NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 24e Jaargang. No. 7289 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1 APBIL 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per drie maanden: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Femco per post door Nederland„1.65 AEpnderlijke nummers0.02 M Öenlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls FaubourgMontmartre. TWEEDE BLAD. Haarlemsche landelsvereeniging gek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899 De H&artemsclhe Handelsvereeni- ug hier ter stede opgericht 10 Mei heeft in den loop van den tij'd h'aar redht van bestaan bewezen, zeer vele gevallen, aak en van ver- lillenden aard .betreffende, is zij je treden, en dikwijls met groot jces. Jammer echter, da-t men alge- en niet imieer blijk geeft-, dit te ardöGren, door als lid der Vereeni- tiöe te treden. Er zijn wel meer 500 Jedeu, maar dat is niet vol- [oende. Elk handelaar, neringdoen- ja, zelfs particulieren, moesten LM rden, om ten minste te laten gevo-e- ■dat imen bet werk op prijs stelt, de Haarlemsclhe Hand els vereen i- .g steeds opneemt, als d'oende, wat band vindt om te doen. De voordeden, die de Vereeniging liften hare bemoeiingen van verschil- -aard, haren leden aanbiedt, ojn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijkscbe contributie in f 3.50 die gevraagd wordt. De Haarlemsdhe Handelsvereeniging cfh in de eerste plaats er e de belangen van hare leden te fievorderen, door onwillige betalers froor hen tot betaling aan te manen jjjto informatiën voor hen in te win nen. Bovendien hebben de leden het I recht net hun .gratis te verstreKKCn kdvies van den rechtsgeleerden advi- Beur der Vereeniging te vragen, die oiok in proceduren en faillissementen jratis voor hen optreedt, natuurlijk «lleen voor .zaken betreffende den i and el en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Vereeni ging is de heer Mr. Th. de Haan Hu- genholt®, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des namiddags is te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's' door bemiddeling der Vereeniging wondt een vast recht ran 5 der vordering berekend. Bovendien moet 10 cent voot port steeds worden bijgevoegd, bij inzen- vao vorderingen door bemidde ling der adivocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. portovergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Haarlemmer Halletjes (Be» Zatendagavondpraatje.) Jan beeft vacantia. Donderdag om iwaaif uur, geloof i'k, lie eft hij af- eid genomen van de H. B. S. en de leeraren, hierin bestaande dat hij zoo [.uw mogelijk is weggeloop en, met zucM van verlichting, die haar 'echo "beeft gevonden in de zucht, die jde leeraren zelf slaakten, toen zij hun KMjpeèen zagen verdwijnen. Nooit is mistemimiglbeid in de H. B. S. «oter, dan op 't oogenblik, dat de ©amities beginnen en... eindigen. Het reiige wn den tijd bestaat er zooal toestand van oorlog, dan tooh een wederzijdsch pogen om elk/aar te Wersehaiken. De leerlingen trachten den leeraar te verschalken, door hun pogingen om hem een grooter denk beeld te geven van hun knapheid, dan werkelijk bestaat en de leeraar op zijn beurt verschalkt de leerlingen, door te trachten hun mieer wetenschap bij te brengen, dan zij in hun ko.rtziCh- tigheid lust hebben om aan te ne men. De heele zaak zou merkwaardig ivereenvoudigd zijn, wanneer de jon gens maar doordrongen waren van de tonstamdighedd, dat zij niet op school gaan om hun ouders een genoegen te doen, noch om hun leeraren bezigilieid te verschaffen, maar eenig en alleen om nuttige kennis op te doen; die zij in hun later leven practisch kunnen jen. Maar een jongen daarvan te overtuigen schijnt zoo goed als een onmo.ge3ijikh.-edd te wezen. 