tv a ar op gij reden hebt trotsoh te zijn; maar er zijn anderen, uw vrouw, uw zoon, uw ouders en familiebaden, die daarop nog trotscher zullen zijn dan gij. Voor de menschen van de zee ligt in die daad: iets zoo natuur lijks, dat zij hiöt niet noodig oordee- len zich daarop te beroemen. Nu wij gereed staan te herdenken de daden van NeêrlandTs grooten zee held De Ruyler, nu hebt gij getoond, dat dit Hollandsche ras nog niet is uitgestorven, dat er nog mannen van de zee zijn, die zich lauweren om de slapen vlechten. Waar het land zijn helden eert, daar is het voor ons, Dordtenaars, een behoefte geweest, uwe dapperlieid hier te huldigen. Het is niet no o dig hier een beeld te schilderen van «hetgedn is afgespeeld in den nacht van 23 Februari, van de zelfvoldoening, die liet u was, toen gij den eersten stap zetbet op het kraken de dek. toen gij die drie vrouwen op uwe schouders in veiligheid bracht. Daarvoor is het hier niet de plaats, wij zijn hier gekomen, om u in be sloten kring te huldigen. Met uwe kloeke daad hebt gij die bewondering van de heele wereld gewekt, hebt gij den dank verdiend van die mensch- heiii in het algemeen, van die vrou wen vooral. Vrouwen uit alle landen hebben' uwen moed. hulde gebracht, uit vrouwenhanden zult gij daarom het eereblijk ontvangen, dht men u wenscht te schenken, om in _u leven dig te doen houden die herinnering aan dat manmoedig feit. Moge dit ge schenk u vele jaren tot nut zijn en tot genoegen in uw verder leven. Mo ge het een aansporing zijn voor uwe kinderen én kindskinderen, om te deen hetgeen de band vindt om te doen en om te grijpen, waar ditnoo- diig mocht zijn. Spreker eindigde met. een hoera voot de Sperlings. De dchtgenooten der commissiele den. de dames Bhissé van Oud' Al- blas, Van Nievarvoort .en Salomon- son. boden daarop den moedigen mannen een gouden horloge met ket ting en gouden klipanker aanaan dd binnenzij'die van het deksel bevat te ieder uurwerk den naam van den gehuldigde, benevenis de woorden ,\Ter nagedachtenis aan de redding aan dén Hoek van Holland, 23 Fe bruari 1907." De helden ontvingen het huldeblijk uit de handen dei- dames en gaven het spoedig een plaats din den. vest zak. Kapitein Sperling sprak eenige een- vrudlge woorden van dank, waarna de aanwezigen) zich nog ©enigen tijd mot de Sperlings onderhielden' en met belangstelling luisterden naar de bij zonderheden der redding. Ten slotte nam de burgemeester met, een. handdruk en met de beste weirschen voor de familie Sperling van <le redders afscheid, die onder een hoera der aanwezigen de burge meesterskamer verlietear. Tn de vestibule van het Stadhuis wachtte hen nog een verrassing, daar had zich de rna,nnen.zan.g\"ereenisfng „Caecilia", gevolg gevende aan ©ene spontane opwelling der leden, opge steld om de koene Dordtenaars te huldigen. De eere-voorzitter der ver- eeniging. de heer B. Mensen, trad naar voren, om de reddens toe te spre ken. Het zangkoor vodrde onder lei ding van harem directeur, den heer G Henri Haa.gmians. .Neêrland's Man.nenzang" vain C. C. A. de Vliegt) uit. Zeer getroffen hoorden de Sper lings deze hulde aan en onder luide hoera's der zangers verlieten zij het Stadhuis. Nauwelijks vertoonden zij zich aan het. buiten wachtend, zich verdrin gend publiek, of spontane toejuichin gen klonken door de lucht. In optocht met de.