OOLSAARDI 5t PROOI, J. VAN WIJK, St. Jansstraat 64 V. H. fa TMOUPIN G. P. J. BECCARI, IIABLEM-LEIDEI Koopt geen oude Naaimachines Prima kwaliteit Anthraciei. Bruinkolen Briketten. Grafmonumenten voorradig Koloniën J|uakerOat&_ Rechtszaken Gemengd Nieuws VEBZEKEBÏ Ie Nederlanden m i84s Commissionairs in Effecten. bij de Groote Markt. Stoom-ïimmer- en Kistenfabriek. J. GEIJLVOET. Doelstraat 33. iijke om ihet bederf v.an den toestand zonder radicaal middel te tempexen anderzijds, werden geringgeschat of voorbij gezien, (hét hraciht over het vaderland deze raimp, welke zoo krachtig moet bijdragen tot een min achten van het parlementaire stelsel. Daar ós maar één oplossing moge lijk... H. M. weigere het aangeboden ontslag en het Ministerie keere terug op zijn besluit, laanvaarde de porte feuille opnieuw, maar dan als. een ministerie ad hoe, om anet den mees ten spoed de grondwetsherziening tot stand te brengen, nu reeds anderhalf jaar besproken, benapporteerd en in gedachte voorbereid. Grondwetsher ziening.. zoo ails wij haar in 1905 heb ben gevraagd. Waarlijk in drie, vier maanden tij'ds kan, bij ernstig en wil deze arbeid worden voltooid en mmnkjr wals ieem tijdstip gunstiger om (hem tot een goed eind te brengen dan nu, wijl de zuc'ht om uit Ihet rnoe- ra4" te komen bij elk nadenkend staatsburger sterker moet zijn dan ooit. Alleen op zulk een vootwaarde kan o. d. het Ministerie-De Meeéter zich bereid betoonen nog een poos aan te blijven, daar het tegenover Staal zui ver staat, wijl heit een poging zal doen, om ten spoedigste langs den eenig mogelijken, d. i. den rechten weg, een einduitspraak van het Ne- derlandsche volk te verkrijgen ten op- ai dh te van de democratische legerpo- iitiek, een uitspraak die bij het zoo algemeen veroordeeld bestaand kies stelsel en de ononthindbaaiheiid der Prov. Staten niiieit te vernemen is. Zulk een oplossing moet, meenen wij, ook in den geest van het „Handels blad" wezen, dat reeds tevreden zou zijn, als de kiezers voor de Twieede Kamer nog eeais naar hun inzicht ge vraagd werden. Ook het „Vaderland" heeft een Lang artikel tegen de Eerste Kamer, waarin het deze kenschetst als een rem van iden vooruitgang. Aan het slot van zijne beschouwingen schrijft het blad: Nu kan ihet wel zijn, dat er reeds berouw komt over zoo onverantwoor delijke wijze van handelen, maar daardoor is het kwaad niet hersteld. Er is slechts één lichtpunt. Onwil lens heeft de Eerste Kamer door haar •roekelooze daad onder het volk nog meer propaganda gemaakt voor de mocratische legeihervoTming.Al wordt ook deze crisis ten slotte beëindigd door aftreding van dit Ministerie, daarmede is 't hervormingsplan niet van de baan. Aan die kiezers blij it toch de einduitspraak. Hoe die einduit spraak .zal zijn achten wij niet twij felachtig. De ,,Prov. Gron. Courant" acht het optreden van een rechtsch kabinet constitutioneel, omdat (de rechterzijde het Ministerie omverwierp. Wil zij niet, dan een Kiabnet van zaken, inaar geen ontbinding der Tweede Kamer, Want, zegt het blad, omstandigheden waaronder de verwerping der begroo ting van oorlog in de eerste en hare aanneming tin de tweede kamer Is geschied, maken het bij uitstek moei lijk den strijd waarom het -hier gaat •aan de kiezeTs ter beslechting voor te leggen, nog daargelaten dat niemand Ihet in de1 macht (heeft om, .als eens de geesten zijn opgeroepen, de strijdleus aan de stembus te beperken of binnen een bepaalde grens te houden. Waar bij dan nog komt, dat hot recht van ontbinding een uiterste redmiddel *is, diat niet behoort te ontaarden in een regelmatig referendum over bepaalde kwesties en wetsvoorstellen en dat in elk geval niet behoort in aanmerking te koenen als het ver van waarschijn lijk is dat de toepassing tot eerne stel lige uitkomst zal leiden en deze door het oefenen van eenig geduld te ver-* krijgen is. „De Nieuwe Arnhemsdhe Courant" acht thans de omstandigheden voor het samenstellen van een zaken-Kabi net uit personen van verschillende richtingen vooral niet gunstiger dan na de verkiezing van 1905. Zij schrijft: Van Rechts, dat zich, behoudens en kele uitzondering, als idoelwit heeft gesteld, de verovering van .het regee- iringskasteel, kan men op weinig me dewerking en nog geringer steun re kenen. En of alle Linksdhe groepen beréó-d zullen zijn te vergeten, aan wie dit Kabinet zijn val heeft te wij ten, om 'hunne medewerking en steun te schenken aan de bedoelde comtoina- matie, staat eveneens te bezien, 't Is waar, ook de groep van Vrije Libe ralen in de Tweede Kamer, onder lei ding van mr. Tydeman, heeft èn den Minister van Oorlog èn het Kabinet eerlijk en trouw gesteund. Maar het waren toch hare organen, die den strijd aanbonden en leidden; het was een geestverwant, mr. van Houten, 'die de coup de grace toebracht. Dit zal niet terstond vergeten kunnen Worden, vooral niet wanneer die com binatie van „gematigde partijen" te vens beteekent, het verlaten van de door het Kabinet-De Meester gevolgde richting. ROOVERS IN OOST-GOA. Den 15den Januari zijn met den gouvern ementsstoomer „Dog" twee brigades maréchaussée, onder com mando van den onderluitenant Schou ten naar Balangnipa vertrokken, om van daar verder ,bet Westen in te gaan. In Pao en omstreken zijn sedert eenigen tijd rooverbenden gesigna leerd. welke die buurten onveilif ma ken. Het roofwezen .is een ingekanker de kwaal op Celebes, waaraan een eind moet gemaakt worden. In stre ken, waar garnizoenen gevestigd zijn zal dat gemakkelijk vallen, doch daar waar militaire bezettingen voor het overige niet noodig zijn, hebben de benden vrij spel. Het is te hopen, zoo zegt de .Makassaar", dat de bevol king inziet, dat het geven van nauw keurige inlichtingen omtrent de ver blijfplaats der maraudeurs haar spoedig zal bevrijden van de plaag, dóe oorzaak was dat dit schoone deel van Celebes zich niet heeft kunnen ontwikkelen. BANDJIR-SCHADE. In Koedoes heeft de schade, door die bandjirs veroorzaakt, f30.000 be dragen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cent per regel. is niet alleen zeer voordeelig f in het gebruikdoch onderscheidt zich bovendien van alle andere haverpreparaten door betere kwa- j L liteit, reinheid en heerlijken j smaak. Alleen in pakken. INGEZONDEN MEDEDBELTNGEN k 30 Cent ger ragel. EEN MERKWAARDIG GEVAL TE AMSTERDAM. Wij publóceeren het volgende geval omdat wij denken, dat Ihet Voor vele personen te Haarlem, die aan dezelf de kwaal lijden, van belang kan zijn. Mejuffrouw J. Kaptijn, Lindegracht 154 te Amsterdam, -meldt ons: Ik ben zeer gelukkig met Foster's Rugpijn Nieren Pillen kennis ge maakt te ih-ebbeai, want deze pillen hebben mij van mijn nierziekte