Tuinstraat, te water. Een kame raadje van hem liep naar huis <xm 't te vertellen, waar men er natuur lijk dadelijk o-p uit trok om <te pogen den drenkeling te redden. Waarschijnlijk was 'het ongeluk door niemand opgemerkt, want toen men qp de plaats des onbedls kwam, was 't knaapje reeds verdronken. Nog lang bleef men met dreggen naar 'het lijkje bezig. Natuurlijk lok te een en ander in deze volkrijke (buurt een massa toeschouwers. Zaterdagmorgen is een 4-jarig (zoon tje van A. Ide Heus te Gouwe (N.-H.) in Ihet water gevallen en verdronken. Men meldt uit Utrecht aan de Tel.: Alhier its zekere K. in de jenever ge stikt, na eerst door een soort .beroerte getroffen te zijn. Hij weid bij eein kennis aan dien BetihMiemsdhenweg dood op de kleermakerstafel gevon den. Te Wageivingen kwam Dinsdag ds 16-jarige G. K. op de steenfabriek van den beer Giderone in botsing met een kar, waardoor hij zijn -heup zeer ern stig bezeerde. Thans Is bij aan do gevolgen der kneuzing overleden. De zevenjarige Johanna van Waas- bergen bad Zaterdagmiddag het onge luk, tijdens (het spelen, over die leu ning van de Ihooge stoep van perceel 829 in de V'roiikstraat te Amsterdam ite silaan. Het arme kind kwaim met baar (hoofd op de steenen terecht. Be wusteloos werd zij naar bat Onze (Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd en idiaar opgenomen. 'Mien vreest voor her- Benscb'Udidinig of schedelbreuk. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING TE EINDHOVEN OPGEHEVEN. De uitsluiting en staking in de si- garen- en tabaksindustrie is opge heven. De eischen der werklieden zijn na genoeg ingewilligd. Een nieuwe loon regeling wordt opgesteld. Het merk in quaesiie, model no. 41, der firma Aalfs en De Jong, wordt met 50 per 100 stuks betaald volgens den eisch der werklieden. Heden Maandag, werd het werk hervat. Daar de tabak nog niet ge vocht is. zullen de werklieden gelei delijk aan het werk komen. Sport en Wedstrijden DE TOCHT PEKING—PABUS. De „Itala"-wagen met prins Scipio- Borghese heeft bij voortduring de leiding't. is alsof de eigenlijke wed strijd reeds begonnen is. die feitelijk eerèt qp Europeesch gebied moet aan vangen en zoover is men worloo- pig nog niet! Woensdagnamiddag om 4 uur bevond de prins zich reeds te Udde op 250 K.M. van Pongkong, dus ongeveer 750 K.M. van Peking, mid den in de Gobi-woestijn en hij moet snelheden van 95 K.M. per uur be reikt hebben. De anderen, met uitzon dering van Pons, die met zijn Car ta I-driewieler te Pongkong is ach tergebleven zijn eerst Donderdag morgen uit Pongkong vertrokken, terwijl prins Borghese de reis om 5 uur in den morgen van Woensdag had aanvaard, 't Schijnt, dat de beide .,Dion-Boutons" en de Spij ker" minder snel vooruitkomen dan de ,.Itala", doordien ze, "n verhou- /ding {Jot hum vermogen, te zwaar zijn. De ..Itala" zou Donderdag 300 K.M. trachten af te leggen en dan kon men Vrijdag te Urga zijn. ZEILEN. De Meteor, het jacht van keizer Wilhelm, heeft bij de wedstrijden te Kiel in haar klasse den eersten prijs gewonnen met een voorsprong van 4 minuten op Hamburg. De keizer was zelf aam boord. Als gasten voeren o. a rr.ee Bülow, de Rijkskanselierde •verat van Monaco en de Fransclie ma rire-attaché De Jonquières. Er woei een zeer stijve bries. De Flandria, het nieuwe jacht van Prins Albert vam België, dat in de wedstrijden op de Schelde en het Braasemmermeer prijswinner werd, heeft het te Kiel tegen ha,ar tegen- standers niiet kunnen bolwerken. Ze kwam in haar klasse het laatst aan. Eerste was Tilly, tweede Wannsee, derde Maloch. ZWEMMEN. De zwemtocht over het Kanaal. De amateur-zwemmer over den