Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HE/T KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 7 Maart. Hoogste barometerstand 779.2 m.M. te Horta (Azoren) laagste 745.2 m.M. te Dunrossmess (ten Noorden v. Schot land). Verwachting tol <lten avond van 8 Maart Windmatige tot krachtigen Z.- Westel. tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbetrok- ken, waarschijnlijk regon. Temperatuur, thooger. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 769 m.M. Nledigimg tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH iM SGHMIDT, Zijlstraat 85, Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 7 Maart. Hoogste gisteren. F. 45 Laagste heden nacht F. 32° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 41° GESCHIL OVER DE LANGEBRUG. In ons vorig nummer hebben we meegedeeld, dat in het geschil over de Langebrug tussehen de gemeente en de E. S. iM., de scheidsrechters de gemeente in 't ongelijk hebben gesteld. De daarop betrekking hebbende stuk ken liggen ter inzage voor het pu bliek... och, (hoe (kan ik me zoo vergis sen, ik bedoel Voor de leden van den Raad. Waarover handelde dit geschil? In dertijd is :de Langebrug door de E. S. M. eenigszins verzwaard en versterkt en het gemeentebestuur was van oor deel, dat 'daardoor de bediening niet langer met één man kon geschieden, maar dat er twee man noodig zouden zijn en dat de E. S. M.. wier lijn zoo- als men weet over de brug gaat, de meerdere kosten zou moeten betalen. De directie van de E. S. M. meende, dat daarvoor geen aanleiding bestond en partijen besloten, 'gebruik te maken van de dn de concessie der E. S. M. voorkomende arbitrage-bepaling. Tot scheidsrechters werden benoemd de tooofdingend eur van den Rijkswater staat Kemper, de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat Sdhol- tens en de directeur der Westland- sche stoomtram Verspyck. Deze heeren stelden de gemeente in het ongelijk, op verschillende, dikwijls vrij subtiele gronden, ontleend aan de rijks-wetgeving op de spoorwegen, de concessie zelve en de historie der zaak, en die den lezer minder belang zullen inboezemen, maar o.a. ook op grond van deze overweging, dat wan neer er nu twee brugwachters noodig sijn, dit niét een gevolg is van de ver zwaring der brug, maar van het druk ker verkeer. R.-K. KERK. De bisschip van Haarlem heeft o. m. benoemd tot pastoor te Haar lemmermeer (H. Franciscus van .Sar les) den heer J. S. van Buchemen tot pastoor te Bennebroek den heer G. J. M. Kabel, professor aan het se minarie te Warmond. Besmettelijke ziekten. In de week van 27 Februari tot en met 5 Maart zijn te Haarlem voorge komen 4 gevallen van Roodvonk en 2 van Dyphtheritis. Te Hillegom 1 geval van Diphthe- ritis. Kantoor- en Handels bedienden. De Vereenilging van Kantoor- en Handelsbedienden had Woensdag avond in de bovenzaal der Yereeni- gtng voor haar leden meft hunne da mes een feestavond georganiseerd. De bekende voordrager, de heer P. H. Lammertis Jr., heeft met zijn aar dige voordrachten de vrij talrijke aanwezigen heel goed vermaakt. Hij droeg voor„Koninginnedag" van Dr. Pijzei; „Een meesterzanger" van J. G. H.