J. VAN WIJK, Prima kwaliteit Anthraciet 1RIJWIELLICMT. 1 Bruinkolen Briketten. Nieuw Electrisch Doncker'a kippewvoeb Haarlem's Daghmd Sport «n Wedstrijden Rechtszaken Koloniën Gemengd Nieuws Land en Tuinbouw Kantoor: Plotsr Kiesstrait 33. ToSophoon 748 Zonder Accu of Element, D. de Clercq. Ji Kleine gontotraal. - Telcloon 883. Vraag en Aanbod Mm Kwartje per plaatsing DRIEMAAL, rails linnen em Wttl, «ost Twee Kwartjes te. zomten ■Qrootie der Adv, hoogstens zes regeh aoet vee .vain Bonders, bleef met moei te baSeouden. De spuit was weldra ter plaatse; tengevolge van den vorst was bet terrein rond het brandende buis heen spoedig een ijsvlakte. As surantie dékt de schade. Te Oldebroek outstond Maandag avond brand in de woning van A. van Loo, bewoond door den eigenaar den landbouwer A. Koster. In «ogenblik brandde alles lichterlaaie. Slechts met moeite werd eenig vee en huisraad gered5 stuks hoornvee en 4 varkens kwamen in de vlammen om, terwijl het paard ernstige brand wonden bekwam. Allies was verzekerd. Té Heidér is Woensdagavond woon- en winkelhuis van dén heer L. Winder in de Breestraat, bewoond door den winkelier C. Bak, een prooi der vlammen géwordén. De Mn deren die reeds ter ruste waren, werden niet zonder moeite gered. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. In de afvalspinnerij van de Bamis- hoeve van do firma Blijdenstedn, te Enschedé, is Woensdagmiddag brand ontstaan door het warm loopen eemer machine. Met eigen middelen heeft men brand na eenogen tijd kunnen blus- echen. De schade wordt op heurspoT; gedékt De fabriek kan door blijven werken, TERAARDEBESTELLING. Men schrijft uit Groningen Onder veel belangstelling is mr. L. H. Hermans, die te Scheveniingen zoo noodlottig hot leven verfoor, ter aarde besteld. Tal van leden der balie, de griffier en de subst. griffier van do rechtbank, waarbij de overledene be- eodigd klerk was, alsmede de officie ren der schutterij ma*. Hermans was luitenant a la suite volgden dte baar. Vele kransen dekten dé kist. EEN ONTROUWE KRUIER. De handélsreteiger Z„ die te Am sterdam was afgestapt, om zijn Man- ten te bezoeken, had een kruier aan genomen om de mon sterk off ers te ver voeren. Deze kruier bleek geen lid van het al-oude-eerfijke-gilde te zijn, want hij verdween eensklaps spoorloos met kar en- koffers. De politie mocht er echter in gen den ontrouwen kruier aan te hou- TOT DEBAT UITGENOODIGD. Men schrijft uit Veenendaal dato 6 Februari Mr. P. Ti demon, uiit Bloemend aal bij de jongste verkiezing in het dis trict Ede can-didaat der vrijzinnigen, heeft bij open brief in ons plaatselijk blad; „Hét Nieuws" den heer J. van der Waals, christelijk onderwijzer te Nijkerk, tot een vrij debat uitgenoo- digd (onderwerp door den heer Van der Waals te bepalen), en in datzelf de Mad van heden heeft de heer Van dier Waals dat gaarne aangenomen tevens met vermelding van het onder werp. Hij zal daarbij de stelling ver dedigen dat do politiek der vrijzin nigen tot ongodisterij voert, en dat daarmee geeneriea oordeel over de personen der vrijzinnigen woTdt uit gesproken. ONGELUKKEN. Te Boxmeer, is het 2-jarig kind van K. M.dat bij afwezigheid der ouders met de kleederen in aanraking kwam met de gloeiende kachel, in brand ge raakt. Toen de ouders op het noodgeschrei van het arme wicht toesnelden was1 bet reeds