HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BEURSBERICHT KERENS TIELEMAN Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON OM MILLI0ENEN VRIJDAG 6 JULI 1907 VAN Haarlem, 3 Juli 1907. Geld was heden beginbeurs wcder- nm schaarsch en a 7 pet. grif te plaat- jen, doch bleef ten slotte meer aan geboden. De omzetten waren heden m schier alle hoeken zeer beperkt. F Staatsfondsen waren rneerendeels [nveranderd, Ned. sdhuld echter eene fractie booger met ©enige helegging- praatg. In Peruvians was het buitenlandsch minder drinigend, zoodat de zich eenigermate konden her- Aand. Ned. Handel Mij. bleven één hoo'ger, terwijl ook andere Indi sche cultuurwa ard enals Vorsten landen ent Handelsverg. Amsterdam ben dleel van het juist gedetacheerde dividend konden herwinnen.-. De aandeel en dezer categorie ge yen trouwens op het tegenwoordige een hoog rendement, ter de vooruitzichten voor de naaste toekomst alleszins gunstig' zijn en -Ie intrinsieke positie, dank zij de groote winsten der laatste jaren, zeer sterk te. Aandeelen Koninklijke Petroleum na lagere opening vast op on vurigeni koers, Sumpals en, Per- golden 1 pet. hooger, Enims daarentegen 2 pet. lager, welke varia ties uitsluitend het gevolg zijn van gebrek aan affaire. Oo'lc aan de variaties iu tabaks- ort mijnaanidleelen is bij nagenoeg abso luut gebrek aan affaire weinig waar de te hechtten. Aandeelen en lappen Northwestern Hypotheek Bank leden de beide laat ste dagen een gevoelig koersverlies sis terugslag op de voorafgaande rij zing, waarvoor evenmin «enige spe ciale aanleiding bestond. Deze fond sen blijven voortdurend de speelbal van een groepje beursspeculanten d'e vooral in- stille mankten vrij spel heb ben. De minder opgewekte stemming, welke gisteren aan de Londen sche beurs heerschte, bleef niet zonder in vloed op de markt te New-York. Blijk baar vertrouwt men de rijzing over het algemeen ncng niet en zij, die op lage koersen gekocht hadden, haast ten zich hun winst, binnen te halen. Wall Street verkeerde gisteren dan ook in een minder opgewekte hou ding en ofschoon de zeer vaste ten- denz van Steelshrs. aanvankelijk een daling tegenhield, verkregen later op den dag realisaties de overhand, zoo dat de koersen in sommige gevallen niet onbelangrijk 1 terugliepen. Onbe stemde geruchten betreffende een hevige aardbeving in Zuid-Amerika, hooge geldkoersen en de rijzing in tarwe,, reduceerden de kooplust, wel ke toch al niet zeer groot was, tot een minimum. Overigens had die markt, eerder een kalm verloop er bedroeg die omzet slechts 470.000 sha res, zoodat men hieruit zou mogen afleiden, dat de drang tot verfcoopen niet zeer groot is geweest. De koers van ,,call money", welke den heelen dag tusschen S en 10 had gevari eerd, was tegen het slot, dank zij het vrijkomen van goud1 uit de schatkist, aanmerkelijk lager. De invloed, hier van op het koersniveau was evenwel gering, daar zulks geneutraliseerd werd door een verdere rijzing in den Londensdhen wisselkoers, welke lang zamerhand weder het goudpunt be gint te naderen. Van de verschillende aandeelsoor- ten waren het gisteren weder voorna melijk Steels, waarvoor de meeiste be langstelling bestond. Ofschoon die koers aanvankelijk tot 361/2 terug liep, brachten ruime aankoopen een herstel teweeg, zoodat het slot in tegenstelling met de overige waar den, betrekkelijk zeer vlast was. Spoorwegfondsen waren minder ge animeerd dan de voorgaande dagen en speciaal graansporen ondervon den den invloed van minder gunstige weerberichten uit enkele districten. In onze Am er ik. afdeeling was de stemming lusteloos e<n was er vooral beginbeurs voor enkele shares nogal eenig lokaal