te Kruiumgen. Aanwezig zijn 41 le den, 6 gemeenten, 72 gec&ondheidscom- raissiën en 10 vereen igingen. ONGELUKKEN. Donderdagmorgen had op de laad plaats van de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen (Lamb.) een vreeselijk on geluk plaats. Zekere Jozef Franssen van Reters- heek-Klimmen, arbeider op de briket tenfabriek van geuoem'de mijn, was bezag met het wegfcruien van afval op d-> laadplaats, waar zich niet aaneen- gekoppelde wagens bevonden. Om ge makkelijker met den kruiwagen d» rails over te steken, wilde hij er een plank overheen leggen. Toen hij zich na dezen arbeid op- Tiehtte, werden eenige vageujs door een locomotief de laadplaats opge- Stooten. De machinist bemerkte den orgelukkigen Franssen, die gebukt stond, niet en deze was zich ook van geen onraad bewust- De wagens bot sten tegen elkaar en Fransen raakt, tuissc-hen twee buffers bekneld. In deze kritieke positie werd (hij een kleine 100 Meter meegesleept. Toen do waggons tot stilstand kwamen, viel Franjssen met ingedrukte borstkas o& den grondhij was doodgedrukt. Het lijk werd voorloopiig in een gebouw der mijn Oranje-Nassau neergelegd. Franssen laat een vrouw en drié kinderen achter. Vrijdagmiddag is spelende in de Nieirwehaven te Rotterdam gevallen en verdronken een tot nog toe onbe kende 12-jarige knaap. Een half uur later is zijn lijk opgehaald. AUTOMOBIELONGELUK. Donderdagnamiddag had te Roer mond een ernstig automobielongeluk plaats. Dr. Timmers, udt Beek en Do (N.-Br.), passeerde met zijn automo biel, waarin ook zijn echtgenoote zat, den aan weerszijden met zware boo men beplanten Maastrichterweg. Me- vrouw Timmer wilde de sigaar van haar man. welke dezen onder het rij den uit den mond in het voertuig wa- gevallen, oprapen. Zij verloor daarbij het evenwicht en viel uit de in sneli- vaart voortrollende auto op den grond. Zi| bekwam geen ernstig letsel. Don- ter Timmer evenwel, men weet nog niet door welk toeval, raakte het stuur kwijt en met een verbazende snelheid reed de auto tegen een boom op. De a dokter, die ernstig gekwetst en bewus teloos werd opgenomen, vervoerde men naar de heelkliniek. Zijn toe stand is uiterst bedenkelijkmen vreest voor zijn leven. BARONES VON SUTTLER OVER HET DUEL. Men meldt uit Den Haag Alhier heeft mevrouw Bertha von Suttner op de afternoon-tea in de Oercle International, over het duel gesproken. Nadat haar door baron de Neuf- ville een fraaie bouquet witte bloe men was aangeboden, nam spreek ster het woord en schetste het dhel als een moorddadig en verachtelijk begrip, een soort van oorlog in het klein, maar een oorlogje dat gemak kelijker afgeschaft kan worden dan de groote oorlogen der volkeren (of der koningen en keizers) en dat daar om ook maar zoo spoedig mogelijk van de wereld, van het beschaafde deel der wereld althans, verdwijnen moet. Zij verheugde zich over het feit, dat in zoovele landen van Europa niet anders dan --bij hooge uitzondering geduelleerd wordt en zij gedoofde ook, dat in Duitschland,, dank zij Keizer Wilhelm, binnen korten tijd het duel zal worden afgeschaft. Er was een tijd, dat duels veelvuldig voorkwamen, dat zelfs geen edelman zich sender gwaard kon vertoonen. Men moest altijd klaar zijn om er op los te kunnen "houwen. Later is het d/uel gelukkig geregle menteerd gewordener werden ze- tere wapens voorgeschreven slechts onder toezicht van getuigen mag tegenwoordig in de landen, waar het nog niet definitief verbodten is, geduelleerd worden. Op de vorige Vredesconferentie in 1899 is een voorstel ingediend en dat wel door een Amerikaamsch gedele geerde, om den oorlog diezelfde ver plichtingen op te leggen, als waar aan het. duel onderwonpen is," nl. de verplichte contróle van twee door de beide partijen gekozen