NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargan-g. No. 7278 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 MAART 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 V#or. de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1-30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0,20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. AGENDA DINSDAG 19 MAiAlRT. Brongébouw: Levende beelden, 8 u. Vereeniging: Specialiteiten-voorstel ling en Dames-wo rst el wed strijden 8 uur. Schouwburg: Voorstelling „Cramer" St. Bavo: Orgelbespeling 2—3 uur. Vergadering Bloembollencultuur. Buitenlandsch Overzicht DE HERVATTING DER DOEMA- ZITTINGEN. Na afloop van cle korte zitting van de Doéma op Vrijdag j.l, no o dig de miinaister-president Stolypin den pre sident Golowin uit in het nuLnisters- parvilioen te komen, wiaar verschillen de ministens aanwezig waren, Na een korte beraadslaging werd besloten, biet onbeschadigd gebleven gedeelte van die zoldering weg te breken en vooriioopig eear zeildoek over de zaal te spannen, zoo dat de zittingen op 20 Maart, kunnen worden biervat. NUL OP HET REQUEST. Volgens een telegram uit Peters burg beeft minister Sitolypin. twee le der» van de so'ciaal-democr'ntüscb'e par ti] bij zich ■ontvangen. Zij beklaagden er zich over, id'alt die politie in de wo- niiinig van een lid der Rijksdoemm bin nengedrongen was. De minister zeilde, dat de eigenaar van het huis de politie medegedeeld had, dat er daar dikwijls vergaderin gen gehouden werden. De stadspre fect Tract daarop der politie last gege ven, een huiszoeking te doen. Aange zien die socia al-dem oc ratifech e partij niet bij de wet erkend is, kunnen geen openbare vergaderingen geduld worden, maar alleen particulierevesr- gaderingien van cle1 leden. Daairme Ie komldén de he eren heengaan. Evenmin als die ,soci.aal-demoorati- scili'8 pairtij is diie der coustitutioneel- denro'craten erkend. Zij heeft er weer aanvrage om gedaan en weer heeft de rechtbank het«geweigerd. In de over weging van het vonnis h'eiet biet., dat er in het program der partij geen middelen aangegeven zijn, waarmede men grondwettige democratische doeleinden bei-eiken wil. Er ii|s dus mogelijkheid, dat die middelen voor de operibabe veiligheid 'gevaarlijk zijn. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE ,:JéNA". Generaal BLenaimé verklaarde te Toulon aan een redacteur van de Journal", dat het ongeluk van de .jénia" weldegelijk te wijten; ils aan knüt B. en dait lér maatregelen die- Tien genomen te worden, om de ma rine tn de toekomst voor dergelijke rampen te behoeden. Veertien dlaigeni geleden ontving die generaal een bri ef van den commandant der .,Jéna", die als het ware alls zijn testament be schouwd kan worden. Adigard verklaart, o.a. in dit .'schrij ven, dat bij door cle gebeurtenissen dier laatste jaren geheel ontmoedig'! is. Hii d!a.cht er over, zijn ontslag te némen, oandat hij bij den ontredder den toestand, waarin de Fransen: marine verkeerde, niet langer de zwa re verantwoording, die alls cammiam- dant op hem rust, kon dragen. De admiraal gelooft stölliig, dat Adiigard do vreeselijke ramp, die.hem Snelt leven kostte, zag aankomen, De bladen publiceer en reeds lijsten met ingekomen giftien1. President F'al- lières teekende» voor 20.000 frames, Clemenceau en/ de anclier'e ministers ieder voor 1000 francs, terwijl de on der-staatssecretarissen de helft ga ven-. De vorst van Monaco en de bedde Rothschilds ieder 10.000 francs, enz. enz. Het totaal dezer eerste lijst be draagt 68.500 francs. DE UITVAART DER SLACHT OFFERS. D'e uitvaart van. de slachtoffers van de „Jénia'1 is al'llerlndruikwekkénclst geweetet. President Fallières wais er bi] tege-nwoordiig en hliéldl 'een lijk rede. Ér was een ontzaglijke menigte