HAARLEM'S DaGBLAD Uit de Rechtszaal TER GED ACHTENIS BEURSBERICHT VAN KERENS TIELEMAN Haarlem, 7 Fiebr. 1907. Staatsfondsen bleven ooit lieden ijwel veronachtzaamd, alleen viel Mibod, text logeren koens waar te ne en in Brazilianen, waarin, het ver- rouwen sterk geschokt is door de alorisatie maatregelen. In de lokale markt w:as lïet vioor- a-amsbe feit de reactie in Konfinklij- Petrol. A and., welke ten slotte de litueele rijzing van gis toren weder javen, dit fonds blijft vooxitdu- aad da speelbal eener clique wedilte en koers naar welgevallen rnandpu- laris en daarbij h-andig gebruik laakt van. garuclxten omtrent het dd- dtend, al of niet uitbmdinig van ka- itaai erfö. Oost Borneo's bleven- in actie met 6 koers verkies. Indische Mijn-waarden waren ge- ukt dooi- eenig aanbod voor Indl- jhe rekening, docth sloten iets vas- si'. Great Cobax em Kimberley West laren eveneens lager aangeboden. Tabaksaand. bleven roeereud-eels ast en hooger. in Amsterdam Deli erd aelfs een koers van 915, zijnde p hooger, gemaakt welke echter liet behouden bleef, het slot was ca. 90. Het bericht aangaande de Lang- bat ,T.abaik Mij. gisteren door ons rernueljd, behoeft in zoovertre wijri- fing, dat wel naar 'het sohijnt 2.50 oca* de tabak geboden, doch niet ge- iccepteerd werd. Da New-Yoiksche markt had gis- sreö voor die buil partij een telen r- teHend verloop eoi van de wiiMige lemming, welke begin beurs heersch.- vie3 Jailer op den dag weinig meer oespauren. Ofschoon ea* ovetr het Igeaneen gee-n noemenswaardige w- oopen plaats hadden, wonen d-e flue- aiaties in enikefle soonten vrij aam- lenlijkvooral in- die HiHwaarcLetni en Hiss. Pac. shares trad de comtcnaimahe artij gisteren aanvankelijk krachtig p en vertoonden ideze fondsen' «ene cbeirpe teruggang. D daling in Miss. Pac. shares werd a. in. verband gebracht met liét ge- ueM, d!at de Maatschappij een uit- ifte van nieuw kapitaal beoogt. De wakke stemming voor genoemde /aardien Weef niet zonder invloed op nersen der overige .soorten, zoo- at de markt een flauw aanzien ver reeg. Later op den middag had even- rel een gedeeltelijk herstel plaats en ras heft slot vast, nochtans zonder iff aires van. eenig belang. Het nieuws was overigens zeer ichaarsóh en .schijnt hiet nubliek te vachten totdat in den tegenwoordi- ;en toestand1 een gunstiger wending is gekomen.. Zoolang de koersvariaties [eireel het werk zijn van professionals lijft, het verloop der markt onriegd- natig en valt op ge/en herstel van ?.enig belang te rekenen. De verminderingen in netto ont- i-angrim worde® thans bij de ver- ichaiteodSe spoorweg-rnijen. algemeen soo annonceerde .gisteren de Denver do Grande, waarvan de verhouding usscbe® 'bruto's en netto's tot nu toe ;unstig afstak bij die van andere naatschapprjeu, -eene vermindering iver de maand December van 58.000 lollaa. Hoe verontrust en,d deze vermmde- ing in ontvangsten ook moge schdj- ïen, wenschen wij er nog eens de landocht op te vestigen, dat zulks liet het gevolg is van een economi- ichen achteruitgang van het land zoo- ils in de jaren 1890 en 1893 het geval was, maar veeleer van een te snelle mtWkkeling van den handdl en in dustrie, waardoor de exploitatiekos- en van verschillende spoorweg-maat schappijen zeer gestegen zijn. Ondertusschen is 'het te verwachten, it aan den tegenwoordigen toestand spoedig een einde komt daaT de di- i spoorwegsystemen, overladen door vervoer als zij zijn, zonder twij fel zullen ibeshüten hunne vrachtprij zen te veifhoogen hetgeen natuurlijk een betere verhouding tusschen bru to's -en ndito's ten gevolge zou hebben. Intusechen moet in dat opzicht ook voorzichtig te