SOCIALISTISCHE DEMAGOGIE. Het bestuur van de afdeeling Den Haag I dier S. D. A. P., bad een jjgrooie openbare vergadering" be legd, waarin de heeren Ter Laan en Hoejenbos zouden spreken over ,,De vijftienduizend gulden voor «ie vre desconferentie-feesten in verband met de herstemmingen". De kiezers wer den tot bijwoning opgewekt om te weten „hoe de vrijzinnige en niet- vrijzinnige Raadsleden uwe belas tingpenningen uitgeven". De heeT inr. M. W. F. Treuib, die o a. was uitgenoodigd voor debat, beeft daarop met den volgenden brief geantwoord ,,Van uwe uitnoodiging tot bijwo ning uwer openbare vergadering op hedenavond zal ik geen gebruik ma ken. „Terwijl het bij deze gemeente raadsverkiezing om groote belangen gaatgrondjpolitiek en volkshuisves ting onderwijs en volksontwikke lingbelastingregeling enz., vindt gij •goed die groote aangelegenheden op den achtergrond te schuiven en eene openbare vergadering te beleggen over „De vijftienduizend gulden voor de vred'esc.onferentiefeesten in (ver band met de herstemmingen", met de opwekking aan de kiezers „Wilt gij weten hoe de vrijzinnige en niet- n»rjj'zinni|ge Raadsleden uwe todlas- tingpenningen uitgeven, bezoekt dan deze vergadering". „Tk sta tegenover die f 15,000 even onschuldig als uwe eigene candida tes maar wensch toch op te merken dat men een goed en democratisch Gemeenteraadslid zijn kan ën toch in het welbegrepen gemeente- belang -zijn stem kan geven voor een uitgaaf als de door u gewraakte. Het aal misschien ook wel tot n zijn door gedrongen, dat hoe men ook moge denken over de vredesconferentie op zich zelve het feit dat zij hier ter stede wordt gehouden, voor de ge meente een groot voordeel is. „Intusschen is het niet minder dni- delijk dat deze uitgaaf zich bij uit stek leent, '\ioor demagogische on tlek. Wie dat nog niet mocht hebben begrepen, zal het uit den oproep tot uwe vergadering wel hebben be merkt. „Uwe vergadering is wegens de keuze van liet onderwerp en de be woordingen van den oproep daartoe, een even ergerlijke als bedenkelijke uiting van demagogie. Zulken ver gaderingen ga ik liefst uit den weg." NEDERLAXDSCH ZENDELING GENOOTSCHAP. De 110e jaarvergadering van het Nederlandsen Zendelinggenootschap werd te Rotterdam, door den voor zitter prof. dr. W. Pijper, met een toespraak geopend. 70 bestuurders en afgevaardigden van afdeelingen waren tegenwoordig. Aan de orde kwam het verslag der permanente commissiën, uitgebracht dóór ds. Heynes,- van Landsmeer. Het vermeldt veel moeilijkheden, die ondervonden worden bij «1e propa ganda voor het genootschap, maar ook vele aangename ervaringen. De heer J. S. de Vries deed eenige mededeeiingen, omtrent zijn ervarin gen, gedurende zijn 19-jarig verblijf in de Minnahassa, die imet groote be langstelling werden aangehoord. De vergadering werd met gebed ge sloten. Mr. S. VAN HOUTEN. De heer mr. S. van Houten is door d> Provinciale Staten van Friesland niet herkozen tot lid. van de Eerste Kamer. Dit besluit lcwam niet onverwacht, schrijft het „Ilbld." Maar wel trekt het de aandacht, dat thans geen en kele stem werd uitgebracht op dezen Staatsman, die, toen'hij ruiim het der de deel eener eeuw geleden door Gro ningen naar da Tweede Kamer was af gevaardigd, daar aanstonds zich deed kennen als een voorstander van zeer geavanceerde beginselen Bij zijn ministerschap van 189497 en wat daaraan voorafging, bleken zijne mieeningen meer behoudend te zijn geworden. De ruime kiesrechtre geling door Tak van Poortvliet voor gedragen, bestreed hij, en als diens opvolger bracht hij de veel te bekrom pen kieswet tot stand, die thans nog in hoofdzaak van kracht is. Na zijn aftreden al/s Minister in 1897 wilde zijn vroeger district Gro- ringeu niet meer van hem