op de been. De koning va.n Spanje liet zich ver tegenwoordigen door den priins va.n Asturië. De Dui'teché Keizer en d'e Duifecho vloot werden vertegenwoor digd door schout-bij-nacht Siege 1, den Duitschen marine-attaché te Parijs. De kerkelijke plechtigheid werdi sre- ceLebreerd door den bisschop van Fréjus. FRANSCHEN EN ENGELSCHEN. Het eerste nummer van' het nieuwe Fransch-Eugelsclie blad der nationale Egyptische partij is verschenen. Het heet de Egyptische Standaard' Zijn 'leuze is „Vrij voor ons, gafstvrij voor aheuv" In biet hoofdartikel zegt Moestafa pasja Kamel Wij nemen die beschaving van Eu ropa slechts aan, om Europa's bond genoot te worden, zijn islaaf nooit Engeland is tegenover ons een zede lijke verplichting aangegaan, name lijk om hier die orde te horstellen, en ons vaardig te mia'ken om oris zelf te regeeren. Wij verlangen ten krach tigste, dat h;et die belofte gestand doet. BOTHA NAAR ENGELAND. De „Daily Maiill" verneemt uit Jo hannesburg dat generaal Chrijstiaan ide Wet verklaard heeft,, sterk teven Botha's reis naar Londen gekant te zijn. De Weit vreest dat overt alrijke banketten Botha's aandiacht zullen af leiden van die waarachtige belangen van het Tramevaalsohe volk. De Wet vindt, dat Botha Transoranjie had moeten raadplegen, alvorens de ui't- noodiging aan te nemen. MANOEUVRES VAN HET JAPANSCHE LEGER. De groote manoeuvres van het. Ja- panlsche leger zullen dit jaar plaats Vinden in cle groote Vlakte van de pro vincie Simotsoöké, aan den voet van den berg Tsoeikpeka. Als middelpunt vam de troepenbewegingen is de stad Voesoenomia aangewezen.. De ma noeuvres worden bijgewoond door den Mikado en zullen 12 diagen duren. De geheele troepenmacht dier garnizoe nen ini cle provinciën ten noordoosten van Tokio zal aan de .legea-oefeningen deelnemen. DE MOORD IN BULGARIJE. De moordenaar van Petkof heeft bekend, dat hij met vier ondergeschik te ambtenaren en twee studenten een komplot had beraamd om Petkof en Genadijef te vermoorden. Toen hij de daad: beging warren er twee mede plichtigen bij hem, maar dezen vluchtten. De begrafenis van den vermoorden minister had om 2 uur Zaterdagmid dag plaats. Het diplomatieke korps, de ministers en de groote .Staf, leden van het Sobranje en afvaardigingen der provinciesteden warren aanwezig. Van de nationale partij was geen enkel 'lid tegenwoordigVorst Fercli- nand kwam juist te laat uit het bui tenland terug. De orde werd niet Verstoord. Volgens zijn wensch ligt Petkof naast zijn grooten leermleepter en vriend Staimboe.lof. Stadsnieuws Een straatto'oneeitje. Dat er bij het Schouwtje groote behoefte bestaat aan een doeltreffend arrestantentakaal, bleek Zondagmid dag, toen een beschonken persoon, H. die O., wonende te Zandvoort, zoo lastig' was, dat 'die veldwachter Bon man en de plaaxtsoenwachter Smit ge noodzaakt waren hem te arresteeren. Bij gebrek aan een arrestantenliokaal zat er evenwel niets anders op, dan hem naar Heemstede of naar zijn wo ning onder Zandvoort te brengen ;de politie besloot tot het laatste, en on der ©en grooten toeloop van opge schoten jongens en kinderen ging on ze arrestant met versnelde pas naar buis. Een niet alladiaagsche wande ling voor de politie. Huzaren koorts. Bij cle tweede opvoering van dit blijspel. Zaterdagavond in onzen Schouwburg gegeven, was de zaal weer uitverkocht. Menischen die an ders op den eersten rang zitten, had den zich nu tevreden moeten stellen met een veel ,hoogere" plaats en tal van anderen waren afgewezen. Het koddige stuk miste ook dezen keer zijn uitwerking niet, de toehoor ders schaterden het meermalen uit. Een derde opvoering is dun ook be paald op Donderdag 28 dezer. Daarna komt het Rotterdamsche gezelschap in April met Mulbatuü': Vorstenschool. U i t m o n s f e r)i n g. In de uitmonstering op do Meeding van hoofdinspecteur en inspecteurs van politie is verandering gebracht. De (hoofdinspecteur heeft. 