Kerk eu School Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden Letteren en Kunst Land en Tuinbouw Rechtszaken Gemengd Nieuws Financieele berichten 'SfMflivaarfberfchtes ORANJ E-NASSAU-OORD. li-eoi tijid. geleden is gemeld, dat een onderzoek was ingesteld op Oranje- Nassau-Oord door «enige leden van den ïaad van commissarissen, naar aanleiding van ingekomen klachten. De klachten wanen overdreven en on- gegrond hevoiiden en er waren „maatregelen genomen, waarvan de wenschel i jkheod uit de omstandighe den was gebleken." Men deelt thans -aan L. en V. me de, wat die maatregelen zijn ge weest. Aan" twee verpleegden is kennis gegeven, dat zij 15 Fabr. het Sana torium moesten verlaten. Ben hunner is daar 41/2 jaar ge weest geen 'hunner heeft ooit aan leiding gegeven tot eenige 'klacht. Hun eenige zonde, zegt het blad, be staat daarin, dat zij een adres aan het bestuur hebben gezonden, door verschillende verpleegden ondertee- •keiid, waarin verzocht wordt, de hoofdverpleegster, die besloten had haar ontslag aan te vragen, voor het gesticht te behouden. Zoo als reeds uit verschillende klachten bleek, zegt 't blad verder, is de adjunct-directrice bij de patiënten ziiet gezien. Of zij voor haai- taak be rekend is, weten wij niet, maar dat is een feit. Ook staat vasi, dat onder de leiding van mejuffrouw Piebinga, haar voorgangster, geen klachten zijn gerezen. De 'hoofdverpleegster, met w'e de adjunct-directrice het niet schijnt te kunnen vinden, en die thans ziek is, is bij de patiënten wel zien. Een verzoek om handhaving ivan de hoofdverpleegster beteekende derhalve een pairtij kiezen vóór de hoofdverpleegster tegen de adjunct directrice. In het verzoek zelf kwam echter tegen niemand eenige onge paste uitdrukking voor. KATOENNIJVERHEID TE DEVENTER. Men meldt uit Deventer aan de N. R. Ct.: Naar wij vernamen, wordt binnen kort de blauwververij der Deventer Katoenmaatsdhappij, voorheen Anker smit en Co., vrijwel geheel stop gezet; waardoor een dertigtal arbeiders, die thans nog slechts 4 dagen per week werken, werkloos zullen worden. 'Slechts een Gtal arbeiders, die ieder 35 jaren of langer in dienst der fa briek zijn, zullen aan het werk blij ven. BRANDEN. Zaterdagmorgen is te Doetinchem de boerderij van zekeren Berendsen door brand vernield. Behalve een geit die in de vlammen- omkwam is al het ve>e gered. De inboedel ging mede ver loren. Assurantie' dekt de schade. De brandweer van Seheveningen is Zaterdagnamiddag tusschen half vijf en rijf uur uitgerukt voor het blus- schen van een zw-aren uitslaamden brand in eene schuur, welke gebezigd j werd voor liet opbergen van benoo- digdiheden voor liet drogen en boeten van netten en het verven van zeilen en welke gelegen was in de Oostdui-] men even vóór de nieuwe electri-sche. spoorbaan. De oorzaak van den brand is on bekend. De vlammen, waarschijnlijk ge voed nog door oude teertonnen, mede in de schuur aanwezig, bereikten een aanmerkelijke hoogte, zoodat men te Sclieveningen dacht, dat er een zeer groote brand w.as. De brandweer bedwong het vuur met eenige stralen. De schuur, toe-, beboerende aan den reteder A. de Niet, brandde geheel af. Vrijdagavond is te Nijmegen een felle brand uitgebroken in de asphalt- fabriek van de heeren Wijers en iFJaes, aan den Nieuwen Nonnendaal- schen weg -aldaar, liet gebouw is groo- tendeels afgebrand. Door de ontplof- Jing van een ketel stortte ook 'het dak van een der n-ev-engebouwen dn. Eeni ge werklieden kregen brandwonden, zoodat de hulp van een politiedokter moest worden ingeroepen. De brand 'is ontstaan in den grooten schoorsteen. JAN BAK. Men schrijft uit Ledden