")LAARLEM'S BaGBLAD lirlemsche Handelsvereeniging Lek, bij Kun. BeaL van 12 Nov. 1899 Haarlemsdhe Handelsvereeni- hier ter stede opgericht 10 Mei heeft in den loop van den tijd ,ar recht van ibestaan bewezen, .r Vele gevallen, zaken van ver- Lenden aard betreffende, is zij .reden, en dikwijls met groot Jammer echter, dat men alge- niet meer blijk geeft, dit te leeren, door als lid der Vereeni- toe te treden. Er zijn wel meer 600 leden, maar dat is niet vol- Elk bandelaar, neringdoen- slfs particulieren, moesten lid t, om ten minste te laten gevoe- dai men het werk op prijs stelt, Ie Haarlemsche Handelsvereeni- steeds opneemt, als doende, wat hand vindt om te doen. voordeelen, die de Vereeniging m bare bemoeiingen van versehil- m iaard, haren leden aanbiedt, zeer vele en zeer groote tegen- de geringe jaarlijksohe contribu- •an f 3.50 die gevraagd wordt. Haarlems cbe Handelsvereeni- bemoeit zioh in de eerst© plaats :e de belangen van hare leden ie vorderen, door onwillige betalers r hen tot betaling aan te manen infoimatiën voor hen in te win- Q Bovendien hebben de leden het ht bet hun gratis te verstrekken ad- s van den rechtsgeleerden adviseur Vereeniging te vragen, die ook in leeduren en faillissementen gratis ir hen optreedt, natuurlijk alleen ir zaken betreffende den handel en bedrijf der leden, rt Rechtsgeleerd adviseur der Verecni- LJ kg is de heer Mr. Th. de Haan Hu- j|hholtz, Spaarne 94, alfaier. die voor vlieden eiken werkdag van 24 uur 3 namiddags is te spreken. Eet bureau der Vereeniging is ge- jtigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der reeniging wordt een vast recht van der vordering berekend. Bovendien moet 10 cent voor port Jj' ieds worden bijgevoegd, bij inzen- |ig van vorderingen door bemidde- ig der advocaten te innen. De kosten van information naar üten de stad woonachtige personen i dragen 60 ets. per informatie plus hts. portovergoeding. Informatiën -_jar binnen de stad wonende perso- worden gratis verstrekt, s^retentiën op buiten de stad wonen- personen worden niet behandeld, kaneer niet 10 ct. voor porto-vergoe- bg is toegevoegd, s.» uim 1748 informatiën en rechtsge- erde adviezen werden in (het afge- )ppen jaar gegeven. In de maanden Juni en Juli zijn 49 ordeningen tot een bedrag van [1707.14 betaald, 11 vorderingen wor- afbetaald, 14 vorderingen zijn jesteld. (en wordt geraden alvorens te leve- aan mej. -Schippers van der Heu- Scboterweg 78 zwart, en A. L. Tver. Kennemerplein 36, zich om lichtingen te vervoegen aan het totoor. Volgens art. 7 dient het geheim der isten van wanbetalers ongeschonden i blijven.- Alle brieven, aanvragen, reclames wat ook, moeten worden geadres- >erd aan het bureau, dat geopend is agelijks van 's morgens 9 tot 1 uur 's namiddags van 2 tot 4 uur waar an ook verdere inlichtingen zijn te ekomen, HET BESTUUR. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem, 11 Januari 1907. i In tegenstelling met gisteren was de markt heden flauw en de animo voor zaken zeer gering, waaraan dan ook hoofdzakelijk die lagere koersen zijn toe te schrijven. Van Staatsfondsen waren Russische fondsen- lager met ook lieden eeang buiitienlanidsch aanbod. Van Zuiid- Amerikaansche waarden wanen Bra zilianen vast en voor die meeste soor ten wat hooger. Peruanen pr ij sir ou dend op vorige noteeringen. Een weinig geanimeerd» stemming was er voor tabaksaandeelen. Met uitzondering van enkele soorten war ren de overige lager en aangeboden, daarbij was de handel niet zeer uit gebreid1. Voor de nieuwe emissie was slechts matige belangstelling, wel is waar trachtte men door