aanbod; later trad hier en daar eenig herstel in en bleven c. a. Steels- meer gevraagd. Ook At- chisons konden van de Wel wat ge forceerde daling tot 901/2 een deel inhalen. Marine shares bleven goed prijs houdend1 en werden door de arbitrage opgenomen. Geld 7 DE VELSERPONT. Voor de aansluiting van rails enz. vjoor de stoomtram aan de Velser- pont, is aan de H. IJ. Spoor, die d!e tram exploiteert, door den Staat toe gezegd een beidrag van ƒ20,000. Verder is voor de wijzigingen van de ponten in 1906 nog betaald 1235 en eindelijk voor het uitdiepen van het kanaal naast de vaargeul van de ..Kennemerland" nog 3960. In 1905 kostten de ponten aan re paratie 71.235, dus een slordige ton gouds in twee jaar, behalve de kos ten van ptersoenel, steenkolen, wo ningen enz. Het zijn officieele cijfers, die wij hier geven. DE ONTVANGST DOOR DE KONINGIN. Behalve de gedelegeerden ter Vre desconferentie en hunne dames wiarea eveneens op de ontvangst van de Ko ningin en den Prins genoodigd de da mes afgevaardigden van den Inter, nationalen Vrqpwenraad', die het be kende adres aan de Conferentie aan boden. Daar de presidente, lady Merdeen, door de komst van den koning van Engeland Dublin miet verlaten kon, en velen der dames reeds naar hare woonplaatsen waren teruggekeerd, woonden] slechts vijf harer de partij bij. Voorgesteld wenden aan H. M. de dames Sanford, Treasurer, de voor zitsters van Zwitserland en Neder land mevr. ChaponnièreChaix, en raej. E. Baeldebaronesse Von Sutt- r-er en mrs. Villard, die Oostenrijken de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika vertegenwoordigden. Zoowel de Koningin als de Koningin- Moeder onderhielden zich vriendelijk met de dames, die Dinsdag de resi dentie verlieten. GEBOUW TWEEDE KAMER. Nadat de Tweede Kamer uiteenge- gaan is werd in het gebouw een aan vang gjeanaakt met het werk, noodig voor de warmwaterverwarming van de vergaderzaal en ©enige aangren zende dienstvertrekken. VREDESCONFERENTIE. MONDELINGE MED ED EEL1NG AAN DE PERS. Dinsdagochtend vergaderde de 2de sub-commissie der derde commissie, om vraagstukken te behandelen be treffende de toepassing der (Rood-: Kruis) Conventie van Genève op den zee-oorlog. De heer Tornielli, die presideerde, deed in een toespraak uitkomen den invloed der publieke opinie, die zich voor de groote beginselen van huma niteit had uitgesproken, op de beslis singen der regeeringen. Hij vestigde er de aandacht op, herinnerend- aan de geschiedenis van bet Roode Kruis, dat het Italië was, dat in 1866 de noodzakelijkheid er kende om op den zee-oorlog toe to passen de Conventie van Genève van 1864 betreffende den landoorlog. De moeilijkheden van die toepas sing waren eiücend, doch de Conferen tie van 1899 had niettemin den Wensch uitgesproken, dat een volgende Con ferentie mocht geroepen worden, de quaestie tot een goed einde te bren gen. De heer Tornielli dankte daarna de Duitsche delegatie voor haar voorstel, dat de commissie tot punt van uit gang harer beraadslagingen kon die nen. Vervolgenjs gaf admiraal Si egel een mondelinge toelichting van het Duit sche voorstel, aan den inhoud waar van hij met enkele woorden herinner de. Toerkihan Pasja (Turkije) la;s eene verklaring voor ter herinnering aan het voorbehoud door Turkije in 1873 gemaakt ten aanzien van de vervan ging vain het roode kruis-eunbleern door de halve maan. De Turksche de legatie zou wenschen, dat men in da conventie zoodanige wijziging bracht, dat de roode halve maan evenzeer zou worden gerespecteerd, als het roo de kruis. Er Werd beraadslaging gevoerd over .artikel 3, waarbij het te doen is cm de verplichting, die aan neutrale hospitaalschepen is opgelegd., om