„Iets over de vrouwen" ran Justus van Maurik„Een lastige kwaal" van demzelfde, en eenige klei nere stukjes. De voordrager werd telkens met een luid applaus beloond. Eervol ontslag. Aan den klerk bij de politie A. Bu- walda is met ingang van 1 April a.s. door den Burgemeerster op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Hij was slechts ruim een jaar bij dé politie werkzaam. Nut Eerstdaags vergadert ons Nuts- departement, o.a. ter vervulling van twee vacatures in het college van commissarissen der Volksbibliotheek, in de plaats van de heeren F. L. van Ammers en J. Merens. De voordrachten luiden 1. Dr. P. H. van Moerkerken, 2. Dr. A. van Eldtk; 1. H. P. Memsdmga, 2. H. N. Mul. Daarna komen de printen tea* be schrijving der algemeene vergadering aan de orde. Uit de Rechtszaal DIEFSTAL VAN 40 GULDEN. Hoe de zaak preoies in elkander zit, dat is al heel moeilijk in eenige woorden te zeggen. Maar 't komt in 't kort hierop neet1, dat de gepensionneerde G. van Leeu wen eik jaar 200 gulden gage ont vangt. Hij beurt dit geld echter maar ééns in de drié maanden, en zit wel eens om geld verlegen. Bij: viel1 in handen-' van het echtpaar Kalsbeek, dat hier vroeger een berucht café heeft gehad. 't Zijn lage woekeraars, ais zij 15 guldén leenen moeten zij 30 guldén terug 'ontvangen, 'n Mooi zaakje hè Op 14 Januari moest Van Leeuwen weer pensioen ontvangen 50 gul den. Hij heeft idien dag raar gezwalkt, is stem dronken geworden, want had, volgens zijn eigen zeggen, wél.... 20 borreltjes gedronken. Met het geld was hij thuis gekomen ea was in slaap gevallen. Het echt paar Kalsbeek was daarbij tegen woordig, en heeft toen maar de pen- sioenacte en een briefje van 40 gul den uit den zak van Van Leeuwen ge haald. Ze moesten toch weer naar Amsterdam, en konden niet langer wachten. 't Bleek, dat zé ongeveer 13 gulden moesten hébben, 'dus weer 27 gulden zuivere winst. De vrouw van Kalsbeek stond nu terecht voor dezen diefstal. Hoewel ze ontkende, achtte het O. M. 't bewijis 'geleverd, en edschte 7 maanden gevangenisstraf. De officier zei in zijn requisitoir Deze zaak werpt weder een eigen aardig licht op het leven van een ge- pensionneerden krijgsman. De gieren azen op hem, neen niet de gieren van "net slagveld dat zou men bij een krijgsman denken maar de gieren van die maatschappij, waaronder het echtpaar Kalsbeek hoort. Uitspraak Donderdag a. s. MELK VERV ALSCHING. Hiervan werd beschuldigd de Be verwijken L. H. Molenaars, en hij er kende het ook. Hij leverde melk aan d'en venter H. v. d. Does. Die dachtwat is de melk iochi dun. en gaf dé zaak in handen der politie. Beklaagde wiaschte nog al erg op drie emmers melk één emmer water. De scheikundige constateerde 35 36 water. Ter verdediging voerde Molenaars aan, dat hij geldgebrek had door te genspoed. Het O. M., de bekentenis in aanmer king nemende, edschte 1 maand. BELEBDIGING. R. Kiroese te Haarlem had ruzie met zijn buurvrouw Sturm. Hij heeft haar toen iets heel leelijks toegevoegd waardoor ze zich beleedigd achtte, en een aanklacht indiende. Het O. M. eisohte wegens eenvoudi ge beleediging, 3 gulden boete, subs. 1 dag. VERZET TEGEN DE POLITIE. De strooper C. Nieuwkerk heeft zich verzet tegen den veldwachter Strooker. Eisch 1 maand. De beklaagde staat te Wijk aan Zee en Duin ongunstig bekend. J. Keesman verzette zich ui dron kenschap tegen den veldwachter De Goede te Zandvoort. Bisch 1 maand. Ook de ZandVoorder J. Keurmaak- te zich aan zoo'n feit schuldig. Tegen hem luidde de easch ook 1 maand. UITSPRAKEN. C. Broekhuizen, arbeider te Lisse, eenv. beleed, ambt. in functie, f 10 boete of 7 dagen hecht. Th. A. Verbaten, zonder beroep te Haarlem, diefstal, ter beschikking van de Regeering gesteld. J. Klooster en J. H. v. Wijk, zender beroep te Haarlem, diefstal 2 pers., de le vrijgesproken, de 2de ter be schikking van de Regeering gesteld. G. V. Augustinus, arbeider te Lisse, mish., f 10 boete of 10 dagen hecht. S. Turk, arbeider te Alkemade, dief stal, 14 dagen gevangenisstraf. C. v. Esmond, Th. Krist, arbeiders, 'de le. te Uithoorn, de 2© zonder vas te woonplaats, mish. ambt. in func tie, ieder een week