weten. Zc-i vei jaren Meef hij buiten het parle ment, maar niet buiten het staatkun dig le\engetuigen zijn bekende. Brieven", waarin hij vaak vinnig Van de Leestafel „Verborgen Wegen", door Muthilde Roos. Uitgave D. A. Daamen te Rotter dam. „Haar Zoon", door Mathil- de Roos. Uitg. N. V. Egie- lings Boekhandel, Am sterdam. Deze beide boeken vormen eigen lijk een geheel, de boeiend ge schreven roman van «irie menschen, de consul Bengt FaLkenstem, zijn vrouw Esther, en beider kind Soen Falkenstern. Het is de laatste, die zoowel van de moeder als van den vader bijzondere karakter-eigen- scihiappen heeft geërfd, wiens geschie denis wij tot aan een bepaald, geluk kig punt in zijn veelbewogen leven volgen. De roman heeft eeu sociale strekking, en betoogt dat de beginse- "lon van het Christendom, liefde en vertrouwen, ook in de sociale kwes tie veel vermotgen. Of de voorstelling van deze wijze van oplossing der ar beidersvraagstukken niet wat te een zijdig is, beslisse de lezer, die zich de uren, met deze boeken doorgebracht, zeker niet beklagen zal. Zij zijn boeiend en vol schoone gedachten. De vertaling van „Verborgen We gen" door J. E. van der Waals, is in zuiverder Nederlandsch geschied, dan die van „Haar Zoon" door A. van Os, uit het Zweedsch In onze taal overbracht. het liberaal ministerie aanviel, dat! op het zijne wras gevolgd. Na óe ontbinding der Eerste Ka nier in 1904, brachten de Staten van Friesland hem. den feilen tegenstan der van het clericalisme, in dat hoog s'e Staatscollege, aan welks beraad slagingen hij een ongekende kracht en levendigheid gaf. Maar tevens kwam bij herhaling de conservatieve geest bij den voomialigen avanceer den liberaal tot uitingen, die hem als afgevaardigde voor de vrijzinnigen onmogelijk maakten. Althans in een Kamer, waar die richting zóó sterk in d-i minderheid is gebracht als nu het geval is en geen verdere verzwakking mocht worden bevorderd. Is daarom het besluit der Staten van FrLe^and, naar ons voorkomt, gerechtvaardigd, toch betreuren wij het verdwijnen van deze groote fi guur, van dat machtig theoretisch en oratorisch talent uit onze verte- grnw-oordiging. Eigenlijk behoort hij in cle Tweede Kamer thuis wellicht brengt hem daar nog eens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging HET JAPANSCHE ESKADER TE ROTTERDAM. Woensdag brachten de comman dant van het Japansche eskader, vice-adm. Goroijjoen, en zijn officie ren als gasten van den heer A. de Jong, consul van Japan, te Rotter dam, een bezoek aan de Rotterdam- scbe haven. De Japanners arriveer den, na een rijtoer door het weste lijk deel der stad, te 101/2 uur aan boord van de salonboot „W. F. Le- mans", waar zij ontvangen werden door hun gastheer en verschillend/ autoriteiten, als den directeur van gemeentewerken, den havenmeester, hoofd- en verdere officieren van de schutterij, den ritmeester der te Rot terdam vertoevende cavalerie, enz. De Japanners waren allen in bur- gerkleeding, baarden dus weinig op zien. Met de „Columbus" werd een bezoek gebracht aan de Maas- en de Rijnhaven. Te 121/2 uur keerde men aan boord van de „Lemans" terug tot deelne ming aan een dejeuner-dinatoire, waaraan ook verschillende andere gienoodigden deelnamen, w. o. de burgemeester van Rotterdam, de heer Zimmerman. Het gezelschap telde 50 a 60 personen. Met het oog op de troebelen in de haven, bleef de muziek der dienst doende schutterij, die het dejeuner- dinatoire zou opluisteren, achter wege. Na 't déjeuner werd den Nieuwen Waterweg opgestoomd. Omstreeks 4 uur keerde men te Rotterdam terug. LEGER DES HEILS. De groote nationale velddag van het Leger des Heils zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 31 Juli, op het landgoed „Rooswijk" bij Beverwijk, daarvoor welwillend afge staan d'oor mr. M. G. P. Del Court Van Krimpen. De bijeenkomst zal worden geleid door den nieuwer commandant en zijn echtgenoote, den heeT en mevrouw Ridsdel, bijge staan door den luit.