VeraehSJnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. No. T247 MAANDAG 11 FEBBÜASI 1007 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Veor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.20 n 1-30 1.65 0.02 H 037^ 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Tclefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 10 FEBRUARI. Brongebouw: Lohoffs Bioscope, 8 uur* Schouwburg: Ned. Operette Ensem ble: „De oude Korporaal", 8 uur. Tooneelzaal „De Kroon". Genoot schap Melpomene Thalia: Amsterdam bij dag en nacht. Kleine Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7J uur. Café Smit: Café-concert. uur. IJsclub v. Haiarl. en Omstr.:~~Wed- - Strijden in het schoonrijdem, namid dags 1 uur. MAANDAG 11 FEBRUARI. Brongebouw: Logoff's bioscope, 8 u. Schouwburg: Gemaskerd bal ,,J. J. Cremer". De Kroon: 3de séance voor kamer muziek van Joh. Steenman, 8 uur. Vereeniging: Gelegenheid tot dan sen van 12§ uur 's middags af. - Weten en Werken: Voord.rac.ht. Vergadering Haarlèmsche Hulp bank, 3| uur. Vergadering: Vereen, tot steun aan Miliciens, 5^ uur. m ONS HEEN No. 478. De Hypotheekbanken in Hnarlem n. Het spreeikit wel van zelf, dat 'liet ■op de personen van de taxateurs in het bijzonder aankomt. Solide hy potheekbanken zijn dan ook gewoon, hierop oeer nauwkeurig toe te zien, dé veiligheid van lliun bedrijf hangt er mes samen. Kan in zeer buitenge wone -omstandigheden, bijvoorbeeld tijid van oorlog, geen enkele geldbe legging veilig worden geacht, zoodra de moeilijkilieden voorbij zijn, moet het bee it der pandbrief houders van een solide .hypotheekbank toch onge schonden blijken te zijn. Nu wondt de aanvraag met de ge noemde .stukken en .het rapport der taxateurs overgelegd aan den Raad van Toezicht. Elk hunner houdt z-eif een register bij, waarin hij invult het bedrag dat toegestaan is, bene vens de rente, ,het aantal jaren en die provisie. De directie neemt daar uit de bijzonderheden over in de notulen, die op de vergadering door den Secretaris van den Raad worden voorgelezen. Elk lid van den Raad controleert daarbij de juistheid der inschrijving met de aanteekenin- gen in feijin register. IntussGhen is den aanvrager bin nen acht dagen na de beslissing van den Raad deze meegedeeld en wordt het toegestaan bedrag door den aan vrager aangenomen of verworpen. Ook dit wordt door de leden van den Raad in hun. registers geboekt. Nemen wij aan, dat de aanvrager genoegen neemt met, het ,hem gegunde bedrag. De hypotheek-acte wordt nu in du plo ontworpen, een ex. houdt die Bank, het andere gaat met het geld naar den notaris, die een regu voor het ontvan gen bedrag afgeeft. Zoodra de grosse inkomt, wordt die met het ont werp vergeleken en ontvangt de notaris het regu, dat inmiddels door de directie aan den Raad van Toe zicht is overgelegd, terug. Deze ver antwoording moet ook uit de notulen blijken. Aldus -blijkt aan den Raad, 'dat niet meer gegeven is, dan het be drag dat hij (heeft goedgekeurd. De Rijnlamdsahe Hypotheekbank zendt .bovendien nog een nota aan den aanvrager, waarop Ihet bedrag is ver meld, als een controle op den notaris. Bovendien hebben de beëedïgde kler ken, op de (hypotheekkantoxen op zich genomen een verklaring te zenden aan de hypotheekbank, dat de acte van hypotheek is ingeschreven. Komt deze miededeeling niet, dan bestaat de mogelijkheid dat de notaris de in schrijving"niet heeft opgegeven. In dit geval stelt de directie een onderzoek in. Was deze kleine voorzorgsmaatre gel toegepast bij de Zuid-Hollandsche Hypotheekbank, dan zouden de knoeierijen van notaris Bland van den Berg vrij wel onmogelijk zijn ge weest. Wanneer een leening moet ver dwijnen, d. vv. z. het bedrag wordt terugbetaaldis voor het royement evenzeer de medewerking van den Raad van Toezicht noodig. Zoo ook bij vermindering van de hypotheek, anders dan door periodieke aflossing. De wijze, waarop de voorhanden