•houden en den familieleden der alacbtofferg rijn sympathie uit te druk NA I>E ONTPLOFFING. In een bericht aan de Temps" wordt een beschrijving gegeven van de tooneelen, die ridh afspeelden, on middellijk na de ontploffing, toen de gewonden doodelijk verschrikt langs het dok liepen en in de verwarring niet "wdsten, waarheen •zich te wenden. De aanblik was ontzettend; het bloed stroomde den ongeluikkigen langs het lichaam, u:t afgrijselijke wonden. De indertiaast te hulp gekomen officieren •hielden de menschen op straat aan en brachten ze voor izoover ze loopen konden, naar de ziekenhuizen. Ande ren werden door burgers er heen ge dragen. /Het duurde niet lang of de weg naar het voornaamste ziekenhuis was rood van het bloed. Een van de vertegenwoordigers ont moette een onder-towartiermieester, wiens gelaat geheel gezwollen was, zijn baard verbrand, zijn kleeren in flarden. Hij vertelde, dat hij zelf niet begreep hoe bij nog gered was. „We waren op de brug. Men zou juist ap pèl gaan hooiden toen de knal volgde. Ik wist niet, wat er gebeurde. Ilt voelde alleen, dat ik werd opgelicht; een oogenblik later lag ik (half bewus teloos op de kade van het dok. Ik liep dadelijk zoo haTd ik kon weg." HET AANTAL DOODEN. Het aantal idooden, omgekomen bij de ontploffing aan boord van de Je na", wordt op 150 tot 200 geschat; Jhet aantal gewonden, in het hospitaal op genomen bedraagt 60; (van de officie ren zijn er 7 gedood. „Berlin" orn liet leven kwamen, een horinnerings-piechtiglieid plaats had die door de Duitsche kroonprinses word bijgewoond. Een talrijk en uit gelezen publiek vulde de zaal tot op de laatste plaats. Kaanz droeg een door Ernst von Wildenbruch gedichten Proloog voor; daarna wei-den muziekstukken van ernstig en religieus karakter uitge voerd. NOG ENKELE BIJZONDERHEDEN VAN DEN PARUS CHEN CORRES. PONDENT VAN 't HBLD.: Omtrent de ontploffing aan boord van de „Jena" in de haven van Tou lon verneem ik het volgende: Nog is de volledige omvang van de ramp niet te ovenzien. Wat on en weet is dat 369 man direct op 'het appèl verschenen, waarvan er 50 gewond waren; onge veer 250 imannen worden vermist. De ramingen van (het aantal dooden wis selen af tusschen 100 en 200. Bij de eerste ontploffing -zag men een geel achtige rookzuil omhoog stijgen; men is het er dan ook over eens, dat in een kruitkamer de ramp ontstaan is, som migen meenen door kortsluiting, an deren door eenvoudige, reeds meer voorgekomen desagregatie. Deze kan bij het zoogenaamd rookzwakke kruit, dat de Fransche marine bezigt (een product van schietkatoen en ether) reeds intreden bij' een warmte boven 35 centigraden. De commandant van het pantserschip „Patrie" heeft met een kanon de vloeddeur van bet 1 sin ingeschoten, waarachter de „Jena' op het droge lag; het daardoor bin- nenstroomende water heeft den brand gebluscht. De „Jena" liep in 1898 van stapel, heeft een inhoud van 12.052 ton en 'had 28 millioen francs gekost. Na de rampen van de -Sully, de Farfa- det, de Lu tón en de Jean Bart, is dit in korte jaren het izooveelste oorlogs werktuig, dat Frankrijk in nationa- len rouw dompelt. In de Kamer zijn reeds interpella ties aangekondigd; BEGRAFENIS VAN JOH. BRONDER. In het stille dorpje Rockanje werd Dinsdag on dei- groote deelneming het stoffelijk overschot van den loods Johs. Bronder, die bij de jongste zee ramp van de Berlin" het leven liet, ter aarde besteld. Het lijk was Zon dag aan Rockanje's strand gevonden. De commissaris van het loodswe zen Van der Sloot, benevens een groot aantal loodsen van het 5e en 6e district., waren overgekomen om den beminden collega de laatste eer te bewijzen. Ook diens vrouw en 8 kinderen waren op den do oden akker aanwezif om een laatst afscheid