't Was een stille week. Bij mij tlhuis is er van schoonmaak nog geen spra ke, maar de krans kon niet doorgaan, omdat de anderen bot over de oor-en in deze Toorjaarsvreugde verdiept zijn. Wel ig w.aar is de manier waarop ze Pretent-iën op buiten de stad wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor porto-vergoe ding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechtsge leerde -adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. In December 1906 en Januari 1907 zijn 40 vorderingen tot, een bedTag van f 826.73 betaald; 11 vorderingen worden afbetaald; 19 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geradén alvorens te leve ren aan A. L. Corver, Kenneimerplein 36, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Nieuwe leden voor het Vereenigings- jaar 1907/08 kunnen nu reeds toetre den en genieten alsdan tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden te blijven. Aille brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 bot 4 uur waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. -HET BESTUUR. Uit de Hoofdstad Over de wijze, waarop het dlerde eeuwfeest van De Ruyter's geboorte gevierd is in de hoofdstad, waar de groote vlootvoogd de meest glorievolle jaren zijns levens doorbracht en waar vuiler -do srij-oo gowejvon cyoruar eeuwenoude kerk zijn gebeente rust is nog wel het een en ander te zeggen dat -stof geeft voor een Amlsterdam- schen brief. Bij nationale betoogingen de hulde aan de nagedachtenis van_ itevaêr moest en zou een. „nationa le" zijn placht tot dusverre de hoofdstad vóór te gaan. Aangezien de Amsterdammers bekend staan geen gelegenheid, van welken aa-rd ook, ongebruikt te laten voorbijgaan, om eens terdege uit den band te sprin gen, werd de verwachting gekoesterd dat Amsterdam van harte zou mee doen aan de „algemeene vroolijk- heid". Wie er echter den- bewusten Zater- diag op uittoog om Amsterdam in feestdos en zijn inwoners dn- feest stemming t-o zien, kwam van een kou de kermis thuis. Heeft de Amsterdammer, die zich bij de Rembrandtfeesten toch niet on betuigd liet, het joolmaken dan ver leerd Of mangelde er ietis aan deze ..nationale" hulde?? Want behalve te Vliseingen, wiaar het volk in al zijn lagen mee feestvierde, is het in bijna alle steden van Nederland op dien dag om 't zoo maar eens te zeggen die operatie bewerkstelligen, heel ver schillend. Bij de Hopm-a's wordt, naar 0-uderwe.tsdhen trant, alles nagezien, voor den dag gehaald en schoon ge maakt, Hopma en zijn vrouw onder gaan daarbij-, zooals het behoort, sa men alle lief en leed. Zij staat aa,n 't hoofd van de schoonmak erij, steekt zelf de handen uit die mouw en be perkt haar gedachtensfeer al dien tijd tot borstels, water en groene zeep. Hij ondergaat zonder klagen kale vloe ren, haastige middagmalen en, als 't niet. anders kan, een aamgehramden schotel. Bij de Hupsbra's gaat het anders toe. Daar komt de stofzuiger een paar dagen voot de deur en zuigt door zijn omvefzadlglijke keel deze omgerecihtig- h'efiid' naar binnen, mitsgaders verlo ren knoo.pen, spelden, na-alden en an der kleingoed. Mevrouw H-upstra be schouwt hienmlee de groote schoon maak als afgeloop-en en heeft zelfs v-oor haar gemakzucht een veront schuldiging gevonden, die ei' uitziet als een- compliment, ze zegt namelijk met besliste overtuiging: ,,-mijn man en ik maken de boel samen zoo vuil ntiet," waaruit dan volgen zou, dat zij beiden keurig netjes zijn en en ieder, die een langdurige, groote schoon maak houdt met geplas van water en verbruik van- zeep, terpentijn en soda, een vuüpoiebs wezen zou. Zoo kun je in deze wereld de logica en de waar heid op haar kop zetten, wanneer je 't maar doet op een Slimme ma-nier. Bij Wouter aan huis gaat het wéér (anders. Koos, zijn vrouw, zou haar hoofd 's avonds niet rustig kunnen neerleggen, wanneer zij het huis niet „met bezemen gekeerd had", zooals men oudtijds zei. Zij is in dat opzicht een huisvrouw van den ouden stem pel en laat haar huis dan ook een (klassieke schoonmaak ondergaan. Het UQ3 TUBA U-a (J0OC( OIOOp U90" zuiver nationalistisch standpunt ge- z:en zou er toch méér reden zijn om den man, die ons land uit groote gevaren redde, te bejubelen dan eten genialen cosmoipolist Rembrandt wiens genie wel het mildst viel onder do waarde erin g van de groote mas sa. Of is de Am sterdammer