HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. GERED. FEUILLETON WOENSDA© MAART 1S07. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarieun, 4 Maart 1907. Do aan/dacht wals li «den in hoofd zaak op die lokale fondsen gevestigd, waairdioor het in do overigs afdedlm- gen srtil bleef. Staatsfondsen varieer den weinig en waren ovter het alge meen fracttoneel lagiea'. Wat de lokale fondisen betreft, con centreerde de handel zdcli voorname lijk op .die Tabaks aandeelen, waarin heden eend zeer wnMiig© stemming heaipohite. De verbetering stond *n verband met de omstandigheid, dat bieden die eerste taxaties geschiedden. Hoewel deze op aiclmelf niet zeer hoog' waren, van de Deli Maatschap pij varieer dan deze tussdhen 1351/2 en 170, van de Senembah tusschen 1041/2 dn 163, zoio waren do meenSn- gen met betrekking tot de kwaliteit zeer gunstig, hieteeen tot een nieuwe beweging in d.e®e afdeelihig leidde. Da verbeteringen bedroegen voor sommige aandeelen, als (le United Lainigkat, de Amsterdam Langkat, Senembah circa 20 pCt. Het verdere verloop zal nu in hoofdzaak afhan gen van. de prijzen, welke op 8 Maart bi; de eerste inschrijving zullen' be steed worden en die in verband met de groote belangen, welke ons publiek bij deze afddeling heeft, met span ning worden tegemoet gezien. Ook die petroleumnmrkt wals vast. met vraag voor die Aandeelen Ko ninklijke en Moeara En/ion. Van Mijn aandeelen wanen de Aan deelen Great. Cobar zeer gevraagd, ln verband met de willige tendenz, wel ke voor dit fonds te Londen bestaat. De koe?l3 verbeterde tot 263 pCt., om ma. beu«v ver-der tot 239 pCt. on ie Tooppyn. Ook voor Rdd.jang Lebong blijft pen goede tendiemz bestaan. De Nlew-Yo/rksdhe marlkt h,ad Za terdag een uiterst kalm verloop met een omzet, van slechts 391.000 geno- teerdle Aandeelen. De markt opende vast, om echter later weder het grootste deel van. het aanvankelijk behaalde avans te ver liezen. Nieuwe ontwikkelingen of ver wikkelingen hadlden niet plaats. On danks alle pogingen, Weflke op som mige dagen in het werk worden ge steld, om de koepsen op te zetten en daardoor te trachten (het publiek in de markt te brengen, weigert het pu bliek halsstarrig op htet zoet gefluit van den vogelaar in te gaan. Afgescheiden van de monetaire po sitie, van de talrijke ongeplaatste Syndicaten, is de stemming voor spoorwegwaarden in Wall Street dien laatsten tijd sterk bekoeld door het vijandige optiredlen van die wetgeven de miachit tegen verscheidene spoor weg-maatschappijen, en wat deze be weging inzonderheid weinig populair maakt, is, dat de politiek grooten- deels de drijfveer van de gehieele agi tatie ils. Het publiek, dat deize weinig ern stige beweging over het algemeen sterk beoordeelt, trekt zich van de markt terug en tenzij daarin spoedig verandering mocht komen, zullen le verwachtingen ten opzichte van meer activiteit in Wall Street beschaamd worden» De Zaterdagsche beurs leverde/ ove rigens weinig feiten van beteeken's op. Gedurende het eerste uur werd die handel belemmerd door de vrees voor een ongunstlgen bankstaat. Uit de gepubliceerde cijfers bleek echter, dat door de groote vermindering der reserve de positie gunlstager wals dan men verw-acht had, waardoor-de uit werking op de m arlet dan ook betrek kelijk gering was. Gedurende het laatste uur dieden baissiers een aanval op die markt, waardoor helt >slot op ongeveer de laagste koersen was. Ondanks de weinig bemoedigende koerden van New-York, opende onze Amerikaiamsohe afd'eelmg' in verband met de gumfdige Lomdenische ope- ningtskoersen boVen de Amerikaan- sche