HAARLEM'S DAGBLAD. *n rs TWEEDE BLAD. Stadsnieuws FEUILLETON MILL'OENEN DINSDAG 23 APBIL 1907 BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Maarten, 20 April 1907. Dén Heer A. M. van Oss schrijft aan <Le ,,N. Fin. en Kap." uit New-York „Zaïke-n Mier zijn ailLersl-eclhtst, maar voor het. oogenblik schijnt hiet ergste voorbij, en 'het ziet er uit -of de span ning wat zal' vewminidieren. Iedereen verzekert niij dat de afgeloopen twee wéken dé leelijlkste waren die zij o-oii igeikeod hébben, en zonder twijfel is de toestand' hier zeer précair geweest. Geld was eeuvo-udiig niet te krijgen: heit was geen kwestie van. money-ra tes, en geen kwestie van onderpand of unai-ge; het was absoluut niet te beko men. Ik weet van. leenlinigen „onder vrienden" die twee, drie. jaren zonder opzegging hebben doorgeloopen; één ieening zelfs van een prima hiuis bij een der grootste Trust Go's l'iep reeds joegen jaren aan één stuk: maar de vorige week mioest. zij worden afge lost; gedurende die dJaig-en waren- ibui- tenliandsdhe wissels tot geen prijs verknopen en prima bonds evenmin. Ook aandeelen wanen lastig te reali ses ren. getuige de enorme dalingen, waaraan vooral de beste aandeelen on-derlhecvtig waren. Northwest shares, jackawanna's en dergelijke soorten cwamen bij posten ter markt, staan- le ten name van md'lOiioniairs, die hen welboord moesten werpen, in spijt an hunne móüioenen. Bij de recente dialing waren het -ooral de- rijike Aiinarlikaniein. die klap- len kregen; maar dat is een goed tee- d-e jonge Com. Vanderbiilt met ijin vrienden Wlhiiitney. Wilson en ionnor verloren naar men beweert 10 ïillioen dollar elk in één dag en wer én gedwongen tot verknopen met erlles. Er zijn onmiskenbare teekenen va a :Xh& naderende reactie in den handel, schoon dé toestanden Klaar gezond jn en de koopmansstand niet sterk j WaUstreet betrokken is. De ban- in krimpen hunne facilities aan istrieelen in en het kan niet lang iren, vóór dat die zich. uit in een name der zaken ear verlichting der Idmarkt. De spoorwegen trekken hunne „op- '-orders voor equipment in, enont- ian losse werldieden Pennsylvania tsloeg gisteren 1200 man, Union c. 2000, eirz., terwijl Southern Pa- ic eene order voor 10.000 wageirs bi Car en Foundry Co. introk, en. de Panl eene groote order bij de St. ais Car Co. Als die reactie nu niet ver gaat zal zij zonder twijfel een ldadiigen invloed, hebben: maar de nlkeies vervallen nog wel eene gaar- van het eene uiterste in het ande- En met de verg,rooting der fabrie- van bijna aille iiniduistrieed-e omcler- tvingen tot op de hoogste capac'- zoude een groote reactie, of b.v. slechte oogst, vérstrekkende go gen kunnen hebben et ziet er* echter niet naar uit, dat va.rf beide het gen-alzal zijn. en. vooropgesteld, schijnen shares goedkoop, ook al valt de industrie 20 pet. af. En als er een kleine lichting komt, geloof ik, dat wij zeur zullen zien als nooit te voren r zijn geweest. rcir zoude ik niemand aankoop shares op speculatie durven aan- ilen imaar wei met eigen geld, r de kansen dan zijn dat- men in •3 jaren zeer groote winsten zal en. rads zijn absoluut zonder markt, omnrisc vielen bij 5 pet. tegelijk ag. Notes worden goed gekocht; vielen van dé week de Penna's 5. Central notes een oogenblik en 7 a 8 pel. basis terug."