NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang No. 7279 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 20 MAART 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: MpT Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 (gy w' pM||ppgg 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. »Sfc'vo«tata :85g Redactie en Administratie: Groote Houts,raat 55- de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. AGENDÜ WOENSDAG 20 «MAART. Br on gebouw. Bioscoop, 2 uur en 8 u. Vereeniging: Specialiteiten-voorstel ling en damesworstelwedstrijden8 u. Schouwburg: Vrijz. 'Dem. Bond en Alg. Ned. Werkliedenverbond. Spre ker H. Groene wout over „Op voor 't algemeen kiesrecht", 8| uur. De 'Kroon: 4e Séance voor Kamer muziek van Joh. Steenman, 8 uur. Teyler: Voordracht. Buitenlandsch Overzicht DE DOEM A-RAMP. De wandelgangen van de Doema waren gisteren nagenoeg leeg. De en kele aanwezige leden spraken veront waardigd over de architecten van bet paleis en de bureaucratie die 960,000 roebels aan prullige herstel lingen hebben besteed. De Siberische kiezers hebben tele grammen gestuurd om hun verbol genheid te uiten tegen hen, die de veiligheid der vertegenwoordigers van hei volk belaagden en om hen er aan te herinneren, dat zi"i voor het igeheele volk verantwoordelijk zijn voor het lenen der afgevaardigden. Men eiecht de instelling van eencon- stitueerehde vergadering, staking der terechtstellingen en overeenstem ming over een «amntestie-omtweirp ten gunste van de verdedigers der vrij heid. De groote meerderheid «der Doema- Leden wil echter elk conflict met de regeering vermijden en het parlemen taire werk hervatten zonder op dere- geering-sverklaring te antwoorden. Afgevaardigden en publiek zijn ver baasd, dat de Regeerimgsbode nog .geen woord van deelneming van den Tsaar in verband met de ramp heeft bevat. Dat is indelrdaad lor as. DE PERS OVER DE DOEMA- RAMP. De Russische peTs constateert met zeldzame eenstemmigheid, dat de schuld voor het in de Doema gebeur de niet den architect Bruni treft, maar het geheele bureaucratische systeem. De Roes zegt„Bij elke zaak, die de bureaucratie aanvat, 't zij nu de verpleging van hongerlijdenden of de verbouwing van het Taurische pa- lens, moet die giftige paddestoel zijn vernielend werk verrichten, die tot schandalen en dieverijeh leidt, want de werkelijke contróle ontbreekt. Ben Lidwal-catestrophe of een ander Europee ach schandaal is noodig om deze controle in '<t leven te roepen." De Towarisjitsj zegt,,ALs de ver bouwing van het oude staatseebouw niet in andere handen overgaat, dan is den soortgelijke ramp als gisteren in het Taurische paleis onvermijde lijk." Het Nowoje Wrernja praat van „misdadige lichzinnigheid" van het paleisbestuur. De Rjetsj wijst er op, welke wer king de ramp op die onontwikkelde Volksmenigte mo«est .oefenen. Reeds enJkele uren na de ramp was in de stad de meeniing verspreid, dat men zich op deze wijze de volksvertegen woordigers van den hals had willen schuiven. O® dje lioofden der afge vaardigden was bijna de zoldering neergekomen, maar de hoofden der bureaucratie zijn feitelijk getroffen door de legende, dat zij plan gehad bebbefn volks vertegenwoordigers te verdelgen. Men kan met de bureau cratie dezen keer deernis hebben., want als ze zich ook van de Doema wilde ontdoen, dan had het op ande re wijze moeten zijn, maar het nood lot is hard als een onhandige schil der spaart het de kleuren niet. Golovrin, voorzitter der Doema. vdrklaarde aan den correspondent der Echo de Paris, dat hij niet veel vertrouwen had in de inzichten van Stolypin. Hij is bereid al liet moge lijke te doen om met de Regeering samen te werken, ten einde kost wat kost eene Do erna-verbinding te ver mijden. DE RAMP DER „JENA". Admiraal Manceron wiens krankzinnig-word en ook al een ver zinsel ia gebleken heeft aan «een verslaggever