Weerbericht MEDiEDBELIN GEN ViAN HET KONLNKL. NED. MET. INSTITUUT. •(Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 14 Maart. Hoogste barometerstand 772.9 m.M. te Horta (Azoren); laagste 746.9 m.M. te Skagn (Denemarken). Verwachting tot den avond van 15 Maart, Wind: imatige tot kraciiitgen N.- Westel. tot Westel. wind. Gesteldheid van de lucht: afwisse lende bewolking, buiig. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARDEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 757 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. Barometers en Thermometers Ruime keuze. Prima afwerking. JOH M SCHMIDT, Zijlstraat 85, Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 14 Maart. Hoogste gisteren. F. 44° Laagste heden nacht F. 35° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 44 Gevallen. De arbeider Van der Mey had Woensdagmiddag te Heemstede het ongeluk van een steiger te vallen. Ernstig gewond is hij per brancard naar zijn woning in die Tweede Zuid polderstraat alhier gebracht. Niet veel goeds in den zin. Woensdagavond te 101/4 uur werd de dienstbode van mevrouw L. aan den Kleinen Houtweg, dicht bij haar woning lastig gevallen door een twee tal mannen, die haar om geld vroe gen. Toen de dienstbode weigerde, wilden zij geweld plegen. Op het hulpgeroep van het meisje schoten echtetr eenige personen toe, die haar ontzetten en naar huis brachten. De beide kerels kozen onderwijl het hazenpad. ONDERWIJZERS-EXAMEN TE HAARLEM. Als deskundigen, bij de onderwij zers-esanieus zullen te Haarlem op treden de volgende diames en he eren, die, zo«o er goen woonplaats staat ver meld, te Amsterdam wonen Voor Neder! andschie Taalde hee- ren J. G. Nijk, JL O. S.J. E. Dijk stra, idemW. Knoop®, idiem, te VGnavenhagieA. K Castedein, leer aar H. B. S. Voor Kennis der Natuur die heeren E. Heimans, H. O. S.J. Jaspers, id. Jac. P. Thijissie, leeraar Gemeentelij ke KweekschoolE. van Niekerken, leeraar geref. kweekschool. Voor Paedagogiekde beieren II. Douana, H. O. S.H. J. Emous, H. I» S. Voor Bakenen de he oren C. F. A. Zernaoke, H. O. S.J. A. Bakker, H. B S. Voor Teekemende hoeren W. Meer- wald, HO. S.P. van Soeren, derw. O. S. Voor Geschiedenis de heeren M. J. IJzerman, directeur H. B. S.S. Post mus, leeraar Geref. Gyrnn. Voor aardrijkskundede heeren B. P. Bakker, H. O. S.G. S. van Krie- ken, id. Voor Zingende tocmetti P. v. Ent, H. O. S.; G. J. H. Beyerle, leer aar Gem. Kweekschool. Voor Vrije- en orde-oefenangen der Gymnastiek de heeren IJ. H Har- ting, leeraar G. te Hilversum; G. Stasi]man, leeraar G. Voor Nuttige Handwerken voor Meisjesde dames A. M. v. d. Velde, onderwijzeres in de handwerken A. Tennissen, id. CONCERT-BRONGEBOUW. Voor de abonné's van bet Bronge bouw zal Vrijdag a. s. weer eens een buitengewoon concert worden ge- gegeven, door „Haarleinsch Muziek korps'' en do heeren Chr. de Vos, tenor aan de VLaamsdhe Opera te Antwerpen, en Jean Bovy, violist. Voor dit concert wordt bij uitzon dering toegang verleend aan bet pu bliek, om hen, die nog geen abonné's van het Brongebouw zijn, eens in staat te stellen, kennis te maken met de uitstekende concerten, die de Di rectie van het Bron gebouw, hare abonné's aanbiedt. Tewater. Woensdagavond liep de werkman G. Pieterse in dronkenschap op het Zul- der Buitenspaarne zóó hevig met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal, dat hij een groot gat boven het rechteroog be kwam en door den sohok te water viel Door eenige voorbijgangers werd bij er uitgehaald en naar zijn