werk gegaan wor den, opdat niet het reeds beerschen- de antagonisme tegen de spoorwegen aangewakkerd worde. Waft verder het verloop der beui's op gisteren betreft, bestend er voor enkele lichtere shares als Missouris en Denvers een vrij vaste tendenz. De zwaardere spoorwegaand. waren min of meer veronachtzaamd en had ook die vergadering der Atchison Top. Santa Fé, waarin besloten werd voorloopig alle uitbreidingsplannen uit te stellen, geen 'invloed op den koers der aandeelen. In onze Amerik. afdoe ling was het over (h,et algemeen zeer stil, waarop echter Missouris een uitzondering maakten; voor dit fonds circuleerden weder hausse tips tengevolge waar van de koers op ruim© lokale vraag tot 38 5/8 opliep; op de werkelijk schit terende ontvangstcijfers dezer Mij. hebben wij reeds in vorige berichten gewezen, "speciale hausse motieven zijn ons overigens niet bekend. Uit New-York ontvingen wij het ad vies tot aankoop van Atchison oonv. Bonds waarvoor hoogere koersen ver wacht worden; deze aankoop (heeft in ieder geval het voordeel dat het daar aan verbonden risico uiterst gering is. Geld 5 112— 5 3/4 Brieven uit Berlijn Door GERARDUS. (Van een tijdalijken berichtgever). Zelfs menschen, die, omdat zij wei nig reizen, het in den trein zitten als een amusement beschouwen, zouden uitroepen dat men van het goede te veel kan krijgen, als men op een win terdag te 6.41 uit Haarlem vertrekt en 's avonds 6.45 te Berlijn aankomt. Men krijgt een gevoel alsof men naar Siberië gaat, het uitzicht is en blijft .eentonig sneeuw, altijd maar door sneeuw, zooyer het oog kan reiken witte velden, .een enkele maal afgewis seld door bergen, die thans op .krijt bergen gelijken, waartegen de hoornen zidh als inktvlekken afteekenen. Stapt men op een dier perrons even uit om een luchtje te scheppen, dan ziet men de treeplanken stijf bevroren, de wie len onkenbaar en van onder tot boven vol sneeuw, groote ijskegels op zijde van en onderaan de wagens. Maar komt men in Berlijn aan, dan is de narigheid dor reis weder gauw ver geten, zooveel nieuwe indrukken doen zich 'voor, zooveel bedrijvigheid heerscht daar, en als men op het sta tion ..Friedxichstrasse" uitstapt en zijn intrek neemt in (het Central Ho tel, dan krijgt men reeds in de fraaie vestibule met marmeren pilaren, zit tende voor een zeer groote heerlijk brandende haard een 'klein denkbeeld van de groote bedrijvigheid der Duit sche 'hoofdstad. Steeds is er een loop van gaande en komende vreemdelin gen, van wegbrengen en aandragen van groote en kleine koffers, van post en tetegraafbeambte®, want dn het hotel is een post- en ^telegraafbureau, ook kan men daar spoorkaarjes en rondreisbiljetteai bekomen, zelfs een boek- en courantenverkooper ont breekt in de vestibule niest Diat 'de be richten, dat Berlijn ondergesneeuwd en het tram- en rijtuigverkeer ge stremd was, volkomen juiist waren, toonen de .prentbriefkaarten, die u misschien voor de ruiten wilt zetten. (Dit is al geschied, RED.), doch door een reinigingsdienst, waarvan wij, Haarlemmers, geen begrip hebben, was in de (hoofdstraten het groote on gemak spoedig verholpen en konden de Electrische trams, motor-omnibus sen, automobielen, gewone omnibus sen, rijtuigen, wagens, motor-bood schappenwagens en rij vielen weder hun gewonen gang'gaan. Een twintigduizend mian waren en zijn nog Bezig met"oprui men; de sneeuw, die thans in de straten op bergen langs de trottoirbanden ligt, wordt in groote wagens, bespannen met twee paarden, weggebracht om in het water te worden gesmeten. Wat de drukte 'aangaat, kan. Ber lijn met Parijs wedijveren, het aantal huurrijtuigen is in' Parijs oneindig