to a -2 k# EEN LAGE DAAD. Men- meldt uit Harlimgem <Ld. 81 Jan. aan de „Leeuw. Ct." "De sleepboot „Voorwaarts" ging Woensdag weder op onderzoek uit naai- de drie gasboeien in do Boon tjes. Nabii Workum werden ei- twee aangetroffen. Vaar een der gasboeien was de lantaarn, die eon waarde ver tegenwoordigde van ongeveer f 600, gesloopt, zeer zeker om hot zich daar- j aam bevindende koper machtig te worde®. De andere boei werd ge- bluscht en de lantaarn medegenomen. Do boeien zelve konden wegens liet' vele ij? niet naar Mor worden ge sleept. Naar de daders van den strandroof J wordt een streng onderzoek ingesteld. Mocht het wegnemen dor lantaarn uit moedwil zijn geschied, dan is dit een loge daad. Om een waarde van 40 aan koper wordt een instrument ram ƒ600 vernield, terwijl de scheep vaart het ongerief er van zal onder vinden. derschieddeme provinciën oen schrij ven gezon-den, inhoudende de uitnoo- diging hem vóór 1 April a.s. te willen mededeel en, welke werking op de prostitutie op dit oogenblik het ver bod van bardoelen hoeft in die ge meenten, waar zulk verbod is uit gevaardigd. WERKHERVATTING TE RIJSSEN. Vrijdagmorgen is de oude fabriek wedefrom aangezet, 264 mannen on vrouwen hebben den -arbeid weder om hervat. Do grootst mogelijke rust heerscht daar. Het tijdelijke politie korps is zeer versteekt. Mot hot vior- töfl. hier gestationecrdon bedraagt het aantal marechaussees, rijksveldwach ters en gemeentepolitie ruim vijf tig. EEN STEENKOLENDIEK Uit PapeTvdrocht meldt men aan cte „Dordr. Cri" Eentgc maanden geleden, werd door don heer M. van W. alhier opgemerkt dat zijn voorraad steenkolen sneller verminderde dan gewoonlijk. Teneinde zekerheid to hebben, of hiei' diefstal in hot spél was, werden op een avond de kolen gelijk gestre ken on des anderen daags bewees een flinke kuil in den hoop, dat een nach telijk bezoeker zijn voorraad vermin derd had. De politie werd van hot geval ver wittigd, er werd cenige nachten ge surveilleerd, doch do kolendief ver scheen niet, tenminste niet. terwijl de politie op don uitkijk stond: wel daar na, want 's morgens bleek, dat. or weer gestolen was. In do laatste weken werden de dief stallen veelvuldiger, ja, ook de aard- appeletnvoorraad werd aangesproken. De zoon van den heer Van W. kwam nu op de gedachte ais amateur-re chercheur op te treden en legde eone electrischse geleiding aan van het ko- ten-hek naar zijn slaapkamer. Hot succès was volkomen reeds den twee den dag na do installatie werd dc- "dief gesnapt. Gistermorgen toch, on- geveer half zes, werd do familie Van iW. opgeschrikt door een hevig schel len. De heer Van W. dn zijn zoon sprongen- het bed uit, kleedden z!ch haastig aan en naderde® van ver schillende kanten het kolenhok. Bij hu® nadering trad een zekere H. v. d A. mot oen zak ko-len op dein rug bot hok uit on lceok ra,ar op dear neus. toen hij zich op heeterdaad betrapt eag. Hij werd door do hoeren Van W. maar het gemeentehuis gebracht, en daar aan den gemeenteveldwachter De Meij overgegeven. Do man, die een vrij talrijk gezin heeft, bekende, zich herhaaldelijk schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van steenkolen en aardappelen. HET SPEELHOL TE VAALS. Dé laatste dagen, zoo schrijft men uit Vaals aan de „Li.mb. Koorier", vs er herhaaldelijk sprake geweest van knoeierijen die zouden zijn voor gekomen, in htet speelhol de Derby- Club alhier Over de toedracht der zaak verneemt de correspondent het volgende Sedert einde December 1906 kwam 'dagelijks een clubje hoeven te Vaals hasardeoren in de Derby Club. Het viel weldra op, dat zij met betrekke lijk lage inzetten groote sommen wis ten te winnen. De winsten van dit consortium warén zoo groot en liepen eoo geregeld in hunne handen bin nen." dat" de bankhouders ten slotte, nadat de Bank