Verschijnt dagelijks, behalve op Son- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. m ons heen" Me Jaargang, No. 7260 BONDRRDAG 14 FEBRUARI 1907 J! HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: pep DRIE maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement \»or Haarlem J Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) ]*30 j li! Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Ftanco per post door Nederland1.65 jT "TO50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. A-feonderlijke nummers0.02 H èr i. *- GMlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: uroote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Efrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis FaubourgMontmartre. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 14 FEBRUARI. •Brongébouw: Lohoff's bioscope, 8 u Vereeniging: Concert „Kunst door •Oefening", 8 uur. Schouwburg: „.Zaza" door Brond- geest-JBnsemble, 1\ uur. St. Bavo: Orgelbespeling, 2—3 uur. No. 480. Verbranding van Vuil In deaen tijd, nu op allerlei manier getracht wordt ons te doen loven in voor de gezondheid zoo gunstig moge lijke 'omstandigheden, kunnen we op merken, dat er op ihet stuk van ge meente reiniging daarvoor nog heel wat te doen va'lt. Daar is vooreerst het tonnenstelsel, eenvoudig maar on- friscih, daar is verder de gewoonte van 't overstorten -vanjasch en vuilnis uit -de bakken in den wagen, waardoor ons heel wat ongerechtigheid in mond en neus vliegt (gesloten bakken, die evenaJs de tonnen worden geruild 'zou den faeelwat practischer wezen) en daar is ■ten slotte de wij ze van behan deling van (het vuil op het terrein van de reiniging :zelf. De rommel uit hoeken en gaten van de stad bijeenvergaard, al dan niet dragende microben en bacillen die tot allerlei ziekte en ongemak aanleiding geven kunnen, wordt op het terrein aan den Haravengansweg zorgvuldig uitgeaocfit. Vier en twintig man hou den zich elfeen dag bezig met 't schei den van kaf en koren. Om maarniet te spreken van de faecale stoffen, waar van handelswaar wordt gemaakt in •soorten, compost eerste en tweede klasse, worden bovendien uit den ste- delijiken afval opgegrist puin, heele steenes, lompen, metalen, papier en ■wat al meer. Die artikelen worden zorgvuldig be waard en, zoodra zich de gelegenheid voordoet, verkocht. Ben deel van den dagelij fcsdlien afval der maatschappe- dijfee machine keert dus in die maat schappij terug. En bestaat daartegen misschien geen bezwaar ten opzichte •van metalen, puin of steenen, ieder begrijpt dait 'het hij lompen en papier •groot gevaar opleveren kan. Vooral in een gemeente als Haarlem, waar de desinfectie van huizen en goederen n'a een besmettelijke ziekte, zoo zij al wordt toegepast, volstrekt niet afdoen de heeften mag. De reiniging neemt alles aan, haalt alles op. Wat er in die todden en vodden schuilen kan, weet nie mand. Maar zoolang er in Haarlem .voortdurend roodvonk en vooral diph- ■flheritis 'heerscht, mag aian dezen han del in lompen en papier van ide ge- meentereiniging wed de noodlge aan dacht geschonken worden. Langzamerhand dringt dan ook het begrip door, dat alle afval, die de maatschappij dagelijks achter zich iaat, geheel dient te worden vernie tigd. En wel op de ©enige afdoende •manier,, die daarvoor bestaat, name lijk verbranding. In onzen Gemeente raad 3s 'indertijd dit punt terloops ter sprake gekomen. In de vergadering van 1905 kwam aan de orde een voor stel van iden heer Van de Kamp, tot regeling van den dienst, o.a. strek kende tot verplaatsing van de gemeen- tereioiiging. Dit werd ingetrokken, omdat B. 