langen afstand J. Wolffe zal 21 Juli a. s. zijn poging tot overzwemming van het Kanaal hervatten. DUITSCHLAND S AUTODROOM. Een Berlijn consortium en het Da gelij ksch Bestuur van Fürstenwalde aan de Spree, zijn 't in beginsel reeds eens over den aanleg vam een automobielen-baan op stadsterrein. CRICKET. Door een cricketbal °*edood. Bij een wedstrijd tusschen de clubs van Stonëhave en Fordoun, te For- doun in Vineardineshire. Zaterdag 1.1. gespeeld, kreeg de lieer William Anderson, leider van het elftal van Fordoun een bal. die van zijn bat terugsprong, tegen zijn kaak. Na zijn gelaat afgewassöhen te hebben, speelde hij door. 's Avonds werd hij bewusteloos en bleef buiten kennis tot Dinsdagavond, toen hij overleed. De 'heer Anderson was 33 jaar oud en een goed sportman. Kerk en School NED. IIERV. KERK Beroepen te Waarder ds. P. de Loo- z?, te Oud-Vosmeer. Bedankt voor hot beroep té Nieuw- Derdrecht (Emmen) door den heer J. H. Oterdoom, candidaat te Belling- wolde (Gr.) Beroepen te Noorden de heer L. J. van Leeuwen, cand. te Woerden. .YED. HERV. KEIRK. Aangenomen liet beroep te Peper- ga c. a. dbor dr. J. Speekman te Homhuizen c. a. Bedankt voor het beroep Mijnsihee- renland door ds. W. de Lange te Jutfaas. GEREF. GEMEENDE ONDER 'T KRUIS. Beroepen te Zeist >d|s. A. .Tamse, te Barueveld, -drie voor Opheusdon heeft bedankt. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren .T. C. J. van Kolmthout, geb. te Goes; .T. J. Voorhoeve, geb. te Rot terdam. Geslaagd voor het eerste ge deelte de heer J. Feïlzer. Met gunstig .gevolg ie afgelegd het le natuurkundig examen door de heeren L. B. C. Veldhoff. B. D. G. Kappenborg em A. J. Barto: het 2e natuurkundig examen door de hee ren N. A. Henrard em A. Brand. Leiden, 22 Junv Groot ambtenaars examen voor den Indisehen clienM. C. E Barre. Groningen. Geslaagd voor het voor bereidend geneeskundig examen de heer F. H. vam Loon. Utrecht. 2e natuurkundig examen C J. P. Penning, J. Th. C. A. Leusden en P. H. Ronge. Cand. thool. 1 H. C. M. Fouril en W. J. S. Klomp. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Voor hei propaedleutisdh examen electro-teohnisch ingenieur is ge slaagd de heer J. M. Steegstra. De propaedeutische examens zijn hiermede geëindigd. Letteren en Kunst WEEKBLADEN. In „Buiten" geeft prof. Nijlandeen overzicht van wat de sterrenhemel omstreeks half Juni te zien geelt een aardige rubriek. Er zijn weer uitmuntende photo's uit het park van het Loo. In de rubriek „sport" een beschrijving van het werpsöhijf- spel, een Sohotsch spel. „Eigen Haard herdenkt mr. W. van der Kaay, die heden, Maandag, vóór 50 jaar promoveerde. Leger en Vloot LANDWEERWET. Ingediend is een wetsontwerp li t wijziging der Landweerwet, 'Strekken de om art. 40 dier wet aldus te le zen „Vier jaren na deoi dag, waarop voor de eerste maai ingedijfden bij d- militie te land ingevolge wette'ik voorschrift zijn aangewezen tot het bij d Landweer volbrengen van een ver lengden militie-diensttijd, vervallen, voor zoover bij deze wet geen uitzon dering is gemaakt, die wet op :1e schutterijen en die wetten van 19 IV comber 1832 (Staatsblad no. 58), 31 December 1832 (Staatsblad no. 67) en 1! December 1886 (Staatsblad no. 213)." Dit wetsontwerp beoogt, aldus zeg gen de ministers vam Oorlog en van Bmnenlandbcbe Zaken, orn de bedoe ling der Landweerwet tot haar ree al te doen komen. Zij meenen toch, dat de bedoeling as geweest de schutte rijen op te heffen, zoodra de daarvan* in aanmerking komende ingedijfden b.] de militie te land, behoorende t )t de oudste rijf lichtingen alzoo i.»t de lichtingen 1895—1899 voor n dunst bij