- helden voorop ging het naar de woning van kapitein Sperling, Wijnstraat 21, waar een nieuwe har telijke ovatie werd gebracht. AANGEHOUDEN. Door de recherdhie te Rotterdam is Zaterdagavond in de Zwaerdecroon- slraat. te Ouid-Delfshaven aangehou den de 27-jarige Duitsche koopman H. B. uit Kaiserslautern, verdacht van frauduleus bankroet. Zijn aanhouding en uitlevering was telegrafisch verzocht. EEN WOESTE RIT. Op het Ledige Erf te Utrecht reden Zaterdagmiddag twee ruiters, toen hel paard van een hunner plotseling schrikte en na eenig wild gesteager aan den haal ging. Met geweldige sprongen galoppeerde liet dier langs den Tolsteegsingel, liep nabij de Ab- stederbrug tegen een groentewagen aan, waarbij de berijder nog half uit .het zadel werd geslingerd:, in den stijgbeugel bleef hangen en zich ver volgens met veel moeite weer naar boven heesch, zette zijn race in ra zende snelheid voort langs den Malie singel. zwenkte de Maliebaan in en werd ten slotte door de werklieden van de nieuwe eiectrische tramlijn tot stilstand gebracht. Het had ook niei lang meer beihoeven te duren, of de berijder, die zich met handen, en voeten pp den rug van -het dier had vastgeklemd, was ten tweeden malle uit het zadel geslingerd, en dan mis schien met minder gelukkigen afloop. Hij kwam er thans echter nog zon der kleerscheuren af. Ook het paard' was op een kleine ontvelling na on gedeerd. (U. D.) ADJ.-INGENIEUR STOOMWEZEN. De Raad van Toezicht op die Spoor wegdiensten brengt- ter kennis van belanghebbend en dat gelegenheid be staat tot plaatsing van een adjunct- ingenieur voor het stoomwezen der spoo rwegdHensten Dientengevolge worden pettsonon opgeroepen., voldoende aam de volgen de vereischten benoem baarheid tot die betrekking als gevorderd in art. 13 van het Ko ninklijk besluit van 9 Juld 1876, Lüi- 'decide „Niemand is benoembaar, dam d'e Nederlander, in het voOJ© genot dar burgerlijke dn. burgerschapsrechten: ifs en den ouderdom van 25 jaren heeft bereikt bezittende eono goede gezondheid •volgens schriftelijke verklaring door edn bevoegd geneeskundige afgege ven Alleen zij, die in. liet bezit zijn van bet diploma van werktuigkundig in genieur der Technische Hoogesciiool of dei- Polytechnische School te Delft, zullen im aanmerking komen. Aan de betrekking zal verbomden zijn een minimum jaarwedde van 1500. Zij die voor een© benoeming tót die betrekking in aanmerking wemscheu te komen, hebben zich bij gezegeld en vrachtvrij adres te wenden tot den Raad voornoemd te 's-Gravenhage, vóór 15 Maart e.k. C,St.-Ct.") GROOTE VERLIEZEN. Aan Duitsche bladiem wordt gemeld, dat kooplieden uit Aken en omstre ken, kort geleden in do speeücluhs te Vaals hun- geheele vermogen hebben verloren. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Zondagmiddag te half drie heeft op don Haagweg nabij Delft een ernstig ongeval plaats gehad. De automo biel van den heer v. d. L. uit Rotter dam, waarin ook dames en kinderen, die uit de richting Rotterdam Jew am, botste met een andere auto, komen de uit tegenovergestelde richting, en waarin twee hoeren gezeten waren, van wien een de chauffeur. De schok was zoo ontzettend hevig, dat de anto's totaal vernield en de in zittenden over den weg geslingerd werden. De passagiers, van wien er onkel© bewusteloos waren, werden liefderijk opgenomen in Villa Johan na en daar door de inmiddels ontbo den doctoren Van Hees en Van Krim pen, uit Delft, voor zooveel noodig, verbonden. Ernstig verwond was al leen de chauffeur, wiens horstbeen in gedrukt was. Men vermoedt, dat de botsing ont stond, doordien den bestuurders het uitzicht over den weg benomen werd door den losgelaten stoom van de stoomtram, die juist passeerde. Rechtszaken NOODLOTTIGE VERGISSING. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden heeft con clusie genomen nm de zaak van den geneesheer te Appingedam, die ten gevolge van een© vergissing van den schoepsapotheker aldaar, het oog van een jeugdige patiënte instoof mei sublimaat-poedier inplaats van met calomel, waardoor deze hot oog heeft verloren en wier vader daarop den dokter 'heeft aangesproken tot beta ling van 5000 schadevergoeding. De rechtbank te Groningen had den vader zijn eisch ontzegd, doch de pro cureur-generaal concludeerde tot ver menging van dat vonnis en om als nog den dokter to voroordeelen tot schadevergoeding, echter beperkt tot een som van f 600 en alle kosten. Sport en Wedstrijden KON. OFF. SCHERMBOND. Bij de prijsuitdeeling waren vele autoriteiten tegenwoordig. De voor zitter, kapitein. Backer, constateerde met genoegen, dat geen enkele wan klank de feestvreugd» had ver stoord. Hij wemsebt id» overwinnaars, in zonderheid -de buitenlandlsche officie ren en de winners van koninJklijke prijzen hartelijk geluk, bewonderde de vaardigheid op de wapenen der buatenlandsche mededingers, waar mede do leden van den Kon. Off. Schormbond hun voordeel zullen doen en vleide zich met. do hoop, dat zij, die geen prijs behaalden zich daar door niet zullen laten ontmoedigen, maar bij volgend» concoursen op nieuw hun geluk zullen beproeven. Ondier fanfares van. de Koninklijke Militaire Kapel .had daarna de prijs uitreiking plaats. In een- slotwoord deelde die voor zitter melde, dat bijzondere redenen 'hom genoopt had-don het presidium der vereemging in andere handen to loggen. Leger en Vloot KOLONIAAL WERFDEPOT. Bij het Koloniaal Werfdepot zijn in. de maand Februari j.I. voor het Oost-Indisch leger aangenomen li personen, onder wie 2 vreemdelingen en 9 voor twee jaren gedetacheerd wo'rdiend© miliciens. Van. de Koloniale Bei serve kwam 1 onderofficier over ter uitzending naar do Koloniën. Naar Oost-Indië vertrek slechts één detachement, sterk 2 officieren, 8 on derofficieren en 24 minderen afzon derlijk 10 officieren en 4 onderofficie ren. Uit Wetst-Indië keerden 2 solda ten terug, om den dienst met pas poort te verlaten. Letteren en Kunst Naar men verneemt is aan den Raad van Beheer van de Kon. Veree niging Het Nederl. Tooneel dezer da gen verzonden het navolgende adres: On d erge tee ken den, abonnés en ge trouwe schouwburgbezoekers, betreu rende dat -zij reeds geruimen tijd het genot moeten missen de dames Mann- Bouwmeester en Holtrop-Van Gelder in belangrijke rollen te zien optre den, nemen de vrijheid zich tot U te wenden met het verzoek hierin veran dering te brengen, ,,-Al deelen zij de .meening, dat men den jongeren kunstenaars en kunste naressen de gelegenheid bieden moe;, hunne krachten 'in grootere rollen te beproeven, toch meenen zij dat dit niet tot een zóó groot» terzijdezetting van oudere autisten behoeft te leiden. ,,De hoop uitsprekende, dat hun verzoek bij U een gunstig onthaal zal vinden, teekenen zij zich enz..." Volgen twee en zeventig 'handteek'©. n in gen. BERNER CONVENTIE. Men herinnert zich den gro.ppigen Open Brief van den heer Herman I-Ieyermans Jr. aan dr. A. Kuy.per, toen deze nog minister was „Excel lentie. ik word begapt Nu komt er zoo'n klaagbrief in hu- moristischen vorm aan H. M. de Ko ningin en wel uit Frankrijk, van den schrijver van „Plus que Reine", die er zich bij H. M. over beklaagt, dat zijn stuk onder den titel van „Meer dan Koningin" te Amsterdam wordt gespeeld zonder zijn toestemming, zelfs zonder zijn voorkennis, natuur lijk ook zonder dat hij eenig honora rium ontvangt. Bmale Bergerat vraagt H. M. naar dien schouwburg te gaan, de directeuren in Haar loge ta roepen en hun in naam der „Hol landsche netheid" te vragen waarom zij aldus het geestelijk eigendom van anderen zich toeëigeneiL Dat zou rechtdoen als in feeën- sprookjes wezen, zegt Bergerat, maai* aangezien er in Nederland geen ander recht bestaat voor den vreem deling, die er zich zijn letterkundig eigendom