-kolonel en me vrouw Govaars, benevens alle officie ren van het Nedexlandsche territo rium. Een groot muziekkorps en een zang-brigade van 250 leden, zullen medewerking verleen en. TRAMLIJN ZAAN—AMSTERDAM. Een gerucht, als zoude de baan van de electrische tramlijn door de Zaan streek naar Amsterdam zijn ontwor pen juist boven de buisleiding der Zaanlandscha waterleiding, toebehoo- rende aan de Maatschappij tot Exploi tatie van Waterleidingen in Neder lend heeft het bestuur dezer Maat schappij aanleiding gegeven zich te richten tot de besturen der betrokken gemeenten. En wel met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat geen concessie worde verleend tot aanleg eener tramlijn boven hare buis leidingen, doch dat die lijn. worde ont worpen boven een ander gedeelte dier wegen, dan waarin die buizen liggen, of "ander in de ontworpen tramcon- ctssie voorzieningen worden getrof fen, waardoor eene verlegging dier buizên voor rekening der tramweg maatschappij worde mogelijk ge maakt. UIT DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De laatste dagen is het wederom een paar malen voorgekomen, dat de lieer Prins, na het verlaten der Beurs, hinderlijk gevolgd werd. Van hooger hand is nu gelast, dut op het Beursplein geen samenscholin gen meer mogen geduld worden, ook „De Familie Weldung", door Aug. van Slooten. Uitg. H. J. W. Becht, Amster dam. Dit boek is reeds in het vorig* jaar verschenen, doch bleef toen door verschillende omstandogihJeden onbe sproken. Het is echter een veel te goed boek om vergeten te worden, en nu de tijd aanbreekt, Waarin jonge meisjes hun reiskoffer pakken en van huiswerk en studie gaan uitrus ten, willen wij even de aandacht ves tigen op dit prettige boek van een pasbeginnend schrijfster, die nog wel niet het volmaakte bereikt heeft, maar ons in haar „Familie Weldung" een fnisch, ivroolijk en opgewekt meisjesboek aanbiedt, dat echter ook d'oor anderen zeker gaarne zal wor den gelezen. Er zijn natuurlijk wel eenige aan merkingen te maken, de werkelijk heid is in den regel niet zoo mooi als deze schrijfster1 haar teekent maar dat zal Aug. van Slooten met de zelf- critiek, die aan optimistische gemoe deren vaak eigen is, zelf wel opmer ken als ze voortgaat met schrijven. Wat we hopen. „Verzoeking", door Grazia Deledda. Uit het Itali- aansch door F. Gunning. Uitg. G. F. Gunning, Haarlem. De toestanden uit Sicilië, ons door deze Italiaansche schrijfster ge schetst, zijn over 't geheel ons te vreemd, liggen te zeer buiten de ge dachtesfee van koelbloedige en bere niet het gebruikelijke na Beurstijd napraten van clubjes op de kleine steentjes. Behalve de vrij sterk vertegenwoor digde politie, onder de bevelen van den commissaris, den heer J. C. Theijssen, ieed dezen namiddag voort durend een cavalerie-patrouille, on der de bevelen van een lsten luitenant het Beursplein rond, om samenscho lingen te voorkomen. Door de politie te Rotterdam is Woensdagmorgen gearresteerd een 24-jarige graanweger, een der hoofd daders van den verraderlijken o vervul van het stoomschip Hill house" op Vrijdagmiddag j.l. in de Rijnhaven. Het is bij heihal-ing gezien, dat deze persoon heeft geislagen met een leeren riem, voorzien van looden knoppen, waarmede dan ook minstens een 4-tal ernstige verwondingen zijn veroor zaakt. Op last der justitie ïs hij, beschul digd van openlijke geweldpleging te zamen en in vereeniging, des mid dags in het huis van bewaring opge sloten. ONGELUKKEN. Te Zaandam is de 50-jarige P. Zoo- mer in de Achterzaan