3 Telegrafiste. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN a Haarlem, 14 Febr. 1907. 1 De aandacht concentreerde zidh "he len in hoofdzaak op de Amerik. markt jvaardoor Ihet in de overige hoeken ilil en ongeanimeerd bleef. "Viain Staatsfondsen waren Russische fond- jen prijshoudend, de handed was even wel uiterst gering. Van de overige vaarden waren Brazilianen flauw en jamgeboden. De stemming voor deze vaarden is op de 'buiten!!, beurzen hans niet gunstig. Dominicanen vast, haar aan 'het slot aangeboden. Inde lokale afdeeJiinigem 'bleef het stil. In ïabaiksaand. waren de 'variaties ge ling, blijkbaar wordt een afwachten- je houding aangenomen in verband' net de a. s. taxatiën, want zoowel ioopers als verkoopers toonen zich eer gereserveerd. Petrol, aand. vast. roede koopera waren eer voor de Land. Koninklijke, de stemming voor jit Aandeel was heden hesMst gum- tig. In de overig e soorten ging niets an. Mijnwaarden flauw, met uifczon- jering' van Oost-Boraeo Aand., die jooger waren. De daling in Great Go- jar wordt in hoofdzaak aan manipu laties toegefcehré vieinAan 'hiet slot leef de tend enz dan ook gunstiger. Aan de Now-Yorksche beurs heersch- j gisteren een opgewekte stemming, [elke zich openbaarde in goede vraag bor bijna alle fondsen. Zooals veel- kop willige dagen i'n Wall Street geval is, schenen alle minder stige factoren plotseling verdwe en en dezelfde personen, die voor pi ge dagen geleden de toekomst Dg donker inzagen, waren thans ge bigd tot een ,meer optimistische be- jhouwing. Het kan niet ontkend lorden, dat in den aigeoneerien toe- land sedert de laatste dagen eenige prandering ten goede is gekomen. 1 de eerste plaats betreft dit devoor- jtzichten der geldmarktwerd de jirne geldmarkt der (vorige weken aar ten deel© vertrouwd, thans is pn van meening dat de monetaire aaestie wat althans de naaste toe- knst betreft, geen stoornis zal te- peg brengen nu door den maatregel (n den he_er Shaw oim 25.000.000 pond irtoiig 4^rObl. der Verg. Staten in koopen een aanzienlijk bedrag ter schikking der markt zal komen, orts hebben New-Yoirksche ban- ershuizen vrij belangrijke saldi in ro'pa te goed door het plaatsen van n groot deel van de onlangs gecre- rd-e spoorweg Notes en waar de po- ie in Lombard Street bij. uitstek aictotig blijft, zal eventueel© vraag New-York voor binnenl. rekening or goudonttrekking aan Londen daan wordien. Met 'betrekkp'ng tot nieuwe emissies, welke in de afge- ipen weken 'hebben- plaats gevon- i, is het niet van belang ontbloot ff te vermelden, dat een der meest saghebbende autoriteiten op finan- &1 gebied in Amerika onlangs als ue^meening uitsprak, dat thamis in 7b der kapitaalsbehoeften van spoorwegwezen is voorzien. Er teert dus nog 25 welke in den p van dit jaar te wachten zijn en wonder gerekend moet worden 25 1. poind sterling dér Atchison, een 1 der 100 mill, pond sterling ge- oriseerde aand. der Penns., voorts C'hes Ohio en wellicht de Erie, leder' geval is het geruststellend, verschillende voorname Mijen. de Hill en Van der Bilt systemen eenige kleinere als de South. Ry. da Kans. City South, zonder al te ote moeite er n'n geslaagd zijn ïw werkkapitaal te verkrijgen, tli"toe vooral de vraag voor Euro- iche rekening veel toe heeft bijge ven. Indien evenwel de oogst ook jaar wederom even groote eischen de diverse systemen als het vo- i jaar ste'lt, kan het nauwelijks lijven of een nieuw beroep op de markt, zal moeten gedaan wor- 'at nu liet verloop der markt op eren 'betreft, was zooals boven ts gezegd, het optimisme alge- n en wijzen de diverse soorten de geheele lijst niet onaanzien- s prijsverbeteringen aan. Speciaal