getuigenbij den oorlog dus de controle van twee resp. door de beide oorlogvoerende volken gekozen neutrale landen. Eerst na een onderhandeling dor beide neutrale mogendheden zouden dan de vijandelijkheden een aan vang mogen nemen. Wanneer een dergelijk besluit uit gevaardigd werd, zou de tijd, die verliep tussóhen de oorlogsverkla ring en de onderhandeling der beide getuigen, besteed kunnen worden voor het. inslaan van wapenen proviand en zouden de legers in vre destijd niet gedwongen zijn, een zoo gTooten voorraad wapens en pro viand te onderhouden, als thans noodzakelijk Is. Dit. voorstel ondervond echter groo te tegenkanting van de zijdie der militaristen. Met groote vreugde kon mevrouw v. Suttner constateeren, dat men ook in Duitschland en Oostenrijk, zelfs m militaristische kringen meer meer van de barbaarschheid van het duelleeren overtuigd wordt en er in die beide landen sedert 3 of 4 jaar een anti-duellist isch verbond be staat, in Duitschland in het leven geroepen door Fürst von Lauben- stein en in Oostenrijk door Prins Adolf von Bourbon. In 1908 zal er te Boedapest een congres van anti- duellisten plaats hebben. Maar niet alleen zal deze anti- duell.-liga de afschaffing van het duel in Duitschland en Oostenrijk kunnen bewerken. De aristocratie en1 zij, die de aristocratie navolgen, moe ten de verachtelijkheid van het duel gaan inzien. Evenzoo zullen het niet de vredes conferenties zijn, die in het eind den Wereldvrede kunnen bewerken. De Idéé van den wereldvrede moet in de mensohen zelf zijn. En niet de lagere bevolking behoeft er nog van door drongen te worden. Zij is wel reeds overtuigd en kan ten slotte te wei nig doen, neen, in de hooge milita ristische kringen moet het evangelie van den vrede verkondigd worden, Van daar moet ten slotte de overwin ning komen. Na een luid applaus vroeg dr. Eyk- man het woord en zeide, dat, waar barons von Suttner het duel met den oorlog vergeleken had, hij, uit '1 feit dat het duel al meer en meer van. •het beschaafde deel der wereld ver dween, zou willen afleiden, dat zoo ook de oorlog op den duur zou moe ten verdwijnen. (Applaus). Daarna vertolkte een Engelsch mis sionaris uit Jeruzalem in eigenaar dig Duitsch zijn volle instemming met mevrouw v. Suttner's woonden, waarmee hij een luid applaus oogstte. Barones v. Suttner liet daarna een lijst circuleeren, om lrandte ekenin- gen te verzamelen, als een adhaesie*- betuiging aan het antirduellistisch verbond. HUISBEZOEK. Vandaag is er stemming voer de ver kiezing van leden van den Gemeen teraad te Groningen. Er is hard „gewerkt" voor deze ver kiezing. Twee of drie biljetten tegelijk kon men onder zijn voordeur vinden. En op al die biljetten werden de goede hoedanigheden van de verschillende candidaten z^ecr breed uitgesmeten, werden zij: den kiezers aangeprezen met schoone woorden. Een kiezer zou langzamerhand verlegen kunnen worden met de zaak. Want van den eenen candidaat wordt nog meer •goeds gezegd dan van dien ander. Mien zou geneigd worden alle candidaten te stemmen, maar d'an is het stembiljet van onwaarde. Trouwens er wordt den kiezers gaarne hulp verleend bij het uitzoeken van de ware candida ten. Zij vertellen zoo mogelijk nog meer goeds van de candidaten dan in de strooibiljetten reeds is gedaan. Zij kennen de kracht van het gespro ken woord. ■Een paar huisbezoekers deden de zer dagen een eigenaardige ervaring op. Zij beldën aan bij een kiezer er gens in den Meeuwerderpolder en zei den aan het meisje, dat de deur open de het doel van hun komst. Moe dloar binnen de mannen van de stemmerij", gilde dochter naar bin nen. Moe had geen kiesrecht, deed niet aan politiek en stuurde haar man naar de voordeur. Glimlachend kwam deze den bezoekers tegemoet en rog