Plisseerlnricliting. J. VAN WIJK, Prima kwaliteit Anthraciel' Magazijn D.P. Graaft Smedestraat No. 31 Bruinkolen Brikette Vulhaardsn en Kacheli Neemt proef Haarlem's Dagblad Sport en Wedstrijden Kerk en School Land en Tuinbouw Leger en Vloot Letteren en Kunst Koloniën Gemengd Nieuws Maar de Boelstraat, J. GEIJLVOET, Qoelstraat 3^ Stoemvaartberichtes Ververij. Chem. Wasscherij Ctr. Houtstraat 90. Kantoor: Pieter Hiesstriat 3» Telephoon 748- met de BOTER van den Coöperatieven Boerenbond Gted. Onde dracht 195. DE MOYA kost 190.- Zijlstraat Mo. «6. f. Vraag en Aanbod Een Kwartje per plaatsing Twee Kwartjes te zamen Grootte der Adv. hoogstens zes re§éri V e DE BELEED1GDE SCHOONE. Ze riep in 't kort, krachtig Hol- Sandsdh, terwijl 'haar blond 'haar uit- fladderd in den wind, haar bloemen- gezichtje gloeide, haar hemelsblauwe oogen fonkelden... hoe zegt men dat ook al weer? als stèrretjes, ja, als ware flikkerende sterretjes. En haar klein, rozig handje balde zich tot een 'vuistje, een vuistje, als een schelpje, en ze stond hoog-opgericM boven op haar lieflijke voetjes, en (haar zilveren stemmetje sloeg over tot verontwaar digd fluite-geïuid. als een locomotief, die een stad nadert. En 't had z'n reden. Haar eerste, haar eenige liefde, reed op fiets en zwenkte en zwierde, en zwaaide en draaide, dat 't een lust was voor haar oogen. En haar ziel juichte om het flinke, het kranige, het onbevreesde van haai- eerste, haai- nige liefde, die, trotseerend alle plaat selijke verordeningen, en alle drei gend gevaar, dat in 'n naderenden agent van politie zijn vleeschwording vond, acrobateerde zélfs over de kleine steentjes... En ze waarschuwde haar eerste, ee nige liefde niet, dat 'n dagvaarding, om voor den kantonrechter te ver schijnen, hem voor de deur stond, doch. ze klapte in de handen, en haar hemelsblauwe oogen... hoe zegt men dat ook al weer? waren als twee zonnetjes. Hoe werden plots die oogen van twee zonnetjes tot twee sterretjes? Om dat de dienaar der orde z'n notitie boekje uit z'n zak haalde, den naam vroeg van haar eerste, haar eenige liefde, dezen op-schreef, en hem be keurde wegens het rijden o.p de kleine steentjes. Toen riep ze het uit, tot den agent, mei nadruk op ieder woord: ,,u bent een vuile schoft." Niet had het 't verlangde gevolg. De dienaar der orde bleef kalm en rus tig, verzocht haar mee te gaan, en omstuwd door honderden werd het sdhoone blonde meiske naar 't bureau gebracht. En zoo kwam ze Woensdag in het bankje der zondaars en zondaressen, om boete te doen en boete te betalen, wegens het beleedigen van 'n ambte naar dn functie. Het O. M. eischte 10. (Tel.) VOETBAL. Het programma van den Nederland se hen Voetbalbond vermelldt voor Zondag de volgende eerste klasse- ccmpetitiewedstrijden in district I H. B. S.—H. V. V.. te 's-Graven- hage; H. F. C.Haarlem te Haarlem D. F. C.—Ajax te Dordrecht; Quick—Velocitas in Den Haag; SpartaHercules, te Rotterdam. het Preangergebergte heen draadloo- ze telegraphische verbinding te krij gen met de stations te Cheribon er op het Koningsplein te Batavia, een proef, die, volgens de marine-autori teiten, uitstekend is gelukt. De afstand is weliswaar i luchtlijn niet buitengewoon groot, maar de marine-officieren achtten de verkregen verbinding, met het oog op het zeer geaccidenteerde terrein, toch een groot succes. