waterstralen op de brt dende gebouwen richten. Twee st booten namen mede aan de bluj sching deel. L Te 7 uur kon aangenomen word« dat men den brand meester was, ei te acht uur konden reeds spuiten i» rukken. Een groote tegenwoordigheid vS geest toonden de beambten der maat schappij door 12 bussen benzine

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2