gevangenisstraf. G. A. Recfcer, timmerman te Am sterdam, wederspanndgheid f 10 boe te of 7 dagen hecht. J- de YVeers. stucadoor, en J. A. Koelemeyer, electricien, beiden te Haarlem, jaéhtovertreding, appèl d'e le. 7 dagen hecht., de 2e. twee maal 7 dagen hecht. G. A. Kaasenbrood, voerman te Bloemendaal, H. B. Oushoorn, schoor steenveger te Haarlem, diefstal 2 pers., de le. bovendien diefstal de le twee maanden gevangenisstraf, de 2e een maand gevangenisstraf. J. H. K Kremer, los werkman te Haarlem, heling, - dagen gevangenis straf. Brutaal. De brutaliteit van onze straatjeugd kent geen grenzen meer. Woensdagnamiddag omstreeks 11/2 uur hebben twee opgeschoten knapen met -steenen gegooid naar onzen Bur gemeester. terwijl deze liep in de Ko ningstraat op weg na,ar die Gemeente raadszitting in het Prinsenhof. Door do politie. onmiddellijk gewaar schuwd, is dadelijk een onderzoek in gesteld. maar de deugnieten had den zich reeds uit de voeten gemaakt. Het onderzoek wordt echter voortge zet. 't Is kras I Kunst z ij ons D o e L One wordt verzocht nog mede te deelen, dat op de kunstbeschouwing van liet Teeken-College „Kunst zij ons Doel" op Dirisdag j.l. een zeven tal inzendingen verkocht zijn. Door particulieren werden drietee- Iceniingen in krijt, landschappen van H. Savrij en de aquarel ,,'t Oude Tuchthuis" van G. Kerkhoff aange kocht, terwijl het College zich;, voor de verloting onder de kunstlievende: leden, het bezit verzekerde van een doir.lands-rbao door I. K >mp, eer teekenimg „Militair" door den ver scheiden YV. IJzerdxaat en van eene kleurt eekening „Haarlemmerhout" door J. Visser. Verder kuninen wij mededeeden, dat de vierde eto laatste kunstbeschou wing in dit seizoen zal worden ge houden in de eerste of tweede week van April. Met reden mag eten hoogst belang rijke expositie worden verwacht, im mers zij zal omvatten kunstwerken van H. W. Janssen, zijne echtgenoot© mevrouw JanssenGrothe en van den kunstschilder Htenikes. Aian velen voorzeker zullen de wer ken en het streven van dit drietal overbekend zijn. In het verslag van „Kunst zij ons Doel" staat in plaats van den naam Vreugde als de schepper van het pleisterbeeld van den afgeleef- den grijsaard, die van den heer Bron- ner genoemd. Dit is een verschrijving van onzen verslaggever. Do vrouwenkop „Zorgen" is van v. d. Eynde. Gev. Voorwar pen. Een kerkboekje in étui, een knip- mesje, een portemexnnaie, met geld, een rouwband,, een handmof, een handschoen, een ketting met hiang- slotje, een zweep, een boa. twee roze- kransen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Woensdagavond wend alhier in bet hotel „Welgelegen" door den heer A. D. Molster, te Bloemendaal, een voor stelling gegeven met lichtbeelden voorstellende De glijbaan op het Kopje. De Ijsbaan op Duin en Daal. Bloemendaal voorheen en thans. Dei voorstelling, welke als uitste kend geplaagd kan wordteta. genoemd, werd door eeu talrijk opgekomen pu bliek niet groote belangstelling ge volgd. BENNEBROEK. In de Ned. Herv. Kerk zal op 24 Maart a.s., dels avonds, Dr. J. A. Gerth van Wijk den 300sten geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruyter herdenken. De zangvereenftgitng „Ben nebroek" zal dan eenige liedèiren ten gehoore brengen. SCHOTEN. Uit'goede bron vemem'en wij:, dat de inwijding der R. K. kerk, bij ont stentenis van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, door den Zeer Eerw. Heer deken den 18en Maart zal plaats hebben. HAARIEMMBRMEER Vergadering van den Raad te Haar lemmermeer op Woensdag 6 Maart 1907, te half elf uur. Aanwezig 14 leden. De heer G. B. 