ziet afgestolen, zou Berge rat daardoor althans een ideale win st© hebben. „Een dichter kan leven van den glimlach eener Koningin". De brief staat afgedrukt in ,4Le Fi garo" van 22 Februari 1.1. met com mentaren, die voor 'het Nederlandsche volk niet vleiend zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cent per regel. Grootpapa lijdt aan R he una a- tiek, hij gaat naar bedenneeoit een pak Tiiermogèiia watten mee om op de pijnen te leggen, als hij morgen wakker wordt is hij zoo niet heel en al genezen, dan toch veel verlicht. Thermogène verwekt (zoo als de naam aanduidt) op de oppervlakte van het lichaam die zachte weldadige gestadige warmte, die zoo goed doet bij pijnen op de borst en bij alle rhenmatische aandoeningen Thermogène is thans het populair geneesmiddel bij uit nemendheid, bij iedereen bekend en door iedeieen gebruikt, is dat niet het beste wat men er van zeggea kan? In de kleinste gehuchten zoowel als in de grootste steden heeft eike huis moeder, bezorgd over de gezond heid van haar gezin, een doos Thermogène in voorraad. Als een kind hoest, de man rheu- matische pijnen gevoelt, of als zij zelf aan zenuwpijn of ste ken in de zijde lijdt, wordt er Thermogene gebruikt en alle pijn is vergeten. Wat is er meer noodig dan deze algemeene toepassing om de waarde van een geneesmiddel te bepalen Wil men er echter steeds baat bij vinden, dan is een be- hoorlijke toepassing hoogst nood- k zakelijk en daarom driegen wij er op aan dat diegene di6 Thermogène watten gebrui ken, nauwkeurig de gebruiks aanwijzing nalezen die in elke doos aanwezig is. De doos met gebruiksaanwij zing 75 Cents bij alle Apothe- kers en Drogisten. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen hei, beroep te Kampen door ds. K. HijLkema>t» Wilsum, bij Kampen. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te LJTk ds. J. Bos Hzn., te Leeuwarden. Bedankt voor het beroep te Jorwerd door ds. iH. Schuttevaer te Lange- zwaag; te Knijpe door ds. L. de Baan te Wilp (Gron.) ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het eer ste gedeelte arts-examen. de heeren P. J. du Mairchie Sarvaas, M. H. L. J Duquesme, M. R. Heymsius van den Berg en Lod. Pel. Leiden. Bevorderd tot arts de heer H. W. Borgedhoff Mulder. Geslaagd voor het eerste .gedeelte de lieer J. J. van der Kleij. Gemengd Nieuws GEEN STEMRECHT, GEEN BELASTING. Lady Steel, de weduwe van een vroegeren burgemeester van Edin- burg, heeft den deurwaarder een deel van (hare goederen (zien verkoopen, om de 18 pd. st. aan belasting van haar te krijgen, die zij weigerde te betalen, omdat zij geen stem recht had. EENE ZONDERLINGE GESCHIEDENIS. Amerikaansche bladen maken mel ding van «een zonderlinge geschiede nis. Een jong meisje te Florence, ,n den Staat New Jersey, werd overval len door een zenuw-lachbui, gepaard met de" hik, welke acht uren aan hield! cn ten slotte slechte eindigde door id© totale uitputting van het slachtoffer. Het zenuwtoeval heeft het kind ech ter zoodanig aangepakt, dat men voor ha ar behoud vreest. Het meisje l>evond zich bij den tandarts, om zich een kies te laten trekken. Toen de operatie achter dien rug wafs zuchtte zij „Wat zou het een zegen zijn, ais-te menisch zonder tanden en kiezen ge- beren werd." „Juffrouw'' antwoordde deftig de dentist „ik kan u verzekeren, dat dit bij alle menschen het geval is." Het meilsje begon onbedaarlijk te giebelen; en toen zij zoo een uurtje had gelachen, scheen niets meer' bij machte haar tot bedaren te bren gen. HET PROCES THAW. Naar het schijnt te blijken uit den loop dien de veiih-ooren in het, proces Thaw deze laatste dagen hebben ge nomen, schijnt de ambtenaar van liet O. M. er op aan te