NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. BEURSBERICHT ÏRENS TIELEMAN Stadsnieuws Binnenland FEUILLETON Iff MILLI0ENEN 125a jaargang. no. 7367 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dondebdag 4 juli 1907 B LEflfTS DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN; ÏSijr' Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vcor Haarlem1.20 gjPvj. Haarlem van 1—5 regels ƒ1—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland 1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. GöüusUeertf Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 1 3*UMMD*iX Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap- lonrens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM,Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6 Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. VAN Haarlem, 2 Juli 1907. stemming ter beurze was heden ter opgewekt, ook voor Ameri- sche waarden, terwijl in de lo- markt vrijwel niets omgingdaar emieuwde stijging van den pr =- atiekoers alle animo doodt. Zoo nde storting op de aandeelen „K> lijke" achter den rug is, mag wel ,'e verruiming der geldmarkt ver [*£it worden, doch naar een terug- jkjtot een normalen toestand ziet Nir nog niet uit. jtatsfondsen, bleven, wat de Eur - che soorten betreft, onveranderd, ■entegen bracht eenige beleggings- g in Japan, Mexico en Brazilië fkoersverbetering voor enikele ten teweeg. Zeer flauw waren pref. lomm. Peruvians, welke doc-r fcend arbitrage aanbod respect, t Fieen half pet. daalden. De thans >nken regeling met het gouveme- t wordt door de buitenlandsch; ters blijkbaar ongunstig cvpgeno- daar het zeer bezwaarlijk zal Ionder de tegenwoordige omstan- eden gelden op te nemen voor den v van nieuwe spoorwegen, waar- Ie Corporation zich verplicht i. Dit kan licht de dividendbetu- op de preferente aandeelen :n "'.ar brengen en liet motief tot door- Hing der overeenkomst moiet dan J meer gezocht worden in het feit, ""de grootste bankinstellingenhun- t.oorschotten terug hopen te krij- Uit de jaarlijikisohe istor.ting vau 0 pond1 sterling door het goiu'ver- t#nt. de lokale marflct waren de varia- 'meest van weinig belang, petro l-aandeel en golden iets lager spe- l Sum. Pal., tabuksaandeelen centegen meest nog iets hooger. g; markt in New-York blijft in een rkwaardig widlige houding verkee- tfen ofschoon de toestand ook aan Europeesche beurzen belangrijk r is geworden, zijn er oogenschijn- geen feiten voorgevallen, welke de igi'ijke rijzing der laatste dagen Ij zeggen „oogenschijnlijk" daar -van hieruit steedis zeer moeilijk „underlying condition" van de kt te beoordeelen. echts aan enkele insiders té New- c is zulks gegrind, en zooals her- Tdelijk bewezen, weten dezen van J wetenschap in den regel goed ij te trekken. Wordt het nieuws aaal wereldkundig, dan begint het l(te publiek zich bij de markt te in- iseeren en is voor den ingewijde (gunstige oogenblik tot spuien ge en. t werd verleden jaar nog duide- geïllustreerd bij de sensationeet- eizing van South, en Union Pac. xls geruiipen tijd voor de divi- iverklaring in Augustus, welk© teen nog versch in het geheugen liggen, logden beide fondsen een lerkelijk vaste houding aan den en werd elk aanbod gretig geamb ieerd. Toen de dividendverhoo- f eenmaal een feit was geworden de koersen resp. 10 en 40 om- g sprongen, begon het publiek op Jebreide schaal te koopen en be te de prijs van deze aand. in jjember haar hoogtepunt op 963/8 1011/2%. Bij de daarop gevolgde op in Maart van dit jaar waren 0niet de heer Harriman en zijne nden, die er door getroffen wor den. maar het publiek, dat deze fond sen op ,,'t op" prijzen gekocht had. Zoo gaat het steeds in Wall Street en zoo zal het vermoedelijk wel altijd gaan. Slechts zij, en dit zijn er zeer weinigen, die dunven koopen op het moment, dat niemand meer vertrou wen in de markt schijnt te hebben, en eerste klas fondsen tot ver bene den de intrinsieke merites weggesme ten worden, kunnen voordeel trek ken van de wisselvalligheden