r de zwaardere soorten als Unions laai. bestond goede vraag en blijft stemming speciaal voor eerstge- nde. waarden zeer gunstig. Van ichtcre soorten werden South. Ry. Rock Isl. gekocht, terwijl in de ïstr. afd. Steels gefavoriseerd ten. De rijzing in koperwaarden t aanhouden. Zoo bereikten Ana- las. ito welke Mij. de Amalg. Gop- Feuilleton vtïiaal op waarheid gegrond, door L. SALLINTIEN WEWER. ag. mij nu twee dingen. Is hier in' tabijheid een fatsoenlijk restau- waar wij samen kunnen eten, an ik daama nog naar een bank i, om er een som van vijftigdui- 1 roebels te deponeer en, die ik aitijd bij mij wil dragen. De banken zijn nu alle geslo- antwöordde Kettner, maar een restaurant is hier in de nabij- Dan zullen wij er dadelijk been- i, verklaarde Bertha, het restaurant nam Bertha da le de spijs- en wijnkaart in be en bestelde met de meest moge beslistheid. Men at en dronk ekend, en aan het slot ontbrak de champagne niet. en het tot afrekenen kwam, liet ha een zeer goed gevulde porte- le met geldswaarde zien, die zij ïn handt asch bij zich droeg. Ver per Co. 6b üer aand: heeft, een re- cordprijs op 300 Tegen het einde hadden winstneimingen plaats, waar door het slot een weinig beneden de hoogste koersen was. De Londensche markt opende vast, Ln hoofdzaak doordien aldaar een zekere feeling" bestond, dat de Bank 'heden het disconto wel eens zou kun nen verlagen. Toen men zich in dne verwachting teleurgesteld zag, liepen de Londensche koersen terug en werd' ook in onze Amerik. afd. de stem ming wat zwakker. Een gunstige ten- denz openbaarde zich voor Gulfwaar- den, waarvan de gewone Aand. voor buitenl. rekening gekocht werden. Van de overige soorten waren Eries gezocht op aanbevelingen van Lon- densclie zijde. De markt sloot iets loonier. Geld 5—51/4 EfünenlsnS DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. De Belgische bladen deelen thans mede, diat de Belgische afdeeling van de Ned er la® dsch-iBelgisdhe commis sie, die zich aal bezig houden met de bestudering van (liet vraagstuk op welk gebied een nauwere aaneenslui ting tussoben heide landen mogelijk is, definitief is samengesteld. Voorzatter .is de oud-minister Beer- naert, vice-president de heer Dupont, onder-voorzitter van den Belgischen Senaat, secretaris-generaal de lieer Eugène Baré, secretarissen de Iheeren Thomas Braun, De Aaedt, Léon Hen- nabicq en Pierre Olivier. Leden zijn de heer en: Braun, sena tor; Carton de Wiart, secretaris van de kamer; Corty, voorzitter van de kamers van koophandel te Antwer pen; Dallemagne, -afgevaardigde; De Lantsheere, afgevaardigde; Delbeke, afgevaardigde; Dervolder, mii'nister van staat; graaf d'Ursel, senator; Franck. afgevaardigde; Fredericq, hoogleer aar te Gent; Garnir, administrateur der S taatsspoorwegen; .Grein er, di recteur van de maatschappij Cocke- rill; Hellepuitte, afgevaardigde; Jan- son, idem; iMabille, idem; Picard, se nator; Renkin, afgevaardigde; Solv-ay industrieel, oud-senator; Van der Lin den, afgevaardigde; Vandervelde, id.; Ver(h.aegen, id.; Waroi'qué, idem en Wiener, senator. DE SCHOOLOPZIENER KETELAAR. Bij aanneming der benoeming tot arrondissements-scho olopzi ener te Hilversum aanvaardt het Tweede Ka merlid, de (heer Ketelaar, geen bezol digd staatsambt dat hem het lidmaat schap der Kamer met onderwerping aan een nieuwe verkiezing doet ver liezen. De ari:-scCioo 1 opzieners toch genie ten, hoven en behalve vergoeding voor reis- en verblijfkosten, alleen een toe lage uit \s Rijks kas en dus geen jaar wedde. DE ERFGOOIERSQUAESTIE. De zg. nieuwe partij besloot in een te Halversutm gehouden vergadering opnieuw een adres tot de Tweede Kar mer te nichten met Uiteenzetting Iharer grieven. CRITIEK. Harm had het van boerenknecht door ijveren vlijt tot zetbaer gebracht. Ilij beheer de nu ee® flinke boerea> plaats in het Noorden van onze pro vincie. Hij had: het heeil wat rukneir diam vroeger en het was alleszins ver klaarbaar, diat hij nu ook wel eens iets meter van do weréLd wilde zien. Hij' was wed een paar malen to Gro ningen geweest, maar dan voor za.