RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. Raadsels raadsels zijn alle ingezon door jongens en mleisjes, die Onze Jeugd" lezen. De namen m de kinderen, die mij vóór Don- oplossingen zenden, In liet volgend nummer bem gemaakt). I (Ingezonden door Marietje von Mijn geiieel bestaat uit acht letters f ijs een dier, dat niet in Nederland behoort. |3. 2 is een verkorte meisjesnaam. 6 7 1 is een kleedingstuk. 17 S is een viervoetig dier. 4 6 7 8 3 is een kleur. 5 4 is een werktuig, d'ai op het land bruikt wordt. (Ingezonden door Hilda l-toozem.) Welke stand brengt gevaar voor ad en land? (Ingezonden door Ca tootje Nee- >sen.) Mijn eerste komt van tie koemijn veeicle komt van den banketbakker t i om mijn geheel te maken heeft 6 banketbakker mijn eersto noqdiig. (Ingezonden door Jo'han Iljeslhorst.) Zoek uit onderstaanden zin eenbe- raven stad'. Jan ging met -zijn moeder naar en schouwburg. (Ingezonden dooi' Lucia en Gerard an Seggielen.) 'k Noem u een ziekte van den geest, En omgekeerd een vroolijk beest. (Ingezonden door Willem Flipsen, Mijn gelieeil is een inwoner van een tad in Noord-Holland en bestaat uit ien letters. 3 4 7 is een lichaamsdeel. 6 5 is een lengtemaat. 7 2 8 9 10 is een tammermansge- eedschap. 1 2 7 wordt gegeten. Van 5 6 9 10 worden schoenen ge naakt, 1. (Ingezonden door Nico Roornen.) j Wat moet vol zijn, wil het bolzijn? B. (Ingezonden door Elizabeth Hoen derdos.) j Zet tussehen onderstaande klin kers die medeklinkers op zoodanige jvvïjize dat een spreekwoord van vier letters gevormd wordt. 00 e 11I e (Ingezonden door Gretiha Kuiper/ Met d er voor geschreven Gelijkt op mij uw leven. Met k er voor gelaten Bevolken mij soldaten. Met 1 er voor genomen, Ziet gij mij 's-avonds komen. Met r er voor geschoven Kan 'k u het geluk ontrooven. ,10. (Ingezonden door Arie en Lientje [Noor loos.) I Zoek uit onderstaanden zin eenbé- teraven speelgoed. Komt Olgja ook op-straat? De oplossingen van de raadsels der (vorige week zijn 1. Beverwijk. 2. De vlieger. 3. Lübeclc. Enkhuizen. Italië. Drente. Engeland. Noord-Brabant. 4. Kamperstraat. 5. Geld. 6. Qp DEN HELDEBsten dag van de vorige week was het uitzicht hier prachtig. 7. 987654321 123456789 8 6 4197532 (De som van de cijfers is 45). 8. Heerenveen. 9. Kersen. 10. Arabieren. Raadseloplossingen Goedé oplossingen ontving i!k deze week van Johan Elffers 7 Jansje Vermeer 9 Martina Bruyn 8 Helena Franken 10 Roelof Beinema 10 Jacob Gal j art 9 Hendrik en Gei'da Groemeveld 5 Lucia en Gerard van Seggelen 4 Louis van de Ven Johan Itjesborst Bernard on Dina van de Ridkler 7 Johanna Tijssen 8 Wilhelmina Itjesliorst 5 Gijshert Seubring Beppie IVLeyer 3 Anna Groot 8 Marie en Annie van Zutphen Aliiia Wijdoogen 10 Arie en Lientje Noorloos Willem en Cornells van den Deyl 7 (Vorige Week). Frans en Jo nan Egmond 7 Age Beinema 10 Come van Zadel W'e dstr ij d in zendingen ontving ik deze week van Jetty Boogaard. Annie de Zaaijer. Jacob Galjart. Dirk Plantjé. Simon van 't Hof. Jo'han Elffers. Hendrik Ploeg. Roelof Beinema, Age Beinema. To Boogaard. Gorri'e *van Zadel. De Snoepers door TIP TOP. Dit versje, dat leert u, Hoe 't afliep met Jan, Die steeds maar stroo.p snoepte, Stroop snoepte uit de kan. Eens dat hij dit w'eex d;eed