Groote afslag DE JONG'S Prima kwaliteit Anthraciet. i J. VAN WIJK, SGHOLTENS' VAN B11E1EI k C8.. Reclame Bruinkolen Briketten. CACAO Sport en Wedstrijden zijn spaarzaa en zindelijk e geven een heerlijk kooitje- in de stoof, Geldersche Rookworst r. A DOINEE Kruideniers- en Grutterswaren Spaarawouderstraat 61, Geo. Croajéstraat 56. J. Hofland. Brokwerk. Baar do Dooistraat, J. ilIJLlfOETp Osoislrgal 33. Kantoor: Plefsr Kiesstnai 33. ToSophoon 748. Warmoesstraat 27, Haarlem. Bake&essorgspacht 78 Toioff. 78 De van ouds bekende Zuivere Machinale Baggebroodbaktaarij van H. V Jö ikf H IT ES SflBÏS, Spaarnwouderstraat 39, levert geen ander XSoggebrood dan voorzien van het merk Gelieve hier op te letien» Levering door het geheele Rijk, Waar niet verkrijgbaar, directe «enhüisbexorgiii) artikel 6 van de wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergade ring. Deze alinea luidt„De naam der vereeniging mag niet gelijklui dend zijn aan dien van een andere in diezelfde gemeente gevestigde ver- eeniging, welke de hoedanigheid van rechtspersoon bezit". Volgens adr. is 'dit alleen voldoende voor kleine plaat selijke vereenigingen. Maai- de groo te bonden, die hun werkzaamheid over het geheele land uitstrekken, «uilen machteloos staan tegenover 'ie oprichting van nieuwe vereeni gingen met gelijksoortig doel, geves tigd in andere plaatsen, die denzelf- den naam kunnen gaan voeren, het geen tot verwarring en schade voor de oude gevestigde vereenigingen aanleiding zal geven. EEN NIEUW VEILIGHEIDSMIDDEL. De correspondent der Tel.. te 'Zaan dam schrijft: De firma M. Dekker Jr., zeilmakers alhier, heeft bij verschillende groote firma's aan «ie Zaan aanbieding ge daan, om in hunne pakhuizen een reiligtieidsmiddel aan te brengen, waardoor ongelukken, als onlangs aan de rijstpellerij ,,De Phoenix", dier firma C. Kamphuys ie Zaandam, is voorgekomen, onmogelijk zullen wor den. Dit middel leek den fabrikanten heel geschikt en practisch uitvoerbaar waarom zij dadelijk tot thet aanbren gen daarvan zijn overgegaan. Alzoo wordt bij de firma's Blans, Kamp huys en Verkade te. Zaandam, de werkman, belast met het lieren, d. w. e. het ophalen van balen rijst of meel, voorzien van een bijzonder soort gor del, waarin de werkman, zoo hij uit tiet luik stort, blijft, hangen en dus geen gevaar meer loopt, zich te plet ter te vallen. politie, waarbij verscheiden en warden gewond. De militaire overheid heeft aan de gendarmen en de soldaten van het 4de bevel gegeven de muiters, die nog niet in de kazerne zijn teruggekeerd, op te sporen. DOOR EEN DOLLE HOND. Te Zeckritz, bij Halle a/cL Saaie, heeft een dog, die aan hondsdolheid leed, een aantal schoolkinderen aan gevlogen. Veertien kinderen werden gebeten en zijn met zes anderen, die door denzelfden hond gebeten zijn, naar Berlijn gezonden, om ingeënt te worden. @emengd Nieuws DE KOUDE. De hevige koude doet zijn invloed •eer sterk gelden op het leven en heit .varkeei'. Uit geheel DeitscHand, uit Zwitserland, Oostenrijk, Turkije. Ita lië, Frankrijk komen ernstige be richten over de gevolgen van den bar- rein winter. Rome onder sneeuw is éente merk waardigheid, die niet vaak voorkomt, te Parijs, waar de winter zachtmoe dig pleegt te zijn, werden arme He ien door de koude bevangen. ïtt geheel DuiitsoMandl is 't spoor wegverkeer iin de war, de treinen ko men meest veel te laat aan, de loco motieven en de wagens zijn met een flinke ijslaag bedekt. De Weichsei ligt vol ijs, op de Elbe is het scheep- vaiairtverkeer zoo goed als gestremd, pp verschillende plaatsen vriest het 'twintig tot vijf-.en-twintig graden Cel sius .in loet Ruhrgebied is een vrouw doodgevrorenuit Boheme worden meer van zulke ongelukken gemeld: in Galdeië kwanten de kinderen mot bevroren handen, weten, neuzen of ooren op schoolde onderwijzers durfden ben niet naar huis te zen den; te hemberg is een schil dnvaent dood! gevonden. In het Rhöngehergte ligt die sneeuw «töters boog, het vriest er 22 graden, ïn het Bemer Oberland woeden zwa.