hoogere koer sen te noteeren, stemming voor dit fonds te maken, maai- de deelname in de inschrijving schijnt -niet boven matig groot geweest te zijn. Petroleumaande-eUen waren in ctvcr- >eensteimimiLng met de algemeene ten- denz lager; eene uitzondering vorm den Perlak A. en B., die goed' ge vraagd waren. Ook voor Mijniwaarden was die stem n.ing uiterst kalm. Dé markt in Njeiw-York is weer in dezelfde lustelooze stemming verval len, waardoor de laatste dagen van het afgeloopen jaar zioh kenmerkten. Bij de opening was de stemming vrij vast, maar later op den dag vermin derde de amnio en brokkelden de prijzen uit gebrek aan belangstelling af, zonder dat er eenig feit van on- gu-nstigen aard bekend was. Integendeel, de geldmarkt is krach tiger dan in de maanid December en afgaande op -die cijfers over hetzelfde tijdperk van verleden jaar, zal de ba-nkstaat morgen vermoedelijk gun stigea* zijn -en een belangrijke toenia- mè dier reserves aantoonen, terwijl de gisteren gepubliceerde cijfers der En- geïsche Bank van een krachtigen toe stand' dezer instelling blijk geven. Niet onmogelijk is het, dat het uit blijven van een disconto-verlaging te Londen aldaar gisteren eenigszins te leurstellend' werkte. Waar, zooals tbans, slechrts het professioneel© ede ment de koersbeweging op de fond- se nniarkt influenceer!, blijft het ver loop der beurs onregelmatig. Een oeniigszins belangrijke koe-rs- verheffing der marlet kan o. i. dan al leen verwacht worden, wanneer het publiek eeniige meerdere belangstel ling aan den dag begint te leggen hetgeen slechts bij een meier norma len toestand der geldmarkt mogelijk is en niet zooals thans bij iedere her leving dier speculatie een belangrijke sfedging in den koers voor Cali Money ten "gevolge heeft. Wat de verschillende aandeelsoor- ton betreft, wanen het gisteren vooral de lichtere shares, welke flauw ge stemd waren. Later op den dag trad eene reactie over de geOieele lijst in en werd de stemming verder ongun stig beïn-vlood door het bericht, dat de- Pennsylvania opntouw behoefte aan nieuw kapitaal heeft, en -ander maal 100 mill. Aandeelen -en 100 mill. Obligation zal uitgeven. Na in het. vorige jaar needs aan zienlijke sommen o-pgenomdn te heb ben, vraagt men- zich onwillekeurig afwaarvoor behoeft dleze Ameri- kaansclre spoorweg-maatschappij thans weder zulk een aanzienlijk be drag? Wel is waar bevat- het bei^eht de nadere mededeeli-ng, dat deze 200 mill, niet onmiddellijk zullen uitge geven worden, maar de directie zou toch zeker uiet de machtiging tot uit gifte wagen, indien ze niet van plan was om de Aandeelen en Obligaties te plaatsen. De markt nam dit bericht slecht op en sloot op de laagste koersen. Onze Amerikaansche afdeeling W-as in aansluiting bij Londen niet willig gesteund. Het schijnt, dat de voren- vermelde uitgifte van de Pennsylva nia te Londen een zeer slechten in druk heeft gemaakt eu de flauweten- denz in hoofdzaak daaraan is toe te schrijven. Op de verlaagde koersen was hier weinig kooplust, waardoor de markt weiiug steun ondervond. Haarlemmer Halletjes (Een Zaterdagavondpraatje). Hopma was er op onzen vorigen «Iransavond slecht iaan toe. Zijn fiets was gestolen en Wouter gaf fa-em daarover een schrobbeering, die niet ^oor de poes was. ,,Je moet niet boos Worden," zei hij, ,.ik zeg het je als riiend, maar je hebt je gedragen als 6en uit. Wie ter wereld zet er, wan- peer hij iemand een bezoek gaat bren gen, zijn fiets vóór het huis neer. In een tijd dat fietsen even gemakkelijk Van eigenaar veranderen als potloo- den of lucifers, waarvan je eigenlijk fceggen