pariteiten. Daar de vaste ten don 7, te Londen evenwel niet gehand haafd bleef, liepen in den loop van het beurs/verkeer ook hier de koersen niet onaanzienlijk terug, waardoor de markt lusteloos en flauw sloot. Geld ruim op 41/25 pCt. van het Noordzeekanaal, een en an der deel uitmakende van de verbete ring van !het Noo rdzeekan aalinge volge de wet -van 24 Juli 1899 (Staats blad no. 195). Raming 155.000. Uit de Omstreken HILLEGOM. De verschillende organisaties van bloemist-werklieden (neutrale, katho lieke, christelijke) hebben zich tot de PatrO'Onsvereeniging gewend met ver zoek om verbooging van het normaal- loon met 621/2 cent per week en in korting vajn den arbeidstijd met 6 uur. Het loon bedraagt thans 8.87 1/2. de werkdag duurt van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur. De Patroonsvereeniging heeft op 't verzoek afwijzend beschikt. Zij heeft toezegging gedaan, dat het volgend jaar haai* aandacht geschonken zal worden aan de voorstellen van een errmnissie, bestaande uit arbeiders en patroons met een onpartijdig voor zitter. SANTPOORT. Voor den wedstrijd van harmonie- en fanfarekorpsen te Santpoort te houden de beide eerste Zondagen na Pinksteren, zijn ingeschreven 35 korpsen met goed 1000 uitvoerenden. ZANDVOORT. De gemeente Zandvoort heeft het geschil tusschen haar en den Bond van Ned. Onderwijzers over het sa laris van den onderwijzer De Braai te Haarlem, geschikt. Die zaak is dus nu uit. Binnenland HOFBERICHTEN. TI. M. de Koningin geeft heden avond om zeven uur een diner ter eere van Z. H. Prins Alexander van Tec.k, ter gelegenheid van zijne zen ding naar Den Haag. Daaraan zullen deelnemen H. M. de Koningin-Moeder, H, K. H. de groothertogin van Mecklenburg en Z. K. H. de Prins; voorts de Britsche gezant en de leden van het Legatie- personeel met dames, en de dienst der Koninklijke familieleden. DR. SCHAEPMAN-MONUMENT. Men schrijft uit Driebergen aan de Tel. Naar ik uit vertrouwbare bron ver neem deden H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder beiden eene belangrijke bijidrage aan het be stuur der Verfraaidngs-vereeniging al hier toekomen, tot het aanbrengen eener waardige omgeving voor het aldaar op te richten dr. Schaepman- monument. gracht te Amsterdam opgeschrikt door een minder gewenscht bezoek, waardoor aan deur en ramen, nogal schade werd toegebracht. Het was 't paard dat voor een wagen van den brandstof handelaar Van Bakel op die wijze een uitstapje maakte. Het begon Bruintje vermoedelijk te ver velen langer te wachten tot de wa gen volgeladen was. Hij rukt zich los en beleefde niet veel plezier van zijn uitstapje. Sinok's toestel moest er bij te pas komen om hem uit zijn nete lige positie te redd'en. Stadsnieuws Aanbesteding. Op Donderdag 4 April zal door dien Commissaris der Koningin in de pro- cie Noordlholland, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haar lem, werden aanbesteed: Het leveren en aanbrengen van eene Inrichting tot electrische verlichting DE CRISIS. Een der Haagsche medewerkers van de Tel. schrijft Nog steeds geruchten over de cri sis. Het laatste dat ik vernam, is het vozende Het minr'sterie zou, op het verzoek van H. M. om aan te blijven, geant woord hebben, dat het daartoe be reid was onder deze ééne voorwaar de ontbinding van de Tweede Ka mer en verkiezing van 'een nieuwe Kamer tegelijk met de Staten-verkie zing. Nu hierop niet is ingegaan, wordt er van rechts aan de samen-- stelling van een nieuw Kabinet ge werkt. Voor minister van Oorlog moet gepolst zijn de oud-kolonel Pe tit, vroeger commandant te Amers foort, katholiek, een