- resneeuwstormen, men vreest ervoor lawines. De hoogste temperatuur iu Zwitserland, te Montreux, is zeis gra den vorst. Te Konstantinopel Vriest liet ook «es graden, de sneeuw ligt er voeten hoog. En Zuid-Rusland is wegens de sneeuwstormen het spoorwegverkeer gestaakt. De haven A'an Odessa, ligt SSxsMgievrocnemIn vele plaatsen zijn de scholen gesloten. In sommige stre ken wijst de thermometer mieter dan veertig graden vorst. En Roemenië zijn treinen inge sneeuwd en ligt de Don&u stijf dicht. Zelfs in Engeland vriest heit tien graden en. meer. In Schotland zijn drie menschen in de sneeuw omgeko men. De treinen van de South Eastern «poorweg hadden aanzienlijke ver traging, doordat het water in die bui- een dier locomotieven bevroor. EENE ONTPLOFFING. Aan den ingang v<an een schacht van de mijn Frdedrich Wilhelm bij Herddrf, in West-falen, is 21/2 kilo gram dynamiet ontploft. Zes werklie den werden ernstig gewond. BEN GRIEZELIGE VONDST. Aan het St. Paul's station te Lon den werd dezer dagen een blikken koffer geopend, die sedert vijftien maanden onbeheerd stond en waar van de inhoud dus publiek verkocht kon worden. De koffer bevatte... twee kinderlijk jes. die in zóó'n verregaanden staat van ontbinding verkeerden, dat noch het geslacht, noch de 'oorzaak van den .dood geconstateerd konden wor den. OPSTOOTJE_TE BRUGGE. Ernstige ongeregeldheden hebben te Brugge plaats gehad. Soldaten van het 3e reg. landers hebben in het na burig dorp 'Sainte-Croix, met welks bewoners zij hadden getwist, ten ge tale van drie honderd de kroegen ge plunderd. Teruggekeerd in de stad, werden er schoten gewisseld met de -"feOHB DE RAMP VAN HET BELGISCHE SCHOOLSCH1P. Hat „Handelsblad van Antwerpen" schrijft Het rechterlijk onderzoek over de ramp van biet schoolscMp is afge- loopen. Het Verslag van De Winter, voor zitter der rechtbank, is naar Brussel verzonden, een lijvig boekdeel van 300 bladzijden groot formaat, bevat tende alle inlichtingen, door onder zoek of expertise verzameld. Het besluit tot niet vervolging. Diegenen, welke mian een deel der' verantwoording had kunnen toe schrijven, zijn met liet schip naar on der gegaan. Schuld had kunnen ge- vondleu worden, hadde men geweten Wat ar is gebeurd tusschem liet uur dier ontdekking van het lek en het uur van den ondergang van bet schip. Zij, die dat konden weten wa ren, volgens de getuigenissen, com- maindant Fourcault, luitenant Van Zuylen en de eetrw. heer Cuypers, doch dezen zijn mee verdronken. Walt de overlevenden betreft, uit hunne getuigenissen heeft men geen nauwkeurig beeld kunnen maken van de omstandigheden en oorzaken der ramp. Onder rechterlijk oogpunt is dus de zaak gecasseerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN S. 30 Gent-per regel. He et versterkendste voedsel-genees- iniddel in de wereld is SCOTT'S EMULSION, van levertraan en hypophosphiten van kalk en soda, dat het beste is voor mannen, vrou wen, kinderen en zuigelingen (de dosis alleen verschillende) die een verniew- ing van levenskrachten noodig heb ben. In herstelling van