woning in de Van Marumstraat gebracht. Botsing. Hedenmorgen, omstreeks half tien, kwam de wagen van Van Gend en Loos tussahen het Groot en het Klein Heiligland in botsing met een Lan taarnpaal. Van den lantaarnpaal werd den kop vernield. Aan den wagen was gelukkig geen schade. Onder Ons. Het zoogebeeten Haarlom's Con cert" van Onder Ons" zal plaatsheb ken op Woensdag 10 April. NEDERLAND SCH-Z UID-AF RIKAAN- SCHE VEREENIGING. Afdeeling Haarlem. Aan het op de j aarlijksdhe vergade ring van de ledein der afdeeling Haar lem van de Ned. Zuid-Afirikaansche Vereeniging uitgebracht verslag over het jaar 1906, ontleenen wij het vol gend» In het bestuur dier afdeeMng kwam verandering door het bedanken van Mr. J. de Graaff als secretaris-pen ningmeester, in wiens plaats gekozen werd de heer J. W. Aniens, aühdier, en van Dr. Schepers. Den 4den April werd eene uitvoe ring gegeven, met medewerking van het Doopsgezind Zangkoor, door Dr. Lingbeek. Den 7ten November organiseerde de afdeeling een Zuid-Afrikaansche Lia'derenavond, waar onder meer de heer R ampel zich deed hooren. Verder werden alhier op hunne studiereis door ons land de Zuid- Af rikaanische studenten rondgeleid, terwijl aan de heeren Mr. 't Hooft en Dr. Schepers een woord van dank toekomt voor hunne daarbij verleen de -medewerkiog. Het ledental nam niet toe, hetgeen zeker moet toegeschreven worden aan minden» belangstelling voor bet doel, door de vereeniging beoogt. Besloten werd nog eene bijdrage le geven aan het fonds voor het Hol- landsch Hospitaal, terwül uit de kas nog ondersteuning werd verleend aan nagelaten betrekkingen van in dienst der Zuid-Afrikaanische repu blieken gestorven ambtenaren. Gev. Voorw. Een poriemouniafe miet geld, een fox- terrier, een knipmes, een handschoen, een rozenkrans, een paraplme, een reticule met inhoud, een portrethou- der met portretten. E e n 1 ij k opgehaald. Hedenmorgen is te (half negen uit het Spaarne nabij de zeepziederij de Kroon een vrouw uit het water gehaald. Zij is (herkend als wonende op den Burgwal. Per brancard is zij naar het gast huis vervoerd. Omgewaaid. In den afgeloopen nacht qs door den hevigen wind van een in aanbouw zijnd huis in het Kleverpark een der zijmuren omgewaaid. Een sclbadepostje voor den aanne mer! Bloem bollenc ultuuir. De 114de algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal plaats heb ben op Dinsdag 26 Maart a. s., des voormiddiags te elf uur, in het Bron gebouw. De afteelingen O verveenBloemen- daal en Haarlem stelLen voor, om in Engeland prijzen uit te loven voor geforceerde hyacinthen om daardoor de vraag voor dit artikel levendiger te maken. VOORDRACHTAVOND. De heer J. (C. Tuin bekend violist hier ter stede gaf Woensdagavond in den Schouwburg eene uitvoering met zijn leerlingen en deed bij die ge legenheid door hen een programma uitvoeren van 'n 20-tal muziekstukken voor viool met pianobegeleiding en voor strijkorkest. Onder de solonum mers kwamen er verschillende voor die een zeer goeden dunk gaven van de resultaten door den heer Tuin met zijn onderwijs-methode verkregen. O.a. -in „Romanze" van Vieuxtemps, „Mazur" van Allynarski, Romanze (F- dur) van (Beethoven en „Polonaise" van Allynarski werd goede viooltech niek te 'hooren gegeven en hier en daar beduidende muzikaliteit aan den dag gelegd. Niet het onbelangrijkste gedeelte van de uitvoering vormden de ensem ble-nummers: „Traumerei" van Schu mann, „Ases Tod" uit Grieg's Peer Gynt-Suite, „Serenade' van Haydn en „Serenade de Mandoline" van