DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT RENS TIELEMAN Binnenland FEUILLETON 'JM MILLIOENEN WOENSDAG 3 JULI 1907 VAN Haarlem, 1 Juli 1907. inals de voorgaande dagen be- e. de belangstelling zich ook he in hoofdzaak tot Amerikaansche variaties in staatsfondsen be ien zich vrijwel tot een herstel ca. 1 in Brazilianen" en eene ie van 1 in Dominicanen, in fonds trouwens ook al weinig- omgaat sedert het grootste deel ran naar het buitenland ver- ïd. Ned. Handel Mij. golden bij jen handel een fractie hooger, ijl Vorstenlanden en Koloniale ongeveer juist evenveel lager rden als liet heden betaalde dï- id met het oog op de gunstige Uitzichten is het alleszins waar- hlijk, dat bij eenige verruiming geldmarkt het verschil spoedig ;eele ingehaald zal worden, nd. Kon. Petrol, oipenden vast hooger, doch hepen later bij 2k aan belangstelling 3 terug, c in tabaksaand. ging nog niet om, doch de stemming was vast slot voor de meeste soorten nog volstrekt niet overdreven te noe men is. Geld 61/26 3/4 pet. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen met baronesse Van Ittersum en jhr. mr. Schimmelpen- niuck de godsdienstoefening bij in de Hervormde Kerk te Soejst, onder ge- boor van ds. P. S. Meerburg, emeri tus predikant aldaar. H. M. de Koningin-Moeder is Maan dagmiddag te 1 uur, uit Soestdijk, in Den Haag gekomen en door de Ko ningspoort aan de achterzijde van het paleis in het Noordeinde afgdstapt, alwaar H. M. de Koningin en Z. K. H. dPrins hun Moeder aan den ingang hartelijk verwelkomden. Koningin Emma, die overkwam ter bijwoning van den feestavond voor de Vredesconferentie, logeert ten paleize en keert heden, terug naar Soestdijk. In Mijnaand. waren Great Cobars i zeer vast en 8 hooger in na- ïng van Londen. Indische soor- fvast maar zeer stil, alleen Totoks i ges raagd a 140%. betere stemming, welke gedu- Qie het grootste deel der afgeloo- week aan de New-Yorksche beurs BCthie, dreigde j.l. Vrijdag verbro- te worden toen de inschrijving Ie New-Yorksche City bonos een le mislukking te zien gaf. Van bedrag van 39 mill, pond sterling bonds werd slechts 2.500.000 pond ling genomen en toen bovendien r een scherpe rijzing in den prijs tarwe vrees voor verdere schade den oogst ontstond, dreigden de lidaties weder een oogenblik de rhand te verkrijgen en het koers- fes der vorige dagen verloren te p. e vaste stemming der Londensche flit evenwel hield een verderen te- gang tegen en waar bovendien de kstac^ gunstiger was dan men wachtte en verschillende contra- leuirs tot dekking hunner pos-tie rgingen, verkreeg de beurs j.l. Za- l'ag een opgewekt aanzien, e geldfmarkt blijft nog steeds tot ige ongerustheid aanleiding geven ar waar er deze week een bedrag circa 40 milMoen dollar door het vallen der 4 pets. Regeerings-obli- disponibel komt en bovendien 'betaling der .Tuli-coupons tot een de re «verruiimdng der geldmarkt zal jiragen, is het niet waarschijnlijk, ltt wij deze maandi h'ooge geldkoer- n te idiuchtèn hebben, tenzij natuiur- verdere gouidzendingen naar Eu- ia volgen. De kans hiervoor is 6nwel de laatste dagen door de rjsdaling van alle buitenlandsche isen zeer verminderd. Vat het verloop der beurs van Za- JLag betreft, moet de gunstige -stem- Mug' in de ieerste plaats toegeschre- !