de Land ween- aangewezui zullen zijn. Teneinde die bedoeling tot haar recht te doen komen is voorgesteld m den aanhef van art. 40 der Landweer- wet de termijn van rijf jaren in rier: jaren te veranderen. EXAMEN KAMPEN. Voor het toelatingsexamen tot den Hoofdcursus te Kampen hebben zich 127 adspiranten aangemeld. Het aan tal opengestelde plaatsen bedraagt 41. Het schriftelijk gedeelte van het exa men zal plaats hebben op 11, 12 en 13 J» li, het mondeling onderzoek begint op 18 d.a.v. Rechtszaken ONRECHTMATIGE GIJZELING. De Arr-Rechtbank te Leeuwarden heeft .uitspraak gedaan in idle reeds vroeger miefdegeicteelde zaak van den manufacturier T. lal-daar, die door de Amaterdiamfiiable tl Irma Veütmian vijf dagan gegijzeld 'is geweest, welke gij- zelling 'wegens (een informaliteit on rechtmatig is bevonden. De heer T. ©isohte (hiervoor ruim f 2500 schadevergoeding; hij had o.a. de schade, die hij ihad geleden, om dat hij tijdens de gijzeling niet bij zijn zaken (had kunnen zijn, begroot op 300, en de schade, geleden wegens gederfde winst en het geschokt cre- diet tengevolge van de gijzeling, ge schat op 1967.80. De heer Veltman wilde 64.50 ver goeding geven. De officier van justitie begrootte in zijn conclusie de schade, welke de heer T. tengevolge van deze gijzeling had geleden, op ruim 200, en vor derde voorts veroordeeling van elke partij dn oigetn kosten. De Rechtbank .overwoog omtrent den eersten post, dat -een vergoeding van 6 \per dag voldoende mocht hee- teai, stelde .dezen post op 30 en 'bracht den anderen post iop 100 terug. De geheel e schade werd. vastgesteld op f 169.50; doch 'de (heer T, werd behalve in eigen kosten nog 'veroordeeld in 2/3 der kosten, door 1de tegenpartij ge maakt begroot op f 60. Gemengd Nieuws TREINONGELUK. Terwijl bij Mitchell in Indiana een trein een tunnel inging viel eert rots blok op een der wagons en drukte dien in elkaar. Zeventien reizigers werden zwaar gewond. De crisis in Zuid-Frankrijk Zaterdag werd gewezen op do me- dedeeling van de „Action", dat de beweging in het Zuiden door reac tie nn aire elementen wordt gesteund en aangewakkerd. Ih hoeverre deze bewering juist is. valt niet uit te ma ken, .nvaar merkwaardig is het zeker, dat een royalistisch lid van den, Pa- rijsc'hem gemeenteraad, Roger Lam- beliin, in het gebeurde in het Zuiden aanleiding heeft gevonden om te tradition de regeering een 'hak te zet ten, schrijft 't Hbld. Hij diende n.l. in de jongste zitting van den Rand een urgentie-motie in van den volgen den inhoud „De Raad, smartelijk getroffen door de bloedige tooneelen in ver schillende departementen van het Zuiden, dat zoo diep gebukt gaat on der den crisis in den wijnbouw, be tuigt zijne innige deelneming met de slachtoffers 'van eexie> regeer'ng, die de bedriegerijen niet heeft weten te gen te gaan,, de troebelen niet heeft voorzien, en den treurigen toestand in 'het Zuiden niet Weet te verbete ren, maar die als antwoord op den noodkreet uit. (het Zuiden nielts an ders wist te doen dan willekeurige inhechtenisnemingen te gelasten en schietpartijen te bevelen". Een partijgenoot van de>n voorstel ler viel dezen onmiddellijk bij. De prefect van de Seine echter wist in kalme bewoordingen in het licht te stellen, dat een dergelijke motie o.p het oogenblik ten zeerste misplaats was on dat iliet thans allerminst tijd was moties in te dienen, die tot ver deeldheid kunnen leiden. De Raad iwas het daarin met hem eens en ging over tot de orde van den dag- Terwijl op andere plaatsen in'het Zuiden langzamerhand de rust en de orde terugkeeren. blijft Nimes nog steeds het tooneel van ongeregeldhe