HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. KERENS TIELEMAN Stadsnieuws Binnenland FEUILLETON OM MILLIOENEN ZAÏEKOAG 6 JULI 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 4 Juli 1907. Göl'd was lieclen veel ruimer eniwerd nagenoeg 1 pet. lager afgegeven, zon der dat zulks echter nog tot verleven diging van zaken aam-leiding gaf. Het bleef integendeel in de measi.e hoeken zeer stil en helt eenige Lokale fonidls, dat de aandacht trok wals Kkn- -toeriey-AVest; welke aandeden- na - op circa* 92 pet. gjelopend' te zijn, later ge woelig terugliepen tot ongeveer 74 eri nabeurs zelfs a 71 pet. aangeboden bleven. De emattenten lieten zich over ■dï oorzaak der daling niet uit, doch naar. beweerd wordt, zoude de instal latie niet voor de noodige wijziging vatbaar zijn, terwijl voor liet aan schaffen van nieuwe machinerieën rle middelen niet voorhanden zijn soin mi ge booz© tongen beweren,, dat lvet 1 kwaad gezocht moet worden in het ontbreken van diamant, van voldoen d-: kwaliteit, doch dat het bestuur met d - ware oorzaak niet voor den dug durft komen dn dat geval ik de onder neming natuurlijk ten doode opge schreven j Aandeeien Welgelegen Diamond Co werden door de daling niet aange daan, het is trouwens bekend, dat :le J diamanten dezer mijn van superieure kwaliteit zijn en de Maatschappij over i de middelen beschikt om de noodige werktuigen aan te schaffen en de vol J doende verwering van den blauwen J grond af te wachten. Van de overige mijnwaarden go!- den* Cobars 2 pet. lioogor in overcer.- stemming met de rijzing in ko.per- waaiden te Londen. Ketahoenls 3 pet. hooger bij zeer beperkte affaire. - Van Petroleum aandeeien waren Ko ninklijke tamelijk vast en 2 pet. hoo ger, de overige onveranderd. Tabaks'aand'eelen stil met eenig I koersverlies voor de hoofdsoorten. Act. Vorstenlanden ontmoetten lie den nogal belangstelling en bleven iets hooger sezochlt. De New-Yorksche markt was giste- 1 ren aanvankelijk geneigd tot verbete- I ring. AVaar de grootaandrang tot likwidatie voor het o ogen blik althans I geëindigd is, is er in beperkte mark- ten. zooals wij die in de laatste weken gehad hebben, slechts weinig toe noo- dig om de 'Stemming van den een-en j dag op den anderen te doen. wijzigen. 1 De New-Yorksche markt toonde dan ook bij de opening- weder verbe tering aan die in enkele gevallen zeer belangrijk waren. South, en Union Pao. trokken vooral de aan dacht en stegen kort na -die opening 2> terwijl van industrieele aand. inzonderheid d'e Amalgamated en Steelshares gefavoriseerd waren. Het uitgangspunt van de rijzing in laatst genoemde aandeeien is het hardnek- nig aanhoudend bericht van een a. s. dividendyerhooging op de Steelshirs. Dat een 'hooger dividend zal kunnen betaald wonden, blijkt gieno-eigzaam uit de tegenwoordige ontvangsten de zer Mij. en het is op grond daarvan dan ook te verklaren, dat de New- Yorksche beurs den laatsten tdjid bij zondere waarde aan deze geruchten hecht en bijna dagelijks in AVall Street van invloedrijke zijde giroote kooporders in dit fonds worden op gegeven. In den namiddag begon de New- Yorksche maakt e enige teeltenen van zwakheid te vertoon en onder den in vloed van realisaties in verband met de omstandigheid dat de. beurs he den gesloten blijft en in verband met goudverschepingen ten bedragen v,ah 1.00.000 pond sterling. In het alge meen kan van de New-Yookscha markt thans gezegd worden, dat z-ij de afgeloopen week een hoogst merk waardige kracht ontwikkelde. Een gunstig verschijnsel is het en de Werkelijke kracht van den tegenwoor- digen toestand ligt in hoofdzaak in het feit, dat die instorting van de speculatieve