NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. dei 24e Jaargang No. 7225 Verschijnt dagelijks» behasve ©p Zon- m Feestdagen. WOENSDAG 16 JANUARI 1907 M uits HAARLEM S DAGBLAD LI I'S] n ietl ,,c ABONNEMENTEN PER ORIE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem- 0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PÉEREB00M. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmarire. EERSTE BLAD. MSENM WOENSDAG 16 JANUARI. Statenzaal: Vergadering van den 1 iemeenteraad. li uur. Schouwburg: Utrecht's Tooneelge- ielscbap: „Spoken", 8 uur. Gebouw „Jeruel" (Bakenessergracht Evangelische Samenkomsten: 10i i 3 uur. Otïxiuw Jongelangsvereen. 8 uur, I Vergadering'Drankbestrijding. Café Concordia', Smedestraat 43: D. A. P. Lezing H. Spiekman van ^Rotterdam, 8| uur. aal f ©M ONS HEEN N"o. 460. Onafgedane Stnkken. Als je een lastigen brief moet schrij- vsjven en dat telkens uitstelt of je be lastingbiljet moet invullen en er niet komen kunt, dan beginnen die 'erkjes langzamerhand zwaarder en ■n^waarder te wegen. Iedere dag die er verloopt doet er een pondje bij en zoo drukt je ten slotte een eenvoudige be- Izigheid ials een looden last. Je denkt ier aan, wanneer je 's nachts even "wakker wordt en je neemt je plecfla- voor (de beste plannen worden in fjden donker opgevat) om nu den vol- roJgenden dag vast en zeker dat werk rorte gaan doen. Helaas, ook dan kun i^je of wil je er .geen tijd voor vinden. rejEn 't onafgedane werk achtervolgt je nl als een sarrend spooksel totdat je ten J einde raad met den moed der wan- cwhoop 't gevreesde werk aanvat, het in di korten tijd afmaakt en je zelf wel een M draai om de ooren zoudt willen ge- ven, omdat je 'je zoolang uit gemak- 3 zucht door een onheduidenden arbeid pj hebt. laten kwellen. I Wanneer naar die verhouding de "I leden van den Raad geplaagd werden V door de herinnering aan onafgedane gemeentezaken, dan zouden ze geen stuk meer eten, geen slok meer drin ken en geen oog meer sluiten. Be lijst die pas gepubliceerd is, be vat namelijk niet minder dan 44 van die onafgedane stukken, waarvan B. en W. voorstellen er drie of vier af te voeren. Er blijven er dus veertig over. Ik (heb nog nooit bespeurd, dat een 'f lid van den Raad zich van. dezen ach- terstand wat aantrekt. Waarschijn lijk komt dat door Ihet aantal, het J aantal Raadsleden wel te verstaan. A1 Een gezamenlijke achterstand Irin- dert niemand. Treffende eigenschap van de massa. Was het niet Victor j'J Hugo, die zei, dat zij geen verant- woordelijkheidsgevoel heeft? Toch zou ik die eigenschap niet aan on- - zen Raad wifllen toeschrijven. Tien tegen een, dat wanneer je een Raads lid vraagt: waarom worden die stuk ken niet afgedaan?" dat je dan ten antwoord krijgt: „ze zijn zeker voor behandeling nog niet rijp! Anders zou de burgemeester ze wel op de agenda brengen." Dit kinderlijk vertrouwen op het Dagelijksch Bestuur doet elk Raads lid eer aan en maakt hem bovendien 'het leven gemakkelijk, wat een dub bel voordeel is. En ik geef dan ook onmiddellijk toe, dat er van die ver- Boeken zijn, waarmee zelfs de Raad geen raad weet. Aanwijzen zal ik ze niet, maar ook hier blijkt weer, dat één gek meer kan vragen, dan een dikke dertig wijzen kunnen beant woorden. Intusschen zijn er nog wel een paar stukken, waarvan een leek met hem passende voorzichtigheid zou kunnen zeggen, dat ze min of meer overrijp zijn geworden. Daar is bijvoorbeeld het voorstel van de Commissie inzake bet havenreglement met een amende ment van Dr. H. D. Tjeenk Willink, samen dateeremde van 17 April 1901. 