voor een van beiden iets kon zeggen, sprak de te bewerken kiezer: „Joa ,om je de woorhaid te zeggen. !hab ik al stemd.' En toen de bezoekers den man ver telden dat de stemming toch pas Don derdag was, verklaarde deze zijn eer ste woorden aldus: „Ik dou dat zoo: as ik de koarde tiroes krieg, striék ik deur wèl ik nart ihiebben wil. Ik pluk 'n cents postzegel d'r op en stuur het ding over de post an het stemberoo in de Euliemulder- stroat". Deze kiezer behandelde dus zijn istemfkaurt als een betsfcelkaairt. voor den boekhandel, waarop men door haalt wat niet verlangd wordt. De huiszoekers' hadden veel moeite dezen kiezer te overtuigen dat zijn handel wijze niet naar behooren was. En al vorens de aanbeveling van hun can didaten uit te spreken hebben zij den man geleerd hoe hij moest stemmen en vervolgens op wien. En daarna zijn zij verder getrokken, propagee- rend voor hun beginsel en en hun can taten. (N. Gr. Ct.) TENTOONSTELLING VOLKSVOEDING. De tentoonstelling voor Volksvoe ding, te Utrecht vanwege de afdeeling Utrecht van den Volksbond tege Drankmisbruik gehouden, is bezocli door 12.372 betalende bezoekers. STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ. Te Wageningen is een bestuursver gadering gehouden van het Station voor Maalderij: en Bakkerij, waarin tegenwoordig waren de heeren Stuart aLf juridisch en F. F. Bruijning Jr. als technisch adviseur. In deze vergadering is de oprich ting van het Station een belangrijke schrede gevorderd. De eerste algemee- ne vergadering zal in de tweede helft van Augustus te Wageningen plaats hebben. DE ADDER. Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de ramnnonitor Adder" onder onze kust, hij Scheveningen is vergaai- Wat toen zulk een diepen indruk maalde, was, dat het schip, zonder bepaalde aanleiding met man en muis in de diepte verdweenmaar het jscliip werd verdacht onzeewaardig zijn. De zee was niet buitengewoon on stuimig. Verscheidene jaren achtereen is men 'het feit en de omgekomenen blijven gedenken, voornamelijk te Den Helder waar op het kerkhof een eenvoudig gedenTSteeken ds opgericht., dat elk jaar wordt bezocht door leden van de Marine-onderoffocieren Vereeniging De Ruyter". („Avp."l AMSTERDAMSCHE RECHTBANK In een uitvoerig adres aan H. M. de Koningin heeft de Arrondissement» Rechtbank te Amsterdam verzocht, dat door Hr. Ms. Regeering de noi» dige stappen worden gedaan ten einde door wijziging van de wet van 28 AuguisTus 1886 de mogelijkheid te ope nen, om (behalve de vermeerdering an het aantal substituut-griffiers, met iwee, als het meest urgent, bij lie' bestaand aantal Kamers van r>'ej Rechtbank) het perteoneel der Recht bank uit te breiden met 2 rice-presi- denten, 5 rechters, 2 substituut-offi- eieren van juistitie en 3 substituut- griffiers, en dat voorts, naar gelang van de Behoefte, tot de feitelijke ver meerdering van liet personeel words overgegaan. Waar de Rechtbank zich verplicht acht de aandacht van H. M. te vesti gen op de noodzakelijkheid, om het personeel van het college uit te brei den, vindt zij eene bijzondere aanlei ding om hare meening te uiten in de omstandigheid, dat, bij de discussion ia de Staten-Genieraal over de begroe ting van het Departemlenit van Justi tie voor 1907, de omvang der werk zaamheden bij verschillende rechter lijke coITegefe ter sprake is gebracht maar h. i. geen voldoende licht is ge vallen jrp den omvang van de taak, welke Tn de laatste jaren op de sterdamsche Rechtbank is gelegd. Het aantal vonnissen in strafzaken, gedurende de laatste tien jaren door de twee strafkamers van die Recht- bank gewezen, bedroeg totaal 12.718, of gemiddeld 1300 vonnissen per jaar. Het aantal hij het parket aangebracn- ie strafzaken is veel grooter, doch in gevolge de