§ii worden aan den beteren steun, ake de markt ontving zoowel van zijde van Eu/ropa als van eenige pende speculaitiegroepen. Voorts is bestaan van omvangrijke contra rie posities een factor, welke derij- g zeer in de hand werkt, spoorwegfondsen waren zonder uit- idering hooger, waajrtoe een reeks a gunstige ontvangsten over de (■and Mei eveneens bijdroeg, terwijl ir industrials de aandacht zich iciaal op Steelshares concentreer- De kwartaal staat is tegen het ein- dezer maand te verwachten en af- ande op de vaste 'stemming voor ie aandeelen, zullen de cijfers ver- jedelij'k zeer gunstig zijn. De Londensche beurs, welke door betere stemming, welke daar onder ding van Consols en andere eerste is fondsen in de afgeloopen week orbrak, feitelijk den stoot heeft ge- |%Ven aan de kentering in de Ameri- ansclie markt, zond heden weder- zeer vaste koersen, welke niet ia- ten ook hier het optimisme aan te ikke ren. De meeste koersen stelden zich be- ogrijk hooger en ofschoon op het ftst door winstnemiing eenige reac- intrad. bleef de grondtoon vasten rden de alarmistische voorspellin- n, die ook thans nog geuit worden, ch overstemd door de meer hoop- •11e uitingen van hen, die meenen, vt na de aanhoudende en niet ae- ■eg gemotiveerde daling, het redres KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDé. Officieel is aan den Burgemeester van Enschedé medegedeeld, dat de Koningin op 24 Juli a.s. aldaar te 1.02 (G. T.) arriveert en te 4.37 weer vertrekt. AUDIËNTIE DER GEDELE GEERDEN. Het naar het paleis brengen van de le gedelegeerden voor de door H. M. cte Koningin aan hen te verlsenen au diënties lokte Maandag te Den Haag vele kijkgragen tegenover het paleis ter weerszijden wan 'het ruiterstand beeld, waar het publiek door de poli tie in rij werd geschaard. Hun nieuws gierigheid werd in alle opzichten be vredigd, daar de staatslieden bij het verlaten van .hunne rijtuigen, waar onder vele open tweespannen, en bij het binnentreden der vorstelijke wo ning duidelijk gezien konden worden en bewonderd in de pracht van hunne rijkelijk met goud bedekte amibtsklee- ding. De overgroots meerderheid der au di entiegangers droeg kostuum of, voor zoover de leden in militairen dienst zijn, de tenue. Een uitzondering hier op maakten da afgevaardigden van de republieken die in frac met witte das verschenen. Het aantal gerokte heeren was grooter dan bij: deze gele genheid in .1899 tijdens de eerste Con ferentie, omdat de 'Zuid-Ar^ertilkaan- isdhe (Republieken er toen no-g niét' aan deelnamen. lOok de Eransche ge delegeerde, de heer (Bourgeois, was in burgerkLeeding met het roode lint van Grootkruis van hat Legioen van Eer over de borst. Verschillende hoof den van delegatie waren versierd met het Grootkruis der ord'e van den Ned. Leeuw, o.a. baron Von Marschalk H. IM. ontving de -chefs in tegen woordigheid' van Z. iK. iH. den Prins der Nederlanden. Allereerst leidde de Minister van Ruitenlandsdhe Zaken, jhr. Van Tets van 'Goudriaan, den heer Nelidow als voorzitter der (hoog© vergadering bij ,H. IM. in. iOp zijn beurt stelde de president der Confe rentie aan (H. M. ieder der gedele geerden voor naar alphabetische volg orde der vertegenwoordigde rijken. De le Nederlandsche gedelegeerde, de heer De iBsa/ufort, presenteerde zijn medeleden aan Z. K. H. den .Prins De beide vorstelijke personen on derhielden zich met de gedelegeerden, die zij, al naar noodig was, in het Fransch/ IDuiftsdh of Engeüsch aan spraken. Zij betreurden dat het weder niet toeliet hen (heden op het open lucht-feest in dén tuin van het Huis ten Bosch te zien en gaven het leven dig verlangen te kennen, Maandag avond met de andere leden der dele- gatiën kennis te maken. Het gehoor te 12 uur aangevangen, was tegen 12 3/4 geëindigd. In do au diëntiezaal bevonden zadh tijdens de ontvangst de groot-officieren van het Huis der Koningin. PROVINCIALE STATEN. Onze samenvatting van de uitkom sten der Staten-verkiezing