NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 24e jaargang. No. 7230 VaYsehijnt dagelijks, sehafve op Zon- m. Feestdagen.dinsdag 22 januari i907 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: «rapé* ^an re8e^s Cts-iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vt»r Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Vi«r de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 JJrAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 m" I'Mlf 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. •eSinstreeuf Zondagsblad, 'voor Haarlem 1 03IH Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AdiENSM DINSDAG 22 JANUARI, froote Kerk: Orgelbespeleing, 1—2 phoifflmrg: Nederl. Tooneel: Gijs- (cht van Aemstel, 8 uur. loc. Vereeniging: Ned. Herv. Zang- - h: „Harpe Davids": Muziekuitvoe- Z g, 8 uur. [MSTERDAM, Baleis voor Volks- ft: „Mignon", 8uur. litenlandsch Overzicht NIEUWE RUSSISCHE DOEMA. jfaar man wil. onderhandelt Sto- jn met prins Lwof, een dier leiders q de constitutioneel© democraten, ;met Alexander Goetsjkof, een der r [maa/mste Oofcobnisten, over de vor- bg van een liberale, regeeringsge- fde meerderheid in de Rijksdoema. la maakt daaruit op, dat Sfcolypin löüks a.1 zijn dikke woorden en h of meer willekeurige maatrege- hard bang *s, dat er toch een puur jaocratische Doema uit de stembus j komen als hij (geen anderen weg pat. 0e Moskousche centrale commissie r Octoberpartij zou intusschen id's verklaard hebben, dat zij elk' meng aan met Sfcolypin verwerpt. IN STATION OVERVALLEN. Een dertig man sterke bende heeft t station Rejowiec van den Weich- spoorweg overvallen. Het stations- kmw is met dynamiet volkomen Kvoest. De buit bedraagt 6000 roe' INE GEVAARLIJKE PASSAGIER. Bij een vrouwelijke passagier zijn het station Warschau vijf bommen I beslag genomen. Uit andere landen. E KERKELIJKE STRIJD IN [ANKRIJK. Ïd hun adres aan de buitenland se bisschoppen, die hun gelultwen- hingen deden toekomen, betuigen I Fransche bisschoppen hunnen pk aan de buitenlandsöhe kerkvor- en, dat- zij de onrechtvaardige wet- i hebben veroordeeld, de oniomstoo- jijfce rechten der Kerk hebben er- nd en de aanslagen op rechtvaar- meid en vrijheid' afgekeurd. Deze tuiging-en hese houwen zij als onwe erlegbare bewijzen voor ide katbolie- eenheid. Het adres sluit met de lorden.: Weest -bedankt en geze ild1." f TOEPASSING DER SCHEI- (NGSWET. Uit Angers wordt dato 19 Jan. ge- Md: De troep nam met slaande trom be- t van het kléine seminarie ondea- fa regen van projectielen, geworpen it de vensters. Een vijftiental offi- Sren en soldaten werden gewond." jT DEN FRANSCHEN SENAAT. 'In den Senaat werd de begroeting in oorlog behandeld. Minister Pic- jart verklaarde, dat de wet oip den jee jarigen diensttijd een vrijwatbe- jren waarborg van soliditeit geeft fn die op den driejarigen diensttijd. minister verklaarde, een tegen- pder te zijn van de verminde/ring jr cavalerie en een voorstander p uitbreiding der batterijen. Ten Inde sommige 'beweringen te ont- puwien. voegde hij daaraan toe, dat jt leger bezield is met een mdlitai- p geest, die tot de overwinning pet leddien. De algemeen# beraadsla ag werd daarop gesloten. E AARDBEVING OP JAMAICA. De Standard verneemt uit King- m, op Jamaica, dat die admiraal ra het Amerikaansche smaldeel op rzoek van den gouverneur man ers aan wal heeft gezet om de over- te helpen de o,rdle te bewaren e mariniers hebben ook de gevan- oen, die losgebroken waren, opge- iigen en weer opgeboirgen. Volgens de Standard waren er al lijken te voorschijn gebracht, aar er kwamen er aldoor bij. De Hamburgsch-Amerikaansche lijn «ft nu tijding gekregen, dat haar oomschip Prinz Waldemar dichtbij lum Point gestrand is. Dat was al Tder -gemeldi maar tegengespro- ra. Reizigers en bemanning zijn ge ld, en men hoopte het schip af te engen. Zaterdag wend van Hollandsbaai a O. van Kingston, geseind, dat