— Als verdere verloop van zaken is s men liter verwacht, is eene ie rijzing in bonds niet onwa-ar- irliik. Maar ik heb die dealers nog nooit anders 'bo-oren rede- in, en ik zié niet in hoe wij, nret *1 prima notes als prima, shares in o a 7 pet. basis, een girooterii- in bond's kunnen hebben, afgé- hog van de \ele syndicaten die staan, en de groote posten die zich in handen der 3nan.de- be\ inden". De vol gearde zaken zullen ajfcn de orde worden gesteld Mededcelingen en ingekomen stuk ken. Voorstel Commissie art. 166 ge meentewet, vaststelling verordenin gen wijziging verordening uit art. 4, 2e en 3e, Hinderwet en verordening slachten, keuren, enz. van vee. Id. B en W.W. verzoekschrift be stuur Ned. Orchidophilen-club, be schikbaarstelling medaille. Id. id. id. bestuur Tooneelvereen''- ging ..Door InspanningUitspan ning", geven bewijs van belangstel ling in to on-eelwedstrijd. Id. Ld. betaling vergoeding aan so ciëteit „Vereeniging" e. a. voor kos ten van 'brandwachts bij voorstellin gen. Id. id. vaststelling staat betaling uit post „Onvoorziene uitgaven" dienst 1907, met rapport C. B. ge- meentefinanciën. Id. id. goedkeuring suppl. begroo- ting corporatiën van Neeringen, am- lachten en bedrijven, dienst 1906. Id. id. id. rekening en verantwoor ding Kamer van Koophandel en Fa brieken, dienst 1906. Id. id. id. begrooting Stads-Apo- theek, dienst 1908. Id. id. verhooging subsidie Rarba- rargasfchuis, dienst 1906. Id. id. betaling 'vergoeding schade aan J. Hogen doom Id. id. verzoekschrift H. Vosse, ver gunning afvoerbuis Leidschre Vaart. Id. id. id. Gebr. Van Zadel en P. Mei jl and, buur grond Leidsche Vaart. Id. id. id. bestuur afd. Haarlem Bond Ned. gemeentewerklieden, vrij/en 'dag voor gemeentewerklieden op 1 Mei. Id. id. wijziging verordening, rege lende de aanstelling en de bezoldi ging van het personeel van het Open baar Slachthuis. Voordracht id. benoeming onderwij zer Eerste Tusséhenscbool. Zitting met gesloten deuren. AKTE-EXAMENS L. O. Haarlem. 20 April. Geëxamineerd 1 mannelijke candidaten. Geslaagd de hoeren C. Kikkert, van Den Helder, Klinkenberg, F. Kromhout en A. F. Lodeizen, alten van Haarlem, J. Koop stra. van Leiden, en J. Loogman van Beverwijk. de 'gelegenheid vain 's Prinsen geboor tedag aan, het portret te zenden. 's Prinsen beeltenis zal in het ver- eenigingslokaal een aanwinst zijn en alle leden der Vereeniging zullen on getwijfeld deze belangstelling van den gezant aan de kolonie wederom betoond, op hun juisbe waarde weten te schatten. EEN GIFT VAN PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan de visscbersvereeniging Helpt Elkan der te Tholen f 40 geschonken. Binnenland ONVEILIG. Sedert eenogen tijd houden zich in cle bosschen onder de gemeenten Maasbree en Grubbenvorst eenige ver dachte in-diiviiduen. schuit, die op meer dere plaatsen een minder gewenscht bezoek afleggen. Naar aanleiding liter- van werden dezer dagen door gemeen te- en rijkspolitie, onder leiding van den kapitein der Koninklijke maré chaussee en den burgemeester van Blerick, de bosscben afgezet en der zocht, echter zonder het gewensch- te resultaat. Wel werden eenige voor wei pen gevonden, welke van diefstal bleken afkomstig te zijn, doch de vo gels waren gevlogen. Sadering „an den Raad der ge- te Haarlem, op Woensdag, "24 1907, des namiddags t,e 11/2 in Statenzaal (Prinsenhof DE VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK. De Hbld.-berdchtgever te Londen schrijft Heden, Vrijdag, den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, wappert van het gebouw Regentstreet 22, waarin de „Neder- landsche Vereeniging" haar club-lo kalen heeft, de driekleur met Oranje- wimpel fier uit. Op dezen dag werden de leden der Club zeer verrast door een blijk van groote belangstelling van hun Be schermheer, Z. E. baron Gerïcke van Herwijnen, Harer Majesteit gezant bij het Britse he Hof. Zijne Excellentie zond n.l. liet fraaie portret van den Prins der Ne derlanden, ets van prof. Rud. Stang, gevat in keurige vergulde lijst door de Koningskroon