Feuilleton TER GED ACHTENIS EEN DAGGELDJE VERDIEND. Er werd' Zaterdag- voormiddag reeidis lang vóór den aanvang van de vergadering der Eerste Kamer file gemaakt bij den ingang tot de publ'iJe- ke tribune in d!e vergaderzaal. De be geerte om ©en plaatsje op die tribu- iie te verkrijigen was zoo groot, dat .arme drommels weer met .Wet plaats- veMTvamgingsstelsel een daggeIdije ver- dieinden do-or ttruin plaats in de rij te verwisselen met een Otiellhébtber, die daarvoor 11 betaiaikfe. De galerij liep ispoedig vol na -opeiniiinig dei' vergade ring. Qp do gereserveerde tribune, bezet door leden dier andere Kamer, gene raals, officieren en staatslieden, wa ren ook een groot aantal dames aan wezig. GOED AFGELOOPEN. Tie Zaandam reed een 1 O-jarige jon gen, zoontje van Dubbeld, in een slop, waardoor kort te voren eietn schuit was gegaain Met veel moeite .slaagde men er in, hem op het droge te bren gen. De levensgleiesten schenen reeds geweken, doch dloor to'epassing der middelen, voorgesohirevien tot rediding van drenkelingen, slaagde- men erin, hob bewustzijn te doen terugkeeren. Per brancard wieird het ventje 'huis waarts gebracht. BJöRNSON. ITet bestuur van Vrije Studie te Delft had' Bjorastjerae Björnson ge vraagd, of hij hier te lande voor de studenten wou komen spreken. In Bjamiscm's antwoord!, komt, naar de Minerva" mededeelt, Wiet volgende voor (wij vertalen uit 't Duitsch) „Maar ik mo:et u een vraag stellen Kan ik e(r ook ovter spreken, dat de kleine staten1 zi'cih nu in een onzijidï'g- heidsv-erbond samen moeten sluiten en Nederland daartoe moet voor gaan? Als ilc aan Nederland denk is biet in d e eerste plaats als onzen voornaam,sten arbeider in den dienst van den vrëdie. Ik kan ndiet in Neder land komen', zoardleir dat mijn veilen- dien willetn hoonen wat mij het naast aan het hart. Egt. Is er kijk op, dat. zulk zaad in goede aardie valt Daar van in 't bijzonder hangt hiet af, of ik op mijn Leeftijd öen zoio lange rei.s kan ondernemen om voor hiet leierst van mijn leven eiene voordracht te een vreemdie taal te houden." Het. bestuur van Vrij'e Stu.dle will er het oordeel van de studenten over hoorein. HEVIGE TWIST. Vrijdagnacht omstreeks vier uuir 's er aan boord van het -stoomschip Rot- teirdam, van de American Petroleum Company, liggende aan de Petroleum- kade te Rotterdam, twist ontst.aan tusschen den Hollandschien matroos N. P. ,an iden Duitschen stoker H. D. N. Men geraaktei handgemeen, de D uitschei' haalde1 een revolver te voorschijn en loste een schot op den Hollander, dien hij in het linkeroog trof. DO ernstig verwonde matroos, die vermoedelijk zijin linkeroog zal moe ten Missen, is .naar het ziekenhui s vervoerd. De stoker H. D. N. is gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht, waar men hem voorloopig opsloot. Het wapen heeft diei politie in beslag genomen.. KINDERZEGEN. De vrouw van eiein dlagloaner te Glasgow verraste dlezer dagen b.aar echtvriend met drie zoons -en een dochtertje. Het geziin gaat wiel eentes- ziihis gebukt onder dezen kinderzegen. EEN LUCHTBALLON. V i jdagnamidda g circa drie uur dreef een luchtballon met due ludht- sdhippers er in langs de gemeente Millingen, Koven het fort Paratordien kwam de ballon zeer dicht bij dien grond. Door de reizigers werd ge ïnformeerd of men dicht bij Nijmegen was. De luchtballon droeg den naam „Essen". De ballon is, meldt de Geld. verder te circa half drie te Hoornenburg neergekomen. De drie inzittenden, waaronder twee Pruisische officie ren, zijn per .wagen naar Eist ver trokken. De ballon was te 10 uur 's ochtends te Essen opgestegen. WERKLOOSHEID. Men meldt uit Delft De Vereeniging