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per regel. Waarom stelt gij de gezondheid van Uw kinderen, misschien zelfs hun leven aan gevaar bloot, door hen eenig andere lever traan emulsie te geven dan de beste Er bestaat slechts één beste, en dat is SCOTT'S, een wonderbaar genees- middel voor erfelijken aanleg tot zwakte, klie ren, slepende bronchi tis, Engelsche ziekte en ongesteldheden bi het tanden krijgen. Di', komt omdat alleen Scott's bereid wordt van de fijnste en zuiverste m«kr De Visscber - ^standdeelen die voor bet in'érk vaa bet geldlte krijgen zijn, vol- Scott proces, geng een kostbaar pro waardoor de krachtige eigensohap- pen ten volle ontwikkeld worden. Bij apothekers en drogisten ver krijgbaar. f Eisch altijd de Emnl- sie met dit handels- NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Garreds- weer (toez.) door den heer Corn. J. Paassem, cand. te Praneker. OUD-GER. KERK. Bedankt voor het beroep te Melis- kerk© door ds. J. R. van Oord/t te Ter- Neuzen. BLOEMEN- EN PLANTENTENTOON STELLING. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan 'zal de Prov. Groninger Tuin- bouwvereeniging dezen zomer eene groote bloemen- -en! plantenten-toon stelling houden. ONGEVALLEN AAN MILITAIREN. De minister van Oorlog heeft o.a. het volgende bepaald: Van het overkomen van al zulke on gevallen aan militairen beneden den rang van officier, bij 'het houden van oefeningen, bij het baden enz., waar uit schadelijke gevolgen kunnen ont staan ten aanzien van hunne ge schiktheid voor den militairen dienst, moet door den betrokken commandee renden officier ter plaatse, ten spoe digste, 'schriftelijk en rechtstreeks, aan den minister van Ooriog worden gerapporteerd. In geval van brand in of in de on middellijke nabijheid van militaire ge bouwen, is de commandeerende offi cier gehouden, daarvan zoodra moge lijk per telegram bericht te zenden aan den minister van Oorlog, indien de brand gevaren medebrengt of heeft medegebracht voor die militaire ge bouwen; onverminderd de meer uit voerige schriftelijke rapporten, -welke hij daaromtrent voor zooveel noo- dig door de gewone tusschenkomst -moet inzenden. Aan de officieren, deelnemende aan de wedstrijden ter gelegenheid van het 10e wapenfeest van den Kon. Offi- ciers-schermbond, kaai worden toege staan, zich van 25 Februari tot en met 3 Maart 1907 te begeven naar 's- Gravenhage. Aan dien wordt vergoe ding van reiskosten toegekend voor de reis van het garnizoen naar 's-Gra- venhage en terug. Aan de deelnemers aan de perso- meeelw esdrdljnije shrd haradadill neele wedstrijden kan eveneens het noodige verlof worden verleend met behoud van soldij. Deze deelnemers worden voor rijks rekening vervoerd van (hun garnizoen naar 's-Gravenhage en terug en hun wordt vergund in -de kazernes te 's- Gravenihage te logeeben, VERKORTE OEFENING. Naar wij vernemen, zijn eer bij het ministerie van oorlog plannen in be werking, om binnen afziienbajren tijd al degenen die voldoen aan de eisch on gesteld om te worden ingelijfd voor verkorte oefening, dit voorrecht deel achtig te doen worden. Hierdoor zou dus de onbillijkheid verdwijnen, die op het oogenblik nog bestaat, dat mi- litieplichtigendie dit brevet van be drevenheid verkregen, toch voor vol ledige oefening worden ingelijfd, ter wijl zij die dit brevet niet bezitten, thans somtijds voor dien verkorten oefeningstijd in aanmerking komen. („N. Gr. Grt.") DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Onlangs is volgens een mededee- ling van de „Gesellschaft für Braht- lose Teiegraphie" te Berlijn beproefd om van het