da vlag van een der oorlogvoerende mo gendheden te voeren. De heer Renault (Frankrijk) be toogde, dat deze bepaling betrekking bad op den landoorlog. Het kwam er evenwel op aan, om té weten, of d -: twee gevallen land- en zeeoorlog zijn gelijk te stellen. In een landoorlog heeft men twee gevechitsliniën, maar in een zeeoorlog bestaat er geen de marcatielijn. Admiraal Siegel besprak de techni sche moeilijkheden, die men heeft wil len opheffen dloor de verplichting om zich aan een bepaalde zijde te scha ren. Op voorstel van den voorzitter werd vervolgens besloten de quaestie aan te houden, ten einde tijd te laten '.vr. het vinden van een bevredigende for- muleering. Wat de quaestie van het Roode Kruis-embloem betreft, wenscht Sa- mad Khan (Perzië) het Roode Kruis te veranderen in een leeuw en een zon van goud op een wit veld. De heer Carlin (Zwitserland) merkt op, dat deze quaestie ook terugslaar cp den landoorlog en duis te dien aan zien voorbehoud gepast is. Op voorstel van den voorzifter wordt de quaestie aangehouden. Tijdens de beraadslaging over het artikel van het Duitsche voorstel, be palende, dat de bescherming vanhos- pil aalschepen en de ziekenzalen der .schepen ophoudt, indien men daarva?i gebruik maakt om den vijand te scha den wordt op voorstel van den En- 'gelschen maritiem en gedelegeerde Ott- ley, het woord ziekenzaal" geschrapt, omdat het niet denkbaar is, dait men tijdens een gevecht daarvan gebruik maakt. Artikel 6 van het Duitsche voorstel bepaalt, dat de oorlogvoerende mo gendheden aan neutrale handelsvaar tuigen, jachten of andere schepen kunnen vragen om onder hun verant- wc ordelijkheid gewonden en zieken aan boord te nemen en te verzorgen, onder voorwaarde, dat die schepen die daaraan g dim or geven, een spe ciale positie zullen krijgen of zekere onschendbaarheid zij gewaarborgd. KOREA EN DE VREDESCONFERENTIE. In een bescheiden hotelletje trof men onlangs aan den voormaligien vice-eexste-minister, van Korea, den heer .Ti Sang Sul en den heer Oei Tjong, voormalig secretaris dier Ko reaansche legatie te St. Petersburg. Zij en de gewezen rechter aan het Hoofge Gerechtshof van Korea Ji Tjoene, zijn belast met een zending van hun regeering om verzet aian te teekenen, dat Korea niet ter Confe rentie werld uitgenoodigd. In een adres aan de leden der Con ferentie verklaren de Koreanen, dat ■dé onafhankelijkheid van hun land in 1884 gewaarborgd en erkend Is door alle mogendheden, maar dat op 17 November 1905 tijldens het minis terschap van den eersten dezer afge vaardigden, Japan Korea met wa pengeweld dwongj de vriendschappe lijke diplomatieke betrekkingen met andere landen af te breken. Om daar toe te komen aarzelden de Japanners niet, bedreigingen te gebruiken en de rechten en wetten des lands te schenden. Als volgt vatten de Korea nen hun grieven samen 1. De Japanners handelden zonder toestemming van den Keizer 2. om hun doel te bereiken, bruikten zij wapengeweld tegen de keizerlijke regeering 3. zij handelden in strijd met alle Wetten en gebruiken van het land. De afgevaardigden noemen dit een drievoudige schending van interna tionale overeenkomsten en een list van Japan om de vriendschappelijke betrekkingen van Korea met andere Janden te verstoren en verzoeken daarom de tusschenkomst der gedele geerden, opdat zij „alsnog aan de Conferentie kunnen deelnemen en er 'hun rechten verdiedigen dioior de mani'eren der Japanners aan het licht te stellen." Aan het adres is toegevoegd een nadere uiteenzetting der grieven. D'e.ze begint met de bekende geschie denis hoe het Japansch-Koreaansche traotaat waarbij Korea kort en goed ond'er Japansch protectoraat gesteld