0et zou niet onaardig wezen, om op 17 Juli a.s, de blikken herdenking te vieren van de verloving van dat voorstel met de gemeente. Wat den datum der behanjdeling betreft heb ik hooren zeggen, dat men wachten wü tot de oudste zoon van Dr. Tjeenk Willink tot lid van den Raad geko zen zal zijn; dan kan hij het amende ment overnemen en blijft het in de familie. 'Nog maar vijf jaar is het geleden, da t Dr. M. C, A. Bij level d en anderen verzochten om beperking van de exa mens voor toelating tot het 'lager, middelbaar en ihooger onderwijs. Dit is een van de zaken, waarvan ik ver onderstel dat ze nog niet rijp zijn. Appelen, .perziken en booz© zweren wondien veel gauwer trijp, dan ver standige plannen. In elk geval is het voor Dr. Bijleveld prettig, dat zijn verzoek elk jaar weer eenmaal op de agenda komt, hij kan dan tenminste zien, dat het Gemeentebestuur zooals dat heet „zijn aandacht daarop ge vestigd blijft ihoufleP:" Of het voorstel evénwel ooit rijp zal worden? Ik vrees er voor. Mij zal het niet ver wonderen, wanneer het mettertijd zijn koperen feest nog eens beleeft. In de portefeuille van B. en W. heersciht klaarblijkelijk een gezonde atmosfeer, de stukken leven er lang. Vier jaar en twee maanden oud >s het rapport' van de speciale oommis sie inzake de brandverzekering van gemeente-eigendommen. Wat er in staat as me ontgaan, maar 't schijnt er ook minder op aan te komen, daar n.1 dien tijd de behandeling in den Raad niet noodig schijnt te zijn ge-, weest. Die gemeenteambtenaren kun nen gerust zijn in zoover, dat intus schen de gemeentelijke eigendommen evengoed behoorlijk verzekerd zijn geweest. En al weet ik niet meer wat er in staat, ik denk dat er wel een of ander stelsel in zal worden aangepre zen. Welnu, wat nood, we wachten tot ier een ander stelsel komt .en voe ren dan dit voorstel van de agenda af. We komen nu tot 1903. Den 4den Maart van clat jaar heeft P. A. Za delaar verzocht, zijn perceelen onder Schoten bij1 .die gemeentelijke duin waterleiding aan te sluiten. Hij heeft dat niet gedaan gekregen, anders zou zijn request niet meer op de lijst staan. Inmiddels hebben, denk ik, zijn perceelen pomp- of welwater, anders zouden we wel géhoord hebben, dat de bewoners versmacht waren. Haast heeft dit verzoek dus volstrekt niet. Nu het bijna vier jaar oud en dus over het tandenkrijgen heen is, zal het vanzelf wel ouder worden. Het, volgende voorstel in de rij is een adres van-A. Elffers Jr.. houden de aanbieding van een laan aan den Kampersingel, welke laan project straten verbindt met den Kampersin gel en de Linschotenstraat. Sedert Aug. 1903, toen adressant zijn request indiende, heeft die laan den naam, den sierlijken naam zou ik Avillen zeg gen, van Eendjespoortstraat. Je zoudt 'je liefste 'lieveling zóó mooi niet kunnen betitelen, als de Raad het deze straat heeft gedaan. Maar om op de hoofdzaak terug te komen, ik geloof dat deze zaak bezig is om heel, héél langzaam rijp te worden. Al thans ik weet van een ander, die aan deze straat grond heeft liggen en onlangs van het gemeentebestuur het verzoek kreeg, om daarvan ter ver betering van den weg 6 vierk. M. aan de gemeente om niet af te staan en daarbij dan nog de kosten van be strating enz, te betalen, die 36 zou den beloopen. Hieruit merk je duidelijk, da.t bet gemeentebestuur bezig is deze zaak rijp