te water ge raakt en ye-rdronken. Aan de werf van de firma William Pont werd de werkman De Boer door een omvallenden stapel hout inwen dig verwond, zoodat hij per brancard moest worden vervoerd. Op den spoorweg van Ilardenberg naar Gramsbergen is nabij het sta tion Hardenborg' het lijk gevonden van een man. De ongelukkige is ver moedelijk des avonds door een der laatste treinen overreden." Te Oosterhout is een tandje van 15 maanden, dat alleen bij een bran dend vuur in huis werd gelaten, met dat vuur in aanraking gekomen, waarbij het zulke hevige brandwon den bekwam, dat het aan de gevol gen is overleden. HERDACHT. Dinsdag was het een jaar geleden, dat de cadet-korporaal baron Van Heeckeren van Brandsenburg bij Deventer door een val met zijn paard het leven verloor; het ongeluk had plaats tijdens een velddienstoefening van het 4e reg. huzaren, waarbij de overledene gedetacheerd was. Door een viertal cadetten van de K. M. Academie werd een bezoek •aan de plaats van het ongeluk ge bracht en wenden aldaar eenige boompjes geplant. De wachtmeester Nieuwenweg, die het vorige jaar het lijk van baron Van Heeckeren vond, vergezelde de cadetten. BRANDEN. Er ontstond brand in de landbouw- 8C.huur van M. R. op den Haansberg onder Etten bij Rozendaal. Door spoedige hulp heeft men den bran«i in zijn voortgang kunnen stuiten. Op vermoeden van brandstichtino- is de boerenzoon v. E. door de maréchaus see in hechtenis genomen. Het huis van en bewoond door F. ■v. Dinter te St. Agatha te Kuik, is door brand vernield. Oorzaak onbe kend. Assurantie dekt de schade. Te Emmer Gompascum heeft een hevige brand gewoed. Daarbij, is af gebrand de behuizing van den heer K. Bloemsma. Van den inboedel werd niets gered. Alles was verzekerd. EEN „ONAFHANKELIJKE". Aan de drie aanplakborden te Nu- mansdorp is de volgende bekendma king aangeplakt „Kiezers van Numansdorp Hartelijk dank voor het vertrouwen in mij gesteld, om zooveel stemmen op mij uit te brengen, dat ik in her slemming koon. Toch verzoek ik u heden niet een stem op mij uit te brengen, daar ik hij mogelijke verkiezing geen plaats in den Raad wil innemen, om reden iic onmogelijk samen kan werken in het belang der gemeente, als men van mij eischt, dat ik hukken en knielen moet en overal maar ja op inoet zeg gen dit kan en wil ik niet. Daarom verzoek ik u, brengt uw slem uit op mijn tegen-candidaat den heer Jz. Boer. Jb. Vos Janz., landbouwer Sport en Wedstrijden AUTOMOBRISME. DE TOGHTT (BEKING—PARIJS. Bedoeld was een tocht over het las- Itagslte, jde mnees't (mogelijke moëilijk- kenende rassen als het Hollandsche, van dat een boek aks „Verzoeking" bij ons een enthousiast onthaal zou kunnen vinden. We leven niet ge noeg mee, omdat we dat vreemde le ven niet kennen. Zoo is onze eerste indruk, bij 't lezen van een schets als „de familie Marvu" ons zóó iets vreemds bie dend.. dat ze ons geheel onvoldaan laat. Maar wie doorleest, voelt, bij al dit verschil in uiterlijke omstandig heden, dat Grazia Deledda in een schets als „Een klein mannetje" ons diep en innig vermag te ontroeren en dit bewijst, dat haar kunst ook een algemeen-menschelijk element heeft, waardoor zij meer is dan de schrijfster van een paar Siciliaansche novellen, waardoor zij komt te staan in de rij dier auteurs, die aan land noch tijd gebonden zijn. Ook de schets „Verzoeking" waarnaar het bock genoemd schijnt, en die daar om wel vooraan had mogen staan, heeft die bekoring. En er is niets in dit boek, dat het maakt tot gevaar lijke lectuur. Dat mag in deze dagen wel eens bijzonderlijk worden ver meld. Kortom, behalve dan d'e minder ge lukkige schets waarmee „Verzoe king" opent, een mooi boek „Pfhedra", door Herman Bang. Uitg. H. J. W. -Becht, Amsterdam. De