uitnemend spre ker en een zeer bekwaam krijgskun dige. Ais minister van Justitie wordt genoemd mr. Regout, thans te Roer mond officier van justitie. Wij vernemen omtrent de cris;s van bevoegde zijde nog het volgendie: Ter zake van de quaestie van aan blijven, heeft het demisionnaire ka binet zich steeds geplaatst op het standpunt, dat eerst aan mannen der rechterzijde de vorming van een ka- b:net moet worden opgedragen. Eerst wanneer niemand van de rechtsche partijen hiertoe bereid zou zijn, of wanneer de samenstelling van een rechts-ministerie beslist mislukt is. is het kabinetrde Meester bereid de quaestie van aanblijven in overwe ging te nemen. EEN ONWELKOME GAST. Maandagmorgen te 11 uur werden de bewoners en gasten van een bier huis in de Kerkstraat bij de Leidsohe- CONGRES VOOR KINDERBESCHER MING EN BEPERKING VAN DEN ARBEIDSDUUR. (Vervolg). (Zie ons vorig blad). De middagvergadering van /het Lan delijk Comité werd geopend door den waarnemen den voorzitter Schaper, lid van de Tweede Kamer, en bijge woond door een weven' uit Rijssen, die de vereenilgingen dankte namens de stakers voor den verleenden steun. (Applaus). Een collecte, des middags gehouden voor Rijssen, bracht 33 gulden op. Ziehier de resolutie in de namid dagvergadering, op de gehouden re devoeringen, aangenomen. Het congres, overwegende: dat voor de arbeiders het hoofddoel der sociale hervormingen is, de gele genheid te verkrijgen, zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelen en den strijd voor de verheffing hunner klas se zoo krachtig mogelijk te voeren; dat een eerste voorwaarde daartoe is de verkorting van den arbeidsdag, die voor het overgroote deel der Ne- derlandsche arbeiders zóó lang is, dat hij hunne ontwikkeling en verheffing 'in den weg staat, ja in vele gevallen ■hunnen lichamelijken en geestelijken achteruitgang ten gevolge heeft; dat deze verkorting, wil zij alge- rneen worden doorgevoerd en gehand haafd, niet alleen door de vakbewe ging moet worden nagestreefd', maar ook in de wetgeving dient te worden vastgelegd; dat, voor .zoover al enkele regeerin- gen in ons land voorstellen in zake den arbeidsduur hadden ontworpen, deze ten gevolge van vertraagde indie ning of behandeling niet tot een re sultaat hebben geleid, terwijl zij bo vendien niet krachtig ingrepen in de bestaande wanverhoudingen. dat toch een wettelijke regeling van den .arbeidsdag voor volwassen man nen, wil zij eenigszins rekening hou den met de 'billijke eischen deir arbei ders, minstens genomen behoort uit. te gaan van het beginsel, dat in geen geval de arbeidsdag langer mag zijn dan tien uren; verlangt dat de Regeering en de Volksvertegenwoordiging hare nala tigheid in deze, voor de economische en zedelijke kracht van ons volk zoo belangrijke zaak, eindelijk eons laten varen en een wettelijke regeling op den gronddag van dat beginsel tot stand brengen. In de avondzitting sprak de heer J. Oudegieest over den nachtarbeid, waar na de volgende resolutie werd aange nomen: Het congres, overwegende, dat een der eerste eischen der arbeidersklasse moet zijn het verkrijgen van waarborgen, dat ten behoeve der productie van hetgeen voor de samenleving noodzakelijk is, noch ten 'bate van de winzucht van het kapitalisme, noch door verkeerde gewoonten, schade worde toegebracht aan leven., gezondheid of zedelijkheid der arbeiders en hunne gezinnen, overwegende, dat de nachtarbeid voor personen van beiderlei geslacht en van eiken leeftijd nadeelig is voor de gezondheid, /vernietigend voor het gezinsleven, bevorderlijk aan de onze delijkheid, schadelijk voor