gene zen, waaraan dk reeds achttien jaren had geleden. Ik had deze ziekte uit een bevalling gelhoud'en, want na dien tijd had -ik verschrikkelijk aan pijn in de lendenen en in den rug te lijden. Ik (had zeer veel last van be nauwdheden en idoorloopend zware hoofdpijn gepaard met duizelingen. Het -eten verteerde moeilijk en imijn eetlust was zeer gering geworden. Ik sliep ellendig, want dikwijls kon ik geen oog idicht doen, zoo had ik van de pijn te lijden. De urine had een onnatuurlijke kleur, wals dik en liet -meestal bezinksel pa. Al deze ellende maakte imij zeer droefgeestig, want de dokter zeide, dat er niet veel aan mijn kwaal te doen was. Foster's Rugpijn Nieren 'Pillen hebben echter dit gezegde gelogenstraft, want reeds bij de eerste doos gevoelde ik mij veel beter. En boewei het ongelooflijk schijnt, ben ik na (het gebruik van een paar doosjes to'taai van ia! mijn pij nen verlost. Ik wieet niet waar ik ben, nu ik na een lijden van ladhttien j aren mij weer gezond en opgewekt gevoel. U kunt van dit bericht gerust gebruik maken, want ik weet zeker, dat ande re nierlijders 'hiermede (hun voordeel kunnen doen. Ik ond-ergeteekendlei verklaar, dat het bovenstaande waar is machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. WENK AAN KOOPERS. Foster's Rugpijin Nieren Pillen worden (niet los verkocht, enkel in doozen, waar op de naam van het geneesmiddel vol uit Voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede iietbben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de (hëeren J. van .Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göppinger, -Groote Houtstraat 147a, -en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in de zaak van den 42-jarigen koopman uit Hil versum, die een maand-abonnement 2e kl. op naam van zijn broeder aan de H. IJ. S. M. aanviroeg, het abon- nementsbewijs met den naam van zijn broeder teekende en daarvan ge bruik maakte. Het O. M. had 6-maan den gevangenisstraf geëischt. Bekl. werd door de Rechtbank ont slagen van rechtsvervolging ten op zichte van de handteekenm-g, die hij plaatste op de abonnementskaart, daar die handteekeni-ng slechts als een contróle-h an-dteekentng was te beschouwen, maar schuldig verklaard ter zake van de valschheid ia ge schrifte gepleegd met de abonne- ment-suanvraag. Den bekl. werden twee maanden gevangenisstraf opgelegd. EEDSWEIGERING. De vorige week weigerde, opgrond van geloofsovertuiging, voor de Mid- delburgsche Rechtbank een getuige den eed af te leggen. Hij werd toen in gijzeling gesteld en de zaak ge schorst. Thans legde hij den eed af en werd in vrijheid gestéld. DE EED-QUAESTIE. Ds. Seven ster, Ned. Hervormd pre dikant te He éren veen, die onlaags als getuige voor de Rechtbank aldaar weigerde den eed af te leggen, maar -later op -raad van andoren daarin toch bewilligde, heeft thans in een uitvoerig artikel in de Drachtster Courant" de redenen medegedeeld, welke hem tot die beide handelingen noopten. Die rekenen komen in het kort hierop neer Zijn eerste indruk, toen hem door menschen en in naam van eeae men- schelijke wet gevraagd werd den naam van God aan te roepen alvo rens zijn getuigenis af te leggen, was, dat hij ziehzelven de vraag stelde of dan iemand het recht had te meenen, dat hij zonder die aanroeping de waarheid niet zou zeggen, en hij be