3 sterren op pet en 3 op iedere mouw. De adj.-hoofdinspecteur heeft 2 op pet en 2 op iedere mouw. De inspecteurs 1 ster op pet, op ie dere mouw een ster. De sterren op de kragen der jas sen vervallen daardoor. De uniformen der adjunct-inspec teurs blijven onveranderd. Zij zijn van de inspecteurs ook te onderschei den, doordat zij een zilveren bies op de pet hebben, en de inspecteurs een gouden. A. N. W. B. Ieder die wel eens een fiets gezien .heeft, 'zouden we haast zeggen weet wat deze vier letters heteekenen. A. N. W. B.... (Algemeene Nederland- sche Wielrijders Bond. Er zal wel geen enkele andere vereeniging zijn in ons land, wier naam en wier initi alen zoo bekend zijn als die van dezen Bond. Heeft die 'Bond nog wel propaganda nboidig? Het schijnt. Er zijn nog altijd men- schen, ook wielrijdende menschen, die wel 'graag profiteeren van goed-on- dertiouden weigen, van Bonds-hotels, van hand- en wegwijzers, maar er niét toe komen kunnen, daarvoor ook te contrihueeren. Niet 'aJtïjd onwil, meestal sleur. Voor dezulken is een avondje, als dat, hetwelk Zaterdagavond in de half gerestaureerde „Kroon" gegeven werd een uitstekend middel ter overtuiging van hun nioreele verplichtingen jegens den A. N. W. B. 'De alom bekende hoofd-consul, de heer D. Fockema, heeft daar eens, met mooie lichtbeelden verduidelijkt, wat ide Bond alzoo doet, heeft verteld van zijne oprichting hier in Haar lem nog wel! van zijn opkomst, zijn bloed, maar vooral van des Bonds krachtige werkzaamheid. -Het toerisme heeft veel aan den Bond te danken, zou niet wezen wat het is «zonder al de «Bondsgeriefelijklhe- den. Over dat alles veel navertellen? 't Is overbodig zeker voor de meeste lezers, misschien ook voor de meeste hoorders, en toch werd gaarne naar den heer Fockema geluisterd, omdat uit zijn woorden geestdrift sprak voor het (velte werk, het krachtige leven van .den IBond. Velen o'ok hebben met aandacht ge luisterd naar zijn voorlezing over Na pels en zijn omgeving, Vesuvius, de hervonden steden Herculanum en •Pompeji, wier verwoesting in 70 na 'Christus de heer Fockema, voorname lijk naar gegevens van den roman schrijver Bulwer 'Lytton toekende, en toelichtte (mét een aantal lichtbeelden naar foto's en gravuren. Het was een aangename en gezellige ■avond, die de Haarl. Wielrijders-ver eeniging georganiseerd heeft. De heer C. L. F. Sarlet, was dan ook aller tolk, toen hij dien heer Fockema daarvoor dankzegde. LANGS 'DE STRAAT. Zondagsruiters. Ze hadden een paar kwartjes over en huurden elk een fiets, de driie 'bra- ni's, jongens van een jaar of zeven tien. Ze zouën de omstreken maar 's in gaan. Maar wat zijn drie Zondagsrui ters, en wat zijn drie buurfietsen...! 't Is een half dozijn krukken bij mekaêr! O ja, praats genoeg, en bellen, hél len, me lieve mensch, lawaai schop pen en schreeuwen, de halve Zijweg stond er van overend. Kinderen en grooten riepen al op een afstandje: O... of: Berg je lijf! Zij hadden voor hun haspelend ge zwaai wel twee Zijlwegen naast el kaar kunnen gebruiken! Maar ze ré den dan toch! Tot er waardoor weet ik niet m figuurlijken zin een spaak in 't wiel kwam;. Helaas! No. 1, schreeuwde, haspelde .even en viel, vlak voor no. 2, die viel, haspelde en schreeuwde, vlak voor no. 3, die schreeuwde, viel en haspelde...! Zoo haspelden drie Zon dagsruiters 'en drie fietsen door me kaar, een fiets was stuk, drie 'handen (waren gekneusd, zes beenen ge schramd, en... de liefhebberij was er af... Ze haspelden met de kapotte han den, beenen en fietsen, terug! De kwartjes waren weg, 't plezier bovendien, ze vonden het leven géén pretje...! DICK. Vereeniging Geref, Ker ken. Dat er thans eenige voort gang komtt in de plannen voor de Ver eeniging van de Geref. Kerken A. (Ged. Oude Gracht) B. (Klein Heilig land) en C. (Ridderstraat), blijkt uit het feit, dat op Maandag 25 Maart de Vereenigingsplannen in de gemeente vergadering van de Geref. kerk in de Ridderstraat zullen worden bespro ken. Ook de vrouwien hebben daar toegang. VERKOOPING in bet 'Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te 'Haarlem, op Zaterdag 16 Maart 1907. No. .1. 