de organi satie der arbeiders, welker beschaven de invloed daardoor wordt tegen ge werkt, en dat hij bovenal is af te keu ren voor de vrouw, als moeder van het toekomstig geslacht, overtuigd, dat in de meeste bedrij ven de nachtarbeid kan worden afge schaft, terwijl dit in den regel bij de wet moet geschieden, 'van oordeel, dat in die bedrijven, waarin nachtarbeid onontbeerlijk is, deze belangrijk dient te worden be perkt, noodigt de regeering uit, wettelijke bepalingen in het leven te roepen, waarbij als algemeene regel de arbeid tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morgens voor mannen, vrouwen en jeugdige personen wordt verbo- •dleju, .terwijl als uitzondering de nachtarbeid uitsluitend wordt toege staan aan volwassen mannen en slechts voor die beroepen, waarin hij beslist onontbeerlijk is, zooals voor personeel op spoor- en tramwegen en schepen, nachtstokers op fabrieken, nachtwakers, gemeentereinigers, per soneel der posterijen e. d., met dien verstande, dat voor deze uitzonderin gen de arbeid nimmer meer zal mo gen bedragen dan 8 uren per etmaal. en wekt de arbeiders op, voortdu rend en krachtig te agiteeren, totdat deze eischen zijn ingewilligd. Eindelijk leidde de Iheer H. Spiek man hiöt onderwerp „De kinderarbeid' in, waarna deze motie werd gesteld: Het congres, uit (het verleden en het heden der ar beidende klasse de overtuiging put tende, gestaafd door een overvloed van feiten en getuigenissen, dat de kinderen der arbeiders gedurende ge heel hun jeugd, vóór zoowel /als na het verlaten der school, dermate in loondienst worden geëxploiteerd, zoo wel in de groot- als in de huisindus trie en den veldarbeid, dart daardoor hunne lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling in hooge mate schade lijk wordt beïnvloed; overwegende, dat deze kinderarbeid, die nie/t alleen 'n straf is voor de kin deren zelf, maar een schade voor ge heel de maatschappij, zeer nauw ver band houdt .met en een noodzakelijk gevolg is van den ongunstig/en ma terieel en en intellectueelen levenstoe stand der arbeiders; overwegende echter, dat de wetge ving door krachtig ingrijpen er toe mede kan werken, de (arbeiderskinde ren aan deze exploitatie te onttrekken; roept in de eerste plaats de Neder- landsche (arbeiders .op, om zoowel door middel der onafhankelijke, zelf standige vakbeweging, als door in vloed te oefenen op de wetgeving, den toestand der arbeidersklasse gaande weg te verbeteren, opdat de kinderar beid door de arbeiders ontbeerd kan worden; dringt er verder bij de Twee de Kamer ernstig op aan, om, waar nog zooveel duizenden kinderen dag aan dag (arbeid moeten verrichten, reeds gedurende den schoolplichtigen leeftijd in hun vrije uren, en daarna gedurende veel te lange werkdagen in fabrieken en werkplaatsen, in ate liers en winkels, en waar sedert niets van be teek en is door den wetge ver ter bescherming der arbeiderskin deren is gedaan, om zoo spoedig mo- 'lijk aan deze ernstigste tekortkoming onzer arbeidswetgeving een einde to ma/ken en 't daarheen te willen leiden dat /als een bescheiden, maai i gst dringend begin, a. alle arbeid van kindeern u t den 14-jar.gen leeftijd worde veroodn; b. voor kinderen van 1417 jaar een langere arbeidsduur dan S uur per dag niet geoorloofd zij; c. verplicht herihalingsonderwiis worde ingevoerd. Hierna werd de bijeenkomst geno ten. TOCH GESNAPT. Uit Amsterdam meldt men In de maand Juni 1905 werd bij een bewoner van de Bloemgracht tijdens die/ns uitstedigheid, diefstal door mid del van braak en opensluiting ge pleegd. Behalve eenige zilveren voor werpen, werden