te nemen van man en vader, die hefof fer werd van zijn plicht. Door den commissaris van het loodswezen werd Bronder ten voorbeeld gesteld van trouwe plichtsbetrachting- gedurende 32 jaren. Hierna werd nog het woord ge voerd door imr. Egter van Wisseker- ke, burgemeester van Rockanie en Nieuw-Helvoet, ds. Datema van Rot terdam en ds. Mol van Zwartewaal. Op verzoek van een zijner collega's werd op het graf gezongen Psalm 103 vers 8. •meisje, vermoedende, dat haar ex- minnaar niets goeds in den zin zou hebben ging op de vlucht Van D. achtervolgde haar, kreeg haar in de loods tusschen eenige sta pels kisten te pakken en bracht haar met zijn mes een steek Sn de linkerzij de toe. Juist op 't oogenblik dat hij haar nog een tweede steek wou toe brengen was hulp 'voor Anna G. ko men toeschieten. Men belette v. D. elke -verdere mishandeling en maakte hem voor de tweede maal zijn mes af handig. Onmiddellijk werd dole ter ■Liesker en de iBredasche politie ont boden. Van D. werd door de politie ge arresteerd en tijdelijk opgehorgen in den politiepost aan den N. Haagdijk. Wijl 't drama niet op Bredaasch grond gebied was afgespeeld, waarschuwde de politie de marédhaussée, die hem tegen half zes liet halen van den po litiepost e-n deed (overbrengen naar de maréchaussée-kazerne. Hoewel Anna G. huilde van pijn, en •vrij veel bloed verloor bleek 't dr. Liesker, die spoedig ter plaatse was, bij onderzoek toch, dat'de toegebrach te wond niet levensgevaarlijk was. Nadat liet meisje door dr. Liesker veerbonden was, is zij per rijtuig naar hare ouderlijke woning vervoerd. Haar toestand is wel ernstig, doch le vensgevaar bestaat er niet. De dader van deze poging tot moord is, naar we vernemen, voorloopig in 't huis van bewaring opgeborgen. (Pr. N.-Br. Ct.) Binnenland DE SCHEEPSRAMP AAN DEN HOEK Uit den Hoek van Holland wordt d.d. 13 Maart gemeld Het lijk, dat gistermiddag per sleepboot uit Brielle is gehaald, is herkend als te zijn het stoffelijk over schot van Harry Carlisle, donkey man op de „Bartin". Ondanks hét ongunstig weer zijn (hedenochtend met den trein vnn 8.26 van hier, over Rotterdam naar Bannen en Elber- feid, frau Wenberg en Mina Rippler vertrokken. Een coupé was welwillend door die H. IJ. S. M. gereserveerd. Onder toe zicht van dr. Diamant en met >de hulp eener pleegzuster, werden de beide geredden, wien het loopen nog moei lijk valt, op de xninst vermoeiende wijze in den waggon geholpen. De ongelukkige vrouwen waren zichtbaar sterk geschokt. Nu blijft hier nog slechts één geredde. Frl. Theile, die Zaterdag hoopt te vertrek ken. Uit Berlijn wondt door Reuter ge seind, dat Dinsdagavond voor de slachtoffers, die bij de ramp van de ERGERLIJK. Op den Zuid-Buitensingel bij het Rozenhof je (tusscheu Paulus Potter- en Rembrandtstraat) had D onder dag- avond, omstreeks half acht een erger lijk voorval plaats. In het donkere hofje haddén zich een aantal opge schoten jongens opgesteld, om van daar hun „werken der duisternis" ten uitvoer té brengen. Eenige jonge dames waren in aantocht, getooid voor een feestavond. Toen zij voorbij do poort kwamen, werd een der da mes met kracht een bedorven ei in het gelaat geslingerd, welks inhoud lichaam en kleeding verontreinigde, zóó, diat die ontredderde toestand, haar dwong, terug te keeren. Naar wij vernamen is dit niet de eerste maal, d)at daar argedooze voor bijgangers met vuile voorwerpen wer den geworpen. Meermalen ijs .het ge beurd, dat men uit dat slop onthaald werd op dergelijke ingrediënten. Veel wordt thans e-eëiischt van onze politi edienarenmaar zeker niet over bodig is hét, dien surveillanten dit hofje in hun bijzondere zorg aan bevelen. C,H. Ct") Rechtszaken POGING TOT MOORD. Maandagnamiddag tusschen 4 uur en