verklaard, dat het nog niet mogelijk is, met stelligheid te zeggen wat de oorzaak der ramp is geweest. Hij achtte het echter uitge maakt, dat de ontploffing was be gonnen in de bewaarplaats «der groo te bommen. Volgens het „Journal" komt de meerderheid der commissie van derzoek tot de slotsom, dat de ramp moet worden toegeschreven aan de z'elfontbinding van te oud kruit, de minderheid schrijft haar toe aan boos opzet. Een matroos a«an boord van de_.,Desaix" moet verklaard heb ben, dat het lieel goed was, dat de „Jena" gesprongen was en dat an dere schepen binnenkort ook spran gen zouden." De officier,en moeten ge vraagd hebben, eenige matrozen, die als anti-niilitairisten bekend zijn, aan wal te zetten. Het schijnt wiel, dat het an(i-milita risme voor .sommige hoofden te mach tig is en tot een verslapping van de tucht heeft geleid. Er is sprake van, dat in het te verwachten debat in de Kamer de regeering zal woTden ultgenoodigd, deze propaganda streng tegen te gaan en te straffen. De Parijschie pers heeft 126,000 frs. bijeengebracht voor de nabestaanden der slachtoffers. De lijkdienst voor de slachtoffers in het arsenaal te Toulon is zeer plechtig en indrukwekkend geweest. De geheele bevolking, in rouwge waad was op de been. Onder een in drukwekkende stilte ging de rouw stoet langs de haag van troepen, door een gewéldige menigte geflankeerd. Er waren 280 kransen. De lijkkisten 1 stonden bij 5 of 6 op 17 affluiten en waren met roode kleeden en de drie kleur heilegd. Daarachter liepen dé familieleden «dar omgekomenende vrouwen met haar kinderen. Nu volgden president Fallières, «die mi nisters Clemeneeau, Thomson gene raal Picquart, de afgevaardigden van Ivamer ten Senaat, admiralen, de hoogere «marine-officieren en de ver- eenügingen. De President hield de lijkrede in het arsenaal. Daarna spraken minis ter Thomson, admiraal Manceron, de burgemeester vau Toulon, admiraal Touchard en anderen. LIT DE FRANSCHE KAMER. De heer Millevoye richtte een in terpellatie tot minister-president Gte- menoeau met- de vraag, welke maat regelen hij denkt te nemen tegen het spelen en vroeg eveneens den minis ter van financiën, wat hij denkt te «doen om verhooging der begrooting, ontstaan ten gevolge van de organi satie van de kassen voor het arben- derspensioen, te dekken. De hieer Sarraut, onderstaatssecretaris van binnenland sche zaken, verklaarde, dat het de plicht der regeering is ten spoedigste het spel te beteugelen en do beelr Caillaux, minister van finan ciën, zeide, dat de regeering geneigd is een onderzoek in te stellen naar de voordcelen, die zij nog uit nieuwe bronnen lean trekken maar deze quaes.de hangt saimen noch met die van de spelen noch met diie van de arbeddersp en sioemen DE FRANSCHE MARINE wordt op het oogenblik wel buiten gewoon door ongelukken achtervolgd. Dicht bij Ajaccio werd de torpedo boot „263" zoo hevig aangevaren door den torpedojager „Epée" dat het schip haast door midden is ge broken. Drie der opvarenden werden gedood. De torpjedoboot „289", diesa- -menvoetr met de „263", was ook al niet gelukkig, daar sprong een stoom ketel en werden twee stokers ernstig gekwetst. De bemanning werd door de postboot ,,Liamo«ne" «te Ajaooio aan wal gebracht. En eindelijk is nog de „Défi" op de kust geloopen en heeft belangrijke averij gekregen. RAMPEN IN AMERIKA. Oek dn de Vereendgde Staten vol gen «de rampen elkander snel op. Bij een mijngas-ontploffing te Norton in iVirgjiiiiië zijn elf werklieden omge komen te Wheeling dm West-Virgi- ndë zijn ten gevolge van een ontplof fing in een aardewerkfabriek acht tien meuschen omgekomen, die met een honderdtal «anderen in de paniek uit hun ramen sprongen in d|e over stroomde straten en in Pennsylvanië zijn nog een .2-tal mecnschen omgeko men in liet -q al der Ohio, waardoor het totaal tot vijftig is gestegen. Stadsnieuws Eenzieken-enondersteu- ningsfonds. Men schrijft ons: In een «Maandagavond gehouden bij eenkomst van enkele bewoners van het Schoterkwartier, werd besloten oen zieken- en ondersteuningsfonds voor d«it kwartier op te richten. 