deerlijk met brandwonden overdekt, zoodat het na een half uur onder vreeselijk lijden den geest gaf. EEN OUDE MUNT GEVONDEN. Te Serooskerke (Schouwen) is bij het rooien van een boom in de kom der gemeente gevonden een zilveren geldstuk, dat een daalder bleek te eijn van het jaar 1680, gemunt in de stad Deventer. Zooals hekend is had in vroegere eeuwen elke provincie, zelfs iedere voorname stad. haar eigen munt. Het stuk is bijzonder sulver en onbeschadigd. TREURIG. Door de politie werd aan de Schut- stroat te Arnhem aangetroffen een man. die in bewusteloozen toestand •verkeerde. De man, ten einde raad omdat hij geen onderdak en geen werk had, had zich trachten te vergiftigen dooi* het drinken van politoer. Hij werd per brancard naar stedelijk ziekenhuis vervoerd. hét IJSWEDSTRIJDEN. Het kampioenschap van Duitsch- Iand, verreden te Hamburg, is ge wonnen door A. Lauenburg, van Al ton amet de volgende tijden 500 me ter 54 sec.1500 meter 2 min. 55 2/5 sec. 5000 meter 11 min. 142/5 Het ijs was niet mooi. VOETBAL. Als de vorst aanhoudt, worden Zondag geen competitie-wedstrijden van den Nederiandschen Voetbalbond DfGfcBTO®SN 9JKDEDSELINGEN 4 80 Gaat per regel. Zwakke zuigelingen worden sterk gemaakt door Scott's Emuliloa door welk middel verloren eet lust herkregen wordt en waardoor stevig vleeBch aan rechte harde been deren wordt toegevoegd. Zuigelingen nemen het in en verteren het zonder de minste moeite. Scott's is de oor spronkelijke levertraan emulsie en de eenigste die de bep vingen van 30 jaren doorstaan heeft; thans nog steeds het beste, en dit is te wijten aan de uitstekendheid van de bestanddeelen van de bereiding er Eiseh ahijd de Ernai. van. Dokters erkennen SV"".dI'vSl,'- dit- Zor8 er Toor dat he-, merk van het Uw kindje ook mollig proces, -i 1 en sterk opgroeid. Bij apothekers en drogisten ver krijgbaar. POGING TOT DOODSLAG. Men herinnert zich, hoe in den avond van den 3den December van het vorige jaar de Zuid-Buitensingel te Den Haag in rep en roer was ge bracht door het gerucht, diat een po ging tot doodslag was gepleegd op 66-jarige winkelierster, die een kruidtenierszaakje aan dien sir dreef. Bij onderzoek bleek, dat een tweetal mannen den winkel waren binnengegaan, waarvan de een naar de achter gelegen kamer was door gedrongen en daar de oude vrouw bij de keel had gegrepen. Zijn kameraad had in den vinkei door verdachte handelingen dé aandacht van voor bijgangers getrokken en deze had daarop den ander, die in de kamer was, met een handbeweging gewaar schuwd. Beiden hébben daarop de vlucht ge nomen. Aanvankelijk tastte men omtrent den doder in het duister. Uit een aan tal portretten van door den hoofdin specteur Rietdijk verdachten herken de de winkelierster dat van den man, die haar had aangevat, nl. zekeren G. L., die, zooals zij zich later her innerde. vroeger meermalen bij haar in dén winkel was geweest. ze stond thans terecht voor de Haagséhe Rechtbank beklaagd van poging tot doodslag. De hoofdgetuige, de winkePerster M. P., wees nadrukkelijk bekl. do dader aan. Zij was echter enkele dagen na het voorgevallene zóó over stuur, dat zij er niet toe was geko men, den held. als de dader te noe men. Bekl., die bleef ontkennen, werd op de tegenstrijdige verklaringen gewe zen, waarmede hij voor den rechter commissaris had getracht zijn alibi