sturen, dat een commissie van medisch© deskundigen en krankzinnigen-artsen worden be noemd, welke zich nader zal hebben bezig te houden met het onderzoek naar den staat van Thaw's geestver mogens. Twee dagen lang hebben Je rome en ,d» specialiteit voor zielsziek ten, Evans, met elkaar geharreward; en ten slotte (heeft Jerome door Evans laten verklaren, dat Thaw gek was toen fhij zekere- brieven schreef en dat hij nog erg gek wias, toen hij White neer-schoot. Verder was door Evans meegedeeld, dat Thaw's moeder, kort vóór .zijn 'geboorte een ©rnstigen schok had doorstaan, vvelk feit in ze keren zin de verklaring kon leveren, voor Thaw's zonderlingheden. Ter openbare terechtzitting op 1 de zer, werden nog ©enige brieven van Th-aw aan het dossier toegevoegd. Het waren brieven, -doo-r beklaagde ge schreven en in bewaring gegeven bij den Pittsburgschen bankier Lyon. Zij waren alle .gedateerd na 25 Juli, den dag van den moord. Mocht Jerome er werkelijk toe over gaan de benoeming van- een commis sie te -vragen, en wordt dat verzoek liing'ewilligd, -dan neemt Ihet proces een einde en kunnen de jury-leden naar huis gaan, nog vóór zij, zich over eenige quaestie in verband met dit proces hebben behoeven uit te spre ken. STRAATGEVECHTEN TE TOULON. De bemanning van het eskader van Toulon heeft dezer dagen feest ge vierd. De soldij was juist uitbetaald, en Ihet scheepsvolk, dat vele weken niet aan tand was geweest, heeft het er eens van genomen. De oorlogsma trozen hebben in Toulon huisgehou den als wilden. De fuifstemnring werd aanstonds ©en 'vechtsbemimi ng. De stad was onveilig door de matrozen. Zij bestormden op een -gegeven oogen- blik een koffiehuis. Politie, kellnens en publiek slaagden er niet in, de op gewonden bende buiten te houden. Meer politie en koloniale troepen kwia- men te hulp om de orde te handha ven. Het werd een bloedig gevecht. De matrozen schoten. Een politieagent Faggiunelli genaamd werd ge wond, schoot terug en schoot een ze keren Rozier diood, een Van de beman ning van de Charlemagne die kort ge leden bij' Marokko gelegen heeft. Toen Rozier viel, vochten de matrozen met nog meer woede. Versdbeiden anannen zijn «gewond »n opgenomen in het hos pitaal van de marine. De toestand van eenige gewonden is zorgelijk. De rust is hersteld. Vooral in de buitenwijken is gezorgd voor een uit- gebreiden patrouilledi'enst. OM VAN DE DRANKZUCHT TE GENEZEN. Te Eiberfeld heeft de vrouw van een fabrikant uit RemscheAd' terecht gestaan omdat zij haar man, om hem van id» drankzucht af te helpen, braakwijnsteen in den sterken.'drank, in de koffie en het eten gegeven had. De gezondheid vian den man was daardoor ernstig geschaad, en de vrouw werd vervolgd wegens voort gezette antehiandediing. De rechtbank heeft haar evenwel vrijgesproken. Uit het verhoor was gebleken, dat eetn dokter haar gera den had, een klein beetje braakwijn steen in den drank van haar man te doen, en de rechtbank nam aan, dat zij bij de uitbreiding der toepassing van dit middel zich het gevaarlijke van haai* doen niet bewust is ge weest. EEN DRIEMASTER 0£ EEN IJSBERG. Op een reis van Londen naar Port land (Oregon) over de Stille Zuidzee is de Fransche driemaster „Emile- Galli-ne" ter hoogte van de Falkland- eilanden- een ijsberg tegen gekomen waar bovenop de romp van een groot zeilschip vast zat. De verklaring die men zich hiervan denkt is, -dat Ihet schip -op het oogen- bl'ik dat het zich blak in de nabijheid van ©en omkantelend-en ijsberg be vond, door het gevaarte omlhoqg is getild en bij dit wonderlijke avontuur zijn evenwicht toevalligerwijze heeft bewaard. LEVEND BEGRAVEN. Op den ApokLiniarisberg bij Retmi- gen hadden kinderen een