gel- dien tijdelijk worden belegd, is even eens iaan de medewerking van dien Raad onderworpen. De oommissionair in effecten krijgt zijn duplicaat van die prolongatie-acte, geteekend door de directie 'en ieen lid van den Raad van Toezicht, terug; het onderpand wordt door een lid van dien Raad geborgen in een afdeeling van die brandkast, waarvan .hij alleen den sleutel heeft en hij houdt daarvan aanteekening. In elke vergadering wordt de toestand der kas meegedeeld en deze geconsta teerd. Bij de Haarlemsclbe Hypotheek bank geschiedt dit o.ia. door briefjies, die ihet kantoor waar zij haar gelden belegt, direct toezendt aan den Raad van Toezicht. Hierin komt ook het be drag der loopende prolongatie voor. De .pandbrieven, waarop (het geld door de Banken wordt verkregen en voor ihet bedrag waarvan deze instel lingen dus aansprakelijk zijn, dragen zoowel de onderteek en ing van direc tie als van Raad van Toezicht. De .laatste zorgt er voor, dat de dagelijk- sohe voorraad binnen zeer beperkte grenzen blijft. Nog een andere aangelegenheid is van beteekemis. De beide Hypotheek banken loten niet uit, maar koopen wel pandbrieven terug. Deze inge- kodïïte stukken worden nauwkeurig verantwoord en, voor zoover zij niet tot een zeer klein bedrag, ter beschik- king'^van de Directie worden gehou den, voor de dagelijksche .afgifte, wor den de ingekochte stukken onder de raedeBewaring van de Raad van Toe zicht gesteld, evenals dit is medege deeld omtrent (het onderpand der pro longaties. De niet voor her-uitgifte be schikbaar gestelde stukken worden vernietigd, d. w. z.: in tegenwoordig heid en met medewerking der leden van den Raad van toezicht verscheurd en daarna verbrand. In het verslag over het jaar 1905 .heeft de Haarlem se,he Hypotheekbank .alle nummers af gedrukt van de vernietigde pandbrie ven .en (het verdient vermelding, dat toen de directie de lijst daarvan had opgemaakt, de voorzitter van den Raad van Toezicht, onze vroegere stadgenoot Jlhr. Mr. A. J. Rethaan Ma- caré, verklaarde, dat die precies over eenkwam met de lijst, die ,hij dn zijn qualiteit gedurende het bestaan van de Bank had aangehouden. "Een be wijs, dat de comtróie, die door den Raad wordt uitgeoefend, ernstig is en met maar een wassen neus, zooals elders zoo dikwijls voorkomt. Trouwens de contróle van den Raad van Toezicht is de eenige niet. In de beide hypotheekbanken is een accoun tant aangesteld, die op gezette en ongezette tijden verschijnt, zich alle mogelijke gegevens .en stukken laat ter (hand stellen en alles tot in de kleinste bijzonderheden nagaat. Bij be)ide[t>anken is ©ene regeling ge troffen, waardoor debiteuren zelf kun nen nagaan, dat zij in de registers der bank voor niet hooger bedrag te boek staan, dan zij werkelijk schuldig zijn. Natuurlijk kan ook executie, dat is verkoop van Giet verhypothekeerde perceel, alleen plaats hebben met me dewerking van den Raad van Toe zicht. Ik meen hieruit te hebben aange toond, dat de 'directie in onze beide hypotheekbanken gecontroleerd wordt op een wijze, die zoowel opzettelijke als onopzettelijke fouten onmogelijk maken. Zoo behoort het ook te zijn. De personen, die hun geld aan derge lijke instellingen toevertrouwen, moe ten zeker kunnen -zijn van een ricihlig beheer en voor een eer lijke directie is de scherpste con tróle de aangenaamste, omdat daar door hare verantwoordelijkheid weg genomen en zij om zoo te zeggen voortdurend voor haaT beheer gede chargeerd wordt. Hiermee heb ik een kijkje gegeven in de wijze van inrichting der twee Haarlemsche hypotheekbanken, zoo als mij die door hare directiën is uit eengezet. Het 'is waarschijnlijk niet overbodig te herhalen waarom ik deze artikeftjies isohnefef. Zeker niet om een. kostelooze reclame voor deze in stellingen ta maken, maar enkel en alleen om zooveel mogelijk de men seden, die hare pandbrieven bezitten (en daaronder zullen uit den aard der