kunt dat ze gemeen goed tïjn ,,Om den drommel niet," zei Hup stra, „de vorige week heb je mijn gouden potloodje geleend en vergeten jom het terug te geven. Ja, zet maar piet zoo'n verwonderd gezicht, het zal wel in je vestzak zitten." Na eenig zoeken had Wouter het potloodje inderdaad uit een van zijn zakken opgedolven en ging, nadat hij Giet aan den eigenaar had teruggege ven voort: „In een tijd, zeg ik, waar in fietsen bijna evengoed als gemeen schappelijk eigendom worden be schouwd als lucifers of potloodein, jtioewel Hupstra de flauwigheid heeft leijn waardeloos prul terug te eischen, pnoet een mensch zelf maar beter op een en ander passen. Dit geldt Hop- frna voor zijn fiets en Hupstra voor fcijn potloodje." .Voordat -ik het jou weer leenzei Hupstra met groote overtuigdheid. ,.Wat weet jij van fiétsen af," zei Hopma nijdig, „jij kunt zoo'n ding niet eens in evenwicht houden." Dit was een rake zet, want we wis ten allemaal, dat Wouter na een ein- 'delooze reeks van proefnemingen op üiet Bolwerk, zijn fietslessen maar opgegeven had. Toch liet 'hij zich niet uit fa et veld slaan. „Dat mag dan waar wezen," gaf hij ten antwoord, „maar in mijn bezit houden zou ik ihet zeker. En dat kun jij niet, waarde vriend Had ik mijn zin. dan zou er niet alleen proces-verbaal worden opgemaakt te gen ieder, die een fiets steelt, maar ook tegen hem, die er een onbeheerd laat staan, zoodat ze gemakkelijk kan worden gestolen. Dat zou het eenige middel wezen, om er een eind aan te maken." Onder de" gelukkige omstandighe den in de wereld reken ik deze, dat Wouter geen macht daarin kan uit oefenen. Hij zou nog draconischer te werk gaan, dan de Russische groot vorsten en hun kliek. Hopma was dan ook volstrekt niet ©ver zijn uitval ge sticht en zou zeker een scherp ant woord hebben gegeven, wanneer ik die den vrede liefheb, niet tusschen- beide was gekomen. „Hebben jullie gelezen," vroeg ik, ,,dat er zoo weinig belangstelling is voor den Bond voor -Staatspensioneering? De heer D. de Clercq uit Bloemendaal heeft deze week een toespraak daarover gehou den en bij diezelfde gelegenhèid is een tooneelstuk opgevoerd. Dat was het nieuwste denkbeeld oni menschen te trekken, le dernier cri de Paris. Eerst hadden -ze, zoo vertel de dêHfieer De Clercq, het geprobeerd met den besten spreker. Er kwam niet Belangrijk hooger waren de Aan- deeldn B. van liet Syndicaat voor In do strieolo aandeelen, de koers verbe terde tot 27 pCt, op het bericht, dat met Februari een dividend van min stens 21/2 pCt. op deze Aandeelen zal geannonceerd worden. Geld 51/4—51)2 pCt. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Afwijkingen dier Bouwverordening. G. Schools is iri beroep gekomen van het besluit van B. en W., waar bij hem vergunning is geweigerd, om bij het verbouwen van het pakhuis en de bovenwoning aan de Drosse- straat no. 16. af te wijken van het be paalde bij artikel 11 sub 1 der Bouw verordening. Adressant betoogt, dat liet te ver bouwen gedeelte van hel perceel al leen bestemd is tot bergplaats van ij zei', dus hoegenaamd niet tot wo ning zal wor(jen gebezigd, terwijl de boven gelegen woning doofr deze ver bouwing in veel beter conditie gaat verkeeren en de toetreding van licht en lucht niet wordt belemmerd, doch verbeterd. B. van Opzeeland verzoekt den Raad hem te vergunnen, bij de ver bouwing van het perceel Burgwal no. 59, af te wijken van het bepaalde bij artikel 11 sub 1 der Bouwverorde ning. De in beroep gekomene wijst etr op, dat het voldoen aan deze bepa ling voor item zeer moeilijk is4 en zijn woning nog in slechter toestand zou brengen. De achtergevel wordt reeds bij de verbouwing 50 c.M. ach teruit gezet, zoodat toetreding van lucht en licht voldoende is gewaar borgd. Aan 11. P-. Dijkzeul werd bij besluit van B. en W. geweigerd, om bij het verbouwen van een koestal aan die Zomervaart no. 26, af te wijken van het voorgeschrevene in artikel 28 sub 3 der Bouwverordening, en mits dien te vergunnen riet onder de pan nen te hebben. H. A. van Olphen verzoekt den Raad hein te vergunnen, om bij liet verbouwen van het perceel Donkere Spaarne 110. 