half vijf is op het terrein der Jam- fabriek onder Princenibage een drama afgespeeld, da't beschouwd moet wor den als eene poging tot moord al is dan ook bet slachtoffer niet levens gevaarlijk gewond geworden. We la ten hier een uitvoerig verslag volgen van 't geen ons te dezer zake ter oore kwam. Sedert geruimen tijd hadden C. v. D. en AnnaG.. beiden wonende in de Akkerstraat aldaar, kennis aan elkan- der. Anna G. scheen eefhter tot inricht te I •zijn gekomen, dat van een huwelijk met C. v. D. niet veel kon komen, om dat v. D. niet bijster veel verdient en er weinig vooruitzicht bestaat dat dit •mettertijd veel verbeteren zal. Dit bracht Anna G. tot 't besluit om de verkeering met v. D. maar af te breken. Verleden Zondag hakte ze den knoop door, ze gaf v. D. den bons en noemde als reden daarvan op bet slechte vooruitzicht dat v. D. had om een huisgezin op eenigszins betame lijke wijze te onderhouden. 'Van D. zocht nu zijn troost bij: een borrel, en dat werd noodlottig voor hem. De liefde verkeerde in haat en hij zon op middelen om zich te wre ken Baloorig als hij was, nam hij gis termorgen (aan de ijzergieterij „De Etna", waar "hij werkzaam was, on middellijk zijn ontslag en verzocht hij 't loon te mogen ontvangen, dat hij nog te vorderen had. 'Dit (enkele gul dens) werd hem uitbetaald en v. D. verliet de fabriek en ginig aan den borrel. In den namiddag begaf hij /zich naar de Jamfahrek waar Anna G. werk zaam is, haalde zijn mes te voorschijn en maakte voor de fabriek heel wat kabaal. Zwaaiend met zijn mes daag de bij Anna buiten .opdat (hij ze „in riemen zou snijden", 't Werd zelfs zoo erg dat bij met het mes in de (hand het terrein der fabriek betrad en ra zend en tierend bet meisje wou gaan opzoeken. Gelukkig werd hem dit ech ter belet. Door eenige werklieden werd bij vastgegrepen; (het ttnes iiem afhan dig gemaakt en hij zelf aan de politie overgeleverd. In den politiepost aan den N. Haag- dijk werd hij een poosje opgesloten 'tot bij blijkbaar gekalmeerd was, waar na bij weder in vrijheid werd gesteld. Inplaats echter dat hij zijne wraak plannen bad laten varen, was nog meer de zucht in 'hem opgekomen zich op bloedige wijze te wreken. •Hij begaf zich daarom naar een winkel en kocht een ander mes. Daar mede gewapend begaf hij zich ander maal naar de Jamfabriek. 't Was tusschen half vijf en vijf uur toen bij daar aankwam, juist in den schafttijd. Met nog eenige meisjes zat Anna G. onder eene loods haar 'boter- 3^? t"' Hil' kr<!ig 16 i'a®"'^"4^ m__t_oog_enJhi3j|^ af. Het dumsche straten, schérp spiedend en dit speurend, of er voor de fiirma zaken te doen waren... Op de hielen der straathyena's gin gen twee rechercheurs, schijnbaar- onverschdllig-keuvetlend, maar de dop pen wijd-open. 'n Slagersjongen kwam op z'n fiets aanrijden, sprong vóór Riche met 'n wijden zwaai van z'n rijwiel, zette dit neer in de Enge Kapelstee f nam de mand. van de fiets en ging het restaurant binnen... Als was 't toeval lig, ging 'do oudste door de Enge Ka-1 pelsteeg, nam de fiets bij 't stuur,1 zette z'n rechtervoet op den stap, wilde zich op 't zadel werpen.... Volgens de twee rechercheurs klonk toen 'n schril gefluit de jongste bad z'n plicht gedaan, en die eerste beginselen in z'n vak' toegep Eilacy 1 reeds dadelijk met risico. De oudste kwam voor de rechtbank wegens „poging tot diefstal", en de jongste, omdat-ie den oudste bad ge waarschuwd. De officier van justitie, rrir. Be sier, requtreerde tegen den eerste drie jaar, tegen den tweede één jaar gevange nisstraf De verdediger, mr. J. C. Post, op tredend voor den recidivist, achtte •het ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend bewezen, en pleitte vrijspraak. Mr. Van Hamel vertelde van den le