HAARLEM'S DAGBLAD ffijll) 18 MI» M B. sEURSBERICHTf^ ,RENS TIELEMAN Bifineulsati Sport en Wedstrijden Rechtszaken Uit de Arbeiderswereld Kerk eu School Feuilleton. )e Verdwijning van Gerald Rathbone VAN HAARLEM, 16 Jan. 1907. ,t uitzondering van een levenda- bauidel tot opgaande koersen in waarden, waarvan die pref. Aan- :n ca. 1 boven den koers van ren sluiten, ging er overigensin itsfondsen weinig om en was de lel in Russen niettegenstaande de i buitenlandsche koersen hoogst ttepkenend. tk ;n de lokale afdeelingen bleef stil. Van Indische waarden war de Aand. Ned. Handel Mij. vast ia. 1 beter. t tabaksmarkt had een weifelend lop en zonder groote animo. De n-ing, die zoo lang den boventoon lerd heeft, dat de koersen van al- liandeelen veel te laag stondlen, !t de laatste dagen plaats ge kt vooa- eene meer kalme beoor- iing en daarmede is de wilde spe- Ittie getemperd'. Aan het verloop markt is dit duidelijk te onder- nen. Terwijl sommige soorten geboden waren, waren anderen juls de Aand. Deli Mij. geviraagd. een vrij onregelmatige tetwdenz het slot over het algemeen vast. ftroleumaand, weinig geanimeerd; ft- de Perlak sooirten blijft vraag taan, terwijl ook voor de Int. n. de stemming goed is. lijnwaarden flauw met uitzonde- g van Kimberley's, welke met veel ag 5 hooger noteeren. 'iettegenstaamde de voortdurend me geldmarkt blijft de stemming New-York ongeanimeerd en zijn omzetten en variaties uiterst on- luidend. Ook gisteren had; de iirkt weder een kalm verloop en ef de handel' nagenoeg geheel In liclen van professionals, terwijl de Lag, welke er in de afgeloopen &k nog bestond voor eenige groe- op het oogenblik geheel is op- lóudc-n. Ondertusschen wordt de ïitie der banken door het goud d'at a het Westen terugvloeit en de ge- ge engagementen, welke er loo- a iöderen, dog krachtiger en mag de eerstvolgende weken daarom op ede bankstaten gerekend wotrden. it is natuurlijk moeilijk te voor al, 'welke wending de markt aal men en zijn de opinies daaromtrent k te New-York, verdeeld. In som- ige kringen meent men, dat een be- igrijke hausse-beweging in de naas- i toekomst te wachten staat. Ten ade deze te doen slagen, wacht jn totdat het geld 'in New-York legzaarn ruim zal zijn, om bij eene .usse-campagne geen stoornis in de klkoer&en te veroorzaken. Eengun- ig \ierschijnsel is helt, dat, zooals te heden uit New-York bericht erd, de hausse-posities van het pu- tek aldaar van weinig belang zijn i nog niet de helft bedragen van k vorige jaar. Dit gevoegd bii de hstandigheid, dat die koersen van u-schillende aandeelsoorten betrek- ïlijk niet hoog zijn, valt er voor yvenstaande opinie wel wat te zeg en, te meer waar een belangrijke' jzing voor de diverse combi nat'es pools, welke er bestaan, een goe- B gelegenheid zou zijn, om zich te en hooge prijzen van hun. bezit te ïldoen. Maar zooals reeds gezegd, >t optimisme in Wall Street is niet tl verdeeld en zijn er verschillende rma's, welke tot 'voorzichtigheid insporen. De reusachtige specula- e in vaste goederen en producten, steeds klimmende lcapitaalshehoef- (n van schier alle ondernemingen in e Vereenigide Staten, zullen op den Uur van ongunstiger), invloed zijn p het koersverloop ter beurze en ranneea* later de oogst al het be- phikbare goud' in beslag zal nemen n men wederom in, New-York voor illooze moeilijkheden zal staan, kan m belangrijke terugslag niet uit- ijven. Men begrijpe. ons goed, wel verre at wij voor het oogenblik aan eene uling gelooven, zelfs eerder