grootekuil gemaakt., om daarin te spdïe®. Woensdag stortte er een stuk grond in, waaronder twee jongens van 11 en 13 jaar, bedolven werden Ze zijn er dood onder vandaan gehaald. LAWINES IN NOORWEGEN. Elk jaar komen in 'Noorwegen la wines voor, maar zelden eischen deze zooveel slachtoffers als dit jaar. Twee maal achter «elkander in een kort tijdsbestek kwamen zware lawines naar beneden, de eerste maal te Gei- rangar, dicht bij Aal-esund, waar 15 personen om het leven kwamen, en de tweede maal op 23 Februari aan den om zijn natuurschoon bekenden Noordfjord, aan welke, voor zoover men weet, acht menschen ten offer vielen. Te Gekranger ging het al zeer ongelukkig. De menschen hadden als schuilplaats -een huls uitgezocht, dat naar hunne berekening volkomen vei lig was en juist dat huis wend ver pletterd. De Regeering heraaant plannen tot beschaming der bevolking tegen soort gelijke rampen, ze stuit daarbij ech ter, uit den aard der zaak, op zeer groote moeilijkheden. EEN MISDAAD Uit Münclien wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld: Drie jaar geleden verdween de 22- jarige zoon- van den Kommerzienrat Handschel alhier. Voor een dag of waf is nu uiting eregeven aan- d» ver denking-, dat die jonge circus-diïec- (euiv Niederhofer wel het e»n en ander moet weten van het geheimzinnige verdwijnen van den jongen man. Op last van de politie ils men toen gaan graven op de plaatfe, waar het vroe gere Bavaria-circus gestaan heeft, en thans is ei- edn geraamte gevonden, - - vermoedlelijk dat van dien jongen Heudschel. ALS -SOLDAAT DIENST GENOMEN. Den 31en Januari verdween een jong -Engelsch luitenant melt naime Tryon, kort voor bij im'et den troep -naai* Indië zou vertrekken. 'Men dacht aan een ongeluk of een misdaad en er is ijverig naar hem gezocht. Hef komt nu uit, dat hij drie weken geleden on der een aangenomen naam te Edin- bur-g als gewoon soldaat dienst heeft genomen, 'sedert ontdekt ds en thans opgesloten zit. BRUTALE DIEFSTAL. Dezer dagen is in het gebouw van het Ctrédit Lyonnais een brutale dief stal gepleegd. Ferdinand Sehiff, on dervoorzitter van die Chambre Syndi cale des Courtiers et Négociants en Di amants die daar in een hotel zijn intrek heeft, had een klein valiesje bij zich met een waande van eien mil- lioen francs aan ongezette parels en diamanten. Hij ging het gebouw bin nen, om even een telegram op te sc-hrijven en plaatste zijn taschje tus- schen zijne v-oeten, terwijl hij hiet schreef. Nadat hij zijn telegram had over handigd, bemerkte hij, dat het tasch je weg was. Niemand schijnt iets ge merkt te hebben en Schiff kon niets anders doen dam een klacht bij de politie indienen. De iroliti-e denkt, dat iemand, die wist, dat hij de parels en diamanten bij z-ich had, zijne gangen na is ge gaan. GEVAARLIJKE WAANZIN. De stad Fal kenau in Boheme-n ts Dinsdag het tooneel geweest van een opzienbarenden aanval van waanzin •van een harer bekendste burgers. Gm 4 uur 's middags hoorde een mijnwer ker uit de villa van den gewezen af gevaardigde Wenizel 'Gebler ijselijke noodkreten. Twee daar dienende meisjes schreeuwden uit een venster om hulp daar -Gebler 'zijn vrouw en de -overige huisgen ooien om 't leven brengen en het huis in brand steken 'wilde. De .arbeider maakte alarm en spoedig waren er verscheiden perso nen voor het huis bijeen, die echter geen van fallen durfden naderen, om dat Geibler uit een raam onafgebro ken geweer- en revolvervuur onder hield. Voor een venster op de eerste ver dieping stond handenwringend me vrouw Gebler, die nog eerst voor een paar weken bevallen is. .Zij bad de buitenstaanders om hulp, maar hoe in 'huis te komen? Eindelijk gelukte het den koopman Pospischil