vensloop van z'n cliënt, om te laten zien, dat hier nu niet bepaald een schuldig persoon voor de groene ta fel stond, meende, dat 't uitstekend mogelijk was. dat de jongste waar schuwde, om z'n broer, die pas uit de gevangenis kwam, voor 't plegen van het misdrijf te behoeden, en con cludeerde tot vrijspraak. Re- en dupliek volgden. (Tel.) INGEiZONDEN MEDEDEELINGEN 90 Cent per regel. MISHANDELING. Het O. M. bij de rechtbank te slier- togenbosch eischte tegen Petrus Ver- bruggen, landbouwer, gebaren en wo nende té Mill, van 53 iaar én thans in voorloopige hiechtenójs uit hoof-le an verdacht te zijn d.di 28 Januari j.l. den gemeente veldwachter Maas te Mill te hébben vermoord, welke mi's- daad door 'hem dezer diagen is bele den, eenie gevangena'ssatraf van vier maanden, ter zake vian eene tegen hem ingebrachte aanklacht, volgen-s welke hij in het jaar 1903, op e-en Za terdag, en ten huize van W. A. Thijs- seu, herbergier te Mill, dJen heer H. Gli. G. Janssen, koopman in detkldlee- deu -en regenjassen, nadat deze hém had geweigerd een regenjas op zicht ti zenden, zou hebben aangegrepen, met het kennelijke doël hem te wor gen, welke toeleg door tusschen - komst van genoemden iwbergier mocht mófclukken. In deze zaak werden vier getuigen gehoord. AMSTEIIDAMSCHE RECHTBANK. STRAATHYENA'S. Twee gebroeders, die 'n commandi taire vennootschap hadden aange gaan, zonder aanvangskapitaal, de oudste, die uit broederlijke genegen heid z'n meerdere vakkennis en er varing gaarne aan z'n vennoot schonk en de jongste, die begeerig was de str aathy en a- professie zoo spoedig mo gelijk te leeiren, besloten den 7en Ja- nuari d'r 'ns op uit te gaan. De oudste dlreef vroeger de zaak op eigen risico, -doch bij; slot van reke ning en d'e rekening was meerdere jaren gevangenisstraf afre kening bij slot van rekening vond- ie z'n broodwinning op z'n eentje wel wat al te -risquant. En dies 'n no taris was n-iet noodig vereeriigde-ie -zich met z'n broeder tot gup-firma en slenteraars-vennootschap. En ophoop van zoete winst, de handen in de zak- EENIG'E WOORDEN VAN EEN IN WONER VAN HAARLEM. De Heer T. (CUPERUS, Klerksteeg 10b te Haarlem, (heeft iéts te zeggen betreffende Foster's Zalf, (het bekende middel tegen (huidziekten, izooals -aam beien, eczema, (huiduitslag, jeulkin- gen (enz. De Heer Cuperus deelt ons imede: Ruim twee jaren heb ik last- gelhad van een -ontsteking der huid aan beide schouders ten bovenarmen. Hierdoor ontstond een ivreeselijke jeuking en dit -w-as dikwijls zoo- erg. dat ik mijn nachten slapeloos (doorbracht. Ver schillende middelen (had ik hiervoor ree-d-s toegepast, maar het mócht mij niet gelukken mij zelf te genezen. Op het laatst wilde ik Foster's Zalf, waar van mij -zooveel gunstige berichten ter oore kwamen, aanwenden. Ik ben zeer verheugd' hiertoe te zijn overgegaan, want deze zalf 'heeft mij radicaal van mijn uitslag genezen. Ik gevoel mij -dan ook verplicht dlit mid del voor dergelijke ziekten aan Ite be velen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zie (toe, dat -gij- de echte Foster's Z-alf bekomt, dezelfde soort die de Heer -Guperus gehad heeft. (Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göp- pin-ger, Groote Houtstraat 147a en K. van (Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco -na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, -of 10 (voor zes doezen. Raad van Beheer geen verwijt van makenziekte en andere omstandig heden, onafhankelijk van onzen wil, waren er de oorzaak van. Schuld er kennen of beterschap bedoven-, ligt dan ook geenszins in onze bedoeling; in dezelfde conditie als de bei-de in uw schrijven genoemde dames, zijn nog een aantal andere artisten van betee- kenisliet ligt voor de