grooter dan 'hier; ook zijn ze hier niet. voorzien van gum mi bandenmaar .daartegenover staat, dat het .aantal Electri&che trams en motor-omnibus sen, waar de menschen met dat kou de weder zoowel overdag als 's nachts rustig bovenop zitten, en automobie len verre dat van Parijs overtreft. Vooral de motoromnibussen en de au tomobielen rijden met een verbazen- den gang door al die drukte heen en als men geen motor- of automobielrij- den gewend is, heeft men in den be ginne, zittende boven op een motor omnibus, menig benauwd oogenblikje, want telkens denkt men in botsing te komen met passeerende of achterop rijdende auto's en wagens, die dan ook strijkelings worden gepasseerd. Ik was dan ook vol bewondering over de handigheid van de chauffeurs, aan wie men zijn leven toch maar toever trouwt, en die hier een zware ver antwoordelijke betrekking hebben. Zeer weinig ongelukken gebeuren er, als men de groote drukte in aanmer king neemt en het publiek neemt het zeer kalm op; den eersten avond zag •ik dat er een rijtuig, waarin een heer en een dame gezeten waren, 'omgere den werd, zij werden door het publiek door het gebroken raampje er uit ge teld en zich ndet, bezeerd hebbende, gingen kalm te vüet verder, het rij tuig werd weder op zijn wielen gezet, een politieman teekenide de nummers op en binnen .een kwartier was er niets meer van te ontdekken. Berlijn is een stad, die veel moder ner aangelegd is dan Parijs; niet een enkele flinke breede straat, neen, de meeste straten zijn zoo. Er is wat men noemt loyaal gebouwd, maar toch een punt zoo fraai als het „Place de la Concorde" heb ik niet kunnen ontdekken, en de trots der Berlijners „Unter der Linden" kan er in geen vergelijking mee komen. Dinsdag was Ihier de groote dag der herstemming voor lieden van dien Rijksdag. Geen drukte in de straten, geen strooibiljetten. geen aanplakbiljet ten, niets, 'het was een dag evenals de andere dagen, alleen toen ik 's avonds tegen zeiven uur ging naar de bureaux der „Beriamer Lokal An- zeiger", het meest gelezen blad daar, op welke drukkerij ook die Woche, Garteixlau.be. Sport im Bild. der Tag gedrukt worden, toen stonden daar in -.te Zimmerstrasse voor de groote straatbreedte dier gehouwen slechts een paar honderd belangstellenden, die werden bezig gehouden met plaat jes uiit een tooverlantaam op een groot doek aan de overzijde tegen een huis bevestigd, waarop later de stand der verkiezingen zou worden beleend geanaaM. Hoe later het werd, hoe meer groeide het getal aan, en toen de uitslag kwam, stonden een zevenduizend, later een tienduizend menschen, op elkander gedrongen in spanning afwachtende het resultaat der stembussen. Evenals voor het bureau van het Dagblad te Haarlem werden ook hier de uitslagen niet met dezelfde sympathie begroet, men hoorde gejuich, hoeden en stokken zag men in die lucht zwaaien als tee- ken van blijdschap, maar ook. klonk daar tusschen door liet gefluit der partij,'die niet met den uitslag wias ingenomen. Een dertigtal politiemannen zoog den er op kalme wijze voor, dat de electrische trams door het publiek heen konden komen. Holftwaalf .had de laatste bekend making plaats en werd het publiek g O. e d e nacht gew-emsclht, waarna liet onder het zingen van die Wacht am Rihein in optocht naar de woning Van prins Yon Bülow ging, af en toe hard loopende om er spoedig te wezen. En toen wij daar met ons tiendui zenden voor de woning ran Von. Bü low stonden als haringen gepakt, en ik menig benauwd oogenblikje mee maakte-, toen verscheen, nadat zij e enige Duitsche volksliederen gezon gen en om Von Bülow gennepen had den. de Rijkskanselier aan het ven