'en W. wel in dezelfde rich ting wensóhten te gaan, maar toen het oogenblik nog niet gunstig acht ten, onder anderen omdat met die ver plaatsing verschillende belangrijke vraagstukken in verband staan. De heer de BreukTvees daarbij op de proeven die in en buiten ons land zijn genomen om van 't vuilnis af te komen. „In Engelland", zei hij, „wordt alles verbrand, maar of dat hier zal gaan Is de vraag, daar ginds zooveel van dat vuilnis brandbare stoffen bevat. Althans te Hamburg ging het niet, wegens de andere samenstelling van 't vuilnis. Ook te Amsterdam is zoo danige proef mislukt.' Deze mededeeling klinkt verre van bemoedigend, maar sedert de wethou der van de .reiniging zoo sprak, heeft ■ïhen weer nieuwe ervaringen opge daan. 'i Is nu eenmaal in onzen tijd van uitvindingen zóó, dat wat van daag onbruikbaar scheen, morgen is verkregen en overmorgen als de na tuurlijkste zaak van de wereld 'alge meen wordt 'toegepast. In Dec. 1905 en Mei 1906 izijn aan den Arnhemsdhen gemeenteraad juist over dat verbran- dingsvraagstuk twee belangrijke rap porten uitgebracht. Het eerste was af komstig van de directeuren van ge meentewerken en gemeentereiniging en den electro-techmischen ingenieur •en handelde over een studiereis door Engeland, het tweede was een relaas van een reis naar Hamburg door den directeur d'er igemeentereiniging en een lid van de Commissie voor dien tak van dienst. De gegevens die 'zij bezaten, zijn dus van Jonger datum, dan die van den heer de Breuk en het is dus de moeite waard, eens ha te gaan wat hun oordeel is over een maatregel van hygiëne, die zonder ©enigen twijfel een zaak is van alge meen belang. De 'Commissie die de reis naar En geland deed, heeft het zidhzelf niet gemakkelijk gemaakt. Zij bezocht er een .aantal verbrandingsinrichtingen. De publieke opinie, die over dergelijke reisjes in den regel niet gesticht is, daar zij die, meest ten onrec'hte, voor pleiziertodhtjes houdt, zal dit bezwaar we'l niet hebben kunnen opperen tegen een 'tournée langs ieen reeks van vuil- nisverzamelingen. Naargeestiger uit stapje is wel haast niet denkbaar. In zestien steden werden de instal laties aldus bezocht, de bijzonderhe den daarvan zal ik den lezer bespa ren. Zij kunnen alleen bate eken is heb ben voor een gemeenteraad, die in de een of .andere richting een beslissing heeft 'te nemen. Toch is het vermel- dingswaard, dat de Commissie van de stad Warrington^ zegt, dat het vuil veel gelijkenis heeft met Arnhemsch vuil. Het algemeene bezwaar van den wethouder, dat in Engeland door meer brandbare stoffen (natuurlijk wordt vooral afval van steenkool be doeld) 'verbranding gemakkelijker is, verliest daardoor van zijn beteekenis Trouwens het doet ©r weinig toe, wat men verbranden wil Volgens de ervaring der Amhemsche Commissie brandt wel zoowat alles! „In vele ste den van Engeland," zegt zij, „bestaat nog de asQi-pit, d. i. een groote ge metselde bak, waarin allerlei huis houdelijk afval en ook heerstoffen worden gedeponeerd; wanneer zoo'n bak na kortoren of langoren tijd wordt •geledigd, heeft het vuil ongeveer de samenstelling en het aanzien van onze compost verkregen. Het zijn ook deze stoffen, die verbrand worden, wat wel is waar langzamer, .doch even volko men geschiedt als het dagelijks op gehaalde, versche vuil. Ook de afval van .groëntcnm.arkten, visohmarkben