't Hooft heeft kennis gegeven door ongesteldheid de verga dering ndet te kunnen bijwonen. Eén vacature. Dé voorzitter, de heer J. YV. Lant- zendörffer, opent de vergadering met gebed en dloet daarna metedieéliug van eenige ingekomen stukken. Nadat door den Voorzitter nog een waardeerend woord gewijd was aan den overleden' wethouder, den beer H. F. Bultman^, werd overgegaan tot- benoeming van een tijidelijken wet houder. Bij de eerste vrije stemming kreeg niemand de meerderheid, zo odJat nog maals eene vrije stemming moest plaats hebben'. Bij de stemopneming bleek, dat er herstemd moest worden tussehen de heeren B. Biesheuvel en J. H. M. Eve- lein, na welke herstemming, de heer B. Biesheuvel gekozen werd en deze de tijdelijke benoeming dan ook heeft aangenomen. Nog kwam ontslagaanvrage van den onderwijzer P. de Boer, aan School No. 1 en mejuffrouw Jungens, aan School 5, door vertrek naar el ders, wordt met 1 Med a.s. verleend. Niets meer te behandelen zijnde, werd 'de vergadering gefeloten. SLOTEN. Bij het gemeentebestuur zijn de plannen ingediend tot bebouwing der gronden van de Etectr. Spoorweg maatschappij tussehen Sloterdijk en Amsterdam. IJMUIDEN. Zeeleeuw gevangen Door dén stoomtrawler Judith1 HM 56 is gevangen een jongé zeeleeuw. Jammer, diat het dier aan boord niet goed verzorgd kon wordén, zoo dat het bij aankomst te IJmuiden ge storven bleek te zijn, ZANDVOORT. Door 'dé Naamlooze Vennootschap Maatschappij Villabouw Zandvoort is •aan den Raad. ingediend een plan tot wijziging, verbreeding en. verstrating van dén Boulevard Paulup Loot, die verbreed zal worden tot op 10 Meter, terwijl die geheel opnieuw zal bestraat worden. Alhier circuleert een lijst en zal bij genoegzame deelneming door de Re derijkerskamer „Burgearvrieudien- kring" eeaxe uitvoering gegeven wor den, waarvan de baten zullen strek ken ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der verongelukten bij de ramp met dé „Berlin". Binnenland DE TOOST DER KONINGIN. Reuter seint uit Londen: De „Times" wijdt een hoofdartikel van een kolom aan den bartel ij ken teost door koningin Wilhelmina uit gebracht op koning Edward en ko ningin Alexandra bij het feestmaal den prins van Teek aangeboden. Het blad ziet in dien toost een bewijs, dat de gevoeligheden in Nederland naar aanleiding van den Zuidafrikaan- schen oorlog, voor altoos voorbij zijn. En met ophef wijst het blad op de ■groote waarde van een Engelsch-Hol- landsche vriendschap als levensbelang voor het. behoud van de onafhanke lijkheid van Nederland en België. Prins Hendrik heeft het Besclierm- heerscbap aanvaard van de Zuid-Hol- 'andsche Reddinrmactscbappij. KAMER-OVERZICHT. Sedert 12 Februari was de Tweede Kamer niet in openbare vergadering bijeen geweest. Gisteren ontmoetten de heeren el kander weder eenige ©ogenblikken en geraakten al spoedig in zóó levendag gesprek dat, onder liet rumoer, het voorlezen van talrijke bescheiden, verloren ging. De installatie van Jhr. Van Gittens, het nieuw-gekozen lid voor Ede, was niet in staat het ouderling discours te staken ien eerst toen de voorzitter 't woord naan om een rede te wijdJen aan de vreeseliijke gebeurtenissen, die zich ie de vorige maand aan den Hoek van Holland hebben afgespeeld., trad een plechtige stilte in. Alle léden waren van hun zetels opgestaan en schaarden zich rond' den voorzittersstoel, van waaraf Jhr. Roëll zijn treffend woord sprak. Berst een herinnering aan de ont zetting ovér de tooneelen van jam mer en ellendedan een. weemoedig herdenken van de velen voor wie bij de ramp zoo plotseling en in zoo hangen stervensnood de laatste ure was gekomen voorts een troostwoord tot de overblijvecnden en eindelijk