te maken. Het spijt me .evenwel te moeten zeggen, dat de eigenaar van 't stukje niet op het voorstel wou ingaan. „Als de gemeente grond van hem noodig had," schreef hij, ,,d:an moest ze maar een bod doen!' Daar kwam het ten minste op neer. Ik be grijp zooiets niet. Als de gemeente je de eer aandoet om een stukje grond van je cadeau te Avillen hebben, dan kun je, uit pure verrukking, er toch licht nog zes en dertig gulden bij doen! Maar helaas, ik heb al meer ge merkt, dat er burgers zijn, die weinig voor de gemeenschap over hebben en die, omdat zij haar zelf voor alles moeten betalen, op hun beurt ook voor wat zij haar afstaan, betaald w.illen worden. Vreemde denkbeelden (hebben de menschen toch! Een schrijven van B. en W. betref fende den bouw van een nieuw Stads- Armen- en Ziekenhuis, is omstreeks drie jaar oud. Het (ik bedoel het Stads- Armen- en Ziekenhuis) zal nog wel ouder worden. Meer dan twee jaar telt het adres van den Bond voor Lichamelijke Op voeding met verzoek, te bevorderen het onderwijs in lichaamsoefeningen op de scholen. Net zoo'n lastig adres als dat van Dr. Bijleveld, Als je eenmaal over 't on derwijs gaat praten is er geen eind. 't Is dan ook .maar 't eenvoudigst om te wachten tot de Bond dood is; hij zou al begraven zijn geweest, als er maar iemand op de vergadering was gekomen om de lijkrede aan te hoo ren. Bestaat de Bond eenmaal niet meer, dan kan het request veilig wor den afgevoerd. Van 6 Januari 1905 dateert het ver zoek der (Maats, tot Expl. van .Staal- waterbronnen om verlaging van erf pacht en recognitie. De Raad stelde toen de Commissie in, die onderzoe ken zal, of een Staalbad Haarlem le vensvatbaar is. Nog niet rijp! Adressen van dezelfde en Aran den heer Van Gasteren om teruggave van voor brandwachts betaalde gelden, zijn van Maart 1906 en Dec. 1905, dus nog jong. Bovendien is geld terug be talen een onaangename bezigheid, die zoo gauw niet gaat. Belanghebbenden moeten maar wat geduld hebben en inmiddels de rente bijschrijven. De .rest is nog zoo nieuw, dat je re delijkerwijs niet verlangen kunt, dat het al zou worden behandeld. Alleen vrees ik, dat wanneer het verzoek Aran ide Haarl. Tram van 7 Nov. 1.1. om Ihaar lijn naar het Kennemerplein te mogen doortrekken niet gauw in behandeling komt, de Maats, voor de eer zal danken daar ze vermoedelijk 31 Dec. 1907 zal ophouden te bestaan. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht EEN SCHRIJVEN VAN DEN TSAAR AAN STOLYPIN. Zoofals een telegram in. ons vorig nummer reeds meldde, is Maandag een eigenhandig schrijven van don Tsaar aan Minister Stolypin gepubli ceerd, bewijzende, dat, in strijd met alle beweerde geruchten, de eerste dienaar des lands .thans Arastór dan ooit in den zadel is gezet. De Tsaar herinnert in het schirijven aan het tijdstip van de benoeming van den. minister-president, wien de taak op do schouders werd gelegd vn hot land de rust, A-erstoord door revo- 'lutioninaire woelingen, te herstellen. Binnen 51/2 maand is het minis tori e- Stolypin door krachtdadig optreden er in geslaagd eene- merkbare A'erbe- teriing in den .toestand te brengen, niettegenstaande liet moorddadig op treden der ïevolut.ionnairen en. de tal rijke misdaden, ten doel hebbende het den regeerenden kringen lastig te maken. Do Keizer somt daarna de wetsont werpen o.p, die het ministerie voor de aanstaande Doema-zittang voorbereidt en de dringend noodige maatregelen, die ten uitvoer gelegd moesten