en .dait van de industrie wordt mede verbrand zonder eenig bezwaar Alléén het veegvuil van straten en wegen maakt in de meeste plaatsen een uit zondering; dit wordt nog v©el voor den landbouw gebruikt-. Dat dit vuil met verbrand wordt, moet evenwel niet gezocht worden in technische be zwaren; in sommige plaatsen worden zelfs rioolrnodder en de natte stoffen uit sepli c tanks (zelfreiniging) met het vuil vermengd en verbrand." Hoewel dus hieruit blijkt, dat in Engeland «lies in deze ovens ver brand wordt, zoodat er geen reden is om aan te nemen, dafTNederlandsch straatvuil weerbarstiger zou wezen, merken we tevens op, dat de Engel- schen, al bezitten ze don ook deze ver brandingsovens, todh hét ideaal van hygiènische voorzorgen nog niet heb ben bereikt. Het bestaan van den aschput, die niets 'anders is dan een klein compostfabriekje aan huis, kan zeker niet worden goedgekeurd en de verkoop van het veegvuil aan den landbouw getuigt niet van consequen tie. Zeer terecht m. i. zegt de Arnhem- sche 'Commissie er dan ook van>, dat het van de verbranding niet uitge zonderd behoorde te worden, omdat het voor de .gezondheid even schade lijk is .als ander afval. Het is niet minder curieus, dait som mige plaatsen zich ter wille van een klein voordeel, zooals Burnley en Fulharn, laten verleiden tot het sor- teeren van Lompen en metalen, waar bij dus de infectueus© stoffen weeT in de stad teruggevoerd en onder are menschen verspreid worden, geheel in Strijd met het beginsel der verbran ding. Branden zal (het Nederiandsche vuil zeker, zoo betoogt de 'Commissie, hoogstens misschien wat minder warmte geven, dan het 'EngelsChe, hoewel ook dat nog volstrekt niet be wezen is. In de inrichtingen van het vasteland, die den laatsten tijd ge sticht zijn, is bewezen, dat het ver brandingsproces niet meer door de qualiteit van het vuil beheers ebt wordt, wat toe te schrijven is aan de verbeterde techniek der ovens. Ner gens in Engeland, ook niet te Ham burg, Brussel, Zurich, of waar ook, heeft toevoeging van steenkool of co kes aan het vuil plaats om de ver branding te bevorderen. Dit is duidelijk en afdoend. Laat ik nu in 't kort, aangeven op welke wijze zulk een verbrandingsoven werkt dit voor een volgend artikel. J. C. P, Buitenlandsch Overzicht EEN MISLUKTE AANSLAG OP GRAAF WITTE. Maandagavond te elf uur werd te Petersburg in het huis van graaf Witte in 'de kachel van een der fea* .roers, die de dochter van den graaf vroeger bewoonde, maar die nu ledig staan, een belsche machine ont dekt. De houten kist, wiaairin de ma chine zich bevonld. was met- wit lin nen Overtrokken. De bom was gevuld met een zeer zwakke ontplofbare stof. Het vermoeden, dat de kist door den schoorsteen in de kadhel .was neerge laten wokdt te niet gedaan door het feit, dat (liet witte linnen, waarmede de kist was overtrokken, mi-et vuil was geworden. Dinsdag vonden schoor steenvegers in een anderen schoor steen een koord, dat. aan de politie werd toegezonden. Deze vond in de kachel van de kamer der dienstbode een tweede helsche machine van de zelfde constructie als die van Maan dag. Terwijl het uurwerk van deze laatste op 51/2 uur was gesteld, was het. uurwerk van de Dinsdag gevon den machine op 8 gezet, /ook vertoon de het linnen, waarmede deze ma chine, evenals de eerste, was over trokken geen Vlekken. LEVENSLANGE DWANGARBEID. D* doodstraf uitgesproken tegen de twee jonge vrouwen, die bij den aan slag op Stolypin's villa op 25 Aug. 1906 betrokken