den krankzinnige zoover te bedaren, dat deze hem 'binnenliet. Moedig stapte Pospischil in huis door den gek met op hem gerichte revolver ontvangen. -Met zoete woordjes poog de hij Gebler zoo bezig te houiden-, dat s mans doodelijk beangstigde echtgenoot» kans kreeg te ontsnap pen. Maar toen de waanzinnige dat in de gaten kreeg richtte hij terstond weer zijn revolver o.p Pospischil. Deze bleef echter kalm en het gelukte de vrouw te ontsnappen. Toen Pospischil daarop ook .ging riep Gebler hem na: ,,'Hual geen -gendarmes of politie want ik isdhiet ze «allen neer!" Het. gelukte Gebler inderdaad nog -een vol uur de sltraat te beh-eersche-n. De politie zette haar voorzichtigheids halve af. Om 5 uur staakte d-e krank zinnige zijn geschiet en ging uit. Nau welijks was hij «op straat of «de gen darmes -grepen hem en deden hem een -meegebracht dwangbuis aan, waarna hij aanstonds naar het «ge sticht te Dobrz-an werd gebracht. In het huis komende bemerkte ttnen, dat «alle waterteidi-ngskranen waren opengedraaid, zoodat «alle kamers We ven. -Men vond een aantal geweren en revolvers en nog 500 patronen. Geluk kig is -niemand gewond, wat in de ge geven (omstandigheden wel een won- 'der mag heeten. Gebler was architect, .weid lid van den Boheemsdhen Landdag, als hoe danig hij tof de Duitsche volkspartij behoorde. In 1897 werd 'hij lid van den Rijksraad voor Ealkenau. In den Landdag toonde hij al sporen van geestelijk onwel-zijn en in den Rijks raad deed hij «soms zoo dwaas, dat hij ten slotte in een sanatorium weid on dergebracht. Toen trad hij -tevens af. Heel Falkeuau is onder den indruk van het «gevail dat zulke erge gevolgen h'ad kunnen hebben. EENE MOORDGESCHIEDENIS. Voor de rechtbank van gezworenen te Dessa.u is begonnen die behande ling' van een in hef dorpje Klem Möhlau voorgevallen moordigetèchd» le- ■nis, op 28 Januari, ter gelegenheid van de verkiezingen-. Een slotenmaker, Paul Danisch, werd toen door een sociaal-democra tisch arbeider, .Alois Galbi-ersch, dood gestoken, en wel, vol geus verklaring van. den minister van staat AnhoIt em geen andere redien dan dat hij voor een vrijzinnig afgevaardigde ge steand balei Het lijk van Danisch was met niet minder dan 28 meeteken doorboord. Volgens sommiger vea-klaring had de dadte-r den dag te voren- voel gedron ken. Een hevige vechtpartij was aan de misdaad vooraf gegaan, Hat lijkt nog zeer twijfelachtig, of do miSda-id een -politieleen ondergrond had. EEN MOORDENAAR VOOR DEN RECHTER. De zei' dagen isRayuer, dia moordieuaar van den Lond'enschen koopman Whi te-ley, voor dan politierechter- gawedst. Uit d!e Verhoeren bleek, dat. Rayner, wtien/s vader comimissionaiadr fin d-e City was, in 1879 is «reborein. In, 1883 of 1884 zag d» lieer Whüteley den be klaagde, toen ïiOQ' een kind vami vier of rijf jaren, voor de eerste en eenig- ste maai voor de laatiste noodlottige ontmoeting. Uitvoerig werd het levten van Rav- mer nagegaan ear hiet bleek, dat hij sedert 1906, toen hij uit Rusland *'n Engeland terugkeerde, buiten betrek king was geweest. D» madladeel'ingen omtrent -dien moord brachten geen nieuws aan dien dag. Opmerkelijk was de verklaring vtam bef O. M., dat geien reden van dei misdaad kouwor- deln opgegeven. Dat men met een ge val vaai afpersing- te dioeai had zoo- •alis -spoedig na den mooaid wais be weerd, was n'iet gebleken. Er was-geen «enkele aanwijzing dat ooót tegen den beer Wbite&eiy door den beklaagde of door iemand andeiiis pogingen tot af- peijsing waren ondernomen. Dit maakt het geval slechts te raad selachtiger. Na liet verhoor van eenige oogge tuigen van die misdaad werd d» be handeling der zaak een week uitge steld. HET LIJK VAN LEO XIII