is ons ge bleken ten deele verbetering te behoe ven, schrijft het „Hbld." In Gelderland won de linkerzijde een zetel (tegenover de winst van 2 in Voorst en 1 in Aalten stond het ver lies van 1 in Ede en 1 voor de tus- schentijdsche verkiezing in Aalten). In Zuid-Holland is de winst der rechterzijde 6 zetels (in Gouda bleef di toestand onveranderd). In Friesland werden 5 socialisten in plaafis van vrijzinnigen gekozen (éen vcor Leeuwarden en 4 in Schoter- land). In Overijsel won de rechterzijde 3 zetels (voor Enschedé werd een aftr. antir. herkozen). EEN NAiAiM. In die zitting van het derde Kanton gerecht te /Rotterdam. werd een zaak uitgeroepen, waarin de beklaagde ge naamd is Walvisch. Kantonreciil'er Hoe is uw voornaam? Beklaagde: Jo nas. Algemeen gelach. VREEMDE GASTEN. De beide Japansche kruisers zuil m niet te Nieuwediep binnenvallen, zoo als vroeger is gemeld, doch op 7 Juli te Rotterdam arriveeren. Hr. (Ms. „GELDERLAND die in de Vereenigde Staten een paar havens bezoékt wordt bijzonder goed ontvangen en verwelkomd door regee ring en bevolking. De bevelhebber, de kapitein ter zee baron Van Asbeck, bezocht Washington en werd vriende lijk ontvangen door president Roose velt. Volgens berichten van verleden week zijn de officieren thans in New-York het voorwerp van de hartelijkste ova ties en begroetingen der oude Hol- landsche families in de stad, die eens Nieuw-Amsterdam heette. (Bijzonder opmerkelijk is weder bij deze gelegenheid de groote eer waar in Holland en alles wat Bollandsch is, gehouden wordt in de Vereenigde Staten. NED. VER. VAN -SPOOR- EN TRAMWEGPERSQNEEL. In de 'Buitensocieteit te Zwolle werd de algemeene vergadering van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel gehouden. De voorzitter, de heer J. Oudegeest, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij a.m. te kennen gaf, dat deze vergadering vooral op agitato risch en organisatorisch gebied be langrijke beslissingen zal moeten ne men. !Het nieuwe reglennexut diendt- voonwaiarden is vastgesteld en daar mede is ook de vereeniging een nieuw tijdperk tegemoet getreden. Reeds nu kan gezegd worden, dat het nieuwe reglement in tal van opzichten een onbevredigend en indruk heeft gewekt, waar van de wenschen der vereeni ging zoo goed1 als niets is terecht ge komen. De vereeniging zal dus moeten nagaan wat haar verder te doen staat en daarbij ernstig overwegen op wel ke wijze de organisatie der vereeni ging mioet worden tot stand gebracht. Verblijdend is het intusischen diat dat de vereeniging weder groeiende is. Na een toestand van inzinking telt zij ilhöjis weder 16 afdeelingen met 1474 leden. 'Na 'goedkeuring van het verslag over 1906 en de afdoening van enkele andere huishoudelijke zaken, kwam de redactie van het orgaan ter spra ke, waaromtrent 'werd opgemepk't, dat het wenschelijk zoude zijn meer dere artikelen op te nemen, die han delen over spoorwegexploitatie in het algemeen, spoorwegverhoudingen en wanverhoudingen. In de plaats van den heer A. Harms, die (bedankte, werd tot verantwoordelijk redacteur (benoemd de heer J. -A. Roseveldt, van Utrecht. De voorzitter deed mededeeling van eene motie, ingediend door de afdee- ling Amsterdam, die na eenige dis cussie toonder hoofdelijke stemm|ing werd' aangenomen. Zij luidt als volgt: „'De afd. Amsterdam, betreulrende de geringe financieele verbetering, toegekend bij het R. 