beweging aan de beurs in het begin van d'it jaar de indus trieele en handelsontwikkeling van h et. land si edits Weinig- gestooird heeft en dat thans nu de wrakken van de collap-se van Maart uit den weg -zijn geruimd, de technische ppsitie der markt aanmerkelijk versterkt i-s. Zonder dat wij willen beweren dat wij aan den Vooravond van een haus se campagne staan, zijn er ontegen zeggelijk "verschijnselen, welke op een gezondere distribuatie van ver schillende waarden wijzen, waarvan niet anders dan iets goeds voor het naaste verloop d-er markt kan ver wacht worden. Ih onze Amerikalaaische afdeehng bestond heden aanvankelijk nogal kooplust en stelden zich de openings koersen in enkele gevallen aanzien lijk hooger, later ging er door arbi trage verkoopen en aanbod1 voor winstneming een deel van het avans verloren. Geld 6-61/4 INlKWiARTlElRINiG. B. en AV. brengen ter kennis, dat, de lijst van iniwloners, die voor het werleenen van inkwartiering en on- dedbofud in aanmerking komen, is herzien, en dat die 'lijisfc gedurende veertien dagen ter inzage is nederge- legd op d'e genre ent e-s ec ret ari e (2e Af deeding) en bij afschrift is aange plakt. Bezwaren tegen die lijst kunnen van 18 Juli 1907 bot 1 Augustus 1907, tap onge/zegeild papier worden inge diend. Zij, -die mochten verlangen dat voor hunne rekening de inkwartiering uit besteed worde, kunnen eene daartoe istrekkende aanivrago! iter gemieen-tie- secreit-ari-s (2e LAfcleeling ondertepke- in-en. ORGELBESPELING de Groote of St Bavokerk te Haar lem op Dvnisdag 9 Juli 1907, des namiddags van 1 tot 2 uiur, dooi den heer AV. Ezerman. Programma No. 1. Concertfaoftasie, A. HeSse. No. 2. Rhapsodie No. 2, C. Saint Saëns. No, 3. Sonate No. 2, Mendelssohn. a. GraVe, Adagilo. b. Allegro maestoso. c. Fuga. No. 4. Largo, Handel. No. 5. Aira „Und ob die AA'olke", C. M. v. AVeber. Koninklijk bezoek aan Drente. Drente viert feest! Het eerste 'bezoek van het Koninklijk echtpaar go Ld. 'Donderdag GOEVORDEN. Het stadje ivlagdie, wias in f eesttooi èai dtaor de versieringen. èn door die talrijke menigte in .prettige stemming, overal te 'vinden langs den weg, idien d'e- -koninklijke stoet volgde. 'In IdlilcM© rijen istondien ld© men- eeihen.. ook voor de raim-en, -op bale ons tan tribunes, ja, op de daken ook al. Aan Ihet is-tati-on werden d'e IHo-oge Gasten en Hun gav-ol-g -ontvangen dloor den burgemeester, den heer J. W. van der Lely en verschil] e-n'de istadsautio- ri-te-iten. De .burgemeester,zi-dh 'tot H. (M. de Koningin ricïftend, verklaarde, idat Qaet gemeentebestuur en de burgerij van Goevorden izich er dn veitheuigen H. 'M. 'en Z. K. H. dn idle oude veste te mogen begroeten en -oprechte en eer biedige hulde te brengen. ,,'Eens was Ide ©tad Goevorden'' al dus spr., „een bolwerk tot handha ving der onafhanikel ijlklheid, meerma len tartte izij dien ovenmach-tigen vij and, bo-oigiiioiuicllend' de beminde vlag des Prinsen van -Oranje. Thans, na llange jlaren van rust en vrede, is hare gedaan-te geheel veran derd, oncler Uiwe gezegende regeering as de vesting ontmanteld, ih'aar fis-ole- rnent opgeheven. K-anallen, ku-nstr, traan- en spoorwegen veibinde-n Snaar mei: de overige deelen des lands, hier mede den grondslag leggende 'voor eene gestage (ontwikkeling. Groot is dan ook die dankbaarheid, reik© de harten der burgerij vervult, en als (hum aller itoilk valt m-ij d-e eer te beurt., Uwe Majesteit en Zijne Ko- ïinklijfce Hoogheid den -Prins der Ne derlanden irnet idli-t glas den lh-eilg-roet o-ver -te -brengen van Goev-ord'ensdh burgerij. Leve de Koningin, 'leve de Prins."1 Met dien uiltroep werd l-uide instem ming betuigd' dloor lallen, die aan het station aanwezlig wa/ren. H. M. de Koningin zeide vriendelijk Öiank voor de woorden van verknojht.