ster. Stómiachtdg weTd hij toege juicht, en toen hij aanstalten, maak te om te spreken, 'hooide men overal „hoeden af", eene aardigheid, die ik alles te halve aangenaam vond roet dit koude winterweer. Toch zoo ver het oog mikte, was geen hoofddeksel meer te ontdekken, wel schitterde menig maneschijnt-je er tusschen door. Toen Von Bülow begon t'e spre ken 'heerschte -doodsdhe stilte. Zijn stem is zeer scherp en duidelijk te verstaan. Wat' hij zei, is u uit de te legrammen al bekend. Stormachtig werd het Ons Duit sche Vaderland leve hoogmedege roepen en de rede door toejuichin gen Onderbroken. Toen verliet Von Büloiw 'het ven ster en gingen wij door de Wilhelnv strasse, Unter den Linden in optocht en zingende naar het paleis van den keizer. Doch vlak er bij hoorde men van achteraan den stoet een donde rend gejuich, de automobiel des kei zers, kenbaar, aan de roode vlag met adel aai', waarvoor- alles moet blijven stel staan, was in het gezicht geko men en baande zich met moeite een doortocht door de menigte. Gezwaai van hoeden, gejuich, de keizer en de kroonprins zaten er in en ik had ge legenheid hen goed te zien. want zij passeerden zoo dicht langs mij, dat ik moest zorgen geen wiel over mijne voeten te krijgen. Zij gingen naar het paleis, gevolgd door het volk. Gelukkig dat 'er voor het paleis een groot plein 1>W zoodaft er thans geen gedrang bestond. Weder werden de Duitsche bedeneto gezongen, ge schreeuwd en geroepen, zoodat er ein delijk licht in de bovenvertrekken werd ontstoken. Toen was er een gejuich, dat geen einde scheen te nemen. De kamerdienaren probeerden de groote openslaande deuren open le maken, doch door de vorst konden zi,j ze niet open krijgen, zoodat het klei nere' venster werd opengezet. Eerst verscheen Prins Adalbert met een officier aan het venster, weder om brak er een storm van toejuichte - gen los, vooral toon de Prins het volk verkondigde, dat Zijne Majestei ten spoedig zouden komen; en wel dra verschenen de Keizer -en de Kei zerin aan het open venster.. Nadat de toejuichingen waren be daard en liet volk wederom bloots hoofds stond, sprak de Duitsche Kei zer zeer bedaard en duidelijk, doch met een ndet zoo krachtige stem als Von Bülow. ..Zal het thans slechts een voorbij gaande patriotische stemming zijn?" zoo eindigde hij. (Geroep van Neen!) „Of een vost besluit dtn uw verder le ven (Geroep van Ja I) Natuurlijk was ook deze toespraak telkens met donderende hoera's be groet. Toen de Keizerlijke familie van het venster wegging, ring liét volk in op tocht naar het paleis van dien Kroon prins, die niet thuis was, doch weldra per automobiel verscheen'. Op de bovenvertrekken vertoonden do Kroonprins en zijne gemalin zich voor de vensters. Zij werden dave rend toegejuicht, waarna het volk zingende dó 'stad doortrok. 'tWas inmiddels half twee gewor den. Het weer schijnt mij 'luier wel wat kouder dan in Haarlem, doch het ver schil is niet groot. Aan schaatsenrij den wordt hier niet veel gedaan, de ijsbaan is tamelijk groot, doch de sneeuw is niet overal weggeveegd, zoodat zij gelijkt op een tuin met perkjes, waar de Berlij.ners lusteig om heen zwieren; aam hardrijden wordt 'hier blijkbaar niet veel gedaan. Stadsnieuws (Vervolg der zitting van Donderdag), MISHANDELING. H. P. L. van Laar te Santpoort, stond terecht, omdat hij op 18 Decem ber J. .Wittebrood heeft geslagen. De mishandelde is tramconducteur en had e enige dagen te voren Van Laar uit de trom gezet, wijl hij geen zin had te betalen. Daarvoor was deze wraakneming. Het Openbaar Ministerie wilde op zijn beurt namens „Justitea" voldoe ning geschied zien en vorderde tegen den hardhandschen