26 af :e wijken van de bepalingen, vervat in artikel 11 sub 1 dor Bouwverordening. Adressant voert aan, dat de verbouwing geen woning betreft, doch alleen een werk plaats, en voor die toetreding van licht en lucht is geztorgdbehalve door de open gebleven plaatsen nog bovendien door een tweetal dak- lichten.- Bij Raadsbesluit van 8 Augustus 1906 werd het verzoek van A. v. d. Vies, om voor den bouw van een woonhuis op een perceel aan den Van Heijthuijzenweg. af te wijken van de bepalingen van artikel 7 lid 1 der Bouwverordening, afgewezen. Onder inzending van een gewijzigd bouwplan verzoekt Van der Vies, B, en W. opnieuw vergunning, maar nu weigerden B. en W. afwijking toe te staan van artikel 11 sub 1 der Bouw verordening, van welke beslissing de betrokkene thans dm hooger beroep komt bij den Raad. In een breed opgezet taalkundig be toog tracht de in beroep-gokomene aan te toonen, dat artikel 11 der Bouwverordening door B. en \V. ver keerd wondt opgevat. Er wordt be paald, dat achter elk gebouw een open ruimte moet worden gelaten, ter breedte van het gebouw en ter diepte van minstens 2/3 maal de hoogte van den voorgevel, gemeten van den ach tergevel tot aan die grens van het achterliggende terrein. Volgens de opvatting van B. en W. is het Spaar ne het achterliggend terrein, maar volgens liet taalkundig betoog van den ad/ressant de overzijde van het Spaarne. B. en \V. stellen voor al deze inge stelde beroepen niet-ontvankelijk te verklaren. Zij hadden volgens de Bouwverordening afwijking van de meer dan een handjevol menschen. Toen noodigden zij de beste spreek ster uit, zeker denkende met Joost van den Vondel: Eén vrouw is dui zend mannen te erg. Maar de -duizend mannen bleven evengoed weg als bij den spreker. Ver volgens was de proef genomen met een vergadering met. lichtbeelden, naar het zeer ware denkbeeld, dat je kleine en... groote kinderen prentjes moet laten zien. 't Hielp evenmin. Het handjevol getrouwen bleef komen, maar meer ook niet. En nu is dan de nieuwste manier ingeslagen. Er wa ren wel een paar honderd menschen in de zaal om (het tooneelstuk te zien. De heer De Clercq was daar blij mee. maar hij moet toch, dunkt me, wel wat ongerust zijn geweest over de toekomst. Wat nu gedaan om men schen te lokken?" -.Er zijn," meende Hupstra, „tegen woordig nog maar drie manieren om menschen te lokken in een vergade- ringAf „Laat hooren." zei Wouter, die -het zaakje niet goed scheen te vertrou wen. „Vooreerst wanneer er ruzie is..." ,,Dat is een middel, dat de Bond voor Staatspensioneering niet gebrui ken kan." „Vervolgens wanneer het Bestuur aankondigt, dat het ter afwisseling op het podium op zijn hoofd zal gaan staan..." ,,Hm..." bromde Wouter. ,,En dan wanneer het Speenhoff laat optreden," zei Hupstra. „Past ook niet bij de Staatspensio neering", meende Wouter. ,,Wil ik je oorschriften kunnen geven, maar nu dit niet geschied is, bestaat er h. i. geen beroep op den Raad. In verband hiermede wijzen B. en W. op het bepaalde bij het artikel 6 sub 1 en 2 der Woningwet, luidend, als \olgt „Sub 1. Voor