wor den, vóór dat genoemde vergadering bijeenkomt. Daarvoor betuigt de Tsaar den heer Stolypin. en 'het geheele mi nisterie zijn dank en spréékt hij het vertrouwen uit, dat na 'do ophanden zijnde .opening v.an do Doema en. den Rijksraad liet ministerie-Stolypiu de zelfde diensten moge blijven bewijzen ter A-erwezenlijkiing v.an do plannen van den Tsaar. Avan.t slechts in de samenwerking van dé nieuAA'e wettge- vende lichamen met do dloor don Tsaar benoemde regeering, ziet hij oen waarborg voor de wettelijke orde en de toeneming dor krachten vari dien Staat overeenkomstig de behoef ten van bet- tot nieuw leiven geroepen Russische rijk. Ook minister Kokowzof werd ver blijd mot een eigenhandig schirijven van den Tsaar, waarin hulde wordt gebracht aan de verdiensten van don minister ten opzichte van de finan ciën van liet land en de uitvoering van de voorloopige begroeting van het jaar 1906. In het schrijven wordt er op gewe zen, dat de Russische waarden in het buitenland weder veel meer wor den gevraagd on het volk weder gere geld spaarpenningen naar de banken brengt, twee bewijzen voor toene mend vertrouwen in dan financieélen vooruitgang van bot land. EEN ONDERHOUD MET EEN RUSSISCH MINISTER. De correspondent Aran; de „Times" seint over een onderhoud, dat hij mot een „zeer invloedrijk lid van de Rus sische regeering" hoeft gehad. Van den politaeken toestand spre kende, zeide de minister, dat de Tsaar noch die regeering een staats greep beoogden. .Indien ik morgen vermoord werd, zal een ander, met dezelfde opvattin gen als ik, mijn plaats innemen. Do Doema en het ministerie dienen het eens te Avorden. Omdat die oA-ereenstomming uitbleef, is do vorige Doema ontbonden. De bureaucratie moet opgeruimd worden, dat is ook de A-aste en onwrikbare wil A~an den Keizer. Onder de hervormingen, dio bij het nieuwe parlement zullen ingediend Avorden, is een wetsontwerp tot af schaffing van de onbillijke behande ling van de joden. De regeering wil op dat stuk niets toegeven (aan de antisemieten). De minister zeide verder, dat de regeering streng moest optreden, daar zij in dezelfde omstandigheden verkeerde als een geneesheer, die. af en toe vergif moet toedienen. De constitutioneel e democraten zouden even goed onderdrukkings maatregelen nemén, indien zij aan het bewind waren. Bij de verkiezing zou geen drang" worden geoefend. Zij zou in niets ver schillen van de verkiezing in andere landen. Het is dwaas om te zeggen,'- aait de regeering het (reactionaire) Verbond van het Russische volk steunt. Dat Verbond is een kind van den terror, een onheilspellende uiting weliswaar, maar machteloos, wat ook da oppositie er van moge zeggen. De pers maakt zich medeplichtig aan de politieke moorden door ze te prijzen. De moord op Pawlof is er een bewijs van. De moordenaar was een onkun dig Averkman, Avians hoofd door de kranten op 'hol was gebracht. Hij be weerde o.a„ dat generaal Pawlof de man was geweest, die de A'éldkrijgs- raden had doorgezet." Uit andere Lam den. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. Nadiat te Plougastel-Daoulas (Fi- nistère) bekend was geAvorden, da.t er een ambtenaar zou komen, om de kruisbeelden uit de scholen weg te ne men, namen de Katholieken daar hunne maat/nagelen, om eene betoo- gimg op touw te zetten. Zondagochtend stroomden 5000 Bre- tonsche boeren samen in de kerk van Plougastel-Daoulas. Zij legden een .yntzaglijk houten kruisbeeld, met' goud afgezet, en zóó zAvaar, dat vier sterke jongelingen het met moeite konden dragen, op een berrie neer. waarvan eeln rood fluweelen kleed met gouden franjes afhing. Zes man te paard opendien vervol gens een langen stoet van katholieken di'e zich met het beeld op weg bega ven. Onder hen waren de geestelijken, de burgemeester, de raadsleden, de schoolkinderen en ViLüers, dé mo narchistische afgevaardigde Allen zongen geestelijke liederen. Na eén rede van Villiers en luide kreten van„Leve Christusbegaf men zich naar het stadhuis, waarhe.t kruisbeeld van de draagbaar werd genomen en vlak onder het borst beeld van de Republiek Averd opge hangen. EENE STRAATBETOOGING. Zondag Werd in de hei-ken Frankrijk na dé hoogmis de jongste encycliek van den Paus voorgelezen. Te Arras had na het uitgaan dér kerk eene straatbetooging plaats, en werden door de politie 8 priesters en 4 le eken gevangen genomen, UIT MAROKKO. De Spaansche minister van bui- tenlandsélie zaken beeft tegenoA'-er dagbladcorrespondenten zijne voldoe ning betu'gd over de uit Marokko in gekomen berichten, volgens Avelke Iiaisoeli niet beschikt over de groote strijdmacht, van welke in sommige mededeelingen sprake was. De minister voegde hieraan toe, dat de Fransch-Spaansche zending zich strikt zal beperken tot bewaking van de kust en de h avens, zonder zich ook maar in het minst in de binnenland- scire one enigheden te mengen. Stadsnieuw® R.-K. Ki e s ve r ee n i g i n g. In de algemeene vergadering op Donderdag 24 Januari zal Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een le zing houden over: De belasting-voor stellen. GROENTENKAR TE WATER. Hedenmorgen had de groentehhan delaar Kort de onvoorzichtigheid om op de Brouwersvaart te gauw van zijn wagen te springen. Het paard luisterde niet naar iiet commando van stilstaan, maar reed met kar en al liet water in. Spoedig schoten verschillende voor bijgangers te hulp, die paard en kar op het droge 'haalden. Met behulp van ♦en daarliggende schuit konden ver volgens de op (het water drijvende groenten opgevischt avordien. De bemodderde kar werd een weinig schoongemaakt, en de extra gewas- schen groenten Aveer opgeladen. Het paard kon echter geen dienst doen, Avijl het lemoen van den wagen ge broken was. 't Gevolg zal dus wel zijn, dat de groenten koopman van vele zijner klanten een vermaning krijgt, dat hij zoo laat komt. Men moet maar pech -hebben! KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Wij ontvangen een verslagje dei- vergadering van de Kamer van Koop handel, gehouden op 8 Januari j.L waaraan Avij het volgende ontleenen: Tegenwoordig Avaren de heeren: E. H. Krelage, E. J. \Vesterveld, A. de Clercq, P. Goedkoop Dz„ P. G. Heems, G. v. d. Most v. Spijk en W. G. H, Ja cobs. Bij ontstentenis van den voorzitter ten gevolge van periodieke aftreding, fungeert de heer Westerveld, als oud ste lid in dienstjaren, als zoodanig. Nadat door hem de vergadering was geopend en hij de leden met een toepasselijk woord had verwelkomd bij gelegenheid van deze eerste bijeen komst in het nieuwe jaar, worden de werkzaamheden aangevangen met het onderzoek der geloofsbrieven van de onlangs herbenoemde leden, de heeren mr. Joh. Enschedé, E. H. Kre lage, P. G. Heems, G. v. d. Most v. Spijk en W. G. H. Jacobs. Dit onderzoek gaf tot geene beden kingen aanleiding, weéhalve tot de toelating van genoemde heeren als leden der Kamer werd besloten. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter der Ka mer voor het jaar 1907. Na eene hoofdelijke stemming blijkt daaruit, dat tot genoemde betrekkin gen Avaren benoemd respectievelijk de heeren Mr. Joh. Enschedé en E. H. Krelage, Laatstgenoemde verklaarde de betrekking aan te nemen met dank zegging voor het ontvangen vertrou wen. Aan den heer Enschedé, die af wezig was, zal van de benoeming worden kennis gegeven. Van de benoeming evenals van de toelating der laatst herkozen leden zal aan 'Burgemeester en Wethouders mededeeling worden gedaan. De heer Krelage fungeerde thans als voorzitter, die een korten terugblik werpt op het afgeloopen jaar met be trekking^ tot den toestand van han del en nijverheid in deze gemeente. Werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering uitge gane stukken. Ter tafel (kwa.m o.a. eene circulaire van het bureau voor handelsinllch- tingen te Amsterdam, houdende me dedeeling, da.t bij haar van de Ne- derlandsohe Kamer van Koophandel te Brussel was ingekomen eene col lectie monsters van verscheidene ko toenen goederen, welke naar den Con go worden uitgevoerd, met welke mon sters benevens de najdere omschrij ving de genoemde Kamer de bedoe ling heeft om de Nederlandsche nij verheid in de gelegenheid te stellen deze monsters te bezichtigen, en daar op te bepalen, voor welke der ge- wensohte artikelen zij in staat en be reid is te concurreeren. Kwam alsnu aan de orde liet rap port der in de vorige vergadering be- noemde commissie tot het uitbrengen van praeadvies omtrent het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Deventer, bezwaren Inbren gende tegen de onregelmaJg^ed-n, welke er bij de Staats- en H. IJ. Spoorwegmaatschappijen in de thans geldende vrachttarieven naar hare meening zouden voorkomen, en wel zoover hef afgelegde aantal kilome ters in vele gevallen niet van den min sten invloed op de vaststelling dier tarieven geweest ia. Overeenkomstig het voorstel dier commissie, welke, in overeenstem ming met het gevoelen van vele an dere belanghebbenden met de in het adres uitgedrukte meening verschil de, dat het aantal afgelegde kilome»- ters en niet de vrachten zelve als maatstaf voor het tarief zouden moe ten worden genomen, besloot de Ka mer het hierboven vermelde adres voor kennisgeving aan te nemen. Eindelijk kwam aan de orde de be noeming der vaste commdssiën, be doeld in artikel 21 yan het Huishou delijk iRqglement, waartoe dezelfde heeren als leden verkozen werden wel ke daartoe in het vorige jaar waren aange wezen. De overige behandelde onderwerpen waren van huishoudelijken aard of vooralsnog niet. voor openbaarmaking geschikt. Chr. Nat. Werkmansbond. A. s. Donderdagavond spreekt voor de afd. Haarlem Ds. Otto Schrieke. pred. te Enschedé over„Het Aveten en de waarde van den arbeid in het licht van de H. Schrift". De Eénpaardsslange nwagen. Maandagmiddag 'begaven de Bur gemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, de Avethouders mr. Th. de Haan Hugenholtz. Dr. H. D. Kruseman en Joh. de Breuk, Aerge- zeld van de leden van den brand weerstaf, zich naar het Birongebouw, vanwaar brandalarm gemaakt werd. Binnen zeven minuten verscheen de éénpaardsslangenwagen voor de Bron en negen minuten daarna, dua na 16 minuten, kwam ook de ladder wagen ter plaatse. Evenwel mag niet •vergeten Avorden, dat reeds des mid dags bekend Avas, dat die proef zou genomen worden. Nadat de slangenwagen in hef nark ontpakt was, bezichtigden de Burgemeester en de wethouders