aan- de N, Ct.: 'Donderdagnacht werd onder Zoeter- woude doodgevroren .gevonden J. L., straatventer te Leiden..." Ellendig einde van oen ellendig be staan werd door deze doodsaankondi ging bekend gemaakt. Hij was een bekende Leidsche straatfiguur, of lie ver nacüitfiguur on velen, niet het minst oud-studenten, zullen zich nog wel herinneren, 'hoe hij daar stond voor Sociëteit Miner va", nacht in macht uit, bij tij of ontij, was Bak er nie txegenst aando zijn 60-jarigen leeftijd en zag van binnen het hel dere -licht 'door de ruiten stralen of hoorde de feestmuziek. Zoo kon men hem daar zien, zijn bakje met lucifers .om den hals, zijn stok, zijn trouwe, die hern nooit ver liet in de ihand, strompelde hij daar heen en weer, krom gebogen zich voortslepend. En als dan 's nachts de deur zich opende voor hen die huis waarts gingen, kwam er wat leven ii-n hem, dan zetude- hij oan een doosje te verkoopen of danste, proestend zijn stok als fluit gebruikend. Wanneer hij sliep? Niemand wist 't. 's Avonds was hij er, 's nadhts en :s morgens was hij op zijn .post en overdag strom pelde hij over straat, om van mede- lijdenden wat los te krijgen. Jan Bak behoorde tot die paria's der maatschappij, -die zichzelf huin lot te wijten hebben. Hij was wachtmeester geweest, wachtmeester bij de (huza ren of bij de veld, maar do drank was zijn ongeluk gewonden. Dieper en die per en was hij gezonken tot op izoo ellendige wijze Ihij zijn bestaan ein digde. Nog zie ik hem in dien nacht van de felle kou daar rondstrom.pelen, hoes tend, kucliend, zonder jas, zonder iets; stomdronken stond hij daar weer als altijd. En toen alles gesloten was, toen Is hij .zijn opgehaalde centen gaan verdrinken. Toen is hij wegge gaan, het pad' op, en... doodgevroren DE INBRAAK AAN DE HEER'EN- MAR'KT TE AMSTERDAM. Dezer dagen werd medegedeeld, dat behalve die inbrekers Bouquet en Ha- imerlyng, die de inbraak pleegden aan de Heeremmarkt, nog een derde per soon werd aangehouden wegens ver denking van medeplichtigheid. Het is (in dit geval gegaan ials in zoovele andere zaken, deze medeplich tige werd door de bedde inbrekers ■zelf aangewezen als de derde in het complot, zoodat het niet moeilijk viel dezen man lin handen te krijgen. 'Hij had volgens 'Bouquet en Hamerling. het inbrekersmateriaal voor deze ge legenheid geleverd, o.m. de sleutels om -de deuren te kunnen opensteken. Ook deze medeplichtige werd ter be schikking van de justitie gesteld; hij stond al "herhaalde malen onder ver denking. Bouquet was in November pas uit de gevangenis ontslagen, waar .hij eenige jaren was opgesloten voor inbraken en diefstallen gepleegd in den -tijd toen die 'te Amsterdam aan de orde van den dag waren. NED. HERV. KERK. Bedankt voor liet beroep te Vianien door ds. J. K. vam der Hoeven, te Rhedeu. Beroepen te Amsterdam dr. J. P. de B-ie te Arnhem. Aangenomen het beroep te M-eren- berg door ds. V. Roos te Vollen-hove. Aangenomen het beroep te Durger- dam door dien heser W. W. Siddré, cantdidaat te Amsterdam. De classis Stadskanaal heef t tot het predikambt in die' Gereformeerde Ker ken in Nederland toegelaten den heer Ozinga, beroepen predikant iel Seilin-' gen (Gron.) GER. KERKEN. Beroepen te Duisburg ds. D. B. Ha genbeek, te Fijnalart. Beroepen te De Bïidt bij Utrecht ds. A. van Vieelo te Rotterdam (B.); te Sc-harendijike die heer J. de Vries, can- did&ait "te Warffum. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Candidaatsex. rechten met gunstig gevolg afgelegd door den heer H. G. Ermeling. Leiden. Geslaagd voor het artsexa men elerste gedeelte de heer F. D. Jansen. Leiden. Candidaats-examen in de iiechtswetemschap de heeren A. C. A. Plasschaert en ,T. Versteeg. Utrecht. Bevordehd tot artsP. W. Schram, N. L'. Gdrüach en J. E. Hon- coop. DE STAKING TE RIJSSEN. Men schrijft uit Rijsseh dla.to 25 Ja-; nuairij Door ,hiet staldings-comité werd he den een waarschuwing verspreid, waarin wordt medegedeeld1, dat vol-; gens geruchten, dlezer dagen in Rijs- sen verspreid, de firmia Ter Horst a.s. Maandag hare fabrieken weer zal openen en -dat verschillende personen, dlii© nog bij haar in diienst waren, be zig zijn te trachten arbeiders over te hialen om het werlc te hierviatten. Het stakingscomité waarschuwt, de arbeiders in 't algemeen, om aan die personen gehoor te verleen;en, en vooral zij worden gewaarschuwd, die vroeger bij die firma in dienst waren, zooals gehuwde wouwen, buiten-ar beiders, enz. PERS-OVERZICHT STAALMAN EN STAAL. De „Christen Democraat" het blad van den heer Staalman, de beteeke- nis der aanneming -van de begrooting' van Oorlog besprekende, uit zich over -die quaestie als volgt „Voedt ,Het Vaderland" dan niet, dat de reohterzijdie er niet aan denkt een Kabinetscrisis te veroorzaken op het blijvend gedeelte? „Dat durft men immers niet aan, in de overtuiging, dat dit het leven zou kosten aan minstens nóg een der de van de coalitie. „Al liet kabaal, nu nog aan die zij de gemaakt over Staal's plannen, is niets meer dan een loos alarm. ,De heeren moeten zich nu alleen nog maar zoo goed en zoo kwaad mo gelijk trachten te dekken. ,,Dat zal niet gebeuren zonder ont zettend lawaai. Heel wat losse pa<- tronen zullen nog verschoten wor den. „Intusschen, alles komt terecht en Staal, die zijn naam eer aan deed, en die blijk heeft gegeven de politie ke 'leunstenma'kers behoorlijk te kun nen waardeeren, ihij kan z'n gang gaan. „En „Het Vaderland" kan rustig zijn." DE KOGEL OF -DE STROP! De Hoefijzer-correspondent van het Alg. 'Handelsblad schrijft: In ons blad is, uit hex V. V. der Eer ste Kamer. o.a. de conclusie vermeld waartoe de "tegenstanders van minis ter 'Staal in die Kamer zijn gekomen. Als men 'den zeer ingewikkekLen zin waarin die conclusie is gegoten, eeni ge malen overleest, dan krijgt men. dunkt ons, het 'volgende begrip van de bedoeling der Staal-vreters" die daar aan het wooid zijn. Zij zullen tegen stemmen, tenzij... Ja, tenzij de Minister de 'aan de Tweede Kamer t-oegezegde nadere in lichtingen vergezeld doet gaan van een suppletoire crediet-aanvrage waarbij de'heele quaeslie van het blij vend gedeelte kalm wane te overwe gen. En dan moet 'hij beloven, dat hij inmiddels, namelijk vóór dat de bei de Kaniers op haar gemak daarover zullen hebben beslist, „iedere verdere uitvoering" van zijn maatregelen zal opschorten. Wat er nu met die suppletoire cre diet-aanvrage precies bedoeld wordt, is niet zeker. Wij kunnen echter kwa lijk 'iets anders gissen dan: .een aan vraag tot verhooging van Hoofdstuk VIII met het bedrag dat, wegens -de afschaffing (of inkrimping) van het blijvend 'gedeelte daaraan door den 'Minister is -onthouden. -Hij- moet dus geld vragen voor iéts dat hij niet -n-oo- dig vindt, alleen om 'het zijn tegen standers, die 't wèl noodig vinden, ge makkelijker te maken hem te -veroor- deelen. Een dan moet hij geduldig wachten tot het don beiden Kamers gelieven zal hem te richten. Die strep moet hij dus zelf, vóór zichzelf, ge reed maken. Als hij dat doet, dan zijn verscheiden-en" van de hier aan het woord zijnde „blijkbaar met onze le ger- en defensie-toestanden vertrouw de deskundigen" (er is nota bene, be halve de voorzitter die .echter niet aan sectie-arbeid .deel neemt, slechts één oud-soldaat in da Eerste Kamer, nl. de pasgebakken generaal van Löben .Seis...) wel zoo goed den minister den kogel te sparen. Z.E. zal 't zeker wel hoogelijk waar deeren dat deze, allicht meer .in legei- zaken dan in logica deskundige" le den, hem genadiglijk de keuze 'laten tusschen de twee wijzen waarop zij hem kunnen executeeren als 'hij zich aan Ihen wil overgeven. 