zaak wel veel bewoners van Haarlem en omstreken zijn) gerust te stellen over dat eigendom ien hun den indruk bij te brengen, diat de paniek, die na de bekende catastrophes is ontstaan, ten opzichte van deze heide onderne mingen geen doel heeft, of kan hebben. Dit zal allicht nog duidelijker blij ken, wanneer ik in een derde en laat ste artikel een overzicht geef van de cijfers, waarop de bedde bardten geba seerd zijn en van de resultaten, die zij tot dusver verkregen hebben. J C. P. Buiteniandsch Overzicht DE VERKIEZING IN RUSLAND. De Petersburgsdhe correspondent van de Tinnes meidt dat, volgens de opgaven van de gouverneurs der provincie, van de tot nog toe gekozen 1626 -directe 'kiezers voor de Doema 514 tot de rechterzijde, 414 tot die ge matigden, 378 tot de linkerzijde, 172 tot geen partij behooren en 148 van onbekende beginselen zijin. Volgens deze opgaaf, zouden ruim 50 pet. van .de leden van het kiezerscorps regiee- ringsgezind zijn. Men zou mogen ver wachten, dat dit percentage nog groo- ber wordt, wanneer de uitslagen uit die boerendistricten bekend zijn. Maar zelfs als men deze opgaaf met als juist aanneemt of meegaat met de meening van de Retsj dat de linker zijde in de nieuwe Doema nog ster ker zal zijn dan in de oude. moet men verwachten dat die tweede Doema toch voorzichtiger zal wezen. TREURIGE TOESTANDEN. Volgens ambtelijke berichten zoo wordt uit Petersburg aan die T:mes geseind staan er op het oogenbliik 152,000 waggons met graan, bestemd voor hongerlijdende distric ten, op verschillende spoorweglijnen zonder dat ze hun bestemming kun nen bereiken. ALWEER EEN AANSLAG. Uit Pensn wordt van 8 dezer ge meld, dat Gouverneur AlexandTow,ski die bekend is doordat hij in den oor log met Japan generaal-gevolmach- tigde van het Roode Kruis was, bij het verlaten van den schouwburg door een revolverschot is gedood. De aanvaller schoot daarna den adjunct-commissaris van politie en een agent neer, evenals een schouw burg-decorateur, die hem achtervolg de. Zwaar geiwond werd de moorde naar naar het hospitaal gabraCbt, waai" hij overleed. STöSSEL VOOR DEN KRIJGSRAAD. In verhand met het aanstaande ge ding tegen Stössel, deelt de Roes uit treksels mede uit hetgeen bij de in structie verklaard is. Substan, hoofd van dei^ geneeskundigen dienst te Port-Arthur, heeft gezegd, dat de be zetting uit 25,000 gezonden en 15,000 zieken bestond. Deze laatsten hadden meest scheurbuik en typhus en gene raal Stössel zorgde slecht voor ge neesmiddelen. Generaal Smimof, de bevelhebber van de ivesting, zeidedat er nog voor meer dan twee maanden mondvoorraden waren, generaal Bie- ly commandant van de artillerie, dat er voor ongeveer denzelfden tijid schietvoorraad was. RUSLAND EN JAPAN. Te Petersburg is men onaangenaam verrast door het bericht, dat al het materieel, door het Russische Roode Kruis te Port Arthur achtergelaten, door de Japanners in beslag is geno men, ondanks het nadrukkelijk ver zet van het genootschap van het Roode Kruis. De waarde er van wordt op 1 millioen roebels gesteld. De Ja panners hadden na de overgave een ontvangbewijs afgegeven, waarbij zij verklaarden, dat zij het tijdelijk on der hun beheer namen. FRANKRIJK EN RUSLAND. In de F ranse he Kamer interpelleer de Donderdag de soc'aal-democraat Rouanet de regeerimg over onwettige financieede operaties, die tegen 'het belang der republiek iudruiscken. Iiij bescbukhede de groote banken, dart zo de belangen der Fransche spaar ders en dei- industrie niet voldoende behartigden, maar zonder gewetens wroeging onsolide buitenl andsdhe leeningen en ondernemingen begun stigden. Hij erfschte, dat die regeering de ondersteuning- van Rusland met nieuwe geldmiddelen zou verhinde ren en luermn-eide daarbij den minis ter-president aan den vroeger door hem gevoerden strijd tegen de Rus sische tirannie. De sociaal-democraat Meslier sloot zich geheel en al aan bij het betoog