'D. V. 1907, welke hoofdzakelijk eerst nog na jaren ten bate van het personeel komt, betreu rende dat voor enkele categorieën de promoties volgens de tegenwoordige redactie van het R. D. V. kunnen wor den verminderd, noodigt het H. B. uit, met meer nadruk dan tot nog toe geschiedde, aan te dringen op oo- genbJikkedijke salarLsvexhooging, on middellijk in te gaan, en verzoekt al len leden, zoowel in als buiten de or ganisatie daarvoor propaganda te ma ken.' Als nu kwam in bespreking de re organisatie der vereeniging in vejr- band met de voorgestelde statutenwij ziging. Het hoofdbestuur stelde voor om overal waar in de statuten sprake is van spoor- en tramwegpersoneel, voortaan enkel te lezen: spoorwegper soneel. iGaat de algemeene vergade ring hiermede accoord, dan zal het tramwegpersoneel niet meer tot de vereeniging kunnen toetreden, waar tegenover staat dat voortaan ook per soneel van electrische spoorwegen kan toetreden. Niettemin zal gestreefd worden naar eene geregelde samen werking tusschen de beide organisa ties, zoo dat het verband met het tram wegpersoneel niet verloren wordt. Deze scheiding, zeide de voorzitter, is om verschillende redenen wensche lijk gebleken, vooral na de oprich ting van den (Bond van Electrisch Trampersoneel en de verandering die van lieverlede in de ontwikkeling van dit bedrijf is ontstaan. Aangenomen werd een motie-Leeu warden, strekkende om het punt in de volgende alg. verg. opnieuw te be spreken. Tot hoofdbestuurslid werd herkozen do heer A. Michielsen van Tilburg, en gekozen de heer J. A. Roseveldt van Utrecht. SLECHT W-EER' Men schrijft aan 't Hbld.: Herinnerd dezer dagen aan het puntdichtje van Van Lennep op 21 Ju ni 1855, toen /het vreeselijk koud was, en werkelijk geen wonder, want ook thans was de zomer begonnen, wat duidelijk merkbaar was aan de hevi ge windvlagen, den kletterenden re gen, de wegschuilende zon, en de groote koude. Maar 't is nog wel eens erger geweest. U:it .een ioud hand schrift is het volgende overgenomen In het jaar 1435 was de wind om trent half Februari veel Oost en N.- oost, en 's nachts was het ld aar we der tot 's anorgens zes of zeven uur toe; op den dag was het donker grauw weer tot 's avonds toe en zeer koud. Het /regende niet, noch dauwde niet Ln de maanden Maart, April, noch Mei. En op 'St.-Pancrasdag, den 12en Mei oude stijl, (had het hard ijs ge maakt, dat er een (kraai op feta an -konde en daar wies Hoover, nocll gras, nocJli koren; de .pruim enboomen blo ei dén niet, noch de kersen, noch appelen of peren, noch igeen -wijn gaard was ontlaten. En op St.-Jan [Baptistdag (24 Juni) zaten dë oude vrouwen met groote koolpotten voor de kerken, en de men- schen konden eicih niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het begon warm te worden, daags na St. Pieter en Pauiue, den 30sn Juni. Des daags scheen de zon helder en des nac/hts a-ogende het,- zoetelijk, zoadat alle vruchten op het veld wiesen. En men kocht na dien tijd een achtste tarwe oim 8 -groot, een achtste rogge om 6 groot, een achtste gerst om 4 groot en een achtste haver om 4 duiten. Ildem een achtste guldelink-appelen om 3 groot, een achtste schrijvers om een braspenning en een achtste gijs- jans om: 6 duiten, en alle ooft naar rato." We merken dus, dat, ondanks het onaangename weer, men den moed nog niet heeft op te geven, dat de wer kelijke zomer kan komen. DE ELECTRIC1TEITS-TENTOOX- STELLING TE ARNHEM. In de nieuwe concertzaal van „Mu sis Sacrum" -waren Maandagmiddag tal van autoriteiten bijeengekomen om tegenwoordig te zijn bij de opening van de tentoonstelling van electrici- teit in huTs en ambacht die, georgani seerd door het departement Arnhem dei Maatschappij van Nijverheid, ge durende 3e Juli-rnaand in de groote zaal van Musis, het groote houten ge- bcuw op het voorplein