hand, dat men die niet met opzet w-erkloos zal laten Wij kunnen, dus niet anders doen ons veie enigen met den door u uitgespro ken wensch, dat de omstandigheden zullen toelaten, de stukken, waarin voor deze dames rollen bestemd zijn, zoo spoedig mogelijk uit te brengen. Met de meeste hoogachting hebben vii de eer te zijn, Uw Dw. Dn. De Raad van Beheer der Kon. Var. „Het Nederi. Tooneel' de Secretaris, M. G. L. VAN LOGHEM. king van den Keizer op liet gratie verzoek, besteeg vervolgens gelaten bet schavot en we-ldra viel zijn hoofd, ten oversutain van eenige gerechtelij ke autoriteiten, benevens dm kape laan. in de stad word door aanplakbiljet ten den burgers kénaniis gegeven van de terechtstelling. Land en Tuinbouw RIJKSTUINBOUWPROEFVELDEN IN NOORD-HOLLAND. Door den heer J. G. Hazedoop, rijks te inbouw-leeraar te Alkmaar, is een zaakrijk verslag ingediend, waarin voor groenten, bloembollen, fruit enz., de uitkomsten met verschillen- de meststoffen neergelegd zijn. Dit verslag verdient in hoog© mate de belangstelling van allen, die zich met dit bedrijf bezig houden. Gemengd Nieuws Letteren en Kunst DE QUAESTIE MANNBOUW MEESTER, HOLTROP—VAN GELDER. De Ko-niinkflij'ke vereeniging „Het Nederi. Tooneel" heeft, naar „Het Vaderland" bericht, het volgende 'schrijven aan die heeren W. B-roe se van Groeaiou Sr. c.s., gericht. Zeer Geachte Heeren. De Raad van Beheer nam met be langstelling kennis v-ain uw geëerd schrijven van Februari 1907 -en wijdt er gaarne de behoorlijke aandacht a ami, maai" kan zich niet voorstellen, dat u er heel veel antwoord op ver- wiacht. Het is waar, dat mevr. BoLtrop als nieuwe rollen m dit seizoen al leen de vorstin van Gaze in Samson én mevr. Lindo in Nora speelde, en mevr. Mann alleen. „de koorwaarze-g- gerin" in Samison en douairière Hou- waert in Atie's luuwelijk, maar naar wij meenen, zouden dé rollen, dit jaar dooi- andere dames géspoeld, noch - door haar gewemscht, noch voor haar geschikt giewe-est zijn. Een feit is, dat dit jaar twee nieuwe stukken minder opgevoerd zijn dan andere jaren op tijdstip, maar men kan daar dien HET PROCES-THAW. Maandag werd de openbare behan- dJeüi'nig van het proces hervat. De ibeurt was nu aan Jerome voor het op roepen van getuigen -a charge. Naar men vermoedt izal mej. Mackenzie, balletschoonihieid -en boezemvriendin van .mevr. Rhiaw, de eerste getuige zijn, -die door 'het -O. -M. wordt gedag vaard. Mej. Mackenzie is de dame bij wie mievr. Thaw op den avond van den imoord haar toevlucht zocht. Volgens -de New-Yorksche bladen heeft Jerome -den heelen Zaterdag ge arbeid met negen -medische deskun digen -en een heel leger stenografen. De ambtenaar van het O. M. schijnt volmaakt te zijn teruggekomen van 't plan, te 'vragen om instelling van een commissie van -specialiteiten voor zielsziekten; hij wil Tha-w laten ver- oordeelen. 'Daartoe (zal hij -trachten het bew-ijis te leveren, dat Th.aw wel degelijk bij izijn verstand was, op het. oogenblik, dat hij "White neerschoot. Sommige bladen weten te vertellen, dat de medische (deskundigen, die door 'de verdediging waren opgeroe pen, voor .hun onkosten en moeiten 240 .a 480 per dag uitbetaald krij gen, berekend over izes wek-en. Dellmas, de advocaat-, die -de verde diging 'leidt, zou daarvoor 240.000 krijgen. In hoeverre aan deze geruch ten. mag worden geloof geslagen, i's niet -te zeggen. In het New Yorksche Evening Jour nal van Zaterdag komt een verklaring voor van -de hand van Th:aw, waarin déze de geruchten tegenspreekt als -zou de (hertogin -van Yarmouth, zijn zuster, haar invloed gebruiken, o-m een scheiding te bewerkstelligen tus schen Thaw en mevr. Thaw-Nesbitt. Het tegenldeel is waaT; de hertogin van Yarmouth is heel vriendelijk voor