in latere jaren gehuldigde opvatting worden talrijke bagatel zaken niet vervolgd, terwijl ook zaken van landlooperij hoogst zelden voor de Rechtbank worden gebracht. Bij de beoordeeling van bovenver melde cijfers moeit naar de Recht bank Verder mededeelt niet alleen werden gelet op het aantal der straf zaken, cloch ook en vooral opba ren omvang en ingewikkeldheid. Voorts deelt de Rechtbank o.a. mede, dat fot vóór korten tijd bij de appèlzaken van de kantongerechte dtermijn, verstrijkende tusschen 'e behandeling in eersten aanleg en die b'i de Rechtbank ongeveer een jaar bedroegdal wel is waar door bijzon dere maatregelen deze termijn thans is teruhggebracht tot ongeveer vier maaniden, doch de achterstand in an dere zaken aan de vijfde kamer hier door is veligroot, zoodat in J-uni 1907 het aantal onafgedane zaken aan de 5de kamer 200 bedroeg. Sportpraatje Cricket- en Waterpolo-over- zicht. Natuurlijk hebben de Belgen (of lie ver de pseudo-Belgen, want een team van 9 Engtefechen en 2 Belgen kan toch bezwaarlijk Belgisch genoemd worden) er weer stevig van langs ge kregen. Ondertusschen is 104 nog 'n vrij aardige score voor hen, beter dan ze ooit gedaan hebben. Zondag a.s. is de competitie weer in vollen gang. Rood en Wit zal o. i. eene niet te moeilijke home-victorie op d? Haagsche behalen, terwijl Hisgen en de overige volhardenden A. C. C. wel niet veel kans zullen geven. Tot ons genoegen kunnen wij het Wo,terpolo-overzicht beginnen met II. V. G. B.'s eerste succèsje in dit jaar namelijk 't gelijke spel tegen A. Z t memoreeren. Gaat zoo voort. Haar lemmers, nu Zondag over een weekin Haarlem nog 'n beetje beter dan begint er weer licht te komen. De Leidsche „Sportman" sloeg ->1 een heel droevig figuur door tegen D J. K. niet op te durven komeu. Waarvoor ben je dan eersteklasser -t Tweede D. .T. K. sloeg A. Z. .'I met 'n allergeweldigste 101. De verschillende standen zijn nu Af de efin g A ri 1. R. Z. C. 2. A. Z. 66 60 cd pi 110 0 2 10 10 1 3H.V.G.B.2 0 1 1 1 Afdeeling B: S. i 7 0 2.— 0 0 1.- 1. D. J. K. 2. t IJ 3. L. Z. C. II sis 11i 2 1 1 0 3 6 1 1.50 10 10 1111 1 0 0 1 0 0 5 0.00 7. -5 ai O a 1. d. j. k ii 2 2 0 0 4 f8 ~3 2.- 2 A. Z n 2 0 0 2 0 3 18 0.00 3. 't ij II 0 0 0 0 0 0 0 0.00 Voor Zondag'staat op 't prograanhi1. d. J. K.'t IJ, van welke ontmoeting voor beiden veel afhangt. D. J. K s zege lijkt ons nog 't waarschijnlijkst, terwijl in de tweede klasse-match tus schen beild'er reserves de „jongere kampioenen", 't wel op hun slofjes nf zullen kunnen. Zwemfeest Wij herinneren er nog eens aan dat Zondag a.s. het door de H. V. '1. B jaarlijksch georganiseerde zwem- feest weer in de Zweminrichting aan de Houtvaart gehouden zal worden. Een bezoek kunnen wij ten zeerst? aanraden, 't Programma bevat vele aardig» nummers, die er door de bui tengewoon groote deelname des te interessanter op zullen worden. Sport en Wedstrijden worstelen. OVERWINNING VAN v. d. BERG. Naar men luid Dugsfeldiorf mede- (deelt, heeft Dirk van den Berg aldaar (den .eerstfón iprijls Van ihet vvorstel- tournooi gewonnen, vóór Ohemjakin •(Rus) tweede, Romanoff (Roemeen) derde, Schneider {'Berlijn) vierde en iSauerer (Beieren) (vijfde. WIELRTJDEN. Donderdag zijn te Parijs de voor naamste wedstrijden om het wereld kampioen sdhap begonnen. De afdeelinigen van den wedstrijd •van beroepsrijders op de korte baan werden gewonnen door Ellegaard, Friol, Mayer, Poulain, Rutt, Jacque- Qiin, [Rettich (en Schilling. Daarbij kwam nog Hourlier. De (beslissing volgt Zondag. Prijs voor vreemdelingen: 1 Elle gaard, 2 Rettich; 3 Bardgett. FT. 1 Doerflinger; 2 Mayer; 3. Krébs, III. 1 iRutte, 2 Schilling; 3 Benyon. Beslis sing: 1. Rutte; 2 Ellegaard (een wiel- lengrto nefhter); 3 Doerfliniger. Prijs voor