toen ook enkele ef fecten ontvreemd. Zaterdagmiddag 11. is een man aangehouden, die aan een wisselkantoor op het Damrak eendier effecten trachtte te verzilveren. ERNSTIGE MISHANDELING. Naar Groningen is overgebracht de 30-jarige koopman D. H. te Warfum, verdacht van mishandeling met doo- delijken afloop van den .schippers knecht J. Smit, te Oldenzijl. De knecht is in 'het ziekenhuis te Groningen overleden. De Scheepsramp aan den Hoek DE UITREIKING DER ONDER SCHEIDINGEN. De speciale verslaggever van de „Telegraaf" seinde Maandag uit den Hoek van Holland Het weer is prachtig mooi vanmor gen. Even voor tien uur komen een drietal automobielen bij de binnen haven aan, waarin gezeten zijn Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zijne moeder, de hertogin van Me cklenburg en eenige diames en hee- ren van het gevolg. De burgemeetster, in ambtsgewaad, ontvangt de vorstelijke personen, waarna naar de „Hellevoetsluis" wordt gewandeld, aan boord waar van de liooge gasten worden verwel komd door den waarnemend inspec teur van den loodsd Lenst, den heer Van Lessen. Aan boord bevinden zich Sperling, met zijn neven, Sparling en Moer kerk, die met de „Wodan", de drie laatst overlevenden van het wrak ge red hebben, kapitein Berkhout en zijn flinke jongens, de loodsleerlin- gen, waaronder Klaas Ree, de man die het eerst van. alletn op de pier! ging, en verder kapitein Janssen, van do redd'ingjsboot., met zijn acht man nen. Als allen aan boord zijn, wil de pers zich ook aan boord begeven. De adjudant, baron Van Heemstra, vindt het goed, doch Prins Hendrik zegt v.an de kapitednspl aarts af, dat. rr maar één journalist wordt toegela ten Eén - journalist, die namens de geheeie pea's optreedtbegeeft zich nu aan boord. De vraag rijst bij rvnls op, waaraan wij d:t te danken hebben, waar p deze boot voldoende plaats is, ja, zelfs de chauffeur, die Z. K. H. naar den Hoek bracht, ils aan boord. Nadat een trommel, waarop stond „Huisorde van Oranje", aan boord was gedragen, werd het anker ge licht en stoomdle de „Hellevoetsluis" naar het wrak, waar de plechtige uit reiking der onderscheidingen plaats had. Uit mededeelingen door den be voorrechten journalist ons welwillend verstrekt, blijkt, dat toen de „Helle- voetsluis" te anker lag, bij het gezon ken voorschip, de Prints en zijne moe der met gevolg op het. voorschip kwam -en de volgende rede hield ,,22 Februari 1907 ik een dag voor Nederland van droefheid en rouw ge weest. We hebben te zamen veel doorleefd. Ik ben er zelf getuige van gewedst, dat jullie je leven hebt ge waagd, Voor het leven dier schipbreu kelingen. Daarom heeft het H. M. be haagd. een blijvende herinnering aan dezen dag td knoopen, door aan u de Huisorde van Oranje uit te reiken Het ridderkruis van deze orde werd aan den commissaris van het loods wezen aan den Hodk van Holland,T. ,T va,n Heuvel, geschonken, de eere- medailles in goud van dezelfde ordc veikregen de loods schipper le klasse J. Berkhout, schipper, G. Janssen, kapitein van de reddingsboot „Presi dent Van Heel", schipper M. Sper ling, schipper van den blazer, en de eere-medailles in zilver de matrozen van liet loodswezen Klaas Ree, F. van Duyn, P. Jansen, B. Schoonbeek, J. J. de Geus, E. P. Braam, G. Ruig, H. J. Sanders, M. A. Regoert, J. Steenhou wer Adr.zn., K. C. de Brouwer, ma troos-kok, de zeeloodR J. W. M. Lic- bregs en de loodskweekelingen G. Ie Gorter en II. v. d. Meulen, de beman ning van de reddingsboot, de machi nisten ,T. van Mast ligt, 2e machinist, C. v. d. Haven, stuurman F. Sektes, stoker J. Boel, en de matrozen P. de