van en op de aangrenzende terreinen om Musis Sacrum plaats heeft. Bij de openingsplechtigheid werden o.a. opgemerkt de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, baron MolLerus van Westkerke, de waarnemanide burgemeester, jhr. G. A. van Nispen, leden van het dage- lijksch bestuur der gemeente, vele le den van den Raad, de afgevaardigden vcor Arnhem in de Provinciale Staten, militaire autoriteiten, vertegenwoor digers van de rechterlijke colleges, af gevaardigden van het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid, le de a van het departement Arnhem der Maatschappij, exposanten en belang stellenden, onder wie vele dames. De voorzitter van het departement Arnhem der Maatschappij van Nijver heid, het woord nemende, heette de aanwezigen welkomhij stelde liet op hc-ogen prijs, dat zoovelen aan de uit- roodiging, de opening der tentoon stelling bij te wonen, gevolg hebben gegeven. Inzonderheid roept spreker een woord van welkom toe aan de le den van bet hoofdbestuur. Spreker gaf daarna het woord aan den heer A. van Rossum, te Haarlem, voorzitter der Maatschappij. Spreker merkte op, <lat het hoofdbe stuur met groot genoegen kennis nam van de tentoonstellingsplannen, en wenschte het departement Arnhem er mede geluk, dat het den moed heeft gehad, deze tentoonstelling te organi- seeren, waardoor het een goed voor beeld geeft aan de andere departemen ten- Vervolgens sprak de waarnemende burgemeester, jhr. G. A. van Nispen, de openingterede uit. Spreker noemt het eene uitstekende gedachte, zeer spoedig na de oprichting der gemeen telijke centrale, deze tentoonstelling te organiseeren, omdat daardoor beter dan door wat ook de aandacht op .lit bedrijf gevestigd wordt. B. en W. en de gemeenteraad gaven een bewijs van waardeering door het verleene-n van financieelen en anderen steun. Spreker stelt in het licht, dat door deze tentoonstelling nog meer dan an ders Arnhem aantrekkelijk zal 7-in, nu ook op straten en plefnen het elec trische licht zal branden. Met den wensch. dat alle moeite en zorgen voor het welslagen der tentoonstelling be kroond mogen worden door een druk bezoek, opent spreker dë tentoonstel ling. Door de aanwezigen werden vervol gens de terreinen bezichtigd. ONTSLAG GENEESHEER BETHESDA. Naar. wij vernemen heeft de direc teur-geneesheer van Cbatillon, dokter Hering, ontslag gevraagd als genees heer van Bethesda, naar a an Leading van minder gunstige uitlating over het beheer van de leprozen-Inrichting Cbatillon door den heer Weiss, Hern- hrtterleeraar, thans in Nederland ver toevende. (Onze West). NIET DUUR. Te Gulpen is een winkelhuis, dat jaarlijks 72 gulden huur opbrengt verkocht voor60 KERK TE KOOP. Het 'kerkgebouw der Christelijk Ge reformeerde Gemeente te Gouda zal publiek worden verkocht. Naar men verneemt, heeft de kleine en arme ge meente met financiieele moeilijkheden tv. kampen. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST. De Volgende arvertentie kan men vinden inleen in Twente verschijnend weekblad Oorlogsverklaring. Den 7den Juli a.s. hopen onze gelief de oudeös de heer J. H. G. Valk en mej. H. G. ValkBanmelink den dag Le herdenken, dat zij 25 jaar geleden elkander den oorlog hebben ver klaard op dien datum zal de vrede weer worden gesloten. Namens enz. FRAUDE. Aangaande den voortvluchtige» en ontslagen directeur der cartonfabriek „Wilhelmina" te O.