besmettelijke ziekten bloedarmoede, verma gering, Engelsche ziek te, heeft Scott's Emul sion een zekere en schit terende uitwerking. Voor deze verdienste- Eisch altijd de Eirmj. lij ke hoedanigheden o- schrijven dokters het u v,m het met geestdrift voor, J,t I>roccs' Bij Apothekers Drogisten verkrijgbaar. waardoor aan het leven der plant een einde werd gemaakt. Thans weet men beter; de cel zelf bevriest niet; daarin bevindt zich nl. geen zuiver water, doch een oplossing van verschillende stoffen, 'die voor dë plant noodig zijn. Water waarin iets is opgelost, be vriest minder snel, wel echter scheidt zich het water af en wordt het ove rige meer geconcentreerd. Bij het vrie zen zetten z-ch om de buitenzijde van de cel, waar meestal ook vocht as, ijskristalletjes af; deze trekken het water uit 't inwendige der cel door den celwand tot zich, dat op zijn beurt bevriest en zoo doende zet zich lang zamerhand meer en meer ijs aan de buitenzijde van de cel af. Natuurlijk zullen eerst de tusschen oellige ruim ten met ijs gevuld worden, eindelijk ook de celwanden van elkander ge scheiden worden door de ijsvonming, doch men vergete niet, dat, naarma te de vorst- aanhoudt en er dus meer water uit de cel onttrokken wordt, 't overblijvende oelvocht meer gecon centreerd wordt en dus krachtig het laatste water vasthoudt, totdat er een evenwichtstoestand komt. waarbij geen water uit de cel naar buiten treedt, in welke toestand de plant be vroren is. Wij laten het echter zoo vei' niet komen en kunnen onze half bevroren planten redden door ze zoo kalm mo gelijk te laten ontdooien opdat de cel len weder gevuld kunnen worden. Het beste is een bevroren plant te 'brengen in een koud, donker, vorst- vrij vertrek meer niet en ov-er- giete de .patient met koud water, dat -het vriespunt nabij is. Dit is het eeni- middel om een plant te redden die half bevroren is. Men bemerkt de ontdooiing aan de bladeren die hun ouden stand weer gaan innemen; staan deze .normaal dan komt de „herstelde" op haar oude plaats terug. Land en Tuinbouw HET BEVRIEZEN VAN KAMERPLANTEN. Men schrijft aan 't Hbld. Wie zijn kamerplanten liefheeft, die wil zeker den goeden raad wel van ons aannemen, 's avonds, nu het zoo streng vriest, de -planten van het raam wat dieper in de kamer te zet ten, waar het natuurlijk niet mag vriezen. Omstandigheden kunnen er zonder twijfel toe leiden, dat het niet te voor komen is, dat enkele planten voor een kort oogenblik met den strengen heer vorst kennis maken en ach en wee wordt geroepen bij 't zien van zoo'n bevroren plant met donker gekleurde, slappe bladeren. In den regel brengt men zoo'n plant in een warme kamer wat al heel slecht is. Wat toch Is het geval. -Het .is duf. delijk dat die 'verschillende planten niet allen in gelijke mate afhankelijk zijn van ttemperatuur-verschiilen en men kan zich eierst goed van dien invloed rekenschap geven, wanneer de temperatuur beneden zekere grens daalt; gewoonte is het dat men het vriespunt voor die grens aanneemt. Niettegenstaande dit weet ieder dat deze grens niet de grens is van het leven der plant, ja dat er planten ge vonden worden die zelfs gedurende maanden achtereen d'e sterkste koude kunnen verdragen. In Siberië, waai de gemiddelde temperatuur 's winters 47 gr. onder 0 is, groeien nog den nen, lorkenboom en en berken. Het grootste aantal planten -is ech ter tegen zooveel koude niet bestand en gaat reeds bij een veel hoogere temperatuur te gronde. De verande ringen die an het plantenrijk optre den bij lage temperaturen zijn