zoover eene verorde ning met betrekking tot gebouwen B. en W. daartoe uitdrukkelijk bevoegd verbaart, kunnen zij a. nadere eischen stellen ten op zichte van in die verordening bepaal delijk aangewezen punten 1). vrijstelling vertoornen van het voldoen aan in die verordening be paaldelijk omschreven eischen. Sub. 2. In liet geval, omschreven in sub -a \an het voorgaand lid, is be roep op dien gemeenteraad toegelaten, volgens regelen, bij plaatselijke ver ordeningen vast to stellen." Uit deze wettelijke bepalingen volgt, naar het oordeel van B. en W., d it alleen lxnoiep op den Raad is toegela ten van een besluit van B. en W., waarbij nadere eischen zijn gesteld ten opzichte van de in de Bouwveror dening bepaaldelijk aangewetoen pun ten, niet ten aanzien van een !>e- slufflt van B. en W., waarbij vrijstel ling is geweigerd van liet- voldoen aan ih die verordening bepaaldelijk omschreven eischen. Zeelr duidelijk spreekt, wanneer er mocht wordJeoi getwijfeld aan de let tor der wet, volgens B. en W., de be doeling van dein wetgever uit de vol gende toelichting op artikel 6, sub. 1 2, der Woningwet, overgenomen uit het rogeeringsantwoord op het verslag der afdeeiingen van de Twee- do Kamer „De gevallen sub a en b staan „niet gelijk. Er is meer reden, om „beroep toe te laten daar, waar „een last wordt opgelegd', dan „daar, waar niet. gunstig wordt .beschikt op een verzoek om vrij stelling. Het lijdt geen twijfel, „of, werd ook in hdt geval sub. b. „gelegenheid tot het instellen van „een beroep gegeven, belangheb- ben den altijd bij den Raad zou- „den aankloppen." Aldus beschouwd ligt het, naar het oerdeel van B. en W., op den weg van den Raad, in deze gevallen de inge stelde beroepen niet-ontvankelijk te verklaren. Vergoeding. B. en W. stellen voor aan J. P. A. Nelissem, den aannemer van de wer ken aan dien Koudenliom, eene ver- goieiding toe te kennen van 2100, zijn de het door hiem boven zijne begroo ting uitgegeven bedrag voor de af graving van dien wal bij lnet volksbad- liuis, dn welken wal werden aange troffen ongeveer 500 zware palen van vermoedelijk 10 a 12 meter lengte. B. en W. achten hier een buitenge woon geval, als bedoeld bij paragraaf 10 der Algeméén» Voorwaarden van het bestek, aanwezig, en de gevraag- vergoedang billijk. Verhuur van grond. B. en W .stellen voor aan C. V. Schonhuth wederom voor den tijd van 5 jaar te verhuren een gedeelte tuin grond, liggende aan de Paviljoens- laan voor het huis „Onder de linden", tea- grootte van 62 vierk. meter, tegen 24.80 per jaar. DE BOND VAN NEDERL. ONDElv WIJZERS CONTRA DE GE MEENTE ZANDVOORT. De heer de Braai, oud-onderw ij zei' bij liet O. X,. onderwijs te Zandvoort heeft een quaesbie met die gemeente, over uitbetaling van salaris, doch hij heeft zijn vordering overgedaan aan den Bond van (Ned. Onderwijzers, dio nu Vrijdag de gemeente Zandvoort had gedagvaard 'ter civiele zitting van het kantongerecht te Haarlem. Voor het bestuur van den Bond trad op do deurwaarder Warnier en voor de gemeente 'Zandvoort mr. Th. de Haan Hugenholtz heiden te Haarlem. De lieer de >B. was tot Dec. 1906 on- derw ijzer te Zandvoort en genoot daar volgens de verordening dier gemeente van 12 Febr. 1906 f 750 per jaar. Maar faij gaf ook van 1 Jan.—1 Dec. 1906 les eens wat zeggen? De zaak is, dat de menschen ië traag en te loom zijn, om ergens belang in te stellen. Die twee honderd menschen, die nu de redo over Staatspensioneering geslikt (heb ben om het tooneelstuk..." „Nou, nou," zei Hopma. -,Ja zeker,' vervolgde Wouter, „zoo is het; die 200 menschen dan hebben geapplaudisseerd, toen ze hoorden dat iedere bejaarde 300.