HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. FEUILLETON OM MILLïÖEWKjN VKIJDAG 15 MAAKT 1807. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem, 13 Maart 1907. De stemming ter beurze werd lie den schier alle hoeken geïnfJiuen- ceeird door den hoogen prolongatie- koers en dat dieze aanbod veroor zaakt is evenmin te verwonderen als te betreuren want het is niet te ont kennen, dat de groote aankoop en zoo wel in tabaksaandeelen als Mijn- en PetroleurmwaaTden de speculatieve posities tot een gevaarlijk peil hebben opgevoerd, te meer nu daarbij de laatste weken nog enorme aankoopen in Atmeitikaamsche shrs. gekomen zijn. Wel is waar was 'geld heden tot den koers van 61/2 a 3/4 ruimer aange boden en is eenige verlaging van dien koers waarschijnlijk, doch op iets, dat naar goedkoop geld liikt, behoeft men voorloopig niet te rekenen. In tabaksaand. ging 'heden weinig om, nieuwe koopers zijn er nagenoeg niet en ondanks zeeir bevredigende taxaties kan liet aangeboden fonds slechts tot terugloopende koersen plaatsing vinden. Ook in Koninklijke Petrol, bleven realisatie® op den koers drukken, die daardoor tot beneden 850 terug liep om echter nabeurs weder ruim 10 te verbeteren op eenige flinke, oogen- schijnlijk buiten!andsche kooporders. Uit de thans gepubliceerde circulai re vernoemt, men wel nader de uit breidingsplannen, doch een bereke ning dei" waarde van do 'aandeelen blijft even moeilijk. Enims waren wederom zeer gezocht en lijken goedkoop, deze Maatschap pij zal 2.000.000 contanten ontvan gen voor hare pref. Aand. Koninklij ke, welk geld goed te stade komt voor de uitoefening' der claim op nieuwe Aandeel™ Koninklijke, Mijnaand. wederom vast voor To toks met 10 avans, Kotahoens daar entegen 5 lager door plaatselijk aanbod. Redjang vrijwel onveran derd, voor dit Aandeel beerscht een zeer gunstige opinie, doch voorshands staat de tqpstand der geldmarkt eene rijzing in den weg. Handel Mij., waarin heden de res- contre plaats vond, was nagenoeg on veranderd, doch de grondtoon blijft nog eerder flauw. Aan de New-Yorksche beurs maak te het 'herstel gisteren verderen voort gang en juist het feit, dat de ma/rfct niet sprongsgewijze verbetert zondier eenige sensationeele variatie is wel .geschikt oin vertrouwen In te boeze men dat daarom de verliezen -dier laatste weken binnenkort weder inge haald zuilen worden, zullen wij ech ter niet beweren, want de overweging dat de markt in verband met de nit s'ft.e van zoovele hooge rente afwer pende notes en bonds naad- een lager niveau moest om voor den bonafide koop er eenige attractie te bieden, blijft onverminderd bestaan, zoodat een snelle rijzing zich zeker spoedig zou wreken. De daling heeft echter -onder den diruk van contramine ma nipulaties en angisbverkoopen groote- r© proporties aangenomen dan boor de intrinsieke toestanden geweitkgd werd en op een dergelijke overdreven beweging, hetzij -omlaag of -omhoog, moet steeds een reactie volgen, welke de markt gaandeweg weder op het met de omstandigheden overeenko mend niveau terugbrengt. Wij ver wachten daarom behoudens tijdelijke terugslagen nog wel wat hoogere koersen, doch voorshands zeker geen terugkeer tot de prijzen Januarial kunnen natuurlijk enkele fondsen door speciale oorzaken zich aan dien regel onttrekken. Londen zond heden betrekkelijk flauwe en terugloopende koersen on der den indruk van geruchten om trent financieel© moeilijkheden van Berlijnsche firma's en vrees voorduur geld. De tamelijk vaste stemming, welke hier bij de opening heerschte kon dan ook niet stand houden en bij toene mend lokaal aanbod bleef de markt zwak en lager. Steels daalden tot be neden den New-Yorkschen koers en werden dan ook door de arbitrage opgenomen. Geld 61/26 3/4 Stadsnieuws SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID Wij ontvingen heden het verslag over '1906 van de School voor Kunst nijverheid. (Naar het Duitech van Balduin Mëllhausen.) 