-Pekela, kan nog worden gemeld, dat- eene hoeveelheid, stroo van pl.m. 21/2 millioen K.G. niet moet zijn verantwoord. Tot directeur der fabriek is benoemd de heer A. Vloo, directeur-boekhouder dei „Hollandia" te Buinermond. De justitie uit Winschoten stelde Za terdagmiddag een gerechtelijk onder zoek op het kantoor der fabriek in. („Tel.") INBRAKEN. Toen de heer Leo Deckers, te Val kenburg, Zaterdagmorgen wakker werd en zich naar zijn werkplaats begaf, zag hij, dat een of ander lief hebber van andermans goed 's nachts een bezoek had gebracht aan zijn huis kamer en liefst een heele kast had medegenomen. Zeer serieus waren de petten en pannen, die op de kast ston den, er naast gezet, en achter gela ten. Wel waren blijkens eenige spaan ders op den grond pogingen tot open breken van de kast gedaan, doch toen dit niet gau/w lukte, hebben de heeren de heele kast maar meegepikt. De inhoud bestond uit goud en zil ver, geld, papierwaarden, enz. Dat een bekende met het terrein en de gewoonten van het huis. debet is aan het zaakje, wordt nu ondersteld, daar de sleutel van de werkplaats, die steeds op een bepaalde plaats ligt, óók was medegenomen. De politie heeft reeds een streng on derzoek ingesteld. Door een der bestolenen van de ge pleegde inbraken te Leiden wordt ver mist f 200 aan bankbiljetten en goud en zilvergeld, een zilveren horloge en eenige 'kleinigheden. Men vermoedt, dat de inbraken zijn geschied door de l>e won erts van een groen geschilderden woonwagen, die in de richting van Amsterdam is ver trokken. ACHTERUITGANG VAN ZAKEN. Maandagmorgen werd op den Beu kenweg te Amsterdam een revolver schot gehoord. Bij onderzoek bleek, dat de zoon van den sigarenwinkelier uit perceel U, J. D., zich van het leven had wil len berooven. Met een ernstige ver wonding onder de hartstreek werd de jonge man, ongeveer 36 jaar oud, naar het O. L. Vrouwegasthuis overge bracht. Men vermoedt, dat achteruitgang in zaken den man tot deze wanhoops daad gebracht heeft, schrijft de „Te legraaf'. Zijn toestand is ernstig. DE INVAL TE S-GRAVENHAGE- Omtrent den inval door justitie en politie in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. in d esociefcedt „Sporting club International" in het Korte Voorhout, verneemt men nader, dat ditmaal die justitie te doen is om het constateeiren van het. bestaan eener vereeniging, strijdig met de goede zeden. Het vorige strafgeding dat tegen deze clubs was opgezet., en dat ein digde met ontslag van rechtsvervol ging, betrof het houden van een huis van hazardspel, maar thans is het onderzoek, dat de justie zal instellen, gegrond op gelijksoortige actie als later tegen de speelhuizen van de Club de Bienfaisance te Amsterdam en de speelhuizen te Venlo is op 't touw gezet. Dé portier werd, toen de buiten deur geopend was voor den rechter commissaris mr. Polvliet, die eenvou dig vroeg of hij iemand, dien hij bij name noemde en die ook werkelijk binnen was, mocht spreken, door den ijlings toegesnelde» inspecteer van politie Misset en den poli tie-ambte naar Munninks de Jong, vastgegre pen. Hij was geheel verbouwereerd en begreep nog minder van 't geen met' hem gebeurde toen ook de justitie 'binnensnelde. Hij gaf later den sleu tel van de binnendeur. Deze vormt een zeer eigéuaardlig© afsluiting van de vestibule tot do gang, waarin piëh de trap bevindt die naar de bovenza len leidt. Immers als men in de vesti bule staait kan zij aan de buitenzijde niet anders dan door middel van een sleutel geopend worden. Van den bin nenkant. der vestibule kan zij gewoon door middel van een klinkje geopend wérden. Met andere woordende- geen die het huis wil verlaten be hoeft geen sleutel, maar nauwelijks in de vestibule, na deze deur achter zich dicht to hebben getrokken, kan hij geen toegang meer krijgen tot het binnenhuis zonder hulp van den por