werd der Koreaansche re geering werd afgedwongen. De lei ding der buitonlamdsche zaken kwam in Japansdie handen en de Keizer van Japan benoemde een residents generaal te Seoel. Een protest werd tot. de vertegenwoordigers der mo gendheden gericht en d'e Raad der oudsten verzocht aan den Keizer van Korea, „niet alleen het tractaat niet te teekenen, miaar het geheel te ver nietigen en de eerste onderteekena ren als verraders te doen ophangen". De Keizer was echter geheel in de macht der Japanners en niet in, staat, iets te doen. Prins Min schreef een protest aan de mogendheden en richtte een manifest tot het volk en pleegde ter bekrachtiging daarvan zelfmoord. Evenzoo gingen twee vice- ministers en een soldaat, die e>en ver- gedfschen aanslag op den Japan- schen gevolmachtigde, markies Ito had gepleegd, vrijwillig den dood in. Betoogingen der Koreanen werden door de Japanners met wapengeweld uiteengejaagder vielen vele dioo- den en gewonden en honderden wer den gevangen gezet. De Koreanen beweren, dat na den oorlog een krachtige hervormingsbe weging in ham land opleefde, die door de Japanners krachtdadig werd tegengegaan. Dezen beroofden on der voorwendsel van strategische noodzakelijkheid, duizenden boeren van hun grond en woningen, dwon gen hen, hun vrouwen en kindleren met zweepslagen tot heerendiensten, deden nieuw geld slaan waardoor de bestaande munt werd gedaprecieerd en tal van kooplieden te gronde wer den gericht, beheerschten de recht spraak ten nadeele van ieder Ko- reaan, die recht zocht, overstroom den het land met hun immigranten voor wier wandaden de Japansche politie de oogen sluit, en dwongen de Koreaansche regeering, de schuld aan te gaan van 13,000,000 jen, die alleen dienen moest om de Japan ners in staat te stellen, zich van de nijverheid meester te maken. De Koreaansche deputatie beves tigde ons al deze beschuldigingen aan het adres der Japanners, die trouwens in hoofdzaken uit de Ko rea Review en andiere bladen be kend zijn. Spreekt men Japanners daarover, dan halen zij de schouders op en schrijven idie beschuldigingen toe aan de Amerikanen. Een gron dige weerlegging er van is echter nog nooit gegeven. Wat het bijzondere geval van dieze deputatie betreft verneemt men, diat de Japansche gedelegeerden ter conferentie betwijfelden of die drie heeren (waarvan eerstgenoemde zich prins laat noemen) werkelijk dfoor den Keizer van Korea zijn afgevaar digd. In geen geval echter zal Japan op dit adres antwoorden. Ook verneemt men, dat de Korea nen getracht 'hebben bij den Ameri- kaansc'hen gedelegeerde generaal Porter te worden toegelaten, maar dat deze hen, wegens de gespannen verhouding tusschen Japan en Ame rika op dit oogenblik, niet heeft wil len ontvangen. EEN DONKERE TOEKOMST VOOR NEDERLAND. Tiet ziet er donker voor on|s lajidje uit, 't heeft geen toekomst meer. Een Engei'schman is het, die 't alweer zegt, kijkend door 'n Engelschen, zeer zwarten bril. De man heet J. Ellis Barker, schreef een boek, welks titel vertaald, luidt„De opkomst en de teruggang van Nederland". De Lon- densche „Telegraaf'-correspondent geeft er de conclusie uit „De Nederlanden, die eenmaal inde wereld ,een grootere positie innamen, dan Gro ot- B ritt anni tegenwoordig bezit, zijn in een toestand van onbe duidendheid vervallen en Holland kan als onafhankelijke staat geheel ver dwijnen. Zij1 kan, (en zal waarschijn lijk) door Duitsohland ingeslokt. wor den, en het is denkbaar, dat de Hol la ndsche taal in een leeuw of twiee een doode taa.l zal zijn, enkel nog door weinige philologen gekend. Sedert stcom en eleotrioiteit den afstand op hieven, te de tijd voor groote naties gekomen. De Nederlanden