ver schillende onderdeelen van den wa gen. Veel belangstelling trok o. a- het rookmasker, Avaannedie proeven; genomen werden. Daar we eenigen tijd geleden den wagen reeds uitvoerig hebben be schreven, achten we ons daarvan thans ontslagen. Hierop werden eenige oefeningen gehouden met den ladderwagen, o. a. in het lioog-spuiten. Een der spuit gasten staande op «de bovenste sporti van de 14 meter hooge ladder, kon met een waterstraal zeer goed de hoogste punten van het Brongebouw bereiken. De heer J. C. Cramer Jr.. comman dant van den staf, vers-rekte den Burgemeester en den wethouders de gewenschte inlichtingen. Na een dirie kwartier de proeven te hebben bijgewoond, vertrokken de De oefeningen trokken veel bekijks. Heden heeft een dergelijke oefening plaats voor de Iqden van den staf. HET NATUURKUNDIG GEZELSCHAP. De nleuAve afdeel ing van net De partement „Haarlem" van de Maat schappij A-an Nijverheid „Het Natuur kundig Gezelschap", hield Maandag avond' in de bovenzaal van liet Bron- ge-bouAV eén bijeenkomst, waarin Dr. S. Aian Dissel, te Amsterdam, eene voordracht hield over „Electrische VerAva.rmln:g on -Verlichting". Dezo lezing, die voorafgegaan werd door een viertal cursus-avonden ter voorbereiding, trok veel belangstel ling. Een vrij talrijk publiek A\-as dan ook tegenwoordig, Avaaronder ook een aantal dames. Aan de hand van een reéks van proerven, die allen zonder onderscheid keurig gelukten, besprak Dr. Van Dis sel eerst de electrische kachels, be staande uit eene a aiieenk op pel ing van zoogenaamde patronen. Het verbruik Aan oen toestolletje als de spreker vertoonde is pl.m. 3 watt. Vervolgens behandelde hij in den breede do verschillende systemen van gloeilampen, alsKooldraad-lampetn, T amtal-lamp enOsmium-lam pen Nerast-lampen on Z-laihpen. Hierbij toonde de spreker aan. dat verhoogimg van temperatuur, niet. al- leem een groote Avarmto geeft, maar dat daardoor ook geAvonnen wordt aan lichtintensitedt. Bij de sterkste gloeilampen wordt een temporatuur van ongeveer 3000 graden verkregen. Ook het verbruik is bil de nieuwste lampen geringer. Waar voor een Kool dra ad-lamp 31/2 watt per kaars en uur verbruikt Wordt, is bijv. Aioor de 7.-lampen slechts 1 watt noodig. Hierna d'eélde Dr. Van Dissel liet een en ander mede over den lichtboog die soms een warmtegraad van ruim 4000 graden kan bezitten. Spreker liet dan ook zien, hoe een breinaald in deze warmte geheel ver- hrandde. Zeer merkwaardig waren voorts de bereiding van Calcium-carbid voor acetyleengas uit kalk en koolstof, Avaarbij de kalk zich met een deel der kool tot calcium-carbid verbindt, ter wijl de zuurstof zich met het andere deel dor kool tot kolendamp a-ormt. Hiermede in verband demonstreerde Dr. Van Dissel het électrisch oventje en liet ton slotte zien, hoe dé électri- citeit toegepast Avordt bij hot. smeden.- De verschil 1 en.de toestellen voor déze lezing Avaren- welwillend afge staan door eendige firma's, o.a. door de firma Heringa en Wüthrich. De voordracht werd met zeer a eél belangstelling gevolgd. De jonge ver- eetnigimg kan deze bijeenkomst als zeer geslaagd beschouwen. Inbraak. Als mededader van den diefstal met braak in de sigarenfabriek van den heer S. (Bertram, vermeld in ons vo rig blad, is door de politie opgespoord en aangehouden, zekere J. V„ los werkman, alhier woonachtig, zijnde een familielid van den reeds aange houdene A. K.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1