ma/nipu- tiön verwachten voor hoogere koer- su, geven wij deze twee meeningen, e in New-Yorksche bankierskringen eexschen en zal de toekomst moeten eren, welke de juiste is. De onder- inding heeft ons geleerd, dat Ame- Éka het land; der verrassingen is en at er zich plotseling omstandighe- en kunnen voordoen, welke alle be- chouwingen waardeloos maken. Of- choon wij momenteel geen onmiddel- ijk gevaar zien, zouden wij geneigd ijn bij een evantueele flinke rijzing erder tot verknopen te adviseeren. Wellicht is winstderving lid ervan' het gevolg, maar waar Amerika een tijdperk van exceptioneel en voor spoed achter den rug heeft, behoort eene kentering van het getij, niet tot de onmogelijkheden. Wat de markt van gisteren betreft, was het verloop dei', meeste fondsen zoo onbeduidend, dat wij bier in geen verdere bespre king treden. De stemming bleef tot aan bet slot zeer onregelmatig en eender zwak. Van onze Amerik, afd. valt letterlijk niets te zeggen. Het pu bliek onthoudt zich van zaken en in verband met de geringe variaties ook op de buitenlandsche beurzen, be staat er voor de arbitrage evenmin aanleiding tot opereeren. De stem ming was in aansluiting bij Londen vast, speciaal voor Steels en South. Pac. Slirs., waarin de handel van eenige befeekenis was. Geld 5 3/4%. KON. BEZOEK AAN ZEELAND. Omtrent hiet bezoek, dat H. M. de Koningin waarschijnlijk in dit voor jaar aan Zeeland zal brengen, ver neemt Zelandia, dat dan vermoede lijk twee dagen zullen besteed, wor den voor het bezoek aan Z. Vlaan- Op een daarvan zal H. M. de Ko- ïr'ngin des morgens van uit Vlissin- gen met een dör Prov. booten naar Breskens stoomen en van daaruit een rijtoer maken door de verschillende gemeenten van het 4e district. Des avonds koeren de Koningin en de Prins naar Middelburg terug alwaar wordt overnacht. Op den tweeden dag wondt naar Ter Neuzen gevaren en alsdan een rijtoer gemaakt door de gemeenten van het 5e district en vermoedelijk van uit Walsoorden naar Middelburg teruggekeerd. Behalve enkele gestichten, zullen vermoedelijk ook enkele inrichtingen van nijverheid worden bezocht. Het bezoek aan Zeeland zal ver moedelijk een geheel© week duren ook zullen waarschijnlijk Goes en Zierikzee worden bezocht. ■SMOKKELA VONTUUR. Vrijdagavond 'kwam een iheer uit Aken met een jeugdig koetsier uit die stad overeen, dat deze laatste hem in dien nacht naar 'Slenaken overbren gen zou. Zoo gezegd, zoo gedaan. Bij een restaurant -aldaar werd halt ge houden en do heer toonde zich zeer gul ten opzichte van den koets'ier. Nadat beiden goed gegeten en ge dronken hadden, werd de terugtocht naar Aken ondernomen. De heer nam plaaijs naast den koetsier op den bok; hij! vond dit gezelliger. Nauwe lijks het Pruisische, douanekantoor genaderd, werd 'halt geboden. De heer sprong van dan hok en koos ijlings 't hazenpad. De koetsier bleef gerust zit ten. Toen «de douanen het rijtu'ilg openden, vonden zij een aantal pak ketten. .Zij deelden dat den koetsier mede en gaven te kennen, dat rijtuig en inhoud verbeurd verklaard waren. De koeüsier 'toonde zich verwon derd, hij- wist van niets af en dacht, dat het rijtuig ledig was. Hij wilde de douanebeambten naar Vaals bren gen, daar :zou mem kunnen getuigen, dat hij onschuldig was. Deze woor den met 's mans gedrag in overeen stemming haddien tot uitwerking, dat de koetsier zijn eigendom terug kreeg, doch de inhoud werd aangehouden. Bij' onderzoek bleken de pake'tten 2130 K.iG. saccharine te bevatten. Nog nooit, voor zoover men weet, heeft men getracht zulk een hoeveelheid in eens door te smokkelen. Voor den man uit Aken, die ont kwam, doch herkend is, zal deze ge schiedenis een leelijken staart krij gen. (N. Limb. Koer.) AANHOUDINGEN. 