ter bestrijding van Werfküoosheid, zal eerlang ontbonden worden. Nadat enkele jaren een proef genomen is, om met geringe contributie van georganiseerde arbei ders, steun van particulieren en (een maal) steun van de gemeente, iets te stichten dat nauw verwant 's aan 't Gentsche stelsel, moet het pogen wor den opgegeven. De georganiseerde ak'beideirs ont houden zich van deelneming, behal- aan JOHN INGERFIELD en aijp vrouw ANNA. Een verhaal uit oud-Lenden door JEROME K. JU3R05MEE. 8) Verontwaardigd wijst Anna die ver onderstelling af, zij leent het verschil tusschen eierstruif en „omelette" zeer goed, dn om haar bedrevenheid te bewijzen, biedt zij aan, naar bene den in de keuken te gaan en dadelijk een struif kla-ar te maken, als John mee wil gaan en al het noodig© wil bezorgen. John neemt die mf.daging aan, en terwijl liij .Anna roet ,de een© hiand beschroomd en onhandig geleidt, hO'Udt hij in de andere een. kaars en wijst haar den weg. Het is na tien uur dn cfe oude huds- ve zij, die eigenlijk invaliden zijn en gaarne enkele weioen 5 ets. offeren, met de zekerheid, evenzoaveel weken f 2.50 terug te krijgen. In die eerste week van Januari 1.1. ving de uitcleeling weer aan, en als de kas uitgeput is, vermoedelijk medio Februari, is het voorgoed gedaan. ONDER DEN TREIN. De arbeider W. A. Polleman, van die H. IJ. S. M., dte Zaterdagnamid dag van het eene perron naar het an dere vo.or het hoofdgebouw van het station te Amersfoort wilde overste^ ken, had de onvoorzichtigheid, om, reeds op liet opstapje staande, om te kijken. Daardoor bemerkte hij het na delen van den sneltrein niet, wiens locomotief hem greep en het hoofd van den romp scheidde. De ongelukkige, pas kort voor de tweede roa.al gehuwd, laat een talrijk gezin na. EEN DESERTEUR. Te Harderwijk is bij het Koloniaal Werfdepot onder militair geleide ge bracht een kanonnier 2e kl,, Duit sch er, di'e in 1903 naar Oost-Indië vertrok en op 5 Mei 1905 met 3 ande- <re kanonniers te Sabamg was ge deserteerd. Na roet een Duitsdhe goe- idiea-en-stoomboot ©enige tochten te hebben gemaakt en verder een zwe-r- tviend leven te 'hebben geteld, heeft hij zich, 'komende uit Duitsdhlanld, te Nieuweschans gemeld. Hij wordt nu aan de militaire justitie in Inidië overgegeven. WERKLOOZEN TE ZAANDAM. De werkloozen te Zaandlam hebben Zaterdagmiddag wederom tot den Burgemeester 'het verzoek geri'clbt, eenie buscollecte te mogen houden. Opnieuw w.erd dit verzoek geweigerd. Het Burgerlijk Armbestuur even wel heeft in den allergrootsten nood doen voorzien, door eene extra-uditdee- ling van geld to<e te kearoen aan de one est be hoeftigem EEN GOEDE' MAATREGEL. In de rijtuigen der Amsterdamsche gemeentetram is aangebracht de volgende mededeeli'ng „Indien een tram-wagen op een af- stand, niet grooter dan ongeveer 50 -meteir, wordt gevolgd door een war gen van dezelfde lijn, is het perso neel van den voorsten wagen be voegd, indien niet voor het uitlaten van passagiers aan een halte moet Worden stilgestaan, door te rijden en de wachtende passagiers naai' den volgenden wagen te verwijzen." Het gevolg van dezen goeden maat regel ml zijn, dat, .indien 'het tram verkeer is gestremd geweest waar door gewoonlijk wagens van dezelfde lij,n(ien) elkander achterhalen de voorste wagen(s) 'dear veedoren tijd kunnen inhalen, waarmede de passa giers, die eendige Straten verder staan te wachten, zeer gebaat zulten zijn. (Tel.) ONTSNAPT. Te Semarang zijn dertien dwangar beiders uit de gevangenis gebroken en hebben de toko Salomonson voor veel waarde bestolen. De bende is niet gevat. iSPOORWEGDIEVEN. Twee beambten in dienst der Ho 11. IJzeren Sp.