Santpoorter 3 da gen gevangenisstraf. DIEFSTAL. Daaraan heeft zich schuldig ge maakt een werkman te Velseroord. Op 21 'November kaapte hij een leeg petroleumvat, daft stond op het eTf van Apekorn. Efisch van het O. M. f 15 boete of 10 dagen (hechtenis. De beklaagde, die nog nooit voor dezen met de politie in 'aanraking kwam, verdedigde zich met de bewe ring, dat hij het vat op den weg ge vonden had. Ook J. Woudt, werkman te Koog aan de Zaan heeft zijn handen niet tihuis kunnen houden, tot nadeel van den boteih an delaar De Vos, die twee potjes margarine miste uit zijn op straat staan den wagen. Tegen hem eischte het O. M. 14 da gen gevangenisstraf. WEDERS P ANN IG HE ID J. Maks te Beverwijk is jong, maar komt toch herhaaldelijk met de poli tie in botsing, wel voor geen ernstige misdrijven, maar toch voor ongere geldheden, dae gestraft dienen te wor den. Nu moest hij zich weer verantwoor den wegens het zich verzetten tegen een arrestatie. Hij hoorde 3 weken tegen zich eischen, De bekende strooper C. v. d. Toorn te Velsen, werd in den nacht van 17 op '18 December, door de veldwachters Van der Lee en Metselaar betrapt. Hij weigerde zijai geweer over te geven, en verzette zich met alle geweld tegen de inbeslagneming. 't Kon (hem niet verd... wat et van kwam. Als hij geweten had, dat het O. M. daar twee maanden gevangenisstraf voor eischte, had hij het misschien wel niet gedaan. Maar zoo is 't altijd, berouw komt na de zonde! HUISVREDEBREUK. De 22-jarige Purmerender J. Spaan was geen gewenschte gast -in het café van De Wit, omdat hij eens brutale woorden tegen diens vrouw gebezigd had. Toen (hij op 4 December dan ook in -de gelagkamer Ikwam, verzocht De Wit hem heen te gaan. Dat verkoos Johannes niet, zoodat de politie er nog aan te pas moest ko men. Wegens huisvredebreuk kwam Spaan nu voor de Rechters. Het O. M. eischte een boete van f 30 of 10 dagen hechtenis. De beklaagde vond dat nog al een zware straf en vroeg vermindering. Hij verdedigde zich door te zeggen, dat een kastelein niemand in zijn huis mocht weigeren, en elk moest tappen. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Dinsdag 12 Februari 1906, des namiddags van 12 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, C. F. Hendriks. No. 2. Offertotre, Wely. No. 3. Sonate No. 2, J, S. Bach. a. Vivace. b. Largo. c. Allegro. No. 4. Concertfantasie, H. Berens. No. 5. TrSume-rei', R. Schumann. ghneniaiië LE FèVRE 'EN DE GEER IN HOOGER BEROEP. Naar de Tel. verneemt, denkt h-et Gerechtshof te Amsterdam met de be handeling in hooger beroep van de strafzaak Le Fèvre de Mcmtigny en Da Geer niet voor de groote vacantie in Juni gereed te rijn. Het pro ces-ver baal van de behande ling der zaak voor de Rechtbank en het vonnis totaal 2000 pagina's wordt gedrukt om don aan de raads- iheeren e.a. ter bestudeering te wor den toegezonden. Beklaagde De Montigny moet, naar wij vernemen, zeer onder den indruk zijn van het feit, dat zijn mede-bek 1. De Geer, die het appèl aanteekende, nu ook zijn zaak voor het Hof brengt. Zooals men weet, had eerstgenoemde beklaagde in het vonnis berust. Hij loopt thans de kans op verlengde pre ventieve hechtenis en zelfs op zwaar dere straf. Intussch-en brengt de tweede behan deling ook de mogelijkheid van straf- vermi ndering. De motieven die beklaagde De Geer in hooger beroep deden gaan, rijn naar wij uit goede bron vernemen dat hij zich een man voelt van een dag, en alles wenschte te doen om de voorloopi-ge hechtenis te verien- gen. Hij hoopt in de voorloopige hechte nis rijn bestaan te zien eindigen, en zoo zijn overbrenging naar de straf gevangenis te 's-Hertogenbosch