Fransch: 1. Friol', 2. Hour lier, 3. Jacquelin.. Tandems: 1. Poulain-Rettich2. El- legaard-Rutt, 3. Dupré-Doerflinger. Voor liefhebbers, over 100 KIM., al hier een motorfiets. Acibt deelnemers. Voor do Ideifde toaal gewonnen door den Engelsdhtman Meredith, die er 1 uur, 28 anin. 52 2.5 sec. over reed; 2. d? Belg Tubbax; 3. Brocca; 4. van Nack; 5. Schwartz; 6. Dellbor. CRICKET. OxfordCambridge. Oxford 141. Cambridge 21 voor 0. Napier, die- ook tegen de Hollanders heeft (gebowld in den iaatsten Engel sc'h en tour, toywlde fraai en nam 5 voor 55. (De Afriikaandërs begonnen slecht tegen 'Sussez. Zij waren allen uit voor 49. Sussex 70 voor 2. Fry 30 n. o. WarwickshireLeicestershire. Leicestershire maakt 53 voor 6; dan gaat het regenen. YorkshireNotts. Geen begin ge maakt: regen. Derbyshire—Surrey begon slecht vóór Derbyshire, diat wend uitgegooid voor 79.Crawford 4 voor 30. Hay- iward en Hobbs maakten 21 zonder ge scheiden te worden. Daarop ging het regenen. In de wedstrijden Lancashire- Northamptonshire en Gloucestershire Somerset, kon wegens den regen geen begin worden gemaakt. DE ZWEMWEDSTRIJD DOOR PARIJS. Aan den amateurswedstrijd door Parijs zullen op 21 dezer deelnemen de Nederlander Ooms, de Belg Maas, de Franschman Landry en dan nog eenige winners der voorwedstrijden die Zondag a. s. plaats vinden. Deze wedstrijd gaat uit. van „Les Sports" en „La Socaété nationale pour l'En- couragement de la nage". N. Bosboom, jhr. A. R. Kocq van Breugel 1), G. H. A. Eerdmans, G. Fabius 1). C. C. Grosjean, J. G. M- de Groot, H. de Groot, G. W. Le Heux, A. G. van der Hout, J. H. A. Krediet 1), H. M. J. Motké, A Noor- duijn 1), A. K. Noorduijn 1). P. H. Schoute, J. H. C. Smeltzer, C. J. A. Snorm, P. C. Taconis 1). G. Wege- rif, V. E. Vilmar, J. D. Wol terbeek. Artillerie Oostelndië C. P. C. Bar- tels, J. Boller, J. C. Hagieniian, P. C. Hoolboom 1), J. T. Krol, H. L. Mau- rer, J. Ouwëhand, A. F. Oxen a ar, H. ter Poorten. Genie hier te lande jhr. J. M. van den Bosdh 1), J. H. A. van de Hoe- iven, E. Scherpenhuizen Rom. Genie Oost-Indië A. F. van den Heuvel tot Beidhlingen gezegd Bar- tolotti Rijndie rs 1), J. H. Bosch, L. F. Geerlings, J. Paalman, R. L. A. Schoemaker. 1) Voorwaardelijk. Rechtszaken (DE DUBBELE -MOORD TE HOMBURG. Door den 21-'jarige iP. A. is van de bevoegdheid om lappèl aan te teeke nen van het vonnis, waarbij Ihij door (de arr. rechtbank te (Rotterdam tot 15 j'aren gevangenisstraf wferd ver oordeeld, wegens den dubbelen moiorcL te (Homberg .(Duitschland), geen ge bruik gemaakt, (terwijl dok van de zij de van het O. M., .in die uitspraak is berust, zoodat genoemde veroord/ee- Qing blijft gehandhaafd. Zooals men rweet, was een levens lange ge via ng'ebfisstr af geëisdht. Letteren en Kunst EEN MISLUKTE WEDVLUCHT. De postduiven-bezitters in Charle roi zijn zwaar bezocht. Bij een groo te wedvlucht van Bordeaux uit, met 10,000 duiven uit. Henegouwen, zijn door hagelslag alle dieren op enkele tiehitallen na verloren gegaan. Al leen voor Charleroi bedraagt het ver lies 4000 duiven, ter waarde van on geveer 40,000 fr. EEN WEDSTRIJD IN ITALÏë. De groote wedstrijden van 1907 op het vaste land van Europa zijn ach ter den rugde Herkomer-bétromv- baarheidsrit. de Tojunus-wedistrijd om den Keizerprijs, de Grand-prix- wedstrijd der Fransche Automobie len-Club, de Taiga Florio-wedsfcrijd op Sicilië, de wedstrijden op het eiland Man en de motor-bootwed strijden bij Monaco, en nog slechts enkele kampen liggen in 't verschiet. Zoo wordt de Circuit des Ardennes nog gehouden en dan 1 en 2 Septem ber de „Circuit van Brescia" Bresc-ia CastiglioneLonato Sax Bufo- niaBrescia over 550 kil., naar de Oorschriften van den Keizerprijs, om den Florio-beker, in 1905 gewonnen door een