Tegen J. L. eisehte het O. M. 15 jaar gevangenisstraf. PERS-OVERZiCHT MR. TIDEuMAN. Wij hebben melding gemaakt van den open brief van mr. P. Tideman aan dr. A. Kuyper naar aanleiding van een artikel in ,,De Vrije West fries" en van het antwoord van dr. Kuyper. Het genoemde blad schrijft nu naar aanleiding hiervan „Wij zijn dr. Kuyper dankbaar •oor dit antwoord. Het lijkt ons onnoodig daaraan nog •eel toe té voegen. Slechts een kort woord zij ons ver gund scharen onder de vrij liberale vlag. Onder dezelfde vlag als mr. Van Houten I De uitspraak van dr. Kuyper, dat deze partij karakter mist, blijkt maar al te waar." ATJEH. De civiele en militaire gouverneur van Atjeh en onderhoorigiheden sein de aan de Regeering: Te Poélo raja meldden zich- nog 27 volgelingen van Teutngkoe Gampoing Pisang, intevenendè twee achterladers "~i een voarladér. Patrouille uit Lho Sodkon legde in Keureunoè neer zes kwaadwilligen waaronder klein bendéhoofd en bij' ongeluk twee vrouwen; buit: een Beaumont-geweer, een inlandsch mindere onbeduidende zelfverwon- ding. Marécliausseé-patrouillle legde Peusangau zes vijanden neer. AARDBEVING EN VLOEDGOLF. Dé resident van Tapanoela scande gisteren aan dé regeering De controleur van Goenoeng Sitoe- li meldt, dat dén 4den dezer eene zware aardbeving en vloedgolf het eiland Saroeng Baoeng overstroomde; een persoon verdronken, gevangenis én tolkantoor beschadigd, vele in land sche woningen ingestort, mate- rieele schade grroot, nog niet gesc een groot deel van de bevolking dén Chineeschen kamp en pasar zijn gevlucht naar hooger gelegen stro fen. Toestand elders op eiland nog geen bericht. Be vraag heden „Con dor*" voor -onderzoek, EEN KERSTMIS-AVONTUUR IN DELI. Aan de „Standard Post" wordt hei volgende geschreven, dat den December j.I. gebeurd is op Pava Jambu Estate, in Langkat Tegen 8 uur 's avonds, evén vóór dat de gasten zouden verschijnen, i ?aat de vrouw de® huizes nog even de ceurige feesttafel inspecteeneh, die benedien in de „hall", gelijkvloers, aangericht, en alles in orde bevin dende, begeeft zij zich weer naar bo- van, na den hoofdiboy nog eénige in structies te hebben gegeven. Nog heeft zij de bovenste trede niet bereikt., als men benedien in de reeds genoemde hal! een gegil hoort, zooals alleen een metrisch in doodsangst kan uitstooten en dat nun, die het aan- hooren, liet bloed in de aderen doet verstijven. De heer des huizes, denkende dat een- dief gesnapt iis, die zich te weer stelt, is in een ommezien bene- d'éti, grij-pt de steeds gereed staande geladen Winchester, snelt naar do bijgebouwen, waarheen zich intus- schen het angstgeibrul heeft ver plaatst, en hoort daar van den sidde renden hoofdiboy, dat, terwijl deze nog een en ander aan den feestdisch in orde bracht, een volwassen tijger door de eetzaal langs hem heem- stoof. Een ondérzoiek, direct ingesteld, be wees, dat zijn woorden maar al te juist warenhet ondier, een der fox- terriers vervolgende, welke laatste, door iln huis te vluchten zich veilig waan dé, zette dien hond dwars door lie*t hélder verlichte huis heen na, en de lange krassen- op den- met tegels bedekten vloer lieten geen twij fel meer. Een vreesélijke tijgeriucht hing overigens in- het verirek, maakte het verblijf aldaar geruimen tijd' onmogelijk. Ook vond men een stuk gebroken nagel, dat bij zijn