der Amerik. markt. Wat de rijzing dei- laatste dagen betreft, is het moeilijk te beoordeelen of deze zal aanhouden. Zooals vroeger reeds gezegd, schijnt er zoowel aan de Londensche als aan de New-Yorkstihe beurs een belang rijke contramine positie te bestaan en afgaande op de weinige moeite, welke het blijkbaar kost de koersen omhoog te werken, zou men mogen veronderstellen, dat de rijzing haar laatste woord nog niet gesproken heeft, te meer waar het koersherstel, vergeleken bij de jongste daling nog niet zeer belangrijk te noemen is. Ondertusschen doet men wel te ber denken, dat de koersbeweging der laatste dagen van zuiver professio- neelen aard is en dat de stemming door zekere omstandigheden als ver dere goudexporten, ongunstig nieuws betreffende den oogst e. a. plotseling kan omslaan. Evenals de voorgaan de dagen bestond er weder veel be langstelling voor Steels die ook gis teren op uitgebreide schaal uit de auarkt werden genomen. De ontvang sten over het 2e kwartaal worden ge schat op 42 miill. pond sterling of ca. 2 mill, meer dan in de overeen komstige periode van verleden jaaav, bovendien spreekt men van een div. verhoogling in Juli en wint de mee- miing veld, dat de aand. binnenkort op een 3 basis zullen komen. De afVi. van spoorwegaand. wercl gun stig beïnvloed en door de uitstekende ontvangstcijfers der laatste maan den, waardoor de meeste waarden verder in koers konden avanceeren. Tegen het slot verminderde de ani mo eenigsizins door een rijzing in den Londeuschen wisselkoers, waar door vrees voor verdere goudexpor ten ontstond. In onze Amerik. afd. was de stemming bij opening nog ta melijk opgewekt, doch kreeg het aan bod de overhand, toen L. later lager afkwam. Het slot was na eenige her stel weder flauw en in vele gevallen lager. Geld 71/4—71/2%. ZOMBRZITTING PROV. STATEN NOORD-HOLLAND. Na de heropening der zitting werd mededeeling gedaan van enkele inge komen stukken, waaronder een klacht van een Amsterdammer over slechte bestrating van de Ampsen (of An- s:ng),straat, die echter, als niet beboe rende tot de competentie der Staten, werd terzijde gelegd. Van den heer mr. J. A. P. N. Caroïi was thans ingekomen een voorstel, vermeldend de desiderata door hem gesteld voor melkonderzoek vanwege de provincie. De heer Carolï wenscht dit voorstel op de agenda te zetten en dan com missoriaal te maken. De heer mr. Westerwoudt achtte de ze behandeling niet de juiste. Z. i. moet een voorstel als dit van zooveel belang, worden gerenvoyeerd naar Gedeputeerde Staten, waartoe spreke he/, voorstel doet. De 'heer Van Hemel heeft geen be zwaar tegen een preadvies van Gede puteerde Staten, indien het mogelijk is. dit te verkrijgen in deze zitting Het regiement van orde loopt parall :1 met de bedoelingen van den heer Ca- roli, om nu reeds de zaak commisso riaal te maken. De heer Tak sluit zicli aan bij het vconstel-Caroli. De heer Westerwoudt merkt op, dat hij vooral een advies van Gedeputeer de Staten wenscht, omdat de moge lijkheid bestaat dot zij van meening zijn, dat deze zaak, als behoorende lot dè Rijksbelangen, niet tot de be voegdheid der Staten behoort. De heer Boreel van Hoge landen heeft het voorstel Caroli met eenige ingenomenheid begroet. Maar gemak kelijk is de regeling dezer materie niet. Het is, zegt de heer Boreel van Hoge landenvan het gTootste belang dat de zaak goed aangevat wordt en als dit kan geschieden door een ad vies van Ged. Staten, dan wil spr. daartoe gaarne meêwerken. De heer Caroli betoogt, diat niet uit te maken is, wat tot de competentie der Staten behoort, en dat het hier geen rechtskwestie geldt, maar eene wan doelmatigheid-. Spr. verwijst hiervoor naar schrijvers als Oppe»- heim en Schepel. Spr. is echter niet tegen een prae-advies van Ged. Sta ten1, indien dan nog maar in deze zitting) eene commissie kan worden benoemd, omdat de zaak zeer urgent, en het. vraagstuk, spr. zou bijna zeg gen ,,in staat van wijzen" is. Spr. zou. gaarne het oordeel van Ged. Sta ten vernemen. De