't Kan echter ook wezen dat de mi nister dezen vrijmoedigen .dragers het antwoord van Gambronne geeft. Het meer poëtische, romantische natuurlijk. Want voor de 'kortere, krassere le zing van djat antwoord is Z. E. te be leefd. iSdhoon die vorm anders -misschien verdiend zou 'wezen -door de zotternij van zulk een snaaksch-e vraag 'als in dit Staatsstuk is verzeild geraakt. ANM&QXfiKH MflftSfiQRLjMQ'SN 20 Qtspi 0sr aa#*. Honderde kinderen worden ieder jaar van Engelsche ziekte ge nezen door Scott's Emulsion van levertraan en hypophosphiten van kalk en soda. De kalk geeft voedsel aan de beenderen. Scott's isi gemakkelijk in te geven, gemakkelijk; te verteren, wordt gemakkelijk als' voedsel opgenomen en is enei en zeker van uitwerking. Wees altijd op Uw hoede voor de vele namaaksels die bestaan van Scott's Emulsion, welk middel dan alleen van krach- isch altijd de Emui. tige hoedanigheden is, iT'.DeV'sscher^ als bet echt is, met „de ^.w'k van het visscher met visch" op u proce*. verpakking. Bij apothekers en drogisten ver krijgbaar. HENGSTVEULENS. De 6 hengstveulens van 's rijks de pot te Bergen-op-Zoom, heden publiek geveild, hebben opgebracht f 10.570. Drie werden opgehouden en één niet geveild. VOETBAL. Het bestuur van dién Nederland-1 schen- Voetbal Boind heeft Zaterdag -bepaald, dat alle competttiJeiwedstrij- dear, vastgesteld voor Zondag, we- gjens ijsvermaak zijn uitgesteld. In de te 's-Graverihage gehouden vergade-ring -der .protest-commissie, werd protest G. V. II versus Vitesse II toegewezen. De volgende protesten werden afgewezen: Sparta II versus Neptunus; V. O. C. versus H. V. V. 'II; H. B. S. versus H. F. C. De overige protesten werden aangehouden. HET BEROUW VAN HERMAN HEIJRMANS. Zoowel de heer Heijerm-ans als de heer Van der Horst, toonden teir te rechtzitting spijt, dat een steenbak ker, een glazenwasscber etn een stu- cadoor moesten terechtstaan, wegens -schending van het auteursrecht. Zij hebben van hun medelijden met de ze menscben, thans blijk gegeven, door hun te vergunnen éénmaal „Gp Hoop van Zegen" dat als „Spel van de Zéé" reeds was aangekondigd op te voeren, hoezeer zij overigens te gen dergelijke opvoeringen zijn. Aan deze vergunning is de wel merkwaar dige bepaling verbonden, dat het „Vrije To.on.eel" 10 moet schenken aan de staking te Rijssen. (Alkm. Ort.) ALWEER EEN De -lieer C. RMiman, vroeger aan het. Tivoli-gezelschap te' Rotterdam verbonden, thans aan liet gezelschap Van Eijsdeu, verzoekt liet „Roftterd. Nbl." te melden, dat hij van 1 Juni af geen deel meer uitmaakt van laatst genoemd gezelschap. Hij stelt zich' dan aan het hoofd van eenige arti-s-ten, die geen engage ment hebben, om zoowel te Rottier- d'am als elders voorstellingen te ge- EEN CANADA-POPULIER. Ln het weekblad' „Onze Tuinen" schrijft Herm. Lindeman Elk, die 'het landgoed „Haaniwij'k" van dien heer baron De Seniaerclens de Grancy te Vucht heeft bezocht, zal möt bewondering hebben gadegesla gen de beroemde, reusachtige Cana- clarpopuider, aldaar. Hij staat als een1 reusachtige schildwacht aan het kleine bruggetje, dat toegang geeft tot het plein voor 't gebouw. Hier is tevens ongeveerde grens van de lagere, aangeslibde,' cleels veenachtige gromden langs liet riviertje de Dommel en de hoogere, lichte