'Alen schrijft uit Groningen: Meer dan in vroegere tijden komen in onze stad Duitschers, die hier zon der middel van bestaan rondzwerven. 'Gewoonlijk worden zij door de politie ingepikt en weder naar hun heimath teruggezonden. Heden was het echter een evenement. Niet minder dan tien Duitschers werden .'aangehouden, 'Hedennamiddag werden zij naar Nieuweschans gebracht. (Ass. Ct.) EENE INTERPELLATIE OVER GAS- VERSTIKKING IN DEN AM- iSTERDAMSOHEN GEMEENTERAAD. Meegedeeld werd dat de heer Smit verlof had gevraagd B. en W. te iin- terpelleeren omtrent den dood van 't echtpaar Orlemans op den Blauw burgwal. Het verlof werd verleend en de heer Smit erlangd het woord. Hij herinner de aan het ongeval dat in het laatst van December plaats vond, toen twee bejaarde menschen door gas verstikt gevonden werden. Het is spr. ter oore gekomen, dat een beambte der gas fabriek zich had uitgelaten als zou aan de gaslamp in het perceel Blauw burgwal niets hebben gemankeerd. Die uitlating meent spr., geeft den burgers te recht .reden tot ongerust heid en gaf spr. zelf aanleiding op onderzoek uit te gaan. Toen bleek hem dat eerst eenigen tijd nadat het on geval had plaats gevonden en de slachtoffers inderdaad1 reeds begra ven waren, door den directeur der gasfabriek' zelf was geconstateerd dat in het perceel Blauwburgwal gasomt- snapping had plaats gevonden door een scheur in de binnenhuis. Spr. acht onder deze (bijzondere omstandigheden een verklaring van B. en W. omtrent dit ongeval wen- schelijk en tevens vraagt hij, of het niet noodig is het publiek eenige wen ken en waarschuwingen te geven om trent het omgaan met gaslampen, vooral wat betreft Ihet afsluiten van de hoofdkraan. De wethouder HEEMSKERK deed voorlezing van het rapport van den directeur van de gasfabriek betreffen de hetgeen den 23en December 1906 is geschied >en dien 24en December is geconstateerd in het perceel laan den Blauwburgwal. Dat rapport vermeldt onder meer dat door de pol.iibie ge constateerd werd dat het waterschuif- apparaat geheel droog was, dat een gasontsnapping werd gevonden, maar dat zich tevens het onverklaarbare feit voordeed, dat de vlam in het met gas gevulde vertrek bleef branden en zich zelfs geen ontploffing voordeed toen de politie de deur van het ver trek opende. Door medici werd boven dien geconstateerd dat de man ge heel, die vrouw grootendeels reukeloos moet zijn geweest, onder welke om standigheden het alleszins begrijpe lijk ds, dat het echtpaar Orlemans in hun kamer waar het gas hleef bran den niettegenstaande ook gas door een scheur in de buis ontsnapte lang zamerhand bedwelmd is geraakt. 'Raadgevingen aangaande het om gaan met gaslampen worden nu al- reedis o.ia, op de quitantiën der gasfa briek verstrekt. Het dichtdraaien van idle hoofdkraan is in zooverre gevaar lijk dat daarbij een kleinere kraan ■kan blijven openstaan gedurende den nacht, waardoor dan den volgenden dag bij; het heropenen van de hoofd kraan gas zou kunnen ontsnappen. Da Keer Smit dankte voor de gege ven inlichtingen maar meent dat het voot 'ambtenaren en beambten toch wel overweging verdient om niet in antwoorden aan verbruikers vooruit te loepen op onderzoekingen die nog niet voleindigd zijn. De heer Jac. Polak vond in de in terpellatie van