tier met den sleutel. Dit ondervond zelfs een der politie ambtenaren, die aan den inval medie- doed. Ilij moest, terwijl men boven met het onderzoek bezig was, zich even buitenshuis begeven. En toen hij terugkwam, kon hij niet meer door de bewuste vestibuledeur en moest hij door middel van de tele foon den officier van justitie, die bo ven was en den sleutel in zijn bezit had, verzoeken de deur te doen ont sluiten. Wij kunnen nog mededeelen, dat, toen de inval geschiedde, de perso nen die boven in een der zalen zaten en die allen tot de inrichting in be trekking stonden, hetzij als bestuurs leden of croupier, niets hadden ge hoord van het binnendringen der (Naar het Duitsch van Balduin Möllhausen). 96) Blijkbaar was ïeïïer der aanwezigen door de laatste woorden van een )or misdaad stervende aangegrepen, at men het in de eerste verbittering iet meer dan billijk gevonden zou pbben, wanneer men hem dadelijk Sn strik om den hals gelegd had. _Eindelijk nam de voorlezer weerhet 'oord. *k sAem er vóór, zoo begon hij, •rwijl hij Braddon het boek terug- af, John Kelly met zijn kameraad an de mannen van de wet over te neren. Laten zij beiden daarheen aan, waar men nog zijn best doet alke schurken door spitsvondigheden un gereeh/te straf te onthouden met. een vragenden blik in het onde vervolgde hij hoe vroeger ij van hier verdwijnen, des te beter »V>or ons allen. Moordenaars behoo- en hier niet, zij maken het ons las- ig en dat moeten wij bij ons zware trerk vermijden. Allen lieten bijvalsbetuigingen hoo- #'en, die eindigden met. verwenschin- gen aan het adres der misdadigers. Maar dat is niet voldoende, zei den de politiebeambten nu aarze lend, als wij ons met hen op weg be geven naar Santa Fé, dan zijn wij twee tegen twee, en dus niet sterk ge noeg om ons tegenover hen te verde digen. Wat zouden wij kunnen be ginnen, als wrij nog eenigen van hun soort ontmoetten en zij met de revol ver in de hand beleefd verzochten hun de misdadigers over te leveren Daarom stel ik voor, dat drie of vier van dé handigste mannen tegen een goed daggeld ons tot Taos begelei den. Daar hebben wij gelegenheid ons van een escorte te verzekeren. Weer volgde er een gedempte, maar toch levendige onderhandeling onder de goudgravers. Terwijl Green tot stompzinnigheid scheen vervallen te zijn, hield Kelly hen wantrouwend in 't oog. Zijn ge laat had een duidelijk merkbare ver andering ondergaan. In plaats van woede, was er nu vrees op te lezen en huichelachtig voorkomend klonk het nia de woorden van den beambte Dat kunt ge goedkooper gedaan krijgen, en die menschen behoeven hun werk niet in den steek te laten. Als wij plechtig beloven geen poging tot ontvluchting te doen tot een aanval zijn wij door de boeien toch niet in staat dan houden wij woord. De goudgravers, zelfs degenen, die zich' in den loop van den nacht had den 'laten verlokken, lachten spot tend Och, wat je zegtklonk het grin nikend terug. Kelly beet op de onderlip, maar zweeg en probeerde zelfs zich zorg loos te toonen, terwijl hij toch vol aandacht naar het gesprek der goud gravers en beambten luisterde. Dus twaalf dollars per dag, klonk het uit de rij der eersten, dat mag toch ook wel. Twaalf dollax's en vertering vrij, klonk het bevestigend terug, maar je moet bereden zijn. Ook dat. Nu daar bij ons loopen zooveel knollen, als wij noodig heb ben Volbloed behoeven zij zeker niet te zijn Wanneer zijn jelui reisvaardig? Vanavond bij zonsondergang. In de middagzon is het niet te doen, dan is de nacht beter. Goed. Wij verwachten jelui. Daar verderop in den kloof zullen jelui ons met de gevangenen