den. Betoogers hebben daar in eemige koffiehuizen, waar zich leden van den gemeenteraad bevonden, de rui ten ingeworpen, zoodat de politie zich genoodzaakt zag krachtig op te treden. Den geheel en avond waren de stra ten zwart van het volk. Op het plein voor het raadhuis stonden omstreeks 8 uur een duizendtal personen, schreeuwende, dat zij Wet ontslag van den gemeenteraad eischten. Op een gegeven oogenblik tracht ten de betoogers de deuren van het raadhuis in te trappen. Politie-agen- lon wilden hun dat beletten en er ontstond een gevocht, waarbij 10 per sonen in hechtenis werden genomen. Daarop verspreidde zich de menigte door de stad onder het schreeuwen van: „Weg met Clemenceau. Aftre den Later op den avond moest het ge bouw van de prefectuur het nog ont gelden. Er werd door de menigte met steenen en flesschen geworpen naai de gendarmes, die het gebouw be waakten. en enkllen Van dezen wer den gewond. Ook te Toulon hebben Vrijdag avond betoqging.en plaats gehad en wel voor de kazerne van het lilde linie regiment. Ben troep volks, waar onder vele havenarbeiders, stond voor de kazerne en schreeuwde daar: „Weg met de politie, weg met Cle menceau Een agent werd door de menigte mishandeld. Tusschen Narbonne en Perpignan is de telegrafische en telefonische ge meenschap verbroken. Een aantal te legraafpalen zijn omver geworpen en de draden bemoeilijken natuurlijk 't verkeer op den weg. KANKER. De Keulsche geneesheer ör. Otto Schmidt over wiens kankerbehande ling een paar maal berichten kwa men. heeft aan een Duitschen jour nalist meegedeeld, dat hij thans van werkelijke genezingen van erkende kankergevallen kan spreken, met al leen door hem zelf waargenomen, maar ook door andere geneesheeren^ \rien hij zijn middel had meege deeld, Toch past hij de behandeling met zijn lymphe alleen toe, wanneer operatieve behandeling schipbreuk heeft geleden want. zeer voorzich tig, verklaarde hij dat zijn. methode nog slechts im haar begin is. EEN KRANKZINNIGE DAAD. De geheimraad baron Buschoden is te St. Petersburg met 6 revolver schoten door zijn eigen zoon ver moord. De moordenaar werd oogen- blikkelijk in hechtenis genomen. Men gelooft, dat hij krankzinnig is. Als grond voor zijn daad geeft hij op, dat zijn vader, naar zijn meening, tot niets deugt in deze wereld. De broeder van den moordenaar houdt zich als politiek uitgewekene in Zwit serland op. EEN DRONKEN MACHINIST. Dezer dagen zag de stationschef te Aalborg, in Denemarken, een trein, die daar stoppen moest, snel voorbij rijden, en op de locomotief worstel den machinist en stoker met elkaar. De machinist, die acht jaar geheel onthouder was geweest, had zich be dronken en was woest geworden. Ten slotte werd de stoker den razend-en machinist de baas en kon hij den trein tot stilstaan brengen, voor er nog een ongeluk gebeurde. In den trein zaten o. a. 500 kinderen. EEN DYNAMO GESPRONGEN. Het Electrotechnisch en Werktuig- |kundig Weekblad ontleent het vol gende bericht aan Engineering News: E enige weken geleden had 's a-vonds in een van de centrales der New- York Edison Co. te New-Rork City een ernstig ongeluk plaats. Even ■over negen, het tijdstip der groote belasting, sprong plotseling eene, met normale belasting werkende, .stoomturbinedynamo van 50Ö0 KW. Op hetzelfde oogenblik brandde een van de andere stoomdvnamo's van 4000 KW. door. Kort daarna raakte ook een andere machine onklaar. Brandende schakelbordapparaten en gloeiend geworden draden deT defec te dynamo's vulden het groote ma c'hinegebouw van het station met den scherpen rook 'van brandende isolatie. Hierdoor vooral werd hande- lentd optreden