Ifcaliaanschen wagen. Ze ven maal wordt er om den beker ge reden en wie d'e meeste overwinnin gen behaalt, wordt eigenaar. Voorts wordt den eersten dag ge reden om den „Coupe dTtalie", die driemaal achtereen gewonnen moet worden. Bovendien komt den eersten dag de- beker van Koning Victor Emma nuel ter verrijding, die uitgeloofd is voor den bouwer van den overwin- neud'en wagen. Den tweeden dag gaat 't om den Brescia-beker, den Velvula-beker ter waarde van 25,000 lire en den Mi- laan-beker. INTERN CONCOURS HIPPIQUE TE 'S-GRAVENHAGE. Heden, Zaterdag 6 Juli, is de groo te dag van het concours, eerstens door het Hooge bezoek van H. M. de Koningin-Moeder (van 2 uur 15 min. tot 4 uur), en ten tweede door dien dag der championnaten. In Enge land zijn voor zulk een dag reeds da gen te voren alle plaatsen uitver kocht ook hier iwordt een zeer groot publiek verwacht, daar ook velen zich op een Zaterdagmiddag kunnen vrij maken. Leger en Vloot KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Uitslag der overgangsexamens. Van het le naar het 2e studiejaar gaan over: Artillerie hier te lande J. A. Al ma, P. M. de Boer, G. Borel 1), jhir. K. J. van don Brandeler, A. C. A. Brosius 1), W. J. H. van Engelen burg 1), P. J. Enter, J. J. van der Eijk, H. de Goede, K. A. R. van Haef- ten, .T. D- W. Kalkman, H. Koppel Hesselink 1), D. de Leeuw 1), J. van Maaren, J. Marechal 1), G. van Meurs, T. A. L. Mollinger, A. A. van Oorschot 1), A. C. Perk, J. P. D. Ra- land, J. van Rooij, jhr. D. W. Sickin- ghe 1), A. J. Staal 1), W. J. van der Staaij 1), C. A. M. Stout-jesdijk 1), A. I. de Stoppelaar Blijdensteijn 1),. G. van Velthuijzen 1), C. P. M. Ver haart, P. M. R. Versteegh, J. v. Vo gelpoel 1), F. H. Wanninkhof, C. de Wijs, W. F. H. Zegiers, T. Ziedses des Plantes. Artillerie Oost-Indië L. J. C. Bak ker, W. L. A. du Celliée Muller, J. L. Gude, C. Hoogkamer 1), F. W. Laup- man, P. H. E. M. Schumacher, H. J. W. Verniers van der Loeff, B. I. Wolff. Genie hier te lande A. Eekhoff, J. F. A. Blich, jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, J. A. Kuijlaars, T. Terkuhle. Genie Oost-IndiëH. van Galen Last, C. W. Geerlings, G. A. van der Nagel, A. Treffers. Van het 2e naar het 3e studiejaar gaan over Artillerie bier te landeP. C. van Aken, S. J. van den Bergh 1), J. L. ONTDEKKINGEN IN DE OUDE KERK TE AMSTERDAM. De heer A. W. Welsman schrijft Dezer dagen heeft men de zuilen dt-\ Oude Kerk van het pleisterwerk ontdaan, en toen is een en ander voor den dag gekomen, da.t zeer merkwaar dig mag worden genoemd. In de eerste plaats is gebleken, dat de. twee zuilen aan de noord westzijde bij d'en toren, die tot dusverre voor de oudste werden gehouden, en die tot de 14de eeuw schenen te behooren, inder daad de jongste zijn. Zij dragen het karakter der 18dë eeuw, en bestaan uit groote strikken Brenier-steen, ter- v.ijl de andere zuilen uit zeer kleine stukken kalksteen werden opgetrok ken. Het vernieuwen der zuilen zal omstreeks 1726 geschied zijn, t.oen hei tegenwoordige orgel werd "gemaakt. In ITen 24sten jaargang van Oud- Holland over de Oude Kerk een en an der mededeel end, zeide ik, te veron derstellen „dat op de zuilen van het koor, achter de beelden der apostelen, tapijten geschilderd waren." Deze tapijten zijn nu inderdaad voor den dag gekomen. Ofschoon er betrek kei ijk weinig meier van te zien is, kan men toch waarnemen, dat het karak- l-r dezer schilderwerken vrijwel met dat van de in 1860 in de Groote Kerk le Haarlem ontdekte, overeenkomt. Te genwoordig zijn die I-Iaarlembche ta pijten overgeschilderd. Doch David van der Keilen heeft ze afgebeeld, zo. els ze gevonden werden, in zijn i>e- kend plaatwerk, dat in 1861 bij Mnr- tmus "Nijhoff verscheen. De Haariemsche schilderwerken