6) ZooaJs hij meende te begrijpen, bracht de een de paarden naar den stal, terwijl Franklin vlug binnen stapte en den doornatten mantel af gooide. Dixon zag toen een somber geslo ten gelaat, waalrin de ©ogen, die hef tige opgewond eniieid verrieden als vurige kolen fonkelden. De zonder dat reeds kwaadaardige uitdrukking weid. nog bijzonder verscherpt door den onderkaak, die buitengewoon ontwikkeld was en daardoor het hoofd eenigszins den vorm gaf van den kop van een tijger. Bovendien merkte hij op. dat de middelvinger aan de rechterhand ontbrak, hetgeen den indruk, dat znji verleden moest gezocht worden in kringen, waar ge vaarlijke daden thuis behoorden, nog versterkte, De houding van Nelly deelde den binnentredende mee, dat de dood zijn offer geëlscht had. Hij had dat zeker wel verwacht, wamt een meegebrach te spade tegen den wand zettend, ging (Daaruit blijkt, dat het aantal leer lingen van den dagcursus 74 was (18 vrouwelijke en 56 mannelijke). De avondcursus telde 100 leerlingen, maar onder dezen izijn er 56 van den dagcursus. De Woensdag- en Zaterdagmni i.ig cursus werd bezocht door 30 leerlin gen, 16 vrouwelijke en 14 mannelijke. 10 leerlingen namen van mevrouw DijsselhoffKeudhenius les 'in het kunstnaaldwerk. Bovendien volgden 32 leerlingen der normaallessen (25 'vrouwelijke en 7 mannelijke) den cursus van den iheer Grabijn in (het teekenonderwijs. Het -aantal leerlingen was dus in (het totaal 190. Hun leeftijd wisselde van 10 tot 30 jaar. Zij kwamen uit verschillende plaatsen. Onder de refnstlverwijderde plaatsen komen voor Arnhem, Enschedé, Croningen. Leeuwarden, Middelburg en New-York Aan zes mannelijke leerlingen werd een einddiploma uitgereikt. Den mees ten oud-leerlingen vielen eervolle en loonende betrekkingen ten deel. Aan den heer Lebeau werd met 1 April tijdelijk ontslag 'verleend we gens het gaan studeeren in het bui tenland. In izijn plaats is voorloopig aangesteld de heer Bert Nienhuys. Als Ihoofdleeraar van de af deeling (bouwkust werd benoemd de heer H. J. M. Walenkamp. De directeur doet moeite om een opvolgster te krijgen voor mevrouw Dijsselhoff, die geen gelegenheid meer heeft een tweeden cursus in kunst- naaldwerk te geven. Mej. Sophie Eisenloeffel zal dft jaar een icursus in het kunsthandween geven. Dit jaar 'zal aangevangen worden met de uitbreiding der school, waar door in een lang gevoelde behoefte aan ruimte izal worden voorzien. 'Men koestert den wensch, dat met 1 September als de nieuwe cursus aan vangt met de verbouwing gereed te zijn. Na die verbouwing zullen de werk zaamheden voor de artistieke metaal- en houtbewerking beter tot hun recht komen, en is het mogelijk geworden dit onderwijs uit te breiden. Er zal ge streefd worden, wat de organisatie betreft, de praotische werkplaatsen zoo habij' mogelijk te komen. Eenige pagina's van het verslag zijn voorts gewijd aan de herdenking van het juhiié van den leeraar den heer 'H. F. Grabijn op 3 November j.l. VERBETERING VAN VROUWEN- KLEEDING. ,,EJk volgend gieislachlt Maakt zich vroolijk en lacht Over kleeding en dracht Van een vorig gete'laoht. Maar dlit wordt niet bedacht Door het geslacht Dat nog lacht." Dit is een „oud rijmpje", thans te vinden' in een zeer moderne omlijs ting, en wiel in den foyer van „De Kroon" (ingang Smedestraat) te mid den van eene groote