reeds meer dan 80.000 mark verloren had, argwaan begon te krijgen, dat. die groote winsten te- danken waren misschitan aan het feit, dat een dier clubleden een foutje had bemerkt aan het speelapparaat, en dat men daarmede zijn voordeel deed; of wel, dat zij met de croupiers onder één hoedje zaten. Onmiddellijk had een zeer nauw keurig onderzoek van het speelappa raat plaats, waarbij bleek, dat aan het profiteiere® van een foutje aan dit toestel niet. gedacht mocht worden. Ree tie dus de mogclijkhdid van on der één deken liggen met het crou pier-personeel. Om ook in deze gis sing zekerheid te krijgen, werd een proef genomen. Des morgens werden, zonder dat. de croupiers liet weten konden, eenige nummers van liet roulette-sellietapparaat zóódanig over geplakt, dat eenige oude nummers geheel verdwenen waren, terwijl daarvoor in de' plaats andere num mers nu dubbel op de plaat voor kwamen. De chef-croupier, de Chef de par tie genaamd, had de strikte instructie, dagelijks vóór het begin van het spel zich te overtuigen van de correcte werking van het apparaat. Was nu de gissing der bankhouders juist., dan was aan te nemen, dat de chef de partie en de andere croupiers niets zouden zeggen van een onregelmatig heid aan 't apparaat, om in combine tie mét het evengenoemd consortium, de verkeerde nummering in het na deel der bankhouders te exploiteereui. Echter, de bankhouders boordefr on middellijk nadat het apparaat geo pend was, den chef de portie verkla ren, dat het apparaat niet in orde wan en er dus zóó niet kon gespeeld worden. Heeft me® nu uitgestrooid, dat bij de ontdekking van de fout ai 't apparaat een groot schandaal heeft plaats gegrepen, dit is onwaar, even- als onwaar is, dat toch met 't apparaat, geschonden als het was, gespeeld is geworden. Zoo iets zou trouwens alleen in 't nadeel van de bank zijn uiige vallen, nadat een paar maten gedraaid was. Hier is nergens anders sprake vaai geweest dan van een contröle-maatreged en in plaats van te half 3 is dien dag te 31/2 uur aangevangen met spelen, nadat het apparaat weer in orde was gebracht. Inmiddels is dus niet gebleken, waaraan die groote verliezen zijn toe te schrijven, die de bank hoeft gefle- <te® PROSTITUTIE. Door den minister van binnenland- sohc zaken is, naar aanleiding van een door den minister van justitie bij de behandeling van hoofdstuk IV van de staatsbegrooting voor 1907 in de Tweede Kamer ter zake van het ver bod van bordcélenop diens verzoek, aan de Gedeputeerde Staten der on- BRANDEN. Mem meldde Vrijdagnamiddag uit Zeist Het prachtige hoerenhuis Villa Nuo- va, aan don Utreclitschen weg, be woond door jhr. De Posters, staat. ;n brand. Te Diessen op dë Hagehorst zijn Donderdagnacht de boerderijen van Groenendaal en Linnemans totaal af gebrand. Al het vee, met uitzondering van een paard, kwam in de vlammen om. De brand is ontstaan door een ongeluk met een lantaarn. HET BOSSCHE CARNAVAL. Volgens liet dezer dagen door de Oeteldonk sche Club uitgegeven pro gramma. van de feestelijkheden, door die club te geven bij gelegenheid van haar 23-jarig bestaan op 10, 11 en 12 dezer, zal „Z. K. H. Prins Amadero Ricosto di Cnrnavallo, Ridder van het Reksarn, Heer en Meestem van Oetel- donk en deszelfs omliggende water- vrije Moornssen en Zandwoestijnen", op Zondag 10 deizer zijn plechtige® in tocht houden en daarna tegenwoordig zijn bij de te geven Groote Matinee Musdcale". Des Maandags, 11 dezer, des na middags om 1 uur, wordt oen „Groo te Gee os turn eerde Optocht" gehouden, waaraan deelnemen 300 personen, 100 paarden, 7 praalwagens en 4 muziek korpsen. Op één dic-r praalwagens zal Z. K. H. de Prins plaats vinden, gedragen door een zijner oudste moerasbewo ners, een reuzenikikvorscli. Een andere wagen zal voorstellen „eén rollende bar" In Oeteldonk's