'Uit de aanwezigen werd een voorloo- pig comité gevormd, dat zich met het beleggen van een verga/lering in de aanstaande «week zal belasten. Het adres van het voorloopig comité •is President Steynstraat 23. PROVINCIALE STATEN. De Prov. Staten v.an Noord-Holland kwamen heden in buitengewone zit ting bijeen, tot benoeming van een lid der Eerste Kamer in de vacature II. F. Bultman. Alvorens daartoe over te gaan werd «aan de orde gesteld het on derzoek der geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Alkmaar, den heer A. J. van Benthem, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door 't overlijden van den heer mr. J. P. Kraakman. Aan diens nagedachtenis wijdde de voorzitter eenige woorden. De overledene nam een ijverig aandeel in de werkzaamheden van deze verga dering. terwijl «zijn liefde voor dit ge west en inzonderheid voor de streek, «aan welker bloei hij in gemeente en be sturen van waterschappen zijn beste krachten heeft gewijd, zijn nagedach tenis in «eere zal doen «voortleven. Ged. Staten hebben gemeend, deze gevoelens namens de «Staten te «mogen veitolken in het schrijven van rouw beklag, dat aan de familie is verzon den- De commissie van onderzoek «der ge loofsbrieven bracht rapport uit, con- jeludeeremde tot toelating van den heer Van Benthem, w'aartoe besloten werd. Nadat de heer Van Bent/hem de ver- eisdhte eeden had afgelegd, Werd hij door den voorzitter geluk gewenscht en nam daarna zitting. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het Kon. besluit tot bijeenroepin der Staten. De voorzitter sprak daarna als volgt.: Over .de verdiensten van wijlen den heer Bultman behoef ik in deze vergadering zeker niet uit te wijden. Elders is breedvoerig gewezen op de betoekenis die zijn werkzaam leven op de ontwikkeling en «de bevordering van het landbouwbedrijf in deze pro vincie en elders heeft gehad. Door hieraan te herinneren en te vens aan de waardige wijze waarop hij gedurende een reeks van jaren dit gewest in de Eerste Kamer vertegen woordigde, wordt zeker de beste hulde gebracht aan zijne nagedachtenis. Uitgebracht werden 73 stemmen, waarvan 46 stemmen «op den heer H. P. «Staal, -minister van Oorlog; op Generaal H. W. van Marle 18 stemmen, op -den heer K. Czn. de Boer 5 stem men, W. P. G. Hielsdingen 1 en J. T. Cremer 3 stemmen, zoodat gekozen is Generaal H. P. Staal. De zitting wordt daarna gesloten. De kiesvereen!ging Liberale Unte alhier heeft een telegram van geluk- wensch aan «Minister Staal gezonden. Electrisch'e tram Haarl-em- Ledden. In de jongste raadszitting van Heemstede werd, naar aanleiding van een vraag van den heer Van Meeu wen, medegedeeld, dat de Holland- sche Spoor bezig was plannen voor -verbouwing der stoomtram in eene electriisrhe lijn voor te bereiden. Wij vernemen thans dat men-sedert eend'gen tijd onder led-ding van een civiel ingenieur bezig is met het doen van waterpassingen langs den Rijks straatweg HaarlemLeiden, op last v-an de H. IJ. S. M., ten- behoeve van zulk een tram tusschen genoemde steden. Het is niet het plan die over idezelfde baan te laten loopen, als waarover nu -de Noord-Zuid-Holland- sche stoomtram rijdt. Zoo als men weet., is het grootste getal aandeelen dier stoomtram in «het bezit van de HoUandsche IJzeren SpooTwegmaatsohiapp ij Herhalings oef en in gen. De Burgemeester roept de milioi en- verlofgangers \V. J. Persoon, C. F. Smit, A. de Bruiin, H. v. d. Eykhof en E. Asjes, ellen beboerende tot de lichting 1903 der veldartillerie, op zich aan te meidien bij hun korps te Breda, om ingevolge ant. 111 der Mi- li taewet in werkelijken- dienst te wor den gesteld. Persoon en Smit van 25 Maart tot 13 April, De