gedekt om dat aan de wanden in het lokaal, waar de le den dagelijks samen komen, een plaats te geven nevens de portretten van onze beide Vorstinnen. In een bij dit geschenk aan de le den gericht schrijven zegt de gezant, dat. hem het gemis van 's Prinsen beeltenis in de clublokalen meerma len was opgevallen en hij reeds lang' voornemens was geweest in die leem te te voorzien. In dat plan werd Z.E. te -meer versterkt, „'bij het vernemen van de moedige en zelfopofferende houding, waardoor Z. K. H zioh in nog grooter mate de gehechtheid Van ons allen, Nederlanders, heeft wet'en e verzekeren", en hij greep gaarne BEN MOTIE, In die vergadering dér Centrale An ti revolutlioinadre KKesvereeniiigung in hét Statera-district Miidldélharmis werd 'n motie aangenomen, waarin in de eerste plaats erkend worden die vele en goede diensten., door het cearfcraal- comité met en naast haar voorzitter, dr. A. lvuyper, gdurendte tal van jaren der partij bewezen. Men is echt er van oordeel, gelet op de vele en machtige ingrijpende vra gen bij den socialen en staatkundigen toestand van onzen tijd1, dat meer en intiemer overlég dier partijgemooten nioodzakeiiijk is geworden. Daarom wemsont men, dat, met be houd van dé bekende deputateuverga- dering, bovendiién aan afgevaardigden van centrale anti-revolutiona.ire kies- vereenigtiiugen gelegenheid wordte ge geven, om; in een jaarlijikschen land dlag rapporten met resol-utiëra te ver krijgen omtrent de kvvestiën, die de aandacht van alle: steatkundiiige par tijen vragen, waartoe liet centraial- oomité dan ook wordt uitgenooddgd. opdat het ouder zijin leiding kóuie tot idle organisatie van zulk een landdag, niet- instelling van een definitief be stuur, door dé afgevaardigden op den fl'auddiag zélf te kiezen. GEBREK AAN WERKLIEDEN. Men schrijft uit de Langstraat: Door dén groot-en trek van werklie den naar Düitsehland en Amerika, bier een; groot tekort gekomen aan werkkrachten. Niet alleen die landbou wers ondervinden hiervan de nadiee- dige gevolgendóch vooral ook dé sdhoenfóbriJkantenZoo zou in Drunen ■een schoenfabriek worden opgericht, indien mén raa-ar aian personeel kon komen. De fabrikanten Ihebben alle -mogelijke pogingen aangewend om aan personeel te komen, doch zonder .'resultaat. Van de oprichting dér fabriek kan vooreerst niets komen VERDUISTERING? Te Doezum verloor de koopman S. eene portefeuille met 1150. Later vond hij (haiar nabij zijne woning te rug. Een bedrag van f 150 was er even wel uit verdwenen. ORANJE NASSAU'S OORD. ■Het bestuur dér Nederlands-cbe Ver een igi-ng tot bevordering van de be langen van verpleegsters en verple gers „Nosokomos" heeft een adres aan -de Konrngifn-Moelder gezonden, waar in het als zijn méen'ilng te kénnen geeft;, dat als adjunct-directrice van Oiianje-Nassaus Oord iemand noodig is, die kennis heeft van ziekemverple- gen als valk. Hief bestuur verzoekt der halve Hare MJa.jiestéLt dringend, dat ■bij benoeming van een adj unct-direc- tri-co de keuze val vallen op een ged'i- pHo-meerde verpleegster. Tn hét jaar\*erslag van het sanato rium Oranje Nassau's Oord, hande lende over 1906. worden de resultaten in dit jaar weer bevredigend genoemd. Er werden betiamd-eld 308 pati-ent-en met 34.173 verpieegdagen. ITerhiaaide- lijik moert op plaatsing worden ge wacht. Op 1 Januari 1906 waren aan wezig 51 mannen en 53 vrouwen; op genomen werdén 101 mannen en 103 vrouwen. Vertrokken zijn 106 mannen 111 vrouwen en overleden 2 man nen en 2 vrouwen, zoodiat op 31 De cember aanwezig waren 44 mannen en 43 vrouwen. Walt dien leeftijd be treft: itot 20 jaar waren 44 of ruim 21 pot.; van 2130 jaar 94 of bijn-a 46 van 3140 jaar 46 of