zandwoestijnen' Op één anderen zal men een. in vol len gang zijnde boeren kei-mis" zilen. Wéér een ander zal voorstellen een dwergen feest op den Merge lburgt in do Oeteldonksche moerassen. Ook het „ros Bayard, waarop de vier heemskinderen", zal deel uitma ken van den optocht, zoomede „de Keizer van de Sahara, met een groep Arabieren, waaronder een kameel, hulde komende brengen aan den Prins". Des namiddags van dien dag. te drie uur, zal de Prins in de sociëteit Casino, „de herberg van Oeteüdonk", de „Troonrede" uitspreken, welke plechtigheid zal worden crovolgd door oone „Aonspraok van den Burger- vaojer van. Oeteldonk", Peer van de)i M uggenheuve 1 Des Dinsdags, 12 dezer, wordt de „Groote Gecostumeérdo Rijtoer" ge houden, terwijl de avonden van de di ie dagen in alle sociteiten en koffie huizen van Oeteldonk bezet zijn door to geven soirées en bals-ma.squé's. DE CONCEPT-OVEREENKOMST DER DIAMANTBEWERKERS VERWORPEN. OORDEEL VAN' DEN HEER 1IARTZ. Deiheer Herman J. Hartz, secretaris van de Amsterdamsche Juweliersver- eeniging, deelde aan de Tel., na ken nis te hebben genomen van de argu menten der tegenstanders van de con cept-overeenkomst, mede, dat enkele van deze argumenten hem een nieu wen kijk 'hebben gegeven op de ge voelens van de meerde itieid der Bondsleden, 'betreffende de verhou ding lussdhen de organisaties der werkgevers en der werknemers. Naar rijn overtuiging zal het bovenstaan de niet nalaten van grooten invloed te zijn op de toekomst, in zake de ver houding tussclhen beide genoemde or ganisaties de A. J. V. en den A. N. D. B. Wat de zakelijke argumentatie be treft, getuigen de tegenstanders van het voorstel van gemis aan elk juist inzicht in den werkelijken commerci- eelen toestand van de diamant-indus trie. De wijze van bestrijden heeft daarbij getoond een merkwaardige overeenkomst met de oppositie in 1903 gevoerd, tegen Tiet toelaten van leerlingen. En thans hebben de fei ten toch duidelijk en klaar bewezen, hoe onjuist en onzaakkundig ook die indertijd gevoerde oppositie is ge weest. Verder wenschte de (heer Hartz zich voor het oogenblik niet over de zaak uit te laten. Zoo blijkt inderdaad, dat het ge beurde toch een feit is van ongemee- ne belangrijkheid, al valt voor het oogenblik van de gevolgen niet meer te zeggen, dan dat de gewone aanvul ling nu komt, schrijft de Tel. Deze zal eerst moeten worden iafge- wacbt, want voor zoover thans be kend, nemen -de besturen van beide partijen een passieve houding aan, in afwachting dezer aanvulling door de leerlingcommissie. De A. J. V. is schriftelijk door den A. N. D. B. met de verwerping" van het voorstel in kennis gesteld. HAZARDSPEL De caféhouder P. Louman aan den Sloterstraatwog vroeg aan B. en W. van de gemeente Sloten (N.-Holland) verlof om op 10 October en volgende dagen een biljart-concours te mogen houden om prijzen als een vet var ken, ham, 35 p. worst etc. Dit verlof werd hem verleend en op dien avond werd het concours begonnen. Volgens het reglement had ieder, die /I inzette, recht op 10 stooten op een biljart, waarop in den hoek een vlotbrug met 25 ronde gaten stond. Deze gaten waren van 1 tot 25 genum merd en zij, diie de meeste punten hiermee behaalden, werden de prijs- winners. De caféhouder had het aan tal ronde® op 100 gesteld, zoo dat op den eersten avond 'het spel niet werd uïtgespeedd en sinds dien werden on-, geveer 80 partijen gespeeld. Op den eersten speelavond was de veldwachter van de gemeente Sloten den geheeden tijd aanwezig en de caféhouder meende na ingewonnen advies bij de veieeniging Vergun ning" te Amsterdam .gerust het spel te kunnen doen vervelgen. Doch Dins dagavond 1.1. kwam de veldwachter weder en vond toch. dat. het sped te veel op hazardspel geleek en nam de -slotbrug mede naar het gemeente