verzameling kleedlingstukken, waarover het ge slacht vam bedien voor een deel al thans al heel wat gelachen heeft. Nu zijn er dingen, die men heel wat gemakkelijker weglacht dian de bewe ging voor een gezonde, doelmatige, kleeding, en de retform-bewegiinig be hoeft daarom voor deze lachende, be strijding niet ail te bevreesd te we zen. Troutwens, kom men een bewe ging doodlachen, dan ware deze 't al geiweiest, maar zelfs hlet spottend woord' van den' hoogleeraar Treiulb, die. misschien niefrsnor altijd, maar toch' wel voolr lang, de. refarmbewe ging in 't. toeken van denhobbezak" hoeft, geplaatst, is niet in staat ge weest, den ijver van de Vereeniging voor Verbetering van VrouwemiMe©- dinig db vijf V's zelfs maar te temperen. Dit kón ook niet, omdat de rouwen, die in dezen den strijd aiain- bbnden, overtuigd wardn van haar goied recht, om zelf vast te stellen, welke Meeding zij verkiezen zou. maar bovendien den steun hadlden van ervaring en medische weten schap. Immers, de strijd ging, en gaat, tegen knellende, drukkende, die na tuurlijke lichaamsvormen bedervende kjeiddtöng in 't algemeen, en tegen hot corset in 't bijzonder, terwijl do aard j der vrouw tegelijkertijd streefde naar j bekoring in vorm en versiering. In hoeverre dit streven .op weg is te I slagen an de sympathie te winnen van hen, die de moeite nemen om er ken nis mee te maken, kan de tentoon stelling leer en. Wij zeiden redds, dat die wordt gehouden' in dan Foyer van „De Kroon" in die Smedastraat, en voegen er bij, dat zij heden en mor gen geopend is van 2—41/2 's mid dags an van 7—9 uur 's avonds. Als alle tentoonsteJlinigen was ook deze vanmorgen nog niet gereed, doch er was toch voldoende regel in dien chaos, om te zien., diat zij zeer veel hezieniswaardigs biedt. Als voornaamste inzendingen noe men wede ondlerMeed'ing van de firma's Abr. Meyer, Haarlem, mevr. Von Schmidt, Amsterdam, mej. Van den Berg (tricots) „de Voorpost", Amsterdamen, wat comipleete re- form-luiermanden betreft, die van Je firma WesselMüssler, in Amster dam. Bovendien zijn er de bekende mo- deldoozen van het hoofdbestuur, die or aanvraag worden toegezonden, en vele inzendingen van particulieren. In 't bijzonder mogen genoemd de japonnen van mevr. Van Menrs, met modern borduurwerk versierd, waar in over 't geheel zeer goede kleur- combinatiete verkregen zijn. Vooral dit borduurwerk zal de aandacht trekken. Ook de Huishoud- en Industrie school alhier zond een. paar op haar school vervaardigde japonnen, ter wijl een reform mantelpak en eene reform Meeding .voor zeer bejaarde dames bewijzen, dat de re form niet aan een bepaald model of een bepaalden leeftijd gebonden is. De firma Kerien, te Zu.tfem, zond reform-schoeisel in, dat nog vrij on bekend is, terwijl een zeer bijzondere .irzemdiine- is die van dien cursus, door de afdeeling Haarlem gehouden voor moeden? van schoolgaande kinderen. Deze cursus had. de hedbéling om de verbetering van de vrouwonklee- ding vooral onder het volk te propa- geeren. en de uitkomst heeft bewezen, dat een groot bezwaar tegen reform namelijk het aiamisc.hia.ffen va.n al lemaal nieuwe lcleedimgst ukken .eigenlijk niiet bestaat. Hier althans zagen we van dien cursus afkomstig een aa.ntal „vermaakte" stukken, van gewone- tot reforrmmodelleri reran- derdie zoowel onder- als boreniMee- ding. Als de huismoeder^ weten, dat dit zonder groote kosten kan. zullen velen: misschien aan de gemakkelii'kp knoopen -methode, boven1 de lastige, Icrollèndle banidlen de voorkeur geven Deze cursus had acht tot dertien leer lingen en.' dat die niet stilzaten, be wijst het feit, dat er 8 stukken nieu