zeer bemoeilijkt. De brandweer werd gealarmeerd ein wa ter op de brandende generatoren ge worpen. Dit laatste maakte den toe stand eer erger dan beter en men was nu genoodzaakt om ook de ant- dere machines stop te zetten en den brand met bijlen en chemicaliën te bestrijden. De hulpkabels, waarmede dehoofd- centralen der maatschappij met el kander verbonden zijn, werden dade lijk in werking gesteld.;, waardoor 't mogelijk was, de belasting van dit station gedeeltelijk op de andere central en over te dragen. De rest werd door de batterijen der 23 on derstations van dit district geleverd. De straatverlichting, voor zoover ze door dit station geleverd werd was gedurende een half uur uitgescha keld. Zoodra de machines stil wa ren gezet, werden de vernielde dy- namlo's afgekoppeld, en de overige weer in werking gezet. Metn was hier door in staat <ïe straatverlichting in te schakelen en de spanning nor maal te houden. De laagste span ning, die gedurende korten tijd in een van de getroffen gedeelten ge- ksersc'ht had. was 80 Volt, De gesprongen machine was een Curtis turbinedynamo van 60 perio den. die 514 omwentelingen per mi nuut maakte. Men schrijft de oor zaak der explosie aan het defect ra ken .van het reguleenend mechanis me toe, waardoor de snelheid der turbine zoo groot werd, dat -ze uit. elkaar vloog. Het stalen deksel der turbine was geheel Verbrijzeld, en stukken er van drongen in dien stee nen muur. Een stuk van de machine drong door den achtersten muur heen en maakte een gat van zes me ter. Ook op de bovenste galerij van het maehinegebouw. dat zes galerij en telt. waren machinedeelen gewor pen. De schade wo-rdt geschat op 15,000 dollar. Hoewel er 200 men- sch-en aanwezig waren, zijn er geen ernstige persoonlijke ongelukken te vermelden. EEN WACHTPOST AANGEVALLEN. Te Krasnolarsk. in Siberië, heeft een aantal ais isoldaten vermomde personen een wachtpost- aangevallen, om de gevangenen te bevrijden. De luitenant-postcommandant werd ge dood en een soldaat gewond; 30 der aanvallers werden gevangen geno men. maar wisten weer te ontvluch ten. Later zijn er drie achterhaald; een werd er gedood. MUITERIJ OP EEN OORLOGSSCHIP Een Parijsch blad maakt melding van het gerucht, dat er muiterij uit gebroken lis op idem Branscben kruiser Victor Hugo, 'die nu uit Almeriikaan- sche wateren op weg is naar Madera., en de muitelingen den gezagvoerder van het schip, kapitein ter zee Nay el. dm zee gegooid hebben. VIJF MENSCHEN GEDOOD. Vrijdagmiddag is een automobiel, waarin rijf burgers van Napels ge zeten waren, nabij het station van Cajanello tegen een rots gereden, waardio-or de auto gehedl vernield werd. De reizigers werden allen ge dood. Het ongeluk vond plaats met een D raimlen"-wagen Wel werd er hard gereden, maar er moet iets aan de machi nerie in 't ongereede geraakt zijn. waardoor de wagen den weg af en tegen de rotsen reed. in voile vaart- De wagen wag het eigendom van markies Luigd IZavalos, prins van Pescana. vice-president der Italiaan- sche Automobiel en-Club. Hij zelf, de hertog Santto-iAngelo, markies Nun- ziiante en 'markiezin Ca rel liGeren i alsmede de chauffeur, allen wonende te Napels, waren dadelijk dood. De lijken waren vreeselijk verminkt en do auto werd geheel vernield. VERDRONKEN OP EEN ZEILTOCHT Op het unieer te iSegebepg in Slees- vvijk-Holstedn sloeg leen zeilboot om met vier leerlingen van het seminarie. Drie der jongelui verdronken. EEN TREIN ONTSPOORD. Op ihet station Ganzowka van de Ussuri-lijm is -een trein met landver huizers ontspoord. Zes reizigers wer den gedood, zestien gewond: dertien goederenwagens zijn