hebben een verleden, maar geen toekomst." We kunnen nu maar zeggen „daar •ga je, beste jongen Een onbedul d'endié vloot,, straks geen „blijvend ge deelte" meer, het moést zoo wel ko men. ONDERZOEK BETREFFENDE DE MELKVOORZIENING IN DE PROVINCIE NOORD HOLLAND. Door mr. J. P. A. N. Caroli werd, gelijk we reeds meldden, in de zitting der Staten een 'schriftelijk voorstel in gediend betreffende ondierzoek. Dit voorstel beoogde: lo. te benoemen ;eene commissie van enquête als vermeld 2o. om de commissie te doen bij staan door 3 deskundigen, door Ged. Staten aan te wijzen na overleg met d commissie 3o. een crediet van ƒ5000 beschik baar te istellen ter beloon ing van de deskundigen 4o. Gedeputeerde Staten le verzoe ken het noodige te doen opdat de com missie van enquête, ook na sluiting der Staten-zitting, haar arbeid zou kunnen voortzetten. Daar de voorsteller mr. Caroli in het voorstel van mr. Westerwoudt, om het prae-advies van Gedeputeerde Staten in te winnen, een poging tot begrafenis zag immers mr. Caroli achtte het vraagstuk zóó bekend, dat hij oen prae-advies overbodig achtte trok hij het in. De heer Tak narn het daarop over. HOOGE BEZOEKERS. De kroonprins en kroonprinses van Griekenland kwamen Woensdagmor gen met de nachtboot te Vldssingen aan en vervolgden met den aanslui ten den sneltrein him rete. ERFGENAMEN JAN TENHA AF. De .erfgenamen van den te Milwau kee, Staat Wisconsin, Vereenigde Sta ten van Amerika, overleden Jan Ten- haaf of Tenhoff, worden ui/tgenoodigd zich vóór 1 October 1907 aan te mel den bij het Departement van Buiten landsdie Zaken. („St.-Crt.") LEVENSGEVAARLIJKE VERWONDING. Zondagavond1, itoen 'eenige personen te iSohinveld (Litmib.") huiswaarts keer den, werden izij door zekere C. en Th. achtervolgd' ien met messen zoodanig toegetakeld1, Idlat geneeskundige hulp moest wonden ingeroepen. Een der ge wonden verkeert in levensgevaar, zoodlat een der daders het voorzich tig geoordeeld heeft, naar Pruisen de wijk te nemen. NATIONALE 'BLINDENZORG. 'Door het beistuur der verecnigimg Nationale 'Blindenzorg werd aan Hare Majesteit de Koningin en den Be schermheer der Vereeniiging Z. 5- H. Prins Hendrik der Nederlanden, het d'oor den 'architect Com. L. de Koning ontworpen plan van het te stichten „Tehuis voor alleenstaande Blinden", als eerbiedige hukJe opgeldragen. HERSTEMMING PRQV. STATEN. Uit Zevenberg werd medegedeeld' dat de Comim. uit de Prov. Staten, belast met het nazien der geloofsbrieven van die pasgekozen leden, voorstelt de hoe ren C. Aarden en >van Schendel toe te laten ien eene nieuwe stemming uit te schrijlve nten opzichte der heeren G. H. iSiLmorcis, mr. Smits en A. J O omen. De commissie oordeelt, dat het door 's-Gravemoer uiit te 'brengen aantal stemmen, ml. 174, van geen invloed had kunnen izijn op het door de hoe ren C. Aarden en' 'C. van Schendël be haalde 'stemimental, echter wel o.p dat der overige drie candildaten. Over hot advies dor commissie zal (Donderdag 4 dezer worden beslist. (Tel.) UOQTBROEI. In tal' van plaatsen in Fries!and kan men reeds ruiken h'oe erg het hooi al broeit. En geen wonder; het hooi is „zonder izon" gewonnen; de kracht zilt er nog in. Vele boeren beducht voor brandgevaar, —zijn Ireeds begonnen het hooi te Idlollen ien om te zetten. POGING TOT MOORD. De correspondent der Tel. te Wa tergraafsmeer meldt In de zaak tegen den 19-jarigen ty pograaf C. A. W„ die gelijk men weet is aangehouden als verdacht van poging tot moord, gepleegd den nacht van verleden Woensdag op Donderdag aan de Weesperzijde al hier op zijn meisje, de dienstbode H. H„ is de instructie reeds in vol len gang. Omtrent hetgeen in genoemden nacht gebeurd