zandgronden' van de bezitting. Iii deze verschillende grondsoorten, beeft die boom dus met zijn -wortels het nooclige voedsel moeten zoeken, en dat hem dit voldoende ter be schikking heeft gestaan', bewijzen wel zijne afmetingen. Op borsthoogte ge<- meten hediroeg die omtrek in den afge- lcopen zomer 5.58 M.. dus ru-im vijf- e«ireen-halve meter De hoogte zal zoo ten naastenbij 20 meter beda-agem. ONTOEREKENBAAR. Een 24-j.arïge juffrouw uit Bussum werd 29 Mei 1906 bij verstek door de 4e kamer der rechtbank te Amster dam, veroordeeld tot 2 maanden 'ge vangenisstraf wegens diefstal van 2 kwartjes ten nad-eele van een groen- tenhandelaar uit de buurt, wien zij liare klandizie gunde. "Van dit vonnis kwam de beklaagde in verzet: iZij was dien 29en Med niét verschenen, om dat zij dien dag juist bevallen was. Het haar ten laste gelegde was ge pleegd op 29 Maart 1906 en de recht bank achtte het nu raadzaam door deskundigen te laten onderzoeken of bekl. toen wel toerekenbaar mocht ge acht worden, met het oog op den toe stand waarin "ze verkeerde." 'De docto ren J. W. Jacobi en J. Lubsen, stel den een onderzoek dn en zij waren van oordeel, dat bekl. tengevolge «ener psychische abnormaliteit als niet toerekenbaar mocht worden be schouwd. 'Verpleging in een gesticht .achtten zij onnoodig, daar de bekl. na de bevalling hersteld ds. Heden werd deze zaak andermaal behandeld. De beklaagde verklaarde ai oh maai' eens vergrepen te hebben, hoeweTTrêt" waarschijnlijk is dat ze U meermalen heeft gedaan, rij het dan ook zonder het zelve te weten. Geld Éiad zij niet noodig te stelen, zoo dat zij niet weet hoe ze tot hief feit is gekomen. Het O. M., mr. Besier, vroeg ontoe- rekenba.arverklarLng en 'bekl.'s ont- islag van -alle neohts\fei',volging, een eisch, waarbij mr. Tlh. Muller Mass-is, die als verdediger optrad, zich geheel aansloot. HOOGE RAAD. OPZETTELIJK TOEDIENEN VAN EEN KLAP. Elveneens werd verworpen het cas satieberoep, ingesteld tegen het ar rest van het Hof te Arnhem, waarbij liét Hof li-ad beslist, dat het een enke le maal opzettelijk toedienen van een Jdap door dien eenen echtgenoot aan zijn iechtgeai-oot, een klap, die geen ge- wolgen -nalaat, niet is een mishande-, ling in den zin van art. 288 B. W„ grond! gevend tot scheiding van tafel en bed. In cassatie was geklaagd, dat het Hof .daardoor een te beperkte betee-j k-eni's aan „buitensporigheden en mishandelingen" in art. 288 B. W. had toegekend. De Hooge Raad was van oordeel, dat uit de geschiedenis van art. 288 B. W. blijkt, dat „mishandeling" wijst .op daden van geweid van den eenen echtgenoot tegenover den an-' der, van zóó ernstigen aaird, dat zij .een vordering tot opheffing van de verplichting tot samenwonen wetti gen. De beoordeeling, of in de gege ven omstandigheden de gepleegde fei telijkheden van dien aard zijn, is aan den rechter overgelaten en mitsdien' heeft het Hof kunnen beslissen, dat hetgeen tusschen deze echtelieden W-as voorgevallen, geen grond ople-; vert tot scheiding van tafel en bed. 1 EEN HONDENVANGER. Buigend, iclruk gesticuleerend en vertrouwelijk lachend, kwam hij de ■rechtzaal binnenstappen. Van liet be klaagdenbankje wou hij niet veel we ten, maar zijn plaats was toch d'ó.è,r, want hij was beklaagde. 