zijn va- derlandsche geschiedenis vergeten' Het zou geen wonder -zijn. De schooljaren zoo -hij er al heeft do o-r gemaakt liggen 1-ang achter den rug en300 jaren is een heel e schuif Daar komt d!an nog bij, dat ons vredelievend volk v-an 'thans het nooit erg op vechtersbazen heeft begrepen. Gelukkig lis het allesbehalve oorlogs zuchtig, neen sterker vertoont het beslist anti-milita.iristiscbe neigingen. Op die schooljeugd, 't is waar, heeft de figuur van een ro-emruchten zee held- altijd een bewonderenswaardige bekoring uitgeoefend. Voor een deel is dit aan het onderwijs -en aan den ,'geest, die uit de leerboeken spreekt, toe te schrijven. De school toch is hij uitstek de plaats waar bij de jeugdbij voorkeur nationalistische gevoelens v orden gekweekt. Gelukkig vindt, bij TE groote druk king, de opgekropte -heldenmoed te gelegener tijd wel weer uiting. De manhaftige geest der De Ruyter's, Trompen, Van Galens en Frederik- Bendlikken, die hevig op de phamta- sie van knapen werken kan, pleegt zich dan te uiten in één van Amstel's plantsoenen met riemen, school-tas- schen en knuppels gevoerd gevecht, tot niet geringen schrik van den plantsoen-wachter, die handen vol werk had om teere plantjes en stek jes, pias gelegde graszoden en netjes a.-rhte- p-cwl-an togon SHxyvool ono-tm: mig vuur te beschermen. Zulke veldslagen bleken dan als de veiligheidsklep te werken, die den al te krachtigen, druk een uitweg gun de. Op iets rijperen leeftijd gekomen, vergrijpt de jeugdige wereldverover- aa,r, niet zelden in een wereldhervor- jrner herschapen, zich- nog w-el een enkel maal aan het verrichten van 1 een laeldendaad, maar dan meestal j kiest hij de pen tot wapen en smeedt hij heldenzangen in zesvoetige jam ben. Bij het klimmen der jaren maakt -een mildere gemoedsstemming zien tenslotte van hem meester en ziet hij zich, in plaats van op de campagne \an een oorlogsbodem aan een lesse naar geplaatst ter incasseering van wissels e-n coupons of ter noteering van noodlijdende of incourante fondsen. De Rothschilds, Rockenfellers, Car negie's zijn nu ziju „helden" gewor den voor wier weldoordachte „ma noeuvres" en stoutmoedige onderne mingen zijn hart méér in vuur ge raakt-, dan- dit ooit voor de helden daden dier De Ruyter's het geval was. Voor een groot gedeelte van onze schooljeugd verloopt de weg ge lukkig ook maar in die richting. toeval wil, dat Wouter in dien tijd juist altijd ergens wezen moet, voor zaken naar hij zegt, maar ik zou niet weten, wat dat voor zaken moeten -we zen. Die zaken, tweede toeval, ver- eisefhen dan niet (zijn tegenweordig- heid in een plaatsje als Lutjebroek of Ha-zerswoude of Workuom, maar daar waar een rnensch zich wel aange naam kan bezighouden. Dezen keer heeft hij zaken te Brussel, het vorige jaar meest- hij naar Londen. „Voor majtn plezier ga ik niet," beweent hij dan nog, „maar 't is voor het gemak van Koos". Wat die goeaert met na- diruk bevestigt. Ik zed dus, dat het stil in huis en J-an thuis was. Om >eens wat afwisse ling te brengen in de eeuwige voetba.1- gesprekkem, die het jonge -mensdh houdt, vroeg ik heim, hoe zijn klasse ever 't algemeen bij de leeraren stond aangeschreven. „Och pa," zei hij, „de imeesten zeggen dat onze klasse de stomste'is, die ze oioit gehad hebben!" „Zoo," zei ik, „dat is vleiend." „Och, daar moeit u je miaar n-iet veel van 'aantrekken. Dat zeggen ze ge woonlijk in de andere klassen ook. Ik heb nog noodt in een Mas gezeten, die ndet «de stomste was van de heele school. Onze tijd," zed Jan deftig, „staat in het teeken der zwartgallig heid." „Daarvoor zullen," antwoordde ik, „de Leeraren hun goede redenen wel hebben." Hiermee had ik de sluizen van zijn welsprekendheid open gezet. De jon gen bezit namelijk een soort van aan geboren praattaien-t, een neiging tot oreeren, waanva-n ik uit bescheiden heid liever niet zeg, van wien hij het heeft meegekregen. „Kijk eens hier, •pa," zed hij, „wat beduiden nu eigen lijk die cijfers van je rapport en het rangnummer, dat je krijgt? De chauvinistische