sprong op de harde tegels moet zijn afgescheurd. De vrouw des liuizes liéeft een „nar row escape" gehad, want -indien een halve minuut later ware geko men, zou een botsing met den tijger niet te vermijden zijn geweest. Ook een Kerstavond, dien de be trokken personen niet zoo licht zul len vergieten. DE AARDBEVING TE KINGSTON VAN NABIJ. Merkwaardig -en vaak hart verscheurend zijn de bijzonderheden die van „ooggetuigen" en anderen langzamerhand bekend worden om trent de aardbeving in Kingston. Een automobilist zag zich den weg plotseling versperd door een gapende kloof. Een buitenman -die slechts 3 mijlen van de stad woonde kon, met zijn horloge -in de hond, vanuit zijn veran da de aardbeving gadeslaan, Hij zag Rob al- DE MOORD TE AHAUS. Ben hoofdagent van politie te terrdam heeft op het postkantoor daar aangehouden dien boerenarbeider B, K., uit Quantwi-ck. Zijn arrestatie was door de Duitsche justitie te Aihaus verzocht, omdat hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan moord, den len dezer aldaar op zijn 22-jarigmeisje gepleegd. Dit meisje weid gevonden met een zak met ze melen over het hoofd en was gestor ven door verstikking of worging. De aangehoudene is naar liet buis van bewaring gebracht in afwachting van zijn uitlevering. KRANKZINNIGENVERPLEGING. De 23ste jaarvergadering van de Vereen, tot Chr. verzorging van Itrankzinnigen in Nederland zal op 11 April a. s. te Zwolle gehouden wor den. Aan de orde komt o. a. een voor stel tot oprichting eener kliniek in verband met een op te richten leer stoel in psychiatrie en neurologie. LANDBOUW TENTOONSTELLING. H. M. de Koningin heeft voor de -in Augustus a. s. te Sloten (Fr.) ge organiseerde tentoonstelling voor landbouw en veeteelt een groote zil veren medaille beschikbaar gesteld. Eveneens is een zütveren medaille uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hen drik. ï)e lezing van hét verslag der pede I de gebouwen wankelen en in mette kneep zijn landgenoot Gazeaux die keel dicht. Het had weinig ge scheeld, of Cazeaux was geworgd. Toen hij weer tot zichzelf gekomen was, trakteerde Cazeaux dein scheids rechter, die niet tusschenbeiden. geko men was, op een pa-k vuistslagen. De arme scheidsrechter .ligt nu te beid, lm eene andere partij heeft Cazeaux in eten aanval van woede Soyer, zijn tegenstander, bij de bcanon gegrepen én in een loge gekwakt. Soyer was buiten kennis. EEN LONDENSCH KUNSTENAAR VERDRONKEN. Omtrent den tragtechien dood vian dén tooneelspelér Evelyn kan nog het volgende worden gemeld Evelyn was gewoon, met zijn jonge vrouw wekenlange tochten per zeil boot te ondernemen. Hij fungeerde dan als stuurman, terwijl zijn vrouw in d» keuken zorgde. De laatste reis was de langste, te September verlie ten ze Dover, staken 't Kanaal over en kwamen ten slotte de Séine afzak- m. Vérleden week landden ze op hét eiland Saint-Denis om Parijs te be zichtigen. Donderdag j.I. vertoefde 't echtpaar fin- een restaurant, op het eiland. Mevrouw Evelyn won nog eeitige- boodschappen doen. Toen dj aan boord terugkeerde, Vond ze al-leen dien hond, dié bij de pet van z'n meester de wacht hield. Na drie dagen eerst vond men Evelyn's lijk. Hét droeg geen sporen van gewéld. Mén vermoedt, dat Evelyn in 't wa ter gevall en its. Toch wordt de zaak door de justitie onderzocht. tegen fabrieksprijs. ELLENDE