ruim 22 van 4150 j aar 13 of ruim 6 van 51 en oneer jaren 7 of ruim 3 Erfelijk be last waren 50 patiënten. De gemiddel de duur van het verblijf was 152 dagen Van de 217 vertrokken patiënten wa ren 130 of rudlm 58 veel verbeterd: 48 of ruim 22 iets verbeterd; 36 of 16 pek niets verbéterd; 3 of ruim 1 achteruitgegaan. Bij hun komst had den 192 een positief -onderzoek op tu- berkel-baci'llen, 69 een negatief, 56 ex- pectoneerden niet. Bij hun vertrek waren die cijfers 167, 98 en 52. In het begin van hét jaar werden 23 patiënten op hun verzoek behan deld an et hef serum v an Ma-rmiovék, .belangloos ter beschikking gesteld. In de eerste weken meenden allen ver betering té bespeurm doch toen zich bij 'n paar patiënten omstandigheden voordeden, die tof teleurstelling aan leiding gaven, verminderde het ver trouwen bij de anderen. Het bleek, dat de schijnbare verbetering slechts auto-suggestie was. Bij geen enkelen patient kon bespoediging van het ge nezingsproces worden bespeurd. De uiltgeaondien vragenlijst werd te rug ontvangen van 239 patiënten. Ui-t de antwoorden bleek, dat de meesten na hun vertrék van' het sanatorium nog in beterschap waren vooruitge gaan. Vo-lgens het bijgevoegde financieele verslag werd op gebouwen en machi nerieën afgeschreven 4387.59, op den inventaris f 2301.70. Gebouwen en ma chinerieën hadden 1 Januari een ba- lanswaarde van f 400.000, de inventa ris van 65.000. Het Bmm-afonds ont ving aan legaten en giften 15.301.49. In 1907 kan aan 50 minvermogende patiënten 0.80 per dag en per hoofd worden uitgekeerd; over 1906 w:erd aan 179 patiënten 14.585.60 uitgege ven. HEVIGE TWIST. Benige dagen geleden verwekten een 4-tal personen een hevigen twist dn- hét koffiehui-s vaai den heer Van E. te Woensél bij Eindhoven. Zij ver- miiielden aldaar een groot gedeelte van den inboedel en brachten den caféhou der messteken en sneden toe. -Deze verwondingen lieten zich aan- vam/kélijik wel ernstig, dóch niet le vensgevaarlijk aanzien. Intusscheai is 's mams toestand zoodanig verergerd, da't hij thans stervende is. De rijkspo litie heeft dientengevolge onmiddellijk -gevangemnemiingen gedaan van ver dachte personen. TE WATER. Zaterdagmiddag geraakte tusschen Muiidén en- Weesp een paard en wa gen, to-ebeh-oorenide aan den heer R. iPifielfer te Weegp, in de sloot. Het paard verdronk, de bestuurder be- hwaim geen -letsel. NACHTVORST. Men 9ohrijft uit RJhemen: De vorst van Vrijdagnacht heeft ook vooral in deze streek veel nadeel be rokkend. De verschillende ooftboomen, als vroege pruimen, perziken en abri kozen, hebben zeer veel geléden, ter wijl oék de jonge groenten en de reeds uitkomende aardappelen voor hét grootste deel verlóren zijn DOOD GEBLEVEN. Zaterdagmorgen i-s dood gebleven in de badinrichting in de Passage ie Rotterdam, de bierhuisliouder J. A. S. wonende op dé Rechter Rotte a-ldaaT. SNEL TYPEN. Dezer dagen maakten wij melding van een Amerikaan, die een record zou hebben gemaakt ih machine«- sohrijven. Hij tikte 4800 woorden oen uur naar een getypt hundschrft. en maakte in cle minuut 84 woor den. We hebben van dit bertcht veel pleï- zier beleefd. Het trok de aandacht van onze Nedertandsche machineschrijf- sters en eeai heel moedige onder haar vilde met dien Amerikaan wel wed ijveren. Ze heeft op ons bureau een proefje gegeven van haar snelheiden wij moeten eerlijk bekennen hoe gaar ne wij in vrouwelijk gezelschap zijn, het half uur, dat deze jonge dame bi j ons heeft zitten tikken, wenschen wij niet terug. Onze zenuwen zijn nog niet bekomen van de prikkeling van het gekletter der toetsen. Het. is natuurlijk moeilijk een ver gelijking te maken tusschen de juf frouw en den