'Een Huis en Erve, Bakenes- sergracht no. 47. 2505, Opgehouden. No. 2. Een Huis, Schuur en Erve met tuin en poort, te Santpoort, ge meente Velsen. f 2680. Opgehouden. No. 3. 'Een perceel Bouwterrein, te Santpoort, gemeente Velsen, Noorder Dorpstraat, no. 1998. f 415, Opgehouden. No. 4. Een HJeerenhuis en Erve met •tuin, Schotersingel no. 67. No. 5. Een Heerenhuis en 'Erve met Tuin, Schotersingel no. 67 A. No. 6. Een Hoerenhuis fen Erve met tuin, Sohotersingel, no. 67 ,B. f 29110. Opgehouden. Nos. 71. Vier Benedenhuizen met afzonderlijk opgaande Bovenwonin gen aan den Schoterweg te Schoten, als: No. 116, no. 118, no. 120, no. 122. De perceel en No. 7 tot en met 10 gecombineerd 19.005. Opgehouden. Nos. 1112. Twee Benedenhuizen met afzonderlijk opgaande Bovenwo ningen aan de Generaal Joubertstraat als: No. 5, en No. 7. De perceelen No. 11 enl2 gecombi neerd f 7455, Opgehouden. No. 13. Een Winkelhuis, Erf .en tuin, Groote Houtstraat no. 158. Niet geveild. No. 14. Een perceel Bouwterrein, Tetterodestraat no. 2074. No. 15. Een perceel Bouwterrein, Tetterode straat, naast het voorgaande no. 2074. De perceelen no. 14 en 15 gecombi neerd 4560. P. van Duuren. No. '16. Een Winkelhuis en Erf, en afzonderlijk opgaand Bovenhuis, 'Spek straat no. 8. f 11.505. (Opgehouden. No. 17. Een Winkelhuis en Erf, Val- kes'teeg no. 3. f 1200, L. Langeveld. No. 18. Een Winkelhuis e nErf, Ko ningstraat no. 47. f 7805, Opgehouden. 'No. 19. Een Huis en Erf met grooten tuin, Bakkerstraat no. 14. No. 20. Een Huis en Erve met groo ten tuin, Bakkerstraat no. 16. De perceelen no. 19 en 20 gecombi neerd f 3855, C. Edelijn. No. 21. Een 'Winkelhuis en Erve met Achterhuis en afzonderlijk opgaande Bovenwoning, KI. Houtstraat no. 19 zwart en rood. f 13.000, Fr. Erdtsieck q.q. No. 22. Een Huis en Erve, Nieuwe Raamstraat no. 13. f 2505, Opgehouden. No. 23. Een Burgerwoonhuis, Erve en tuin, Glasblazerstraat no. 21. f 2080. J. iW. Kappelhof. No. 24. Een Huis en Erve met groo ten tuin Kamperlaan no. 8 B. f 4600, A. J. 'Daamen. Kinderfeest. Zaterdagavond hield de Haarlem- sche vereeniging van Spoorwegambte naren het jaarlijksche kinderfeest in de .bovenzaal van de Sociëteit Veree niging. 't Was een welgeslaagd feest! Een groot aantal kinderen van de leden werd aangenaam bezig gehou den door den heer Joh. G. Martin. Nu. 't is natuurlijk onnoodig te vermelden, dat de 'kleintjes schik hadden in de leuke dansjes, en aardige spelletjes! ■Dat spreekt vanzelf! Een tweede 'aantrekkelijkheid voor de kleintjes was natuurlijk het uitrei- reiken van versnaperingen, of... zou dat soms de eerste zijn geweest? Van Ihalf acht tot half elf duurde het feest der kinderen. Toen 'gingen die naar huis en kwamen de grooten bij een, om nog een gezellig dansje te maken. Diefjes. Zaterdagavond omstreeks 6 uur kaapten eenige jongens wat sigaren van den winkeLier Kruier in de Spaarnwouderstraat. Tegen de diefjes is procesrverbaal opgemaakt. Ëlectr, S p o o r w e g-bo e k- handel. De heer H. J. van der Mon nik verzoekt ons, ter voorkoming van misverstand, te vermelden, dat de ex ploitatie ider Electr. Spoorweg-boek handels op de Zondagen niet door 'hem en niet voor zijne rekening ge schiedt. Gy sbeait Ja- i cx. Dit Fryék SellSlrip kan op die „bu- tengeiwoane gearkomste" van Zater dagavond met voldoening