Dessor- mes. Kostte het in Schumann's stukje den directeur eenige moeite in zijn talrijk (bezet strijkorkest, de noodige eenheid van klank en maat te bewa ren, in de volgende nummers ging het al beter en het laatste een pizzicato- stukje werd mooi gelijkmatig en geestig genuanceerd getokkeld. •De aanwezigen de zaal was vrij aaïdig bezet zullen zich ongetwij feld bij dezen Voordrachtavond goed hebben geamuseerd. PHILIP LOOTS. Uit de Rechtszaal EEN SCHIETPARTIJ. De gebroeders De Lange te Lisse staan nu niet in een bijzonder goed blaadje. De politiemannen weten dat, zij noemen ze .,een paar lastige kwa jongens". Moeder weet ook niet. erg best met hun huis te houden, en dat zegt -al genoeg. Op zekeren dag kwamen de jonge lui met een buks thuis. Moeder zei Ga weg met dat prul, ik wil dat ding niet dn huis h ebben I Ook goed, dan maar in de schuur. De jongelui trotseerden liet ouder lijk gebod en hielden geregeld met hun vuurwapen schietoefeningen. Op zekeren dag was Teunis aan 't oefenen. In den omtrek stonden eenige slagersknechts, die geksche rend riepen „Schiet maar Teunis schoot in het veld, maar de kogal trof per ongeluk H. Scholten in den nek. Gelukkig was de wonde niet erg en was deze in eenige weken genezen. Dokter Blok verleide echter, dat als de kogel den slagader getroffen had ('t scheelde niet veel), het schot zeker doodelijik was geweest. Scholten was wel geueigd de zaak met De Lange te schikken. Hij vroeg 50 guiden schadevergoe ding, 6 gulden voor den dokter en 15 gulden voor 2 weken loon. Teunis wilde niet meer dam 40 gul den dokken, dus sprong de schikking af. Nu stond Teunis terecht wegens het aan een ander toebrengen van letsel door schuld. Nu stelde Scholten een civiele ac tie in, en vroeg 15 voor tijdverlies en 6 gulden doktersrekening. Dus 21 gulden. Teunis wilde eerst 40 gulden geven. Had Scholten diit maar aan genomen, dan was het 19 gulden voordeel geweest. Het O. M. achtte voor Teunis strenge straf noodzakelijk en eischte 1 maand gevangenisstraf. HELER EN STELER. Dit zijn woorden, die vaak klinken door de rechtszaal. Ook de uitdruk king „de heler is erger dan de ste ler". Dat men dit niet ten onrechte zegt, bleek nu weer bij de behandeling der zaak tegen de beklaagden J. v. d. Berg en J. W. Loerakker. Deze lieden hadden twee rijwielen gestolen on gebracht bij den herber gier E. W. Wevers in de Koksteeg, die ze verkocht aan bezoekers en daaraan een zoet winstje had. Voor éem fiets ontving hij f 12.50 en gaf daarvan slechts 8 aan de dieven. De brutaliteit ging zóó ver, dat bij bij de overhandiging van de 8 gulden nog aan de dieven vroeg Schiet er nu niets over voor de 'kleine meid Hij kreeg toen nog twee dubbeltjes. Brutaal hè?... De beklaagden beweerden, dat We vers wist, dat de rijwielen gestolen waren. Wevers had tegen hen zegd „Breng ze maai* hier. 't is hier een tof spiese (of hoekje)". Wevers ontkende dit. Hij had dit niet gezegd, en had niet vermoed, dat de rijwielen gestolen waren. De president, Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, trok dit in twijfel. Sterker sprak de rechter Mr. Pas teur het uit die tegen Wevers zei Man, je wist, dat die fietsen ge stolen waren. 't Is niet waar. 