wan zijn partijgenoot. De minister van buiten! andsche za ken, de heer PiChon, protesteerde te gen de wijze waarop over de betrek kingen tusscben Frankrijk en Rus land in de Kamer- was gesproken, te meer daar juist op het oogenblliik de Russische regeering aan de Fran sche schuldeischers nieuwe waarbor gen geeft door de vestiging van grondwettige instellingen, terwijl ze bovendien hare verplichtingen zoo wel op financieel als op diplomatiek gebied, steeds is nagekomen. Daarom moet Frankrijk het verbond met dit rijk handhaven en versterken. Ook minister Caillaux liet zich la ter in gelijken geest uit. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. Aan kapitein Magniez van het 8e linie-regiment, wiieu door den krijgs raad te Rijssel ontslag uit den dienst verleend was, omdat hij geweigerd had de- hem, in verband met de inven tarisatie der kerkelijke goederen ge geven bevelen te gehoorzamen, is door een groep Katholieken te Saint- Omeir een bronzen beeld van Frémdet, bet „Credo", aangeboden, met een opdracht op het voetstuk. RAISOELI'S VERVOLGING. Zelial. de kaïd van dien stam der Msaone is in het kamp van den Me- holkuh bij El Gebbas, den minister van oorlog, in onderwerping gekomen. ZeJal is de man die Rai&oeli na zijpe nederlaag bij zich opnam. Zel- lai's onderwerping is vermoedelijk een aanwijzing dat Raisoeli verder gevlucht is. 'stasKfflieüB» WERKVERSCHAFFING EN BAAN VEGERS. Toen van de week de bladen bericht ten, dat de Commissaris van Politie aan -een a antal haan vegers vergun ning had verleend, om hun noodza kelijk werk te beginnen, en daarmee als 't ware 't brevet van betrouwbaar heid aan (het Singel-ijs gaf, hebben sommige lezers, zich Herinnerend dat ze toclh wel eens contributie betaal den aan een Vereeniging voor Werk verschaffing door het in orde maken en houden van ijsbanen, zidh afge vraagd of -die vereeniging dood was. Bij onderzoek bleek ons, dat die Vereeniging niet alleen springlevend is, maar dat het werk door de baan vegers thans verricht, door haar be taald wordt, Het beridïït was wel juist, maar gaf geen juisten indruk van de zaak, zooals zij is. De burgemeester namelijk is voor zitter van die commissie voor Werk verschaffing, en zij vangt haar arbeid nimmer aan, alvorens de voorzitter daartoe verlof geeft,natuurlijk na onderzoek van de betrouwbaarheid van het. ijs. De -aangestelde mannen verdienen een daggeld van f 1 en zijn in dien regel in hst bezit van een bus, waarin de_ dankbare schaatsenrijder zijn penningske, kan offeren. Op 't ©ogenblik echter is 't alleen de bus die ontbreekt, doch als ihet blijft vriezen, en de werkzaamheid der commissie zich dus gaat uitbreiden tot de verbindingsbamen buiten de stad, dan komen die bussen er ook. Wie nu niet aan Werkverschaffing contribu eert,-geve zijn gaven in die bussen. Wie wèl een jaarlij ksche bijdrage geeft, krijgt een. kenteeken, dat hem van alle betaling vrijstelt. Natuurlijk is dat "het gemakkelijkst, en ook het meest aangenaam voor de commissie, die daardoor dan weer een aantal werklo oze mensdhen aan -een inkomen- tje helpt. Wie zich voor (het lidmaat schap wil aanmelden, kan dat doen bij den (heer Jac. Fontein, Spaame 54. EEN VERKIEZINGSSTAARTJE? Bij de jongste Raadsverkiezing te Velsen werd even voor de stemming een manifest verspreid, uitgaande van een Comité der Gematigden", waarin scherp te velde werd getrokken tegen de candidatuur-Frans Netscher. Het biljet was niet geteekend, en bevatte evenmin den naam van den drukker. Echter, men schijnt nu èn drukker èn schrijvers zoover op 't spoor te zijn dat een aanklacht bij den officier van justitie alsnog zal worden ingediend. (Hbld 3JSBERICHTEN. Met schaatsenrijden op het Spaame zal men Zondag bijzonder voorzichtig .moeten zijn. "Vrijdagmorgen zagen wij stoombooten nog lustig door het ijs in 't Zuider Buitenspaarne breken, ter wijl kleine jongens er naast reden Deze vaargeul