— pensioen moet hebben. 'Maar denk je, dat ze wanneer er weer eens een lezing van Staatspensioneering is, daar zelf naar toe gaan en elk een vriend of vriendin meebrengen? Niet faoor. Ze denken „knappen jullie de boel maar op, als 't zoover is zullen we 't wel hooreu!" „Ik héb een vereeniging gekend," vertelde Hupstra, „die ieder jaar be hoorlijk een algemeene ledenvergade ring hield, maar nooit een lid op dié bijeenkomst zag verschijnen. He pre sident presideerde dan maar getroost een bestuursvergadering, de secreta ris las gelaten het jaarverslag aan zijn medebestuurders voor en de Te kening van den penningmeester werd, tegen alle gebruiken in, door twee an dere bestuursleden nagezien en goed gekeurd. Dat ha<l zoo jaren geduurd. Op alle manieren hadTiet bestuur ge probeerd menschen te trekken, door advertenties in de bladen, door per soonlijke convocaties, niets hielp. Op zekeren avond, toen weer de jaar vergadering werd gehouden, en ieder een 'de hoop van ooit een lid te zullen zien al opgegeven had, ging de deur open en kwam een lid binnen. Dat was een vreugde. De president in zijn verrukking sprak hem toe met „mijne in vuk j en-daarvoor zou hem volgens bovengenoemde verordening 50 per jaar toekomen. Toen hij nu 1 Dec. 1906 vertrok, weigerde n>en hem uitbeta ling van 11/12 der 50, waarom Irij weigerde zijn salaris van November te ontvangen en zijn vorderingen voor dat 11/12 plus 'het salaris van Novem- ber<aan den Bond van Ned. Onderwij zers overdeed, die de som nu van de gemeente Zandvoort vordert. De heer (Warnier concludeerde voor den 'Bond tot toewijzing van den eisoh. Mr. de Haan Hugenholtz zal do vol gende week voor de gemeente ant woorden. CËXTRA.LE RAAD VAN BEROEP. ^Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had o.m. de uit spraak plaats in de volgende zaak: Hooger beroep van Th. de J. •Zaandam, tegen de'uitspraak van de Raad van Beroep te Haarlem, houden- de vernietiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem van 12 'Maart tot en met 7 April 1906 voorloopig eene rente is toegekend van f 0.84 per werkdag, met verkla ring dat hij na 10 'Maart 1906 geen aanspraak heeft op eenige uitkeering als gevolg van het ongeval dat hem op 22 Januari 1906 te Zaandam heeft getroffen. De Centrale Raad bevestig de de uitspraak. Voetbal. Zondag a. s. heeft een voetbalwed strijd plaats tusschen „Haarlem" en H F. op het terrein aan de Span- jaardslaan. De Kleine Vereeniging. Zondagavond zullen hij de specia- 1 iteitenvoorstellmg o. m. medewerken de heer en mevrouw Zwartverver en v. d. Lugt, de bekende Duett isten, die in langen tij dniet te Haarlem opge treden zijn, en wel met een geheel nieuw programma, terwijl de heer Yrugt, onze bekende komiek, nog eenige malen zal optreden voor hij binnenkort zijn 121,2-jarig jubileum op de planken hoopt te vieren. C. J. GONNET. 16 Februari 18571907. Zooals reeds vroeger met een enkel woord in ons blad is gemeld, hoopt de lieer C. J. G onnet de volgende maand zijn 50-jarig jubi'lé als ge meente-ambtenaar te vieren. Ter de zer gelegenheid achten wij het niet ondienstig eenige bijzonderheden mede te deelen uit het leven van dezen bekenden en merkwaardigen n.an. Cornells Jacobus Gonnet werd 4 Juli 1842 ie Haarlem geboren, alwaar zijn vader de functie bekleedde van kastelein der Sociëteit „Trou moet Biycken". liet eerste onderwijs ontving hij in de school van Jacob van Term in de Barteljorisstruat, waar al spoe dig bleek, dat hij een bijzonderen aanleg bezat. Na de verschillende klassen djezer lagere school te hebben doorloopon