- heid en van hulde. Vervolgen-s werden de rijtuigen be stegen. Luid' steeg Ihet gejuich op, overal, waar d-e -stoet passeerde. Een zegetocht langs hagen van mensclhen, Üiie wuifden met hoeden en zakdoe^ ken en het uitriepen zoo krachtig als ze -maar konden e<n vol overtuiging: hoera, hoera! 'Leive de Koningin en de Prins; liet smolt ad saimen tot een ju belende ovatie. 'Voor het gemeentehuis werd stil ge houden; ttiier werd' een dejeuner ge bruikt -en -daarna kwanten de Hoog© Bezoekers de laubalde 'aanhooren, uit gevoerd door een -drietal zan-glvereeni- ginigen, onder leiding van deai heer !R. J. Hoos. 'Berst klonk het -oude „Willhelmus'", treffend, vol plechtigheid en wijding, taver Idie talrijke (menigte. Hierna werd een lied gedongen: „Aan onze geëer biedigde Koningin." Klonk o.m.: „En ook -Prins Hendrik, Uw Gemaal, 'Vereeren w' allen steeds oprecht.". .■Met U alleen, Leeft Neerland© vo-lflc I steeds wiedte- vreên.' De aubade -viel zeer in den smaak der Hooge Gasten, die -minzaam hun tevredenheid er -over toonden. Na het olertrak van Ihet stadhuis werd neg een rijtoer -geonaakt, waar bij weer geestdriftig gejuich van 'n talrijke menigte den stoet vergezelde. Om kwart na twee u-ur vertrok het Koninklijk Echtpaar, met gevolg, met den trein, ivoor Ihet bezoek aan de veenkolonies. D-e Oornrmissari-s der Ko ningin in de provincie -Drente, mar. J. Linthorst Homan, maakte met (het Hooge -Gezelschap die reis- mede. lEen Ihartdlijlk afscheid, met verzoek •aan den burgemeester om den dank van het Vorstenpaar aan de burgerij over te brengen, voor de blijde ont vangst ,en onder salvo's van hoera., vertrok de Koninklijke trein te 1 uur 55 naar het bijna een uur verder ge legen station Valithe voor een bezoek aan het Valtherveen. Hierna begonnen in -Goevorden de vroolijke 'volksfeesten, met een bal ohampêtre ten besluite op de elec- trisch .'verlichte markt. IN HET VALTHERVEEN -Luide Ihoera's weerklonken uit d'e groote menigte, van -overal uit den -omtrek samengestroomd, bij de aan komst van den' Kon. trein te Em-rnen, de -grootste .gemeente- van Drente, waar even izou (wonden opgehouden. De burgemeester van Emmen, d'e heer C. v. d. AVaJl, verwelkomde de Ko ningin en P-rins Hendrik, tevens zijn dank uitsprekende voor de h-ooge eer 'aan de igeim-eente bewezen, alsook dat het H. M. moge behagen bij een vol- Igenld'e geJegenih leurt lanlgler op lErn- men's grondgebied te vertoeven. (Behalve -eeniige notabelen, -wias ook ide gemeenteraad op het perron aan wezig. Reeds was de tijd tolt vertrekken ge komen en nog luider klonken de tal rijke ihoera's uit de vsl-e mo-nden, to en ide Kon. trein wegs-tooonde. Vriendelijk nijgend -bedankte de Hooige Bezoekster Nadat bij aankomst te Val,the de burgemeester van' de gemeente Odoo-rn de !h.eer J. G. iBorgesiuis1, door den (Qommissaris der Koningin in de pro vincie Drente aan (helt Kon. Pa-ar was voorgesteld, verwelkomde de burger vader H. M., dan-kibeftuigende voor het VoOrredhlt, (dat. de gemeente Oidioorm H. M. en (Z. K. IH. een wijQe bin^n haar grenspallen miochit zien. (Bij (het station ValLth-e werden de rijltuiigen bestegen. Met het oog op Iden minder -gunsitigen toestand van heit 'traj ect Val the-Valitherm-ond zou Ih-et Kon. P-aar, in jaclitwagentjes ge eeten, -den tocht -oever b-et veen malleen Ook hier was -een talrijke menigte sa- men-gestrooimd, Idl-e tedke-ns weer luide ih-aar groote blij-dsdi-ap ite kennen gaf. Voort ging het, eersit in gestrelften draf zoover de weg over het zand loopt, later lover den veen-weg in