zal dus, al is ze Zondag dichtgevroren niet betrouwbaar we zen. Men zij voorzichtig! De Leidschevaart voorhij de remise der Electr. tram wordt bereden, en baanvegers trokken er heden heen, zoodat de baan waarschijnlijk morgen in -goeden -staat As. De Amsterdams che vaiart is één mooie baan, op sommige plaatsen (hindert de sneeuw. De Hoofdvaart is niet betrouwbaar door 't werken der stoomgemalen. Het Noor der-S paame ligt open, en is dus niet berijdbaar. De trekvaart naar Halfweg en van daar naar Am sterd am •werd V-rijdag druk bereden, waarvoor de geveegde baan op enkele plaatsen te smal was; mooi is het ijs niet. De gewone sohe-epvaart is in 'het Spaara©, ringvaart en zijkanalen we der gestaakt moeten worden. In het Noordzeekanaal is de ijsbre- ker in de vaart gekomen. Uit Sloterdiijk meldt men De Haarlemmeirvaairt van de fa briek van Boldloot ai is bereidbaaT tot de birug bij Slotendijk. Een flinke baan is geveegd en geeft zelfs gele genheid tot beentje over. Van Sl-oter- dijik tot Halfweg is tot eene breedte- van een slier van den veger een pad •gemaakt, maar over die geheele leng te ligt een scheur, terwijl het pad te smal is om riet door de scheur ge hinderd te w-orden. De IJsclub heeft baar baan weer aangelegd, en zij hoopt Zondag weer vee-1 gasten te hebben, die in de tege moetkoming der kosten iets willen bij dragen. IJs en weder «Menende zal Dinsdag a. s. een algemeen*© hardrij derij worden gehouden voor mannen boven de 18 jaar, om prijzen van/40, f 20, 10 nen f 5. In de Zaan varen de booten nog dagelijks heen en weer. zoodat daar van in liet geheel niets te hopen is, IJstochties naar de Zaanstreek moe ten dus voorloopdg uit het hoofd ge steld worden. De banen van Amsterdam naar II- penid-am zijn door de goede zorgen van de ijsbaan clubs geheel gereed en uitstekend berijdbaar. Zondag vindt een ijsfeest plaats, o. m. ringsteken van paren. Voorts verschillende ver makelijkheden. Wie Noord-Holland in wil trekken doet het beest, aan te binden op de Oude Vaart bij liet Stoomgemaal ach ter het Kon11ïgimnedok. Het ijs tot Purmerend is vrij goed ofschoon op sommige plaatsen meer geveegd moet worden. Men is echter aan het werk. Cassatie aangeteekend. A. Kluft en G. Schoehuijs, tuinders te Heemskerk hebben cassatie aange tee kend tegen -de- vonnissen door de Rechtbank alhier den 7en Februari j.l. gewezen, waarbij zij elk un ƒ3 boete, subs. eén dag hechtenis zijn veroordeeld, ter zake van. belemme ring van het vrije verkeer over een •voor het algemeen verkeer openstaand Joetpad in Noord-Holland (het Mar quette pad en 'het Schoolpad) IIOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Bij de -op 4 Februari, door de Hol landse!) e Maatschappij van Land bouw gehouden keuring van zaai granen, werden o. m. de volgende in zendingen bekroond met een prijs Engetsche boonen, witkiem, inzen der A. Br cure, Haarlemmermeer wierboonen, inz. Vembulp, Haarlem mermeer schokkers, inz. S. W. de Clercq, Haarlemmermeer. Met een bestuunsprijs werd bes kroondkarwij, inz. Z. Z. van War veren, Haarlem. Museum van K u n s t n i j v er- heid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn Zondag a. s. de voorwerpenbetrekking hebbende op <ie Nederlandsch-Indische kunstnij- vebheid nog te bezichtigen terwijl de, door de leerlingen der School voor Kunstnijverheid vervaardigde teeke- ningen eveneens nog eem'gen tijd, ten toon gesteld bliiven. Zondag is de toegang kosteloos. In het Douchebadhuis aan den Kou- deniiorn zijn in de aigëloopen week 362 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 577. HET WITTE KRUIS. Vrijdagavond vergaderde de afdee ling Haarlem der Noord-Ho 11 andsche Vereeniging „Het Witte Kruis" in een der zalen van de „Vereeniging". Na het lezen der notulen deed de voorzitter, de heer H. van den Berg, werschiltende mededeeiingen. Aan het verplegingsmagaaijn is door particulieren geschonken eeni- houtwol-kussens