huis. Op dat oogenblik waren er een achttal bezoekersvan twee of drie wenden de namen als getuigen opge schreven. Gespeeld werd er echter niet. (Tel.) CELEBES. De correspondent dei' N. R. Ct. te Batavia seinde Vrijdag „liedennacht heeft de patrouille- Piraentel een rotsvesting bij Kalosi vermeeeterd, waarbij 19 vijanden ge dood en onzerzijds geen verliezen ge leden werden. Hot eenig kind Van Poeang Tikoe is in de Toradja-lande® opgelicht, en wordt te Ranté Pao aangehouden. VORSTELIJK INWONER VOOR WASSENAAR. Prins Ebeawein van Bentheim- Steinfurt die na zijn huwelijk met mej. Lilly Langefeld, zijn ontslag nam als officier vain het Duit sche le ger, komt, naai' de Tel. verneemt, zich met zijn eóhfcg'enoote te Wasse naar vestigen en zal het onder die ge meente gelegen kasteel Oud-Wasse naar, aan den Leidschen straatweg, gaan bewonen, dat hij daartoe van de tegenwoordige oigenaren gehuurd heeft. EEDSWEIGERING. Wij deelden reeds mede, dat ds. Sevenster te Drachtster Compagnie, die wegens eedsweigering in gijzeling was gesteld, na den eed te hebben af gelegd, uit de gijzeling is ontslagen. Volgens de N. Ct. haalden eenige zij ner gemeenteleden hem af uit het Paleis van Justitie (te Heerenveen. Tijdens zijn gijzeling had hij een ver zoek, ondêrteekend door 80 zijner ge meenteleden, ontvangen om toch maai' den eed af te leggen, waai* de wet dit nu eenmaal gebiedt. EEN WOEST FIETSRIJDER. De broodven ter W. te Zaandam is door een onbesuisd fietsrijder aange reden. De man sloeg achterover en bleef liggen. De ter assistentie geroe pen arts vreest voor hersenschud ding. De fietsrijder heeft zich uit de voeten gemaakt en is onbekend ge bleven. ONGELUKKEN. Te Enschedé üiep de 8-jarige zoon van -den schoenmaker C. tegen een ketting, waaraan een paard voor de smederij van den heer H. was vastge maakt. Hij viel achterover en werd bewusteloos opgenomen. De ter hulp geroepen geneeskundige constateerde hersenschudding en de arme kleine is reeds aan de gevolgen overleden. <Zw. Ct.) DIEFSTALLEN. Uit Sloterdijk meldt men. Sinds lang moesten 'het de landbou wers, die de Groote IJpolders bewo nen en er kippen op na. hielden ont gelden. Nacht op nacht werden de hoenders uit de hokken ontvreemd trots het waken 'dat de politie deed. Donderdagnacht echter merkte de echtgenoote van den landbouwer P. dat een persoon bezig was het kippen hok te forceeren, waarop haar man op den dief af fling Deze nam de vlucht, werd echter achterhaald en aan de politie overgeleverd. Hij is ge bleken te zijn een berucht individu, die bij de Amsterdamsche recherche maar al te goed bekend was en reeds jaren in de gevangenis heeft doorge- bwujht. Hij wordt onder meer nog verdacht van een diefstal van konij nen gepleegd aan de overzijde van het IJ. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Te Sloten heeft men Vrijdag in den vroegen ochtend do offerbussen uit de N. H. Kerk ontvreemd. Daarbij heeft men zich toegang verschaft over het kerkhof en is door het indrukken van een ruit in de consistoriekamer kun nen komen. Van de daders echter geen spoor. •NIET VEEL GEHOLPEN. Te Osdorp woont een weduwe, die bedeeld wordt. Zij heeft drie jongens. Twee passen er goed op, werken in Duitsöhland en hadden een 600 we ten over te sparen dat moeder voor hen bewaarde.De derde was een deug niet. Als kind al eigende hij zich op school goed van andere kinde- Ten toe, op lateren leeftijd werd hij geverbaliseerd wegens diefstal van melk en het zich wederrechtelijk in het bezit stellen van een hond. Hij was nog geen 18 jaar zoodat hij tot straf kreeg... een berisping van den burgemeester. Deze heeft zulk een die pen indruk op hem gemaakt, dat hij thans zijn moeder en broers voor f 635 heeft bestelen, waarmede hij zich uit de voeten (heeft gemaakt, vermoede lijk naar