be daarder gang. .Zooveel mogelijk was de weg over hiet veen in goeden staat gehradhlt, er was van gemaakt, wat er van te -maken viel. Maar een ve 3n- weg is en blijft een veenweg! Een gc- deeilte van de hoiho-adring maakte, om het aantal rijtuigen niet te groot te doen -worden, dezen tochft dan ook niet mee, maar begaf zich per rijtu1' 5 naar Hoogeveen om van daar met -don trein naar Assen te gaan en weer bij de aankomst van het Vorstelijk Paar ter ontvangst aanwezig te izijn. De Kon. stoet werd geëscorteerd door de manech-ausseds, voorop het rijtuig van den. burgemeester, waarna de commissaris volgde. Reeds -aan (het begin van den weg waren een paar eere-bogen -opgericht. De .mooiste was -een groene boog, ge- fl'amkeeiild door (Stopels graniejtblok- ken. ■Aan het begin van den Valtherm-ond was een eerehoog gemaaltt, gehee-1 uit turven 'bestaande. Ongetwijfeld een karakteristiek -symbool van de be staansmiddelen der plaats. Verder -moeten we nog wijzen op een aardige hulde aan Koningin AVillhelmdna; een eerebo-og -in Id-en vorm van gek ropnd-e W. Het gdheefl e aantal eerebogen be droeg dan negen. Bij plaats no. 78 werd halt geflio-u- den, om de veen exploitatie en -ontgin ning in -o-ogensohouw te nemen. Met belanigsitelling bezichtiigd'c|i de Koninlklijke Gasten de veenexploitatie In zeer kort bestek was bier, speci aal vtoör deze gelegenheid, alles in werking gesteld wat. op dat gebied te geven -is. Eeniige werklieden waren bezig met het graven van de zooge naamde lange (turf, en zeker .zal het H.H, M..M. opgevallen zijn, met welk een vaardigheid Ideze de langwerpige veentotokjes uit den bodem' weten te -steken. Verder waren er eenige haze laars aan Ihèt 'werk, idde d-e bewerking van de korte turf te zien gaven. Bij de Hervormde Kerk werd de Ko rdi-ngin, terwüjil het rijtuig vaart min derde, door eeniige -schoolkinderen een bouquet -ovexlh-andi-gid. AVeer ging Iheft .voort in gestreklten (draf bij den Valtthermond was de straatweg bereikt tot de „Kave- linge". Bij het hotel Smid aldaar wer den ©enige ververschingen gepresen teerd do-or vier jonge dames. (Boven dien boden eenige meisjes een bou quet aan. Het mannenkoor „Valther- mond." geschaard achter de vensters van heit hotel, bra elft teven-s een schoo- ne 'hulde aan Ihet Koninklijk Paar. Nu ging het weer terug, denizelfden weg, tot het stati-on V-altlh-e. Ook in -den VaflthermoTDd was de belangstel ling izeer groot. Dichte drammen men- sdhen ©tonden overal Taligs iden weg Igeschlaardj Iteilkenis ©<n telken^ wJeer bun groote vreugde uitend. Hierna werd de tocht naar Assen aanvaard, -over welk bezoek en fees telijkheden men -onder „Om ons Heen' meerdere (bijzonderheden kan leizen. De burgemeester van Goevorden is benoemd -tot ridder in de orde van 'O'raa j e-N assau. VORSTELIJKE BELOONING. Prins Hendrik was onian-gte zijn takshond kwijt en heeft veel moeite ged-aa.n p-m den verlorene terug te vin den. De arbeider Ulemens, te Vaas- sen, had het dier gezien, en 't is jp zijne aanwijzing gelukt, den zoekge raakte weder -thuis te brengen. Een mcoie gouden dasspeld is hem tot dank door den Prins vereerd. VREDESCONFERENTIE. De le subcommissie van de 2e com missie, heeft AA'oemsdag onder voor zitterschap van den heer Beernaert vergaderd. Nadat hij de benoeming van gene- raal-majoor baron Giesl von Gieslin- gen, militair gedelegeerde van' Oos tenrijk, tot rapporteur, heeft doen be krachtigen, herinnert d'e vooi-zitter, dat het pro'gram van werkzaamheden omvat de verbeteringen die te bren gen zijn in het stelsel der wetten en gebruiken van dien oorlog te la-n-d en in de cl-eclaraties v-an 1899, de laatste ten getale van