voorzitter zegt, dat hij op dit oogemhlik de vraag van den heer Ca roli niet beantwoorden kan, mis schien morgen. De heer Zijp steunt het voorstel van den heer Westerwoudt, hij meent} dat de zaak behoorlijk moet worden voorbereid, en als dan de lieer Caroli zijn melk kookt, dlan ts hij vioorloopig gerust gesteld, en be hoeven de Staten althans geen onbe kookte beslissing te nemen. (Gelach.) De iheer Caroïi zegt, dat het niet altijd gebeurt., dat men bij de voor bereiding van zijn eigen begrafenis is, maar waar dat nu hier gebeurt, en hij er gelukkig 2611 bij is, neemt hij liever zijn voorstel terug. De heer Tak meent, dat voor die gevoeligheid geen reden bestaat, en neemt het voorstel-Caroli dus over. Met enkele stemmen tegen wordt nu het voorstel-Westerwoudt (prea- advies van Ged. Staten) aangenomen. De Staten gaan daarna in geheime zitting over. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van W. C. Schurink. om ver! «f ingevolge art. 34 dier wet, tot het vei- kcopen van alcoholhoudenden drans anderen dan sterken drank voor ge gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van liet perceel aan het Groot Heiligland no. 9. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. II. de Prins bieden heden ten paleize aan eenige officieren uit de legerplaats bij Harskamp een diner aan. De Koningin en de Prins vertrokken Dinsdagavond te 5.46 (spoortijd) per Staatsspoor weer uit Den Haag naar htót Loo. Koninklijk bezoek aan Valtermond De Koningin zal toch komenAl is de weg over 't veen ook niet bruik baar voor rijtuigen .of auto's, niet goed te vertrouwen n.l.. toch gaat de reis door. Want H. M. heeft het zelf met nadruk gezegd. En dat is heel aardig in zijn werk gegaan. Want begrijp eens toen er iederen keer weer op dien slechten weg ge wezen werd, als totaal ongeschikt voor de hof rij tuigen bespannen met* de /koninklijke paarden, niemand tenminste de verantwoordelijkheid op zich durfde nemen voor een dergel ij ken tocht, toen heeft H. M. ge vraagd „Maar hoe komen anderen er dan over? Er reizen toch veel méér menscihen van Valthe naar ValthermtondEn toen heeft men Haar geantwoord „Die gaan te voet, Majesteitwaarop de Koningin di- recht liet volgen „Welnu, dan zal ik ook te voet gaan. Zeg dus, dat ik in elk geval kom Zóó heeft de Ko ningin zich uitgelaten en boodschap gezonden. Dat 's mooi van I-Iaar, hè J'hr. Van Geen is er expres om ged weest, heeft den weg nog eens opge nomen die is nu bezanid er voorloopige regelingen getroffen, 't Bezoek gaat dus stellig door. Als nu Ihet weer maar 'n beetje wil meelwier- ken, dan doet de weg het ook en kan alles best allo open. Aldus vertelt men elkander en heel Valthermond smult. Maar onderwijl spant men zich ter d'ege in, om de ontvangst zoo waardig mogelijk te doen zijn. 't Ia alles leven en bedrij vigheid, tot zenuwachtig haasten toe. Hier voor ontworpen ©er,©bogen, daar voor gevelversiering, elders voor de instudeering van enkele liederen. Honderden vlaggen zijn gehuurddie veenkoloniale eereboog van tur ven opgebouwd zal natuurlijk niet ontbreken. Hopen we, clat bet Hoog Bezoek straks tevreden kan zijn. Niet enkel tevreden over de goede gezind1 Jieid van ook deze Hare onderdanen, maar eveneens tevreden over wat Zij zal mogen zien van de vervening en de wording eener jonge kolonie, schrijft de N. R. Ct. De keuze is daartoe zeer geschikt. We meenen, dat inderdaad moeilijk ergens anders in zóó beperkt terrein zóó gelukkig vereend zou zijn te vin den 1. het ingerepte woeste veen met zijn gebrekkigen verkeersweg; 2. de vervening zelf in verschillende vor- 'men met een bescheiden zandweg on middellijk langs het kanaal en brand nieuwe arbeiderswoningen er aan midden tusschen de drogende turf: 3. de straatweg met wijkende veen laag erlangs en dichtere bevolking van arbeiders, neringdoenden en am bachtslui, ook een school en eenige kerkjes4. dan, toenemend in wel vaart, de landbouw met prachtige boerderijen en heerlijke velden wijd uit, deze opstrekkend langs de