Duitschland. MONUMENT DR. H. J. A. M. SCHAEPMAN. Men meldt uit Rijsenburg aan „De Maasbode" Eindelijk zal het monument voor dr. H. J. A. M. Schaapman zg. hier toch komen. Nadat aan geen der deelnemers aan de prijsvraag, eten paar jaar 'geleden uitgeschreven, de prijs kon toegekend worden, heeft mgr. de aartsbisschop het plan van dr. P. J. H. Cuypers te Roetrniond doen uitvoeren. Het monument zal opgericht wor den in het weiland voor het seminarie langs den Rijksstraatweg. Het zal zich als een rijk bewerkte pyramide verheffen te midden van een plein, omsloten door een hek van gesmeed ijzer. Aan de voorzijde der pyramide wordt in een nis het standbeeld van den doctor geplaatst. In de vijf ove rige vakken zijn hautreliefs gebei teld, den vromen priester, den .groo ten staatsman, den redenaar, den professor en den dichter voorstellend. De symbolen der burgerlijke deug den, waarboven St. Joris niet de draak, kronen het geheel. De vereeniging tot verfraaiing van Driebergen en llijsenburg heeft op zich genomen het terrein en de omge ving met liet monument in overeen stemming te brengen. Moge hare kas voldoende zijn om een e® ander uit onbekrompen beurs te doen geschie den. DUUR LAND. Te I.isse werden geveild en ver kocht 2 Hectaren, 11 aren en 56 cen tiaren bloembollenland die f 43.600 op brachten, BONDGENOOTEN. Men meldt uit Stoppeldijk aan de „N. R. Grt." De plaatselijke af deeding van de R.-Kath. Kies vereeniging in hét dis trict Hulst heeft de volgende motie aangenomen „De ofdeeüing Stoppeldijk van de R.-K. Kies vereeniging van oordfeel zijnde, dat bij verschil lende stemmingen voor die Prov'ncia- le Sta.ten in deze provincie, is geble ken, dat de katholieken op géén if weinig steun van do antterevolution- nairen kunnen rekenen, ja, dat onze zoogenaamde bondgenooten zelfs heb ben getracht ons een zetel afhandig te maken, getui-e do vacature-Van Waesbergho spreekt als haar meening uit, cCat bet aanbeveling verdient dit jaar een katholieke® candidaat te stellen te- plaats van het aftredend anti-rev. lid, den heer Moes." Do heer Moes is het eenige ndet- katholieke lid voor 'liet district Hulst en vertegenwoordigt dit sedert 4 Juni 1S84. DE VERONGELUKTE CONDUCTEUR. Naar aanleiding van het ongeluk met de tram op den overweg C. H. Laan—Kraneuburgerweg te 's-Gra- venhage, heeft de directie der H. T. M. bevolen, dat voortaan de conduc teurs der aanhangwagens de wagens moeten verlaten om te controleeren of de overweg vrij is, zoodat nu de conducteur van den motor-wagen z'n plaats niet behoeft te veriaten. De ongelukkige conducteur, wiens been werd afgezet, maakt het goed. Hij wordt in ..Bronovo" op kosten der H. T. M. .verpleegd, zal van zijn maatschappij bovendien een kunst been ontvangen, en zoo hij niet voor het remise-werk of iets dergelijks ge bruikt kan worden, van de Mij. pen sioen genieten. EEN ZONDERLING. De plotseling verdwenen kantoor bediende te Apeldoorn is, tot veler ge ruststelling, terecht. Uit Arnhem schreef hij aan zijn kosthuis, dat hij zich een verschil tusschen hem en zijn schoenmaker zóó had aange trokken, dat hij 't maar beter vond Apeldoorn voor altijd te verlaten. 't Jongmensch werd vroeger ver pleegd in liet Doorgangshuis het Groote Woudhuis en staat als een zonderling bekend. EEN ZONDERLING TESTAMENT. Men schrijft uit Wildervank Woensdag was het feest in een hotel alhier. Meer dan 60 erfgenamen van een overleden oom of neef waren bijeen om de belangen te bespreken. En ca- was nog al wat te verdoelen. Maar als gewoonlijk had men hier ook de portie grooter verwacht en Onwillekeurig heeft dan ieder zijn ver moedens. Niemand echter durfde daarover reclameeren. omdat in het testament een clausule moet staan, dat „hij, die onderzoek doet naar het meerdere dat er moest zijn. zijn aan deel in den