geest-, welke uit onze schoolboekjes spreekt, houdt vuor de jeugd niet 1 an gen tijd zijn a&ntrekkeilijkheid en het mag mooi hóeten, wanneer na jaren in de her innering van hen, die onderwijs ge noten, nog omtrent De Ruyteir is blij ven hangen datgene, wat hem als knaap liet meeste interesseerde, bij zonderheden als deze, dat de groote vlootvoogd als jongen een deugniet was, die al Vroeg van zijn branie blijk gaf, door in den Vliissingsohen kerk te ven te klimmen, dat-ie voor niets deugde, in een touwslagerij het wiel draaide, naar zee ging, admiraa.1 en schrik der zeeën werd, de gehate En- gelscben duchtig Mop gaf en den Bev van Tun-is een koliek bezorgde tel kenmale wanneer deze het wapperen hoorde van de Nederlamdsche vlag. Aangezien liet overgroots deel van ons volk door de omstandigheden, dus noodgedwongen maar korten tijd onderwijs geniet, is 'het. voor het over- groote deel niet mogelijk de figuur van De Ruyter volkomen te begrij pen. Wie in zijn jongensjaren stage bewondering verkeerde voor den persoonlijken moed van zijn helden, hij leert, in militairen dienst gekomen, bovendien wel spoe- idi-g inzien-, dat in een modernen oor log persoonlijke moed maar zelden ergens toe dient, hademaal in een goed georgamiseer-den veldslag de hel den naar de andere wereld behooren te zijn gestuurd, nog vóór ze het puntje van 's vijancls neus te zien kregen-, een ontdekking, die óók al niet bijdraagt tot het aankweedcen van heldenmoed. Gezwegen nog van de velen, die alles wat met vecht kunst in verband staat, Pit denbooze achten. Struisvogels moeten erg d'onvme dieren zijn. Die'bewering wordt aan nemelijk gemaakt als men leest, dat zij. in gevaar gebracht, niet beter weten te doen dan hun koppe-n in het zand te steken. Ze zien het ge vaar niet meer en dan is het 'er voor hen ook niet meer. Van een soortge lijke struisvogelpolitiek zou hij blijk geven, die uit de jubilea in den loop -der jaren alzoo gevierd niet de les haalde die er uit te halen is, maar de oogen voor het dwaze van op derge lijke wijze gevierde betoogdngen sloot- Hebben zij, die tot het laatste herden kingsfeest het initiatief namen-, al-dus geredeneerd: De Ruyter heeft het Va derland groote diensten bewezen, het dankbaar Vaderland zal hebben te be wijzen-, dat het zich zijn heldhaftige daden nog dankbaar herinnert, dan had de geheele huldiging een impo santer karakter behoo-ren te dragen en hadden de organisators z-ich voor de vraag te stellen wel doen, maar dan ook goed, of n i e t doen Het kan niet ontkend worden, dat. do Rombfnndt-herdenkmg was zij dan al ni-et veel méér dan smakeloos meer het karakter van een volks feest droeg dan deze De Ruyter-h er- Stel bijvoorbeeld, dat ik koopman raai worden, in glas, in papier, in kurk, katoen, boter of wat dan ook. Neem aan-, dat ik tpgen een leveran cier zeg: st-uur me voor tienduizend «gulden kurk, denkt u dan dat hij zeg gen zou: vooraf wü ik weten wat je rangnummer is geweest op school en of u voldoende had voor algebra?" „Ja," zei ik, „je praat naar je ver stand. Neen, de kurM-everancier zal je dat niet vragen, maar wanneer je zóo weinig leert, dat je rapportcijfers altijd laag blijven, dan volgt daaruit. dat je veel te weinig weet om met succes den kurklhandel te drijven." Deze vethand-eli-ng miste zooals ge woonlijk op Jan -allen invloed. Het schijnt, dat jongens van dezen leeftijd niet anders dian directe gevolgtrek kingen kunnen miaken en het indi recte verband, dat er tussohen de we>- reldscbe aangelegenheden bestaat, ni-et zien. En to-eUi is dot van zo-o over wegend belang. Op zekeren morgen viel er een vlieg in de kop thee van 'n fabrikant. Bijna had hij 'tbeest mee naar binnen geslikt. In de ongemoti veerde boodheid van meusdhen die schrikken, maakte hij er zijn vrouw een aanmerking over. Deze, die aan 't geval dood onschuldig was, ant woordde .scherp terug en. er ontstond een korte, maar vinnige discussie, izoodat de fabrikant uit zijn humeur was, toen hij naar .zijn kantoor ging. De boekhouder kreeg een snauw en raakte zelf