dr dankbaJre hulde aan de redders en aan Prins Hendrik. De keurige rede, met groote so berheid uitgesproken, liet niet na mdruk te maken. Dat was ook het geval toen de voorzitter herinnerde aan den aansla,0- op den Minister van Justitie. De Kamer 'applaudisseerde krach tig toen de beste wenschen werden geuit voor 's Mimdstea-s verder leven. Doch de bijeenkomst was genood zaakt nog in deai middag over te gaan tot onderzoek in de afteeMngen van de Credietwet voor Oorlog, die zeer vermoedelijk reeds Vrijdag in open bare behandeling zal worden geno men. De Kamer zal dan tevens af doen het Voorstel-Borgésius c .s. tot wijziging van bet Reglement van orde .en dat van den voorzitter tot in stelling eener Commissie in verband met de voorbereiding en de samen stelling van het analytisch verslag. Aan den heer De Klerck werd nog verlof verleend, op een nader te be palen dag, den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel te inter- pelleeren over het reddingswezen aan den Hoek van Holland en dit in ver band .met de plaats gehad' hebbende zeeramp. EEN LUITENANT VERMOORD. De „Tel."-correspondent te Kota- radja seint Luitenant Mann is nabij Beurenom (Meureudoe Red.) in Pixdiië door een Atjeher vermoord. Bedoeld is waarschijnlijk dé 1 ©-lui tenant der genie L. W. F. J. Mann, geboren in 1880. DE NATIONAAL HISTORISCHE PARTIJ BIJ DE STATEN VERKIEZINGEN. Op de partij vergadering, j.l. Don derdag te Utrecht gebonden, is be sloten, dat door deze partij die volgen de gedragslijn zal worden gevolgd. Daar waar zulks mogelijk is zal een eigen candiidaat worden gesteld; waar dit niet mogelijk is, zullen slechts ge steund worden dié camdidaten der meest gematigde groepen van links of van rechts. Waar alléén candid aten tot eener der uiterste groepen behoorénde wor den gestold, zullen deze niet worden gesteund. Aan geestverwanten wordt in dat geval aanbevolen hun stem uit te brengen op bean.', die de meeste waarborgen biedt voor bezadigdheid in denkwijze en optredeh, of zich van isteanmiitng te onthouden. Alfe een „eigen oandadaat" moet, ook wonden beschouwd hij, aan wien van de zijde der partij een candidatuur werd aangeboden, ook al is hij niet bij de partij aangesloten, of al be hoort hij tot een andere staatkundige richting. („Ned. Stemmen"). DE SPEELCLUBS TE VAALS. Omtrent het optreden van den nieuw,en burgemeester van Vaals te gen de speelclubs aldaar, schrijft de „L. K.": Burgemeester Quadecker beeft de niet-Hollandsche croupiers der speel banken Maandag bij; zich ontboden en hun medegedeeld dat 7n'i voorhe den (Woensdagmiddag) Vaals had den te verlaten. Of de beide andere clubs het „Ca sino'' en de Derbyclub" de uitdrij ving hauer Belgische croupiers door telegrafische ontbieding van Arnster- damsche plaatsvervangers zullen be antwoorden, is nog niet besloten. In alle gevallen houden beide laatstgenoemde clubs het optreden van burgemeester Quad'ecker voor een overtreding der bestaande na tionale verdragen. Men 'heeft telegrafisch bij het mi nisterie van Buitenlajndsche Zaken, te Brussel, tusschenkomst verzocht te gen de uitzetting uit Nederland. Het schijnt dus, dat de burgemees ter niet onmiddellijk die clubs met politiemaatregelen wil sluiten, doch bet spel bemoeilijken wil door uit het land zetten der bedienden en croupiers. Ook heeft de burgemeester vóór de deur van iedere club een dubbelen politiepost opgfisteld, die ieder club lid aanhoudt en naar zijn papieren vraagt. Hierdoor wol men de spelers van verdere bezoeken afhouden zooveel mogelijk. DIEFSTAL VAN DIAMANTEN. Dezer dagen werd mélding gemaakt van een diefstal van 19 doppen met diamanten, eene