NAAR DE SINT-JANSKERK. De Italiaansche correspondent der N. Ct. schrijft uU Rome dd. 22 Fe bruari De lezers van de „Nieuwe Cou rant" zullen zich -herinneren, da-teen maand geleden zich plotseling in Rome een gerucht verspreidde als zou het lijk van Leo XIII in alle stil te hij nacht van de Sint, Pieter wor den overgebracht naar -de San Gio vanni in Laterano. Inderdaad ston den gedurende een kou den regenoch- tigen nacht veel nieuwsgierigen en journalisten te vergeefs op den lugu- beren lijkstoet te wachten. Dezer da gen heeft eenzelfde gerucht in de Ro- memsche pers weer de ronde gedaan «en 't scheen thans nog geloofwaardi ger, omdat de beeldhouwer Tadolini het grafmonument voor Leo XIII reeds naar de keirk van Sint Jan heeft laten overbrengen. Maar een hooge prelaat verzekerde me dezer dagen (en eenige journalis ten, die over de aanstaande overbren ging van 's Pausen lijk een kardinaal om inlichtingen vroegen, kregen on geveer het zelfde antwoord) dat Maan dag 25 Februari het gedenkteeken klaar zal zijn, maar dat de overbren ging van Leo's gebeente eerst na Par sch-en (waarschijnlijk in de eerste dar gen van April) zal geschieden. Niet bij nacht, maar bij dag, hoewel in zeer ©envoudigsn vorm. Aan de kerk van Sint Jan zal het lijk in ontvangst wonden genomen door den opper priester van de basiliek, kardinaal Satolli, hetgeen -binnen de kerk aan leiding zal geven tot een groeten plechtigen dienst. DE ITALIAANSCHE SPOORWEGEN. 't Schijnt wel, dat 't met de spoor wegen in Italië een lijdensgeschiede nis is en hlijft. Dezer dagen is een waggop rnet een lijk weggeraakt, on derweg verloren gegaan en nu beeft een fabrikant te Odi-ne rich bij den d ir eoteu r-generaal schriftelijk be klaagd over de wegraking van een waggon dynamiet, die 9 dezer uit een fabriek t© Aviigliana in Plemont vertrokken ds en sinds zoek Ls. De fa brikant heeft den directeur-generaal kennis gegeven, dat hij alle verant woordelijkheid reeds bij voorbaat af wijst. Eir moet een eind komen aan, de steeds to-enemende verwarring, 't zij goedschiks of kwaadschiks. Te Mi laan is Dinsdag in een tweetal druk bezochte vergaderingen van fabrikan ten uit het Pesiadal en uit de provin cie Novara 'besloten hun fabrieken van 11 Maart af t» sluiten, bij wijze van protest tegen den staat van za ken op de spoorwegen, door welk be sluit 70,000 werklieden wooden getrof fen. Na een korte beraadslaging heeft die Italiaansche Kamer bet vefraoek- sdhrift om stemrecht voor vrouwen, verwezen naa.r den minister van bin- nenlandsche zaken, die de zaait in studie zal nemen. Stoom vaartberi chten Het st. .Java, van Bataria naar Am sterdam, vertrok 3 Maart van Port Said. Het st. Oranje arriveerde 3 Maart van Amsterdam te Batavia. Het st. Oriana, gecharterd, vertrok 4 Maa/rt van Batavia naar Amster dam. Het st. Zaanland vertrok 2 Maart van Montevideo naar Amsterdam. Het st. Rindjani van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Maart te Southampton. Het st- Kediri. van Rotterdam naar Java, passeerde 3 Maart Ouessanten arriveerde 4 Maart te La Pallice. Het st. Goentoer, van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Maart Oita- v©s. Hot st. Bali arriveerde 4 Maart te Amsterdam van Harn-bn rc. Het st. Banda, van Batavia naar Am,sterdam, passeerde 3 Maart Gi braltar. Het st. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Maart Po- rim. Het st. Timor, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Maart Perim. Het st. Nieuw- Am sterdam, van Rot terdam naair New-Yo«rik, vertrok 4 Maart v. m. 3 u. 40 min. van Boulog ne s/M. Het st. Statendam arriveerde 3 Maart van New-York te Rotteoda-m.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6