we stof van 42 el elk verwerkt zijn. Wij vernamen nog, dat die V. V. V. V. V. pogingen, doet, om voor de op leiding van reform-naaisters een vak school te stichten, te Amsterdam, want aan bekwame handen is gebrek. Eindelijk vermeiden we nog, dat platen aanschouwelijk en niet over dreven gelijk vroeger wel eens ge schied is voorstellen' walk een na- deClige werMng db cwseWnlsnoierihg oefent op beendierstelsei, hart, lon gen, nieren, enz. Een bezoek is zeer aan te beve len. VAN 't KANTONGERECHT. UITSPRAKEN Woensdag werden de navolgende uitspraken gedaan: C. H. S. en G. S. te Haarlem, over treding veiligheidswet; no. 1 ontsl. v. rechtsvervolging, met vrijspraak van het meerdere; no. 2 vrijgesproken. C. v. d. P. te Haarlem, overtr. Hin derwet, vrijgesproken. P. P. L. te Beverwijk, overtr. Woning wet, 6 of 2 dagen hechtenis. W. E. W., te Haarlem, overtr. Wetb. v. Strafr., 3 of 1 dag hechtenis. G. de R., H. J. en v. Z., te IJmui- den, overtr. Arbeidswet, ieder 1 of 1 dag hechtenis. J. B. en P. V., te Zandvoort, L. S. te Wijk aan Zee en A. J. te Santpoort, allen overtr. Jachtwet, resp. 10 of 4 dagen hechtenis en f 4 of 4 dagen h. A. v. d. M., (zwervende, en 9 anderen overtr. Wetb. van Strafr., resp. zes dagen hechtenis, 10 of 3 dagen hech tenis en 5 of 3 dagen hechtenis. W. R„ zwervende en 4 anderen, overtr. Motor- en Rijiwiel-Reglement, resp. 0.50 of 1 dag 'hechtenis en 1 of 1 dag (hechtenis. J. M. W. te Haarlem, overtr. Wegen- Regl. in N.-H., 2 of 2 dagen hecht. T. J. B. te Haarlem, overtr. Pol.- verordening HaarLem, 3 maal f 1 of 3 maal 1 dag hechtenis. G. K. te Haarlem, overtr. Pol. Veror. Velsen, 1 of 1 dag (hechtenis. A.i J. te Santpoort en 7 anderen, overtr. Wetb. v. Strafr. en Jachtwet (verzet vorige vonnissen) bij allen vo rige uitspraak bekrachtigd. W. V. te Umuiden, overtr. Jachtwet (verzet vonnis 6 Feb.) vorige uitspraak vern. en opnieuw veroordeeld tot 10 of 7 dagen (hechtenis. C. W. te Velseroord, overtr. Wetb. v. Strafr. (verziet vonnis 20 Febr.) ver zet (niet ontvankelijk verklaard. MIGHIEL DE RUYTiER. De Noord-Brabantsche schoenen- compagnie, die hier ter stede haar winkel heeft in de Barteljorisstraat 16, geeft dezer dagen aan haar win kelbezoekers een boekje over Micthiel de Ruyter. In .woord en 'beeld is het leven van dezen zeeheld geschetst. Uit de Omstreken BLOEMlENDlAAL. Binnenbrandje. Men meldt ons: In 'het Technisch Bureau van den heer D. de Clercq te Bloemendaal, ontstond Woensdagmiddag brand, doordat het personeel in het schaft uur papier op een kachel gelegd had. Het geheele achterkantoor stond in lichterlaaie en werd door den heer De Clercq gebluscht met een minimax apparaat. BENNEBROEK. Dinsdagavond hield de vereeniging „Het Witte Kruis", afd. Bennebroek en Omstreken een algeraeene vergade ring. Uit het door den secretaris uit gebracht jaarverslag bleek, dat de af- deeling meer dan 200 leden telt en ieder jaar ongeveer f 450 in kas kwam. In het vorige jaar verstrekte de afd. 145 keer ijs en werden 254 keer arti kelen uitgeleend. Met veel lof kan worden gesproken over de lieflijke toewijding van 'zuster Bennink Jan- sonius, die altijd bereid was hulp te verleenen waar het noodig bleek. Er werden door haar van 1 Maart tot 31 December 1.1, 1718 Ihulisbeeoeken ge daan. Uit het verslag van den Penning meester bleek, dat een voordeelig sal do, groot f 376.60$, in kas was. De re kening werd door eene commissie, bestaande uit de heeren Heuner en Zandvliet, nagezien en in orde bevon den. Het aftredend bestuurslid, ds. J. A. Gertih van Wijk Jr., werd herkozen. Als afgevaardigden naar de alge- meene vergadering te Amsterdam, werden