Amerikaan. Zij scMeef c-p een van onze machines, hij op zijn eigenhet rtu'k, dat hij schreef was niet in ons bezit; de juffrouw heeft dus bij ons een willekeurig deel uit ons Ochtendblad moeten typen. Niet alleen leert dit niet zoo gemak kelijk als een getypt geschrift, hef be vatte ongelukkigerwijze vele van die zeer lange woorden, waaraan onze taal rijk is. Over het algemeen komen zulke woorden in de Engelsche taal minder vaak voor. Daar ook niet vaststaat, of de leesfee-kern? in de op gaaf zijn medegeteld, en wij deze bui ten berekening hebben gelaten, zegt hét niet zoo heel véél, dat d-e juffrouw het aangekondigde record niet heeft kunnen bereiken. Maar als men weet, dat zij dage lijks zonder inspanning zestig woor den per minuut schrijft, -en dat zij zoo bescheiden was te verklaren, -dat- zij heusch niet zoo'n heel snelle schrijfster is, dan zal men het met ons eens zijn, dat wij met genoegen kun nen instemmen met de uitspraak van de jonge dame, dat „niet alleen Amerika snel wordt geschreveai op de- machine. maar dat onze Nederland- sehe dames er ook uitrteken-d weg mede weten." Dit verklaren wij gaarne en wij brengen daarbij hulde aan d-e moedi gc kampvechtster die h-aar collega's bij ons ijs komen verdedigen. C.Hbld.") NATUURSCHOON IN GEVAAR Men schrijft uit Lochem aan do ,.N. CL" l Twee der mooirte landgoederen •den omtrek onzer plaats, waaraan wij voor een groot deel de bekendheid dfzer streek door 't geheele land te danken hebben, zijn ontegenzeggelijk die Cloese en de Wildentborch. 't Eerste, tot voor korten tijd be woonid door vijlen cle weduwe van rnr. C. J. Sickesz, omvat den veelbe- zoéhiten Loch-emschen berg met den fraaien uitzichttoren, en de bekende hotels Dolléh-oed en Luc-hte de Wil- denborch, onder Vorden gelegen, is vooral beroemd do-or zijn pracht'se bossch-en en is het eigendom der fa milie Brants. Sterfgevallen zijn oorzaak, dat de beide fraaie bezittingen binnenkort publiek zullen woa-den verkocht, niet enkel en bloc, maar ook in tullooze perceelén en perceeltjes afzonderlijk. Ook al het houtgewas wordt op zich zelf verkocht, 't Ligt voor d-e hand, dat. schier alle ingezetenen den afloop dezer verkoo- pincren met. spanning tegemoet zien. De kans be;staa.t natuurlijk, dat één der buitengoederen, of alle twee, in massa wordt aangekocht door men- -elien. die zulk een uitgestrekte bezit ting kunnen aanhouden -en dat zij, cvenalls tot dusver, de vrije wandeling open laten. Wordt echter een jachtliefhebber eagomaar, dan zal de-ze waarschijnlijk t-cvt geheele of gedeeltelijke afsluiting overgaan-. En voor het geval de goe deren in perceelen worden versnip perd, is het volstrekt niet na te gaan, wat daarvan de gevolgen zouden kun nen zijn. Redenen genoeg dus, om té sproken van een „dreigend gevaar" voor onze goede stad, waarvan vele ingezetenen in het- vreemdelingenverkeer hun bron van inkomsten voor een meea* of min der aanzienlijk deel vinden. Wat de Cloese betreft, had het overlijden van mevrouw Sickesz nog een bijzonder gevolg, 't Bleek namelijk dat het. oorspronkelijke goed een ,.fi- dei eommis" is (een volgens de te genwoordige wet niet meer bestaande hezitvorm), zoodat het niet overging aan de erfgenamen van mr. C. J. Sickesz. maar aan een anderen tak zijner familie. Deze rechtverkrijgenden weigerden clan ook een contract van mr.' C..T. Sickesz met het hier bestaan de Verfraaii-ngs-Gezelschap, ton aan zien van de Belvédère op den borg to erkennen, en hangt hét dientengevol ge van -dien a.s. kooper af, of bedoel de uitzichttomen zal mogen blijven staan. Moge te-n slotte alles nog ten goedo afloopen. DELICATESSEN. De correspondent der Tel. te Wa tergraafsmeer