den heer Smit aanlei ding aan te dringen op het verstrek ken van wenken en waarschuwingen gedrukt op afzonderlijke biljetten, aangezien toch die op de quitant'ies niet altijd opgemerkt worden. Be wethouder Heemskerk meent, dat d'e waarschuwingen op de quitan- ties eerder worden bewaard. Er staat bovendien: „zie keerzijde" op die qui- tanties. De heer 'Van der Velden vroeg nog om vaste kranen op de hoofdkranen, wijl de losse sleutels daarvan wel eens verloren gaan. De wethouder Heemskerk zeide over- weging van dit denkbeeld toe. De interpellatie werd gesloten ver klaard. HOUTVEILINGEN. Men schrijft uit Barneveld: De groote hout veilingen tzijn hier thans in vollen gaaig. Over het algemeen worden hoogere prijzen besteed dan verleden jaar. Naar berekening wordt (het eikenhout op stam verkocht tegen f 38—f 40 per voer schors (816 K.G.), terwijfvoor ander hakhout f 34 per vim {104 bossen) besteed wordt. Het nog van het vorig jaar overgebleven talhout geldt lUians 5—5.25 per vim. NE'DERLANDSGHE BOND VAN BE HANGERS- STOFFEERDERS- BEDDENMAKERS- PATROONSVEREENIGINGEN. Onder het voorzitterschap van den heer G. J. Mutters van 's-Gravenfhage, werd Woensdag in een der zalen van de Sociëteit Harmonie te Rotterdam, de algemeene vergadering van boven- genoemden bond' gehouden. Na een kort openingswoord, waarin de voorzitter gelegenheid vond te wij zen op den vooruitgang van den 'Bond, zoowel wait leden als het aantal afdeelingen betreft, hoewel de finan- cieele toestand wel wat beter zou kunnen zijn, kwam in behandeling 't jaarverslag over 1906, dat in deze vergadering wend uitgebracht door den eersten secretaris, den heer H. J Kerling, van 's-Gravenhage. Aan dit verslag is het volgende ont leend: Op 1 Januari 1.1. bestond d'e Bond uit zes afdeelingen, t. w. Am sterdam, den Haag, Groningen, Utrecht, Haarlem en Dordrecht. Het -aantal leden bedroeg op dien datum 190. Aangezien deze Bond pas twee jaar bestaat, vormden de werkzaam heden van het bestuur voor het groot ste gedeelte de voortzetting van de in wendige organisatie van deze veree- wiging. In het bijzonder dient ver melding de oprichting van een werk- burea.u Vanwege den Bond. Het verslag gaf aanleiding tot eeni ge bespreking, waarna het onveran- 'dlerd werd1 goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer P. H. Vree, van Utrecht, blijkt, dat deze in ontvangst en uitgaaf be draagt f 572.54. De contributies be liepen f 216. Er is een nadeelig saldo. De rekening werd goedgekeurd. In het bestuur werd herkozen cle heer P. II. Vree, van Utrecht, en ge kozen in plaats van den heer Fred. H. Kroese, van Amsterdam, niet her kiesbaar, cle heer A. E. Cohen, van Arnhem. Medegedeeld werd, dat door het be stuur een afdeeling [Rotterdam van den 'Bond is opgericht, aanvankelijk tellende 26 leden. van uiterlijk, onder het linkeroog eene wrat, middelmatig groot, op het voorhoofd der linkerzijde een ldttee- ken. De ongelukkige was o. a. ge kleed' met een hemd gemerkt A. V., zwarte blouse en dito bovenrok, zwar te bottines, bruin fluweelen winter hoed (zoogenaamd kapothoedje) op gemaakt met bruin fluweel en waar in met vergulde letters Henri E. Jung. Modes. Haarlem". Zij had een zwart lint om den hals en een kam metje in het haar. De commissaris van politie in de 4e sectie (bureau Westerstraat) verzoekt hen, die om trent deze vrouw eenige inlichtingen kunnen verstrekken, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan zijn com missariaat. DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Te