63 Jaar was bij geworden zonder ooit iets miet de .justitie te maken te hebben gehad, maar nu was hij beklaagde. Mr. baron van Inihoff, de voorzit ter ider 5e kamer der rechtbank te Am sterdam, begon met de gebruikeJijkv va'agen naar naam, ouderdom en be roep. U is hondenvanger in dienst "der gemeente Ja. U is door de gemeente aange steld Ja, ik ben dei- jaren an. U is Ln beroep gekomen vaai het vonnis van den Kantonrechter Ja, om te blijven bij mijn on schuld. Wat hij op zijn geweten had Jhr. mr. Van Reynst vertel de 't als rapporteur. Beklaagde had op 16 Juni 1906 in die 2e Hugo de Grootstraat een hondje- op noocleloos kwellende wijze vervoerd. Hij had het hond-je uit de voor het vervoer bestemde hon denkar genomen, het een touw aan den hals gedaan en liet daaraan voortgesleept. Verder had hij het ge trapt en geschopt, om het tot loopen te dwingen. En door al die hande lingen bad hij het beestje noodeloos pijn gedaan. De kantonrechter in het 4e kanton 'had hem daarom veroor deeld tot f 3 boete of 3 dagen hech tenis. Voorzitter: Hebt u dat gedaan? Beklaagde, uit bet beklaagdenbank je komend en voor het getuigenhekje plaats nemend, geraakte in vuur. Of ik het gedaan heb Wel neen, zeker niet. Mot listen en logen hebben ze dat opgemaakt. Ik ga met de hond jes om als met mijn eagen familie. Er zaten twee honden in de kar, een smoushond en een andere hond. De eene hond beet. Ik nam daarom het bijtende hondje uit de kar, denkend omdat het zooTi stikkend h'eete dag was wellicht -komt het dan tot be daren. Dat gebeurde bij de Raam poort. Ik deed het een touw! om den «i omdat het bleef bijten die tanden zijn zoo brutaalnam ik bet tusschen de beeuen en maakte van het touw een rnu-ilband. En toen het dier aan de brug niet meer loo pen wou, heb ik het wiel idem minuten lang naar de belt gedragen. En daar ;maken ze n'ou van, -dat ik het hondje mishandeld heb, ik die geen dier kwaad doetEen zoogenaamde aap- jesko-etsieir heeft, het opgegeven -aan een zoogenaamden man van -de die renbescherming, die der heeiLemaal niet bij is geweest. Mijn plaats is niet hier. Ik ben fatsoenlijk en ik ben ja- oen in dienst. Toen de man 'vian de dieren'beschenning -kwam en mij vroeg of -hij mij even mocht spreken, heb ik gezegd „Neen, voor u ben ik niet te spreken". De hoofdcommissa ris heeft alle ipolitieibeam'bjten gehoord 'hoe ik in den dienst was en ze heb ben allemaal gezegd„praatjes „Verontrust u maar niet", heeft toen ide hoofdcommlssari s gezeid. Wat is •\dat 'voor een man, die het zegt? vroeg de hoofdcommissaris. Ik zei leen -aia,pjeskoebsier. Maar wat i s een aapjesrijder Een aapjesrijder is een nadhtrijder Die staat te wachten op dronken -menschen om ze te zakken rollen, zoo-n nachtzwerverZe 'heb ben verteld, dat ik het beest in de lucht heb gegooid en tot bloedens toe geslagen heb en dat kwam in de 'krant maar ze liegen zoo hard als "ze kennen. VoorzitterMag ik o-ok even een woord -zeggen? BeklaagdeZeker, edelachtbare. Voorzitter Wat u vertelt is vrij duidelijk. U ontkent dus Beklaagde Hoe ze liegen Het O. M„ jhr. mr. Quintus, nam ;nu zijn requisitoir. Het komt hem 'voor, "dat het ten laste gelegde wet tig en overtuigend a-s bewezen. Twee getuigen hebben ivoor den kantonrech ter verklaard, dat ze de mishande ling gezien hebben en de vargezellen- de politie-agent verklaarde, dat hij de mishandeling niet zag, maar dat ■ze daarom toch wel kan zijn geschied Met overneming der gronden vraagt het O. M. daarom bevestiging van'het vonnis. VoorzitterHebt u nog wat te zeg gen Beklaagde Ik blijf bij mijn on schuld. 't Is een valsche aanklacht te gen mi]. Voorzitter U hebt gehoord wat het O. M. eisch-te? Beklaagde(Neen, ik heb er geen verstand van. Ik ben hier nog nooit geweest. VoorzitterWeet u waartoe u dooi den kantonrechter 'bent veroordeeld? Beklaagde Ja. Voorzitter Het O. M. vraagt beves tiging. Hebt u daar nog wat tegen te zeggen BeklaagdeJa, edelachtbare, ik 'weosch vrij te zij-n Buigend, gelijk hij' gekomen was, vertrekt liet mannetje. 