Nederlandsche oorlogs schip Koningin Wilhelmina", dat aan de Zuidkust van Java lag, over KUNSTMESTSTOFFEN. Uit 't verslag over 'de vanwege liet rijk gesubsidieerde landbouwproef- velden in Noord-Holland van den rijkslandbouwleeraar voor Noord-Hol land, den heer C. Nobel, blijkt, dat de kunstmeststoffen den grond, al wor den ze alleen gebruikt, niet uitputten, maar de bemesting er -mede ook zeer winstgevend kan zijn. Het eerste is op verscheidene proefvelden bewezen, o.a. bij de heeren P. Jongert Kz., te Hoogkarspel, voor aardappelen; H. Schaap, Midsland, Terschelling, dito; C. Rijkeboer, Hee, Terschelling met (hooiland; J. Kessel, Opperdoes, aard appelen en kool, en anderen. Het tweede, mits oordeelkundig toegepast, is reeds overal bewezen. Ook leest men over verschillende vergelijkende proeven op verschillende grondsoor ten. -Zulke verslagen verdienen ten zeer ste gelezen te worde,n daar zij als het ware de wegwijzers zijn om op de -meest voordeelige wijze het land- tuinbouwbedrijf te beoefenen. ZEEMEERMINNEN. Uit Banda-Neira vernam de Makas- saau -van 30 Nov. jl., dat de heer G. H, Lans met z'n helpers den 9en 2 zee meerminnen geharponeerd hebben. Beide exemplaren zijn mannetjes en zouden dus eigenlijk zeemeermannen moeten heeten. Wanneer de zwem vinnen van het vleesch ontdaan zijn, dan lijken zij precies op het geraam te van een voorarm, met een hand, vijf vingers en vijf nagels. Een der geharpoeneerde dieren woog circa 600 a 800 kilo. De gjroot- ste lengte bedroeg 3 meter, lichaam I.75 M., die van den kop 1.10 M. van het dikste deel van den staart 0.591/2 M. de staartvin was 0.98 M. breed, de zwemvin 0.471/2 M. lang en 0.41 M. breed. Het zeedier is de perampoean laoet der Maleiersvroeger kwam het al gemeen in den Archipel voortegen woordig is het daar en ook in de meeste streken van den aetrdbol bij na uitgeroeid. Ha: wordt alleen aan de kusten van Nieuw-Guinea, Celebes en voornamelijk de Molukken waar genomen. Volgens de Encyclopaedic ,an Ned.-Indië vertoonen zij zich al leen in den nacht en laten dan van tijd tot tijd een diep geluid hooren; overdag komen zij niet te voorschijn. Over het algemeen houden zij zich in diepe plaatsen nabij de kust op. Hun vleesch ziet er uit als kalfs- vleesch, is wit, zacht, saprijk en tra nig, doch wordjt .met smaak door In landers, Mohammedanen, zoowel als Papoea's gegeten. Het vet wordt ver zameld en van de beenderen snijwerk 'ervaardigd. PIANOSTEMMEN. Een nieuwe verbetering voor het in stand houden der stemming voor piano's. De pianofabriek der firma Gebr. Hoytink, Ambachtstraat te Utrecht, heeft daarvoor een nieuw instrument, dat van de vroegere in bouw zoover- re afwijkt, dat hier geen stemblok meer noodig is. Bij deze instrumenten is nu een stemblok totaal overbodig. Het wordt vervangen door een metalen blok of staaf, dat met het andere ijzerwerk of raam tot één geheel samengego- ten wordt. De stemming geschiedt door een schroef, welke met gewoon gereedschap esn tevens veel gemakke lijker te behandelen is. Op den sta len bouw der piano heeft de tempera tuur geen invloed. De onmogelijkheid dat de piano zelf in elkaar getrokken wordt, waarborgt een in stand blij ven van alle maten en verbindingen, waardoor de toon ook zijn volhedd en kracht behoudt. Het stemmen zelf is er gemakkelij ker en daardoor nauwkeuriger te ver krijgen en wanneer eenmaal de snaar op toonhoogte is opgetrokken, bestaat er stellig vee>l minder kans tot onzuiver worden. Zoowel