wa ren veel beter bewaard dan die te Am sterdam, indien althanfs de afbeeldin gen, die Van d'er Keilen gaf, den toe stand van het gevondene met juist heid aanduiden. Te Amsterdam bleef het goud het best, doch de kleuren, meest blauw, gioen en rood, zijn grootendeels ver dwenen. De zware zwarte lijnen, die ■e kleuren insloten, kan men echter neg tamelijk goed volgien Opschriften, zooals er le Haarlem e zien zijn, heb ik in de Oude Kerknic-t gevonden. Die opschriften hebben, den teerw. heer J. J. Graaf in staat gesteld d4 plaats van iederen apostel (te be palen. Te Amsterdam zal zulk een be paling niet mogelijk zijn. Ook zinnebeelden, die te Haarlem een belangrijke rol .spelen, worden te Amsterdam niet aangetroffen. Maar men kan duidelijk de plekken, waar d: beelden tegen ide zuilen stonden zien, en ook de dookgaten van de con soles en de overhuivingen waarne en. De kruispijilers aan de zijde van het l-.cor zijn nog niet. ontbloot. Waar schijnlijk zullen daar de beelden var. ie heiligen Nlicolaas en Johannes den Dooper "gestaan hebben, zoodat ooi daar tapijten kunnen gevonden wor den, als tenminste omstreeks 1560. leen deze pijlers gemaakt werden, het schilderen nog in zwang wals. De zuilen van het schip zijn zonder tapijten, met uitzondering van die te genover den predikstoel. Welk beel l hier gestaan heeft, is mij onbekend. Ik hoop, dat men de schilderwerken niet zal herstellen, doch ze door draai bare zinken luiken bedekken. Op die luiken kunnen desgewenscht de tapij ten, zooals men meent dat zij in wel stand waren, worden geschilderd. Doch de origineelen dienen onaange roerd te blijven, daar anders zoowel het later ontdekken van. fouten, m het herstelde als het verbeteren daarvan onmogelijk zou worden. Koloniën de overval van het BIVAK SENDO. De Hhld.-oorrespondent te Atjeh schrijft3 Wie had ooit gedacht, dat m Groot-Atjeh nog een dergelijke ge beurtenis zou kunnen plaats grij pen en toch het meest onverwachte is gebeurd. In den nacht van 7 op 8 Juni drong een 25 a 30 man sterke bende het bivak Seudoe, bezet door een sectie infanterie van het 3e bar tal jon binnen, en bracht der bezet ting een zeer ernstig verlies toe. On zerzijds toch sneuvelden 3 militai ren, werden 3 minderen zwaar en 1 mindere licht gewond. De rij and, waarschijnlijk staande onder aan voering van Panz Abaih, een gewe zen panglima van T. Oemar, en sledhts bewapend met lans en kle wang, wist zich meester te maken van twee onzer geweren en zont ernstige verliezen het toon eel den strijd te verlaten. Enkede blo sporen wezen er slechts op, dat aanvallers niet geheel ongedeerd' bleven zijn Wanneer men nu weet, dat Seiw gelegen is in de Zuidelijke Ned en tingen op 21/2 uur gaans ongev van Lbo Nga, de zetel van het civ bestuur, tevens herstellingsoord, een geheel gepacificeerde landstre dan maakt het een droerigen inda dat hier zoo iets kon plaats gjfijpi Wel zwierf hier in de>n laatst tijd meer in het naburig» Daja e bendet.je rond, doch dat hij een derj lijk stout stuk zou durven bega! was geheel buiten de gedachte sloten. De bezetting van Seudoe dij de dan ook in hoofdzaak ter cont leering van het opkomen van h rendienstplichtdgen voor den aani van den weg over de Glé Paroj. N uitgesloten is intusschen dat waakzaamheid van de zijde d'er zetting het vormen van dit stoi plan in de hand 'heeft gewerkt, ter over deze. daar meer. DE ZAAK-BOREL. Uit Semarang wordt aan de „Sui Post" bericht, dat een onderzoek i zake H. Borel is gehouden door ir Kollmann als Regeerings-commissi ris. Het liep ook over klachten, d.'o Henri Borel tegen adsisfent-reside Priester ingebrachthet is nu aff loopen, maar 't resultaat blijft g| heim. KROKODILLEN OlP QELEBËS. Celebes lijdt, behalve naast-.vele a dere