terugzien. Het zeer talrijke publiek, dat de zaal van St. Bavo vuilde, heeft zich uitste kend geaumseerd en er heerEchte de echte broederlijke geest, die de sa menkomsten van Friezen buiten hun geboortegrond steeds kenmerkt. Het i's meer opgemerkt, dat menschen in ©en land', waar een1 taal gesproken "wordt, die niet die van hun geboorte grond is, zich hechter aaneengesloten voelen. Zoo groot saamhooriigheids- gevoel wordt gekweekt door de moe dertaal, die dan ook steeds op samen komsten van Friezen bezongen wordt in een der eertete liederen.', die «men aanheft. Mét zeer veel belangstelling wend' door de aanwezigen geluisterd naar dé opvoering van een; tooneelstuik „Feu 't hirde libben" door het gezel schap „Frilso" van Amsterdam. Friso's voorzitter, de heer R. W. Canne, wiens drama „Libbensstriid" hier verleden jaar met veel ©uccès werd vertoond1, kan ook tevreden zijn over den bijval, die zijn nieuw stuk bier 'heeft gehad. Het ils met talent geschreven en schildert de ellende in twee gezinnen van gegoede boeren, die samen om eem onbeduidende geid- quaestie ruzie hebben gekregen. Dergelijke ruzies nemen im Fries land vaak den vonn aan van eeuwig durende veeten tusschen de families en ook hier ils dit het geval. De kin deren dier twee boeren, die nog wel eikaars broers zijn, mofeten «het ont gelden. Hun voorgenomen huwelijk ïwoirdt door do vadems onmogelijk ge maakt, en zelfs nadat de twist aan leiding heeft gegeven tot een recht zaak, waarbij de zoon van den eenen boer tot gevangenisstraf wordt ver oordeeld, houden de twee kemphanen vol en willen van geen vrede weten. Zoo is werkelijk dikwijls de toe stand ten platten!ande, en eene ver dienste va.n den heer Canne is het, dit zoo juist te hebben gezien en weer gegeven. Alle medespelenden hebben zeker bijgedragen 'tot het welslagen van dit stuk en de krans, den heer Canne aan het slot aangeboden', wals tevens een hulde nan lien. Nadat het zamggezelschiap een paar liederen verdienstelijk had voorgedra gen, besloot een prettig bal den avond. D s. W. iR i n g n a 1 d a. Ter voorbereiding van het zilveren jubilé van Ds. W. Ringnalda, pred. bij dei Geref. Kerk 'C. .alhier, dat deze ■October -hoopt te herdenken, is een feestcommissie benoemd, bestaande uit 16 leden, -waarvan 8 uit den Ker- keraad. Goudsprookjes Toover- 11 e d. In de eerste dagen van Ajpmwi a.s. zal de opvoering plaats hebben van bovengenoemd sprookjesspel. Behalve een dames- 'en kinderkoor werken1 sor lilsten mede voor de soilo-partijen. Het ballet wordt ingestudeerd door den heer Joh. G. Martin. De begelei ding is toevertrouwd aan het Haarl. Muziekkorpshet geheel zal worden gedirigeerd door den heer E. A. Cats. WERKLOOSHEID-VERZEKERING. In de vergadering van iden Chr. Be stuur dersbond is medegedeeld, dat binnenkort de heer mr. Frank K. van Lemnep, «die o..a. naar Gent is geweest om Ihet Gentseha stelsel van werk- loostieidverzekering te ibestudeeren, in een openbare bijeenkomst over die verzekering ieen re-de zal houden. Om L meisje! Hij liep met een meisje Wie het meisje is, willen we niet zeggen, want we gaan niet veel goeds van haar vertellen. Laten we haar maar Pietje noemen voor 't ge mak Hij 't is reeds gezegd liep met Pietje, maar.... moest de gel week voor zijn werk de stad uit. Pietje dacht ja, wat z& dacht is niet te raden, maar wat ze deed wel. Ze troostte zich over het nietrin-stad- zijn van haar „lief", door.... een plaatsvervanger voor hem te nemen. De volksmond zegt„om één kan je ze toch kwalijk allemaal haten". Zoo dacht Pietje zeker ook Maair.... o wee! Hij kwam achter die trouweloosheid, en zwoer wraak hloedige wraak!.... Die heeft hij dan ook genomen, want Zaterdagavond is hij met zijn concurrent-in-de-liefde aan het vech ten geweest. Die kloppartij, die de