mevr. Thaw. „En 'ik -zelf" schrijft beklaagde „hou-d, zoo mogelijk nog .meet van Evelyn dan vroeger." TRAGISCH. Maandagnacht gingen de sloten maker Fritz Gringer, de bakker Al fred Knapp en het door beiden be minde dienstmeisje Elfriede Slack van een danspartij te Breslau huis waarts. Geen van bedden wilde af stand van het meisje doen, en zij zel ve wist ook niet te kiezen. In dien wanhopi-f-en toestand hebben zij toen allen drie met een en dezelfde revol ver zelfmoord gepleegd. Bij Pitt een plaatsje aan de Sacra mento in Californië, is een boot met 24 Grieksche dagl-ooners omgeslagen. Slechts twee hunner werden gered; DE ;ZAAK-LEWIS EN HAAR NASPEL. N-a oen behandeling van vier dagen heeft de rechtbank te Londen da bolde (Millie Marh, die door haar valsdh getuigenis den handels reiziger 'Lewis 24 Nov. 1.1. deed ver- oordeelen tot drie jaren dwangarbeid voor uitgifte van -een valschen wissel van twee pond, 'zelve schuldig ver klaard aan meineed (zij ig-af zicfi-zelve -aan) mét vonndsvelling later. Zooals (men weet, is Lewie (onlangs an vrij heid gestéld, nadat Mil lie in 'i laatst van Januari op haar belasterde ver klaring te zijnen aanzien was terugge komen ulllt eigen beweging, ten einde -zich te wreken op ha-a rvorloofde Dun can Brady, (den eigen-lijken dader, die rijn trouwbelofte niet (hield. Deze Dun- •car Brady -werd nu Zaterdag ials de hoofdschuldige (hij was de oorzaak van -alles, ook van Millie's meineed), veroordeeld tot twaalf maanden dwangarbeid. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen -de heer iCh. J. (M. iH, Roebroeck, geb. te Maastricht. Financiëele Berichten ONTHOOFD. Op cle binnenplaats van de geva-nge- rafö heeft te Aken. Zatehdaig de execu tie plaats gehad van d'en 19-jarigen moordle-naar W. Schilly, welke den rechercheur Jungni-ckel, die lue-m na zijne ontsnapping uit hlet verbeter- liuiff, wilde arresteietoeni, doodschoot in September j.l. De Keizer bad namelijk het verzoek om gratie- voor die doodstraf, li em op gelegd door de rechtbank te Aken, van de hand gewezen. Vrijdagavond reeds arriveerde de scherprechter Gröszler uit Maagden burg roet zijne twee handlangers, ctn zetten liet uit Keulen toegezonden schavot ineen. Vrijdaigmiddlag werd Schilly zijne terechts tel ling tegen Za terdagmorgen aangezegd. Hij ontving daarna zijne moeder, en vervolgens den gevaingeim's-goeistelijke, - die dien geheel-en avond en nacht bij hle-m bleef -en hem te? 12 uur in dien nacht deed communieieren. Te half 7 uur Zaterdag in den morgen.1, werd hij naar de binnen plaats van- de gevangenis geleid, hoor de dlaar het vonnis nog etens voorie- zen-, alsmede de afwijzende beschlik- LABOUCHERE OYENS EN Co.'s BANK. N-aar -men verneemt, zal aan de algemeene vergadering van aandeel houders, te houden op 28 Maart a. s., worden voorgeisteMy een dividend van 6 uit te keeren, na afschrij ving van f 100.000, op huizen, erven en mobilair, storting van f 100.000 to het reservefonds en ruime afschrij vingen op enkele dubieuss vorderin gen. Hierbij Kalt iap te meaken, dat thans 6 wordt uitgekeerd, over een kapitaal van f 6.000.000, tegen verle den jaar 6 over ongeveer f2.500.Q0O. Stoomvaartberichten Het.st. Djocja, van Java naar Rot terdam, passeerde 13 Maart Periim. Het st. Ma-lang, van Rotterdam n. Java, arrüveerde 13 Maairt te Pa- dang. Het st. Rindjani, van Rotterdam naar Java, arriveerde 13 Maart te Marseille. Het st. Bruth (geoharterd)van Java. na aft' Rotterdam, vertrok 12 Maart van Port-Sad. Het st. Rembrandt, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 13 Maart te Sabang. Het st. Fl-ores vertrok 13 Maart V'. Amsterdam naar Hamburg. Het st. Soestdijk arriveerde 19 Maart van Philadélphia en Newport News te Amsterdam. Het