een ilkaan aan den noordkant van het land in uitbarsting is en groote ver- oestingesi aanrichtar zijn, zoo het heet, ook veel menschen door omge komen. Vluchtelingen uit Kingston te San tiago de Cuba aangekomen, vertel len dat bij het instorten van de siga renfabriek van Mackado 120 werklie den zijn omgekomen. Men herinnert zich uit het verhaal v-an het Engielsche Parlementslid Hen- nilker Heaiton in de Times, dat hij, na het instorten van do sociëteit, iemand, half gekleed en geheel bestoven en zwart geworden op straat zag, in wien hij het oud-Parleraentslid Ge rard Lodier herkende. Hij was in de sociëteit, toen het gebouw inviel. Vol gens een telegram is Loder nu kr ank zinnig. De Times merkt op, dat de inwo ners van Kingston, dal 250 jaar be staan heeft zonder dat het eien ern stige aardbeving heeft ondervonden, vergeten waren, dat zij in het gebied der aardbevingen wonen en steenen huizen, hebben gebouwd. Die huizen zijn allo ingestort. De 'houten huizen hebben de schokken goed weerstaan. Hot Amerikaansche Parlement hoeft geld voor de slachtoffers be schikbaar gesteld en het Canadeesche zal het doen. DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE. In don Franscben ministerraad deelde de minister van buitenland sche zaken, Piohon, mede, dat volko men eenstemmigheid bestaat met de Spaansche- regeering over den tekst der ontworpen nota, waarin 'die te genwoordige toestand in Marokko wordt uiteengezet, als resultaat van de interventie dor beide mogendhe den voor het herstel der orde, en de maatregelen aangeeft vooir do orga nisatie der politie waardoor de beide eskaders onmiddellijk zullen kunnen vertrekken uit Tanger. De inhoud der nota zou Zaterdag avond telegrafisch worden- medege deeld aan alle mogendheden, die aan de conferentie tfe ALgeciras deelna men. Wat Raissoeli betreft, verschillen de stammen hebben gratie voor hern gevraagd en 'het schijnt, dat Sultan Abdel Aziz (daarnaar wel oor-en heeft. Namens de mogendheden heeft men den Sultan beduid, dat dit niet wel aanging. Men achtte het al erg ge noeg, dait de Mehalla er nog steeds met in geslaagd was Raissoeli ge vangen te nemen. Vergadering van den Raad der ge meente -Haarlem op Woensdag 23 Ja nuari -1907, des namiddags ten 1 1/2 ure, dn de (Statenzaal (Prinsenhof), •De volgende zaken zullen aan de •orde worden gesteld: 1. iMededeelingen en ingekomen stukken. Lijst van op 1 Januari 1907 aanhan gig gebleven onderwerpen 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel <B. en W. verzoekschrift vereeniging „Onderling Belang" afd. „Vergunning", in zake gemeentelijk ver g urn n ingsre ebt. 4. Id. i-d. id. tolgaarder-wegwerker Leidscbe Vaart, om hooger loon. 5. Id. id. id. J. P. A. Nelissen, ver goeding buitengewone onkosten wer ken Koudenhorn 6. Id. id. instelling Commissie, on derzoek gedwongen werkloosheid. 7. Id. id. beroep G. Scbous, verbouw perceel Drossestraat No. 16. 8. Id. id id. B. van Opzeeland, id. id. Burgwal No. 26. 9. Hd. id. id. iH. P. Dijkzeul, id. id. Zomervaart No. 26. 10. Id. id. id. A. van der Vies, id. id. Van Heijtlhuijzenweg No. 15. 11. Id. id. id. IH. A. van Olphen, id. id. Donkere Spaaroe No. 26. 12. Id. id. verzoekschriften C. van der Vossen, dempen sloot en hébben uitgang naar weg Leildsche Vaa/rt. 13. Id. id. beschikbaarstelling gelden openbare werken Jan Nieuwerihuy- zenstraat. 14. Schrijven id. verzoekschrift E. L Brouwer, overplaatsing als hoofd naar School voor M.U.L.O. Muziek ver een. „Lourens Jansz. Coster". Naar wij vernemen heeft de heer B. Nel als directeur van bovenge noemd muziekkorps 'bedankt, aange zien zijn werkkring het niet meer toe laat de repetitiën te leiden. Zeer tot spijt- van de leden, aangezien de heer Nel vam de oprichting af aan het korps verbonden is geweest, en het to-t flinken bloei heeft gebracht. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ontsmettingsdienst. Door den -heer J. L. E. I. Breda; Kleijuenberg wordt voorgesteld het voorstel van B. en W. betreffende den ontsmettingsdienst om advies te zenden aan de Gezondheidscommissie. De af deeling Haarlem en Omstre ken der Ned. Maatsch. tot bevorde ring der Geneeskunst verzoekt bij een ingezonden adres hetzelfde. Naar aanleiding van deze adres sen deele-n B. en W. den Raad mede, dat (zooals zij reeds in de toelichting van hun voorstel bekend maakten) „doen dien Directeur van de gemeen telijke duinwaterleiding en den Com missaris van politie bij B. en W. is ingediend eene .ontwerp-regeling voor •eenen ontsmettingsdienst, waartegen de Gezondheidscommissie geene be zwaren had. B. en W. vonden echter geen vrijheid voor te stellen tot een dienst overeenkomstig die regeling te besluiten, zoolang niet beproefd1 was op minder kostbare wijze verbetering in den bestaanden toestand' te bren gen. Zij overwogen derhalve eene minder kostbare regeling en verza melden gegeven daarvoor. Intusschen was door het Bestuur van de Afdeeling Haarlem en om streken van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst aange drongen op gebruik rnaken van den ontsmettingsdienst van liet Witte Kruis en gewezen op de heerschende diphtherifcis. De Gezondheidscommis sie achtte dezen tijdelijken maatregel niet geboden, doch drong bij herha ling, laatstelijk bij brief van 24 De cember 1906, op spoed aan, in welk schrijven ook op de vele gevallen van besmettelijke ziekten, in hoofdzaak diphtheritis, werd gewezen. Bij dezen stand van zaken meen den B. en W. doeilmatig te handelen door den Raad in overweging te ge ven hen in staat te stellen, datgene te doen waarmede naar hun voor kwam bij elite oplossing der vraag zoude moeten worden begonnen n.l. 'met te zorgen voor geschoold perso neel. De meeste grieven toch tegen de thans gevolgde wijze van ontsmet ting, door de Gezondheidscommissie bij B. en W. te berde gebracht, wa ren terug te brengen tot klachten over fouten, die aan gebrek in de oplei ding van het personeel moesten wor den toegeschreven. Tegelijkertijd gaven B. en W. den Raad in overweging de ontsmetting niet meer vanwege de politie te doen geschieden doch over te brengen naar den dienst der gemeente-reini ging, waar zij ook eld'eirs is onderge bracht. Ten einde intusschen niet vooruit te loopen op de meer afgeronde rege ling, die den Raad wat later zoude worden aangeboden en waarover uit den aard der zaak vooraf het advies der Gezondheidscommissie zoude worden ingewonnen, stelden B. enW. de-ze overbrenging als proef voor en stipten reeids aan, dat op den duur meerdere uitgaven zouden moeien volgen. Het raadplegen der Gezondheids commissie over dit voorstel had, naar B. en W. voorkwam, .geen zin, omdat het niet volledig was en ook niet als zoodanig bedoeld werd. De kennisneming van het voorstel van den lieer Breda Kleijuenberg, te vens lid van de Gezondheidscommis sie en van de afd. Haarlem van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, heeft B. en W. ech ter genoopt tot het inwinnen van na dere inlichtingen. Daairbij is B. en W. gebleken, dat van bevoegde zijde boven het door hen voorgestelde de voorkeur gege ven wordt aan een onveranderd la ten van den tegenwoordigen toestand, tot dat een meer afgerond voorstel dat eerlang te verwachten is in behandeling kan worden genomen. Tot die ervaring gekomen, hebben B. en W. (overwegende dat de tot dusverre ingeslagen weg niet de kortste zoude blijken om tot het ge- wienschte doel te geraken) besloten hun voorstel in te trekken." Hoofd der school voor M. U. L. O. Het verzoek van het hoofd der Op leidingsschool voor meisjes, denbeer E. L. Brouwer, om overplaatsing naar de School voo/r M. U. L. O., werd in de vergadering van 16 dezer in handen van B. en W. om advies go- stel d. B. en W. deelen nu mede, dai. de heer Brouwer bij hen en ook bij de schoolautoriteiben in