titel van dezen roman is geko zen naar de analogie van zijnen in houd met de geschiedenis der gema- hedën (biedende terrein, dat zicli den ken laat, «om der wereld te toonen wat men met de automobiel vermag, mits de bestuurder een onversaagd, der zake kundig man is. Vóór een maand (10 Juni 1.1.) vond het vertrek uiit Peking iplaalts en Woensdag l.i. kwamen Godand met de Hollandsche „-Spyker"-wagen en Cormier en Gol- lignon met de (beide „Dion-Bontons" te Irkoetak aan/ trouw aan de voor 'het vertrek .uit /Peking aangejgunte overeenkomst om 'tot MJoscou of de Duitsdhe grens bijeen te blijven. Men iw-eet lioe moeilijk voornamelijk het eerste deel van den tocht is geweest; hoe 'prins Scipio Borghese met den „Itala"-wagen van 24-40 paarde- kracht met ,een snelheidsvermogen van (125 'kil. per uur over ruim 60 kil. zes en een (half uur deed. Den '15en Juni waren allen nog te Kalgan bijeen, maar (toen was prins Borghe se reeds vooruitgereden en had zich de kamers in heit eenige hotel verze kerd, zoodat de (anderen onder de open lucht moesten bivakeeren. Men was nu op 300 kil. van Peking. Daar na is iprints Borghese er van door go- gegaan, 240 kil. door de Gobi afleg gend in 13 uur, om 17 Juni 's namid dags -om 1 uur 'Songong te bereiken. Steeds reed prins Borghese, allen af spraken ten spijt, zijn medereizigers vooruit, eerst maar Uuga in 38 uur, ■dan naar Irkoetsk, waar hij Maandag 1 Juli 11. aankwam om Woensdag maar weer door te rij'den.Zoo was hij (Donderdagavond /te (Nischnidins'k, 500 kil. van Irkoetsk, na Woensdag 234, (Donderdag 271 kil. te hebben af gelegd. Dadelijk ging 't maar weer verder en Zaterdagavond was de Ita- la te Krasnoyarsk op 1000 kil. van Ir koetsk. De twee tienpaards „De Döon Bontons" en de veertienpaards .,Spy- ker" blijlven tot 'Duitschlamd bijeen en j gingen Zaterdagmiddag uit Irkoetsk weg. PekingParijs is geen wedstrijd mmar |oen betroamvbaadheidsriti een kamp tusschen zoo ongelijke krachten lag niet in de bedoeling. De beide „Dion-Boutons"-wagens met Cormier en Collignon zijn Maan dagavond te 10 uur te Nisjini Oudinsk gearriveerd. De reis der laatste da gen was zeer moeilijk. Tengevolge der hevige stortregens waren de We gen bijna onbegaanbaar. Men is door naaldwouden getrokken van eene enorme uitgestrektheid. De „Spijker'-wagen was verplicht eeniigen tijd te stoppen te Tscherein- chow, een dorp in de nabijheid van Siminsk en Kava, (tusschen Irkoetsk en Tulun), wijl de chauffeur Godard de magneet van het ontstekingstoe stel moest herstellen en verschillen de andere stukken reinigen. DE SCHEVENINGSCHE WEEK. De uitslag van het concours op Dinsdag voor het minste benzine ge bruik, is als volgt le prijs V. L. A. M. van de firma Verwey en Lugard, 2e pr. V. L. A. M. van G. F. Stem2e prijs V. L. A. M. eig. G. F. Steinbudh 3e. pr. Trina, eig. Jan Mulder. Uitslag concours bandomleggen categorie A3. Ie pr. eig. J. H. M. Dolk, chauffeur M. Haars, banden Michelin 880 bij 120 m.M. 2e pr. eig. Wilhelm Heidebroek, chauffeur E. v. d. Zee, banden Continental 880 bij 120 m.M. 3e pr. eig. Auto-Palace, ban den Persan, chauffeur Kans, banden 920 bij 120 m.M. Categorie C. le pr. eig. W. Jochems, chauffeur Paans2e pr. F. W. liirschmann, eilg. zelf chauffeur. Categorie A2. le pr. Verwey en Lu- gard, eig. chauffeur Schras2e pr. chauffeur Epbraïm, eig. Simon's; 3e pr. chauffeur Slotemaker, eig- Stein- buch. Derde Dag. De sportredacteur dar Tel. seint De derde dag begon met een on aangenaam incident. Toen we van ochtend op het terrein kwamen, al waar de start zou plaats hebben van het Criterium de Régularité van Scheveningen naar Duin en Daal en terug, gewerd ons de mededeeling, dat alle wagens van Verwey Lu- gard en ook alle wagens der firma Spijker