boedel verliest". Alles werkt hier dus samen om de tongen in beweging- te brengen. Natuurlijk wordt nu het oordeel van rechtsge leerden ingeroepen. NED. MIDDERN-VEREENIGING. Tot zendeling te Rotterdam is be noemd de heer M. van der Staal, re dacteur aan „De Rotterdammer" al daar. Sport en Wedstrijden WORSTELEN. Dirk van den Berg werd in het.cir- cus Sdhumann te Rotterdam in de eindbeslissing door den wereld-kam pioen Jacob Koah in 37-?, min. gelegd. De laatste verwierf daardoor den hoofdprijs. AUTOMOBILISME. Twee Parijsche heeren, de markies van Dion en de heer Gontal, willen per auto van Parijs naar Peking rijden. Sportpraatje Agenda voor morgen. Overzicht. Veel is er deze week niet te bespre ken, door het totaal ontbreken van uitslagen van Zondag jl. En boven dien verschoof de S. P. 't programma van den vorigen Zondag maar éen week, zoodat ik thans voor de min der plezierige taak sta.... aan 't voor spellingen-herkauwen te gaan. Om mijn Lezers en me zelf dan ook on- noodige verveling te besparen, zullen we ze nu maar kort behandelen, en daarna eens een Competitie-overzicht trachten te geven. Brg veel belangrijks vermeldt het programma niet. H. F. C. zal na tuurlijk niet veel moeite met de Ca detten hebben, terwijl Haarlem te Rotterdam oen beteren vorm dan in den laats ten tijd zal moeten vertoo- non, anders konden de Roodhroeken er wel eens leeJijk afkomen. Hercules zal niet A'eel kans tegen 11. V. V. hebben, en de D. F. C. sup porters zullen waarschijnlijk onder vinden, dat een overwinning- oip Quick voor nun team een algelieele onmogelijkheid is geworden. H. IJ. S. kun niet Ajux niet veel moeite heb ben. In 't Oosten heeft P. W. aan Wil- helmina het (uLlengs beroemd gewor den) zachte eitje, heeft Quick Nijme gen een goeden kans om thu's U. D. te slaan, en G. V. C. een dito dito be treffende 't Aimersfoortsclue Quick. Vitesse heeft bekerwedstrijd, nog voor de derde ronde, en wel tegen V. V. A. uit Amsterdam, De Arnhem mers konden er wel eens leelijk af komen Haarlem II speelt voor de irierde rcxnde tegen II. V. V. II. in Den Haag, en heeft m. i. geen of weinig leans, evenals Sparta. II tegen Voor waarts en A. F. C. .in Rotterdam te gen V. O. C. Na hiermede aan mijn programma plicht voldaan te :J tebben, ga ik over tot het Overzicht, en moet allereerst een verandering in het le ldnsse- rangiijstje e on-state eren. In de Be- stuursverendering van Maandag 1.1. werd namelijk besloten om den wed strijd H. B, S.Haarlem te doen overspelen, en diis Haarlem's protest tegen dezen wedstrijd (wegens 7 mi nuten te lang spelen vóór halftime) toe te kennen. De uitslag 4—0 voor 11 B. S. vervalt hierdoor, terwijl Haarlem in 't lijstje met de zwarte Hagenaars van plaats verwisselt, zoo dat dit er nu aJs volgt uitziet II. V. V. H. F. C. Hercules Ajux Quick Haarlem II. B. S. Siparta D. F. C. Velocitas 13 11 1 1 23 59—18 1,77 15 12 1 2 25 59—28 1,67 13 14 12 12 11 12 14 12 4 5 4 13 33—27 1 6 1 7 13 28—52 0,93 5 1 6 11 31—24 0,92 5 1 6 11 20—28 0,92- 4 1 6 9 29—38 0,82 3 3 6 9 20—30 0,75 4 2 8 8 34—47 0,57 2 2 8 6 20—41 0,50 Er lean nog veel verandering- in de zen stand komen. H. V. V. (hoewel het op moet pas sen )is vrij zeker kampioen, terwijl in dart geval II. F. C. een zekere twee de is, daau* zelfs, ai verliezen de Haar lemmers hunne 3 nog te spelen wed strijden, geen van de lagere clubs hen meer kan inhalen. Hercules, dat vrij -zwak no. 3 staat, heeft de laatste 2 wedstrijden van Spart a on Quick resp. verloren, en staat er dus niet te mooi voor. Ajax als no. 4 staat met een voorsprong van 0,01 op de 5e. en 6e. ook niet al te voordeelig, en zal waarschijnlijk na haar a. s. match tegen H. B. S. wel onttroond worden. Quick is te genwoordig geheel „running up" heeft nog 4 thuis-wedstrijden en 2 uit, en dus nog een