deze gemeente, bekend staat als een onderwijskraclit bij uitnemendheid, waarvan hij als hoofd der Opleidingsschool voor meisjes afdoende blijken heeft ge geven. Volgens B. en W. geldt hier een zeer bijzonder geval. Waar toch dooi den Raad een hoogere jaarwedde dan voor. de and-ere hoofden van scholen is vastgesteld ten einde een zeer rruime keuze te erlangen, mee- nen B. en W., dat aan de bedoeling van dat besluit geen irecht zoude we dervaren, wanneer tot overplaatsing van een nier Haariemsche schoolhoof den, hoe bekwaam ook, werd beslo ten, voor uit een oproeping wias ge bleken, welke krachten zich voor de ze betrekking beschikbaar wilden stellen. B. en W. zijn voornemens, na over- besllisslng iop het verzoek van den heer Brouwer aan te houden tot de .resultaten bekend zijn van een op roeping van sollicitanten, welke' door hen inmiddels zou kunnen worden gedaan. Dempen van een sloot. Door C. v. d. Vossen te Hillegom wordt vergunning gevraagd le. tot het deen 'dempen van een sloo/i ten Oosten van. den weg langs de Leid scbe Vaart onder Hillegom, en 2e. tot het hebben van een tweeden uitgang over bedoelde sloot na demping daarvan, -ten behoeve van den daar achter gelegen grond. B. en W. stellen voor de vergun ningen te verleenen tegen een recog nitie van fl per jaar. Bestratings- en rioleeringswerken. B. en W. zijn voornemens, na oper- draebt van den voor straa/t bestem den grond, deel uitmakende van de Jan Nieuwenhuyzenstraat, Kad. Sec tie H,, no. 2108, dien grond van rio- leering en bestrating te doen voor- zién. Daarvoor vragen zij een crediet van 610. Wijziging der Bouw- en Wo- uingvero r dening. De lieer Modoo stelt voor, om in art. 11 der bouwverordening het 3de en 4de lid te vervangen dloor -een nieuw 3de lid, luidende „Bij besluit van den Gemeenteraad lean van het bepaalde in hét 1ste en 2de lid afwijking worden toegestaan en kunnen zoodanige nadere eischen worden gesteld, als voor elk bijzonder geval noodig za)l blijken- om behoor lijke toetreding van li-cht en lucht te verzekert." Tevens stelt hij voor om in art. 61 het 3de en 4de lid te schrappen. Door den Mist. De Commissaris der Koningin, mr. G, van Tiemhoven, en zijn échtgenoo- ,te zijn Vrijdagavond aan een groot gevaar ontkomen. Per rijtuig van Heemstede komende reed hij langs den Wagenweg naar Haarlem, toen de koetsier ter hoogte van „Bosch en Hoven" door den mist van den weg geraakte en miet paard en rijtuig- in een drogen greppel te recht kwam. De koetsier raakte onder het rij tuig, terwijl de heer en mevrouw Van 'Tienhoven te vergeefs trachtten het •rijtuig te verlaten, daar de portieren tegen die wanden van dién greppel ge drukt waren. Spoedig kwam er hulp. De heer Smidt van Gelder, die dén Commis saris per auto achterop reed, Mélp hem en zijn echtgenoote met behulp van eenige andere personen door het portierraampje ongedeerd naar bui ten. Ook de koetsiër kwam er zonder letsel af. De lueier en mevrouw Van Tieriho- ven vervolgden hierop in de auto van 'dén heer Smidt van Gelder hun tocht naar Haarlem. CENTRALE RAAD ViAN BEROEP. In de te Utrecht gehouden open bare terechtzitting had de uitspraak plaats .in de volgende zaak: Hooger beroep van E. v. K. te Enk- Ihuizen tegen de uitspraak van den Raad van (Beroep te Haarlem, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, houdende dat niét zal plaats hébben de door eisch (aangevraagde herziening der hem toegekende rente van 0.83^ per werkdag ter zake van een hem over- komien tongeval, waaruit hij heeft- overgehouden beperkte beweegbaar heid' der rechter knie. De Centrale Raad bevestigde de nitspraak. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Van de gelegenheid om zich aan te melden voor een uitvoering van de kinder cantate ,,'M.iohiel Adr, de Ruy- ter" tijdens de concerten van ..Doops gezind Zangkoor" op 22 en 24 Maart e.k. is reeds door 70 meisjes en 40 jongens gebruikt gemaakt. Er is dan ook nog sledhts plaats voor een-ige jongens, die reeds 'eerder hebben medegewerkt aan genoemde cantate, waarvoor naar een adverten- t'e in dit blad wordt verwezen. De repetitiën nemen a.s. Vrijdag in „Musis Sacrum" een aanvang. HET TOONEEL. DE MACBETH-VOORDRACHT VAN EDUARD VERKADE. Voor wat we te zeggen hébben, is noodig dat we hier beginnen met een citaat uit den Macbeth". IP er volgt 't dam maar dadelijk; het is genomen uit het eerste bedrijf, 2de tooneel, volgens de vertaling van Van Looy, -die Verkade ook gebruikte; de Hopman sprieekt: Hachelijk stond 't; zoo smoren 'n Paar, die dood-af elkaar omklem men, Meteen hun kunst. Bloedgierige Mac- donald,... Een nu volgt <een tusschenzin, die aldus luidt: (Waardig te zijn een muiter, daarvoor heeft Natuur met woekerende schurkigheên Hem overzwermd). En dan gaat 't weer door: ...van d'eilandei' uit 't West Van kernen en galloglassen bijstand kreeg. Nu zijn we er; meer willen we hier niet aanhalen. De heer Verkade heeft deze regels uit den Macbeth wel niet voorgedra gen, maar dat komit er minder op aan voor wat wij zeggen wilden. En dat betreft dit: dat men wel zal willen toegeven, dat een citaat als het bo venstaande, met zoo'n tusschenzin- biet makkelijk te volgen is, zelfs als men 't 1 eest, laat staan a.ls 't wordt voorgedragen en de woorden aan u voorbijgaan, zoodat men ze bij niet goed begrijpen geen tweede maal kan laten terugkomen. Welnu, van zulke en nog groo.tere moeilijkheden is het werk van Sha kespeare, met zijn ingewikkelde zins wendingen, zijn geestige zetten, zijn w-oordspelerijen, zijn vernuftige ge- dachtenslingeriogen, vol. Het is dus geen kunst om „zoo maar' voor te gaan zitten, om 't eens aan te hooren, er een paar uurtjes als -een ontspanning in -een schouwburg mee door te brengen, voor een t-ijddooden- de verpoozing op een leegen avond. Neen, men moet 'deksels goed zijn 'Shakespeare kennen, diens stukken goed in zich hebben opgenomen, ze gelezen en herlezen hébben, wanneer men iets hebben wil aan een voor dracht van een ..Julius Caesar', een „Coriolanus", een „Macbeth." En voordat men schouwburgwaarts gaat. doet men verstandig het voor te dra gen stuk nog eens .te lezen, opdat het s avonds versoh in u zit; anders gaa.t er nog te veel verloren. Hoeveel mienschen zijn er nu in Haarlem en trouwens in 'andere steden ook die hun Shakespeare zoo goed kennen of er die moeite voor over hebben? Niemand zal wel boos worden, wan neer we zeggen: heel weinigen. En liet getal van hen, die aan een Shakes- peare-avond als die van Zaterdag iets hebben en er ieen bevrediging van hun gevoel voor kunst vinden, is dan ook uiterst gering. En dat er Zaterdag op alle rangen van den Schouwburg te zamen slechts een dertig menschen zaten, verwonderde ons dan ook in 't geheel niet. Des te meer stelden we 't van den heer Verkade op prijs, dat hij niettegenstaande dit uiterst slecht bezoek, 't toch heeft laten doorgaan. Want nu hébben we dan toch gele genheid gehad, om, na 't slechte werk dat we hier in den laatst-en tijd over 't algemeen op de planken hebben ge-' had, ook weer ieens van echte, gede-' gen kunst te genieten. En sinds we Verkade hier in November 1904, voor dat fliij naar 't „Neerlandsch" ging, voor 't laatst den „Macbeth" hoorden voordragen, is hij nog zooveel vooruit gegaan. Men weet, dat 't Verkade's bedoeling niet is om zoo nauwgezet mogelijk de ..werkelijkheid "der tragedie van Sha kespeare uit te beelden, maar alleen om het „geestelijk aspect" er van te geven. «En die opvatting sluit vanzelf uit alles wat te veel op realisme, op 't feitelijk doen der dingen op het tooneel lijkt; slechts de hoogere essen tie, zonder de eigenlijke handeling of daad, die er bij bedoeld is, het sum mum van de inwendige tragedie der personen dus, de zielstoestanden en zieletragedie, mag worden uitgebeeld. Hij wil de kunst van