kwallen, look aam die, dat er veel kaaimannen buizen, een 'omsrtai. digheid die, 'gelet op het brutale o lijeden (der geduchte roofdieren, zoo noodige .toeneming der bevolkir ;in den iweg staan. Hoe vaak, schrij •een correspondent van Ihet jSoeral Hdbl., Kverid er gedurende de laats: expeditie niet geaneld, dat een malita een dwangarbeider, .een hond en door een krokodil werden verslond ei Méér idan elders in den ordhipel (kwaï dit (hier voor. Zou men 't gelooven da op Pailima per maand tien menschel door krokodillen omkomen? En di werd den schrijver toch door betrouv bare personen medegedeeld. iPalima ligt aan de (monding die 'Tjonrana-riivier en is dus erg laag Doch niet deze omstandigheid alleei maakt de kampongbewoners tot eei gemakkelijke ipróoi .der krokodillen De izorgelo'odheid en die vrees der in landers voor de beesten hebben d'ez laatste zoo verwend, dat ze om de na bijheid van den mensCh niets geven zoo komt het dat de dioden -makkelij® worden gegrepen. Of de dieren overal even brutaal 'zijn en even menigvuldig voorkomen Op Celebes, is .nog miet -uit to maken/ docih dit doet bier minder ter zake. Op Borneo zijn ook een ontzaglijke mas sa krokodillen, maar door de gewel dige breedte d'er istroornen en de omit- izettend groote moerassen kunnen zij! ■de kampongs op een grooten afstand bijna ongezien passeer en. Op Celebes daarentegen wonen ten bewegen zij :zich bij troepjos naast de kampongs ©n zijn Id'oor de mindere breedte der rivieren aan de imensdhen gewend. Een (hoofdofficier, die onlangs te Makassar van ieene inspectiereis te rugkwam, (deelde mede, hoe bij op 4 a 5 passen afstand's van de prauiw. waarmede hij d.e Tjenrana-rivier af- izakjte, twee krokodillen met zijn re volver aflegde. IDe rivier was op die plaatsen circa 150 meter breed. Een der verscheurende dieren 3ag aan den kant tusscben struiken. Toen de roeiers op Ihet verzoek van den offi cier de prauw er heen ivrachtten, .ging de krokodil bij de nadering van het vaartuig niet. eens op de vlucht en ikon bet dier als 't ware k (boutpo riant worden doold; geschoten. F-en eind ver der de kali af, kwam zoo'n monster gewoon op de prahne at waarschijn lijk om een man die vóór op de punt zat even weg te pikken. Dat (meende ihet dier .door ondervinding geleerd, best te kunnen doen. Ditmaal bad het gerekend buiten den officier, die het. tot op enkele ureters liet naderen, om daarna los te branden op zijn neus. Dat de neus toen in de diepte ver dween, om diaar d.en ilaatsten adem ■uit te stoolten, behoeft geen betoog. (Ééns goe dgeraakt, gaat een krokodil .altijd dood. (Herhaaldelijk gebeurt bet. dat klei ne prauwietn, beladen met d j ago-eng en gevoerd door een inlander met een diajoeng achter in het vaartuig geze ten, worden .aangevallen, en man en dajoeng een prooi van den gulzigaard worden. (Een geval in do Toradjalanden mag eveneens niet onvermeld blijven. Op vijftig pas af stands van een colonne, die teen kafli door waadde, werd een Toradja, die het paard' van den gou verneur Swart door de rivier geleid de, door een kaaiman bij den boven arm gebetep. .Dbor het te keer gaan van het ;paard', liet bet ondier den Toradja los, die ditmaal (met een half verbrijzelden schouder vrij kwam. Gemengd Nieuws HET DRAMA. (VAN (MAYERLTNG. De „Corriere della Sera" publiceert interessante bijzonderheden over den tragischen dood van den Oostenrijk- sohen kroonprins, welke door ieen in tiem vriend van d:en overleden Itali- ia arisch en gezant, igraaf Nigra, ont huld worden. Den dag na de vreeseJij ke gebeurtenis bezocht genoemde vriend den graaf en uitte in den loop van '-t gesprek zijn verbazing over 't feit, dat kroonprins Rudolf «elfmoord gepleegd had.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6