- keai. Al lang had hij er over gedacht, ook eens, als de notaris en do dokter en de andere 'hoeren van het dorp, naar do coimedie in do stad te gaan. En dat groote plan, waarmede Harm reeds zoo lang rondliep, werd tot rijp heid, toon hij er op zekeren dag- den dokter over sprak. Deze toch zeide, dat iidj dien volgenden Donderdag toch naar Groningen moest en dat Harm dan mooi mee kon gaan, daar het des avonds juist comedie zou zijn. Dokter, die iets landers te dodnhad, zou hem dan na afloop dier voorstel ling in bet hotel opwachten. Harm vond dit opperbest en aanvaardde des Donderdags, to zijn beate plunje ge stoken, dié reis .naar Groningen. Hij slenterde eerst wat door de volgens liet rij zich dloar Kettner naar een der voornaamste hotels van Ber lijn brengen, waar de dames voor een langer verblijf haar intrek had den genomen. Gedurende het verblijf in het res taurant had mevrouw Kutow bijna altijd, het stilzwijgen bewaard en op de in het Russisch gedane vragen barer nicht slechts korte antwoorden gegeven. Bertha Wiegand daarente gen had aanhoudend en onvermoeid (het woord tot Kettner gericht en hem zoo onbewimpeld te kennen gegeven welk levendig belang zij to hem stel de, dat zelfs de droomerfgste wel had moeten bemerken, dat zij met geen ander doel te Berlijn was gekomen. Zij vertelde van het groote vermo gen, dat zij geërfd had, van een eigendom in de nabijheid van Mos kou, dat haar ten deel was gevallen in een woord, als Kettner geen gek was, behoefde hij maar toe te tasten. Toen hij tegen elf uur 's avonds van die dames afscheid nam en naar zijn woning terugkeerde, moest hij de in drukken van den arend bedaard na gaan. Zeer zeker had hij zich van Bertha Wiegand een geheel andere voorstelling gemaakt. Hij moest over de vergissing, die hij begaan had, zelf lachen. "Van het terughoudende, bescheiden meisje, zoo als hij zioh haar voor den geest haalde, bestond stad, zooals iemand, die voor zijn ple-izier uit is, en stond om half zeven al voor den. schouwburg te wachten, tot de dieuren1 open gingen. Toen ging Harm naar btanen, kocht een kaartje dn vond na lang zoeken, en veel vragen zijn plaats. Hij was de eerste. Maar het wachten viel hem niet lang. Er was zooveel te zien ear te bewonderen. Die mooie zaal, die groo te gaskroon, al dat fluwteel en vooral die grappige stoelen; daar vooraan, zonder zittingen. Langzaam vulde zich dé zaal. Eindelijk kwamen ook de .rneriekmoakers'zooals Harm ze noemdë. En die bliezen er lustig op los. Dat vond hü wel mooi. Hét tooneel stelde elen mooie kamer voor. Harm luisterdie denige minuten met groote aandacht. Toen stoend' hij plotseling op en Verliet in zich zelf pruttelend, de zaal, endon schouw burg. Hij ging rechtstreeks naar het ho tel, en vond daar den dokter. Deze was niet weinig verbaasd, Harm al weer te zien, en vroeg, of die comedie al uit was. Harm schudde het hoofd. En hij vértelde, dat ze eerst, wat muziek had den gemaakt en diat hij diat wel mooi gevonden had. Maar toen waren ze daar op het tooneel over familiezaken begonnen en daar hij aan zijn eigen familie genoeg ibad en zijn neus niet in andermans zaken wnflldte steken, was hij maar gau/w weggegaan. Als ze dat comedie noemden, don gaf hij er nog een comedie op .toe. Dokter