aan vleugels als aan piano's is deze con structie aangebracht, zonder veran dering aan den uiterlijken bouw. Er zijn nu instrumenten reeds zes maanden gebruikt, die in dien tijd gebleken zijn zonder gestemd te zijn precies op toon de blijven. Dat zulk eene constructie vooral voor de Indien van groote waarde is, laat zich begrijpen. CjCaecüia".) THEODOOR VERSTRAETE. De bekende Vlaamsohe schilder The odoor Verstraete is in het krankzinni gen ges ti dit te Bochout in den -ouder dom van 57 jaar overleden. Voor de kunst was hij reeds sinds lang verlo ren. 't Is ongeveer 11 jaar geleden, dat de eerste verschijnselen der vreeselij- ike ziekte zich bij ihem openbaarden. EEN TSARENGESCHENK ONDER DEN HAMER. Een buitengewoon kostbaar sieraad, een halsketting, bestaande uit £5 groote melkwiitte paaiden, werd dezer dagen te New-York geveild. De groot- sta der paaaien was grooter dan een kersenpit, allen blanken uit door haar bij zonderen glans en heerlijke hel derheid- De vroegere eigenaresse had den ketting van den overleden Russi- schen tsaar tein geschenke gekregen. De veiling baarde groot opzien L. de New-Yorksche voorname kringen, en er ontspon zich tusschen de bie denden een verbitterde strijd, totdat ten slotte het sieraad voor 21.000 dol lar naar een juwelier in de Fifth Ave nue verhuisde. VAN HEUTSZ' OPVOLGER. In het 'begin van Ihet vorige jaar deelde het ,,Bat. Nbld." mede, dat gou verneur Idenburg over het algemeen niet erg in de West kon aard-en. Le venswijze, zeden en gewoonten in Su riname vielen hem tegen en "t stond daarom reeds vast dat hij na de ge bruikelijk e drie dienstjaren naar Ne derland zou terugkeeren. Naar het ,,Bat. Nbld." thans meldt zou, wanneer er" niets bijzonders tus- sdhen beiden komt en gezondheidsre denen zich niet tegen een vernieuwd verblijf onder de tropen verzetten, de heer Idenburg de opvolger zijn van den heer Van Heutsz. E. G. WESSÉLINK. De „Java'Bode" van 13 Dec. meldt: „Met militaire (honneurs ihad jl. Maandag te Soerabaja de begrafenis plaats van den luifcen-ant ter zee 2e kl, G. Wesselink, geplaatst op het op- nemingsvaartuig aldaar, -die aan iy- pheuse koortsen is bezweken. Blijkens de Soerabajasche dagbla den gaven tal van officieren van zee- en landmacht van hun belangstelling blijk, terwijl een deputatie van het Duitsche oorlogsschip „Leipzig" mede aanwezig was. Aan de geopende groeve werd de zoo jong ontslapene door een 'der hoofd officieren van de -Marine met een kort woord herdacht". SNEEUWSTORMEN. In het buitenland hebben in de laat ste -dagen zware sneeuwstormen ge woed. In het Reuzengebergte is het verkeer gestremd; op de Grunttoaler lijn zijn eenige treinen ingesneeuwd. In Noord-Tirol sneeuwde het twee etmalen onafgebroken. De tram te Innsbrück moest den dienst staken. De treinen hebben groote vertraging. In -de Oostelijke Pyreneeën is, in ai dorp bij -de Fransch© grens de kerk bezweken onder den sneeuwlast. Eenige -menscfien werden gedood. ■EEN ONGELUK KONINGIN ELENA OVERKOMEN. Volgens een Italiaansch blad is ko ningin Elena eenige maanden geleden een ernstig ongeluk overkomen, ter wijl zij met den koning in een auto -een uitstapje maakte u-aar het Gapo di Monte (bij 'Sorrente). Het rijtuig dreigde tegen een grooten steen te stooten, waarop de Koningin er uit sprong en zoo ongelukkig viel dat zij haar rechterbeen -op vijf plaatsen brak. Na twee maanden eerst kon zij weer loopen en eerst nu is zij geheel hersteld. Op Nieuwjaarsdag