Kwam Moeder er aan, Hij wilde toen vluchten, Doch bleef plotseling staan De stroopkan bleef kleven Aan Jann-eman's neus; Hij liet niet meer los en Bleef hangen, j a heusch Jan schrikte zeer hevig, En Moeder daarbij Maar de schrik werd nog erger, Hoor maar eens naar mij De neus werd steeds grooter En werd zelfs zoo lang, Dat hij uit het raam hing Wat was Jantje 'bang De stroopkan bleef hangen, En ied'er die 't zag, Dacht„Wat oen stout ventje En schoot in den lach. Brievenbus (Blieven, bestemd voor de Redactie der Kindër-afdeeling, moeten gezon den worden aan Mejuffrouw M. C. van Doorn, Wagenweg 88, Haarlem. Cornells R. Ik vind het prachtig, dat je ook meedoet ,aan den wed strijd; ik ben wel benieuwd of Moe der gelijk zal hebben met haar voor spelling', jij niet? Maken Klaas T. en Dirk de J. ook teekeningen Ik geloof, dat Poes niet heel gehoor zaam is, als zij niet luistert naar ver- biedlen ik vind niet, dat zij een goed voorbeeld, geeft, of hebben jul lie haar soms 't verkeerde voorbeeld gegeiven Wat zul je op 't zilveren feest veel pret gehad hebben Was Ferdinand's verjaardag plezierig? Waaruit bestond de tweede prijs, die je met gymnastiek verdiend hebt De groeten, ook voor Moeder en Ferdi nand Lena B. Je vroeg zoo of ik je briefje nog had, en ik zal je clus maar gauw antwoorden vandaag; nee hoor, 't is niets geen gek idéé dat ik uit China zou komen, 't had1 best gekund, maar 't is toch toeval lig niet zoo Je raadsel is heel mooi Dag Lena Bert S. Ik heb je woonplaats ach ter op de teekeningen geschreven, dus dat. is in orde. Wat schrijf je net jes, Bert! Waai' hen je op school en in welke klas zit je? - To A. B. Ja, ik vind het heel best, dat je ook aan den wedistrijd hebt meegedaan. Wat .grappig, dat je me zoo dikwijls -ziethoe weet je eigen lijk, dat ik het ben Ik zal eens op letten of ik jou ook zie Frans en Jo van E. Jullie vindt het zeker wei leuk om samen een blief te krijgen. Wat kreeg ik dezen keer een langen brief van jullie Daar was zeker heel wat aan te schrijven, 'hè De raadsels; die ik van jullie gekre gen heb, zal ik plaatsen, zocüdtra Ze' aan de beurt zijn. Nee.hoor, Jo, ik ben heelemaal niet iboos, je moet van den zomer maar flink buiten spelen en maken, dat je een ferme, gezonde jongen wordt! Als je graag mee wilt doen aan den wedstrijd vind ik het goe.d, en Frans mag je ook wel een beetje helpen. Maak malar, dat je mooi op 't orgel leert spelen, Frans! Ik feliciteer je vast met je verjaar dag veel plezier WoensdagDag jongens 1 Wilhelmina I. Wel, wordt cle bloem die je aan het teekenen bent, mooi Jle moet maar gexed je -best dóen ihoorWas je niet bang voor die groote olifant, zeg"? 'Of was je op een veiligeoi afstand En had je Wel eens meer een olifant gezien Gijsbertus S. Heb je al mooie plan nen gemaakt voor -de vacantie? Je milt zeker wel veel gaan wandelen en in de -duinen spelen, hè Is het nieuwe hoek naar je zin Du-inroosje. Ja, Loula Almerus en de Kleindochters van Mevrouw West- landt vind ik ook mooie boeken, en Klimlop is ook aardig. De andere, die je opnoemde, ken ik niét. Van welk van je boeken houd je het mees te, of heb je geen lievelingsboek? Je hebt al een beate bibliotheek, zeg Krijg je ook gauw vacantie Dan zwerf je zeker den