Zeeuw, A. Boon, P. Hoogeraad en le reserve-matrozen P. F. Blokland, en Huib van Mastrigt, en de bemanning van den blazer en „Wodtan" G. en L. Sparling, G. Moerkerk, G. Roffemam. Woud&stijn en J. Waardiemburg. Bij het gevolg was ook nog de pro fessor Grom er. Na U'itdeóling der eere-teekens be sloot do Prins met het volgende „Ik ben overtuigd, dat ik in uw geest handel, door een uitroep van „Leve de Koningin" Een driewerf hoera volgde hierop. Daarop stelde de burgemeester een (hoera in on den Prins, waarop weer een driewerf hoera volgde. Z. K. H. de Prins en Zijn Moeder met gevolg stapten toen in een jol ter bezichtiging van het wrak, die daar op het anker lichtte. Gedurende de terugreis onderhiel i de Prins zich minzaam met alle red ders, speciaal met de leerlingen van bet loodswezen, die, zoo als bekend, mert de eerste poging tot redding, in liet bijzijn van den Prins succes had- dien. Bij liet verlaten van. der „Hellevoet- sluis" werd den Prins door de bo- manning en de redders eene ovatie gebracht. Te voet ging het hooge ga zelschap toen naar het station, waar in de 1ste klasse wachtkamer eenige ververschingen werden gebruikt. In een groote lunchmand, zelf meege bracht. Daarna gingen allen naar het hotel Amerika de geredde vrouwen bezoe-, ken, waarvan allen, behalve Frau Schroeter en Fraulein Theile, 'n paar uur per dag mogen opzitten. Straks komt een Duitseh oorlogsschip, zoo verklaart de Duitsche consulair agent mij. in de haven. De Keizer van Dirtschland zond- aan alle Duitsche geredden telegrammen van sympa thie. Tijdens het bezoek aan de gered den, waarbij alleen de Prins en de Groothertogin werden toegelaten, stelden zich buiten alle geridderde redders en belangstellenden op. dte spontaan met ontbloot hoofd het „Wien Neêrlandsch bloed" begonnen te zingen. De Prins verscheen op het kleine balkon en dankte allen voor deze ovatie, de hoop uitsprekend, alten oog eens weer te zien, liefst in betere omstandigheden, en allen aansporend tot een driewerf hoera op de dappere iedders, waaraan luidkeels gevolg werd gegeven. Toen volgden een leve de Koningin, leve de Prins, leve de Groothertogin, die daarop buigend dankte. Daarna verliet het hooge gezelschap hotel Amerika. Toen de auto's zich- in beweging stelden, weerklonken weer hoera's. Mina Ripler sloeg van achter het gordijn uit haar bed de beweging VOOR MINA RIPLER. Voor het heldhaftige dienstmeisje heeft mej. Catharina Alberdiuk Thym '882.95 opgehaald. Deze som zal worden beeteed le. Voor een zilveren medaille aat» dito halsketting, aan de eene zijde staat: ...Schipbreuk Berlin" 21—23 Fe bruari 1907 Hoek van. Holland". Aan de andere zijde: „Moed, Tro-uw, Zelf opoffering Mina Ripler" 2e. voor een fllnken uitzet, onder- en bovenkleeren 3e wordt het overige geld op een spaarboekje gezet op haar naam. HULDIGING DER SPARLINGS In aansluiting aan het bericht :n ons vorig nummer ontleenen we aan, hert „Hbldt" nog het volgende omtrent de huldiging van deze dappere man nen „Een groote menigte had zich. Zon dagmiddag voor liet Stadhuis vei-zo- meld, om de Sperlings, de Dordtsche rodders van den Hoek van Holland., die om half drie uit de handen van den burgemeester het huldeblijk van Dordrecht's ingezetenen zouden ont vangen, te zien en toe te juichen. Tm Raadhuize hadden zich de commissieleden., de burgemeester, de wethouder Hordijk, de .secretaris met hunne damefe en eenige genoodigden vereenigd om blijk te geven van hun ne belangstelling in de Dordtsche ltel- den. Toegejuicht door de buiten wach tenden verscheen op den aangegeven tijd kapitein. M. Spending met zijne