had moeite zijn lachen te be dwingen. Met den laatste® trein ging Harm niet dokter weer naar huis. Harm heeft van nu af aan. rijn eigen huiselijke comedie" genoeg. („N. Gr. Cri.") ZITTINGDUUR. Een onzer lezers vraagt ons, of bij een tussaluentijdsche Kamerverkie zing de leden worden gekozen voor d'en nog onverrvulden duur van het vierjarig tijdperk, dan wel wederom voor vier jaren. Bedoeld wondt blijkbaar niet het geval, dat een enkele zetel openkomt, maar dat de geheele Kamer, tus- schentijds, door ontbinding aftreedt. In het eerste geval treedt het nieuw benoemd lid in de plaaits van zijn voorganger, enkeil gedurende het nog niet verloopen gedeelte van het vier jarig tijdvak der bestaande oude Kamer. •Na een ontbinding echter treedt een nieuwe Kamer op. Art. 73der Grondwet zegt uitdrukkelijk, dat het ontbindingshesluit tevens den last in houdt tot het verkiezen van „nieu- w e Kamers" binnen 40 dagen en tot het .samenkomen der „nieuw ver kozen Kamers" binnen 2 maanden. Wordt slechts één dei' Kamers ont bonden, dan geldt het eerste van haar alleen. Op zulk een „nieuwe" Tweede Ka mer is dan toepasselijk de bepaling van art. 85 der Grondwet„De leden der Tweede Kamer wordien geko zen voob' vier jaren. Zij treden tege lijk af en zijn dadelijk herkiesbaar". Voor de nieuwe Eerste Kamer ste'lt art. 91 de zlttingiduur der leden op 9 jaren, met aftreding van een derde om de drie jaren. Evenwel zal na een ontbinding de zitting duur slechts zeer zelden of nooit voor de leden der Tweede Ka mer de volle vier jaren en vooreen deel van die der Eerste de volle ne gen jaren kunnen zijn. Immers de ontbindingstijd zal' wed nimmer juist samenvallen met dien van de gewone vernieuwing, die door de Kieswet iis geregeld in verband mot het grond wettig voorschrift, volgens welk de nieuwe zitting der Staten-Generaal jaarlijks begint op .dien derden Dins dag in September. Gesteld, nog dJeze maand werd .d!e Tweede Kamer ont bonden, en oip 1 April kwam de nieu we Kamer bijeen, dan zouden werd aan de woorden „vier" jaren streng ivastgeihouidien de leden dier nieu we Kamer met April 1911 moeten af treden, dus uirdden in een gewoon zittingjaar, dat van September tot September duurt. Vandaar, dat de leden eener Ka mer., na een ontbinding midden in 'het gewone zitting-jaar gekozen, fei telijk slechts worden benoemd voor drie jaren en zoovele maanden als nog aan het ioopende zittingjaar, tot den derden Dinsdag in September, ontbreken. Anders zouden zij. weaxi de gewone verkiezingstijd toegepast, langer dan vier jaren' zitting heb ben, wat d'e Grondwet niet toelaat. Men kan dus zeggen, dat na een ontbinding, de reeds verloopen rit- tingtijd dei- oude Kamer gedurende 'het laatste zittingjaar, meetelt voor geen zweem Deze coquette en ge ëmancipeerde dame had niet de min ste overeenkomst met die Bertha aan bet telegraaftoestel, die zoo terug- houdend was als bet telegrafische ge sprekken betrof. Maar die blondine was schoon au zeer rijk. Wanneer Kettner er evenwel aan dacht, dat hij inderdaad, die dame zou trouwen, dan gevoelde 'hij werkelijk afkeerzijn toekomstige vrouw had hij zich dan toch anders voorgesteld. Toen hij naar bed ging, nam hi] met een zeker weemoedig gevoel van leedwezen afscheid van het beeld, dat in zijn gedachten tot nu toe als Bertha. Wiegand geleefd had. Maar de rijkdom der werkelijke Bertha Wiegand maakte toch geweldigen in druk op hem. Het vooruitzicht eens klaps een vermogend man te kunnen worden, laat immers niemand koud. De volgende dagen werd hij in een maalstroom van vermaken en zaken meegesleept. Juffrouw Bertha was van een levenskracht en voortvarend heid bezield, die