niet te televen. Beklaagde heeft dan ook thans reeds in verband met zijn wensch, >te kennen gegeven, van de uitspraak van het gerechtshof in cas satie te zullen gaan hij den Hoogen Baad Voorwaar een treurig uitgangspunt de hoop op een spoedigen dood om de preventieve gevangenhouding te verlengen. EENE VERBETERING. Aan de algemeen en reeds jarenlang geuite klacht over de brievenbus op het eerste perron aan het Centraal station te Amsterdam, zal eindelijk worden te gemoet gekomen. De bijna onzichtbare bus zal wor den vervangen door, een die beter in het oog loopt, zoodat reizigers, die nog een brief wenschen te posten niet zoo lang behoeven rond te dwalen eer zij de bus gevonden hebben. Ook op •diet tweede perron zal een brievenbus worden geplaatst, een groote verbe tering, die wel in de eerste plaats te danken Is aan liet desbetreffend ver zoek van de Handelsrejzigersvereen-i- ging Noord-Holland tot den directeur- generaal der posterijen en telegraphle gericht. GESTOORDE PRET. Men meldt, uit Utrecht: Een Woensdagavond, op de banen van het W-ilhelminapark door de Utrechtsche IJsclub georganiseerd ijs- fleest, zou bijna een tragisch einde ge nomen hebben. Besloten was om na afloop in op tocht door de stad te trekken en den avond met een gezellig samenzijn ;n -het, Hotel de l'Europe te besluiten. Alles ging goed tot aan het oogen- blik, waai*op de muzikanten en de fak keldragers het ijs verlieten en honder den zich daarachter verdrongen, om den uitgang te bereiken. Het niet sterke ijs boog, kraakte en knapte en plotseling vlogen allen als hazen uiteen. Voor enkelen was het echter reeds te laat. Circa 15 perso nen lagen dn het water te spartelen en klemden zich onder hevig gegil aan elkaar vast. Gelukkig, dat er geen da mes en kinderen onder waren, anders zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Eén voor één werden de drenkelingen op het droge gebracht. Onder een algemeene zucht van ver lichting slaagde men er ten slotte in, ook den laatsten man behouden op den kant te brengen. Een gerucht dat er iemand geheel onder het ijs ver dwenen was, bleek onwaar te rijn. De gebeurtenis wierp wel eenigszins een sohaduw op den overigens zeer ge- animeerden avond. VAN 'n BOERTJE EN VAN MUZIEK. Traject HilversumAmsterdam, Een nieuwe wagen 3e klasse smet zij gang. In een der laatste coupé's een oud boertje met vrouw, alsmede een jonge darrie. Te Weesp stappen 4 j-on- ge lui in. 't Is smoorheet. Juist toen d:e trein zich in beweging stelde, staat een van hen op en stelt de verwarming van warm op 'koud. Op 't zelfde oogenblik laat zich een wals uit „Das süsse M&del" hoorsn. Boertje kijkt verbaasd en z"n vrouw niet minder. Ja, zegt een der aanwezigen „dat doet mijnheer" wijzende op den ver steller van den handel. Bij elke nieu we mop stijgt do verbazing. Tot we de Muiderpoort naderen en de bekende harmonicaspeler ons 't geldhakje on der den neus houdt. Tableau. (Tel.) HARD AANGEKOMEN. De 21-jarige J. S., van Oldenzijl (Gr.), kreeg bij een woordenwisseling te Onderdendam eensklaps een slag met 'een schaats op het hoofd. Het on beduidende letsel hinderde de eerste dagen niet het minst, doch lateer zet te liet hoofd op en thans ligt S. reeds enkele dagen bewusteloos, zoodat men vreest voor zijn leven. BRANDEN. Te Ellecom brak Woensdag om streeks vijf uur brand uit in een ge deeltelijk met riet gedekt huis. bei- woond dioor drie gezinnen. Van den' veerman A. Bongers, bij wïen de brand ontstond, ging die geheele in boedel verloren, benevens 6000 pond hooi een een pas geslacht varkenook van. den kruidenier H. Snellenberg verbrandde alles, zelfs kon het geld uit den winkel niet meer gered wor den. De schoemn akerswerkplaats van D. Dammers, die niet aan de woning was gebouwd, evenals een schuur Feuilleton JOHN ING ERF IE LD en sljh vrouw ANNA. Be* verhaal uit oud-Londen dmmr JEROME K. JEROME. 