beide neven L. en C. Sparling, en eenige familieled/en, ouder wie zijne ouders. In de burgemeesterskamer werden zij ontvangen en nadat zij Je voor hen opengehouden plaatsen hadden ingenomen, nam de burge meester, de lieer II. J. Wichers, het w o ord Spreker begon met hert citeoren van het volgend vers Daar klinkt een lied uit 't. woest ge- [klots der golven, F.en hymne uit 't ruifec-hen van den [oceaan, Een lied, dat sprak door aide eeuwen [henen Van eeuwig komen en van eeuwig [gaan. Dat. lied klink' uit de zee ons [tegen, Wanneer zij zacht de ^ehoone stran- [den kuist 't Ts als de laatste groet des seheep- [lings, Die aan haai- boezem rust. Komt eons de dag aan 't einde van de Waarop voor 't laatst do zon ter ruste [ging, Zing dan dat lied', dat macht had- [de aard te boeien. Die luist'rend aan haar lippen [hing. Het iis dit veils, vervolgde spreker, dat zich bij mij opdrong, toen. ik van de redding te Hoek van Holland ken nis kroeg en ik heb niet kunnen na laten dit vers uit te spreken bij (te huldiging van de ridderlijke 'laad, die gij hebt volbracht, een daad. Naar het Duitseh van Rudolph Strastz. 13) Bonjouren de kleine referen daris wankelde met zijn. cylinder scheef op het vlasharige hoofd, de handen in de zakken, de oogen op den grond gericht, als een slaapwan delaar, in den ,grauwen wintermor gen, naar huis. Ook Henning maakte zich gereed, om te gaan. Hij schoof den kellner een paar goudstukken toe en wendde zich toen tot Soulier, die al zijne krachten inspande, om Wyde/nau uit zijn kinderlijk-vasten slaap te wiek ten. Heeft u voor twaalven tijd? Wil u dan ook om een uur of ttefei bïi v. Wackerode komen? De rrteeeter in de rechten knikte. Ja, ja liet zaakje moet maar dadelijk tin orde. Je miag blij zijn, als je de helft krijgt. Meer heeft hij niet. Zoo'n ventjeVergooit me daar het erfgoed van zijn voorouders. En fin tot ziens Tot zienis en Hemming gin naa r zijn kamer, lang niet zoo elastisch en welgemoed als anders na een' ge lukkigen nacht, maar in diep nadien- ken verzonken. De huilskmectet was al op en had alles al in orde: een bad en koude douche, zwarte koffie, schoon linnen pu' liet rij-pak. Hij keek zijn heer aan, terwijl deze dronk dn werktuigelijk vroeg Horst Is het -in de Tiergartem-allée nogal schoon? Neen. De trouwe bediende had de ordon nantie/s van dein generaal zien te we ten te komenhet was erg modderig op de rijwegen. Het beste was nog de weg naar liét hyppodroom. Hij telefoneerde naar Tattetfsall, om het paard voor te brengen. Toen twee uur later zijn heer weer terugkwam, warm paard en berij der tort de ooren met modder bespat hot gevolg vam «dn langen, ge- strekten .galop, dwars door de vel den, in dó frisschie morgenlucht, maar Hennritng zag er gezond en te vreden ui/t, als iemand, die met zijn gedaehiten in het roine its gekomen. VliegenisVlug verkleedde hij zich on reed naar Benmo v. Wackerode. De lakei, diie hem open deed, mom pelde iets van' Spijt me, maar mijn heer slaapt nog iiij is pas een paar uur gele den thuis gekomen heeft toen een spoed-brief geschreven en wegge stuurd en is toen De bezoeker schoof heftn zon/der verdere complimenten op zij, klopte en trad in dó slaapkamer. Daar zart de lieer des huizes m elkaar gezakt o.p een stoefl nog 'n rok m witte dajs, zooals hij van het «pel thuis gekomen was, hert hoofd op het verkreukelde front, meer -p een nacht-kellner uit hert Wiener café dam op een steunpilaar van do uit gaande wereld gelijkend. Toen Horst hem zachtjes wakker schudde, staarde hij eerst een oogen- blik wezenloos voor zich uit. Toen verzamelde hij al zijn