heelen dag wel door -cte bossch'en, is 'it niét De groeten voor Piet Henk van der K. Het zou zeker Iheel leuk zijn als je met diezen wed strijd een prijs verdiende doe maar goed je best op de teekeningBevalt de „Schooljongen" j'e goed? Gretha K. Als je het boek nog niet uit hebt, mag je het altijd nog wel een week houden, hoorDat raadsel van den ambachtsman kan ik niet gebruiken als je me niet al de ver schillende ondterdeelen geeftwil je toet nog eens voor me opschrijven Het nieuwe raadsel is goed Heb je Woensdagmiddag prettig gewandeld. Age B. 'Nee, éen paar centimeters te groot is niet zoo heel erg; je bent (druk aan 't werk geweest voor den wedstrijd! Dat geduld hebben is een Iheel diing, hè Maar voor den 27stcn kan ik den uitslag zeker niet bekend maken Beppie M. Waren de raadsels de zen keer zoo moeilijk, Bep Wat een malle vergissing met dat raadsel die tweede brief is izieker weggeraakt. Vind je het nieuwe boek mooi Johan van B. Wat leuk, dat de kooi nu kant en klaar voor 't raam slaatje kunt er nu met zooveel vol doening naar kijken, hè Ik ben erg beniëuwd of j'e e-en vehhaaltj© of een teekearing .aan 't maken bent. Schiet het al op? Marie en Annie van Z. Ja, in dat Lekraadsel -stond een malle vergis sing, dat heb je goed gezien. We zul len in 't vervolg beter oppassen, vind je niet? Zijn jullie ook éen verbaal aan 't maken Willem en Cornel-is van der D. Als ik' me niet vergis is Cornelis Woens dag jarig. Dat zal een heerlijke dag zijn, hè? Ik stuur je maar vast mijn gelukW.enscben en hoop,, dat je veel plezier zult hebben Doe maai* wéér goed je best, op de raadsels, hoorr Dag jongens Alice D. Zoo, vind je „Vroolijke Meisjes" mooiik kom er -nu zoo langzamerhand wel achter van wel ke soort boeken je 'het meest houdt Je raadsel vind ik niet zoo erg ge schiktik geloof, dat er nog wel kost baarder steenen zijn, jij eigenlijk ook niet Ik denk, dat je het ijizeren bak je 'zult moeten laten maken; ik denk dat de Firma Stolp het wel doen zal: maar dan moet je wél duidelijk uit leggen, wat je hebben meet. Hoe is 't er mee Roelof B. Je verhaaltje heb ik ge kregen, maar ik mag er vender na tuurlijk nog niets van vertellen. Ik dacht wel, dat je dit hoek mooi zou vinden De groeten voor Christina Arie en Lientje N. Het speet me, dat jullie den vorigen keer niet meer aan de beurt kon komen, 'k Zal 't nu anaa-r gauw goeti makenHoe is 't met Lientje? Ben je weer beter. Van de raadsels wil ik er graag een paar plaatsen. Vind je het niet ple zierig, dat er vandaag een raadsel van jullie in de courant staat? Ik hoopl dat ik voor de nieuwe ook gauw plaats heb Johan I. Ben jejal aan die teeken-ing bezig, Johan, en wordt het moed Ik vind het zoo leuk, dat ik van Wil helmina eai jou vast iedere week eten brief krijg. Ik reken er bepaald al op, wil je dat wel gelooven Martina B. Ik vind, dat je gelijk hebt om 't maar eens te probeereai met den wedstrijd-. „Je kunt nooit weten hoe een koe een haas vangt", zegt een spreekwoord. Weet je wat dat beteekent Je raadsels zijn goed; heb je ze izelf bedaéht, zeg? Zoodra er weer eens een plaatsje over is, zal ik ze opnemen. Keinier, Gijs en Henk B. Nu moet ik toch eens even beginnen met Gijs te feliciteeren wat heerlijk, dat je op de 