al ge durig uitgaande zijkanalen wij- kon"), de boomenbeplante straatweg steeds langs liet hoofdkanaal (,,het Diep"). Moeilijk zou in dit opzicht ge lukkiger keuze kunnen zijn gedaan, al mag het dauw-aar zijn. dat de nij verheid, dat machtige bestaansmid del dor oudere veenkoloniën, ont breekt. Ook wat het type van aanleg betreft, mogen we de keuze prijzen. heerlijk welkom toe, de wijde aard appelvelden lijken een bloeiend bloem bollenland. Dat alles heeft ondec Gods zegen de nijvere hand des men- sohen in jarenlange zwijgende zwoc- ging gewrocht, hier en elders. Een reisje van Klazienaveen over Con^- pascuum, Stadskanaal, Wildervank, en Veendam laat dat heerlijk zien* Mochten H. M. de Koningin en Z. K. iH. Prins Hendrik iets van die poë zie kunnen gevoelen. Hun bezoek kon mogelijk er meer voldaan door wor den. Vooral, omdat het graven van lange turf zoo doodeenvoudig is en de verwachtingen dus misschien nieit gehéél beantwoordt. Toch schuilt oo<k daarin een machtige poëzie. Geen be tere vertolking dan in het Veenkolo niale Volkslied van A. Winkler Prins: Wild en woest en ledig Was het ruwe veen, Slechts de heide vlocht er Kransen over heen. Boog zidh over d'oever Van den bruinen plas En verborg de diepten Van het zwart moeras. Zie, daar naadren mannen Met een ijtz'ren wil, Aan den zoom dier poelen Staan zij peinzend stil. ..Broeders, op! ten strijde! „Gp! den band geslaakt, „Oio de schatten kluistert „Door 't moeras bewaakt." Ja, zij hebben moedig D'eedlen strijd volbracht En een schat verworven Voor het nageslacht; Hunne namen blinken Met ondofbren glans En wij vlechten juichend Hun een heidekrans. (Wijze: „Ouzo duinen schaarden".) Dat lied zal nu natuurlijk weer tot in 't oneindige opgehaald worden. N. B. Naar gemeld wordt, zal het Veenkoloniale Vernuft bij het a.s. Hooge bezoek zijn toeren op een wa terfiets verrichten. Een fiets om over 't water te rijden, 't is iels origineels, de lach der bevolking, niet haar prao- tische ®in. NEDERL. BANKETB AKKERS - VEREENIGING. In de theaterzaal van het Kurhaus te Scheveningen hield de Nederiand- sche Banketbakkersvereeniging haar jaarvergadering. Vertegenwoordigd waren de afdee liifgen Amsterdam, Alkmaar-Hoorn Arnhem, Breda, Dordrecht, Friesland Gouda,' s-Gravenhage, Groningen Gooiland, Haarlem, Den Helder, Lei den, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht ea Zeeland. Het jaarverslag van den secretaris gaf een breedvoerig overzicht van de lotgevallen der vereeniging. Eén af- deeling viel afhet ledental jsteeg van 538 tot 557. De rekening en verantwoording vaa den penningmeester, den heer F. Boon Jzn., sluitende met een soldo van ruim ƒ432.90, werd goedgekeurd. Blijkens het verslag der leerling- commissie werden 7 nieuwe contrac- Het stelsel toch van twee evenwijdige hoofdkanalen, ook toegepast bij de wording van Veendam, Wildervank, Drouweneraaond, Nieuw-Buinen e. a., met zoogenaamde blokplaatsen aan 't einde der venen, waar deze den Hondsrug zullen bereiken, blijkt tot dusver misschien nog altijd de ge lukkigste aanlegtusschen de beide evenwijdige" hoofdkanalen strekken zich later de tuinen uit van de bur gers, wier woningen in twee rijen aan de twee wegen langs die hoofd kanalen zijn gebouwd, terwijl dieboe- renbeihuizingen telkens aan de over zijde zijn opgetrokken, heel vaak juist daar. waar 't zijkanaal uit het hoofd kanaal schiet. Een brug over het hoofddiep geeft toegang tot den straatweg. Het landbouwende gedeelte der jon ge kolonie, die nog maar pas haar vijftigjarig bestaan heeft gevierd, en dus nog niet kan wijzen op lommer rijke lanen, zooals b.v. Stadskanaal, is 'beslist het mooiste gedeelte. Of echter het turfgravende deel ook „mooi" zal gevonden worden, is een open vraag. Als je daar rondom niets anders ziet dan turf in hoepen en turf in rijen, en allemaal weer droge en natte turf, en alles overal even donker en dof, somber en zwart, dan wil je dat heel gauw vervelend vinden, erger soms. Ik heb er gekend, die jaren en nog eens jaren er