st. Sloterdijk, van Rotterdam' naar Newport News, vertrok 12 Maart n.m. van Philadelphia. Het st. Koning Willem I, van Am sterdam naar Bataria, vertrok 19 Maart van Suez. Het st. Prinses Sophie, van Amster dam naar Batavia, passeerde 19 Maart Ouessant. Het st. Prins Willem I arriveerde 9 Maart te New-York van West-Indie. Het st. Amstellamd, van Amsterdam naar Bueno-s-Ayres, vertrok 12 Maart van Corunna. Het st. Zaanland, van Buenos- Ay res naar Amsterdam, passeerde v. 11 Maart Fernando Noronha. Het st. Potsdam vertrok 13 Maart van New-York naar Rotterdam. ■en Reis naar Znid-Ameriktt VIL Gehieed overeenkomstig het blok- syateem der Nooird-Amerikaansche steden bevinden zich evenwijdig met deze avenues op elke honderd meter afstand onafzienbare, lange straten, die eveneens met tusschenruimten van h-onderd meters doorsneden wor den door andere straten, die lood recht op de genoemde -avenues gepro jecteerd zijn. Elk blok van 100 vierkante meters telt 100 nummers aan elk der riar zij den en daar alle nummers van eene zeüfde basis uitgaand, an eene zelfde richting loopen, as men met beïhuLp van een plattegrond, waarop de na men der straten zijn aangegeven, zeer spoedig volkomen georiënteerd. De straten zijn grootendeeds van houtplaveisel voorzien en zeer nauw hetgeen (die gezelligheid weliswaar verhoogt, maar ook passagebelemme- ringien te voorschijn roept, welke veelvuldiger voorkomen naarmate men de centra van .liet verkeer na dert. Deze worden gevormd door de straten (Calles) 25 de Mayo. Récon- quista, San Martin, Florida en Mai- pu, voornamelijk waar deze uitloo- pen in de zeer breede en geasphal- 'teerde Mei Avenue (Avenida de Mayo) en het MeipLein (Plaza de Mayo), waar men zeer mooie gouvernements gebouwen, hotels, café's en handels kantoren vindt, -die te zanuen ©en •grootsch geheel vormen. Bovenge noemde straten die van Zuid naar Noord loopen. worden doorsneden door de van Oost naar Wést loopen- de, niet minder drukke straten Riva- davia, Bortholome Mitre, Cangallo, Cuyo en Corrientes, en het overste ken der kruispunten van deze stra ten zou ongetwijfeld levensgevaarlijk zijn, indien niet politie te voet een te paard op uitstekende wijze het ver keer wist te regelen. De vreemdeling, die gemeend had eene geheel nieuwerwetsche stad met breede straten te zullen zien, zal in het begin zich waarschijnlijk ont goocheld gevoelen, te meer daar de woningbouw in liet stadscentrum weinig aanleiding tot bewondering biedt en het geheel niet van eene ze- kere eentonigheid is vrij te pleiten. Gaat het hem echter als mij, dan weet hij zich spoedig heen te zetten over het -gemis van datgeen. wat de Engelschmajn „ielbow room" noemt, en komt hij weldra onder den opwek- kenden indruk van de aanstekelijke bedrijvigheid der massa, die haren weg weet te vinden tusschen de dui zenden karren, rijtuigen en tramwar ,gens, die zich in alle richtingen be wegen. Letterlijk met stomheid ge slagen was ik bij het passeeren van de Calle Florida tegen vijf uur in den namiddag. De trottoirs dezer voorname winkelstraat waren bezet met wandelaars, terwijl eene onaf zienbare, dubbele rij equipages, -huurrijtuigen en auto's zeeT lang zaam in tegenovergestelde richting gaande, het geheele middenvak der nauwe straat vulde. Meenende, dat de eene of andere betooging hier op touw was gezet, vernam ik tot mijne verbazing, dat dit schouwspel zich eiken namiddag herhaalt. Het défilé .in de Calle Florida, eene ware ker mis der ijidelheid, heeft hier burger recht verkregen. Wie zich of zijne équipage door de menigte wil laten bewonderen, geeft zijnen koetsier last des na/mi'ddags zich aan te sluiten bij de reeks rijtuigen in deze straat;hij rijdt, links uithalend stapvoets tot de Avenida de