vernield. STORM EN ONWEDER. Maagdenburg, Hallo en Brunsbut- tel. Koog en omgeving, zijn Vrijdag middag geteisterd door een zworen, onverwachten storm, een orkaan bij na. Het feestterrein te Halle voor de groote schuttersfeesten is een groote puinhoop geworden. Door de ineen stortende balken van de groote feest zaal zijn acht menschen ernstig ge wond, een groot aantal licht. Ook op de jaarmarkt is alles dooreenge- waaid. honderden itenten en kramen liggen tegen den grond en vele men schen werden gewond. Een in aan bouw zijnd huis is gedeeltelijk inge waaid; een metselaar werd ernstig, een licht gewond. Aan den steiger der cementfabriek „Saturnus" <te Brunsbuttelkoog sloeg c*en schuit vol water; de schipper met vrouw en twee kinderen verdronken. Te Maagdenburg sprongen zes werk lieden, die op .een stelling stonden langs de spoorbrug over de Elbe, in de rivier toen de stelling dreigde door den storm tegen een pijler geslagen te worden en vier van hen verdron ken. DE BRANDSTICHTENDE BRAND WEER. Bij liet geding tegen de brandstich tende brandweer van Siebenlehn, Sn Saksen, is gebleken, dat de burge meester de eigenlijke boosdoener was. Hij had een plan ontworpen, om het oude, bouwvallige plaatsje in eea nieuw dorp met mooie broeide straten Le verandlerpn, maar het geld. wais hp niet voor. Hij besloot toen propagan da te maken voor het denkbeeld, dat de rijke verzekeringsmaatschappijen maar moesiten bloeden. Zijne gemeen ter.aren waren gemakkelijk over le halen. Het gemeentebestuur Uuiielp hon, met ambtelijke certificaten, verzeke ringen boven de waarde van hun hu:- zen sluiten. In nog geen tien jaar tijdjs kwamen in hiet kleine nest 43 branden voor, waarbij 65 huizen betrokken waren. Le brandweer biuschte bij al die gele genheden enkel voor de leus, inder daad wakkerde zij de vlammen aan ei hield zij drinkgelagen op kosten van dengene, wiens beurt het was. om „af te branden." Pas korten tijd geleden kwamen schandalen uit toen een schoenmaker in een brandstichtingszaak ondereede ar getuige gehoord werd. Men weet, dat de eerste groep van brandstichters reeds tot zware straf fen veroordeeld is. Bij de tweede groep, ddie nog voor moet komen, s d burgemeester. Twee beklaagden hebben zelfmoord gepleegd. EEN MOTOR ONTPLOFT. Vrijdagmorgen vroeg is aan de scheepswerf van de firma Weber en Libbertz te Rendsburg op het jacht „Libelle". dat aan de Kiel er-week moest deelnemen, die motor ontploft. Do heide eigenaren der werf en drie arbeiders kregen vreese-1 ijke brand wonden. PEST TE ALEXANDRIë. Te Alexandriê zijn Maandag drie pestgevallen voorgekomen, waarvan twee met doodelijken afloop. De ge ar ndhe-idsra ad te Konstaritinopel heeft voorzorgsmaatregelen genomen tegen allen invoer uit Alexandriê. DRAMA UIT HET KINDER LEVEN. Ta Cadorousse bij Avignon ging een 14 jarige jongen met zijn kleine broer tje uit om moerbeiblaaren te zoeken. Oi derweg gaf hij 't kind een pistool dat naar hij meende ongeladen was. Plotseling knalde een schot, en 't drie jarig kind viel bloedend ter aa.rde. De ander, denkend dat het kind dood was, scheurde een papiertje uit zijn zakboek en schreef er het volgende op „Toen ik Lucien het pistool <-af. ..dacht ik dat het ongeladen wa-, „Nu ik den moed gehad heb, he- ,,hèm te geven, zal ik ook den „moed hebben -er zelf gebruik van „te maken." Toen men de kinderen eenige uren laten* vond, zat de kleinste in 't gras \e spëlen, die ander lag in zijn buurt. DRIE POLITIEAGENTEN VERMOORD. Te Satzewo zijn een drietal politie agenten door e'en rooverbendie-, welk? zij achtervolgden, overweldigd en ne de od hun hoofden werden aan hoo rnen vastgespijkerd