gewoond hebben, maar die zich er niog niet in schikken kon den ien héél graag naar de „binnen landen" van Drente zouden terug gaan. (Maar wie Ier grootigebracDifc werd, houdt van de veenkolonie, ster ker geloof ik dan de 'Hagenaar van zijn Haagje. Een -aardig voorbeeld le vert de veenikoloniër, die een dagver gadering in een Dreutsch dorp had meegemaakt en tegen 'den avond we der in 't gebied der veenkolonie terug keerde: „Goddank," zei hij met een zucht van verlichting; „ik zie weer water!" Hij was (bij de eerste huisjes aan 't (hoofddiep. En wanneer dik zelf mij bevind, er gens in een veenkolonie, ien -ik zió daar vóór mij oprijzen turfhoop bij turfhoop, al -kleiner en kleiner in het wijkende verschiet, het terrein zich verbreedende naar links en naar rechts, mert de kleine verspreide pion- nierswoningen er tusschen, de stroo- ken onvergraven hoogveen („'t hooge") afwisselend niet de vergravene („ihet lage"), dan wordt het mij wonderlijk te moede; dan is het of ik in schemer schijn uit ai die hutten de gestalten dier noeste werkers, -mannen en vrou wen, zie treden en veldwaarts gaan 's morgens lang vóór zonsopkomst; dan is het of zich daar voor mijn oog tusschen al die honderden of duizen den turfhoopen op 't hooge en in het lage diezelfde gestalten bewegen in zwaren stillen arbeid, zwijgende, zwij gende, lieei xien langen dag! (Mijn zien wordt poëzie en 't doode veld krijgt leven. De adem der Godheid gaat erover in (het zwijgende zware menschenwerk. En zie de schepen komen en varen; een mast steekt links en rechts en vóór en achter tus schen de turfhoopen sdhichtig om hoog, de hoopen verdwijnen: het on regelmatige leeggehaalde veid effent zich; een oo^nic nog - van nwlda ruisdhende graan wuift n eenjaan dat, voor diploma II deelgenomen skaar het Dultsch van Balduin MÖHhausen). 1 - Die hebben haast, zet «e eene mbte tegen den naast hem rijden- l' jongen goudgraver, ik hoop, dat peen verraad achter zit. - Onmogelijk, klonk, het onver- Big terug, wie zou reden daartoe ben, en waapom? Voor twee zul- churken stort niemand zich graag hoeilijkheden. Vermoedelijk zijn 't flerherdors. Dat zijn ongehoord ste ruiters. - Misschien zijn het Apachen? Die laten ons ongemoeid. Eenige Ibten en zij verdwijnen of zij ach- "*olgd worden. fet hoefgetrappel kwam stills ra- bij. Minstens twaalf of vijftien rul- 5 schenen hen te volgen. |e ongerustheid der beambten 'd grooter en zij begonnen hun ïidere te wantrouwen. Korter gre- zij de teugels der paarden- en de revolver trekkend, riep de een met grooten ernst Wie het ook zijn mag, die ons wil tegenhoudenals het om jelui bevrijding te doen is, triomfeert dan niet te gauw. Dood of levend luidt ons bevel en bij het eerste teeken, dat men van plan is jelui te laten vluch ten, is jelui laatste uur geslagen. Denk daarom. Wie zou zich nog om ons be kommeren? vroeg Kelly schor van opgewondenheid, dan zouden die laffe honden ons niet in den steek gelaten hebben, toen men op verra derlijke wijze in ons eigendoms recht ingreep. Zij waren midden op de grasvlak te, toen de vervolgers uit het bosch te voorschijn kw-amen en met luide kreten de paarden tot grooter spoed aanspoorden. De beambten bleven staan en keer den zich met opgeheven revolver in de hand om. De drie goudgravers, die blijkbaar weinig lust hadden aan een gevecht deel te nemen, drongen hun paarden buiten het bereik van de wellicht te wisselen kogels, en beweerden nog eens, dat het niet an ders dan runderherders zijn konden, waarvan niets te vreezen was. Dade lijk daarop werden allen, de gevan genen incluis, door de ruiters om singeld, zoodat vrije beweging on mogelijk was en zij van alle kanten de monden van buksen en pistolen op zich gericht zagen. Zooals de be ambten bij 'het heldere maanlicht op merkten, hadden allen hun gezichten zwart gemaakt, blijkbaar om te voor komen, dat zij later herkend werden. Ofschoon zij blijkbaar aan den wil lekeur wan een wilde horde waren overgeleverd, sprak de leider van het transport hen