6) Mannen en' vróuwen rukken hunne kleederem los óm te zien, of zij hiier of daar* een roode vlek of huiduitslag h.ebten, en ads hat zoo is, loopen zij luid schreeuwend, half gekleed door de straten. Als twee menschen elkaar in een klein voorhuis ontmoeten, deinzen bedden terug m rijn bang el kaar voorbij te gaan. Een jongen bukt zich en wrijft zijn been, een 'hand©- ling, dae onder gewone omstandigliie- den fin dwe omgeving volstrekt niet opgemerkt zou worden. Nu vlucht ieder onmiddellijk, terwijl de sterken in ham woeste vaart de zwakken Ver trappen- Het is nog niet zoo ver gekomen, dat men zich naar behooren tegen de ziekte wapent. Wel rijn er in de stad Londen goedertieren harten en gewil lige handen, maar rij slulteta nogntet dicht genoeg aan elkaar, om zulk een snedlen vijand te weerstaan. Er rijn ziekenhuizen en hospitalen, maar deze liggen meest midden in do stad, zij wordeta door de overhel d der stad uitsluitend! ten bate van de arme burgers en de leden der gilden onderhonden. De weriuige vrije ziekenhuizen zijn slecht Ingericht en reedis over vod. De morsige, afgelegen, voorstad' Limethou- se, die nergens bij behoort, en waar- tmi niiemand rich bekommert, moet zelve deta strijd uitvechten. Jota Tn- gerfiièld 'laat de oudere mannen sa men komen en. beproeft door hen bij gestaan en zijn ontstelde lieden toten- keer em verstand te bréngen. Op de trappen van zijn kontoor staande, houdt hij een toespraak tot hen, die nog niet te ontsteld rijn om tii luisteren, en spreekt over het ge vaarlijke van dien angst emi zegt hoe dringend noodig het is kalm en moe dig te blijven. Wij moeten als mannén het ge val over-zien en bestrijden, roept hij met die dtepo, bedarende stem, die den IngerCields bij hét gedruisch der wapenen op zoo menig slagveld zoo goed te pas kwam, of op menige zee. als zij door clen storm gezweept werd, geen laffe eigenlli'efde, géén mach- telooze wanhoop mag hier heerschen Als wij cmoeten sterven, zullen- wij sterven, maar, zoo het Gód be haagt zuRén wij levenHoe het ook moge gaan, wij zullen bijeen blij ven en elkander lxelpen. Ik ben van plan bij u te blijven, e-n voor u le doen wat fik kan. Niemand van mijn volk za.1 gebrek lijden Jota Ingerfield zwijgt, en als hoi, krachtige geluid van zijne woorden wegsterft, ïdiinkt een lieflijke stem hielden- en vast naast hom Ik ben hni&r gekomen, om ook bij u to zijn en mijn mian te helpen. Ik zal uwe zieken Verzorgen en verple gen en hoop werkelijk nuttig voor u te zijn. Mijn man en ik treuren met u in deize droefheid. Ut we<ei, dat gij dapper én geduld/ig zult rijn. Wij zul ten, allen onzen plteht doen, en het beste hopen. Hij riet. om, half verwachtend niets te zien en zich te verbazen over ziine dwaze hersenschimmen. Maar zij legt haar band in. de rijn©, hunne oogen ontmoeten elkaar, en op dat oogen blik zien. deze beiden elkander voor het eerst in hun leven. Zij spreken niet, want er is geen gelegenheid tot spreken. Er is werk. dat spoedig moet gedaan wordetn, <m Anna begint het met den ijver eener vrouw, die reeds lang naar het genot van werkzaamheid verlangde. Nu John haar gadeslaat, hoe vlug en stil zij door de verwarde menigte gaat, vragend, troostend, en zacht be moedigend, komt de vraag bij hem op Mag ik haar toestaan hier te blijven, om ha-ar leven voor mijn volk te wagen'? En hij denkt wéér Hoe zou ik het kunnen beletten? Want in 'dit uur ziet hij in, dat