't Is wel waar, je liegt! Heusch niet. Wel waar, jij wist liet wel. Jij hebt ze verlokt en bent moreel voor de misdrijven verantwoordelijk, 't Is schande, je moest veel eerder daar in het beklaagdenbankje staan. Het. O. M. vorderde tegen V. d. Berg, die reeds vaker in de gevange nis gezeten heeft, één jaar en te gen Loerakker zeven maanden. De verdediger, mr. Manger Cats, vroeg een lichtere straf. UIT DONKER HAARLEM. De Amsterdamse lie vrouw Ealsbeek. die hier in Haarlem een •gepensionneerde zijn pensioenacte en een bankte van 40 ontfutselde werd door de Rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. UITSPRAKEN. J. Godetfrooi, (zonder beroep te Haarlem, diefstal, ter beschikking van de regeering gesteld. R. de Bruin en G. G. van Kalsbeek, zonder beroep te Amsterdam, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. G. J. H. Bosch, stoffeerder te Am sterdam, ontuchtige handelingen ple gen met iemand beneden 16 jaar, 4 maanden gevangenisstraf. L. M. Molenaars, arbeider te Bever wijk, -melkvervalsclhing, 14 dagen ge- vangenissstraf. R. Kroese, drogist/bediende te Haar lem, eenv. beleed., 3 boete of 1 dag hechtenis. C. Nieuwkerk, arbeider te Wijk aan Zee en Duin, wederspannigheid, 14 da gen gevangenisstraf. J. Keesman, visscher te Zaandam, wederspannigheid, 14 dagen gevan- ggenisst-raf. J. Keur, arbeider te Zandvoort, mis handeling -en wedersp., 3 weken ge vangenisstraf. J. F. Tuinman en TL Tuinman kooplieden in lompen, te Beverwijk, diefstal, de le 8 maanden; de 2e zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. Nienhuis, slager te Haarlem, en G. B. Kaasenbroot, voerman te Bloe- mendaal, diefstal, ieder 3 maanden ge van geni sstraf INZEGENING VAN EEN KERK. Hedenmorgen te negen uur had de inzegening plaats van de nieuwe R.K. kerk in het Schoterkwartier, waarbij de gewone plechtigheden werden ver richt door den HoogEerrw. Heer Mgr. Dankelman. Daarna werd te half tien de Heilige Mis met assistentie opgedragen in de Oude Kerk. De kerkmeesters alsmede verschil lende geestelijken van hier en elders woonden de plechtigheid bij. Zondag wordt de nieuwe kerk in ge bruik genomen. Zoo als men weet zal de inwijding der Kerk eerst plaats hebben in den zomer, wegens ongesteldheid van Z. D. H. den Bisschop, Mgr. Callier. EEN GESCHENK VOOR PRINS HENDRIK. De heeren Cohen en Minuigh, ter- ra^cotta-f abrikanten alhier, hadden tot Prins Hendrik het verzoek ge richt, hem een aandenken aan «te ramp van de „Berlin" te mogen aan bieden. Daarop is een gunstig antwoord ontvangen en zoo zal in de volgende maand den Prins worden aangebo den een „hulde aan Z. K. H. en de overige redders", een beeldgroep, ont worpen door den heer W. B. IJzen- diaat te Haarlem. Op het voetstuk zijn reliefs aangebracht, waarop per sonen, die bij de redding op den voorgrond traden, worden voorge steld. BLOEMENDAAL. Het bouwen van een landhuis in Aerdenhout, onder beheer van den architect B. J. Ouëndag te Amster dam, is opgedragen aan de heeren O. Schrikkema en F. Zwaan, te Zand- voort. Aanbesteding. Door B. en W. is heden aanbe steed de levering van meubilair, leermiddelen, kachels en verlichtings artikelen voor de school in de Spaara w ouder straat, in 4 perceelen als 1. meubelen, 2. leermiddelen, 3. ka chels, 4. lampen. Ingeschreven was als volgt J. Ohr. Graaff, perceel 3. 645per ceel 4. 565. K. v. Kuik, perc. 3. 668. Martens -en Zoon, perc. 1. 1957; perceel 2. ƒ640. B. A. Smits, perc. 4. ƒ415. H. A. de Wild», perc. 3. 612perc. 4 ƒ414.45. K. Hoasbergen, perc. 4. 360. A. C. Pander, perc. 1. 2325; ptetrc. 2. 