drie en betreffend© lo. het verbod van het weipen van projectielen en ontplofbare stoffen uit luchtballons 2o. het verbod van het gebruik van projectielen, die voor eenig doel hebben verstikkende of kwalijk rie kende gassen te verspreiden 3o. het vei-bod van kogels, die zich in het mensöhel/ijk lichaam gemakke lijk uitzetten of afplatten. Alleen de eerste declaratie, die slechts voor een duur van 5 jaren is geteekend en mitsdien verioopen is in 1904, schijnt aanleiding te moeten geven tot een nieuwe stemming van d'eze vergadering. AV;at de verbeteringen betreft in de wetten en gebruiken van den land oorlog zij hebben aanleiding (Ven tot het opstellen van een artikel door de delegaties van Cuba, Neder land, Duitschlandi, Oostenrijk-Honga- rije en Spanje. Deze ontwerpen zijn te laat ingediend om heden nog met vrucht in behandeling te kunnen genomen worden. Het ontwerp der delegatie der Re- pubLiek Gu-ba. omvat amendementen op de artikelen 5 en 14 der conven tie van 1899 betreffende de voorwaar den van interneeaüng der krijgsge vangenen en de omtrent dezen te verstrekken inlichtingen, in gelval van invrijheidsstelling op parool, uit wisseling of ontsnapping. De voorstellen van den Nederland- schen militairen gedelegeerde betref fen de artikelen 44 en 45. Het eerste bedoelt om de bevolkingen der bezet te- landstreken te vrijwaren voorzoo- danigen dwang, diat zij verplicht zou den wonden inlieMingen te geven over hun ei-gen leger of de defensie- middelen van hun vaderland. Het tweede beijvert zich te voorkomen, dat een doodvonnis worde uitgespro ken tegen den bewoner van een be zette landstreek, zonder vonnis van een verantwoordelijken krijgsraad, met. liet oog om een ten allen tijde-, mogelijke rechterlijke dwaling te ver mijden, die vermoedelijk veel meer kan voorkomen in de abnormale om standigheden, die van een oorlog het gevolg zijn. De voorstellen van de Dultsche de legatie betreffen de onderscheidings- teekenen van de militie en de vrij-- •willigerskorpsen en eischt de bekend making daarvan aan de tegenpartij. Het tweede amendement wil, dat die (bevolkingen, bedoeld bij art. 2, niet alleen de watten en gebruiken van den oorlog eerbiedigen, maar boven dien gehouden zullen zijn de wape nen openlijk te dragen, De derdie wij ziging beoogt om de waarborgen, ge steld bij art, 44, volgens hetwelk het verboden is een bevolking te noodza ken om deel te nemen aan de mili taire operaties tegen hun eigen land, niet te beperken tot de bevolking van een bezet gebied, maar die waarbor gen uit te breiden tot alle aamhoori- igen van den vijandelijken staat, zelfs in het geval, dat zij in dienst geno men zouden zijn vóór het begin van -den oorlog, liet vierde voorstel be treft de onschendbaarheid van dem vijandelijken eigendom, welke.alinea g van art, 23 beperkt tot de persoon lijke goederen, en bedoelt die on schendbaarheid uit te strekken tot het gebied van contractueel geregeld eigendom, en te verbieden om privaat-vorderingen van de aaöhoo- rigen der tegenpartij verioopen, op geschort of niet-invorderbaar te ver klaren. De Oostenrijksche voorstellen be treffen de artikelen 46 en 53 ten aan zien van de eerbiediging van het pri vaat-bezit. Het Japansche voorstel betreft arti kel 6 betrekkelijk de aanwending van krijgsgevangenen als arbeiders bedoelt hiervan slechts de officieren uit te zonderen. De zitting wordt te 3 uur 50 opge heven. VALSCHE BANKBILJETTEN. In de zaak der valsóhe bankbiljet ten van 25, waarvoor een Duitscher te Gendrinjgen werd gearresteerd, moet aan het licht zijn gekomen, dat deze werden vervaardigd door een lithograaf, te Neurenberg gearres teerd, die vroeger te