groote waarde ver tegenwoordigende, ui/t de slijperij aan de Ververstraat te Amsterdam. De vermoedelijke dader, H. P., is thans door de politie gearresteerd en op het politiebureau aan het Singel, voormalig Gymnasium, in bewaring gesteld. HUIS INGESTORT. Aan de Zwijsenstraat te Tilburg is een huis ingestort. De nevenstaande woning was afgebroken ter verbou wing. Gelukkig werd het gevaar tij dig ontdekt, zoodat de bewoners zich nog konden redden. De Scheepsramp aan den Hoek, HET OPBLAZEN VAN DE „BERLIN". De speciale correspondent der Tel. te Hoek van Holland meldt dato 6 Maart Er staat vandaag een felle noor denwind, ten gevolge waarvan een vrij onstuimige zee gaat. Tegen Qialf ■vier gaat, ditmaal B. Spelding, naar beneden en legt 15 kilo dynamiet in het wrak. Om even vóór vieren heeft de eerste ontploffing plaats. YVeer komt er heel wat hout naar boven e» ook een groot stuk ijzer, dat nog be vestigd schijnt aan het wrak. Nader wordt gemeld YVoensdag heeft men waarschijn lijk meer succes .gehad met liet op blazen van de „Berlin" dan den eer sten dag. ofschoon met minder dyna miet 'géwerkt werd. Onder water moet alles uit elkaar geslagen zijn. De tweede ontploffing trof doeL tot onder den mast, waarvan- de lichten, die in dén top hangen om de inko mende booten te waarschuwen, ver brijzeld werden. Martin Sperling her stelde die echter dadelijk, zoodat voor de veiligheid is gezorgd. NAAR ENGELAND. Kapitein Janssen en Martin Sper ling zijn toch met de „Cbelmsfoind" van de Harwdch-lijin naar Engeland vertrokken. Schipper Berkhout van de loodsboot „Hellevoetsluis". kon wegens' ziekte niét meegaan. Men kwam tot dit besluit, wijl gebleken is, dat onze Koningin deze speciale nia- tinée, evenals de Engelsche koninklij ke familie, heeft willen patroniseereai. De prins en prinses van YVales zul len eveneens aanwezig zijn. Aan de m'atdnée zullen hedenmid dag de meest bekende artiesten me dewerken. De gebeele opbrengst is ten voordeele der weduwen en wee- zen van de omgekomen equipage van het stoomschip „Berlin". De leden der „Hollandsohe Club" zullen in grooteai getale aanwezig zijn. Sperling en Janssen ontvingen, bij hun vertrek, gel uk wenschen van de talrijke aanwezigen, met hunne van regeerinigswege ontvangen onder scheidingen. Woensdagavond! vond in Den Haag eene bijeenkomst plaats van de hee ren mr. J. Brunt, burgemeester van 's-Gravenzande, YV. H. von Leschen, inspecteur van het loodswezen, de leden dér Amsterdamsche commissie, zijordé de heeren S .P. v. Eeghe-n, S. Bepmer, H. C. Veltman en C. J. O ver- hof f Jr. en den heer A. Plate, voorzit ter der Kam,er van Koophandel te Rotterdam, waarbij overeenstem ming werd verkregen over de wijze van. verdeeling der ingekomen gel den. Bij de bespreking bleek, dat het wenschelijk is meerdere gelden te verkrijgen ter leniging van de noo den dier behoeftige betrekkingen van de bij deze ramp omgekomenen, zoo dat de bovengenoemde lieeren uit Amsterdam en Rotterdam alsnog be reid blijven giften in ontvangst te nemen.voor dit déél. Zij noodigen hen. die nog gelden daarvopr onder hunne berusting hebben of verkrijgen uit, deze aan hen toe te zendien, dan wel bi eir\',an opgaaf te doen, opdat bij de ui'tdeeJing hiermede' rekening kan wordén gehouden. ONDERSCHEIDINGEN VOOR DE REDDERS. Bij Koninklijk besluit van 6 Maart 1907, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de matroos bij bet loodbwezen K. Ree, en ils de gou den eere-medaille dier orde verleend aan dien loodssdhipper dér 1ste klas se J. Berkhout, den zeeiloods J. W. M. La ebregs, de 1 o o dskweekelingen der 2de klasse H. van der Meuten en C. te Gorter, de