Mayo, zwenkt sierlijk om eenen, aldaar in het midden ge plaatsten vluchtheuvel, en vervolgt zijn tocht dan weder aan de andere zijde der straat. Op die wijze is men zeker door vrienden en bekenden in de voorbijrijdende rijtuigen of op de trottoirs te worden gezien en begroet, hetgeen vooral voor de prachtig ge- toiletteerde dames eene levensbehoef te schijnt te zijn. De hier ten toon gespreide weelde in costuums is weergaloos achteloos in icDe leusstens dea- open victoria's lig gend', laten de mooie Argentijnsche vrouwen zich bewonderen ongevoe lig (klaarblijkelijk voor de somtijds onbeschaamde blikken en opmerkin gen van zekeir soort lanterfanters en leeglbojpers. Liefhebbers van paar den kunnen rich verlustigen in den aanblik der prachtige dieren, die voor de rijtuigen zijn gespannen. Een groot deel vaai den hier ten toon gespreiden rijkdom werd, zoo als men dat noemt, slapend verkre gen door grondspeculatie. Voor dik wijls zeer gerjnge bedragen werd van het gouvernement grond gekocht die met de jaren in waande' steeg en grif koopers vond, toen eenmaal de oogen van het buitenland (geopend waren voor de vruchtbaarheid van •den Argentijnschen bodem. De Republiek bezit slechts enkel© belangrijke steden, waarvan behalve Buenos Aires, genoemd kunnen wor den Rosario, La Plata, Cordoba, Tandil en Mendoza; de rijf millioen bewoners vinden grootendeels hun be staan in wat men noemt „het kamp" de verzamelnaam voor de reusachti ge boerderijen of estancda's, waar landbouw en veeteelt op groote schaal worden uitgeoefend. Daar van -de 1,212,000 vierkante mijden, die het land groot is, een aanzienlijk gedeel te nog braak ligt en de trek naar Ar gentinië voortdurend toeneemt, zal grondspeculatie ook in de komende jaren voor velen bet middel kunnen zijn om tot rijkdom te geraken. Niet minder schatten zijn ver gaard, doch dikwijls langs .den weg van ontbering en inspanning door de e stam ei a-bezitters die Argentinië ge maakt hebben tot oen der belangrijk ste landen van uitvoer van geslacht vee, huiden én landbouwproducten. Willen deze menschen zidh eens ver- poozen, dan zoeken rij, de genoegens van Buenos Aires en smijten 't geld met handen vol om rich heen, aldus den in die stad vcrblijvenden vreem deling den indruk gevende, alsof hij in het land van schep op is aange^ komen. Dat bij deze eendeels door specular tie, anderdeels door ruw© ontbering rijk geworden menschen de fijne be schaving der oude Europpesche ste den wordt aangetroffen, zou ik naar al hetgeen mij ter oore kwam, niet gaarne willen beweren, doch het komt mi] voor, dat no oh Rotten Row in Londen, noch Champs Blysées in Pa rijs of Prater in Weenem den vtneom-1 deling een schouwspel kunnen aan bieden, dlat in overstelpende pracht en rijkdom het défilé der duizenden rijtuigen nabij komt, dat eiken Zon dagnamiddag of üa afloop der wed- i'ennen in de voorstad Palermo te ge nieten valt. Toch zou het onjuist zijn, te mee nen, dat liet inderdaad een land van schep op ishandel en industrie gaan daar zoowel als hier gebukt onder zware concurrentie en hij, die meent in Buenos Aires artikelen te kunnen plaatsen, waarmede de Eurt> peesche marlden overvoerd zijn. zal spoedig tot d'e ontdekking kor/rem dat de Argentijnsche importfirma's over stroomd worden met persoonlijke eö' schriftelijke ^aanbiedingen van alle Europeesche huizen, die rich op ex port toeleggen. Boekhouders of handeïscorrespon- denten, vooral zij, die de Spaansche taal machtig zijn, zullen betrekkelijk spoedig plaatsing vinden, doch een flink zorgenvrij bestaan of de kans het tot eene onafhankelijke positie te brengen, schijnt mij slechte voor en kelen te zijn weggelegd. (Wórdt ■m-voügd'}.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6