Emmerik werk zaam, ten huize van den uitgever der biljetten woonde. De machines, waar mede de biljetten werden vervaar digd, zijn in beslag genomen. DE POLITIE EN ONGEVALLEN DIE GEEN ONGEVALLEN ZIJN. Een werkman bij een werkgever te Amsterdam ontvelde een vinger. De minister van handel en nijverheid had juist kort geleden zijn veront waardiging kenbaar gemaakt over gewetenlooze werkgevers, die onge vallen verdonkeremanen daarom werd de hulp van den beheerder van de verbandkist niet ingeroepen, doch de man met de ontvelde vinger naar een Rijksverzekering-geneesheer ge zonden, die een lapje om de vinger wond. De man kon daarna zijn werk hervatten. Het ongeval was nu een „ongeval in den zin der Ongevallen wet" gewerden. Er bestaat echter ook een Veilig heidswet, volgens welke „ongeval len" bij de politie aangegeven moe ten worden. Een ongeval is echter eerst een „ongeval in den zin der Veiligheidswet" indien een man eeni- gen tijd 1) zijn werk niet kan doen. Zulk een ongeval was dit dus niet: het vinger wond je was geen veilig- •heidswiets-tongieval. Aangifte bij de politie werd dus niet gedaan. Eenige m-aanden verliepen. Toen werd plotseling „het hoofd of de be stuurder" van de vennootschap op geroepen om des avonds te acht uur (de arme m-an verwachtte juist thee visite bij den commissaris van po litie te komen. De reden van die sc'lirikwekkend© en plotselinge oproe ping bleek te zijn, dat men wilde we ten, waarom het gebeurde met de geschramde vinger, het ongevallen wet-ongeval dat geen veiligheidswet- ongeval was, niet bij de politie was aangegeven. En alsof de werkgever alleen niet in staat was artikel 12 van de Veilig heidswet aan' den politiebeambte te verklaren, werd ook nog d-e betrok ken werkman zelf van zijn huis aan het andere eind© van de stad opge roepen en moest zijn vrije avondmis sen ten einde -op het politiebureau te verklaren, d'at. hij met het lapje om die vinger zeer aangenaam gewerkt De gewenschite opheldering was ge makkelijk genoeg te geven. Doch de betrokken werkgever heeft over de samengesteldheden onzer wetten ear verordeningen nagedacht. Hij be grijpt zeer goed, dat een ongeval èn aan de Rijksverzekeriingbank èn aan de politie moet worden bekend ge maakt, en begrijpt levendig dlat de wetgever den werkgever opdraagt vooT die beide kennisgevingen zorg te dragen. Hij vraagt zich echter af: indien de Rijksbank van de haai'ge dane ongevallen aangiften steeds me- dedéeling doet aan de politie, wordt dan niet monnikkenwerk van de werkgevers geëischt door hetzelfde ook van hen te vragen En dit laat ste gebeurtsystematisch wordt de politie door d'e Rijksbank van allo ongevallen op de "hoogte gesteld, ook klaarblijkelijk van de ongevallenwet- ongevallen, die geen veiligheidswet ongevallen zijn. En wanneer dan een werkgever de opgave van een ongeval niet tevens bij de politie heeft gedaan blijk baar soms omdat hij het niet behoef de te doen, doch ook vaalt hoewel hij het had behooren aan te gaven wordt, hij plechtstatig bij die politie ontboden en worden hem ernstig at- le bijzonderheden gevraagd die der politie reeds lang bekend zijn. Zou er niet een heel klein beetje voor te zeggen zijn om die volkomen overbodige werkverschaffing en pla gerij van werkgevers te beperken, vraagt 't Iïbld. 