moedig aan Ik vermoed, dat wij hier met een grap te doen hebben. Maar ook in dat geval raad ik u, niet te ver geten, dat wij de wet vertegenwoor digen en dat hen, die zich aan over heidspersonen -misgrijpen, zware straffen te wachten staan. Een hoongel-ach was het antwoord. Vele stemmen spraken door elkaar, tot een oude man op dreigenden en beslisten toon zei Wij denken er niet aan met' het gerecht een strijd aan te binden, wij willen het integendeel een dienst be wijzen door u van de verantwoorde lijkheid te ontslaan en zelf de beide schurken voor onze rekening te ne men. Dat is een plicht, die wij zonder uw hulp zullen klaarspelen. Zoo? zei de woordvoerder, en wees lachend op de drie goudgravers die, als vertrouwden zij het zaakje nie-t, er nu haastig van door gingen, aan zulk gespuis heeft u anders niet veel. Moordenaars hebben een ander escorte noodig. En wie staat er ons borg voor, dat voor het gerecht geen advocaat, komt die met zijn woorden gegoochel hen zoo blank wascht ais pasgeboren lammetjes. Goed. Als er u zooveel aan gele gen is, hen veilig en wel in de ge vangenis te zien, dan kunt ge met ons rijden. Met u meerijden als zoete kin dertjes? Daar deniken wij niet aan. Wij nemen die beide heeren van u over en staan er borg voor, dat zij noch ons noch hun gerechte straf zullen ontgaan. Dat klinkt, alsof ge geweld zoudt willen gebruiken. Zoo klinkt het niet alleen, maar zoo gebeurt het ook. Bergt daarom uw pistolen weg en gaat uw eigen weg, in plaats dat wij elkaar weder- keerig wat lood in het lichaam jagen, antwoordde de hoofdman der zwarte ruiters, en zijn paard omwendend, drong hij zich tusschen de beambten en John Kelly in, terwijl hij dezen den teugel ontnam. De beambten zagen in, dat tegen stand vergeefs was, daarom gaven zij ook Green goedschiks aan een der zwarte ruiters over. Tot verder© te genwerpingen bleef hun geen tijd over, want na nog aan Kelly en zijn bondgenoot den raad gegeven te heb ben zich aan de zadels vast te klam pen, stoof het gezelschap heen. Woedend keken de beambten hen na. Toen keken zij naar de goudgra vers om. Zij waren al in het woud verdwenen en gaven geen antwoord op hun roepen. Zulke schurken - zeide een op bitteren toonals herzenlooze ezels hebben wij ons laten overrompelen. Waarheen nu? Terug, om minstens bespot te worden. Wie zou dat het dienstvaar dige gespuis hebben kunnen aan zien, dat het zich als beschermers van movers en moordenaars zou op werpen De ©en is niet beetr dan do ander. Wij hadden het vooruit moe ten bedenken wat daar in de mijnen bijeenkomt, is een soort, dat men zoo ver mogelijk uit den weg moet blijven. Hun schaamte verried zich uit de zwijgende wijze, waarop zij hun weg zuidwaarts voortzetten. De geheimzinnige ruiterbende was intusschen met de gehangenen een heel eind verder gekomen. Reeds lang waren zij in de duisternis van het woud verdwenen en nog altijd hielden zij de paarden in zoo'n snel len draf, dat het niet mogelijk was samen te spreken. John Kelly was niet, op zijn ge mak, dat voortdurend zwijgen kwam hem onheilspellend voor. In plaats van zooals hij verwacht had een koor van gelukwenschen te hooren, werd hij nog altijd als gevangene meege voerd. Eindelijk kon hij het niet langer uithouden. Hallo, jongensriep hij uit, die daar achter storen ons niet moer. Mij dunkt, het is nu toch tijd die boeien eens af te doen of denken je lui ,dat het voor mijn plezier ts? Daarvoor hebben wij geen sleu tel, antwoordde de ruiter naast hem met een uitdrukking op het gelaat, die hem deed beven en zijn in doods angst verkeerenden kameraad het bloed naar het hoofd deed stijgen waarom hebben jelui daaraan niet gedacht, toen het nog tijd wasr Uit vrees voor hetgeen hem verder nog tc wachten stond, zette Kelly het gesprek niet verder voort. Weer volgde er stilzwijgen. Alleen het stampen der hoeven, het snuiven der paarden en het rinkelen van de tuigen was te hooren. Eindelijk ma tigden zij hun stap wat. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5