Anna ni'et zijn eigendom is, dat hi] en zij de handlangers van denzelfden Meester zijn, dat, ofschoon het goed voor hen rijn zal samen te werken en elkander te helpen, zij elkander toch niet mogen hinderen. Tot nu toe begrijpt. John dit alles nog niet. Het dienikbeéLd is hem nog te nieuw, te vreemd. Het gaat hem als bet tóin'd1 in het. sprookje, dat eensklaps ontdekt, da,t de bloemen er. boom-en, die hij duizend mooi voor bij ging, denken en spreken kunnen. Eens fluistert hij haar zacht fiets too over het gevaar en de groote inspan ning, maar zij antwoordt eenvou dig Het is immers ook mijn voln, Joflin, het. is ook mijn werk En hij laat haar ba.ar zin volgen. Aama heeft den echt vrouwelijken aantog voor ziekenverpleging en haar fijn gevoel vergoedt het gemis aan ondervinding. Een blik in sommige dier morsige» holen, door die men seden bewoond, zert. hnar. dat, in dien er mogelijkheid bestaat om de rieken te redden, zij dan buiten h-un wonmgen verpleegd moeten worden, en zij bepaalt dat een der groote pak huizen een lang, luchtig gebouw aan de andere rijde van de kokerii. op het erode dei* kade gelegen voot- loopig tot ziekenhuis ingericht zal worden. Daarna, léést zij zeven of acht der meest vertrouwde vrouwen als helpsters uit en begint voor dit doel 'het gebouw in orde te brengen. Het is alsof de kantoorboeken slechts dichtbundels, die vrachtbrieven straatdeuntjes zijn, zoo weinig let ten zij er op. De bejaarde boekhouders staan er verstomd bij te kijken, zij voeten, dat het. einde der diingen op handén is, dat de aarde uit haar baan is gerukt, tot dat men hun werkeloosheid ont dekt spoedig worden zij voor dat ver- nielmde werk in beslag genomen en moeten zij meébelpen aan bet slopen van hun eigen tempel. Anna's bevelen luiden zeer zacht en gaan gepaard met een vriendelijk glimlachje, maar het zijn niettemin bevelen en hét komt in niemand op, ea* niet aan te gehoorzamen. John, de strenge, beierschzuchtige, gebiedende Jota', dfien niemand sedert hij nu negentien jaar geleden de school van den koopman Taylor ver liet, iets beval, véen mén het op ziin hoogst waagde te naderen met een beschroomd verzoek, dte wanneer het op een andere monter geschiedde, dit ais een vergrijp tegen die wetten der natuur zou beschouwd hebben diezelfde Jota bevindt zich-, de straat afloopend op weg naar een apothe ker. Hij loopt even iets langzamer, om zich af te wagen, waarom en voor wat hij dit doet, herinnert zich, dat het hem gelast 'is aldus te doen en rich te -haasten, en is verbaasd, wia hot gewaagd kon hebben l«an te zeg gen, dat hij dit doen en rich haasten moest en herinnert zich nu, dat het Anna washij weet wed is waar niet wat hij er van denken moet maar hij loopt voort. Hij haast zich op den terugweg ert wordt geprezen, dat hij zoo Vlug is, en voelt rich daaTdoor recht gelukkighij wordt mot ander» boodschappen, dtte hij moed doen, weer ergens anders heen gezonden en gaat op weg (hij begint aan dat weg gezonden worden gewoon be raken). Halfweg gekomen ontstelt, hij he vig. To-en hij poogde dé boodschap té herhalen, om zeker te rijn dat hij haar goed wist, ontdekt hij, dat hij ze vergeten beeft. Angstig en opge wonden blijft hij staan, overlegt, of een» eigen bedachte boodschap hem zoai kunnen redden, overweegt zorge lijk de mogelijke gevolgen, en of die. zoo ze uitgevoerd werd, voor hem nooddottig kon worden. Daar schieten hem plotseling tot zijne grootste verrassing en verlich ting elk der opgedragen woorden weer te binnen, hij loopt voort cn herbaalt intusschen weer ieder woord opdat zo Wem niet nog eens ontgaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5