waren, is veranderd in levenslangen dwangarbeid. EEN LOOPER OVERVALLEN. Tien gewapende mannen hebben te Moskou den looper van een staats- slijterij overvallen, -die een som geldls naar de bank bracht. De roovers kre gen 51.000 roebels in handen, maar verloren bij de vervolging weer een •zak met 7000. Met de rest ontkwamen zij. EEN HUISZOEKING. Te Riga 'heeft de politie Zondag, geholpen door een sterke af deeling der Duitsc'he burgerwacht, een huis zoeking gedaan in het gebouw, waar een bal van de Wielrijdersclub plaats had. Er zijn een veertig personen aangehouden, waarbij twee officie ren. OPENING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT. De Koning, vergezeld van de Ko ningin, opende het P.amteanent met het gewone oude ceremonieel, in te genwoordigheid van den prins en de prinses van Wales. Gezeten op den troon, las de Koning de troonrede voor. Hij verklaarde met genoegen te kunnen mededeel en, dat de betrek kingen met de buitenlandsche mo gendheden van vriendsch appel ijken aard (zijn gebleven, hij herinnerde aan de aardbeving te Kingston, aan de daar geleden verliezen aan men- scbenlevens en herdacht met innige dankbaarheid de .sympathie, bewezen door het voilk der VereeuAgde Staten blijkende uit de spoedige hulp, die door de maritieme autoriteiten van da.t land was verleend. .Het eerste bezoek", zoo vervolgde hij, „van den Emir van Afghanistan aan Indië is voor mij en, naar ik vermoed ook voor den Elmir zelf, een -groote vol doening geweest, daar dit van groot belang ;s voor de bevordering van vriendschappelijke gevoelens, die nog gewichtiger zijn dan formeele ver dragen. Terwijl in Indië er naar wordt gestreefd de kracht en de een heid van de uitvoerende macht on verzwakt te laten, zoek ik tevens naar verbetering der middelen om den grondslag voor den vrede te verster ken, ten bate van een goed bestuur over de uitgebreide bevolking, die aun mijn hoede is toevertrouwd. „Eernstige quae sties, betrekking hebbende op ons parlementair stel sel, zijn ontstaan ten gevolge van ongelukkige geschillen tusschen de twee Kamers. Mijne ministers wijden hunne aandacht aan dit belangrijk onderwerp met het doel de moeilijk- Kleden op te lossen. ,ü'e aandacht van het parlement moet gevestigd blijven op maatrege len voor een verdere aansluiting van het Iersche volk onder verzekering van beheer over hun eigen zaken en door overigens het regteeringsstelsel te Verbeteren, wat de administratie ve en financieel© zaken betreft." Verder kondigde hij de indiening van een aantal onderwerpen aan, waaronder de oprichting van een Hof van hooger beroep in strafzaken, van een ontwerp tot regeling deft" werkuren in de mijnen en tot wijzi ging der patentwetten. HET ADRES VAN ANTWOORD. Bij de behandeling van het adres van antwoord1 was het Huis overvol. Sir Henry Campbell Bannerman zei- do, dat de quaestie van het geschil tussdhen de twee huizen het belang rijkste deel was van de redevoering des Konings. Hij zag ten volle den ernstigen aard in van de taak, aan welke de regeering te bekwamer tijd het Huis zou vragen zijn aandacht te wijden. De quaestie der betrekkin gen tusschen de beide huizen is er eene, die de regeering opwerpt en niet ©ene van de grondwet. „Wij moeten e'en Hoogerhuds 'hebben maar met herstel van de goede betrekkingen tusschen beide huizen, die ons in staat zullen stellen de wenschen van het volk in behoorlijke overeenstem ming uit te voeren". De tegenwoordi ge toestand achtte de minister schan