physi- sche, chemische of physiologlsche ver schijnsels. Wanneer water bevriest, neemt het een 'grootma ruimte in. Welnu, vroeger meen do men dat het water dat in de plantencel zich be vond, bevroor, zich dus uitzette en daardoor den celwand deed barsten. PERS-OVERZICHT STEMBUS-ONTEERING. Onder dit opschrift klaagt „De Standaard" opnieuw over kwade praktijken bij de verkiezingen, waagt om wettelijke maatregelen ten einde die te keeren. Althans togen het verspreiden van klinkklare Leugen moest die wet waar borg bieden., en het middel, dat bier- tegen in de eerste plaats moest wor den aangewend, is bet verbod, om bij de stembus stukken zonder onder- teekening of blijk van herkomst- te verspreiden. Dit kwaad, voorheen bijna onge kend, neemt in den laatsteen tijd band over band tod, en juiist dit versprei den van. anonieme stukken laat aan de leugen wij spel. Meer dan- één die 'ei' nu vrij- op los liegt, zou het wel taiteu, als zijn naam er ondier moest istaan, en dé leugen op hem verhaal baar werd. Voorshands zou men zich Mertoe allicht bepalen kunnen. Immers, de tegenpartij weet dan', met wiem ze fe doen heeft, en kan hiern aanspreken. Alleen zou er don nog bij moeten, dat de laatste 24 uur vóór de stembus openging, alle verspreiden van stuk ken gestaakt moest worden, overmits ander-s de tijd te kooit wordt, om die leugen te weerspreken. En doordien dit voor beide partijen gelijk stond, zou niemand zich kunnen, beklagen Veeteer zou liet dit goede hebben, dai de op het laatste moment in passie overgaande verldezingsijver er door aan banden werd gelegd. Maar hoofdzaak blijft ons het ver bod van anoniemen laster en on waarheid. Met d'en naam van den drukker zou men nauturlijk niet kunnen volstaan. De naam van den verantwoordelijken s ch rij ver zou onder loet stuk moeten staan, met bi i- voegting van zijn qualitedt en woon plaats. En reeds deze zoo eenvoudige en-gemakkelijk door te voeren bepa ling, zou althans het ergste kwaad «tuiten, mits ze, bij een uitslag met een vast te stellen kleine meerder- lieid, de invalideer!ng den' gevallen beslissing na zich kon sleepen. An ders toch zijn er altoos wel lieden ie vinden, die zich gebruiken laten, om te-gen een bun te vergoeden boete, of zelfs wijheddsberooving, het laster praatje uit ltd strooien. Rechtszaken POGING TOT DOODSLAG. Voor de aitfonddssements-rechtbank te Maastricht werd behandeld de zaak tegen M. J. d. R., daglooner te Maastricht, beschuldigd van poging tot doodslag. Beklaagde had op een afstand van 5 passen twee schoten uit een deugdelijke revolver met veel dndringingsvermogen gelost op Ra makers met het doel hem van het le ien te berooven. Het O. M. requireerde veroordee- llng tot 3 jaar gevangenisstraf met bevel tot gevangenneming. VRIJGESPROKEN. De arrond.-rechtbank te Leeuwar den heeft uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van den deur waarder bij het kans!ongerecht E. v. d. W., tegen wien door het 0. M. een geldboete van ƒ100 of 'hechtenis van dagen was geëischt, wegens liet door schuld iemand wederrechtelijk van de vrijheid betroofd te doen blij ven. De rechtbank heeft uit de wettige bewijsmiddelen niet de overtuiging van de schuld van beklaagde verkre gen en hem mitsdien vrijgesproken. HELING. Het gerechtshof te Arnhem veroor deelde G. v. G., arbeider te Arnhem, die de vorige week in hooger beroep terecht stond van een vonnis der Airnhemsche rechtbank, waarbij hij wegens heling van sokken, door een gevangenbewaarder ontvreemd, was veroordeeld tot twee jaar-, nu wegens heling