met waarschu wende opschriften er onder. ADELLIJKE SAMENZWEERDERS. De „Nowoje Wremja" bevat docu menten, waaruit blijkt, dat prinses Ebba van SolmsRraunfels, de 57- jarige weduwe van prins Albrecht Solms. -tante van den regeerenden vorst, een samenzwering op touw zet te. Ook andere Duitsche aristocraten worden beschuldigd van anti-Russi sche Zweedsoh-gezinde revolution- naire propaganda. Prinses Solms is uit Helsingfors af komstig. De adellijke staatsmisdadi- gers schijnen in nauwe relaties ge staan te hebben tot den Finschen au teur en agitator Koni Zilliacus, schrij ver van ih et revodutionnaire Ru si tand-'' MARCELIN DE EERSTE. De wijncrisis heeft nog mieer op Ihaar geweten, dan het nu reeidis ver goten bloed; zij miaakt de menschen krankzinnig. Een dezer d'agen vertoonde zich op het politiebureau van het Quartier du 'Route te Parijs een gek, die- uitriep: „Ik ben Marcelin de Eerste, keizer van het Zuiden! Mijn troepen staan op de stoep op me te wachten!" De lectuur van de opwindende en bloedige telegrammen uit de zuidelij ke wijndistricten schijnt dezen onge lukkige naar het hoofd te zijn gesla gen. KONING EDUARD EN KEIZER WILHELM. De „Germania" verneemt uit diplo-i matieke bron, dat de uitnoodigin."* van koning Eduard aan den Duit schen keizer tot een bezoek al een week geleden te Berlijn is aangekj men. Zij is in zeer hartelijke woor den gesteld en is op denzelfden war men toon beantwoord. AFVAL. In Duitechland worden elk jaar ('0 millioen stukfc oude kurken uit kel ders, gasthuizen, goten, vuilnisWtea enz. bijeen gegaard, bijgesneden en weer als nieuwe in den handed ge bracht. In de poriën van die kurken wemelt het van ziektekiemen, schim mels en andere smetstoffen, die er, zelfs niet met den: besten wiü van de wereld, uit verwijderd kunnen wor den. Het centrale comité uit de veree- nigingen van Berlijnsche kooplui, ne ringdoenden en fabrikanten heeft nu een beweging op touw gezet, om een wettelijk verbod togen het gebruik var dien onsmakelijken afval uit to lekken. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS. Vrijdagmiddag.zijn de slachtoffers van liet oproer te Narbonne begra ven. Langs den geheel en weg dien de lijkstoet had te volgen, waren de troepen nan een-gesloten in twee rijen geschaard', zoodat die stoet afgez* derd was. De begrafenis liep zon< voorvallen af. DE ZAAK NASI. Do-ar de Italiaansche Kamer, aangenomen een vqoratel van deni -gevaardigde Turatii, strekkende benoeming van een commissie, <i uiterlijk 25 dezer rapport zal moet uitbrengen over de zaak-Nasi. d< vroegeren minister, die beschuldig wordt van oneerlijkheden, in zi ambt gepleegd, en tot wiens verve ging het Hof van Cassatie de gewoj burgerlijke rechtbanken onbevoe^ heeft verklaard. In deze beslissing der* Kamer won een poging gezien om de geh.ee zaak op de lange baan te aChuiv< of in den doofpot te doen. Wilde me volkomen licht in de tegen Nasi ij gebrachte beschuldigingen, dan zo de weg om daartoe te komen zijn, aanneming van het voorstel-Br nialti, waarvan de strekking is Na te verwijzen naar den Senaat. I volksvertegenwoordigers die zittir nemen voor Sicilië en voor de zuid lijke districten, zijn evenwel. zond< verschil van politieke richting, toge de vervolging van Nasi. EEN VLOEDGOLF. Er zijn nu nadere ambtelijke b< richten ontvangen over den taifoe en de vloedgolf, die. einde Maart, d westelijke Oatrolinen geteisterd hel ben. In liet geheel hebben 200 men sohe-n er hot leven bij gelaten op eei eilandje bleven van do bevolking eei man en een vrouw over. Het pracMi ge eiland R-aur is een kale zand plaat, met eon paar boomstompen e