ontstemd1, beet den corres pondent .af, die den jongsten bediende een standje maakte. Laatstgenoemde (bracht een boodschap van 't kantoor op een onaangename manier over aan den meesterknecht van de fabriek, -die, daardoor geprikkeld, een standje maakte aan een van de arbeiders, waarop derae boos werd', -een brutaal -antwoord gaf en de fabriek werd uit denking. Bij de eeriste gelegenheid heeft men tenminste begrepen; dat men de feestvreugde voor een deel op straat had te brengen. Als er dan toch gejubeld moet worden o, die jubelmanie is dat dan de een-igo weg Een „onder onsje" is bij een der gelijke gelegenheid toch niet aan te bevelen. En bij een- „ondier onsje" is het feitelijk ditmaal gebleven. Waar bleef de al gem e ene hulde van stad- en landgenoot?? Zij, die in het bezit waren van een vlag, hebben haar rus tig opgerold gelaten, bang als ze wa ren, d-at er een spatje regenwater op zou vallen, Een- natte vlag was de zeeheld hun niet waard 1 Van de plechtigheid in de Nieuwe Iverk in te genwoordigheid: der Koningin, bleet de massa hoe kon het anders 1 nuchter. En de schoolkinderen wer den getrakteerd op voorstellingen van stukken, ontleend aan het leven van den zeeheld, opvoeringen' die, deels door de onbenulligheid van den tekst, deels door gemis van een fan tastische uitmonstering, bij de jeugd olie illusie wel ontnemen moei ten! Wanneer ilc aan dit laatste feest terugdenk, dan zie ik mij weer voor De Ruyter's huis aan den Buitenkan! geplaatst, in welks gevel -het borst beeld van den admiraal is aange bracht, dan kijk ik vertwijfeld op naar do enkele electrische lampjes, ofte den gevel versierden, en waar naar de weinige voorbijgangers niet zonder in lachen uit te barsten, ke ken, dam denk ik aan de mislukte too- neolvoor,steJ!ing.en voor de jeugd, aan de holle phrases door de feestrede naars gesproken. Ja, het móest ook ditmaal weer op een koop ja gaan Maar als de koop mansgeest ons dan in merg en been zit, te deksel, waarom dan net ge daan, of deze heldenvereering nog geheel past in het kader van dezen tijd?? Wat to doen togen de jubel- zucht, waaraan wij lijden?? vraagt Professor G. Kalff in zijn inleiding tot Gerard Brandt's „Uit het leven van De Ruyter". Ja, wat te doen Het antwoord op die vraag i!s niet zoo gemakkc-l-ijk gegeven. Maar laat ons beginnen met te bedanken voor de eer als een qu anti té négligeable t> worden behandeld, die van eenige jubelrauehtige menschen genadiglijk de toestemming verkrijgt, met of zonder zin, met of zonder de ver- eischte stemming, op commando aan h-et hossen te gaan. We willen niet onbewust medewerken aan enkele eer- zuchtigen den weg te effenen, dien de leeuw noodig heeft om in hun knoops gat, te klauteren. En we besluiten met de ernstige en van veel waardeering voor De Ruy ter getuigende woorden van voor noemden Professor G. Kalff aan te h alen „Welk een tegenstelling tusschen De Ruyter's eenvoud, innerlijk en uiterlijk, tusschen zijn matigheid, so- gezet.. De andere werklieden toonden zfcih .solidair. Er onfistond e<en sta king, de pa,troon s kwamen bijeen en zetten een uiiteloifcing op touw in het gabeele bedrijf, die vier weken duurde en schatten gelds kostte aain heide partijen. Was op den bewusten mor gen de noodlottige vlieg niet in, maar naast het kop thee gevallen, dan zou waarschijnlijk de uitsluiting in het faibri-eksbe.drijf niet zijn voorgekomen Toen ik Jan dat verhaal eens deed om hem te doordringen van het oor zakelijk verband tusschen de verschil lende gebeurtenissen in de wereld, maakte hij de opmerking, dat dit een dure vlieg was geweest. Sedert dat o ogenblik heb ilc den moed opgegeven om hem een ruimten kijk op het leven bij te brengen en besef, dat de tijid in deze wonderen zal moeten doen. berhëid, gehardlieid, en de verwend heid onzer vele witteb rood s -kindere n weelderig levend van het geld hunner ouders. Tusschen dien verdienstelij ken zeekapitein, die, niet verlokt door oei* of hooge ambten, zich Liefst in het ambteloos leven wil terugtrekken, en onze ambten-jagers Zoo