en een waterbed. Op aandringen der afdeeling heb ben B. en W. thans een regeling ge troffen vo-or bet nemen der sChool- 'baden, Zes scholen (hoofden de hee- renValken, Ten Napel, De Beer, Saeys, Te Kiefte en Uiindriks) ma- keu etr nu gebruik van. De ploegen zijn vrij voltallig. Hierna bracht de secretaris, de beer Dr. Page© Schaeffer zijn jaarver slag uR. Met genoegen kon geconsta teerd worden, dat de afdeeling in bloei toeneemt, en vooral de waar heen ng van den kant der medici toe neemt. Toch is er nog veel te doen voor de bevordering der volksgezondheid. Het publiek is nog lang niet genoeg van de noodzakelijkheid doordrongen. Een bewijs is o. a. de onwil van het Gemeentebestuur om den ontsmet- tingsdienst over te dragen aan „Het Witte Kruis", dat daarvoor goed is ingericht. In het douche-badhuis aan den Koudenhoirn werden in het afgeioopen jaar 387u8 baden genomen tegen 37987 in 1905, in dat aan 'het Leidsche Plein 30743 tegen 33435 in 1905. Het aantal schoolbaden (reeds onder deze getal len gerekend) was in 1906 13143, in 1905 14942. Het aantal vrouwenharten vermin derde in beide badhuizen. Het verpdegingsmagazijn werkt, na dat er een eigen bewaarder is aan gesteld. uitstekend. Er werden 625 voorwerpen uitgegeven tegen 417 in 1905. De ontsmettingsd'enst trad 1 April in werking en gaf zelfs al een batig saldo van ongeveer 70. Eir werden 7 patiënten naai' ,,Hei- deheuivel" gezonden. I)e afdeeling huisverzorging brengt groote zegen. Er werden 91 gezin nen geholpen. Aan het dames-comité werd 'hulde gebracht. De cursus in „Eerste hulp bij onge lukken", wederom door den heer Fagee Schaeffer welwillend gehouden, telde 16 deelnemers. Het ledental ging vooruit met 10, en is thans 439, benevens 20 dona teurs en 20 stichters. Het j aar 1906. was dus voor de ai- deeJ'ing een gezegend jaar. De voorzitter deelde mede, dat de vermindering van Giet aantal baden op het Leidsche Plein wellicht te wij ten is aan het openstellen der Zwem school aan de Ho uivaart. Dit jaar zijn minder militaire ba den aan den Kouden-hora te verwach ten, wegens het naar huis zenden van het bdijvend gedeelte. Het minder aantail vrouwenbaden heeift een andere oorzaak. Vroeger was hier een dokter, die elk© patiën te, die bij hem kwam eerst naar het badhuis 9tuurde, zeggende„Maak ji] je eerst van buiten schoon, dan. doe i!k het van binnen". Nu practf- seert deze niet meer en maakt dus ook geen reclame meer voor de bad huizen. Ook de voorzitter betreurde dien on wil van B. en W. oan den ontsmet- tengsdiemst aan de afdeeling over te dragen. Er zijn zoo zei de hoer Van iden Berg met mij nog enkele raadsleden en ook een wethouder, die daartoe nog pogingen zullen dóen. De ontsmettingsoven kan de Gemeen te exploiteeren, maar de ontsmetting van huizen behoorde zij aan „Het Witte Kruis" over te laten. Om meer leden te werven, werd be sloten het jaarverslag te laten druk ken en de bewaarder van het Ver- piegrngsmaigaizijn ar op uit. te stu ren. om tegen een premie leden en donateurs te werven. Ook werd een propaganda-commis- sir uit die leden daarvoor benoemd. De Gieeren L. Modoo en Te Kiefte stel den zich daarvoor beschikbaar. Hierna deed de penningmeester, de lieer A. de Clercq, rekening en ver antwoording. Do ontvangsten waren f 1371.56, de uitgaven (plus het nadee- lig saldo van '05 van 57.17) f 1288.66 1/2, aoodat er thans een voor de elig saldo is van 82.891/2. De rekening van 'het douche-bad huis aan den Koudenihom, geeft een voordeelig saldo van f 841.89 1/2, dat aan het Leidsche Plein een nadeel-g van f 1889.87, dat echter door de Ge meente gedekt zal worden. Van den winst yan het eerste bad huis werd 500 beschikbaar gesteld tot delging van oen schuld van liet tweede, en bovendien 4 remtelooze aandeelen van f 25 van de eigen lee ning afgelost. De uitgeloot© aandee len zijn1, 10, 19 en 21.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1