goed kansje op de derde plaats. Haarlem moet nog 2 maal thuis spelen en 4 keer uit-, en staat er hoöl wat slechter voor. II. B. S. staat beslist te laag in liet ranglijistje. en zal zich waarschijn lijk nog wel een paar plaatsen naar boven werken, evenals Sparta, dat tegenwoordig gaandeweg opknapt. De strijd om de laatste plaats is weer verwoed, de Cadetten doen de wanhopigste pogingen om D. F. C. onder zich te krijgen, en zullen Mer ondanks den achterstand van 2 pun ten misschien wel in slagen. O. i. is het Cadetten-elftal beslist de meerde re von D. F. C,, dart tegenwoordig voortdurend zwakker wordt. Boven dien zijn de 4 laatste wedstrijden der DordtanaaJrs tegen Quick, Hercules, H V. V. en II. B. S.„ te zwaar voor hen., om er nog veel puntjes uit te halen. En in eventueede degradatie wedstrijden zullen de Dor dienaars niet veel kans hebben Volharding vooral is dit jaar uitstekend, even als Concordia. Gemengd Nieuws 'hadden Rijksvlaggen, Pruisische, plaatselijke, pauselijke of bisscéioppe lijke vluggen uitgestoken. Voor aan den stoet liepen bonder den knapen en meisjes, litanieën pre velend. De „Kriegerverein" en verscireade xie congregaties, met 7 vaandels, He pen in den stoet mede, benevens t\ve< inuziekkorpse.il, waarvan een heston» uit in uniform gekleed e mijnwerkers, Kwamen vervolgens de hooger ge. plaatste mijn-beambten en de gehee le bevolking Alle vrouwen waren in het zwaa gekleed. Rondom beierden van alt hoogten de klokken der dorpskerkei en diep roerend klonk Chopin's treur mursch, ver over het wirtte heuvel landschap. Men 'hoorde een kwartte lang niets dan het koraalgezang, ct litanieën, en het doffe weeruen ei snikken. 22 lijken worden achter elkaar ge dragen, iedere kist is omringd dooi bloedverwanten en kinderen, di( slingers van donruegr-oen dragen, Oi het kerkhof was een groote kuil vooi allo lijken gegraven, 12 bij 6 meter Hot is een treffend toon eel, in het be sneeuwde bergtdécor. De tot dusver onbekende lij kei worden morgen begraven. Het kloppen in de schacht, waard nunp had plaats .gelhad, was afkom sug van twee reddingsbrigades, di elkaar niet konden z'en. Hert laatst tijk is nog niet gevonden. DE OORZAAK DER ONTPLOFFING Officieel is thans vastgesteld dat d ramp te St. Johann veroorzaakt i door een kleine ontploffing- van mijn gas. verbonden met een sterke ont ploffing van (kolenstof. Over de oor zaken van de mijngnsontploffing i verder niets gebleken. Nog negen ai beiders worden vermist. I-Iun Lijkei zijn nog niet gevonden. Het oprui mingswerk worclt nog steeds voortge zet. Een reddingsbrigade, die op he gerucht, dat men in de mijn klop pen .had gehoord, is afgedaaid, heel de geheele mijn doorzocht, doch zon der resultaat. Tof dusver is reeds eei bedrag van 100.000 mark aan gifte ontvangen. BEBEL GEÏNTERVIEWD. De- „Zeilt" publiceert het onderhoud, dait één haver redacteuren met den leider dor Duitsche socialisten over do jongste verkiezingen had, In den loop van het gesprek zei do Bebél o. a. We danken onze nederlaag aan verschillende oorzaken. Eerstens heeft de nationale kwestie aBeharrts tochten ontketend. Zie schudt de on verschilligen wakker en menigeen, die zich tot dusver absoluut niet met politiek bemoeide, verbeeldt zich eensklaps liet vaderiand te moeten redden. Dan hébben We den strijd tegen de syndicate®, die: hoe langer hoe he viger wordt. Véle kleine werkgevers en aannemers, die vroeger tot onze partij behoorden, stemmen thans te gen ons. De klassenstrijd wordt met den dag grooter. In die provincie heeft de strijd tegen de duurte van hert brood ons veel nadeel berokkend, en dan werd er meer dain ooit pressie uitgeoefend. Bébel is van oordeel, dat. de ber- sitemmiingen voor zijn partij gunstig zullen uitvalLein, en hij is er van over tuigd, dat het ontwaakte liberalisme in Duitschland nlet van langen duur zal zijn. „Een waarlijk democratisch libera lisme is ons volstrekt niet onaange naam", aldus de socialistische leider, „maar de populaire partij heeift geen geschikte lieden aan het hoofd. Hoe het ook zij, we zullen onze mannen zóó dresseeren, dat we bij eventueéle gedeeltelijke verkiezingen weer nieu we overwinningen kunnen behalen DE MIJNRAMP TE ST.