1) Twee maal vier en twintig uur. LEGER DES HEJLS. De nieuwe leixlenV van liet Leger des Ileils hiier te 1 an d'e, commandant, en mevrouw Radsdel, zijn Woensdag avond in een druk bezochte meeting iii Bellveue te Amsterdam door de of ficieren en soldaten van het leger en vele belangstellenden welkom ach ea ten. JUBILEE VAN PROF. II. SNELLEN. Donderdag was het 50 jaar gelede'», dat de oud-hoogleeraar prof. Snellen tot doctor in de medicijnen promo veerde. Prof. Snellen deed tallooze onder zoekingen op het gebied der oogheel kunde en de physiologie van. het oog. Een zeer groot aantal onderscheidin gen in den vorm van ridderorden en eerbewijzen vain- geleerde genootschap pen vielen hem van binnen- en buiten land ten deel. Er (heeft zich een comitnilissie ge vormd om den jubilaris bij deze gele genheid een waardige hulde fe berei den op 7 Juli a.s. VEEDIEFSTAL. Tan nadeele van den landbouwer T., uit Gronau, bij Enschedé, is uit eene weide, waar een 30-tal koeien grazen, een dier koeien ontvreemd. Aks ver dacht van dezen diefstal ils door de rijkspolitie te Goevorden aaingehouden en naar Enschedé overgebracht ze kere H. K„ van I.onneker, die daarop de markt een koe heeft verkocht voor ƒ205. Als medeplichtige wordt door K. ge- (Naar het Dultsch van Balduin Mölllhausen). 99) Aan Bi-addon gaf hij. twee brieven mee-. De een was aan Dixon, de an der aan Aufdermauer gericht, en met een laatsten groet bestegen de reizi gers hun paaiden. Hun eerste doel was de woning van Dixon t waar zij reeds na drie weken aankwamen, om na een kort oponthoud de reis naar Europa verder voort te zetten. De aankomst bij Dixon was -en Overgelukkig weerzien. De kleine R-o- za was in de wolken. Dixon greep Braddon's beid'e han den en keek hem ernstig aan. even als Balfour bij het afscheid. Een ge lukkige glimlach op zijn gelaat duidde aan, dat hij over zijn pleeg zoon tevreden was. Toen Braddon hem- den brief van Balfour overhan digde stak hij hean in zijn zak en zei Later, Nu wijd ik mij geheel aan jou en je vriend Raimund. En nadat Braddon de oude huis houdster had begroet, die allebei- snikten van aandoening, zed- Dixon Er is nog Iemand, die blij is je behouden terug te zien. Beltoon even als vroeger ook nu medelijden met iemand, die niet het geluk gehad' heeft, onder eerlijke mensahen op te groei en. Zij waren naar de keuken gegaan en al spoedig zag Braddon daar een bleeke, ineengezonken vrouwengestal te. ATef een bos hakhout in de hand kostte het haar moeite rechtop te blijven. Om het ééne oog, dat ten gevolge van een slag, gjeheel blind was. zat een zwart verbandterwijl het andlere angstig rondkeek. Het hout was h-aar uit die handen gevallen, onbeweeglijk stond zij daar Braddon aan te gtaren. Eterst na een poosje verdween bij Braddon alle twijfel. Jenny zij-'t gij het? vroeg hij, als kon hij zijn oogen niet gelooven. Eerst toen scheen zij tot besinning te komen en nauwelijks hoorbaar kwam haar over de lippen Er bleef mij niets anders over dan te sterven of uw raad.... En <re hebt natuurlijk het laat st.© gekozen, zei Braddon bemoedi gend, terwijl hij haar de hand reik te. Het verheugt mij zoo, dat ge hier een toevlucht hebt geizocht. lik was zoo grenzeloos ongeluk kig', begon zij, tegen haar tranen strijdend, werd zoo afschuwelijk mis handeld en gekweld en tot de meest, opgehoorde diingen gedwongen.... Kom. ga niet verder, viel Dixon haar goedig- in de rede. hef den sluier van het verleden niet. onnoo- dtig op, en vol medelijden lieten zij de hevig schreiende alleen. Aan 't in doodsnood geschreven briefje herkende ik je, sprak hdj ge dempt, je hebt de arm© stakker daar mee van den rand van het verderf ge red en grooter genoegen kon je mij niet. bereiden. Zij diraagt helaas de kiem van ieen vroegtïjdigen dood met zich omeen rustig stervensuur is het eenige, waarop zij nog kan ho pen. De schildering van haar toestand-, toen zij maanden gel-cden aan zijn deur klopte, werd onderbroken door R-oza, die haastig kwam toesnellen. Meteen had Braddon haar in ide ar men om