hare omgeving noch zich zelve rust gunde. Nu eens had zij geldzaken met bankiers, dan weer moest zij rechtsgeleerden raadple gen, of zij wilde aan de eene of an dere uitspanning deelnemen, en Kett ner zag ceetn anderen uitweg dan ten minste aan de amusementen, vcor zoover rijn dienst het ma ar ver den zitiingtijd uer nieuwe Kamer om het viertal jaren vol te maken. (HWd.) PRINS CARNAVAL. Men schrijft uit 'Maastricht aan het Hhld.: Prins Carnaval heeft weer voor drie dagen zijn entrée in onze stad gedaan. Om 12 uur .Zondagmiddag is door MormuT kanongebulder het carnaval ingeluid. Wel waren reeds dagen van te voren gecostumeerde bals gegeven door verschillende vereenigingen, als: Kunst en Verinaak", de 50 Keige- leers"; maar gemaskerde bals rijn er alleen gedurende die driedaagsdhe heerschappij, 't Is een abnormale tijd: de fabrieken staan stil, de scholen heb ben ivacantie, de meiden ihebben hare vrije dagen, ja de bureaux van stede lijke en provinciale regeering zijn ge sloten. Alleen de winkels zijn open en do herbergiers, banketbakkers, kap pers en winkels, waar maskerade- attributen te krijgen zijn, doen goede zaken. 'Het wordt hier in die dagen geen nacht. Tal van gemaskerden bewegen rich langs de straten; overdag zijn dit voor het meerendeel kinderen. En 't is een aardigheid te zien, hoe 'hier 2 da metjes in directoire toilet, ginds twee ecMHollandsche keukenmeisjes lustig aan het keuvelen zijn met Mephisto en dame Marthe, een paar Volen- Clowns 'zijn er legio en midden in de dammer hoertjes en boerinnetjes, drukte zagen we er wel aneer dan 50 een rondedans om de straten doen. Als naar gewoonte verschijnt er oen aantal Carnavals-couranten, welke gretig gekocht worden. Ze zijn, hoe wei minder .geestig dan vroeger, niet zoo persoonlijk Iqn doen niet mleer menigeen met angstigen blik .die bla den inzien, In alle localiteiten, en die zijn er legio, zijn bals, welke druk be zocht zijn. Zelfs de „Maastrichter Staar", heeft rijn nieuw feestgebouw voor Öe hals ingericht en dit heeft veie bezoekers gelokt. 'Muziekuitvoe ring door de stedelijke muziekschool op het Vrijthof, puff-etrkespartijen voor de heeren en weffelkes dito voor de dames, dienen alle ter opluistering van het feest. „Gekheid rnè neet boeten de sdhraom", <dit is liet geweest, want de politie had: niets te doen. De Bossche correspondent schrijft: Tot slot van de thans weer tot het verleden behoorende carnavalsfeesten kan worden meegedeeld, dat Drins Carnaval vóór zijn vertrek nog als be wijzen van rijn vorstelijke gunst aan Ide voormannen van Oeteidonk onder scheidingen heeft verleend. Z. K. H. heeft den vooTzitter van de „Oetel- doniksdhe Club" verhieven tot „Officier in de huisorde van den Gruunen Kik kert en den Lachenden Kater met do Zwaarden", den secretaris-generaal is de „Orde van Verdienste van het Rek- suim" verleend; aan den ontwerper van den vorstelijken praalwagen is het „Grootkruis Sn de St. Lucas-Orde met de driedubbele gouwe contrebas ken" en aan dien be- en verzorger der muzikale uitvoeringen der club, de „Ridderorde van Orpheus den Ouwe met de driedubbele gouw econtrebas in diamanten" ten deel gevallen. Edu- ard Huf, te Amsterdam en... Smyrna ■is benoemd tot Hofleverancier met ver gunning liet wapen van Z. K. H. te voeren; tevens zal de heer Huf voor taan heeten: „Ridder van verdienste in de Orde van Mdejidjé Muette de Porte-Rico". De heer Huf, die tot (hen behoorde dae den prins hulde brach ten, stelde een kameel voor den op tocht beschikbaar, welk nummer de clou van dien stoet vormde. IETS VERMAKELIJKS UIT ONS POSTWEZEN. Dé heer S. W'artena, te Hallum, sol vrij ft aan do „Leeuw. Ct." biet vol