de heeren J. F. Drughorn en F .Lommerse üPz., benoemd. Er werd voorts besloten f 250 van het batig saldo in deposito te geven bij de Haarlemsche bank onder den naam van „Bouwfonds", hopende la ter over te kunnen gaan tot stichting van een eigen gebouw. Het bestuur deelde nog mede, dat de volgende week Dr. van den Berg uit Haarlem voor de afd. eene lezing zou houden over Tuberculose, welke lezing ook voor dames toegankelijk zal tzijn. SANTPOORT. Door de Commissie van Toezicht over het gesticht „Meerenberg" is aanbesteed: De levering van 313 wa gens Westfaalsche vlamkolen, 32 wa gens Knabbelcokes en 18 wagens gas- cokes. Ingeschreven werd als voflgt: F. Perquin, Haarlem, steenkolen f 110.80 of f 107.80; knabbelcokes 146, grove gascokes 129 per waggon. K. F. iCaron, Beiden, steenkolen f 110.64, 108.60 of 107.60, knabbel cokes 149.16 of 144 per waggon. BEVERWIJK. Door den architect N. de Wolf al hier is aanbesteed: Het bouwen van een bloembollenpakhuis aan den Houtweg te Wijk aan Zee en Duin. Ingekomen iwaren 13 biljetten. Het werk is gegund aan den heer C. P. Hensbergen, alhier voor f 3242. IJMUIDEN. Voor het beroep naar IJmuiden (Herv. Garn.) heeft bedankt J. H. Wol- ters te Sloterdijk. Db ontploffing aan boord <an ds Jéna. Het Franscbe pamtiserschip „Jena". dat de vlag voerde vaai admiraal Mamceron en onder bevel stond van den kapitein ter zee Adiigard, lag sinds Zaterdag, den 2dien Maart, in Mdissiessydok no. 2 te Toulon, voor eene inspectie der kiel en der machi nes, en op hiet oogetnblak der ontplof fing, Dinsdagmiddag rijf minuten over half één, bevond de geheele bemanning zich aan boord. In die kruitkamers van het achter schip begon dfe ontploffing en achter eenvolgens werd het vuur over ge bracht naar die andere kruitkamers en de torpedo's. In de geheele stad werd d)e wenselijke slag waargenomen op grootten afstand werden ruiten ver nield, een dikke rookkolom steeg op en aan boord volgde onmiddellijk n walde vlucht; men liep dooreen, krankzinnig van angst en ontzetting, alleen bedacht op zelfbehoud', terwijl de mianischiappen dn de machineka mers of op die koebruggen allen on middellijk gedood werden. Tn het ar- sdnaal stortten onmiddellijk drie werkplaatsen in, het atelier van de terpedo's. dat van de machines ends ]>ewaairplaats der pompen, terwijl de daiken de lucht ingaalingerd wer den. De eerste ontploffing wierd met kor te tusschenpoozen gevolgd door een reeks nieuwe en telkens werden 'Ie brokken hout en ijzer vijf honderd meter ver weggeslingerdeen stuk van een grama.'!t, tien kilogram we gend, werd 400 Meter ver van de „Jena" weggeslagen. Onder den eersten indruk der ramp was de verwarring groot in het ma rine-arsenaal alles stroomde in de richting -dier „Jeha", zonder dat men eigenlijk wiist wat er gebeurd was. Admiraal Marquis, de marine-pre fect, liet* onmiddellijk de werkplaat sen van het arsenaal ontruimen om plaats te maken voor de troepen, die die orde moesten bewiairen en den uit gebroken brand bestrijden. Om half drie, toen de „Jena" in het dlolc kapseisdd, ging het eerste tele gram naar Parijs aan de regeering, met de woorden „vele dooden, rele gewonden", maar nadere bijzonder heden wist men zelf nog niet, en toen meende men idle ramp te moeten toe schrijven aan een torpedo, die ontploft w as en de reeks noodlottige en on heilvolle omtploffïngein veroorzaakt had. AVeinig tijd later kon er een eerst' appèl gehouden worden en toen bleek reeds, dat veld leiden der bemanning levend verbrand en dat. andleren om gekomen waren, doordien ze zich van die bruggen en de verschansingen naar beneden hadden gejstort in het dok. De