vertelde zij zelve het ongeval, dat op verzoek van den Koning zoolang geheim was gehouden. DE KONING DER OPLICHTERS GEPAKT. Der politie te Phil adelphia is het gelukt, een dei' geniaalste oplichters, die ons aan dergelijke karakters rij- k tijd oplevert, te vangen, 't Is een zekere dokter Richard E. Flowers, die ongeveer 10.000 personen geruïneerd hoeft, -en wien bij zijn speculaties honderden millioenetn. dollars door de vingers zijn gegleden. Flowers stichtte voor eenige jaren te Arizona eene kolossale oplichters- vereeniging. Hij werd gevangen ge nomen, het gelukte hem echter, na achterlating van een borgtocht van eenige honderdduizenden lire, te ont vluchten. Sedert is hij verdwenen, of schoon de bekwaamste en ui.tgesla.pen- ste defectives achter hem waren los gelaten. Eenigen tijd' geleden werd de over heid te Philadelphia er opmerkzaam op gemaakt, dat een professor uit Oxford, die zich in de kwakerstad op hield, ter oprichting van eene maat schappij voor de fabricatie van val- sche diamanten, een en dezelfde per soon was als de oplichtdr Flowers. Men geloofde deze aanwijzing eerst niet, daar Flowers een jonge man was, terwijl de professor, die met de aanzienlijkste personen uit de stad omging, een oude man met wit haar en grijzen baard was. Een nadere ob servatie leidde echter tot de verras sende ontdekking, dat baard en haren valsch waren. De oude heer werd gearresteerd en bleek weTkelijk die jonge Flowers te zijn. Vele aanzienlijke industrieelen financiers te Philadelphia zijn door Flowers, die onder het masker van een Engelsch professor in de chemie buitengewoon handig wist te operee- ren, voor miilioenen opgelicht. Op vrouwen oefende Flowers een hypno- ti schen invloed- uit, welke omstandig heid hem bij zijn indringen in de hoogste kringen zeer te stade kwam. •EEN TOONEELSPEELSTER- BARONES. De als mevr. Langtry bekende Brit- sctie tooneelspee-lster "is thans baro nes geworden. Zij is in 1852 geboren dochter van -den predikant Le Bre ton en eerst met den heer Langtry gehuwd. Na diens overlijden trad zij in 1899 nogmaals in ihet huwelijk met den heer Gerald de Bathe, wiens der thans is overleden, zoodat het ba ronschap op den zoon is overgegaan. De nieuwe baron is 17 jaar jonger dan zijn vrouw. Haar dochter uit het -eer ste huwelijk ds getrouwd met het par lementslid Jan Milcolm, die vroeger secretaris bij Lord Salisbury is ge weest. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht, 4 Januari. J. Magermans- 'Béllaard, zonder beroep, aldaar. R.- commissajri's: -jhr. uit? Schuurbeque Boeije; curator: mr. A. v. Soest. Groningen, 4 Januari. De handels vennootschap onder de firma Ofkes en Alofs, in liquidatie, handelaarster in sigaren en tabak, te Groningen, van welke vennootschap leden zijn J. M. S. Ofkes en J. P. Alofs, beiden te Gro ningen. Rechter-commissaris: jhr. mr. W. 'Alberda van Ekenstein; curator: mr. H. van -der Wal. Amsterdam, 7 Januari. S. Presburg kruidenier, aldaar. Redhter-commis- saris: mr. L. J. A. van Lidth de Jeude curator: mr. II. R. Bruck. Zwolle, 7 Januari. J. Snijder, win kelier en arbeider, aldaar. Rechter commissaris: -mr. P. C. A. Sichterman; curator: mr. H. van der Vegte. 'Middelburg, 7 Januari." J. van Iwaar- den, koopman en herbergier, te Ril- land-Bath. Rechter-commissaris: mr. H. van Bel; curator: mr. J. de Witt Hamer JGz. Zwolle, 7 "Januari. W. Tengnagel, vertegenwoordiger eener levensverze keringsmaatschappij, -te Zwolle. R.