-Mij., verdacht zich Vrij dagnacht te hebben schuldig gemaakt aan diefstal hét wegnemen van si garen uit ten vervoer bestemde pak ken op 3uet stationsemplaoeroent te 's-GnavenJhage, zijn Zaterdagochtend gearresteerd. BLOEDVERGIFTIG ING. De arbeider F. de R., te IJzendijke, buurt 't Molentje, wondde zich deze week, bij het opmaken van bout, aan een vinger. -Spoedig begonnen hand en aim te zwellen en werd geneeskun dige hulp ingeroepen, doch reeds te laat. Zaterdag bezweek de Man aan blo e d vergiftigin g. (Midd. Ot-.) SMOKKELAARS. Men schrijft uit Koewacht: De smokkelhandel in vee, die sinds eenigen tijd gestaakt scheen, begint thans weer te herleven. Eiken avond gaan van hier en uit die aangrenzende gemeenten St. Jansteen, Zuiddorpe en Overslag prachtige Hollandscfhe run deren frauduleus over de grenzen. Met dat smokkelen is voorzeker een goede cent te verdienen; doch de man nen staan toch -ook aan groote verlie zen bloot. Zoo gingen Donderdag nacht van hier een achttal koeien over de grens. Vier gingen in de voonhoe- de( vier op -eenigen afstand 'in de houdster -is re-éds naai- bed. Op élk der' krakende -treden blijven zij staan en luister-en, of het gedmisch haar niet wakker maakt. Als alles stil blijft, sluipen zij onder gesmoord la- cheh verder', nu eens m-et voorgewen den dan weer met wezenlijken angst, en wagen zij zich zelf nieuwsgierig af, wat die waardige, eigenzinnige dame wel zou zeggen, als ze nu bene den kwam en ben betrapte. Dat zij fin -de keuken kwamen, héb ben ze meer aam een wenk van de vriendelijke kat, -dam aam -d!e geogra fische bekendheid van John in zijn hiites te danken. Anna rakelt -het vuur op an ruimt de tafel voor haar wcrlc op. Waarbij John haar mogelijk zou kunnen hel pen, waarom zij zijn geleide beslist noodig achtte, hierop zou Anma, in dien men ibet baar gewaagd had. moeilijk een bevredigend antwoord kunnen geven. Wai „het noodige bezorgen" be treft, hij 'heeft geen flauw begrip waar dot te vinden is, hij hééft ook niet dl© aamgeboren, gave om het 'e zoeken. On -haar verzoek meel te be zorgen, -kijkt hij baiastiig in 'den mes senbak. om het rolho-nt gezonden achterhoede. Plotseling werd de voor hoede overvallen 'door d-e douanen van Klein-Simaij, de achterste door die van Koewacht. Een kort gevecht ontstond. De smokkelaars konden al len ovor de Nederlandsflie grens ont snappen, doch zij moesten twee vaar zen ter waarde van -400 gulden in han den der ambtenaren laten. De overig den der ambtenaren laten. De overige zes gingen -dienzelfden nacht op eene andere plaats over de grens en bereik ten de plaats barer bestemming. ONGELUKKEN. Te Oterdum, bij Termunten (Gr.), is het lijk gevonden van den 76-jarigen R. K., die des morgens was uitgegaan om te werken. Men vond, den ouden man in -een sloot liggen. Te Kerkerade brak Donderdagmor gen in de „Domaniale Mijn" plotse ling water -en drijfzand u-lt in de na bijheid v-an Roldus en Beerenbosch. De nachtploeg had vermoedelijk den zoogemaamden „F-eldbies" aange boord. De stroom was zoo sterk, als die -der rivier de „Worm". Met alle krachtsinspanning gelukte ih-et eenige dapperen mijnwerkers, die -tot -aan den hals in het water stonden tiet drijfzand enz. te keeren door drie -dammen op te werpen. De scheuren aan het schoolgebouw in de k-om van Kerkrade waarschijn lijk ontstaan -door -de mijn, worden steeds grooter. Dezer dagen stortte een «tuk van het plafond naar bene den. (L. K.) Van de alleenwonende bijna 79-ja- rige weduwe G. K., te Staphorst, vat ten, toen zij vermoedelijk te dicht 'bij het -vuur zat, d'e kleeren vuur. Juist bij tij-cis ontdekte J. H., die daar meermalen -eens komt zien, dat bare kleeren in brand stomden. J. H. mo'chtt het genoegen smaken de vlam men 'spoedig te bhisschen, maar die weduwe had zoodanige brandwonden bekomen, dat zij bijna niet meer her kenbaar in 'haar gelaat was. Zoo spoedig 'doenlijk heeft dr. Ten Raa (haar verbonden. BRANDEN. Te Waspik is -door onbekende oor zaak 't woonhuis -met aangrenzende schuur" van den heer Ghr. Montens tot den gr-ond afgebrand, meldt de N.