is, is thans nog het volgende gebleken. Toen C. A. W. en zijn meisje Woensdagavond in den tuin van den heer Sch. aan de Sctoulp- brug wat zaten te gebruiken, uitte C. A. W. reeds het denkbeeld! van zelfmoord. Hij haalde n.l. plot seling de revolver te voorschijn en zeidie„Daarmee schiet ik mij aan stonds voor dien kop, als ik je thuis gebracht heb." Het meisje schrikte geweldig en zei: „Doe dat ding alsjeblieft weg!" Bij het verlaten van het café, om streeks elf uur, en terwijl zij opwan delden langs de Weesperzijde, sprak hij er verder over. En zijn meisje, dat hoe langer hoe zenuwachtiger werd1, zei, dat, als hij zichzelf voor het hoofd schoot, hij het haar maar eerst moest doen. Bij de oliefabriek gingen zij zitten in het gras* aan den kant van den dijk. en toen duurde het niet lang,- of zij besloten dan maar uitvoering t© geven aan het plan. Volgens de Verklaring van C. A. W. schoot zij toen eerst op zichzelf. Maar zoo als men weet, heeft het meisje thans ver klaard, dat hij op haar schoot. Zij viel eerst bewusteloos achterover, maar spoedig kwam ze weer bij en zag C. A. W. nog naast zich ritten. Daar ze onduldbare pijnen leed, smeekte ze hem, nog eens te schieten opdat ze maar dood; zou zijn. Volgens beider verklaring schoot hij toen nogmaals op haar, de revolver nu richtende op haar hartstreek. Maar thans ging het schot niet af. Naar hij volhoudt, heeft hij daarop nog drie maal gepoogd zich zelf een kogel door het hoofd t.e jagen, maar weigerde die revolver lederen keeT. Het meisje be weerde echter, niet gezien te hebben dat hij op zich zelf schoot. Toch was rij voortdurend bij haar kennis en hebben zij al den tijd, dat zij daar lag, zekerr wel twee uur lang naar haar schatting, met elkaar gespro ken. Zij leed daarbij verschrikkelijke pijn door de schotwond aan het hoofd. Maar vooral was ze bang, d'at C. A. W. haar verlaten wilde. Een maal ging hij van haar weg enklom tegen den dijk op, naar hij verklaar de, om zich te verdrinken. Maar ze riep hem bij rich terug, en berwoer hein, haar niet in den steek te laten. Zoo bleven ze dus bij elkaar lig gen, totdat de politie hen vond. EXCURSIE De Friesche Bouwkring gaat in de volgende week eene driedaagsche ex cursie maken naar Haarlem en Rot terdam. In laatstgenoemde stad heeft „Gemeentewerken" eene stoomboot aangeboden, ter bezichtiging van die havenwerken. EEN SLAGSCHIP IS GOEDKOOPBR. De Engel sche bladen blijven voort durend klagen over de duurte in Den' Haag, tijdens de Vredesconfe rentie. Na de knorrige opsomming van voorbeelden door den correspon dent van de „Daily Telegraph", komt nu die ietwat grappige meaedëel'ng in de St.-James Gazette" De afzetterij van de hotelhouders is zoo groot, dat de delegatie van een Zuid-Af rik aan sche Regeering, bij het zien van de rekeningen der eerste week, besloot, aan hare regeering te 'seinen, of het niet beter zou rijn van de verdere deelneming aan de Con ferentie af te zien en een nieuw slag schip te bouwen. Dat zou haar nog veel goedkooper uitkomen. (H. v. Antw.) VERVROEGDE WINKELSLUITING, De afgevaardigden van. die Alg. Win kel! ers-vereeniging te Am.sterdam, haat het a. e. congres van den Mid denstandshond, verwierpen met 7 te- fcen 4 stemmen een voorstel-Goud a van den beschrijvingsbrief, dat e>en rijkswet wenschte op vervroegde winkelsluiting. NOTARIS HERBSCHLEB. Na een langdurige ongesteld'hehl overleed (d'e heer J. F. Herbschleb, notaris te Amsterdam. Hij vervulde dit ambt meer dan 31 jaren, aanvan kelijk ter standplaats Nieuwer-Am- stel. Bij de annexatie in 1896 van een gedeelte dier gemeente werd hem alB standplaats Amsterdam aangewezen. Notaris Herbschleb wend 66 jaar