990. H. London, perc. 1. ƒ2106; perc. 2. ƒ567, en in massa ƒ2623. De gunning wordt nader bekend gemaakt. Examens nutt. handw. "is-Gravenhage, 13 Maart. Geëxami neerd1 15 candidates. Geslaagd o. m. de damefe C. J. Engelman, M. M Veems, E. Bood en C. Bakker, allen van Haarlem. H. Savry. In den ouderdom van 84 jaren is in den afgeloopen nacht alhier weder om een man overladen, Wiens naam op kunstgebied eein goeden klank heeft. Wij bedoelen dien beer H. Sa vry, den bekenden kunstschilder, oud- vcoraitter van liet töekencollege „Kunst zij ons doett", wiens werk zulk een goede reputatie genoot, dat hij daarvoor eenmaal de gouden medail le van H. M. die Koningin mocht ver- w erven. De beier Savry was geelni man van eenzijdige kunstontwikkeling, want behalve de beeldende, vond in de bes te en krachtigste jaren van zijn le ven ook del zangkunst in hern oen ijverig beoefenaar. Zoo was hij ge- ruimen tijd voorzitter vian te Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", en later mede-oprichter der zangvereeniging .Crescendo", waar van hij meer dam 25 jaar voorzitter wias. De teraardebestelling zal Zaterda g tulssohem 12 en 1 uur op de algemeene begraafplaats aan den' Scboterweg plaats hebben. Jac. Lamp. De bekende zaak in Heeren-artike len van dien heter Jac. Lamp is van de Anegang overgebracht naar de Barteljorisstraat, in een der percee len van de firma Gebrs. Lamp. De heier Lamp heeft tegelijkertijd zijne afdeeling Hoeden nitgebreid. Het nieuwe magazijn biedt veel oneer ruiimte dain het oudie, kantoor en paskamer liggen' achter den win kel. Alles is modlern ingelicht, fraai in geel en rehildla-groen geschilderd en behangen, en maakt een voorna men indruk. De voorpui is naar de eiisohen van den modernen tiid verbouwd. Geen tie)®, maar vijf! In ons vragenlijstje over den Schouwburg komt eietn schrijffout ■voorde beerem Van Gasteren en Obabot vragen namelijk niét ƒ1500 '.s j aars voor 10 jaar, maar voor 5 jaar. Op de antwoorden', die reeds in kwamen. kan dit natuurh'ik geen in vloed) hebben. Tot bet principe doet de vraag tien of vijf niet af. En tot d: som ook niet, want die gemeente kas, die eenmaal voor 5 jaar subsi dieerde, ziet dat begrijpt ieder dien steun wel voort. Sport en Wedstrijden VOETBAL. De Belgische combinatie. De Belgische combinatie, welk; Zondag a.s. op Sparta's terrein te Rotterdam tegen het Nederlandsche elftal zal spelen, bestaat uit spelers der Racing Club de Bruxeilles en de Antwerpschie F. C. en ife -als volgt sa. meingesteld Moreels (Arntiw. F. C.), dbelSen ders (Antw. F. C.) en Andrieu (Ra- ring); achter: Lecomte (Antw. F. C.V Tns"=oin (Racing'), en C. van Homsden (Racing), middeto; A. Wright, Ver tongen, Theunen (allen van de Ra cing) Jules en Paul Robijns (Antw. F C.) vóór. Voorden mteraatiomialien amateurs- wedstrijd op Paasch-Maandag tus- sohen Engelland en Nederland, op het H V. V.-terrein te spelen, heeft En geland het volgende elftal gekozen T. S. Rowlandson, doel, W. Cor- bett en W. U. Timmis, capt., backs, G. N. Foster, K. R. G. Hunt en R. M. Hawkes, halfbacks, R. A. Jomng, V. S Simpson, V. J. Woodward, A. A. Bell en S. P. Hardmam, voor. Schedidterechter zal zijn do heer M. Guillon, van den Belgischen Voetbal- Bond. Naar we vernemen, werd de toe gangsprijö voor dien wedstrijd, d>e waarschijnlijk een Pensachtige massa publiek zal trekken, vastgesteld op ƒ1, eerste rang, en ƒ0.50 tweede ran», wanneer de kaarten vooruit worden gekocht. Op den dag zeflf aan het ter rein genomen, bedraagt de prijs 1.50 eerste rang en 0.75 tweede rang. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij den heer H. S. Isbrucker, Ba- rtndzstraat 42, Den Haag en bij te volgende adressen Firma M. en A. van Tilburg, Java- straat, Den Haag; firma E. van der Vecht, Mamixstraat 372, Amsterdam, on voorts bij verschillende vootbalver- eenigingen. („Tel.") Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Lienden ds. G. Caze- mier te Balk; te Sliedrecht (toez.) ds. H. J. van der Zee te Grootebroeb. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Zalk en Veecaten door ds. J. H. Beumee te Opperdoes. VRJJ EVANGELISCHE KERK. Aangenomen hot beroep te Leeuwar den door ds. J. Timmerman te Win schoten. DOOPSG. GEMEENTEN. Beroepen te Baard te beer W. Lui- kisnga, cand. te Aalsmeer. Uit de Omstreken OVERVBEN. A.S. Maandag zal men een begin maken met het bestraten van de Korte Kleveriaan, wat zeker door inwoners van Haarlem als van Bloemendaal van (harte zal worden toegejuicht, daar dit gedeelte met regenachtig weer izeer vuil lis. Op Woensdag 20 Maart a.s. zal des middags ten twee uur in de (openbare lagere school gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting of herinenting. SCHOTEN. Woensdagavond had m het lokaal van ten heer Staal de aangekondig de vergadering plaats van nering doenden in het Schoterkwartiier. Na heftige discussie werd aange nomen het voorstel van den heer J. Vetih, om de grens uit te breiden, zoo dat alle neringdoenden aan deze zijn de van den Schotersingel zich kon den aansluiten. De vereeniging werd nu officieel geconstrueerd en een definitief be stuur gekozien. Dit bestaat uit de heeren A. Koster, voarz., J. Wevers, secr., P. F. Staal, penn., J. Veth en G. Broekhuizen, comm. Aan die heeren zal men zich tevens op kunnen geven als lid. Het bestuur werd gemachtigd een concept-reglement te ontwerpen. VOGELENZANG. Op hol Woensdagmiddag- -even half vijf had alhier op den VogeHieoiizangschien vog een ongeval plaats, dat betrek kelijk goed i|S afgeloopen. Op-de hoog te van de buitenplaats Leiduin reed een dogcart, bespannen met een paard, en waarin gezeten waren twee dames en een zoon van den beer Van Tienhoven, Commissaris der Konin gin, toen opeenls het paard schrikte van een aankomende automobiel, zi'c.'n loswerkte en op hol sloeg. In woeste vaart rende het door, tot dat even voo-r Aerdenhout liet beest door twee fietsrijders werd tot staan gebracht. De hieer Van Tienhoven zoo- aj8 de inzittende diames bleken mei den schrik er vrijwel ongedeerd te zijn afgekomen. UIT DEN ZANDVOORTSCHEN RAAD. Wat den vroedan vadenjs Woensdag avond bezielde, weten, we niet, miaar het moet toch wiel iets bijzonders zijn goweast. Is .anders hun gewoonte, dat. zij eerst etem baif uurtje in een onder onsje vergaderen, zoodat er in de openbare vergadering nooit 'n woord gesproken wordt, en alleen gestemd en jia geknikt, nu, niets -van dat al Ja, ook nu begon de vergadering wel m plaats van. om half acht, om over achten, en moesten wij weer kou 1 ijlden, in de tochtige vestibule, te éenige wachtgelegenheid voor publiek en pers maar de zaken schenen niet van te voren beklonken te zijn. De heeren waren 't over de eenvou digste zaken zoo oneens, da.t zij twee uren er over aan het discussieeren gingen omdan nog tot geen re sultaat te komen. Al die „speechen" in dit verslag te vernielden 't Zou te veel van onze kostbare plaatsruimte vergen, en, eer lijk gezegd, ze wordetn er door ons niet waardig voor gekeurd, want de belangrijkheid was soms ver te zoe ken. Daarbij komt nog, dat de heeren zoo duidelijk waren alsmodder, en wij heusch móeite hadden om té vatten waar 't om ging. Do zaken komen echter hier op neer Er bestaat een Boulevard „Paules Loot", dat zal elke Zandvoortemaar Wiel weten. Deze weg behoort even wel aan