- Brab. Behalve paard en rijtuig is alles in d-e vlammen opgegaan, van den in boedel kon totaal n-i-ets gered worden. Assurantie dekt gedeeltelijk de scha de. Een inwonend jong paar verloor alles en was niet verzekerd. DE MIJN LAURA. Te Eygelsh-oven is op -de mijn Lau ra en Vereeniging de pomp gearri veerd -die -dtene-n moet om h-et water uit de schao'h-ten te verwijderen. Zij zal einde dezer maand geplaatst wor den. Allerwaarschijnlijkst zullen roet 1 Maart aanst. -de werkzaamheden weer hervat kunnen worden. (L. K.) BLOEDVERGIFTIGING. Te Appelscha kreeg een 16-jarig meisje door het schaatsenrijden een open wondje aan de-n hiel. Voet en been zwollen op, de geneesheer con stateerde bloedvergiftiging en na vreeselijk lijden is bet meisje bezwe ken. WERKLOOSHEID. Te Baarn vervoegden zic'h Vrijdag morgen een dertigtal werkloozen aan (het gemeentehuis om -den burgemees ter te verzoeken een collecte te mogen houden. Ze voerden een schild bij zich roet -het opschrift „Werk of brood". De burgemeester sprak hen persoon lijk toe en weigerde hun verzoek, doch gaf elk -een gulde-n. Hierna vervoeg den zij zich bij den secretaris van -den Bestuurdersbo-nd, die hun voor loopig hulp beloofde. Zaterdag verga derde de Bestuurdersbond reeds met de werlclooze arbeiders. 600-JARIG GILDE-JUB1LEUM. Men schrijft uit Gemert aam „De Z ui d will em s va art" Het gilde „St. Georgius" te Gemiert, herdenkt dit jaar zijn 600-jia.rig be staan. Oorlco-nden en schilden, gedag- teekend uit biet begin dier 14-dé eeuw, in wier bezit het gild© zich -mag ver heugen, geven hiervan blijk. Wammeer het reeds te verwonderen i-s, dat deze zaken tot op den huldi gen diag zijin bewaard- gebleven en niét al lang een- prooi zijn geworden dei' vlammenof op andere wijze zijn zo-ek geraakt, veel meer -nog moet het hoe diat er uitziet em waartoe rolliou- ten dalem-en wordt hem uitgelegd keert hij na geruiroeln tijd met- een vijzel terug'. Aimva lacht hem uit, m-aav het schijnt werkelijk, alsof zij even on handig is, want nadat haar handen reeds lang roet meel bestoven zijn, herinnert ze ziich, diat- zij de inlei ding. chile aan elk keukenbedrijf voor af gaat-, namelijk de mouw-én van haar kleed op te stroopen, verzuimd heeft. Zij reikt. Jolin -haar arm toe, eerst dein leienem, -dan dien anderen, en VTaaprt hem vriendelijk, of hij zoo goéd wil zijn 'helt voor 'haar te cloen. John is zeer langzaam en onhandig, maar Anna blijft zeer geduldig. Duim voor duim schuift hij de zwarte mouw over -dien- blanken arm omhoog. Reeds honderd maal zag hij dien, schoonen blanken arm, van ju- weden schitterend omgeven, maar rioo-it te voren heeft hij hun verwon derlijke schoonheid bemerkt. Hij zou ze wel om zijn hals w'llen leggen, maar hij cboie<t. zijni best, bi j dat hem zoo boosaardig plagend werk, dat zijne bevende vingers haar ntet aan raken. om haar -niet te beteedigen. ons verbagen, dat liet Gilde zelf zich, door eeuwen heen heeft weten in stand te houden. En dit nog te meer omdat liet wezen dier gilden verbas terd is in den loop der tijden en zij van nuttige instellingen langzamer- ltand zijn geworden merkwaar daghe den zonder e-etnig bijzonder -doel. Zeiker hebben dl© onvervreemdbare vaste goederen, in