antwoordde -die vraag ontkennend. En toen anderen hem inlichtten, dat deze handeling hoofdzakelijk ge schiedde met liet oog op menschen voor wie zulk eenie aanroeping van Gods naam wèl noodig was om hen tot waarheidspreken te brengen, kreeg hij den indruk, dat die eeds formule dan in zijn geval een zin ledige vorm zou zijn, waartoe hij Gods naam niet wilde gebruiken. Vandaar zijne weigering om dien eed af te leggen. Dat hij dit- niettemin later toch deed, verklaart hij ongeveer aldus Een gesprek met een zijner vrienden had hem doen inzien, dat hij door het stellen van zijne eerste beden king, toegegeven had aan eene hoog moedige dwaling, en dat de moo se lie li jke rechter evengoed van hem als van ieder ander die opzettelijke aanroeping mocht verlangen. Alzoo liet kleed der nederigheid aantrek kend, en doende wat van hem ver langd was, blijft 'hij echter van mee- n-ing, dat hij liever Gods hulp inroept in de binnenkamer dan in het open baar, en liever overal elders dan op die plaats en in die omgeving. Wijl echter zijn hoofdbezwaar was weg genomen, had hij de woorden van den eed gesproken, waarin hij nu geen ontheiliging van Gods naam behoefde te zien. GEZOND LEVEN. De levensstandaard in Engeland is toch niet kwaad. James Koughson, een inwoner van Drumealand (in het lersche graaf schap Armagh) is 116 jaar en 3 dagen oud en is thans voor de eerste maai... ongesteld. De dokter is er zoowaar bij moeten komen. Het schijnt daar een gezond leventje in dat lersche droomenland. HET PROCES-THAW. De -advocaten van Thaw, die van de kortstondige schorsing van bet pro ces hadden gebruik gemaakt om eens fel met elkaar te gaan kibbelen, zijn ten slotte door bemiddeling van Thaws moeder weer -met elkaar verzoend. 'Men kwam dn zooverre tot overeen stemming, <iat nu besloten is, dat de ondervraging der getuigen wordt ge leid door -Dekmas. Deze advocaat zal ook de groote verdedigingsrede tot de juryleden uitspreken. Bij de hervatting van de openbare behandeling dier tzaak -op -Maandag w-erd fiiet veriioor van den speciali teit, idr. 'Evans, voortgezet. De krank zinnigen-arts gaf een relaas van zijn bezoeiken bij Thaw, in de Tomhs-ge- van-genis. De bekaa-gde had steeds den indruk op hem gemaakt van on gelooflijk 'zenuwachtig te zijn. Ook had Thaw hem de zonderlingste ver halen gedaan. iZoo o.a., dat „Lew Clayfield, de advocaat, -en de rechts geleerde firma Black, Olcott, Gruber en Zoning met Jerome samenspanden om de zaak in den doofpot te krijgen -en (hem (Thaw) in een gekkenhuis te stoppen." Een andere vreemde verklaring van Thaw aan den dokter, kwam hierop neer, „dat White aan de beruchte ben de van Mont-Baston, uit de New- Yorksdhe boeyenwereld, telegrafisch had opgedragen, hem, Thaw, dood te waarop Vrijdag de rechter van Cer- vera zich met zijn griffier ter plaatse begaf om prooas-verbaal op te maken. Een groep jongelieden uit Calig hield bij die gracht de wacht en ontving den rechter met zulk een bombardement van steenen. d-at hij gedood werd. De griffier kon ernstig gewond Cer- vera weder bereiken en den alkade waarschuwen. Daarop toog die gehee- le mannelijke bevolking die van Calig tegemoet, na hun woningen ver schanst te hebben, waar sedert vrou wen en kinderen in doodsangst wach ten op -den afloop van den strijd. De klokken luiden en volgens de laatste berichten