- commissaris: mr. A. F. C. Hupkens van 'der 'Eist; curator: mr. H. de Bie Jr. Arnhem, 8 Januari. D. A. Lamme, zonder beroep, te Berg-en-Dal, gem. Groesbeek. Rechter-commissaris mr. C. Klaasesz; curator; mr. F. W. A. Hütschler. 's-Gravenhage, 8 Januari. F. W. J. Mattaar, winkelier aldaar. Rechter commissaris: mr. J. F. van der Lek de Clercq; curator: mr. H. Lïgtenherg. Amsterdam, 8 Januari. H. C. Grie- nélijkhuyzen, tapper, aldaar. Rech ter-commissaris: mr. L. J. A. van Lith de Jeude; curator: mr. W. Nierstrasz. Opgeheven: Joh. Derksema, vroeger te 's-Gra venhage, thans zonder bekende woon plaats. J. Hoek, kok, te 's-Gravenhage. Geëindigd: J. M. Wigleven, winkelier, hande lende onder den naam of de firma M. Langeveld, te Leiden. Vernietigd: H. van Ham, koopman, te Luyksge- stel. (St.-Ct.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. Woensdag 9 Januari. Uitgesproken: C. Edelman, Hugo de Grootstraat 16 aldaar. Rechter-commissaris: mr. F. •M. G. E. Koksma, curator: mr. O. J. Cluysenaer, advocaat en procureur aldaar. Opgeheven: H. v. Smaalen, bierbottelaar, Zaag molenstraat 189 aldaar. Failliet ver klaard 10 November j.l. daar ik tonder vooruitbetaling an tegen 50 Ot. per week® fonkelnieuwe ■aaimaohiNe met kast lever raet alle sL raten 1 25.gratis onderricht 6n vijf jaar garantie. Goedkoopst adres voor Reparatiën. 01 Het stoomschip Coram, van Am sterdam en Antwerpen naar Java, passeerde 10 Jan. VMssingen. Het stoomschip Osiris arriveerde 9 Januari te Brindisi van Port Said met de Eng. mal ex st. Moldavia. Het stoomschip Rijnland, van Rue- ncs-Ayres naar Amsterdam, arriveer de 10 Jan. te Duinkerken. Het stoomschip Amsteldijk, van New-York naar Rotterdam, passeerde 10 Januari, des middags 12 uur 15 min., Prawlepoint. Het stoomschip Sindoro, van Java naar Rotterdam, passeerde 10 Januari Quessant en wordt 11 Jan. 's avonds te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 9 Januari van Suez. Het stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, arriveerde 10 Jan. te Padang. Het stoomschip Koningin Regentes, an Amsterdam naar Batavia, arri veerde 9 Jan. te Genua. Het stoomschip Amsteldijk, van New-York naar Rotterdam, passeerde 10 Januari, vooran. 7 uur 30 minLi zard. Mandenmagazijn van G. UCHTMANN. ©roote Opruiming! Verschillende artikelen worden, Uitverkocht. Contant met 10 tot 50% korting. i- lïwren- en Damssstoelen, Theetafels, Porte-manteauz, Mandenwerk en Bietwerk, Ameublementen, Serre-artikelen, Bfaaimanden, Werktafels, enz. STetto a contant met 10 tot 50 korting. N.B. Het geacht© Publiek wordt in kennis gesteld, dat mijnt ZIJLSTRAAT S8 opgeheven is, en dat mijn adres van heden af a{ Teleph, 426-1046. ÏL brengen ter algemeeuT kennis dat zij aan bunas Fabriek kebben verbonden Nette afwerking - Vlugge aflevering - Concurreerende priji tegen fabrieksprijs. ka er (D ■Vo oor het zelfde geld, wag voor vroeger een ff' hands machine verkorf' werd, heeft men thans nieuwe en dan nog wer De kleinste, de sterkete, de lichtË de eenvoudigste, de snelste, de voor elke taal te veranderd de gelijkmatigste, daarenboven de goedkoopste schryfmach^ ter wereld. tg Franco bals. Vraag Prospector Bureau voor Technisch Nieuws D. DB €LEB€<(, Bloemendal tAT Smederij i Nobelatpaat24, ff te Je plaatst dagelijks Advertentïèn van (geen Winkel-Annonces) voor DRIEMAAL, mits binnen een Week, voer Betaling Contant bei Us f ric tiji au: i rei ach DE I l Ma fffi' gei

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6