vroegere ja-ren door vurige vereerders aan liet Gilde ge schonken, liet hare daartoe bijgedra gen- Reeds ontelbaar malen liebben Ge- mert's inwoners den optocht van St. Jori'sschut gezien, w-aiut telleen jar© trekt hij door de lange rechte straat van het doop. Doch -de belangstelling verflauwt met en liet tromgeroffel lokt telkens -en telkens weer de inge zetenen uit hunne huizen, om zich to nernieidlen -in den aanblik van het bontkleurige schouwspel, dat die op tocht der gi'Ldiebroedfers in hunne mid- deleenwsche kleedij, voorafgegaaji door Standaard en- Vaandrig, te zi-en geeft. Ooit van nabij mogen de verschil lend© eguipementstukken gerust wor den gezien, want schabrak, stan daard en vaandel zijn wa.re kunst stukken van borduurwerk. Dat dit zesvoudig eeuwfeest niet on opgemerkt mag voorbijgaan, spreekt wél van zelf, en voor eenige dagen -heeft het Gilde liet plan opgevat dit _te vieren door liet geven van een natio naal! gildienconcouTs. waairbij zoo mo gelijk alle nog bestaande gilden- in ons vaderland zullen worden uitge- noodi'gdl Eén© kleine commissie uit de bur gerij is reeds gevormd, om dit feest, op tourw te zett,en en binnenkort, zul len nog roee-rdere ingezetenen wor den aangezocht, om liiunne mede- weakin-g te verleene-n. Zooals bij alle dergelijke feiestejii zal ook hierbij een schietwedstrijd roet den „snaphaan" plaats hebben. Feesten, van welken aard ook, sla gen in Gemert altijd. Ook van dit koesteren wij heel wat verwachtin gen. Veel deelname en goed weer, dat is het. wat wij 'dier gilde toewen- sch-en. DE JEUGD DER 20e EEUW. Plaats tel" behandeling: straat in d-e Haa-gsche Bezuiden hout. Een vier tal jongens tusècben 12 en 15 jaar vermaken zidh met de slee, tevens met -af en toe argel-ooze voorbij gangers op een sneeuwbal te tracteeren. Een deftig heer uit de D. straat pas-seert. E-en sneeuwprojectiel suist h-ern ra kelings voorbij. Heer keert zich om en ontdekt, onder heit viertal een kennis, op wien (hij den vorigen winter, we gens het werpen van sneeuwballen door den erker, eigenhandig parate executie heeft toegepast. Op de vraag: „Ben jij het niet, dien ik verleden jaar om dezelfde aardigheid een pak slaag heb gegevenantwoordt de 13- jarige ..roeneer" in Hoog Haarlem- mendij ksch: ,,Dat is zeer goed moge lijk! Maai' ik verzoek jou in de eerste plaats, mij niat niet jai aan te spre ken, versta je?" De groote, uit 'de D. str-aat, verbluft af (Avpost.) HAVENWERKEN TE VALPARAISO. Aan de „Dordt. Ct." wordt uit Ro- sari-oi gesahr-even Eeai Hoilandsch huis heeft voorge steld -de binnenhaven van- Valparai so aan te leggen binnen deoi tijd van vier jaren, met inbegrip van een dijk van vier duizend meier. De kosten van dit werk bedragen negentien mil- lioen piasters (een piaster is ongeveer gelijkwaardig met eeai Hollanidschen gulden). De regeerin-g van Chili lueeft dit huis gevraagd om het gedetailleerde plan en 'het houden van besprekingen, ten einde het aanbod te kunnen onder zoeken. BUITENGEWONE LUCHTVERSCHIJNSELEN. Van verschillendie zij-den blijven wij brieven ontvangen over de luchtver schijnselen, die nu al vele avonden af en toe aan den hemel zijn waar genomen. Of 'het meteorologische verschijnse len zijn, dan wel of die lichteffecten geheel of misschien ook voor een deed aan het nieuwe licht van de „Brand-arts" op Terschelling zijn toe te schrijven, dat is ©en quaestie-, waarover men het nog niet eens kan worden. U'it Frigsland's N.-O.