Groote Houtstraat op stelten zette, was nog al ..meenes" ook. De vech tersbazen bekwamen elk bloedende wonden, en ze staakten niet, voordat de politie tusschen beiden, kwam. lïet meisje in quaestie woonde dé vechtpartij bij. Verbrand. .Ten huize van den heer Hoedt in het Kleverpark heeft dezer dagen een ernstig ongeval plaats gehad. Ter wijl mevrouw II. bezig was in' de keuken hebben 'hare kleederen vlam gevat en bekwam zij zulke ernstige orandwonden, dat haar overbrenging naar het Sted. Ziekenhuis noodzake lijk bleek. De eerste hulp werd door de buren en daarna door Dr. Van Waveren verleend. De toestand ran Mevr. H. was he denmiddag nog zeer zorgelijk. DOOR 'DEN TREIN AANGEREDEN. Hedenmorgen werd bij blok E, even voorbij de Centrale Werkplaats, door trein 559 de arbeider Langereïg aan gereden. De man was bezig met het smeren van -wissels en heeft door den wind waarsohijnlijk niet het naderen van den trein gemerkt. Langereis werd ernstig aan den rug verwond «en is naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is «hoogst ernstig. KINDER-hAVOND. Zaterdagavond in de Vereeniging zoo'n tweeduizend kinderen 'bij el kaar! 't Was me een gegons van stem men, een lawaai, een gelach en een gejoel, waarin aan de begeleidende onderwijzers wel hooren en zien moest vergaan. Maar die heeren zijn 't gewend, en ten slotte kreeg men ook wel wat stil te, toen er op 't doek, waarnaar de kleinen «al zoo verwachtend (hadden gekeken, na 't séinfluitje van den heer Zeewoldt, eenige lichtbeelden ver schenen! 't Doel van de bijeenkomst was om bij de kinderen animo op te wekken voor 't meedoen aan een reusachtigen 'kinderoptocht op den De Ruyt erf eest- dag, Zaterdag aanstaande. Én dit doel is ongetwijfeld bereikt! Want ze weten nu hoe en wat ze doen' «moeten, zich zelf en hun sportkarre- tjes versieren, «aardige groepjes ma ken, alles zooals dat hun op 't doek voorgesteld werd. Door de firma Emrik en Binger was voor dit doel een groot aantal platen vervaardigd, die de levendige belang stelling wekten van de jeugdige schare. Nu zullen natuurlijk niet alle kin deren kunnen meedoen, misschien ook niet allemaal mogen, maar velen zullen toch wel weer vrindjes en ka meraadjes meêbrengen, <ein er zal ze ker een lange optocht uit groeien. De kinderen zullen een herinn'a- ringsplaat ontvangen, en zij, wier groepje, tof wier versiering door de op de tribune op de Groote Markt zete lende jury «een prijs wordt waardig 'gekeurd, zij 'krijgen bovendien een mooi cadeautje... Toe jongens en meisjes, viert feest, en denkt aan de Ruyterl NIEUWE KERK IN HET SCHOTER KWARTIER. Zondagmiddag had onder een zeer groote belangstelling de overbrenging plaats van het Heilig Sacrament uit de oude naar de nieuwe kerk. De processie, waaraan tal van oor- poraties deelnamen, bestond uit on geveer 200 personen. Als feestredenaar trad op da weleervv. Sneer Oudejans, professor «aan een seminarium. De assistentie op het altaar geschied de door «drie geestelijken. Zooals men weet wordt deze, Don derdag j.l. ingezegende kerk, eerst in den zomer ingewijd, door de onge steldheid van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Een frisch bad. Zondagavond omstreeks half tien geraakte zekere G. Hamer in be schonken toestand in den Schotersin gel. Het frissche bad anders een goed1 middel voor dronkaards om nuchter «te wordenbeviel hem heel slecht, zoodat 'hij uit alle macht op hulp begon te schreeuwen. Eenige personen schoten toe, en trokken den drenkeling uit het water.- Hij werd door eenige kennissen naar zijne woning in de Cronjéstraat gebracht. Feestavond. Hedenmorgen begon men op de Groote Markt met het opzetten van de muziektent voor het concert op den Do Ruyter-dag (Zaterdag 23 Maart).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1