oud. BINNENLANDSCHE VRACHTVAART. Met een raad van beheer, bestaan de uit die heeren Charles E. H. Bois- sevain, Amsterdam, voorzitter, jhr, dit. dr. C. L. de Jonge, 's-Gravenlhiage, secretaris, D. J. van Houten, Weeap, wordt een poging aangewend om een coöperatie tot stand te brengen on der den titel „Coöperatieve Vereenl- ging voor Binnenlandsche Vracht vaart". De oprichters stellen zich voor, door het aansluiten van een groot aantal schippers voor hen vrachten aan te nemen, voor gToote partijen te contracteeren en door het zoo weinig mogelijk ledig liggen of ledig vervaren, te trachten het be drijf voor hare leden zoo loonend mo gelijk te maken. Er werd een bedirag van ƒ20,000 bijeengebracht, om de vereenigïng tot stand te brengen. (Naar het Duitsch van Balduin Möllhausen). Bij het licht der maan hadden de gevangenen nu gelegenheid het raadL selachtig gezelschop wat nauwkeu riger te bekijken, zij herkenden nie mand; alleen lazen zij op ieders ge laat sombere wilskracht. Kelly, die anders niet gemakkelijk van de wijs gebracht werd, voelde zich het bloed in de aderen stollen. Doodsangsten stond hij uit en toch kon hij niet aan het ergste gelooven. Reeds her haalde malen in rijn leven had hij op het punt gestaan voor het gerecht gebracht te worden, zonder dat hem ooit zijn zelfvertrouwen had verla ten en heden, nu hem ongetwijfeld vroegere kameraden omringden, sid derde hij tot in merg en been. Met moeite bracht hij op luchthartigen toon do woorden er uit Het is alles behalve aangenaam met geboeide handen op een knol te 'hangeni Nog maar een oogenblikje duld, klonk het veelbeteekenend te rug alles moet zijn tijd hebben. Door doodsangst in een soort van razernij gebracht, probeerde Green zich uit den zadel te werpen, maar nog ter rechter tijd werd hij, daarin verhinderd en ernstig gewaarschuwd geen domheden -te begaan. Spoedig daarop kwamen zij weer in de duis ternis. Zij waren nu in een begroeiden kloof aangekomen. Het was een som bere plek, waar de nil zijn leelijk ge schreeuw liet hooren. Plotseling werd dat geluid overstemd door, naar het scheen, menschelijke hulpkreten. Spoedig daarop kon men een ben de ruiters van den bergkloof uit naar het mijnendistrict zien terug gaan. Met zich voerden zij twee lee- ge, ongezadelde paarden. Zwijgend reden zij verder. Men zou ze voor 'Spoken uit den woestijn hebben kun nen aanzien. Voor de beek, die langs den go- openden rilverader stroomde, stegen ■zij af. Met pijnlijke nauwkeurigheid wasdhten zij gezicht en handen en de paarden weer bestijgend;, verdeel den zij zich in groepjes van drie en vier. De paarden joegen zij zonder toom in den kloof. Deze voegden zich later op den dag bij de paarden der Merd'erop gelegerde vrienden, die daarover, niet weinig verbaasd1 war ren. Men kon alleen vermoeden, dat zij afgedwaald waren, terwijl de be ambten met hun gevangenen en vrij willige geleiders wat rust namen en dat ze daarop den terugweg naar de bekende plelc hadden ingeslagenen. Wat er verder gebeurd was, wist nier mand. Eerst in den laten herfst ontdek ten Joachim en Pierre toen rij op jacht waren en in «Ie onherberg zaamste dalen en kloven terecht kwa men, ©en afgelegen plek waar een langwerpige zandheuvel aan een een voudig graf deed denken. Daarover breidde een breedgetakte eik zijn ar men uit. Van een der onderste tak ken hingen twee touwen af, die op een flinke manshoogte afgesneden waren. Zeer merkwaardig was op denzelf- d:en dag, dat de beide gevaarlijke misdadigers gevangen genomen wa- Ten, Maurice eveneens spoorloos ver dwenen, waarheen, dat vermoedde niemand. Hij was en bleef weg mis schien tot. zijn geluk nadat gebleken was, dat hij zich bij