-hoek schrijft men ons „Ook in deze environs wordt inden taats ten tijd 'herhaaldelijk 't lichten aan den westelijken horizon opge merkt. V-erschill-ende personen be schouwen 't als een meteorologisch verschijnsel, anderen, die gelezen hadden van 't nieuwe kustlicht op Anna dankt luern en waagt, haar te verontschuldigen, dat zij hean zoo lastig valt, en hij mompelt- ©en niets l-eteekenend antwoord en blijft zwij gend en vertegen naast haar staan kijken. Anna schijnt slechts een haard voor h-et meren noodig te hebben, de an dere ligt Weridoos op tafel, heel dicht bij die van John, wat zij wel zien zou, indien liaatr oo-gen niet zoo be paald -op baar werk gevestigd waren. Hoe nu die ontroering o-ver tem ge komen is, waar hij waar die ernsti ge, uuebtem man van zaken, John ooit ©ene dergelijke romantische han delwijze leerde, -is onbekend, maarte een o ogenblik ligt hij op beide knieën voor haar, kust haar met rnedl besto ven vingers, en in het volgend oogen- biik liggen Anna's araten om zijn hals en rusten hiaar lippen op de zij ne. De scheiding is opgeheven, en de lang verborgen liefde komt nu door niets meer weerhouden aan den dag. Mét dién- kus treden zij ©eh nieuw tijdperk van hun leven in, waarin men hen niet kan volgen Men ge looft, dht het. een dooi- zelfverlooche ning verheerlijkt, door wederzijdscho toewijding zeldzaam veraangenaamd Terschelling, brachten het hiermee in verband. Vooral Vriidagavond stak de lichtboog buitengewoon dui delijk af tegen de zwart-blauwe sneeuwlucht, 's Avonds tusschen 8 en 9 uur zag men -telkens drie maal na elkaar een bclitboog, waarvan de der de het grootst en het helderst was. Volgens het bericht Uit St. Anna wordt het nieuwe licht als proef tot 's avonds halfzeven gebrand en dan zou men het niet om 81/2 uur kun-necn waarnemen. Daar ©venwel nooit eer- dier zoo iets opgemerkt werd of een enkele maal van het licht op 't. Duit sch e eiland Helgoland, gelooft men zeken*, dat 't het Terschellinger vuur was, te oordeelen naar de richting. Hoogstwaarschijnlijk is 't dan thans voor goed in gebruik genomen. Te Eest rum (Tietjerksteradieel) heeft men ook jnist Vrijdagavond het verschijnsel gezien, dat daar veel overeenkomst vertoonde met de be- sclirij-.ving er van. die ons uit Jelsum werd toegezonden. De tij'd van waar neming was -hier 7 1/4 uur. Men zag liet verschijnsel in luet N.-W. met tusschenpoozen van 10 12 sec. Een lezer te Leeuwarden betwijfelt zeer of -men met net licht van Ter schelling 'heeft te doen en motiveert dit als volgt „Immers wanneer liet zoeklicht of ander licht goed schijnt, ziet men op verren afstand stralenbundels. Met- deze versoliijniselen was dat -volstrekt niet het geval. Terwijl ilc een uur buiten de stad was en ei' tegen op Liep, zag ik in N.-W. -richting hoog in de lucht plotseling een vuurbol, die ook spoedig viel en een vuur straal achterliet. Het geheel was ge huld in zwarte wolken5 minuten lar ter zag ilc meer r-eohts hetzelfde ver schijnsel, doch veel rooider gekleurd dan het vorige. Wanneer dit nu het eleetrïsch licht van den vuurtoren was geweest, had ik alleen een straal van licht verwacht van den horizon af naair boven en van dezelfde kleur, doch geen vuurbol." Wij kunnen nu hieraan nog toevoe gen, dat wij Zondagavond- om zeven uur aan de Zuidzijde der stad loopen- de, ongeveer 30 gr. boven den Zuide lijken horizon van O. tot Z.W. een witten lichtschijn tegen de wolken zich zagen afteek-enen. hetgeen wij ook al even te voren meenden te heb ben gezien-, ofschoon Inett, voor zoover wij waarnamen, niet terugkeerde. Maandagavond. werd, niettegen staande expresse waarneming, noch te Leeuwarden, noch te Jelsum het verschijnsel weer gezien. Intusschen maakt H., de beleende waarnemer die nu en dan schrijft in de „Zutph. Ct.". opmerkzaam op het Zodiak a al licht, dat zich om dezen tijd van -het