reisvaar dig vinden. Nog één woord, zei Balfour nu, ilc hoop, dat. over de rechtmatigheid van het bezit nu geen twijfel meer bestaat. Wil iemand echter vlak naast onze grenzen zijn geluk beproe ven, dan zal hij welkom ztfn. Wij zijn van plan het werk op groote schaal in te richten en zijn na eenige maan den in staat arbeidskrachten hoog te betalen. De goudgravers verklaarden daar op wel te willen ingaan. Door het laatste voorstel had Balfour hen al len volkomen voor zich gewonnen. Terwijl zij zich gereed maakten om naar de mjjnen terug te gaan. was het Kellv gelukt de opmerkzaamheid van een jongen brutalen kerel tot zich te trekken. Ik had het goed met jelui voor, zei hij zacht tot hem, zoodat zijn woorden voor de dichtbijstaande be ambten verloren gingen, als 't gelukt was, dan was jelui fortuin gemaakt. De aangesprokene knikte en Kelly ging nu nog voorzichtiger voort Ik hoop, dat jij en de anderen daarom zullen denken. Zijn wij een maal onderweg, dan kost het jelui geen moeite de beide politiemannen een kop kleiner te maken en een goeden vriend uit de klem te helpen. Ik neb nog een zwaren buidel stof goud ergens op een veilige plaats ver borgen. De kerel wees met zij'n duim over den schouder naar de beambten, knip- oogte listig en voegde zich weer bij zijn kameraden. Spoedig daarop gin gen alle goudgravers naar hUD eigen hutten terug. Terwijl de beambten als wacht bij de gevangenen bleven, gingen de vrienden naar hun legerplaats terug, waar allen ook verlangend het oogen blik afwachtten, dat Kelly en Green voor gogd verdwijnen zouden. HOOFDSTUK XXIX. Eindelijk was het oogenblik aange broken, dat de voor de reis naar Taos bestemde paarden gezadeld werden. Iets later kwamen de drie goudgra vers te paard aan en onder lien de zelfde jonge kerel, die aan het ver zoek van Kelly zoo'n gewillig oor ge leend had. Zij gingen vriendschappe lijk met alle aanwezigen om. Zelfs Kelly en Green behandelden zij voor komend, toen zij hen in den zadel hielpen, omdat zij zich het gebruik van hun handen moesten ontzeggen. Eindelijk bestegen ook de beamb ten hun paarden en ieder een der gevangenen bij den teugel vasthou dend reden zij den kloof door. Wat de beide misdadigers gevoel den, was moeilijk uit hun trekken te lezen, maar het was gemakkelijk te raden. Voor hen bestonden er maar twee mogelijkheden óf onderweg te ontkomen, óf minstens een lange reeks jaren in de gevangenis door brengen. Hun laatste hoop was daar op gevestigd, en Kelly waa daarin gesterkt door het verschijnen van den jongen goudgraver dat een groot aantal mannen uit de mijnen hen te hulp zou komen en met mede werking van de reeds aanwezigen hun bevrijding zou afdwingen. Nadat de ruiters uit het gehoor Varen verdwenen, haalden de om hun legervuur geschaarde vrienden verruimd adem. Maar de zorglooze stemming van den vorigen dag wilde niet weer te- rugkeenen. Allen verlangden naar rust. De ruiters hadden intusschen den landweg bereikt, die uit het mijn- district naar Taos liep, en een uit gestrekte grasvlakte lag voor hen, toen zij achter zich duidelijk het ge trappel van snel dravende paarden hoorden naderen. De geboeiden, die voortdurend tus schen hoop en vrees zweefden, haal den ruimer adem. Voor hen, de be ruchte misdadigers, die zoo dikwijls nog op 't laatst den dans ontsprongen waren, kon dit niets anders beteeke- nen dan dat men hen wilde bevrijden. Daarom deden zij hun uiterste best, om voor hen gunstige teekenen te on derscheiden, maar ook hun begelei ders hoorden de naderende paarden en waren vol wantrouwen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5