delijk, gevaarlijk, demoraliseer end en het kwam hem voor, dat, wanneer het probleem ernstiger wordt, de op lossing niet gemakkelfijlter zal zijn dan ze thans schijnt, maar de quaes- tie moet in ieder geval opgelost wor den. (.Luide toejuichingen). Overgaande tot de Iersche quaestie stelde hij de vraag of ontkend kan worden, dat het Iersche volk het recht heeft zijn eigen zal:en te be handelen, zoolang deze niet in bot sing komen met die van Engeland en niets geschiedt, -waardoor aan de su prematie van het parlement tekort wordt gedaan. D.e heer John Redmond, Iersch na tionalist, verklaarde, dat niets staat 'zoude ®ijn zelfs maar betrekke lijk vrede en welvaart aan Ierland te brengen dan het toestaan van een .parlement met een aan dit lichaam verantwoordelijke uitvoerende macht. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. Verschillende Fransche bladen mel den, dat na de verwerping van Briand's jongste circulaire en het pachtcontract der kerk erg door den Paus, de bisschoppen zich tot hetVa- ticaan hebben gewend, met de vraag: of zij de reeds afgesloten contracten moeten 'handhaven of vernietigen. De Paus heeft hierop geantwoord, dat alle gesloten contracten ontbonden moeten worden. Want het verschil tusschen de bis schoppen ear de circulaire vanBriand is betrekkelijk gering maar opeen punt is het verschil zeer ingrijpend. De bisschoppen wilden, dat de kerk gebouwen zouden verhuurd worden aan den pastoor der gemeente, en dat bij diens aftreden de huur zou overgaan op zijn opvolger, mits diens benoeming cloor den bisschop was sollied. Dit stelt de erkenning van de bisschoppelijke 'hier archie op den voorgrond. Briand daarentegen acht deze be paling onwettig, maar wil toestaan, dat de huur wordt overgedragen aan een anderen pastoor, dan in het con tract genoemd wordt, mits diens naam onmiddellijk aan den burge meester wordt bekend gemaakt. Dit is de erkenning van het wereldlijk gezag door de kerk. I-Iet daardoor ontstane verschil is zoo ingrijpend, dat alle pogingen orn de beide partijen nader tot elkaar te brengen, op dit principieele verschil zijn afgestuitmaar de onderhande lingen worden nog voortgezet. UIT PERZIë. Naar luid van de berichten de buiteniandsclïe bladen, schijnt cemiige ontspanning te zijn gekomen in den dreigenden toestand te Tehe ran. De Sjah heeft n.l. op alle pun ten moeten toegeven. Maandagavond zond hij een Boodschap aan de Na- tionale Vergadering .waarin hij alle igejstelde eisdlien inwilligde. Trou wens, Ihet vuur was den vorst na aan de schenen gelégd. Een talrijke, vij- andiggezinde menigte had zich vóór het paleis verzamelden ware door den Sjah niet toegegeven, dan zou den allicht ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Maar de heerscher heeft zich maar in het onvermijdelij ke geschikt. Hij erkent formeel, dat Perzië een constitutioneele regeering zal krijgen, terwijl die Belgen Naus en Priem worden ontslagen. De ove rige vreemdelingen 'in staatsdienst blijven voorloopig hun betrekkingen behouden. Onmiddellijk nadat dit besluit aan de volksvertegenwoordiging was me degedeeld, werd naar Tabriz geseind, waar de bevolking in opstand was gekomen en zich had' meester ge maakt van het tuighuis en alle re- geerihgsgebouwen had gesloten. Men hoopt, dat het bericht uit Te heran nog bijtijds zal komen om uit breiding van den opstand te voor komen. EEN MIJNRAMP. Uit Badhmoet (provincie Jékateri- moslof) wordt van 12 Febr. gemeld ,.In de kolenmijnen Petromarieff s