is het Stadsnieuws We zullen allen met groote bel an: stelling hebban gelezen, dat Frans Ro sier, dien we sedert zijn vlucht van 't vorige jaar al bijna weer vergeten waren,, opnieuw het onderwerp van een deskundig onderzoek is geweest. Toen we vernamen, dat hij in de ge vangenis er voor bedankte om te et-en en dat hem daarom bouillon en eitjes langs kunstmotiigen weg werden ge geven, hebben we allen gedacht, dat dit nu toch wel wat veel eer was voor een gevaarlijken boef en dat hij, wan neer hij eenmiaal niet verkoos te eten ®elf maar weten moest waarop zoo'n weigering pleegt uit te loopen. Bij die redeineering behoorde de zij het dan ook onuitgesprokenredeneering, dat het voor de maatschappij in 't alge meen zoo'n groot verlies niet wezen zou. wanneer Roster door zijn koppig heid aan het einde van zijn rampza lige loopbaan zou zijn gekomen. Wij redeneeren daarbij van het GEIMEENTERAAD Vergadering van den Raad' der gemeente Haarlem, op Woensdag 3 April 1907, des namiddags ten li ure, in de Statenzaal (Prinsenhof. 1. MededeeLingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel Gommassie tot. het ont werpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding straf is be dreigd, vaststelling verordening uit art. 4, 2e en 3e, der Hinderwet, mat advies Gezondheidscommissie. 3. Id. id. vaststelling verordening slachten van vee eniz.met advies Ge- zondh ei dscom (missie. 4. Schrijven B. en W. verzoekschrif ten „Haart V1 ees chlho u wersvereeni - ging" en „Vereeniging tegen het mis handelen van dieren, voor Haarlem omstreken", in zake wijze van slachten in het Openbaar Slachthuis. 5. Voorstel id. verzoekschrift Haar lemsche Tramwegmaatschappij, door trekking tramlijn. 6. Id. id. id. Bos e.a., steun aanvra ge concessie electrische tram Haar lem^Leiden. 7. Id. idem vaststelling nieuwe rooi lijn Brouwersvaart. 8. Id. id. id. id. Eendjespoortstraat 9. Nader id. idem beroep A. van der Vies, verbouw perceel Van Beijthuij- zemweg no. 15. 10. Voorstel idem beroep bestuur coöp. broodbakkerij en verbruiksver- eeniging „Vooruitgang", verbouw werkplaats Lange Wijngaardstraat, no. 16. 11. Id. id verzoekschrift G. von den Boogaard, afwijking art. 7, 1 a, Bouw verordening, bakkerij Vroomstraat G No. 1248. 12. Id. id. oprichting tweede H. B. S. met 5-jarigen cursus en uitbrei ding aantal leeraren, en voorstel- Breda Kleynenberg e.a. 13. Schrijven id. motie-Hugenholtz, toepassing art. 32, 1 litt. b, der Wo ningwet, standpunt uit, dat er veiligheid in onze samenleving dient te wezen en dat Rosier, wanneer hij die veilig heid bedreigt, onschadelijk dient te worden gemaakt, onschadelijker dan liet vermaarde gesticht te Medemblik in staat bleek te wezen hem te maken.- De kranzinnigendokters evenwel be schouwen hem meer als een „geval", waaraan deze bijzonderheid verbon den is, diat Rosier bang is vergiftigd te worden met kopergroen, omdat hij het geheim van een door hem uitge vonden vliegmachine heeft toever trouwd aan een paar rechterlijke ambtenaren, die hem nu door madded van dat vergif uit den weg zouden wil len helpen. Daarom eet hij alleen voedsel dat hij kan stelen en vandaar zijn talrijke diefstallen. Als twee deskundigen als Prof. Winkler en Prof. Jelgersma, dat zeg gen, past liet ons niet daarom te glim lachen. Het zal wel zoo zijn. Maar zóo onschuldig als de hoeren me enen, is Ilaarlemsohe Frans toch niet. Had hij alleen de liefhebberij van eten stelen, dam zou de burgerij zich niet zoo ang stig maken als hij Los komt. Maar hij «heeft nog een andere liefhebberij, die van tc spelen met een mes, dat hij geen bezwaar ziet te planten in 't lijf van wie -hem toevallig in den weg loopt. Bn daarom zeggen wij leeken, met gepasten eerbied voor de vlteg- machine-kopergroen-liheorie, dat het ons allemaal wel is, wanneer maar gezorgd wordt, dat het gevaarlijke heer vastgehouden wordt. De psychia ters mogen dan rustig over hem tbeo- retiseeren en wij misgunnen hem voortaan bouillon en eieren niet. FIDELTO-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5