waren reeds 15 man geval len. EEN FLINKE KEREL. De chef van den veiligheidsdienst te Parijs ontving Zaterdag een brief van een Toulonschen werkman, die zijn naam, adres en middelen van be staan opgaf, mot het voorstel om, na de scheiding, met de wouw van den moordenaar Soleilland te trouwen, en hun kind (als het zijne te adoptee- "en. Deze daad van een eenvoudig werk man vormt een gunstige tegenstel ling met de onzinnige dreigbrieven, die de arme vrouw voortdurend ont vangt, en geeft blijken van gezond verstand: en een edelmoedig hiart. In de zaak Thaw is een nieuwe cloode de bewaker in de gevangenis, die speciaal belast was met het toe zicht op den gevangen millionaór, s overleden. Doch dit geval zal op den loop van liet proces geen invloed heb ben zooals het overlijden van de vrouw van het jurylid Bolton. Thaw heeft opdracht gegeven een krans op zijn graf neder te 'leggen. HEARST. Het gerodhtéhof van den staat New York (heeft afwij'zend beschikt -op een eiséh van Iden burgemeester van New York, McClellan, waarin deze protest Ihad aangeteekend tegen het houden eener nieuwe telling v-an de biljetten, uitgebracht bij de verkiezing voor het 'burgemeesterschap dn 1905. Hearst Iheeft sinds die verkiezing nooit opgehouden -met in zijn couran ten te verklaren, dat er bij de tel ling geknoeid was en dat niet iMcClel- lan, maar öiijzef, Hearst, gekozen was. Dit nu zal -door -een nieuwe tel ling worden uitgemaakt. Als dat tenminste nog mogelijk zal wezen... KOUDE I-N DUITSCHLAND. In -het 'Oosten van Duitsdhlanid is het in de laatste week nog geducht koud geweest. In Oost-Pruisen zijn 12, in West Pruisen 7 en in Posen 5 menschen, meest op straat of onder weg, doodgevroren. Het wild in de bossdhen (heeft schrikbarend geleden. De 'beesten konden niet voldoende ge voerd worden, en dientengevolge zijn wie herten e« reeën 'van honger om- ekomen. 'Volgens bericht uit Breslau. woei Zonidag in het Reuzengebergte een orkaan met hevige sneeuwbuien. In de bossohen van een eigenaar is al leen voor 400.000 -mk. schade aange richt. INBRAAK IN BEN MUSEUM. In den nacht van Zondag op Maan dag is er ingebroken in het -historisch museum te Qhaux-de-Fonds (Zwitser land). De dieven hebben ongeveer der tig gouden medailles en munten, waar onder enkele zeer zeldzame, gestolen. De verkoopwaarde van 't gestolene wordt op 10.000 francs geschat. OORLOGJE SPELEN. In Spanje spelen twee dorpen oor logje. Cervera del Maestre en Calig in Valencia. Alle weerbare mannen hebben de wapenen opgevat en schie ten op elkaar. De inwonetrs van Calig hadden op den weg die de beide dor pen verbindt, een gracht gegraven van 6 meter diepte en 12 meter breed te om alle gemeenschap af te snijden, FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht, 13 Februari. F. Dix jr. en N. Dix, timmerlieden. Rechter-com- missaris m|r. C. J. H. Schepel; cura tor mr. A. Louis. Amsterdam, 18 Februari. J. Je Gans, vroeger veehouder, thans sch-T lenman, te Watergraafsmeer. Rech ter-commissaris mr. J. Kruseman curator mr. C. M. de Kuijper. H. Kjjl, koopman in visch. Rech- tei-commissaris en curatoir als voren. Opgeheven J. Karbet, koopman te Water graafsmeer. Tli. Eïjpe. kruidenier en groenten- teler, te Bussum. M. Collin, agent van politie, te Am sterdam. Geëindigd P. de Groot, vroeger melkslijter, te Utrecht. W. M. F. Herschieit, winkelier te Breda. A. Bouma.n Pan., schipper en graanhandelaar te Nieuw-Vosmeer. W. Endendijk, horlogemaker cn winkelier gewoond hebbende te Amersfoort. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Maandag 18 Februari. Uitgesproken H. Han-emaaijer. koopman in kaas en Gelderscbe waren, Lange Baan- sfcraat 60. pakhuis gevestigd Korte Lijnstraat 12 aldaar. Rechter-com- missaris mr. L. Offerhaus Jzn.cu rator mr. Jos. van Raalte, advocaat en proc. aldaar. Geëindigd M. J. Hulleman, -koffermaber, al daar. (St.-Ot,) OPGERICHT 1881, Agenten der Brand-Assurantie Maatschappij, Dir. D. VAN BOSSE te Amsterdam; Nederland- sche Hypotheekbank te VeendamNationaal Grondbezit te 's Gravenhage. Stoomvaartberichtets MELBRIDGE. (Bremen, 18 Fabrj Volgens telegram uit Gibraltar d.d. gisteren- heeft ltet Duitecbe stoom schip „Grostafels", van Hamburg naar Bombay, 14 dezer olp 46 gr. N. Br. 9 gr. W.L. opgenomen- de beman- rji-nig van het van Card-iiff naar La Plata bestemde Engels-c-he stoom-' schip „Melbridge", dat in zinkenden staat verkeerde. MONTEZUMA ear BAROTSE. (Gra vesand, 16 Febr.) De stoomschepen Montezuma" en „Barotse" zijn met elkaar in aanvaring geweest. De voor steven van de „Montezuma" werd be schadigd, die „Bairot.se" is met averij in de midscheeps alhier geankerd. ORIANDA. (Londen, 17 Febr. De Engelscho stoomschepen „Orianda" en „Heli o-polis" zijn in het Bristol- kanaal met elkaar in aanvaring ge weest, tengevolge waarvan de „Orian da" zonk en 14 opvarenden verdron ken vijf man wenden gered. De He li opol:s" Mep met zware schade aan den boeg te Cardiff binnen. VALDIVIA. (Sandy Hoo-k, 16 Febr.) Aan boord van het Dui-tsclie stoom schip „Valdivia", van West-Indië. heeft 13 dezer op zee e-ön kctélonitnlof- fing plaats gehad,, waarbij 7 opva renden gedood en 3 gekwetst Wer den. VLUG. (Reval, 13 Febr.) Het Neder- lsndische stoomschip „Vlug", van Li verpool naar hier bestemd, zit Z.W. van Jussaro in liet ijs vast. IJS. (Hamburg, 16 Fetor.) Volgens heden uit Odessa ontvangen telegram zit het stoomsch ip „Lipsos" met meer andere stoomschepen ongeveer 20 zee- roijlem van Odessa in het ijs vast. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Goentoer, van Java naar 'Rotterdam, vertrok 18 Februari van P-erim. Het stoomschip Tjikini, van Amster dam inaar Java, vertrok 19 Febr. van Cardiff. Het stoomschip Auchenblae (gechar terd door de Mij. Nederland), van Ja va na-ar Amsterdam, arriveerde 17 Febr. te Aden. Het stoomschip Malang, van Rot terdam naar Java, -arriveerde 19 Febr. te Port Said. Het stoomschip Tantalus arriveer de 17 Febr. van Amsterdam en Leith te Liverpool. Miettwe Gracht 48, Haarlem over de IntanterJe-Kazerne. TELEFOON {64 Rijke Collectie Uitgebreide Sorteering Nieuwste Genres Billijke prijzen Nette afwerking. PAUL KRUGEBKADE 27. Telefoon 1334. van HAARLEM naar: 1« kl. 2e kl. KKÏÏMSTEDE 15 Gents 12«/a Gent, R3ÜNNEBRO.BX20 17 V, HJTJiKGOMLISSÏÏ, SAS8E-NHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de Goederenagenten]^ geven voor korte afstanden veel besparing. daar ik ZONDER vooruitbetaling i f 25.een FONKEL NIEUWE lever met kast en alle apparaten 5 50 ot. per week. Goedkoopst adres voor alle reparatiSn. tegen fabrieksprijs. Itffilsor: Kietstraai 33 T&lophoon 74-8.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6