-JOIIANN. De „Tel."-correspondent schrijft uit Reden dato 1 Febr. „In twee dorpen, Sc-hiffweiler en Landsweiler, woonde ik de begrafe nis der slachtoffers bij. De gehoede heuvelachtige landstreek is wit be sneeuwd. De bisschop van Trier leidt in beide dorpen de plechtigheid. In Schiffvveiler zag ik den dooden- stoet langzaam de dorpsstraat langs, naar het kerkhof opstijgen, minstens 5000 kinderen, mannen en vrouwen waren liter aanwezig. Alle hir'zen DE HOOP OPGEGEVEN. Alle thoop om de 80 of 90 mijnwet kers, die bedolven, zijn in de Stuart Aline bij Charleston in West-Virgini» levend boven te brengen, schijnt t zijn opgegeven. De directeur van d mijn gelooft, dat allen zijn omgekc men. Door cle directie zijn 91 dood kisten 'besteld. DE WOLKBREUK BOVEN HONGKÜM Het hevige onweer, dat op 28 Jai boven Hongkong woedde, heeft no heel wat slachtoffers gemaakt. Ht ging in de richting oost-west, en trt hert midden van de haven. Vijf mini ten lang iheersohte volkomen duiste nis en in dezen korten tijd kenterde meer dan honderd zeilsdhepen. De in de '.haven liggende Eagelscli. Oostenrijkse:!®, Russische en Japai sche oorlogsschepen, zonden onmi» dellijk reddingsbooten uit, en aa den voortreffelijken bijstand van dei is het te danken, dat" slechts 50 Gh neezen om ihe-t 'leven kwamen. Voor zoover bekend zijn geen Ei ropeanen omgekomen. SNEEUW IN 't BUITENLAND. In 'een deel van Duitschland, Franl rijk en Zwitserland is Woensdag e Donderdag zeer veel sneeuw gevallei In verscheidene plaatsen moest ii< tramverkeer worden gestaakt, en d treinen hadden vaak urenlange vei tra ging Te Teltow, ten zuiden va Berlijn, lag de sneeuw een meter di) Op de lijn NeufohatelChauz-di Fonds is Woensdag een trein in d sneeuw blijven steken. Sferk au School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het cara daats-examen dn de rechtswetei schap die heer T. A. M. Meerensvo( hert doctoraal examen in de wis- natiuurkunde de héér J. du Saar. Rechtszaken SMAADSCHRIFT. Zoaals bekend is werd door dit heer en mevrouw Blanckerihagen, Groesbeek een proces gevoerd teg» het dagblad „De Gelderlander", na aanleiding van geruchtmakende b richten in Juli in 1905 in dat bi» verschenen. In dié berichten werd» mededeelingen gedaan omtrent vri heidsberooving en mishandeling, g plecgd ten opzichte van het docht* tjo van den heer Blanckenhagen, d mert de hulp eenier dienstbode w ontvlucht, waarna de justitie een o derzoek instelde en de vadervoogd vi zijn voogdij werd ontzet. In die berichten kwamen onjuif détails voor, die door hert. blad eigen beweging werden genecti ceerd, doch de waarheid der hoof feiten hield „De Gelderlander" en nu stelde® die heer en mevron Blanckenhagen een civiele actie gen het blad in tot betering van e en goede® naam, wegens smaa schrift, met eiisch tot schadevergc ding. Do rechtbank te Arnhem heeft Do derdag uitspraak gedaan an overwegende dat door hert, blad ni is aangetoond, dat gehandeld werd het algemeen belang, het dagbli veroordeeld tot betaling- van f 50 sch devergoeding aan ieder der eischen en in de kosten van het geding. Voor eischers trad op mr. v. d. Go en voor „De Geddlerlander" mr. Wierdeds te Nijmegen. ZAAK BLAND VAN DEN BERG. (Vervolg.) Vrijdagmorgen te tien uur we! door de Rotterdam sche P.echtbai voortgezet de behandeling der zai tegen Frans Bland van den Beï

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6