niet zouden starten. Oor zaak onbekend. Vermoed werd wel, dat de bedoe ling was, de wagens te sparen voor de snelheidswedstrijden op morgen, maar dan had het op den weg gele- Kin van Theseus, dochter van Minos, die vofor haren, haar onbekenden stiefzoon Hdppolyte liefde opvatte, una ar die liefde niet (beantwoord; zag. Uit wraak of teleurstelling klaagde Phedra iHippolyte bij haren echtge noot aan, die over zijn zoon den ban vloek uitsprak," waarop Phedra zclf- mloord pleegde. Analoog, zeiden wij, is het gegeven van Herman (Bang's roman met deze mythologische legende, in zooverre, dat ook .zijn heldin haren stiefzoon be mint. .Doch, en it is wel eigenaardig, dat de auteur dit bij het kiezen van zijnen titel zelf niet gevool'd heeft, deze kief de ontwikkelt zich voor den lezer veel minder als een natuurlijk heid, dan wed als een der phasen van voortsohrijdiing op den -weg tusschen originaliteit en krankzinnigheid eener vrouw, die door afkomst en heridi- teit een gedegenereerde moest wezen. De vrouw, die als dochter van een dronkaard geboren, uit een familie van moederszijde, die haar .schoon heid, geraffineerde hooghartigheid en fijngevoeligheid tegelijk (toebedeelde m'oest, onder den invloed: van teleur gestelde liefdes-verwachtingen wel een hysterica en ,ten slotte een aan morfine en drank verslaafde krank zinnige worden. Het is een droef boek, en vooral in den beginne door den ei genaardiger, kort-afgebroken verhaal- trans vrij onbegrijpelijk. gen dezer firma's om het Comité, tij dig te waarschuwen en niet de ge- (heele organisatie te storen, zooals nu geschiedde. Wat was nu het geval Op iederen wagen moeten controleurs mede. Welnu, dezen waren tijdig aanwe zig, gekomen niet alleen uit Den Haag, dioclh uit plaatsen in heel Ne derland. En nu kon het comité van ochtend alles opnieuw gaan organi- seeren. Zonder een oordeel te vellen, de tegenpartij moet eerst gehoord wor den en daar was op dit o ogenblik nog geen gelegenheid voor, meetnen wij toch, dat tijdiger waarschuwen behoorlijker zou zijn geweest. Waar alles wordt gedaan om de week inte ressant te maken, daar is tegenwer king en daar lijkt het toch veel op, allerminst geWenscht. Dat neemt niet weg, dat er toch nog 15 deelnemers overbleven, die in deze volgorde startten Om 9 u. 42, bestuurder J. C. Mul der, merk „Peugeot" 9 u. 43, EngJe- bert9.44 dezelfde en 9.45 Vermeys met een „Spijker"; 10.10 Dolk, met een „Brasier" 10.11 Koolhoven met een „Minerva"; 10.12 Adrian, met een „Delalhaye" 10.13 Ehglebert, met een „Brasier"10.14 Auto-Palace, bestuurder Stork, met een „Merce des"; 10.15 Mulder, met „Royal Star" 10.16 Adler, met „Humber" 10.17 dezelfde met „Humber"10.18 dezelfde met „Humber". BILJARTEN. 'Met een 'gevoel van verlichting, 'schrijft. <Je 'N. 'R. (Ot, zuilen rveflen vernemen, dat Ide Engelsdhe beroeps- biljarter Reece niet langer doorgaat met (zijn ifoitmiid'a/bele anikertstoob» serie. Dit os niet, omdat 'Reece een carambole heeft gemist, maar enkel en alleen omdat hij de 500.000 punten waarover de wedstrijd liep, bijeen heeft. Zijn serie bedroeg bij den slot- stoot -49.135 punten. De tegenstander had er 926 gemaakt. De winner werd beloond met een gouden horloge en een dhèque wan 125 guinjes. In ant woord op de zeer talrijke vragen om inlichtingen over den ankers/toot, wil len wij nog eens vertellen wat wij er zelf wan te weten konden komen. De ankerstoot-serie wordt gemaakt door de beide ballen (waarmee niet gestoo- ten wordt) naar een der hoeken te drijven van een zaWhiljant. Daar wor den zij, al caramboleeren de, zoolang „toewerkt", tot zij vastliggen aan den band. elke bal aan een anderen kant van den ®ak. Liggen de ballen een maal goed .vast, en dicht genoeg bij elkaar, dan de