verschiiUente eigenaars, ook voor een: deel aan die Exploitat'e- Maatschappij Zandvoort". Nu ils het streven dier maatschap pij, om ten wieg aan te gemeente over te doen, en mien kreeg daarvoor de toestemming van die mede-eigena ren. Nu moet de weg .evenwel ook ver legd worden, om enkele hellingen verzachten. Tegen liet in eigendom aanvaarden haddien die Raadsloten weinig bp- zwaar, maar enkelen hunner de heereu Koning en Draa.yer vooral vonten het peil van den. weg te laag, en wilden dit. 1 meter hoorer .hebben. Dan zal naar hun meening het zand- stuiven op den wei» minder zijn, en biet onderhoud du® ook niet zoo boog worden. 't Slot van die h/ijstorie was, dat B. en W. nog eens met de eigenaars zul len onderhandde®, ook over de vraag van den hedr Koning, of het niet mo gelijk is om de stukjes grond, d'i'e tu'ssclhen dien weg en. de huizen lig gen. voor d>e gemeente in eigendom te krijgen, om even.tueele moeilijkhe den iin de toekomst te voorkomen. Dit onderhandelen zal nogal haas tig moeten geschied,em. want alle" moet vóór het badseizoen kant en klaar zijn. Het tweede punt, waarover veel ge sproken werd, was een voortstel van B. en W., om de rooilijn van een ge deelte van te Burgemeester Eneel- bertsstraat van 10 meter op 8 meter te brengen, om daardoor den archi tect Van Arkel te gelegenheid te ge ven, op den aan hem toebehoorenden grond te bouwen, wat met mogelijk i-i als de weg op 10 meter gehouden wcrdt. Ook deze zaak werd uitgesteld, op dat B. en W. nog eens onderhande len kunnen over de mogelijkheid om den weg toch op 10 meter te ma- 1 "ra- Voort s werden eenige zaken onde.r den hamer afgehandeld. Aan J. v. d. Werff werd vergun ning verleend gebruik te maken van gpmeentesvoud. om daarin een rink- pul le plaatsen. Een strant in de Noord'erbuurC werd gedoopt Noord erst raaf" en een nieuw aangelegde weg „De Ruyter- straat". Voorts werden •eenige verzoek schriften gesteld in handen van B. en W. om advies, en enkele stukken van Gedeputeerde Staten voor kennisge ving aangenomen. Onder do Iaatsten was ook de goed keuring van het besluit betreffende de verboogxngen der jaarwedden van den burgemeester en secretaris. Binnenland DE PRINS AAN DE OVERHAAL. Omtrent bet bezoek vian Prine Hen drik en zijn moeder aan Zaandam meldt De Tijd Toen de auto's, waarin de vorste lijke personen waren gezeten, bij het Rijkspontveer aan de Hembrug wa ren genaderd, schrikten de paarden van een wagen, die daar op de pont stond te wachten, zoodanig voor de auto's, dat te- wagen terecht kwam bezijden ten hoogen berm van den weg. De Prins met gevolg, stapten uit en onmiddelliik togen allen aan 'twerk om den wagen weder op den weg te brengen. Bij 'den terugkeer van Zaandam nam de Prins uit belangstelling een z.g. overhaler in de hand (een hou ten heft met rolletje) waarmede de pont langs den -kabel wordt getrok ken, terwijl het geiheele verdere ge volg van de vorstelijke personen alle dapper meetrokken met deze overha- lers. Lachend sloeg de groothertogin dit schouwspel gade, en die pont- wachters hebben zeker nog nimmer zooveel helpers gehad om ie pont over te halen. EERSTE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Eerste Kamer nam de aanhan gige twee wetsontwerpen waailbij de credietwet voor oorlog, aan en ging UIT DE AMSTERDAMSCHE DIAMANTINDUSTRIE. Naar men verneemt, heeft de heer S. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, de benoeming tot arbiter aan vaard om uitspraak te doen in de be kende quaesti-es over het aantal nieuw toe te laten leerlinge» in de industrie, waarover onlangs in de leerlingen-commissie geen overeen stemming kon worden verkregen. BEROOVING. Ben onderwijzer van Dordrecht had kennis (eiemiaakt met twee Brrussel- sche nachtvorstinnen. Zij hebben -hem die kennismaking duur doen betalen. Hij bood beiden de gastvrij heid aan in een hotel, maar miste daags nadien, met de beide gezellin nen ook zijn horloge, ketting en 2000 francs. (Hbld. v. Antw. VERDRONKEN. Dinsdagochtend heeft op de rivier voor Dordrecht een droevig ongeluk plaats gehad. De 21-jarige Abraham van Dissel, in dienst van te firma Luyten aan de Binnen-Kalkhaven al daar, was te 7 uur met een. ijzeren roeiboot, geladen met bouwmateria len, naar de Groote Lindt vertrokken. De lading die ongeveer 1300 kilo be droeg, terwijl het vaartuig er zeker 2500 a 3000 kon bevatten, was in het midden opgestapeld' en schijnt door de beweging van het water te zijn overgezet, met het gevolg, dat de boot begon over ie helien en water schepte. Even benoorden te eerste boei beneden te spoorwegbrug over de Oude Maas onder Zwijndrecht' sloeg een golf in de boot, met het go- volg, dat deze volliep en zonk. De schipper van een -op stroom voor an ker liggend vaartuig zag het ongevet en snelde op het geroep van den dren keling terstond met zijn roeiboot te- hulp om van D., die rich nog eenigen tijd boven water wist te houden, te redden, maar op het oogenblik, dat hij dezen bereikte, verdween van D. in de diepte en verdronk. Zijn va der, die hem even te voren nog had toegewuifd, toen hij uit de Kalkha- ven vertrok, ging terstond na het ver nemen van het gebeurde met een vlet uit om het lijk te zoeken, maar vond alleen de pet van ten verongelukte. Deze was eerst een paar maanden geledien gehuwd en woonde aan de Hellingen no. 106 te Dordrecht. Zijn lijk is vermoedelijk Woensdag middag ter hoogte van de Guanofa- briak te Zwijndrecht opgevischt. („Pord, Grt.") VOOR 't EERST OP DE KIEZERS LIJST. Als -een bijlzonderfieid mag wel ver meld worden dat te Leerdam een 98- jarige voor het eerst op de kiezers lijst is geplaatst. LOONSVERHOOGING. Men schrijft uit Almelo aan de- Tel.: De door (het federatief bestuur imiefc de patroons in de bouwvakken ge houden conferentie heeft tot geen re sultaat geleid. De patroons zijn be reid, het uurloon der knechts met 1 Mei a.s. niet een cent, en met 1 Jan. a.s. nogmaals met één cent te ver- hoogen. In een gehouden vergadering van bouwvakgezellen werd met 152 stem men besloten, den gestelden eisdh: het uurloon met 1 April a.s. met twee cent te verhoogen, te (handhaven, ter wijl 89 stemmen zich verklaarden vóór het gewijzigd voorstel van het bestuur, om den patroons te verzoe ken, het uurloon met 1 Mei as. met één en met 1 Juli nogmaals met één cent. te verhoogen. Wordt de eisdh der knechts niet in gewilligd, dan is zeer waarschijnlijk, een werkstaking te wachten. IIET BERGENTHEIMER GEVAL. Indertijd is door ons melding ge maakt van het adres der arbeiders aan de fabriek des -heeren Van Royen te Bergentlhieim, die zich bij te Ko ningin beklaagden, dat hun door den patroon was medegedeeld, dat zij van arbeid zonden verstoken wor den als zij hun kinderen naar de te openen christelijke school zonden. Op dat adres is toen geantwoord! do oir een stuk van de hand des hee ren J. v. d. Sanden, die den bedoel den maatregel verdedigde, met de verzekering, dat te firma er toe ge dwongen was door het optreden van ds. Diemer, die de goede verstand-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2