gewonden liepen bij tiental len rond, hulpeloos en radeloos, tot de werMieden, de matrozen en de of ficieren In de buurt ben meenamen of droegen naar de baven-ambu 1 ance, waarheen de weg van het dok af spoe dig werd: aangegeven door een broe den bloedstroom. Ongelukkiger! met vreeselijke won den, misvormd gelaat, weggerukte kledderen, verbrande harenprezen zich gelukkig, dien' dood ontsnapt te zijn. Men gaf zich nóg geen rekerischap van die ramp in al haar verschrikk'n- geneerst de verhalen bij stukken1 en brokken' van die geredden brachten de toegesnieldlen aan het dok tot het volle besef van den omvang der catastrc phe. Weggeslingerd™, die neerge ploft waren aan do* kaden, kropen versuft overeind met gebroken: lede maten, en steeds groeide de stroom aan. Wonderbaarlijk geredden liepen in groote opgewondenheid rend, aan allen hun geluk vertellend, en daar in de ambulance waren alle dokters en verplegers aan 't Werk, steeds nieuwen toevoer krijgend aan dooden en gewonden, die die eersten (de slachtoffers van de kamer, die de granaten no. 350 bevatte) volgden. Om vier uur wijst men. dat admi raal Manceron gewond was, evenals kapitein Tiorcelin, een adelborst en een adspirant-adeflborst, terwijl als dood bekend waren een kapitein, de onder-comimandant een adelborst. Te Pont-du-Lis had toen juilst een granaat een kind van 17 maandien ge dood. Om half zes had men nog geen juist overzicht van den geheelen om vang der rampmen wist wel, dat er reedjs vijftig gewonden onder behan deling wanen en dat er, daar het ge heele achterschip vernield was, geen nieuwe ontploffingen meer te vreezen waren. Allengs, naarmate de bijzonderiie- den dtn de stad bekend welrden, was de ontsteltenis toegenomen; dé stra ten waren vol beangste en ontroerde nuOnschenhet Arsenaal was alleen toegankelijk voor marine-lui en ar beiders. In den vooravond werd te Toulon bekend, dat vice-admiraal Manoeron kiankzinndg geworden was, en dat kapitedin-coonmaaidant Adigard gedood wa>s, terwijl kapitein Bertier in zijn hut levend was verbrand, doordien de deur niet meer geopend kon wor den van binnen, ingevolge een stuk puin aan de buitenzijde en de ijzer- constructie niet te verbraken was. HET DOK ONDER WATER. In dén la teren avond meldde de marine-prefect naar Pairijs, dat hij het dok, waarin do „Jena" lag, onder water had laten zettendat er nu geen ontploffingen meer te vreezen. waren; dat de nieuwe schepen in aanbouw en de werkplaatsen niet ernstig beschadigd waren en dat er nog geen zekerheid bestond omtrent het aantal slachtoffers. Om' half acht vertrok de minister van marine Thomson uit Parijs naar Toulon mot- den chef van den marine staf. De minister kreeg vóót zijn vertrek bericht van senator Morin langs telegraphischen. weg, waarin deze een interpellatie over de ramp aankonidligde, omdat deze zich aan sloot aan de lange reeks ©ngelukken, welke de regeering er toe hadden moeten brengen, aliüie maatregelen t.e nemen ter voorkoming van dergelijke rampen. VERKLARING VAN DEN HOFMEESTER. De hofmeester van admiraal Man- ceron, diie door stukken glias aan het voorhoofd' gewond werd, vertelt het volgende Ik was in de eetzaal, waar ik roijme gewone bezigheden verrichte, om streeks half twee in den namiddag, teen ik plotseling een verschrikkelij ke ontploffing hoorde in de ruimte on der de eetzaal en onder de kamera van den admiraal. De ruiten wer den tot splinters geslagen. Een folio vlam baand'e zich een weg aan- allo kanten. Ik voelde, dat ik aan 't voor hoofd gewond was; die rook verstikte mij, maar ik verloor den moed niet Ik snelde zoo vlug mijn beenen mij dragen konden, naar de