speler caramboleeren zonder de (ballen aan den band los te maken. De bal van den speler gaat dan 'als 't ware heen en weer, kL w. z. van vastliggenden bal a langs vast- li'ggenden bal b, dan van b op a, van a op b, wan b op a enz. Vandaar ook den naam cradle-stroke" (wiege- stoot). De serie van Reece (heeft aange- Ittoond, (dut men, belsdhikikenidle oweir goede zenuiwen, en een groote vaar digheid, eon dergelijke serie itot in het oneindige kan voortzetten, imdiien eenmaal de ballen dn 1de goede positie gebracht zijn. Voortaan zal bij biljartwedstrijden van beteekenis de ankerstoot wel niet meer worden toegelaten. Met dat al zal toet voor niet-professionals niet gemakkelijk, zijn een langdurige an kerstoot-serie te maken. Rechtszaken EDEL DRIETAL. Voor. de Arnlhemsohe Rechtbank stonden een drietal personen te recht, die, naar het O. M. opmerkte, behoorem tot een dievenbende, wel ke reeds langen tijd Arnhem onveilig maakt. Het drietal dat terecht stond, werd gevormd door den 21-jarigen arbeider A. B., reeds achtmaal ver oordeeld, den 22-jarigen arbeider J. F. K., tienmaal veroordeeld, en den 36-jarigen loodgieter J. V., herhaal delijk weg,ens dronkenschap veroor deeld. In den nacht van 5 op 6 Mei heeft het edele drietal, in gezelschap van zekeren J. G. E., die thans een reisje in 't buitenland maakt, bij den win kelier J. B., aan den Hommelschen- weg, een ruit stukgeslagen en van de uitstalling een zestal flesschen drank eri een bus cacao weggenomen. Wie Wan opgewekte lectuur 1 oudt moeit het niet lezen. „Van Ruimte en Tijd"' door H. G. Wells. „De Meermin", door H. G. Wells. Uitgave G. Schreu- ders. Amsterdam. Over de verdiensten van Well's als fantasticus hebben wij reeds gespro ken bij de aankondiging van twee vo rige boeken: „De Gestolen Bacil", en „Wonderlijke vertellingen". De hier boven genoemde boeken bezitten onge twijfeld wee<r .dezelfde kwaliteiten, doch het gaat er mee als met rijpe kersen: men kan er niet te veel in eens van eten. Bovendien is Wells naar 't me voorkomt .in „Van ruimte en Tijd' met zijn toekomstgescMedenis minder gelukkig geweest. Dit verhaal lijkt een grof-mislukte .poging om so-i ciologie te passen in een romantisch gewaad in den trant van Bellonwy's bekend „Jaar 2000." Amusante verhalen zijn er wel in. Droogleuk bijvoorbeeld is „De man die wonderen deed," waarbij de lezer ten slotte niet weet of hij door Wells voor 't lapje wordt gehouden, of dat. Wells 't misschien ditmaal eens ern stig heeft gemeend, maar dat alleen zijn figuren aan hallucinaties leden ■En zoo is ook „de .Meermin" wel oen Wegens diefstal met braak, doo.j vier voreenigde personen, requireerr de het O. M. veroordeeling van B. tcu; 3 jaar, van K. tot 4 jaar en van Vi tot 4 maanden gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN BLOEMEN. Iö Vbor de Rechtbank te Leeuwatf den stond terecht een 47-jarige on!t der,wijzer, beschuldigd \an diefstah in de maanden Mei en Juni vaïjv eenige bloemen en planten en tak,g ken van planten en op 14 Juni vafe een takje van een beukeaiooompje-i alles in het Oranjepurk aldaar. Ik beklaagde erkende in hoofdzaak hef1 hem ten laste gelegde. Hij verklaar-3 de echter nooit geheele planten wegf genomen en aan gekweekte planten zich nooit bezondigd te hebben. Ofe sctoocm er verzachtende •omstandig}] heden aanwezig waren, meende hëfi O-, M., dat beklaagde niet ongestraft; zal kunnen 'heengaan 'en eischte f2L boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. A. Burger," concludeerde tot vrijspraak opgTonc dat het oogmerk tot een wederroch_ telijke handeling niet aanwezig is ger weest. L H RAAD VAN TUCHT. V' De Raad van Tucht voor de Koopf \aardij stelde een onderzoek in naai de ramp van het tjalksehiD „Nooit Volmaakt", 