werd de 14-jarige knaap geplaatst als klerk ter gemeente-secretarie. Dit' ge schiedde op JG Februari 1857. Ook h;er werd spoedig het talent van dep jeugdigen klerk ontdekt en het was de toenmalige gemeente-secretaris Mr. J. Tieleuius Kruythoff die hem in de gelegenheid stelde onder wijs te ontvangen iu de oude talen. Laiea- volgde de heer Gonnet de les sen van wijlen Dr. B. W. Hoffmann aan het gymnasium. Inmiddels toegevoegd aan dien toen- ina ligen gemeente archivaris -— Mr. A. J. Enschedé kwam de heer G-onnet in de -gelegenheid de geschiedenis on zer stad meer grondig te beoefenen en werd hiermede de grondslag ge legd voor zijn latereu levensloop. Zijn ijver en nauwkeurig werken in' die dagen zijn voldoende gebleken uit de uitgegeven werken van wijlen Mr. Enschedé en uit de belangrijke rapporten in die dageu aan hei ge meentebestuur verstrekt Met waar heid kan worden getuigd, dat de heer Gonnet. de rechterhand was van Mr. A. J. Enschedé, als archivaris. Echter was deze werkzaamheid meer te beschouwen als eene bijbe trekking" en bleef de a. s. jubilaris zijn ambtelijke bezigheid ter Secreta rie vervullen, waarin hij dan ook ver schillende bevorderingen maakte. Zoo werd hij 1 Juli 1864 benoemd tof. ad junct-commies en 1 Januari 1874 tot commies. Als blijk v-an w-aardeering schonn de gemeenteraad hem 13 Juli 1870 den titel van adjunct-archivaris en werd hij 1 Juli 1874 benoemd tot ad junct-bibliothecaris. Bij den dood van Mr. A. J. Enschedé in Maart 1896 werd het beheer der stedelijke biblio theek en archief gescheiden en de heer Gonnet benoemd tod Archivaris onzer stad, welke betrekking thans nog door hem wordt vervuld. Doch ook van de zijde der regeering ont ving hij steun. 1 Mei 1880 werd hij. benoemd tot conservator der Rijks verzameling van schilderijen op het Paviljoen alhier. Toen later deze ver zameling overgebracht werd naar Amsterdam, bleef de heer Gonnet ge handhaafd in zijn post als bew aarder van het Paviljoen. In 1886 werd een der innigste wen- sciien van den a s. jubilaris ver vuld, aangezien hij 26 Februari van dat jaar werd aangesteld tot Rijks archivaris in Noord-Holland en 1 'Oc tober d. a. v. tot provinciaal archiva ris. Hierdoor kwamen alle archieven onder beheer van één hand. Eten en ander had ten gevolge, dat hem 1 Mei 1886 eervol ontslag werd verleend als Secretarie-ambtenaar. Geen l>etoog behoeft het, dat de lieer Gonnet. ook zijn beste krachten wijdde aan ons stedelijk museum, welks oprichting en verdere geschie denis hij geheel heeft medegemaakt. Billijk en eervol was dan ook in 1891 zijn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op dat museum, waar van hij tot dusver secretaris is. Vele pennevruchten zijn van zijne hand verschenen, wel geen uitvoerige doorwrochte studiën, doch meest Ar chiefstukken, wier publicatie \oor deskundigen van hooge -waarde zijn. Ook in liet particulier leven is de heer Gonnet bekend, waar rneu zijn steun vraagt is 'hij steeds bereid zoo mogelijk die te verleenen. Het is voor Huarlem te hopen, dat deze welwillende en kundige ambte naar nog. vele jaren zijn werkkring mag vervullen. heeren, geachte leden van deze veree niging," de Secretaris keek bij het lezen van 't jaarverslag hem alleen aan, faij werd benoemd tot het nazien der rekening en men ihoorde in eerbie dige stilte toe, toen hij bij de rond vraag een opmerking maakte, die niets om 't lijf faad. Ivortom mien droeg hem op de handen." „En...?' vroeg Wouter, toen Hupstra zweeg, „Het geluk was te groot om lang te duren. De volgende algemeene verga^ dering was er weer geen enkel lid. Die bezoeker