op, geworden. Menschen met ervaring, hadden d vloedgolf voorspeld- aan eien eigen aardig dof geluid van de branding dat den avond te voren te hoorei was. Men bond de kinderen, vrouwei en zwakken daarom vei 1 igh-eidshalvi in de palmboomen vast. Den volgen gen dag dook de vloedgolf als eea zwarte wolk aan ée kim op, kor daarna sloeg het water tot over d< kruinen der boomen. Dien eerstel aanval hadden de eilanders noj kunnen doorstaan, maar achter d< eerste golf kwam een tweede, noj grooter. die de boomen ontworteld* en alle levende wezens in een razen de waterkolk sleurde, w-aarul slechts weinigen levend te voorschijn kwamen. Een schip van de regeering heeft aan de noodlijdende inboorlingen zoo spoedig mogelijk levensmiddelen ge bracht. Anders zou de ramp nog een ernstigen nasleep hebben geb ad. OVERSTROOMINGEN. Tengevolge van den aanhoudenden regenval in de laatste dagen is de ge hoede omgeving van Salonika en' Uis- kub overstroomd. Bruggen werden weggeslagen en spoorwegen vernield, terwijl de oogst bijna, geheel te loor glimg. In Uskub heeft tegelijkertijd een aardbeving plaats gehad, gepaard gaandie met hevigen hagelslag. HJet verkeer is gestremd. BOM GEWORPEN. Uit Odessa wordt gemeld: Drie per-| sonen zaten een vluchtenden jonge man na. Toen zij zagen, dat zij hem niet konden inhalen, wierpen zij hem een bom achterna, waardoor een vijf tiental toeschouwers werden gewond. UIT TRANSVAAL. In de vergadering van .dien Trans- vaalsclien Volksraad van D ondier da e beeft Fitzpatrick de aanvallen van Quinn op Botha voortgezet. Fitzpa trick beweerde, dat het Volk de Rand- chineezen wel zou vullen behouden als het op tegemoetkoming in onderwijs- eu taal vraagstukken kon rekenen. Fitzpatrick herhaalde, dat Botha s re-geering gebonden was tegenover de, Eugelsche regeering in het Chinee- zen vraagstuk, hetgeen hij nader zou arntoonen. Het Transvaalsche zelfbe stuur bestond niet. Botha verdedigde de Engel sch,e re- geering en die liberale partij du,Enge land warm. Zonder hanen veldtocht tegen de Chineezen en die overwin ning van de Boeren over de Rand- heeren bij de jongbte olgemeene ver kiezing zou er gelen. Engelse he- miin- werker op den, Witiwatersiramd zijn gebleven, maar alleen 200.000 Ohdnee- zen. De Transvaalsche regeering wai vast- besloten, Transvaal van de Chi neezen te verlorsen. Zij allen moeiten naar hun vaderland terug. Dan zou bet land pas wede krijgen. De Trans vaalsche regeertmg zou echter de mijn eigenaars zooveel mogelijk helpen, om aan kaffers te komen. Stoomvaartberichten Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, arriveerde 22 Juni te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Malang, van Rotter dam naar Java, passeerde 22 Juni Ouessant. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 21 Juni van Lissabon. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, pajsseerde 20 Juni Point de Galle. Het stoomschip Timor arriveerde 21 Jrni van Amsterdam te Hamburg. Het stoomschip Statendam vertrok 22 Juni, v.m. 10 uur, van Rotterdam naar New-York. Het- stoom/schip Ba.li, van Batavia naar Amsterdampasseerde 22 Juni Kaap St. Vincent- Het stoomschip Banda. van Batavia naar Amlsterdam, vertrok 21 Juni van Padang. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, passeerde 22 Juni Kaap del Armi. Het stoomschip Rindjani vertrok 22 .Ti ni, n.m. 12 uur, van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Koningin Regentes, var. Bataria naar Amsterdam, ver trok 22 Juni van Singapore. Het stoomschip Prins Willem 5' ver trok 21 Juni van New-York naar West- Indië.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6