Shakespeare, ontdaan van haar stoffelijk kleed van daden ien tooneelhandelingen, geven in haar opperste beteekenis. En alles wat hierbij te veel op navolging van reëele dingen doet denken, op imita tie der dagelijksche werkelijkheid, hindert daarbij. Zoo hinderde ons hij de eerste ver tolking, die we vam Verikade zagen, da.t hij,' waar hij verschillende perso nen had weer te geven: den koning, de koningin, Banquo, de heksen, den dokter, de moordenaars, enz nog te veel trachtte om met zijn stem ook '1 geluid voor zulke mienschen na. te bootsen; 't leek -ons toen nog meer kunstigheid dan kunst. Maar dit euvel was hij thans te bo ven; hij dacht nu minder aan naboot sen van stemmen en geluiden; hij imiteerde nu niet zoo zeer de stem men, dan wel dat hij ze even aangaf, maar toch juist voldoende om 't ver schil ,te voelen. Ook vonden we Verkade's stem mooier, dieper, geluidrijker, nog dan vroeger; de tijd ihad er goed aan ge daan. Eveneens was het dramatisch begrip van 'wat 'hij had weer te ge ven en zijn uitbeeldingsvermogen met hoogst sobere middelen, naar 't ons toescheen, veel knapper dan de vorige maal. Het geheel was rijper, meer in geleefd nog, meer uit hem zelf voort komende, meer één geheel met rijn eigen doen den ganschen avond op het tooneel dan -twee jaar geleden. De „Macbeth" was in dien tijd nog meer één mét hem geworden. Wel lieten ié.enige gebaren nog iheel even aain Royaards denken, maar toch ook al minder dan vroeger; ook van die ei genaardigheid was hij meer los geko men.. Ten slotte zij alleen nog vermeld, dat zijn vi si om aire angsten bij de geestverschijning aan het banket, zijn uitval tegen den boodschapper in het laatste bedrijf, -en 't slaapwandelend droomspreken van Lady Maobeth, klaaghuilend over het bloed op haar handen, prachtig door hem werden weergegeven. 't Is treurig maar waar, dat het werk van Verkade slechts binnen het bereik van enkelen valt; maar klagen helpt toöh niet; daarom is 't maar het wijste in dit onvermijdelijke lot, dat der ware kunst beschoren is. te be- rusten. Het is altijd zoo geweest en zal al tijd wel zoo blijven ook. FRANS NETSCHER. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. De afdeeling Haarlem vaar demi Bond van Néderlandsche Onderwijzers hield Zaterdagavond haar jaarvergadering. De secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit, o.a. bleek, dat de afdee ling thans '154 leden télt. Da rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedge keurd'. Het batig sa-ldo bedroeg f 31.65. De begrooting voor 1907 werd vast gesteld. Voor Herstellingsoord, Weer- stamdskas en Ondersteuningskas werd elk f 5 uitgetrokken. Voor „Haarlem's Onderwijs" ƒ.50. Met bijna algemeene stemmen werd hét volgende bestuursvoorstel aange nomen „De afdeeling schelde zich af van bet H. A. S., met dien verstande, dat zij de op 1 Januari 1907 bestaande schuld van dat lichaam proportioneel helpt delgen, gerakend naar het le dental der op 1 Januari 1907 aangeslo ten vereenigingen." Do volgende verkiezingen hadden plaats Bestuur do hoeren A. N-agtzaam (voorzitter), J. D. Boes, II. van Leeu- wien, T. Bouma, J. II. G. Naehtveh, C. Doeven en F. Perdock. Propagamda-commissiomaj. A. Vrijer, mej. G. Mooy, do heoren I. J. Kraal en R. Klaren. Redactie „Haarlem's Onderwijs": H. van Loeuwon, A. Nagt-zaam, on D. Peereboom. Coimmissio van Administratie „Haarlem's Onderwijs" mejuffr. A. Bolding!) en de heoren E. de Boer, C. Doeven, .T. Straatsmia en P. Koomen. Ondersteuningscommissiede heo ren L. v. d. Have en C. Montauban. Correspondent Centraal Bureauvoor Onderwijs-^dvleteen de heer D. Pee reboom. De heer Naigtzaaim bracht aan hot eind dér vergadering eon warm woord van hulde aan den afgetreden voor zitter, den lieer E. Verwaal, voor do nauwgezetheid en ij vei', waarmede hij twee jaren-lang zijne functie had vervuld.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1