Bruin, v. d. Eykhof en Asjes van 15 April tot 4 Mei. Zij moeten voorzien zijn van hun uitrustingen. DAMES-WORSTELWEDSTRIJD. De groote zaal van de Vereeniging was Maandagavond van achten tot bij half tien .zoo goed als teeg een hon derd menschen misschien volgden de nummers van een vrij goed spéciali té iten-pr o gramm a Dan, tegen half tien, kwamen er wat menschen opzetten. Jongelui, offi cieren in politiek, ouwe heer-en met binocles... Op 't tooneel, 't gordijn half omhoog werd «een kleed neergelegd... dan zak te 't scherm weer. Een violist en een pianist, onder 't voetlicht, begonnen «een deuntje, de inmiddels vrij goed bezette derde rang een heeleboel kwajongens daar, die ook een kwartje geofferd hadden begon mlee te deunen, te trappelen.. tot er een belletje klonk. Plots rees 't scherm, stond een rij van een tiental 't kunnen er ook twaalf geweest zijn «vrouwen, meisjes zoo men wil, in roode en zwarte tricots, één droeg een sjerp met een paar blikjes, «die ook medailles kunnen geweest zijn. Van terzij kwam een meneer op, met een papiertje waarvan-ie de namen der juffertjes «oplas, tw«ee Russhmetjes waren e«r bij, m'n buurman zei: van wege der Russen revolutionaire ge zindheid. 'Ze deden bij hun voorstel ling een stap naar voren, buigend, en keerden zich dan om, lachend «om de komedie. Er was ook een «Rotterdam- sche bij, «een zwarte kroeskop met 'n paar brut aal-donkere oogen; 't derde rangs publiek vond haar zeker een roem voor ons lieve vaderlan-d en juichte vooral haar toe. Toen begon 't worstelen, nadat de •Duitsch-sprekende meneer er een paar had laten voordoen welke grepen ver boden waren. Wie er «eerst begonnen weet ik niet. De Duitsche meneer «em een ander gin gen achter -op 't tooneel aan een tafel tje zitten, en een Hollander, gerokt, wit vest, witte das, hooge, knellende halsboord, nam met een soort honden fluitje in den mond, de leiding over. Deze heer was de vermakelijkste man van den avond. Hij liep, sprong, kroop, danste in zijn mooien rok, zijn gala-vest, over 'it tooneel, lag op z'n knieën, soms plat op den buik links rechts, vóór, achter «de worstelende vrouwen, die elkaar met geweldige klappen aanbeukten om toch maar -gauw te zien, of een der twee m-et de beide schouders den grond raakte, „gelegd" werd zooals de term luidt. De binocles waren onafgebroken op de vrouwen gericht, die daar op het van «alle kant-en bekeken tooneeltje zulk hartverheffend werk verrichtten. Ze gooien elkaar om en om, pakten elkaar «onder de armen en trachtten met haar volte gewicht de ander te Gekozen. De heelr F. m. Baron van Lymden alhier is gekozen tot bestuurslid van den Waardierpolder onder Haarlem- merliede c. a. Gevonden voorwerpen: Een schort, een oorknopje, een étui met vingerhoed en eenig geld, een jasje. Tusschenbeide hield het viool-ge- kras en piano-getokkel even op, dat verhoogde de stemming, je hoorde de vrouwen hijgen en kreunen, maar tusschen 't geworstel door zag j«e de kunstjes, de afspraakjes: nou zóó, nou zóó... En al maar sprong de gerokte me neer er om heen... 'k Heb «drie paar vrouwen zoo zien spartelen... 't Is om wee van te worden... Om de sport...? Lach niet, asjeblief tl Overigens is 't onbeduidend. En deze voorstellingen zijn een spre kend kenmerk van onzen tijd vol wansmaak en abnormaliteiten. DICK. Ruytertje-s pelen. De jeugd is reeds dol over de pret die haar a. s. Zaterdag te wachten staat bij eelegenheid van het De Ruy ter feest, en vermaakt zich over en met de toebereidselen, die daarvoor roeds gemaakt worden, o. a. ook het plaatsen van «de muziektent op de Groote Markt. Maandagnamiddag zijn twee 11-jarige knapen, die De Ruyter wilden navolgen en op plan ken klommen, bestemd voor die tent, door een agent van politie bekeurd ter zake het plegen van straatschen derij. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. Deze jongens zulten zich wel af vragen of De Ruyter, die neg wiel in een toren klom, vervolgd zal zijn ter zake straatschenderij. Dd ef st al. Bij de veehouders Petrie en Th. de Mol, in d«en Waardpolder bij Haar lem, zijn gisterennacht door diefstal ontvreemd kippen, eieren, lijfgoed, levensmiddelenenz. S p r e o k o n d o r w ij s. De Minister van Binnenlandsche 7 a ken brengt ter kennis, dat aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, gedurende het tijdvak van 27 Med tot «$n met 6 Juli, een cursus, en gedurende het tijdvak va-n 22 Juli tot en met 10 Augustus, een vac antiecursuis in spreekonderwijs zullen worden gehouden. Tot eerstbedioelden cursus, bestemd voor onderwijzers en opleidebs v-an onderwijzers uit Haarlem «en de om geving dier gemeente, kunnen twin tig deelnemers, tot den vacanti-e- cursus, bestemd voor onderwijzers en opleiders van omderwijzeits uit meer verwijderde deel-en des lands, kunnen vijf-en-twintig deelnemers worden toe gelaten. Aan ieder der deelnemers aan den vac anti ecuitisus zal eene' toelage van f 25 voor huisvesting worden uitge keerd. Zij, «die voor deelneming aan een van beide cursussen in aanmerking vvenschen te komen, moeten zich vóór 1 Mei aanmelden bij den directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers tVHaarlem, met duidelijke vermel ding va-n naam, voornamen, leeftijd; woonplaats en aard hunner betrek king. Degenen, die bij de opleiding belast zijn met liet geven van onder wijs in „lezen", zuilen de voorkeur genieten. C,St.-Cl.") TOESTAND ONGELUKKIGER Naar wij vernemen, blijft de toe stand van mevrouw Hoedt de dame, die Vrijdag in haar woning in het Kleverpark in brand geraakte, zeer zorgelijk. De toestand van den spoorwegar beider Langereis, die Maandagmor gen bij de Centrale Werkplaats door ■den trein werd aangereden, is li-oogst ernstig. Beide patiënten w-orden, zooals men weet, in het St. Elisabeth's Gast huis verpleegd. DE VOLKSBOND-KIOSK. De kiosk van den Volksbond, laat stelijk als Informatiebureau van Vreemdelingenverkeer in gebruik is hedenmiddag van zijn oude plaatsje op 't Stationsplein overgebracht naar het Kennemerplein, alwaar zij tegen over het station is gezet. De overbrenging van het- gebouwtje was een waar feestje voor de school jeugd, die joelend achter den wagen liep, waarop 't gebouwtje was ge plaatst Faillissement en. Door de Aim. Rechtbank is bij von nis, d.d. 19 Maart 1907, in staat van faillissement verklaard IJ. van der Mark, korenmolenaar te Haarlem mermeer (Lisser broek). Rechter-commissaris mr. C. G. von Rjeeken. Opgeheven zijn die faillissementen van G err it Wagen a'ar, boekhouder te Haarlem, die failliet verklaard was den 26en Februari 1907, en Petrus Everardu» Schillings, doodgraver te Schoten, die failliet verklaard was den 5en Maart 1907. DE KINDEROPTOCHT. Omtrent den kinderoptocht, die Za terdag den De Ruyterdag hier gehouden wordt, valt nog te «melden, dat de kinderen, begeleid door mu ziekkorpsen uit de verschillende stads lokaliteiten zullen optrekken naar de sociëteit „Vereeniging", waar de op stelling zal plaats hebben. Van daar gaat het dan door de stad, over het «Klobbuisplein, de Lange Veerstraat, Anegang, Groote Houtstraat, Verwulft en Koningstraat, naar de Markt, om daar, voor de jury en de genoodigden te «défileeren; op de markt wordt niet stil gehouden, doch dadelijk wordt de tocht voortgezet, door de Jansstraat, langs de Nieuwe Gracht en de. Bartel- jorisstraat, om zoo te komen langs de tribune op de markt, waarna allen Zich door de Koningstraat verwij deren. De kinderen die aan den optocht deelnemen worden verzocht Woens dagmiddag in de Soc. Vereeniging op te geven, wat zij zullen voorstellen. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem op Donderdag 21 Maart 1907, des namiddags van 23 uur, door den heer W. Eizerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bacb. 2. Adagio, M. Brosig. 