Groningen heeft zich een com missie gevormd van particulieren geen oud-studenten dier academie die in samenwerking en overleg met de reeds bestaande commissie van oud-studenten plannen heeft om een bedrag in geld bijeen-te brengen, welk bedrag later met een album, be vattende de namen der gevers, aan -heeren curatoren zal worden afgo dragen voor een, nu nog niet vast gesteld doel in het belang der univer siteit. Uitgesloten is alles walt de Staat der Nederlanden zelf geacht mag worden te moeten doen ten be hoeve en ten bate van de Hooge- school. Voorzitter der commissie is de heer W. J. Roelfse'ma Hzn.se cretaris de heer dr. A. Pekelharing. ZOUAVENBOND. Men meldt uit Eindhoven Bij den president van de hier ge vestigde afdeeling van den Ned. Zouavenboinid is een schrijven inge komen uiit Parijs van generaal baron de Charette, dat deze ter gelegenheid der 40-jarige herdenking van den slag van Mentana, de algemeene ver gadering van den Zouaveribond dit jaar te Tilburg te houden, zal bij wonen, HET VREDESCONGRES. Volgens den Romeinschen corres pondent van de Times heeft tref Vati- caan niets gedaan om -een uitnoodi- ging voor het aanstaande Haagsclhe congres te verkrijgen en zal het, naar hij gelooft, ook niets doen. Men zegt echter, dat de zaak reeds beslist is. De Nederlandsdhe regeering stelde voor, ook den Heiligen Stoel uit te noodigen, maar door het verzet van andere landen is het voorstel verval len. BRANDSTICHTING? Dinsdagavond werd brand ontdekt in cle hooi,-chelf van de wed. Pande- Iaar aan de Emmsastraat te Hilver sum. Door spoedig aangebrachte hulp werd de brand reeds in den (aanvang gestuit en kwam men tot de zekertheid, dat bier kwaadwilligheid in hef spel was. Dit is reeds de derde -maal, dat in een paar weken brand in een hooi schelf is. Men meent den dader op 't. spoor 'te zijn. PUNCH SPREEKT: „De oorlog in Nederlandsch Oost- Inclië is nu zijn 34e jaar ingetreden. Met allen eerbied zouden wij. er het Nederlandsche volk opmerkzaam op willen maken, dat deze strijd langer duurt dan de Boeren-oorlog." EEN ZWERFSTER. In den namiddag van Dinsdag is door de Amsterdamsche politie op d'e Westerstraat in ziekelijken toestand aangetroffen en pea- raderbaar naar hief Binnen-Gasthuis vervoerd, al waar zij bij aankomst bleek overleden te zijn, een tot nog toe onbekende vrouw, naar gis 45 jaar oud, knap ZWARE MISHANDELING. De scheepsjongen II. J., te Mussel- kanaal, is in hooger beroep gekomen van (het vonnis der rechtbank, te As sen, waarbij 'hij wegens mishande ling met doodelijk gevolg tot 7 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. DE STRAFZAAK DE GEER DE MONTIGNY. Naar aanleiding van het uit „De Tijd overgenomen bericht, betreffende het in hooger beroep gaan van jhr. De Geer, hebben wij inlichtingen in gewonnen, schrijft de Tel. Wij kun nen mededeelen, daf aan het parket van (het O. M. der Amsterdamsóhe Rechtbank daarvan niets bekend -is. LIJK OPGEHAALD. Onder Spankeren is uit den IJsel opgehaald het in vergevorderden staat van ontbinding verlceerende lijk eener vrouw. Bij onderzoek bleek het de 72-jarige dame uit Dieren te zijn, die in den nacht van 29 op 30 Novem ber 1906 spoorloos was verdwenen. TELEFOONWEE. Abonné Maar juffrouw, ik sta nu al tien minuten aan de telefoon,. Telefoniste Wiel, meneer, ik sta er den ganschien dJag aan. DE 'BOOKMAKERS BLIJVEN. Door het bestuur der Algemeene Harddraverij-Vereeniging te Bussum, die aan alle zustervereenigingen in Ons Ja.nd