jaar na het einde der sche mering, dus omstreeks zeven uur, aan den Westelijken hemel (vertoont als een liChtlcegel, uitgaande van de plaats, waar de zon is ondergegaan en met den afgeronden top schuin naar boven naar liet Z. gekeerd. Vrij dagavond werd het te Zutpben bij heldere lucht zeer krachtig gezien 'het was roodachtig geel en helderder dan de Melkweg. Voor zoover we weten, is het Zodia- kaallicht (een wetenschappelijk nog onvolkomen verklaard verschijnsel) echter nooit zichtbaar bij bewolkten hemel. („Leeuw. Ct.") VERKENNINGSDIENST OP SCHAATSEN Vergezeld van kolonel baron Van Voorst tot Voorst reed Vrijdagmor gen Z. K. H. de Prins in een open berliner naar de Molensloot-, alwaar een oefening van -kader en man schappen van het regiment grena diers en jagers gehouden werd, welke betrof een verkenaiings- dienst op schaatsen in d'e richting van de Ilaagsche Schouw. De oefening werd gel-eid door den majoor Teding v. Berkhout en door K, H. met belangstelling gevolgd- Van Duivenvoorde keerde de Prins met den regiments-cojnmandant naar 1 het paleis terug. Res.-bode"). Rechtszaken EON GRAM ZINKSULFAAT OP DRIE HONDERD GRAM WATER. te Rijksveldwachter in civiel, blon de, jonge man, zonder de blinkende knoopen, kwam op 'n goeden dag bij 'n drogist te Amsterdam, met te re cept van te dokter: een gram zinksul- faat op dridhondêrd gram water. De drogist woog -en wikte te gram zinksulfaat af, toen mengöe-ia 't met 300 gram ongedistilleerd water, en gaf 't den klant. „Wat ben ik u schuldig?" vroeg de rij ksveldwachter. leven moet geweest zijn, een leven wellicht te ideaal, om lang van do aanraking der aardsche nevelen ver- sclioond te blijven-. Zij, die ziioh hen uit dat tijdperk liierinruorem, spréken op za-chten toon over lion, zooals mem vatn. verschijnin gen spreekt. Het scheen bijna, alsof in die 'dagen een glans van hun-aan gezichten afstraalde, alsof in hunne stemmen oen© teederlteid klonk, dié boven alle aardsche teecleoihe-id verhe ven. was. Zij schijnen nooit te nistón, nooit vermoeid te zijn. Dag en macht ko men en gaan zij door dfiie kleine van droefheid vervulde wereld en brem gen. genezing en troost, tot eindelijk de epidemie, als een over-verzadigd roofdier, naar zijin- schuilplaats terug- sluipt, em de memscben weer lvun hoofd opheffen en herademen. Op zekeren namiddag keert John van oen ongewoon- langen tocht.terug en daar hij zich bijzonder afgemat voelt, haast hij zich- oni zoo schielijk mogelijk th-uis te konten en te rusten. Annadte den gébeélen vorigen nacht waakte, slaapt-, en daar hiij baar niet wil storen, gaat. hij naar de eetkamer in cïem leuningstoel bij het vuur zat- „Vijf en Veertig cent!" zei de drogist. De klant "schudde 'het zilvergeld op de toonbank, ging naar den scheikun dige v. Ledden Hulsebosoh, die 't mengsel onderzocht... Een gram zinksulfaat op driehon derd gram water... Do plaatsvervangend kantoni'echter gaf den drogist blijkbaar voor iedere gram water één gulden boete 'en ver oordeelde hem tot driehonderd gulden boete. In hooger beroep rechtereerde mr. Quintus bevestiging der straf. De verdediger, mr. Jules N. de Vries, achtte 't noodig, hier den over treder dJer^vyet te beschermen tegen 'het orgaan^der staatsmacht. In scher- P* bewoordingen geeseld-e spreker het provoceer an, het uitlokken tot het misdrijf, waartegen zich de publieke opinie keert. In vorige gevallen (heeft deze dro gist het maken van -recepten opgedra gen aan den bekenden apotheker, den heer Stork, in de Ruijsöiistraat. doch (hier is hij voor de verleiding bezwe ken. Pleiter legde over andere von nissen, in -soortgelijke gévallen, die tot véél mindere straffen veroordeel den. In z'n repliek .deed 'het O. M. uitko men, dat de rijksveldwachter in dezen op last heeft gehandeld. (Tel.) HOOGE RAAD. Adv.