schrijft Gedurende het laatste half jaar staan in onze gemeente de biefstuk- karbonades en coteletjes niet meer in een kwaden reuk. Anders 'S het gesteld met Diemen. Daar is na zijn dood geen enkele viervoeter veilig voor de toewijding der fabrikanten van fijne vleesch- waren. Daar is de plaats waar alle cadavers uit B reu kei en, Zeist, Drie bergen, Utrecht, de geheele Vecht streek, tot diep uit het Gooi en den Haarlemmermeer, samenkomen om afgéhakt, in vieren doelen, verder ge- expedieerd te worden. Op welke wijze dit geschccdt? Iemand, die goéd met liet bedlrijfop de hoogte is, verzekerde mij. dat men geen middel, hoe gek ook, kan bedenken, of het is reeds toegepast. Heel gewoon is, dat men een vijftig k-Ro onder zijn kleeren bij zich draagt en op die wijze Amsterdam binnen smokkelt. Maar met groote partijen zal dit te bezwaarlijk gaan en ge bruikt men andere middelen van ver voer. Veel D'iernensche djelicatessen gaan bv. over water, in schu'ten, welke ge laden zijn met zand, met steenen, rnet dft-ogen mest of andere passende handelswaren. Ook is het wel ge beurd, dat een pleizierjacht de con trabande aan boorcl had en zoo op onverdachte wijze Amsterdam bin nenvoerde. Een andermaal hingen de vierendeelen onder aan de schuitze werden op d-ie wijze wel wat nat, doch d/at droogde wel en het smaakte er niet slechter om.' Veel gaat ook over land im karren en rijtuigen den Middenweg af, of achterom langs den Zeeburgerdijk en het abattoir. Zelfs werd ons van vol komen betrouwbare zijde verzekerd, dat eenmaal een partij -vl-eesch was binnengesmokkeld in een Dedrieglijk nagebootste equ-ipage, d. w. z. ineen rijtuig met een koetsier in livrei op den bok en een bediende in livrei ach terop. Gemiddeld worden 6000 a 7000 kilo gram vleesch, dus 10 a 12 koeien, per week, op die wijze de hoofdstad bin nengesmokkeld. D. w. z. van vleesch en koeien kan eigenlijk alleen bij analogie gesproken worden. Van drie wezens, die men in hun goede dagen koeien noemde, werd bv. verleden week het stoffelijk overschot in zulk een etherischen toestand te Amster dam binnengevoerd, dat men het zon der eenige moeite tusschen duim en vinger kon fijn-wrijven. Deze substan tie is te Amsterdam verkocht en ge consumeerd. Hoe speelt men het nu klaar, om zulke waar van de hand te zetten, zonder vrees voor de Argusblikkün der Amsterdamsehe keurmeesters De delicatessen-hamdelaars in de hoofdstad hebben de nood maakt listig voor dit probleem een even eeuvoudige als vernuftige oplossing gevonden zij koken liet zg. vleesch en verkoopen liet dan, als ware het op het abattoir afgekeurd en gekookt vleesch. Geen 'enkele keurmeester, al is hij nog zoo sïim, die daaa* niet in loopt. Toch is er vleesch, dat zelfs te ade- 1 ijk -is voor de Amsterdamsehe delica tessen-handelaars, dat zelfs niet ge kookt kan worden. Deze materie gaat gewoonlijk n-aar de. worstfabrieken. De directeur van het Amsterdam sehe abattoir kent zeer goed de her komst deT fijne vleeschwaren en heeft dan ook reeds persoonlijk een onderhoud gehad met den burgemees ter -van Diemen. Maar veel resultaat hebben deze besprekingen niet gehad. De quaestie is eenvoudig dat de ge meente Diemen niet over de hulpmid delen beschikt en geen geld genoeg h'eef-t, om zich de hulpmiddelen te verschaffen, noodig voor een krachtig optreden tegen de ongerechtigheden welke binnen haar grenzen geschie den. Een keurmeester aanstellen *s te duur en de veldwachter mist de ontwikkeling, welke geëisch-t wordt om tot de studie voor Rijkskeurmees ter te vvoTden toegelaten. De eenige oplossing zou misschien zijn, dat men den veldwachter in staat steldé, z'C.h zooveel kennis omtrent