zijn handel aan de meest scftiaamteJooze bedriegerij en h/ad schuldig gemaakt. Z'oo waren die vrienden eindelijk in het onbetwiste bezit van den zilver mijn gekomen. Met behulp van land meters en allerlei werklieden tracht ten zij nu door boren en andere hulpmiddelen een oppervlakkig beeld van de ligging der schatten te krijgen. Balfour was door zijn erva ring en de hem ten dienste staande middelen d'e eigenlijke ziel van de onderneming, nu eens hield hij ver blijf in Santa Fé, dan in Toais en dan weer was hij bij de bergwerken tegenwoordig. De voortdurende be zigheid werkte heilzaam op zijn ge moed, te meer omdat de naam Grinshy na het einde van den oor log geheel in het vergeetboek raakte. Terwijl hij zioh zeer tot de beide broeders aangetrokken voelde, die d'e verbinding vormden tusschen hem en Aufdermauer, behandelde hij Braddon, die geen flauw vermoeden had van de betrekking, die er tus schen hen beiden bestond, altijd met de grootste welwillendheid. Dikwijls, wanneer het onbemerkt gebeurep kon, rustten zijn blikken met een eigenaardige uitdrukking van weemoed op de van rustier zelf bewustzijn doordrongen jeugdigen, krachtigen man, die zonder eenig bij oogmerk kans gezien had niet alleen zijn genegenheid, maar ook rijn ach ting te verdienen. Dan. scheen hij in zijn gelaat te zoeken naar een gelij kenis. die onoiitwisdhtoaar in zijn ge heugen leefde. Steeds vriendelijker werd de uitdrukking van zijn Onder den invloed van de hem be stormende gewaarwordingen soheen het eens zoo ijskoude hart te smel ten. Dankbaarheid vervulde hem en toch durfde hij Braddon nog niets zeggen. Dat- was hij verschuldigd aan hem, die vioor George Braddon in den vollen zin dës woords als vader was opgetreden. Terwijl de jonge mannen en met hen Pierre, die er het „vallen zetten" aan gegeven had. druk in de mijn bezig waren, zorgde Balfour voor den bouw van houten woningen en smeltovens. Vele goudgravers lieten zich bij hen in den omtrek neer en vooral zij, die het tot nu toe niet voor den wind gegaan was, verdien den aan dit omvangrijk werk een niet onbeteekenend dagloon. Het voor Joachim, Pierre en hun vrouwen bestemde huisje, waarvoor de nabij zijn de dennebossohen het materiaal leverden, was het eerste gebouw, dat klaair was. Dat was met een liet punt van samenkomst dier vrienden, waarvan Tewani, die rich door oefening en inspanning steeds me>er beschaafde en ontwikkelde, de ziel was. Het gerucht van den grooten zil- verrijkdiom van hun gebied had zich spoedig over de VeTeenigde Staten verspreid. Tal van avonturiers, ook wel groote financiers of hun agenten kwamen er op af en boden millioe- nen, met het doel er een maatschap pij op aandeelen van te maken. Uit naam der bezitters waarbij in d'e eer ste plaats Roza Tracy genoemd werd, sloeg Balfour echter alle voorstellen af, omdat men zich tot eigen krach ten wilde bepalen. De dagen werden korter, de No vemberstormen gierden over het land, en de winterrust stond voor de deur, toen Braddon en Raimund zich gereed maakten tot een reis naar •het Oosten. Beiden werden onweer staanbaar aangetrokken een reis te ondémemen naar het Iasnd', waar de een rooskleurige verwachtingen hoop te vervuld te zien en de ander ioor plichtgevoel werd heengedreven. Toen zij afscheid namen, keek Bdl- four Braddon lang in de oogen. Ik réken vol vertrouwen op een gelukkig weerzien, begon hij wee moedig en een half jaar is gauw ge noeg voorbij. Onze vriend Raimund zal ons wel langer laten wachten, tfet hij tot dezen, maar hoe het ook zij je eigen aangelegenheden, zoowel als die van je kleine nicht, zijn in ver trouwde handen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 7