medewerking verzocht, om den bookmakers den toegang tot alle banen in ons land te ontzeggen, is nu een schrijven aan de besturen dier vereeniging verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat verschillen de vereenigingen verklaard hebben niet te willen overgaan tot het af schaffen der bookmakers op de mee tings, zoodat (het bestuur zijn inder tijd gedaan voorstel verworpen -acht. Ook de Groningsche Harddraverij- Vereeniging (heeft met een voorstel van dezelfde strekking weinig succes gehad. Van de 70 eigenaars van paar den, aan wie geschreven is, zonden er 40 lantwoord, waarvan er slechts 16 zich tegen de „bookdes" verklaar den. EEN VEROORDEELING. De krijgsraad te Dresden heeft een majoor tot acht weken vestingstraf veroordeeld, omdat hij een soldaat, die als bediende door hem gebruikt werd, wegens het brengen van on- frisoh drinkwater een paar oorvegen en een schop had toegediend. EEN JONGE DEUGNIET. De_ rechtbank te Assen veroordeelde den jeugdigen J. S., te Hooge veen, die zijn stiefmoeder met levensberooving bedreigde en een -revolverschot loste, ten huize -van zijn vader, waardoor die stiefmoeder bijna getroffen was, tot 9 maanden gevangenisstraf, doch beval zijn invrijheidstelling, op grond dat hij wegens het door hein gepleeg de feit niet in voorloopige hechtenis kon worden gehouden. LETSEL DOOR SCHULD. Het- Gerechtshof te Amsterdam be vestigde het vonnis van de Amster damsche Rechtbank, waarbij een 27- jarig rijwiel- en niiotorhersteller ver oordeeld werd tot 14 dagen hechtenis wegens het door schuld veroorzaken van zwaar lichamelijk iels,el. Op 16 Mei 1906 reed hij op de Stadhouders kade met zijn motorrijwiel in snelle vaart een wielrijdster aan, die ern stig letsel kreeg en gedurende 30 da gen in hef ziekenhuis verpleegd moest worden. De advocaat-generaal had 3 maanden hechtenis geëischt. DE STAKING TE DEVENTER. Dinsdagmiddag zijn 7 leden van het comité der ontslagenen door de di rectie en twee commissarissen, der Kon. Dev. Tapijtfabriek ontvangen, om over die oplossing van het conflict te onderhandelen. Omtrent het resul taat der besprekingen deelde mem ons van de zij do dor omtshigene» mede), datwanneer zij den eisch betreffen de Van d'e Leur lieten vallen, door de directie overwogen zou worden, of ten aanzien van Jurgens eene veran dering zou kunnen worden toege staan. Wat Savekoel betreft, werd de directie bereid' gevonden dezen terug te nemen. Naar aanleiding van het resultaat van deze conferentie zullen de ontslagenen vergaderen, om hun standpunt vast te stellen De vrij groote kans, dat de staking aan de Kon. Deventer Tapijtfabriek, die in verband m:et de Dinsdagmid dag gehouden conferentie tusschen directie en commissarissen en het. co mité uif de ontslagenen, een gunstig verloop zoude hebben, is thans ge heel verkeken. De voorwaarden der directie, dati Van der Leur ontslagen bleef, dat Sa- volkoel weer zoude worden toegela ten en dat de toelating van jubjwis nader door "de directie zoude worden overwogen, zijn in een Dinsdagavond gehouden vergadering van het ont slagen personeel In bespreking ge weest. Het gevolg daarvan is geweest het besluit om den eisen dat Van der Leur weer in de fabriek zai worden toegelaten, te handhaven. NED. HERV. KERK. Bedankt voor hot beroep te Poort vliet (toez.) door dis. J. J. Paauwe, te Ier soke. Aangenomen het befroep te Giessen- Ouökerk door den hoer J. A. van Voortihuizen, cand. to Ede. GER. KERKEN. Bedankt voor-hot beroep ia Mak- kum door ds. J. E. Vonkanberg, te BarendTeohtte Schoondijkc door ds E. A. Groenenwegen, te Westmaas; te Waarder door ds. .1. H. Koers, te IJmuiden. CHRIST. GER. KERK. Aangenomen het beroep te Ensche dé door ds. Lemgbeek te Hardingen. EEN MOOIE GIFT Wijlen de heer B. van de Merk heeft aan de Hervormd'- Kerk toZalt- Bommel vermaakt ƒ3000 vrij van kós ten. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd tot doctor inde rechtswetenschap do heerenTh. Portbeame, geboren te Deventer, en Naar het Engelsch van Guy Thorne). - Rathbone is bijna uitgebluscht, hij. Ik geef hem nog éen maand >rdait zijn hersens hem begeven of ;j moest heelemaal uitknijpen. Kijk iu naar die resultatenAllemaal on- [duidelijk en wazig. Hij verliest de macht om zijn gedachten te verzame len. Hij kan niet meer geregeld den ken. Sir William zat in 'een leunstoel haast hem stond een ronde tafel, waarvan hef blad van metaal was en waarop electrische knoppen en me chanische voorwerpen bevestigd wa ren Zijn lange, dunne vingers speel den met een koperen knop en zijn ge laat sprak van diep en somJ>er na- denkon. Een paar seconden lang gaf hij geen toeken, dat hij gehoord had, wat zijn assistent zet de, toen wendde fcij zich plotseling tot hein. - Beste vriend, zei hij, jij zelf zult niet langer dan een maand meer le ven, als je zoo vooirt gaat. Dat is heel ■zeker. Je moet dat even goed weten als ik zelf. Nog een aanval van deli rium en niets kan je meer redden. Mr. Guest glimlachte afschuwelijk. Heel best mogelijk, William, zei hij. Ut heb dat zelf oolc wel bedacht. Maar waarover zou ik bezorgd zijn? Ik ben niet zooals jij. Ik heb geen weretdsche belangen. Niets boezemt mij belang in behalve mijn werk. En als je sterft aan delirium tremens, kun je met je werk ook niet meer voortgaan. Och waarde William, er blijft mij niets meer over te doen. In onze nieuwe ontdekking ben jij de leiden de gedachte geweestd'at stem ik volkomen toe. Maar je zoudt het niet hebben kunnen doen zonder mij. Ik weef evengoed als jij, dat er niemand anders in Europa is, die je zoo goed iu je plannen kon bijstaan als ik. Welnu, ons doel is bereikt. Ik ben bijna vijftig jaar oud. Er blijft mij geen tijd over om nog aan iets nieuws te beginnen. Het leven is daarvoor te kort." Ik heb al mijn krachten opge bruikt in de experimenten voor den gedachtenstroom. Ik heb geen ener gie meer voor nieuwe dingen. Ik rust nu op mijn lauweren, voldaan over wat tk gedaan 'heb, en uit een zuiver wetenschappelijk oogpunt beschouwd ben ik tevreden. Mijn werk is af. M'ijn geest is niet zooals die van an dere menschen. Ik vertegenwoordig iets zuiver wetenschappelüks eigen lijk ben ik een apparaat, dat nu zijn werk gedaan heeft. Hij lachte zoo'n koude en vreugde- looze lach, dat zelfs Gouldesbrough huiverde bij dat ziellooze en melan cholische geluid. Toen sprong hij van de tafel af en wankelde over den vloer van het laboratorium naar een kast. Hij nam een flesch whisky van een plank, schonk een tumbler half vol en hief hem voor zijn chef vol bitteren spot in de hoogte. Op je_geluk, William, zei hij op het geluk van den grooten man, den lieveling van Europa, den red der der menschheddIk heb de arti kelen van Mr. Donald Megbie in de couranten gelezen, zooals je hoort. Hij dronk de whisky op en schonk nog wat in het glas. En toch, William, gelukkigste van alle stervelingen, schijn je onge lukkig te zijn. Hoe jammer dat je nnet bent zooals ik, zonder eenige men- schelijke aandoeningen, die het je lastig maken Ik wil