een brand uitgebroken, waarbij een groot aantal personen is omge koman. Veertig lijken zijn tot dusverre ge borgen. EEN SCHEEPSRAMP. Het stoomschip „Larchmont" van Providence naar New-York, zonk Maandagavond ten gevolge van aanvaring met een schoener in Blockeiland Sound dicht bij Rlhodes- eiland. De kapitein van de „Larchmont" verklaarde, dat er tusschen 150 en 200 personen aan boord waren^ van wélke er slechts 8 gered werden. Ve len iv noren dood op het dek of in de booten vóór zij de kust konden berei ken, de bemanning was 30 koppen sterk, van welke eenigen werden ge red. Eén later bericht meldt Vijf booten en vier vlotten, 19 ge redden en 11 lijken aan boord heb bende, slaagden er in Blockeiland te bereiken, na een vreeselij- keu strijd tegen /booge zeeën en hevi ge rukwinden. Stadsnieuw*) STUKKEN VAN DEN RAAD. Verhuren van een zaal. Bij besluit van 30 Mei 1906 werd aan J. M. Wentink, te Amsterdam, vergunning verleend om tot 15 Ja nuari dies Maandgs- en des Woeus- aagsavonds van 8 tot 10 uur twee lo kalen in den Doelen te gebruiken voor een te houden cursus ter oplei ding voor het examen tot verkorten dienstplicht. Door Wentink wordt thans ge vraagd, dié vergunning opnieuw te verteenen voor bet tijdvak van 1 Maart a.s. tot 15 Januari 1908. B. en W. hebben daar geen. be zwaar tegen, en stellen den Raad'voor ald.us te besluiten. Zooals (men weet, geldt onder de v ooiwaarden de hepalinv dat op elke 10 betalende leerlingen, 3 door B. en W". aan te vijzen jongelingen koste loos tot. het bijwonen moeten worden toegelateln. HAARLEMSCHE PERS. Dinsdagavond hebben de journalis ten hier ter stede vergaderd en beslo ten zic/h te hereenigen, zooda.t zij voortaan weder allen .te zamen zul len zijn in de vereeniging ,-de Haar- lemsche Pers". Verder werd in „de Haarl. Pers" het jaarverslag uitgebracht door den secretaris-penningmeester Dr. Ghr. F. Haje, wien bij mende van den voor zitter, den heer W. Klippers, dank werd gebracht voor zijn keurig ver slag. Voorts werd de heer W. F. Bee- remans tot bestuurslid gekozen in de plaats van den llieer L. Bochardt, die voor eene herkiezing niet meer in ■aanmerking wenschte te komen; en werd herkozen delheer J. Fabricius. Aanhouding. Dinsdagnamiddag te ruim 5 uur is door de politie aangehouden Jan D., oud 19 jaar, los werkman, wonende Koudenhorn. verdacht van diefstal van trossen druiven in een groenten- winkel in de Anfhoniestraat en het be dreigen met een mes van twee perso nen aan de BakenessergracM. Zijn arrestatie heeft plaats gehad in een bierhuis aan het Begijnhof, waarbij liij zich tegen politie krachtdadig heeft verzet, door den agent van po litie Zemel in de hand te bijten, te trappen en te slaan. Bovendien is in het bierhuis door de schermutseling verschillend glas werk gebroken, de toonbank omverge haald en eene ruit in de voordeur ver brijzeld. D. is iemand, die reeds meer malen ter zake van diefstal gevange nisstraf heeft ondergaan. Door een 5- tal agenten is bij naar (het Politiebu reau overgebracht. Hosanna. 