3. Sonate N-o. 3, Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Aodante tranquillo. 4. Choral aus Bach's Passion, A. G. Ritter. 5. Trétomerei, R. Schumann. Eens c/h adeposlije. Hedenmorgen omstreeks 7 uur vie-t een der wielen van een op den Zijl- weg rijdenden melkwa-gen. Eenige bussen vielen op den grond, zoodat ongeveer 170 Liter melk verlo ren ging. Een slechte dag voor den melkven ter. Verlof Drankwet. Door A. N. Rijnsdorp» is aan. B. en W. vergunning gevraagd ingevolge art. 5, 2e lid dier wet, tot het verkoo- pen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aaü de Voorzorgstraat No. 42 eu 44. Levend-e beelden. Bi/Oi-scopen hebben w-e hier al zóó dikwijls gehad, daarom nu maar eens „leven-do beelden", wat.. eigenlijk precies betzei f die Is, aJileen is hef Hol- lamidsch. Hoeveel bioscopen liebben wi, ;n één jaar tijds hier wel gehad? 't Wordt baast ontelbaar. De eeue onderneming is nog niet weg. of een andere kondigt haar komst ai aan. Nu liebben Pa«thé Frèi-es weer be- sla-g gelegd op het Bron-gebouw. Natuurlijk zijn wij er even een kijk je wezen nemen. Maar wat ca- in vre desnaam over te schrijven Ms je als verslaggever in één jaar tijde een 20-tal bioscoopvoorstellingen beschre ven hebt, dan is je woordenkeus to taal uitgeput, en zit je met. je handen in bet lip ar, om iets te zeggeen, dat nog niet in vorige verslagen gestaan heeft. D-o lof van een bioscoop te rjingeai Wel, dat is nu totaal overbodig. Dat is zooiete als mededieeleai, da: Parijs 'Ti Frankrijk ligt, en Londen in F.nge- land. De plaatjes-kijkerij-in-'i-groot hoeft dan ook haar concur rentte in de af- wisseJiing en de verscheidenheid van het programma. Nu, in drit opricht kunnen Pathé Frères gerust voor den dag komen. In het uurtje, dat wij er Maandagavond geweest zijn. zagen wij vele projecties afdraaien. Een rij ke verscheidenheid, humor en ernst, wisseldeai elkaar af. Aardige, leuke tooneeltjes werden er op hot, doek afgespeeld, echt kod dige histories, waarom je smakelijk moest lachen, zoodat je lever schuddie. Maar je behoefde niet enkel te lachen. Op een a-nidier oogenblik wer den je oogen gebonden door een mooie projectie, die behalve fraai ook leerzaam is. Bijv. dat reisje door Zuid- Araerika Laten wij dit korte Verslag]e be sluiten met ie«en conclusie. Die is, dat wij een elk, die nog wil profiteered van een bioscoop, gerust kunnen aan raden, om zijn schreden te richten naar het Brongelxxuw. Be-roerte. Maandagmiddag is de 62-jarige juf frouw, de weduwe Stoffers, wonende Bolhuizen, iaan de Parklaan door een beroerte getroffen en op straat geval len, waarbij zij eene verwonding aan het hoofd heeft bek-omen. Zij ie in ben wusteloozen toestand door de politie per brancard naar hare woning over gebracht. Uit de Omstreken OVERVEEN. Door den heer J. ten Kate, kunst schilder alhier, is een stuk grond ge huurd nabij «en toebëhoor-ende aan de Israelietische begraafplaats alhier in het Kweekduin. Deze grond is door dien heer zeer mooi aangelegd en daarbij... zoodanig gebruik gemaakt van de natuurlijke hoogten en laagten en het maken van een kunstmatige brug, dat het de moeite waard (s. het te gaan zien. De palen der -electrische verlichting, welke voor een groot gedeelte van hout zijn, leveren hier dikwijls gevaar, voor de voorbijgangers op, daar rij bij den grond afrotten en op het on verwachtst neervallen en op den grond verbrijzelen. BLOEMENDAAL. Door den jachtopziener J. Bakker ia proces-verbaal opgemaakt tegen H. V. te Haarlem, wegens het loopen !n hef jachtveld van Mevrouw Van der Vl-iet- Borski en tegen J. d. W. te Haarlem, w-egens het plaatsen van wildstrik ken in genoemd jachtveld, ruim 20 strikken zijn door hem in beslag ge nomen. SPAARNDAM. Alhier is eene afdeeling opgörickt van den Nederlandfeche® BoimI voor St a a ispensi ormeermg.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1