mij niet bemoei en met je particuliere zaken dat heb ik nooit gedaan, is 't wel maar ik veronderstel, dat het met Je huwelijksplannen niet zoo gaat, als je wel wilde. Ik heb gelijk, niet waar? Kan Miss Marjone nog geen vast be sluit nemen? Verbei het mij als je er lust in 'hebt. Ik kan je geen sympa thie, maar ik kan jo raad geven. Gouldesbrough bloosde en zak on geduldig op zijn stoel heen en weer te draaien. Toen begon hij te spre ken Als waar is, wat je zegd, Guest, dan moet jij een gelukkig man zijn. Jouw leven is dan een afgerond ge heel je hebt dan gekregen wat je noodig hadtje hebt gedaan wat je wenschte te doen. En als je lust hebt je zelf met alcohol te doodieu, dan is dat jouw zaak. Je heblt goed geraden. Ik maak mij brei ongerust over de vervulling van mijn grooten wensch, "den eenigen, die mij nog overblijft. Ik verwacht geen sympathie van je en heb die ook niet noodig, maar je raad is mij wel iets waaxd en dus ga je gang. Wilson Guest knikte. Vertel mij, waarover je je onge rust maakt, zei hij. Je weet, dat ik goede hoop had om Miss Poole weer tot een vorloo- ving te bewegen. Alles ging naar wensch. Miss Poole gelooft of geloof de. dat Rathbone dood is. Ik maakte gebruik van jouw ideeën en begon die vulgaire intrigue. Toen Charlie- wcod zich in Brighton doodschoot, was ik voortdurend bij Miss Poole en haar moeder. Ik zag, dat ik langza merhand het verloren terrein weer terugwon, terwijl ik voorwendde mijn best te doen bet geheim o,p te lossen van het verdwijnen van Rath bone. Ik had alle hoop. Die scheen gisterenavond bij Lord Malvin haar hoogtepunt te bereiken. Miss Poole beloofde mij, mij den wigenden dag een afdoend antwoord te zullen ge ven. Be wist, wat dat beteekende het beteekende ia". Ik was bereid er een weddenschap om te doen. Toen ik den volgenden avond een bezoek bracht in Curzon Street, zei men mij, dat zij ongesteld was een mij niet kon ontvangen. Den volgenden dag sprak ik haar wel. Ik werd afgewezen. Er was een merkbare verandering ge komen in haar houding tegenover mij. De oude intimiteit en ongedwon genheid, die weer teruggekomen was. was nu verdwenen. Er was iets schuws over haar gekomen zij scheen bang voor mij. O, dat is gemakkelijk te begrij pen. Je hebt iets gedaan, wat tot nu toe boven men schel ijke krachten gingnatuurlijk beschouwt zij je nu als een soort wonder. Maar wat zei ze Neen, dat was het niet, Guest. Ik keu Miss Poole goed. Ik begrijp haar kracht en haar schitterende geest volkomen. Zij is geen gewoon, dwaas meisje, dat zich door zooiets laat afschrikken. Ik zei haar, dat ik om mijn antwoord kwarn. Ik geloof, dat ik goed sprakrnijn hart was er van vervuld en ik bepleitte mijn zaak zoo goed als ik kon. Miss Poole weigerde beslist mij eenlg antwoord te geven. Och, dat is niet zoo verschrik kelijk, William. Ik ken weinig vrou wen, maar men zegt, dat zij altijd zoo doen. Zij wil niet dadelijk toege ven, dat is alles. Ik wou, dat ik dat ook kon den ken, Guest. Dien indruk maakte het echter in 't geheel niet op mij. En zij zeide nog iets heel merkwaardigs. Zij zedde, dat ik ea* nog maar eens o-ver beginnen moest na de séance bij mij aan huis. Zij kon niet vast be- looven, dat zij zelfs dan ren antwoord zou geven. Maar zij zei, dat meer tot haar over bet ond v r mocht spreken dan né de A°' stratie. .em r Wilson Guest lachte. Wat een zwaar vergift i de toch zei hij. Ze is al eve wacht in hair uitwerking {Wordt renvoi;

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5