bij herhaling, tot drie jaar ge vangenisstraf. De eisch was vier jaar. OVERTREDING WONINGWET. De easch in hooger beroep vaai !B. en W. van Schotea'lan'd, beklaagd Van overtreding der Woningwet en de bouwverordening, luidt onderschei denlijk 5 boete of 1 dag hechtenis en f 25 boete of 1 dag hechtenis. LIS EN VOETBAL. Vanwege Ihet bestuur van den Ned. Voetbal-Bond wordt meegedeeld, dat, wanneer het vriezend weer zich be stendigt, de voetbalwedstrijden voor Zondag niet zullen worden gespeeld. Een nadere mededeeling dienaan gaande zal echter Zaterdagavond nog in de dagbladen worden opgenomen. 'Secretarissen, consuls, scheidsrech ters en spelers zullen dus wel doen naar die bestuurscommunicatie Za terdagavond uit te zien. Kerk sh School EXAMENS L. O. D,e inspecteurs van het lager onder wijs brengen ter algemeene kennis, dat het schriftelijk gedeelte van- bet in 1907 af te nemen examen ter ver krijging van de 'akte van bekwaam heid, bedoeld in .art. 77, onder letter a van voorschreven wet, op 3 April e.k. zal plaats hebben en dat de mon delinge examens op 11 April daaraan volgende zullen laanvangen. Zij die aan dit examen wenschen deel te nemen, behooren zich daar toe vóór 23 Februari a.s. aan te mel den bij den dlëtricts-schoolopzianer hunner woonplaats, onder overleg ging van de door de wet gevorderde stukken. beslist de le kwaliteit. Gegarandeerd Zuiver. Overal bekend om sjjn fijne kruiden- 8m»»k en zuiverheid. Sities Houtstraat 81, TELEFOON 469. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letteren op proef schrift: ,,De heerlijckheit der Kercke van Joost van den VondJel", de heer H, W. E. Moller, geb. te Amsterdam. StoomvaartberichteB Het st. Rmdjiani arriveerde 24 Jan. van Java te Rotterdam. Het st. Bali, van Bataria naaa* Am sterdam, vertrok 23 Jan. van Port- Said. Het st. Ixion arriveerde 22 Jan. van Amsterdam en Liverpool te Batavia. Van I Januari 1907 af kost per 1 kilo-bus Vi kilo-bus 'U kilo-bos '/i. kilo bus f £.10 1.30 0.70 0.82*1 Moesappelen. Stukjes Appelen. Zoete Appelen. Fransche pruimedante®l Californische Bosnische De kwaliteit in aanmerking genomen scherp concurreerende pilzen. Ho oren en bezorgen zonder prijgyerhoogiEg. 2 KORTING op Orderboekjes, SnJkerposten uitgenomen. Aanbevelend De Stoomdrukkerij „L0UBEI8 COSTER" lerert alle soorten daar ik sonder vooruitbetaling an tegeu 50 Ot. per week mb fonkelnieuwe Naaimachine met kast lever met alle appa raten 1 25.-—, gratis onderricht en vijf jaar garantie. Goedkoopst adres voor Reparaliëo. FAILLISSEiMENTEN. Tiel, 18 Januari. J. Thomassen, landbouwer, 'aldaar. Rechter-com- missaris mr. J. van Gelein Vitringa curator mr. W. F. van Everdingen. Opgeheven .T. P. G. Verlïeydt. winkelier in sud- kerbakkerswaren te 's-Gravenbage. Geëindigd J. J. van Hoorn, gescheiden echt- genoote van J. Marneef, te Nijmegen. J. Verhoeven, metselaar te Siijk- Ewijk. H. Tabak, firma H. Tabak en Zoon, commissionnair in groeten en fruit te Amsterdam. L. W. Portasse, timmerman te Am sterdam. M. J. Bodaan, te 's-Gravenhage. A. de Does, winkelier te Sliedrecht. J. Creemers, metselaar en aanne mer, te Boekcel, Swalmen. tegen fabrieksprijs. van Prijzen ala volgt: per pond. bij de 5 pond MELANGE SANTOS f 0.35 f 0.32'/, JAVA I 0,40 0.371/, JAVA II 0.45 0.42 V, PRIMA PRE ANGER ,0.60 0.47V, Alje soortan Koffie zijn van heden af sent per pond verjaagd. FIJNE MENADO 0.60 DESSERT MOKKA 0.80 Deze koffie is gegarandeerd en onovertrefbaar. Aanbevelend 0.57V, 0.77'/,

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6