IN EEN CIRCUS. Te Weenen is het circus Wulff bainkrcne-t. Het gebouw van liét circus was in de laatste diagén het Uxmeed van dramatische voorvallen. Het moe ren deel der urtiisten en bedienden hield overdag in het circus verblijf. De meiesten zijn reeds dagen achter een zonder geld. Een- clown vertelde voor het circus, dat hij in den loop van den dag zijn drie ki/nderen naar het ziekenhuis had moeten brengen. Het eene kind leed aan dtpMberitus, terwijl de beide andere ten gevolge vian dé ontberingen zoozeer waren verzwakt, dat zij naar een- ziekenhuis moesten worden gebracht. Hij zelf en zijne vrouw, merkte de ongelukkige clown op, hadden sedert twéé dagen niet eens brood gegeten. De Weensche vereeuigtihg dier die renbescherming werd médegedeteld dat. de in het circus Wulff onderge brachte -dieren honger ledien. Bij el kaar waren 92 paarden, vter olifan ten, eenige kameelen, hérten en vele honden reeds een dag zondér eten gebleven. Dit voorval herinnert aan een dér- gtel-ijike tusschiankomst dier zelfde ver- eeniging. Een hamdeudnesseur was miét zijne honden te grooten- nood geraakt en wendde zich tot de die renbescherming om hulp. DE ZAAK-LEWIS-BRADY. MARSH. In de valsohen wisselzaak te Lon den, welke -den handelsreiziger Geor ge Lewis, een veroordeeling tot drie jaar dwangarbeid heeft bezorgd voor namelijk op het getuigenis van Mil lie Marsh, die later verklaarde on- wfaajrheid te hebben gesproken om haar vroegeren beminde Duncan Bra dy te redden, heeft Millie Marsh Za terdag voor den politierechter haar laatste verklaring 'ngetrokk-en en Le wis opnieuw beschuldigd. Men oordeelt dat de zaak in elk ge val opnieuw in behandeling moet ge nomen worden, omdat de veroordee ling van Lewis op zoo onbetrouwbaar getuigenis, niet gehandhaafd kan worden. De openbare meening te Lon den hoxidt zich nog druk met de zaak bezig. SAID OVERLEDEN. Said, de geliefkoosde olifant van den Parijsch-en dierentuin is de dagen overleden, een- zwaar verlies voor de kleine Farijzenaars. Op jeug digen leeftijd moest Said- zijn warm geboorteland vaarwel zeggen. Hij ging toen naar Londen, maar stak dn het Kanaal over. Over het alge meen- was het één- zachtmoedig en joviaal beest, maar nu en dan leed aan aanvallen va.n heivigen Welt schmerz en sloeg verliedén jaar in zulk een aanval zijn oppasser dood. De tering, heet hiet, heeft hem weg gevaagd in den laatsten tijd was hij n-i et-s dan vel en been wat voor een olifant altijd nog iets betéekent. Zij, die een diepen blik in zijn ziel kon den. slaan, verzekeren, dat gewetens wroeging eén eind aan- zijn leven maakte, van mr. Tideman maakte óp ons den indruk, dat hij de Christel ij k-histori- schen in Ede zocht te winnen voor zijn candidatuur, niet allereerst door Je voortreffelijkheid van éjjgfia, vrij zinnige beginsejên an het licht te stellen, maar door het te dioen voor komen, dat er eigenlijk absoluut geen verschil tusschen hem en deze Ghxis- telijk-historischen bestond. Door te vertellen, dat die ..antithese" geen werkelijkheid, maar schijn was. Door te zeggen ook wij, ook ik, „eerbie dig de beginselen van het Evangelie van Jezus Christus op staatkundig terrein", terwijl toch de spreker had onderschreven 'het vrij-liberale mani fest, waarin dat positieve beginsel niet alleen wordt gemist, maar zelfs aille „vermenging van