'schipper Jb. de Jong, welk schip in den avond van 29 Mei, om streeks zes uur, tegenover Calais, naai; gissing op 4 mijlen van het vuurschip1' Sandetie als vergaan. Het schip was1 geladen met 1365 balen .phosphaat, eri had 22 December Antwerpen verlatene met bestemming naar Brest. Uit de verklaring van de beman? ning voor den consul te Boulogne su: Mer afgelegd, bleek, dat het ee.rüg/ dagen slecht weer was geweest, en ojt 2) Mei een zware storm ODstak, did' het schip geweldig deed "slingeren,] waardoor het groote zwaard losge-i raakt was, en dat nu de boegzij de van het schip erg beukte. Ten ednde te vcorkomen, dat het schip door datbeu-f ken stuk geslagen werd, besloot men? den ketting te kappen. Al spoedig) bleek, dat het schip water in had, en| werd een onderzoek naar de lekkage: ingesteld. De pompen werden aangezet, doch pogingen om het schip boven water te! houden, bleken vruchteloos. Na eenj half uur gepompt te hebben, was het) schip nog een voet dieper gezakt was nog meer water naar binnen ge-| stroomd waaruit werd opgemaakt,: dat het zwaard een vrij groot gat in het schip moest geslagen hebben. De bemanning, vader, zoon en stuur-1 man, moest toen toevlucht zoeken in de boot om het leven te behouden, wtatj hoog noodzakelijk bleek, want nog geen 40 meter voor stroom en wind weggedreven te zijn, zonk het schip. De drie geredden kwamen al spoedig nabij Calais aan wal. Nadat schipper en stuurman E. Bolt a/ze verklaring hadden bevestigd, werd het onderzoek gesloten. De Raad zal 19 dezer uitspraak doen. Het schip was 2 jaar oud, en voor f 12.000 verzekerd bij de Scheepever- band Maatschappij. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Schiedam (vac. E. B. Couvée) ds. J. de Zeeuw, te Geervliet. Aangenomen hét beroep te Waarde" dcor ds. P. de Looze te Oud-Vosmeer. .Aangenomen het beroep te Zoddam d'oor ds. D. C. Hi even daal te Made; te Dongjum (Franekeradeel) door den heer J. H. Oterdoom, cand. te Bel- iHngiwtolde (G.). Bedankt voor het beroep te Vriezen- veen door ds. J. C. Klomp te Hille- gersberg. ACADEMISCHE IEXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskundig examen dloor den heer H. Prinsen Geerligs; het doctoraal examen in de •genees/kunde door den Weer F. J.. Stuurman; toet (aanvulliingsexamen volgens art. 135 der wet H. O. door den heer J. 'G. Wesselius. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op -proefschrift „Klinische me thoden voor het opsporen van bloed," de 'heer W. G. Poelstra, geb. te Bal- lum; ,fot doctor in de klassieke lette ren op proefschrift: „De para prae- positionis vi ;upud Euripidem in com- positiione .verborum", de heer P. A. van der Laan, geb. ts Bennébnoek. •Leiiden. Geslaagd ivooir het doet'o- aimusant boek. (Maar zoo als i'k zeiü Wees voorzichtig, niet te veel in eensT DRIESTAR. ONTVANGEN BROCHURES, ENZ. .Orgaan van den Ned. Bond tot (Bestr. dar Vivisectie, uitg. van het Alg. Secretariaat, Adim. v. Gfhent- Straat 27, Utrecht. Nosókóimos, Weekbl. v. d. Ned. Vereen, tot bevord. van de belangen van Verplegers en Verpleegster, no. 23 De zedelijke beteekenis van het Socialisme, door S. K. Bakker, pred. te Bolsward. (Rede gehouden ter ver gadering van Moderne Theologen op 9 April 1.1.) Uitg. H. A. Wakker en Go., Rotterdam. Tweede Jaarverslag van de Stich ting bedioeld bij art. 2 der Statiften Alg. Ned. Politiebond. (Ondersteu ningskas). In richting en beheer der Tucht scholen en Rijksopvoedingsgestich ten. Uitg. H. D. Tjeenlk Willink en- Zoon, Haarlem. De Oranje-Serie, No. 19. Spelen met vuur. door Johanna Breevoort. Uitg. H. J. van der Munnik, Haarlem. Idem, no. 20: Als een zonne bloem, door J. C. Bomoet. Uitg. H. J. van der (Munnik, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6