gende merkwaardige geval Sinds den tijd dat tik, tea- verpoo- zing van mijnen arbeid, in mijne een zaamheid alleen eenige af wisseling in hchte lectuur kan vinden, ben iko.a. geabonneerd op het Geïllustreerd Weekblad „De Prins". Tot mijne verba-zing ontving ik het blad gefrankeerd met anderhalve cent. Niet om do knikkers, maar om het porlooMe. deel te nemen en in en bui ten de stad hun geleider te zijn. Juf frouw Bertha overlaadde den „lieven collega", zooals zij Kettner hardnek kig bleef noemen, met vriendschaps- bewijizen. Maar hoe opdringender rij werd, des te meer voelde Kettner zich afgestooten in weerwil van don rijkdom, die hem toelachte. Juffrouw Benöha 'had ook zorgen, en wel zooals het h-eette over een proces, dat zij met de erfenis der t-ante had overgenomen. Zooals zij voorigaf, was dit proces de kwelling van haar leven en voorloopig was het haar ernstigste taak liet tenein- lü te brengen. Zij verklaarde niet eer der te zullen trouwen vóot dat dit proces beslist was. Zij liet ook doox- schameren, dat het daarbij een som van ongeveeff driemaal honderddui zend roebels betrof, dus pen vermo gen van meer dan een half mdJlioen mark, zelfs wanneer men den roebel volgons dien Duitschen koers bere kende. Qp zekeren avond, toen zij met Kett ner in een afzonderlijk lokaal van een elegant restaurant zat, schoof zij dicht bij den „lieven collega", leg de haar hand op zijn arm en zajg hem doordringend aan. Weet gij wel, Max, zeide rij ver trouwelijk, dat hét lot blijkbaar wH, dat wij voor elkander bestemd zijn spel schreef ik aan den uitgever, dat dit abuis was, en naar ik merkte abuis van langen'tijd. Ge kunt zoo schreef ilc hem met I ct. fran- keering volstaan en verwees hem naar do desbetreffende bepalingen in de Post- en Telegraofgids" bl. 15 en bl 17. De uitgever schreef mij, dat liij rich, na ontvangst van mijn. schrijven onmiddellijk tot het postkantoor (let wel het postkantoor teAmster dam had gewend en dat hem daar was gezegd, dat het anderhalve cent moest zijn, omdat er een feuilleton (in het Bijvoegsel) was in ©enen an deren vorm. Ik stond kortweg verbaasd over zoo veel naïveteit van het postkantoor te Amsterdam. Kan men daar niet lezern lezen nog wiel in eigen vakschrift? Wat drommel dacht ik ze heb ben daar dn Nederlands hoofdstad ongelijk 1 Maar zou ik. PlatteJand- scho-Menniste Dominee het beter we ten dan de rijksambtenaren aan het postkantoor van de eerste en grootste stad des lands? En als ik nooit vreojger een rijks ambtenaar (laat ons zeggen b.v. bij de belastingen) wed eens met de wet in de hand van vergissing had over tuigd of 'door tooogere autoriteiten had doen overtuigen, dik ware misschien voor de uitspraak van Amsterdam's postkantoor uit den weg gegaan. Maar nu Ligt dat eenmaal niet in mijne natuur, en ik ben een beetje brutaal uitgevallen als ik weet gelijk te hebben., nu had ik ervaring op dat terrein, enilc had toch' den ..Post en. Telegraaf gids" voor mij Ik schreef terug, dat Amsterdam's postkantoor dwaalde -en dat zelfs die anderhalve cent belachelijk was. Als men to hot uoVelListische bijvoegsel van „De Prins" geen bijvoegsel zag in 'don ziin van bl. 17, dam, moest het port booger zijn, als vallende onder do rubriek „gedrukte stukken", zoo 't wèl een bijvoegsel was, dan kaai het nooit booger zijn dan één cent, omdat1 „Do Prins" beneden de 150 gram hleef. Met andere woorden, „compli ment van mij, en dat een Plattelond- schie-Menniste Dominee beweerde het beter te vreten dan het postkantoor te Amsterdam". Dit schrijven had' ten gevolge, dat do- uitgever zich wenddé tot dien di- recteur-generaal der pasterijeai en 't bleek, dat Amsterdam ongelijk bod. Verleden Zaterdag kwam „De Prins" voor 't eefrst met één cent gefrankeerd en daarna een schrijven van dén uit gever met dankbetuiging aan mijn adres. 