matrozen bij het loodswe zen T. van Duyn^ P. Jansen, J. B. Schoonbeek, P. Ruig, E. P. Braam, H. J. Sanders, J. J. de Geujs, J. Stee houwer Azn. en M. A. Regoort enden miatroofs-kok bij het loodnweze/n K. C. de Braiuwer. Verder is benoemd tot riddiett* in de orde van Oranje-Nassau, M. Sperling, schipper, in dienst van te Berging- maatschappij is to®,gekend de eeré-meidlaffie ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- Isau in goud, aan C. Sperltag; in zilvér, aan L. Sperling m G. Moérkerk, matrozen, mode in dienst, van voornoemde maatschappij, en aan G. Kofféman, J. YVoudéstein, en J. van YYraia.rd'enberg, matrozen van de sleepboot „Wodan"; in goud, aan den zeeman H. van Mastrigt is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (bij bevordérihg), G. Jansen, schipper van de stoom- reddingsboot „Président van Heed", en is toegekend dé eene-mediaiOle, ver bonden aan de orde van Oranje-Nas sau, in zilver, aan F. Seektes, A. Boon, P. de Zeeuw dn P. Iloogen- raad, matrozen J. van Malstrigt, eer- ste-machinist, C. van der Haveni, 2de- machinist, J. Bo-el, istoker, en B. F. Blokland, hulpstoker van voormelde reddingsboot. („St.-Ct.") AAN GESPOELD Y'olgens de berichtgever van het N. v. d. D. iis gistermorgen aan den Hoek van Holland een handkoffertje komen aanspoelen, toébehooriende aan wijlen den (heer Lasance. DE RUYTERHULDE TE YTLISSINGEN Prins Hendrik zal den 23en Maart, 's middags te kwart over 12, per ex tra-trein te Vlissingen aankomen, om er tot ruim acht uur 's avonds te vei-- toeven. De Prins zal deelnemen aan een lunch ten Raadlhuize, hem namens de gemeente aangeboden en ook aanzit ten aan een diner dat door het be stuur van de Zeevaartschool in 't Bad hotel voor genoodigden wordt gegeven Na afloop daarvan vertrek de Prins peT extra-trein weder naar Den Haag. ONGELUKKEN. Woensdagnamiddag viel te Leeu warder brt, 4-:art? zoorvfie van schip per Roosje in de Potmarge. Ns ui de vaart te zijn gehaald1, werden dooi den agent vian politie Toonstra gedu rende langen tijd pogingen Aiiige wiend om het leivien terug te ro-epen Dr. S-eihorst moest echter der; dooi comstateenem. G,L. DE WOR'ST"-FABR3EK TE TIEL. In verhand met gevoerde pr wassen en den hekenden handel in vleeechwa- ren te Tiel schrijft de gezondheids commissie in (haar rapport over 1906 Wij wijdden onze aandacht aan eer zoogenaamde worstfabriek, welke ge vestigd was in een arbeiderswoning ic het Peperstraatje te Tiel, eer. zaak waarover ook dn de groote bladen bi herhaling is geschreven. Bij hertbalin; werd een bezoek aan 'deze inrichting gebracht, waarbij' daar zeer veriiach uitziend vleesdhwerd gevonden De ei genaar ontkende echter da' hij et handel in dreef; zoo gaf hij o r. voot dat hij het vet versmolt tot wagen smeer. Onze voorzitter wendde zich :ot der burgemeester, en deze, hoewel mee nende, dat een overtreding van de toenmaals nog geldende verordening van 21 December 1872, zeer moeilijk ti constateeren zou zijn, zeide toe, da hij der politie zou opdragen na uwkeu rig toe te zien op hetgeen voorviel hi dézen vleeschbandelaar. Of er proces verbaal wegens overtreding is opge maakt, is ons niet ter oore gek omen, CLANDESTIENE LEERLINGKWEEKEPJJ. Hinderlijk vo-'gen. De heer J. L. Leao Laguna, Heme my straat 34 te Amsterdam,, eigenwerk maker in het diamantvak, had vóói September vorige jaar aam het be- stmïr van 'den A. N. D. B. ve/rzoChi zijn dochtertje ials teerling bij - ziet op zij/n eigen atelier te mogen ne men, teneinde haar in het vak op tf leiden. Tot twee keer werd hem dit gewei gerd. waarop de heer Leao Lagum meende in het belang van zijn zaal oenigie leerlingen te moeten