8 Februari1 zal de Rechtbank vonnis wijzen. (Hbld.) DE KOERIER VAN DEN TSAAR. Tengevolge van de aanslagen, die in den ilaatsten tijd' elkander niet angstwekkende snelheid opvolgen in he,t rijk van den tsaar aller Russen is er onder de Russische waardig- heidsbekleeders en de hoogere ombte naren niet veel minder dan een pa niek uitgebroken. Geen van die iheeren gevoelt zacti op 't oogen'blik zeker van zijn leven, en bij velen hunner klimt 'de angst voor de revolutionnairen tot in het belachelijke. 'Bijzonder vreesachtig is admiraal Dubassow geworden, die dan ook werkelij-k reeds tweemaal bij na ten offer /is gevallen aan -een aan slag op zijn leven. Een paar "dagen geleden meldde zich ten huize van Dubassow een veldja- ger van den tsaar aan, Idi-e den adïmi raai onmiddellijk^wenschte te spre ken. Hij, verklaarde, dat hij- uitdruk kelijk bevel van "den tsaar had 'Ont vangen, om het te bezorgen schrijven slechts aan 'den admiraal persoonlijk te overhandigen. De veldjager had inderdaad gelijk, want Sliet keizerlijk schrijven bevatte een eigenhandig ge schreven uitnoodiging van den tsaar aan den admiraal, en dergelijke brie ven rnogen, volgens voorschrift slechts direct -aan den geadresseerde worden oveithandigd. Dubassow, vvi-en de dringende aan gelegenheid onmiddellijk werd ge meld, had orn "de een of andere reden, wanti-ouwen -opgevat jegens dein kei zerlijken koerier en liet hem, met de boodschap, dat (het een versleten truc was van die "aanslagplegers om onder de een of -andere onschuldige verklee ding 'hun slachtoffers te naderen, van de deur wijzen. Gevolg was, dat de jager, die niet onvei-riahter zake w-eer wilde aftrek ken, zijn wensch des te nadrukkelij ker heihaalde en -telkens opnieuw zijn „echtheid" bezw-oei-. Maar het wan trouwende „slachtoffer" liet zich niet bewegen, de tegenwoordigheid van den vreemden man te trotseeren. Eindelijk, na een pauze, gedurende welke de koerier van den tsaar rade loos In de vestibule -op en neer had geloopen, werd de deur naar de ont- vangsalon op -een kier geopend en de dappere gemalin van deai (dapperen Dubassow gluurde 'Voorzidhtig naar buiten. Nauwelijks echter kreeg zij den jager in 't vizier, of ze wierp de deur toe, want ook het vreesachtige gemoed van de admaraalsvrouw had wantrouwen opgevat. Op 'f uiterste ©ogenblik, juist toen men den gewaan'd-en hommetngooier wilde laten wegvoeren, verscheen Du- bassow's dochter ten tooneele. De moe dige jonge dame trad onversdhrok- l ken op den jager toe, en, na een dieji- j gaand en hoogst ingewikkeld kruis- verhoor, berichtte zij haar opgewon- i den vader, dat zij volstrekt geen re den bad, om' in den afgezant, van den •tsaar een moox-dtenaar -te zien. Maar Dubassow "liet zich niet uit zijn tent lokken, en den koerier bleef ten slotte niets anders -over dan zijn missive, tegen alle voorschriften- in. aan de teedere handjes van de admiraals dochter toe te vertrouwen. Dubassow die nu eindelijk van de uuttoloosheid van zijn vrees overtuigd was, begaf zich op weg naar Tsars- 'koje iSelo. Daar wachtte hem een hof- rijtuig -aan (het station, om -hem naar het paleis te brengen. Voor de lad-minaial in diet rijtuig steeg, gaf (hij den koetsier bevel, den naasten weg te nemen. Nauwelijks echter had hij rioh op de zachte kus sens neergezet, toen -ee-n vreemde man in -civiel op den koetsier toetrad en dezen zacht een paar woorden toe riep. En voort ging het in gestrékten draf, ernaar wie beschrijft des admi raal-s ontzetting! juist, in de 'tegen overgestelde richting. Toch geschied- 'de er niets afgrijselijks, niemand -loste een revolversdhot op "den op alles voor