kamer van den adlmiraal, wien ik juist zijn kof fie had opgediend. Ik waarschuwde hem voor het gevaar en zag, dat de admiraal gewond was. Aan boord was de verbijstering ont zettend. Velen van de bemanning sprongen naa.r beneden in het dok, waar .reedte velen door de ontploffing neer geslingerd waren-. Het is zeerwel mogelijk, diat reddn door den rook ge stikt zijn. Men beweerde, dat men dertig mi nuten vergeefs gezocht heeft naar de sleutels, om de sluisdeuren van het dok te openen. VERHAAL VAN EEN GEREDDE. De roerganger Guidicelli, die tege lijk met een aanltal andere matrozen als door een wonder aan den dood ontsnapte, vertelt dat een dieel van de equipage een lezing over Hendrik IV bijwoonde, dtile* toevallig aan boord werd gehouden. Opeens weerMonk «1e knal van de ontploffing, doch het lo kaal, waar men bijeen was, lag zoo danig, dat de mee&teh van de aan wezigen veilig konden' ontkomen, door zoo snel mogelijk naar het voorschip te vluchten. DEELNEMING VAN KONING EDWARD. Zoo dra koning Edward ;n Biarritz bet bericht van (het onheil vernam, zond hij een telegram van Jeelnenung aan Fallières. Ook de eerste terd van de Engelsche admiraliteit zond een telgeram naar Quay d'Orsay. INDRUK VAN DE RAMP IN DE FRANSCHE KAïMER. In de couloirs der Fransche Ka mer veroorzaakte het ongeluk van de „Jéna" groote ontroering. Volgens admiraal Rienaimé 's de ontploffing te wijten oan een zelfont branding van kruit. De „Jéna" had er ongeveer 25 ton van aan boord. De „Jéna" en de „Suffren" samen zouden als type dienen voor de toekomstige Fransdhe vloot, daar de andere sche pen één voor één buiten dienst ge steld zouden worden. DE PRESIDENT BETUIGT ZIJN DEELNEMING. Zoodra de president van de ramp hoorde, betuigde hij czijn innige deel name en verzocht den minister van 'Marine hem nauwkeurig van den toe stand der gewonden op de hoogte te hij naar het lijk. Zondier eenige aan doening te verraden, keelt hij naar haar. Eerst nadat -hij wat hout op het haardvuur geworpen had, vroeg hij koel Wanneer is zij gestorven Een kwartier geleden, luïdidtehet sidderende antwoord, het kan ook langer geleden zijn. Een tijd lang bleef zij stil liggen, zoodat ik dacht, dat zij sliep. Als dolkpunten staken de kwaad aardige oogen in het zwarte gezicht, vóórdat FranMin zei Sprak zij nog Geen omwegen alsjeblieft, je weet, ik laat niet met mij spotten. Van je oprechtheid hangt veel af. Geen woord. Zij zuchtte slechts en kreunde om het hart te doen bre ken. Heeft zij van de druppels ge nomen Tweemaal. Ik vermoed, dat zij haar niet hielpen. Franklin wierp een voedenden blik op de bevende negerin. Toen bekeek hij met zijn kwaadaardige oogen het uitgeteerde lichaam van de doocLe en liet magere gezichtje van het kind. Daarop trad zijn metgezel binnen, een verschiining die niet in 't minst aan het beroep van arts deed denken. Het is met haar voorbij, zei FranMin zonder eenige aandoening. Dat is het beste, wat zij doen kan, antwoordde de ander onver schillig. Het Mud zal 't ook niet lang meer maken. Hij liet zijn bliMcen over het sterf bed gaan. Waar is de flesdh vroeg hij dreigend. Ik weet het niet, antwoordde Nelly, terwijl zij opstond. Zij vroeger om en gaf haar niiet terug. Franklin bukte zich over de dood© heen etn .greep haar gesloten handen. Zender moeite maakte hij ze open en zich tot de negerin wendend, vroeg hij met ijzige kalmte Zij had eten papier in de hand. Het is verdwenen. .Tij hebt het weg genomen. Spreek de waarheid, ais je wilt, dat ik je den schedel niet ver brijzelen zal. Ik heb het niet aangeraakt. Daar kan ik een x eed op doen, meester. Ook de ring is weg. Jij hebt hem Niets