de zaak eigen te maken, dat hij zoo al niet zelfstandig, dan toch als helper voor de Amsterdamsehe keurmeesters kan optreden. Dat zou der gemeente Die men niet veel behoeven te kosten en Amsterdam zou -gewaarschuwd wor den teg'en verdachte zendingen uit Diemen. Zoolang de Rijkskeuring er nog met is, moet men in vredesnaam maar roeien met de riemen die men heeft. TWEE KINDEREN GEDOOD. Een vreeselijk ongeluk had Zaier- daignaan-iddag op de Bloemgracht te Amisbetrdam plaats. Op de derde verdieping van perceel 142 was de heer J. Smal komen wo nen. De kruier H. Rigtetr, Gerard Doustraat 176, moest een ouderwet- sche platte piano naar hoven hijschen en hij werd daarbij geholpen door zijn knecht. Onder het oog van liet hijschblok werd een driedubbele steek W het Duitsch van Balduin Möllhausen). ft ik zal mijn best doen. mij in gyoté belangstelling van u te ?en, als hét deel geweest zou ar den beklagenswaardigen m. antwoordde Braddon. ge- ader den invloed van de betoo- i die van. de lieflijke vei'schij- itging. sa mitweek zijn warme blik- i] dacht nog over eten antwoord rtj plotseling naar de straat die beweging dee<l vergezel de woorden iv geduld wordt op een niet al e proef gesteld. Daar komt de en zij ging haar tante te- waaruit groote genegenheid sprak, de geheimzinnig klinkende stem om dadelijk daarop zichzelf te bekennen, dat dit alles bedoeld wals voor F-ranlklin Tracy. En toch werd hij niet moe haar te bekijken, zooals zij daar met. lichten tred heenging, en eindelijk de boots- vrouw m-et stralende hartelijkheid be groette. Deze bad reeds uit de verte den vreemdeling ontdekt en ook, dat tus schen -de beide jonge lieden een on derhoudend gesprek scheen gevoerd te worden, en dat bleef niet zonder in vloed op haar houding. Zij wierp h t hoofd in den nek, zoodat de rtruLsveeren ten hemel we zen. Onder de somber saamgetrokken wenkbrauwen echter fonkelden de e-erlijke oogen alls die van een wilde kaf. die haar jong door een naderbii sluipenden jager bedreigd ziet. Een vreemdeling uit Amerika, begon Monika met aandrang, terwijl- zij naast elkaar voortliepen, en ge heel tégen, haar gewoonte in, viel de boots-vrouw -ruw in Dan is hij de verkeerde haven bi n n engel oopenMijnheer Aufder- rnauer zou beweren, dat het slimmer geweest zou zijn hem den boeg te la ten wenden. Op Monika maakte die berisping blijkbaar niet veel indruk. Het wa.s niets bijzonders voor haar. dat de nerig keek Braddon, haar na. dat hij voor haar Frank- cv zo-u blijven. Hij dacht weer par vertrouwelijke blikken, die j diep in zijn hart meende te LJÜ, |Lv« uaitu Ihet gelukkige glimlachje, goede oude, als zij meende reden tot verwijten te hebben, haar vriend Aufdérrnauer als vogelverschrikker ge bruikte en zij verklaarde daarom wel gemoed Hij brengt gewichtige tijdingen en beweert, dat zij u hoogst welkom zullen zijn. Het. zal de -andere zijn der bedde (schavuiten, d-i-e over den Oceaan ge komen zijn. Zoo iemand behoort een fatsoenlijk meisje niet op hét dak te vallen. Hij ziet ei* waarlijk niet uit als een misdadiger, zei Monika met ze kere beslistheid. Zelfs achter den neteten gevel kan een vermolmd huis staan, ant woordde de bootsvrouw, haar voeten zóó krachtig neerzettend, als had zij vergiftige wormen moeten dooden neem dat ter harte, zooals mijnheer Aufdermauer zou zoggen. Braddon kwiam haar eeni-ge schre den tegemoet. Gemakkelijk viel hot hem op te méitken. dat de gevreesde kapitennsweduwe hem met alles be halve vriendelijke blikken opnam, maar ook, dat h-et dreigend opgetrok ken voorhoofd langzamerhand glad- dier werd. Als een schavuit ziet hij er wer kelijk niet uit, fluisterde zij Monika toe, oven voor dat Braddon