bereiden admiraal, het regende -noch granaten, noch bommen. Ten paieize aangekomen begaf -Dubassow zich re gelrecht naar den paleis-commandant generaal Dedjulin, en eischte opge wonden de -airrestatiie van den k-oppi- gen paardenimenn-er. Dedjulin (bracht -echter -den ihoog-st zenuwachtigen ladmiraal tot kalmte "door (hem mede te -doelen, dat die ge wantrouwde hurger, die den koetsier het 'geheimzinnige bevel had toege- fluistend, een geheim agent van de vedligheidspolite was geweest. Toen eerst klom de angstge admi raal, met een verlichtmg-szucht, die uit zijn bottines opsteeg, naar de ver trekken van den tsaar... <Tel.). HEVIGE ORKAAN, lu het Noorden van S-panjo heeft •een hevige orkaan gewoed. De ge meenschap tusschen verschillende plaatsen is verbroken. Do Spaansche treinen die op Fransche moesten aansluiten, hadden -meer dan 10 uur vertraging. In de Mi-cldelland-scbe Zee 'heeft het 'ook hevig gespookt. Vele schepen zijn vergaan. Het sneeuwt bovendien over vloedig. NEDERL. MAAT SC HARPIJ VAN ZEKERHEIDSSTELLING. ■Naar aanleiding van (het bericht, •dat mr. HeuveMop zich bij adres tot H. M. de Koningin zal wenden met verzoek om de Koninklijke bewilliging op de gewijzigde statuien niet -te wil len verleen en, verneemt het Hbld.dat een dergelijk verzoek niet meer ba ten kan, daar -de Koninklijke bewilli ging op de gewijzigdé statuten -reeds veirleend is. Het st. Koning Willem I, van Ba tavia na-ar Amsterdam, arriveerde 26 Jan. te Genua. Het st. Koning Willem III', van Am sterdam naar Bataria, passeerde 26 Jan. Kaap del Ar mi. Het st. Weligunde, gecharterd door de II. A. L„ van Rotterdam naar Newport News, passeerde 26 Jan., 4 uur 15 n.m. S'cilly. Het st. Soestdijk arriveerde 26 Jan. n.m. 8 uur te Rotterdam van New- York. Het -st. Willis, van Java naar Rot tendam, arriveerde 26 Jan. te Suez. Het st. Aanstel-dijk vertrok 26 .Jan. van Rotterdam naar New-York. Het st. Oranje vertrok 26 Jan. van Amsterdam naai- Batavia. Het st. Maasland arriveerde 25 Jan. van Amsterdam te Buenos- Ayres. Het st. Gulistan, van Amsterdam nu aa- Buenos-Ayre-s, arriveerde 25 Jan. te Duinkerken. Het st. Gedé, van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Januari' Oitavos. NIEUWE SCHEPEN. De directie van den Koninklijken West-ündiscbeai Maildienst deielt me de, diat zij vier stoomschepen besteld heeft, te leiveiriein in Februari 1908. Da afmetingen zijnlengte 35) Engelsche voet, breedte 42 Engelse!» voet, holte 26 Engelsche voet, te br houdien snelheid 13 Engelsche mijl Voor twee deztea" schepen is de boaw gegund aan de Noderlandsdie Scheepsbouwmaatschappij, terwijl de 'béide andere in Engeland gebotwd zullen worden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Amsterdam, 23 Januari. A. Th.Boes huisschilder, aldaar. Rechtercom missaris: mi'. -J. Deking Duro; cura tor: mr. J. Vriesendorp, - 24 Januari. (H. Bedek e, minder bepaald beroep, laatstelijk won ach- tig te Amsterdam, thans te Hainover. RechteT-comniiissaris: mr. J. Deking Dura.; curator: mr. J. Doets. 's-Gravenhage, 22 Jain-uari.F. Her- zogenraöh, koopman, hand einde on der den naam Herzogeni'atl en Co., aldaar. -Rechter-commissaris mr. R. H. A. M. Romme; curator: m. R. van cler Mey. Leeuwarden, 24 Januari. C C. Ham- mei'srma, koopman te Sn eek Rechter commissaris: mr. 'D. Z. vanDuyl; cu rator: mr. P. C. Andreae. Opgeheven: J. Kostex', handelende oil er de fir ma J. Koster en Co., kooma.n. Geëindigd: H. 'Geissler, diêrentemuBr en hou der eener menagerie, zoder beken de woonplaats, laatst veolijvende te Hulst. E. M. Bouman, horkemaker, te Raam (St.Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6