aanstel len, hoewel hij oorspronkelijk var plan was alléén zijn eigen, kind b leeren. Sedert dien tijd werken eéni ge jongelieden op zijn werkplaats, doch op den 21 sten Februari ontdekte hij. dat door eeaiige personen vooi zijn waning werd gepost De mannen, die den heer Laguna bewaken, zijn werklooze bootwerker; en verdienen daarmede f 3 per dag. Zij zijn door het bestuur van den A.l N. D. B. aangesteld, en wordier, doort ■die lichaam betaald. Y'an 's morgens 8 tot half 12 's avonds staan deze posten geregeld roo-r hei perceel Ilemomystraat 34, ear ieder] die de woning van den geposte ver] laat, wordt door een hunner gevolgd,I Gaat de -lieer Laguna of eéft dia] mantkoopman per rijtuig weg, dad wordt het rijtuig door een fieterij-den] den post gevolgd. Maandag 1.1. werd het den geposte in de nabijheid van zijn woning te lastig gemaakt en Met hij door iwe< rechercheurs proces-v-erhaal opmaker wegens hiniderMjk volgen. Than: wordt -de woning van den heer Lagu na ook door politie en zijn persoon door de recherche bewaakt. Tot zoover het 'bericht, na persoon lijk door ons ingewonnen informa ties. YVij kunnen ons van een kreet van protest tegen dit terroristisch op treden -van den Koninklijk gc-edge- keurdén Di-amantbewerkersboind niei onthouden, schrijft dé Tel. Is op zich zelf 'de beperking- van arbeidskrachten, en vooral te wij-ze waarop d-e Bond het aamileeren. var hei diamantvak tracht te beletten er de clandestiene leerlingen te mekken, reeds niet van terrorisme vrij te plei ten, wat we nu te zien krijgen., gaat -alle perken te buiten. De leden van den A. N. D. B. ver dienen natuurlijk te veel geld" om voor enkele guldens per dag te gaan pos ten. Nu wordt dit sarrende werk een voudig opgedragen aan werklooze bootwerkers, die er natuurlijk een prachtbaantje aan hebben. 7 maal f 3 is f21 per weelc, om te wandeler, en bet een rustig' burger in de maatschappij l'astig te maken. Om liet laatste is bet natuurlijk te doen, en dit geschiedt door hinder Lijk volgen van den diamantbewerker, die leerlingen beeft buiten de door hem als derde genegeerde overeenkomst tussehen twee partijen (dien A. N. D. B. en dé A. J. V.), terwijl ook andera menschen die het huis van den aa#* gevallene veriaten, hamdéa*lijk worden gevolgd'. Onze -verslaggever werd hedenmor gen, toen hij het perceel Hémony- straat 34 verliet, tot, de traan op de Stadhouderskade door een portenden bootwerker gevolgd. Wij mogen de verwachting wei uit spreken, dat van overheidswege te gen dit verregaand terroristisch op treden nauwlettend zal worden ge waakt. De uitoefening van een beroep, en het aanieeren daarvan aan ande ren, is in ons land, trots alle moge lijke contracten, gelukkig voèkomen vrij. Het tonroriseeren door een vak- vereeniging van burgers, die van. de ze vrijheid gebruik maken, is een er- gerlak staaltje, en behoort met dé wet in de hand zoo-véel mogelijk te worden tegengegaan. Het verbaliseö- ren iter hindoe) ijk volgende posten zal zeker algemeen met instemming wo r- den begroet. Ten slotte nog .ditVoor den A. N. D. B. zelf betreuren wij dit optreden tegen z.g. clandestiene leerlingkwée- kerij. Het doet niet alleen groote schade aan zijn reputatie als vakvér- eeniging, maar brengt gerechten twij fel aan die kracht van den A. N. D. B.- als vakorganisatie, waarvan altijd zoo hoog is opgegeven. YY'at we zoo in den laatsten tijd zien gebeuren, duidt o. i. meer op zwiakte dan krrachA Rechtszaken EEN GRENSGEVAL. Een 25-jarig meisje, dat op 24-jari gen leeftijd door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld wohd irot 6

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2