den hoed afnam, maar de koekoek mag begrij pen, wat hij hier zoekt. Tins met berichten uit Amerika? zei ze tot v achten. Met droevige berichten, siemdë Braddon toe, haar den gereed gehou den ring overhandigend. Laat ik v vooraf echter het geredde souvenir van een getrouwe overledene geven, do eenige aanbeveling trouwens, waarop ik mij beroepen kan, en op merkzaam nam hij de oude op, die met haar nicht samen den ring be keek en de daarin gegraveerde let ters ontcijferde. Dat was een mooie dag, waarop dé arme jongen onze Rósa. den ring aan den vinger stak. sprak zij door verdriet overweldigd-, en hare gevoe lens spiegelden zich ook af in die ont roerde trekken vaa Monika; wie mij echter dien ring uit de verte mee bracht, behoeft geen verdere aanbeve lingen meer. En verder heb ik nog iets vooru, dat niet minder waarde in uw oogen zal hebben en Braddon gaf haar dien laatsten brief, dien haar nacht van haar gestorven echtgenoot had ont vangen. Bovendien ben ik de over brenger van berichten, die, hoe treu rig ook, toch welkom zijn als zij een dierbaren overledene betreffen. Natuurlijk, antwoordde de boots vrouw ernstig, terwijl zij Braddon de hand bood, ja mijnheer mijnheer („George Braddon", zei deze) en als op dit oogenblik iets mij vroolijk ■stemt, dan ip het wel het bewustzijn. hem. zonder zijn begroeting af *e na jaren lang vergeefs zoeken einde lijk door het geluk begunstigd te worden. Mijn nicht Monika. zoo stelde de bootsvrouw niet zonder zekeren trots voor, en ik moert het kind al heel slecht kennen, als dat, .wat op haar er.gelukkige zuster betrekking heeft, door haar niet even dankbaar in ontvangst, wordt genomen ails door mij zelf, al kost het onis dan ook een traantje. Monika wals stil geworden. In de dwaling ve-rkeerende ran een -door henl streng bewaakt géhieim met,hem te deelen. had zich iets onzekers van haar meester gemaakt. In haar her innering stonden duidelijk de woor den van Sidney, die eens haar meis jesachtige gevoelens hadden gestreeld en een onuitputtelijke bron waren geweert voor de heerlijkste droom on. Vergeefs streed zij tegen -de daaruit voortvloeiende beschouwingen en voor stellingen. Zij probeerde wel is waar zich wijs te maken, dat een onschul dig bedrog niet uitgesloten was, maar daartegen kwam telkens haar eerlijke wil in opstand als de bedaar de stem van Braddon tot haar dóór drong. en een geheimzïnnigen weer klank in haar hart vond, en aks zij de vertrouwen wekkend e mannelijke verschijning goed in zich opnam. Spoedig daarop zaten zij rnet hun drieën op het dek van den logger "n een ernstig onderhoud verdiept. Braddon had dé bootsvrouw den in houd van den brief meegedeeld. Toen bracht hij voorzichtig ter sprake wat de commissaris van politie hem had meegedeeld: dat geheim dat de boots- vrouw Wachtel reeds zoolang met zich omdroeg. De ondergaande zon zond haar roode stralen tot onder het tentdak Melkwitte wolkjes gleden droomertg in hiet blauwe uitspansel. Roeibooten met vroolijke men.schen maakten de rivier vol leven. Ah sluimerende reu zen lagen dé zware koopvaardijsche pen voor anker. Maar het bevriende drietal men scheen had voor niets anders oog en oor dan voor hun gesprekken. Het was, zooals cle bootsvrouw voor uit ge-zegd had, nu eens moest zij. dan weer Monika een traantje wegpin ken, en steedis meer voélden zij zich aangetrokken tot den vreemdeling, die alles van haar gestorven lieve ling vertelde en eindelijk ook een le vende in het gesprek bracht. Een mooi kind tooverdé hij haar voor. een roosje, dat vroolijk opbloeide on der liefdevoile verpleging en nooit vermoeide, trouwe oogen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5