heb ik gestolen, zelfs niets aangeraakt. Maar ik zal een beleen te- nis doen. Toen zij daar terneerlag, zoodat ik dacht, dat zij gestorven was, richtte zij zich nog eens op. Ik was bang voor haar, zoo groot wa ren haar oogen en haar handen wa nen in heftige beweging. De flesch wikkelde zij in een stuk papier met den ring en vóórdat i'k het kon ver hinderen. h aid zij alles in het vuur geworpen. Verslagen keek Franklin in de loe rend© oogen van zijn metgezel. Zoo heeft zij dus alles vernie tigd, en wij mogen dr naar fluiten, zei deze hoonend. Franklin had zijn tegenwoordig heid van goest teruggekregen. Alleen de brief kan verloren zijn, zei hij, die mag d'an iets onontbeer lijks bevat hebben. De hoofdzaak zou zij zelfs niet in haar beide handen kunnen houden. Onrustig liep hij eenige keerm op en neer. Neen, neen, diat moet nog voor handen zijn, voegde hij er staam- blijvend hij, rij was daarvoor te zeer van de waarde op de hoogte,om dat te verbranden. Zijn blik viel op Nelly, die blijk baar vol aandacht naai' zijn woor den luisterde. Met een wilden vloek gaf hij haar de spade, haar meteen bevelend hem te rel gen. Om de hut heen liep hij naar het uiterste einde van dén tuin. Daar wees hij haar tusschen eenige strui ken een open plok aan, waar zij een gat moest beginnen te graven. Daar moest de dood© in. Je kunt lengte en breedte ge makkelijk berekenen, zei hdj onder het wegloopen. Dadeliik daarop voegde hij zich weeir bij zijn kameraad. Ik vertrouw de zwarte heks niet, zei hij, tiidens de weinige dagen, dat zij in mijn dienst Is geweest, heeft zij zich als een klis aan moeder en kind gehangen. Daarom is het niet buitengesloten, dat zij achter mijn rug een opdracht heeft aangenomen. Wat duivel, Daardoor zou zij gevaar lijk kunnen wordten. Haar meenemen en onder 't oog houden, zou daar niet veel verandering in brengen. Wat is er aan dat zwarte vee verloren Laten wij baar bij de dood© opbergen, dan is zij het veiligst op geborgen. Zoo dacht ik er ook over. Maar dat kunnen wij op het laatste oogen- hli'k altijd nog doen. Wie weet, wat wij misschien eerst nog van haar te weten kunnen komenmisschien krijgen wij den brief nog te pakken. Nadat de beide roovers het in dat opzicht eens geworden waren, be gonnen zij met de doode pijnlijk nauwkeurig te onderzoeken. Zelfs de kousen vergaten zij niet. Ten slotte maakten zij zich mees ter van een lederen handtasch, die de bezitster onder haar kussen had gehad. Onder de wantrouwende blikken van zijn bondgenoot opende Franklin die tasch. Vergeefs zocht hij tus schen allerlei kleinigheden naar brieven. Plotseling scheen zijn koortsachti ge onmst te verdwijnen. In plaats daarvan trad wilde triomf. Dixon zag duidelijk dat er Meur op zijn gezicht kwam als zocht bet opbruisende bloed een uiting. Hdeliemaal onderin had hij een leeren omslag ontdekt, dat een eeni ge malen opgevouwen stuk stijf pa pier bevatte. Zonder het er uit te ha len, vouwde hij het open en een eigenaardige kreet van wilde bevre diging ontsnapt© hem, toen hij eeni ge regels gelezen had. Nu mag de duivel alles halen, sprak d© schurk schor van opwin ding, terwijl hij het kostbaar docu ment weer oppakte, wij mogen ons nu ten minste beroemen, dat wij ons geld en onze moeite niet te vergeefs hebben aangewend. Zijn kameraad, die hem voortdu rend vol wantrouwen op de vingers gekekep had. antwoordde niet. maar hielp ijverig mee om het lijk in eeni ge dekens te wikkelen. Toen zij daar mee gereed waren, gingen zdj naar buiten naar Nelly om ter bespoedi ging wan het werk de spade eens van haar over te nemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5