van de vorige vergadering was drie maanden te voren overleden. Sedert die noodlottige gebeurtenis doet 'het bestuur het .maar weer eonder ge woon lid, vindt zijn welbehagen in de omstandigheid, dat de leden hun con tributie vrij geregeld betalen en zijn voldoening in faet bewustzijn, dat het zijn plicht doet on van niemand meer dan dat gevergd mag Worden.' „Van plicfit doen gesproken," bracht Hopma in 't midden. „.Jelui herinnert je den brief geadresseerd aan Boer- have in Europa en die toch aan zijn adres kwam. Toen was de post nog niet wat ze nu is, maar in dezen tijd doet ze toch ook flink haar best om onvolledige adressen uit te vin den. Ik heb een visitekaartje gezien, dat met Nieuwjaar (dus in de grootste drukte nog wel) uit Böningen, een klein plaatsje in Zwitserland, gezon den is aan een bewoner van den Sciho- tersingel. Het adres was aldus: IIciTh... (volgden naam en beroep) iSciiotersingel. Meer niet. Geen Haarlem er op, zelfs geen Holland, of Nederland. De post- HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin heeft door den Grootmeester van Ilr. Ms. Huis, baron Sirtema van Grovestins, een bezoek van rouwbeklag doen afleggen bij den Perzisehen gezant. ZIEKTEVERZEKERINGSWET. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver.- t. afsch. v. alcofaoJh. dranken heeft een adi-es aan de Tweede Kamer ge richt, waarin hot verzoekt art. 136, 2-e -alinea van faet ziekteverzekerings- ontwerp te willen schrappen. l)e daar in 'bevatte bepaling luidt: „Geen aan spraak op ziekengeld kan worden ge maakt wegens een ziekte, welke het gevolg is v an herhaald misbruik van sterken drank." De argumenten, door adressant tegen de-ze bepaling inge bracht, zijn, kort samengevat, de vol gende: In den regel zal het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk voor den genees heer zijn. te constateeren, dat een be paalde 'ziekte faet gevolg ds van her haald misbruik maken van .sterkeu drank. De lijders aan drankzucht zul len voer de ziekenkassen ware scha deposten worden, en het fataalste is, dat zij er zoo goed als niet door zul len worden gebaat. In het wetsont werp zijn de elementen voor een be- juffrouw in Böningen heeft aan den naam, die een Hollandschen klank heeft, waarschijnlijk begrepen, dat zfj 'het kaartje naar onze streken moest richten. Toen het eenmaal hier was, heeft een slimme postambtenaar be grepen, dat de Sahotersingel wel rn Haarlem kon wezen, daar Schoten -diciht bij Haarlem ligt. En zoo kvvami midden dn die overstelpende Nleuw- jaarsdrukte het kaartje, zonder eenig oponthoud, regelrecht naar zijn be stemming." „Als jelui aardigheden gaat vertel len,' zei Hupstra. „dan weet ik er ook een. Toen een bekende professor, die al jaren in Haarlem woont, in een be kende garnizoensplaats nog leeraar was, gaf hij voordrachten over cos- mographie. Iedereen vond die interes sant en ging er naar toe, ouder an deren ook een adjudant-onderofficier van de cavalerie. Op zekeren dag zei hij tot een van de officieren: „Luite nant, wat ik maar niet begrijp is, 'hoa de sterren meestal paardennamen hebben: Jupiter, Mars, Saturnus e* zoo meer. Hoe komt dat toch?" „Kijk hier," zei de luitenant, „dat zit zoo. Vroeger stelden de menschen veel meer belang in paarden, dan tegen woordig. Als ze dus weer een ster ont dekten, gaven ze daar den naam. van een van hun paarden aan." De adjudant zweeg een oogenblik en zei toen met al de verrukking van den soldaat voor wien niets gaat ho ven de cavalerie: „Wat moet <d&t een heerlijke tijd geweest zijn, luitenant!" FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5