denkvenmo- gen. Drommels, klonk hie/t onwille keurig binnensmonds en- hij greep met zijn hand naai- zijn voorhoofd. Plotseling zag hij het groote onge luk ln zijn geheelen omvang voor zich. Hij slikte een paar maal, -.in werd nog bleeker. Bah ik ben er mdiserabel aan toe en ilk had toch niets gedronken. Vervloekte pech het Ls zuiver pech. God weetwaarom ik juistals mijn zuster niet gekomen was Ik ga hier naast, tot je toilet ge maakt hebt, viel Henning hem in 1e rede. Ongeduldig liep hij de studeerka mer ran den referendaris op en neer en wachtte, of nu eindelijk dat ge plas en gescharrel zou ophouden. Daar hoorde hij beneden' een stem een welbekende, diepe meisjes stem, die heftig klonk tegen het aar zelend optreden van den huisknecht. Horst ging de kamer uit fin ja daar stond ze groot, slank en frisch nog altijd met dien onmo- gelijken hoed op de blondie krul len. Hem ziende, klaarde haar gezocht op. Goed, dat u daar is, mijnheer HenningDie man hier maakt be zwaren Ik zal toch niog wel mijn broer mogen opzoeken, als het m ij past, en niet als h ij een uur be veelt Komt u binnen, zeide Horst en ging met hooi' naar de studeerkamer terug. Daar, in het heldere daglicht, be merkte hij pas dat haar wangen niet meer zoo blozend en rond waren als .den vorrigen dag. Zij zag ar ontdaan uit. Wat scheelt er aan? vroeg hij. Een brief Ze haaide een spoedbrLef voor den dag. Toon ik vanmorgen opstond', en me toch al zoo beklemd gevoelde alleen in het hotel, onder vreemden werd er op miin deur gebombar- d-rerd edn spoed briefEn op het zelfde oogenblik wist ik heit al Ban- noDe bengel heeft weer domme streken uitgehaald een ontzettende domheid dat vodlde ilk Laat u mij eens zien. Ze gaf hem het briefje en hij las „Lieve Anne-Mario „Ik had gisteren een paar on voorziene uitgaven. Wil je mij „één dag met wat baar geld hel- „pen Morgen krijg je het zeker „terug, en een mooi cadeautje er „bij. Leen me dus s. v. p. het „reisgeld, dart jo bij je hebt, -n „zeg tegen den overste, dat ie „niet genoeg bij je had. Dan „leent hij jou ook en jij geeft hel „mij. Maar zeg hem niet, dat het „voo-r mij is. Misschien kan je „me ook een of ander sieraad tot „morgen borge/n. Hoe meer hoe „liever. Ik kom vanmiddag bij je. „Eerder kan ik niet. Om tien „uur tieb ik een gewichtige zaak „te bespreken. Adfieu, je liefh. broer BENNO. ,,P. S. Heb je hier niet de een „of andore vriendin Die zorr ook „kunnen hdlpen. Hoe meer hoe .liever Gegroet Alsof ik hem niet ken, zei do Anne-Manie met- trillende stem, toen ze den brief weer terugnam. Als hij mij zoo schrijft, na alles wat gisteren voorgevallen is, dan had'hij me nog beten- dadelijk rond uit kunnen bekennenik heb van nacht uit trots als een echte kwajon gen al mijn zakgeld verspeeld. Nu zal jij wel zoo goed zijn, hem nieuw, te verschaffen» om het don weer gauw te vergooien. Is liet zoo, mijnheer Henning, of niet? U moet het toch veten Henning aarzelde een oogenblik toen zei hij vastbesloten Neen het ik niet zoo het r* erger Nog ergerHoe is hert moge lijk Dut ik in zooverre mogelijk, dat mem niet alleen om voorhanden, maar ook om denkbeeldig' geld -;an sreilen. En dart heeft hij gedaan Gründlich tot vanmorgen zo- ven uur toe. En... enik durf baast niet ■verder vragenis hert veel? Ja. Zo kneep haar vingers krampach tig samen, om kalm te blijven, en vroeg toonloos Hoeveel Ongeveer 120.000 Mark Zwijgend hoonde ze het aar Ze scheen het nog ndet grwnl in zien p te kunnen nemen. Werktuigelijk t- w oord do ze Zooveel hebben we ndv-t eeiy Dat vrees ik ook. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5