'OP STRAND GEDREVEN. Even ten westen van ihet badhus op Ameland zit het sleepbootje hoog en droog op het sfaiand. 'Hét moet er op. gedreven 'zijn; „geworpen" toch bij zulk weer en kalme zee kan moeilijk gezegd worden. Het sleepbootje is af komstig van Kuxihafen op reis naar Amsterdam, vanwaar het verder zou worden gebracht naar eene Zuid-Ame- riakansdhe haven. (L. Ct.) ONZEDELIJKE HANDELINGEN. Dinsdag ig te Winschoten gevanke lijk binnen gebracht de 51-jarige brug wachter Harm. M., van Wildervank, verdacht van onzedelijke handelin gen, gepleegd in zijne woning met meisjes. Beklaagde heeft bekend. HONDERDJARIG BESTAAN VAN ASSEN. In de Donderdagavond gehouden vergadering der commissie voor de viering van het 100-jarig bestaan van Aissen .als (zelfstandige gemeente werd medegedeeld, (dat tot dusver een be drag van f 20.500 is toegezegd. Een tweedaagsch feest zal worden gevierd Een programma werd vastgesteld, be houdens goedkeuring van H. M. de Koningin, ingeval van Hoogstderzel- ver komst bij die gelegenheid daar ter stede. ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen greep te Hooger- iieide een ernstig ongeluk plaats. De metselaar F. S. op (het dak van een der hijgebouwen van het Philomena- gestiicht geklommen viel daar af, een val makende van circa 10 M. Onderweg aan een boomtak haken de, welke afbrak, werd daardoor de krocht van den ml misschien wel ver minderd, anders had S. er ongetwij feld aanstonds het leven bij ingescho ten. Thans is zijn toestand wel zor gelijk maar alle hoop op bëhoud is niet uitgesloten. S .is tot heden niet Kettner zweeg verlegen en Bertha scheen dit als een toestemming te beschouwen. Een oogenhlik legde zij haar hoofd teeder tegen zijn schou der en fluisterde Het Ls zonderling hoe wij weken lang door het noodlot genoodzaakt werden tegen ons belang etn ons ge luk te werken, zonder dat wij het vermoedden. Dat begrijp ilc niet duidelijk, antwoordde Kettner, wien de toestand onbehaaglijk werd. Herinnert ge u bet lange cijfer schrift-telegram, dat. ik u uit Moskou aan den Russischen koopman te Ber lijn opgaf Zeker. Zulke telegrammen komen nu nog met geregelde tuasdbenpoo- zen, gewoonlijk om de drie dagen. Wed, IVat zegt gij er dan van, als ik u vertel, dat het in die tele grammen over mijne erfenis gaat? Denk eens, Max, ik zelve werd de me deplichtige van d;e schurken, die zich een gedeelte van het aanzienlijk for tuin mijner tante wilden toeeigenen en het nu mij en mijn toekomstigen echtgenoot onth(audlen. Had ik er maar eenig vermoeden van gehad, en maar een enkel maal een copie van een daer cijfertelegrammen genomen! Wel is waar, ik had ze toch niet kun nen lezen en waarschijnlijk, nietkun- vervoerd kunnen worden en wordt bij de eerw. zuisters verpleegd. (D. v. N. B.) Men meldt uit EnscJtedé Woensdag geraakte het één-jarig dochtertje van het echtpaar B., dal door de moeder to een kinderstoel was geplaatst, waarin een test mot vuur stond, in brand. Het is aan dé bekomen brandwonden overleden. DIEFSTAL? Woensdag trachtte een bedelaar aan den Stationsweg, te Epe, bij en kele inwoners geld in te zamelen. De politie kon zich met deze. handelwijs minder goed vereenigen en nam hem in verzekerde bewaring terwijl zij tevens eens naging of zich in 's mWn zakken soms eenige ongerechtigheid bevond. En riet, daar kwam uit een binnenzak een spiksplinternieuw vest te voorschijn, nog voorzien van het kaartje, waarop de maat stond ver meld. De .man beweerde natuurlijk dit kleediingstuk „gevonden" te hebben, maar waar dit heuglijk feit voor heffn plaats vond, ziet dat wist hij niet meer. Gelukkig, dat de politie meer van de zaak meende te begrijpen, en den man eens meenam naar Apeldoorn, om daar in verschillende confectiema gazijnen de plaats van herkomst op te sporen. (Te!.) LIJK OPGEHAALD. Uit de Singelgracht nabij de Ferdi nand Bolstraat te Amsterdam werd opgehaald het lijk van een onbekend man van het navolgende signalement: leeftijd naar gis 30 a 35 jaar, lang oh- geveer 1.70 Meter, breedgeschouderd, blozend gelaat, donker kort (haar, kleine bakkebaardjes, donker bruin kneveltje, donkere oogen, groote op ren, gave tanden, gekleed in versle ten zwart cheviot vest donker blauwe dito broek, donker grijs gestreept flanellen sporthemd, zwart dasje, on dergoed ongemerkt, zware lederen riem met ijzeren gesp, zwart lederen knipschoenen, zonder jas. Op het lijk werd niets gevonden waaruit de iden titeit kan worden afgeleid. De commissaris van politie in de 5e sectie, bureau Ferdinand Bolstraat 8, verzoekt hen die omtrent dit lijk In lichtingen kunnen verstrekken, zich schriftelijk of persoonlijk tot hem te willen wenden. PERS-OVERZICHT DE CRISIS EN HARE OPLOSSING. Nu het feit van de -aftreding der Mi nisters er eenmaoT is, houden de meeste bladen zich bezig met het zoe ken naar een oploséing. Enkele bladen vinden in den toe stand van Ihet oogenbllk gelegenheid om nog eens fel tegen het démissio- naire Kabinet te keer te gaan. Zoo „de Standaard"T7«lie in de ont slag-aanvrage enkel tactiek ziet. Van tweeën één, zegt het blad. Of deze aanvraag om ontslag is slechts een even uit den zadel wip pen, om steaks weer op te stijgen, en dan vaster in het zaal te zitten. Of wel, deze aanvrage om ontslag vindt haar grond-motief in de onvaste positie, w-aarin het Kabinet zich reeds lang bevond, en die er door de Ledd- sdhe verkiezing en door het Rapport van de Grondwetsherziening niet be ter op werd. In het eerste geval hebben we niet met een crisis, maar met een tacti sche manoeuvre te doen. In het tweede daarentegen inet oen falale nawerking van het stembus- kabaai in 1905, en van de inconstltuti- oneele oplossing^ die ln Juli-Augustus 1905 aan de toenmalige crisis is ge geven. Zonder die crisis -zouden we nu reeds 'een heel eind ver met de sociale hervormingen zijn opgeschoten. Toen schoof men er het blanco voor. En nu weer de militaire kwestie. Is -het dan te veel gezegd, dat we niet meer naar (het moeras op weg zijn, maar er reeds tot over -de knieën in ritten?" Ook ,;het Centrum" denkt aan een mogelijke terugkeer van het Mina ste nen ontcijferen. Maar nu, nu heb ik den sleutel. Max, mijin advocaat te Moskou zond mij gisteren den sleu tel, en nu is het er om te doen, een paar van die telegrammen op te vangen. Kottncv' zag er bij die opheldering niet weinig verbluft uit. Maar Ber tha liet hem geen tijd tot nadenken. Zij stak hem de hand toe, met een stem trillende van zenuwachtigheid, er bij voegende Max.. 'liet beslissende woord tus soben ons ls nog niet gesproken, maar elk van -ons voelt wel, wat de ander voor hem heteekent. Wij be- hooren bij elkaar, het lot heeft ons voor elkander bestemd. Ik weet, dat gij mij bemint, Max, en met verbor gen tranen en verlangen, nog ivoor ik u gerien had, heb ik u lief gekre gen. Kettner was volkom-en overrom peld. Werktuigelijk legde hij zijn hand in die dor bekoorlijke blondine. Zijne tegenwoordigheid van geest was niet opgewassen tegen dezen toestand. Het scheen hem onmogelijk liaar ronduit te zeggen gij vergist u, niet tegenstaande uw rijkdom bemin ik u niet (Wordt vervoftgd)

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5