-gen. bij den Hoogen Raad mr. Ort, concludeerde Vrijdag ter verwer ping van het cassatieberoep ingesteld tegen liet vonnis der Huagsche Recht bank in -d-e zaak va-n den oangeteeken- den brief, door de post aan een ver keerden persoon uitgereikt, weshalve de Staat door de Rechtbank was ver oordeeld om. aJs schadevergoeding aan den afzender den geldswaarddgen inhoud -te betalen. Adv.-gen. was met de rechtbank van oordeel dat verlies in art. 12 der Postwet in uitgebreiden zin moet worden opgevat, zo-oda-t daaronder valt ieder vermissen van een brief, elk niet te recht komen on verschillig wat de oorzaak is, ook al is zooals in casu, de oorzaak van het verlies liet uitreiken van den brief aan een ander dan de geadresseerde. Uitspraak 22 Maart a.s. DE BOND VAN (NED. ONDERWIJ ZERS CONTRA DE GEMEENTE ZANDVOORT. De Bond van N-ed. Onderwijzers nam van den oud-onderwijzer van Zandvoort, den heer De Braai, een vordering over, die deze 'heeft wegens niet uitbetaald salaris op de gemeen te Zandvoort em -eischt de soon nu bij den kantonrechter ite Haarlem van de gemeente. Vrijdag concludeerde mr. Rh. de Haan Hugemholtz tot ontzegging van dien eisch. Mr. Post occupeert voor den Bond OPLICHTING. De ex-deurwaarder, en zaakwaarne mer F. P., te Heerenveen, wegens op lichting veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf, (heeft tegen dit vonnis ap pèl aangeteekend. DOMINE EN DRUKKER. Den 23sten Augustus 1906 verscheen ten kantore der naamlooze vennoot schap 'Rredasdhe Boekhandel en Uit geversmaatschappij voorheen -Broese en Co. te Breda d-e ilueer J. C. V. Meisdhke, predikant te Raamsdonk, die informeerde naar den prijs van 1000 vr-agenboekjes 4e druk. van welk boekje de eerste druk was bewerkt te Utrecht en de twee latere drukken bij genoemde naaml. venn., die deze uit gave voor den 'heer M. in den handel bracht. Zonder dat op de schriftelijk ver strekte prijsopgave 'eene bestelling gevolgd was, verscheen eenige weken later een 4de druk, waarop vermeld stond 'als drukkerij N. V. Bredasche Boekhandel en Uitgevers-Mij. voor heen Broese Co. Bij het door de fir ma ingestelde onderzoek bleek nu, dftt de predikant deze boekjes had doen drukken op Tierie's drukkerij te 'a- Bosdh, en dat hij last had gegeven den naam der vennootschap erop te drukken. Gewezen op -het ongepaste der handeling, verklaarde de heer M. te goeder trouw te (hebben gehandeld, maar erkende later, dat hij zoo ge handeld (had-, omdat met den geleen den naam de verkoop van het boekje ten. Hij vindt het koud in de kamer, hij stookt de houtblokken op, maar zij verspreiden niet meea* warmte. Hij trekt zijn stoel er midden voor en zit voorover gebogen, de voeten te gen het haardijzer steunend' en c|o handen boven den gloed uitgestrekt en toch- rilt hij van koude. De schemering In dié kamer gaat in volslagen duisternis over. Ontstemd verwondert hij ziel), h.oe> liet toch komt, dat de tijd zoo langzaam voort- kruipt. Na- een poos hoort hij in zijn nabijheid een stern, die op gelijkma tig zachten toon spreekt, liet is een stem, die hij goed kent, ofschoon hij toch niet kan zeggen, wie het is. Hij ziet niet om, maar luistert slaperig. Zij spreekt van talk, hondierd vier en •negentig vaten talk moeten- allen m elkaar worden gezet. M-aa-r dat kan toch niét, zegt de klagende stem zeer opgewonden. Zi| kunnen toch niet in elkaar gezet wor den Het helpt -niet of hij zich a-1 in spant- Zie, ze rollen er allen weer uit (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5