zich stormachtig door haar te laten liefkoozen. AI billijkte de pre dikant den wensdh van de beilde jon ge lieden om naar Europa te gaan. dan had hij toch ernstige bedenkin gen, toen zij aanboden hef. jonge meisje reeds nu mee te nemen naar de boots vrouw Wachtel. Bij de her innering aan haar stervende- moeder afgelegde belofte gaf hij intusschen in -zooverre toe iaan bun dringend verzoek, dat hij besloot met Nelly zijn kleine beschermeling te bege- 1 eiden. De voorbereiding voor de reis was ganw gemaaktspoedig namen zij plaats op de ibo01, die hen in de eer ste dagen van December over den Atlantisch en Oceaan van New-York naar het beminde Dnitschland izon brengen. HOOFDSTUK XXX. Echt Kerstmis weer was bet. Op strengen vorst volgde een donkere hemel en veel sneeuw. Toen schitter de idle zon weer in al zijn pracht op het verblindend witte kleed, waaron- d'e-r de natuur ongestoord kon droo- xiien van aanstaande lieflijke dagen en koesterende warmte. Ook de oude logger 'had zich een witte jas aan getrokken. Het had reeds lang drie uur ge slagen. In de kajuit zaten Bzechiël Aufdermauer en zijn vriendin AVach- tel bij elkaar in vertrouwelijk ge- sp'rnek. De laatste zat te breien, ter wijl Aufdermauer als in gedachte sf.eeds zijn blik op haar werkzame vingers gevestigd hield. Uiterlijk wa ren zij het. laatste jaar niet achter uitgegaan, alleen waren er misschien wat meer grijze haren komen kijken. Beiden waren blijkbaar in een bij zonder verdraagzame stemming. Veel droeg daar zeker de frissche geur van. dennegroen toe bij, die hen uit de naaste kamer tegenstroomdie. Daar stond de Kerstboom, waar voor Aufdermauer als consciëntieus voogd ieder .jaar zorgde. Dit jaar was hij bijzonder mooi en groot. Met zijn breede armen ongeveer een vier de deel van de kamer in beslag ne mend, reikte hij van den vloer tot bijna aan den zolder. Slank en be vallig was Monika druk bezig met Jodocus Quast. de laatste hand aa.n de versiering van iden boom te leg gen. Van de onder haar handen zich buigende takjes zwierven haar vrien delijke blikken zoo .nu en dan naar een stapel groote en kleine verzegel de pakjes, die Aufdermauer als groot liefhebber van verrassingen de laat ste weken mee-st zelf had aange bracht. Op een opmerking van zijn oude vriendin over den vorst, antwoordde Ezechiël Aufdermauer schijnbaar zonder eenige bij-bedoeling De boot, -van New-York kwam gisteren nog juist bijtijds de haven binnen. Twee dagen later en het zou haar idoor het ijs niet gemakkelijk gemaakt zijn. De passagiers mogen van geluk spreken. Er zullen er niet veel aan boord geweest zijn, zei de bootsvrouw pein zend. Of 't er veel of weinig zijn, zij zullen blij zijn op vasten bodem ach ter de kachel te kunnen zitten, ant woordde Aufdermauer. Hij keek op <de klok en riep om den htoek van de deur der naaste kamer Monika, hoe ver ben je heen met de versiering? Bijna klaar'klonk het vroolijk terug. Haast je dan wat. Precies h'alf vijf moeten de lichten branden'. Om vijf uur ea ik been. Tk heb nog an dere pliohiten als voogd te vervullen. Anders was je altijd gewoon, dat den volgen-den dag te doen. In plaats daarvan rijd ik mor gen vroeg naar juffrouw St'ne. Gekheid, bromide de bootsvrouw, dat is toch geen reden om plotseling verandering te brengen in onze ja renlange gebruiken. Je bederft voor ons den heelen avond. Niets ter wereld kan. altijd voortduren, vereerde vrouw kapitein- se, zei Aufderm-auer grommend, en keek ter zijde. Ofschoon als 't. te pas kwam een doortrapte huichelaar, was hij toch bang den uitvorschenden blik van die eerlijke oogen te ontmoeten. (AVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5