't Was lem welgeslaagde uitvoering, die de Gereformeerde Zangvereeni- ging „Hosanna" Dinsdagavond inde Vereeniging gaf 't kan niet anders izegd worden. Een groot gedeelte van den avond was gewijd aan de uitvoering van het omvangrijke werk „Zion". Ook op ae vorige uitvoering werd dit stuk ten gehoore gebracht, maar de ver te lking van nu stond ver daarboven. Met glans werdén vele zeer moeilijke passages 'doorstaan, en liet geheel maakte een bijzonder gunstógen in denuk. Ook die baryton-solo was nu in goede handendo heer P. A. Rronk- hor.st, van Amsterdam, zong die ver dienstelijk. Behalve dat stuk zong liét koor nog enkele kleine nummertjes, liet zette ii} met Psalm 138, eindigde mét Psalm 150 en bracht bovendien ten gehoore eén koor uit Handel's Sam son", een koor uit Mendelssohn's „Lobgesang"", ,,Op 'het Water" van Raff en „Lied des vertrouwens" van Gade. Van dieze nummers kon ons het méést „Op het Water" bekoren. Deze mooie kleurrijke melodie van Raff is ooi: een dankbaar stuk, want bij een goede uitvoering is steeds succès ver zekerd. Ten slotte willen wij over hét koér opmerken, dat wij. dé tenorpartij de mrinst-sterkstie vinden, 'de ba,s-groep 's vrij goed en de dames-partij haast over-sterk. Versterking der beenen- partij zou zeker den zang nog verbe teren. Een woord van hulde mag niet ont houden worden aan den directeur, den beer J. Riphagen, die, hoewel zelf nog jong zijnde', deze vereeniging reeds zóó Ver beeft kunnen bren gen. Da barvton-solist zong na do pauze nog „Vrijheid" vam Hoi en „Het brei stertje" van Hutschenruyter. Hij hacl daarmede veöl succès, ook al was zijn stern wel wat te zacht, om de groote Vereeniigingszaal te vullen. Ook de beide andieire solisten (Haar lemmers) genoten luiden bijval, d« heer W. Jonker als violist, en de heer J Lultik als pianist. Belden, hoewel nog zeer jong, deden ziioh kennen als reeds vrij ver gevorderden in de mu- ziiekkennis. Elk speelde verdienstelijk twe© stukken de heer Jonker „Meditation" ran Gounod, en „FantaisLe" van Sin- galee, de heer Luttïk „Impromptu" vain Schubert en „Tarantelle", van Nicodé. De cere-voorzitter, Ds. R. Mulder, sloot de bijeenkomst, dié door den voorzitter ,dén béér W. Verschoor, ge* opend Was, met gebed, en het spreken va.n een woord van dank aan de zan gers. Aanbesteding. Dinsdagmiddag werd door den ar chitect J. B. Lassc-biuit albtiér aanbe steed Het. verplaatsen van de gebouwen van de IJsclub voor Haarlem en Om streken ran bef teimaiïn aan. den Zijl wég naar éen 'terrein aan dé Rléver- laan. Ingeschreven werd als volgt CoTrnélIiissen en Kr enger f 5200. Oom en v. Luiken f5385. L. G. L. IJzerman Lzn., Amsterdam, f4675. S. P. Kempes f5300. J. Smit VII f5892. P. Roozen f 7880. Mnilcs en De .Tone f5688. J Lagendijk f 5753. H. ,T Hazevoet f4936. Gebr. v. Gelder f5400. Kaub én Bierboom 4997. M. v. Ommeren f6919. H. Schornagel f 6560. J. H. Dorregeest ƒ4374. Hot laatste biljet als ongezegeld ter zijde gelegd. De inschrijvers, bij wien geen woon plaats i/s vermeld, wonen te Haar lem. Holl. Blöembollénkweekcrs Genootschap. In die te Haarlem gehouden 19de algameene vergadering van (hét Hol- landisch Bloennbollenkweekers Genoot schap is medegedeeld, dat bet. genoot schap thans 32 afdeelihgen telt, met 1328 lediep, terwijl de oprichting van eene afdeéling Naaldwijk wordt voor bereid. De actie in zake het afschaffen van het potgeld en het weigeren van toetallm, aüsmede bet. houden van veilingen volgens de nieuwe tarieven, is ook dit jaar met succes bekroond. Voor véle duizenden guldens is netto verkocht en het aantal veilingen van het genootschap is belangrijk ver meerderd. Do bureaux van advies der rechtsgeleerde consulenten te Haar lem en te Leiden, hebben zeer veel nut gesticht. Tot voorzitter is herkozen de heer W Th. Rodbard. U i t Oh' e t P o 1 i t/i -e r a p p o rt. Uit een stal aan de Berkenrode- steeg een rijwiel ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1