godsdienst en politiek" wordt afgekeurd. Zoodanige handelwijze noemden wij „karakterloos", wijl het, ons bedun kens, was een „wegmoffelen van eigen, vrijzinnige beginselen". Persoonlijk is de heer Tideman ons geheel onbekend. Onze quolificatie trof hem dan ook alleen als politiek man. Maar wanneer mr. Tideman uit vol le, innerlijke overtuiging in Ede „eerbiediging" vroeg van de „begin selen des EvamgeQlxims". wianneer ook naai* zijne overtuiging de opperhoog heid Godis moet erkend! en beleden, op staatkundig erf. dón was onze Indruk geheel verkeerd, ons oo-rdeel onjuist en bieden wij den heer Tideman onze •verontschuldigingen aan. Slechts kunnen wij met ons bevat tingsvermogen er niet bij, dat een men, met z.ulke beginselen, zich lean wolk verdwijnen, daariia dé vlammen aan alle kanten 'eruit schieten. Hij tag tegelijkertijd" uit de èèn vloedgolf opkomen, die over dé haven kade heensloeg. Houten huizen en huizen die in een stalen geraamte waren gebouwd door stonden de schokken het best. De winkels, die -op -dit uur van den dag propvol waren, hadden het het zwaarst te verantwoorden. De electrische centrale bleef onver stoorbaar doorwerken en in de alge heels verwarring dacht niemand er aan ze buiten werking te stellen. Ddien tengevolge leverden de hier -en daar afgeknapte draden van trams enz. groot gevaar op. Een man die in de draden verward geraakt was, vond men den volgen den dag, toen de draden weder ge spannen waren, dood in de lucht han gen. Het eltemligst waren zij er aan toe diie vastgeklemd tusschen de puinhoo- pen langzaam door het vuur werden - verteerd. Vaak -kon niemand die ongelukkigen helpen, -ook al stonden de menschen er om heen. Water was er niet. De •stad zag er uit alsof een groote Indi sche Djaggerniaut-loar haar had ver pletterd. EEN WORSTELWEDSTRIJD. Bij een worstelwedstrijd te Paler mo te het fraai toegegaan. De Franschman Aiknable de la Gal- FAILLISSEMENTEN. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Woensdag 6 Februari. Uitgesproken Mej. B. Cohen, Westerstraat 9 al daar, curator mr. C. A. van Renter- ghemII. A. M. Lutkie, zonder be roep. Schiiekade 42, aldaar, curator mr. C. P. A. Hoogeweegen P. J. Ne vens, steenkolenhandel aair. Heem raadstraat 9 alidiaar. curator mr. W. van Gelder. Rechter-couumiissaris in de drie faillissementen mr. R. W. Brevet. Opgeheven C. H. Kamerbeek, koopman, Toe- r studin 14 aldaar. Failliet verklaard 13 Januari 1905. Stoomvaartterichtes? Het stoomschip Osiris arriveerde 0 Februari te Brindisi van Port. Said, met de Eng. mail ex st. CMua. Het stoomschip Do GreVe vertrok 6 Febr. van Cardiff naar Java. Het stoomschip Prins der Neder landen, van Paramaribo naar Am sterdam, arriveerde 7 Februari 3.30 v.m. te Havre. Hét stoomschip Ophdr, van Rotter dam naar Java, arriveerde 7 Febr. te Padlang Het stoomschip Solo, van Rotter dam naar Jiava, vertrok 6 Febr. van Djeddah. Het stoomschip Gédé, van Rotter dam naar Java, passeerde 7 Februari Suez. Het stoomschip Wilis, vain Java naar Rotterdam, passeerde 7 Febr. Dover en wordt hedenavond binnen verwacht. kan op elk rijwiel zeer eenvoudig gemonteerd worden. Vpaag Ppospeetus Bureau voor Technisch Nieuws f 4por lOO pond. ■plaatst dagelijks Advartenii&n van (geen Winkel-Awnr/nccs) voer Betaling d Contant

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6