'gymnastiekuitvoering- een twee den x>rijs gekregen 'hebt 1 Kan jij zoo hoog springen, zeg? Jullie bent met je drieën nu -zeker druk aan 't schie ten wie kan het 't beste Corrie van Z. Wat leuk, dat je je kamertje zoo netjes zelf versierd hebtHet zul -er -keurig uitzien5 wed ik't Was jammer, dat je het Zon dag weer niet trof op je fietstochtje; 't is nu maar te hopen-, dat het in dé vacantie beter wéér is, hè? DagCor! Jacob G. Je raadsel heeft al eens in de courant gestaan, Jacobjam mer, hè Bedenk nog maar eens iets anders Ik vond het erg leuk, datje je Verkade-aJiburn meebracht. Heb je er al weernieuwe plaatjes bij ge kregen Jetty B. Nu moet Jetty toch ook een - briefje hebben de vorige week kwam je- brief te laat om 't nog in de rubriek te vermelden. Wat héb je aardig postpapier, zegPrettig, dat jé voortaan trouw mee wilt doen aan dé wedstrijden. Wie van jullie heeft met den schrijfwedstrijd ook weer (een prijs verdiend, of ben ik daar mee in de war? Simon van !t H. Ik vind het erg aardig, dat mijnheer op school het -boek heeft voorgelezen en dat jullie er allemaal zoo'n pret oan hadt. Ik ben heelemaal niet boos op je, hoor Als je geen tijd of geen zin hebt, hoef je mij nooit te schrijven. De groeten voor je broertje en voor jezelf Jansje V. 't Raadsel kan ik tot m.ijn spijt niet gebruiken, Jansje't 'heeft al eens in onze rubriek ge staan. Dat tie raadseloplossingen niet precies in volgorlde stonden, is niet lieel erg. Ben je al weer aan pt lezen ge.weest en valt 'het boek in je smaalt Johan E. 't Sprookje héb ik nog niet gelezen, ik bewaar liet li'evertot ik alle opstellen bij elkaar heb. In iedeb geval 'héb je netjes geschreven, d'at is al vast een goed dingIk vind het prettig, dat je ook mee bent gaan doen, Johan. Annie de Z. Nee, als Moe je voor zegt, wat je schrijven moet, is het niet aardig, daar heeft Moe gelijk in Je bent gelukkig ruim op tijd met je inzending. Verlang je al naar den uitslag van 'den wedstrijd, zeg? Hubertus B. Ja hoor, ik hoop ook, dat het mooi uitvaltHeerlijk, dat je nu iederen Zondag zoo'n ritje met die traan in 't voeruitza'chf hebt, hè Was Moeders Verjaardag prettig? Nee, ik heb de juffrouw nooit hooren pianospelen of zingen het is zeker iwel heerlijk om naar te luisteren, is 't niet, Hubertus Je mag do teeke- ning ook wel kleuren. Ik vind het erg prettig, dat je overgaatIs Moeder weer heelemaal beier? Alida W. Het boek héb ik je al ge geven, dus daar hoef ik je nu niet meer op te antwoorden. Vind je het mooi Hendrik P. De teekeningen zijn goed .aangekomen. Wel, wel dé ar heb je zeker heel wat werk aan ge had Ik vind dat je inzending er heel netjes uitziet. Zoo'n te eken wedstrijd is nu eens net iets voor jou, is 't niet Helena F. Je raadsel is goed, Lena, en ik wil het graag plaatsen. Ja, naai' den zomer verlangen we, geloof ik, allemaal, maai' 't mooie weer zal eindelijk toch ook wel eens komen Ik ben' al benieuwd naar het andere raadsel J-ohan W. Nee, als je zoo vroeg op staat, vind ik -heelemaal niet, dat je te vroeg naai* bed gaat. Als je later naar bed ging, zou je 's morgens ze ker niet zoo vroeg op kunnen staan, en dat is toch de bedoeling niétHet is 's morgens vroeg heerlijk in dén Flout, hè Je beait zeker erg blij met de bloemvoorbeeklen. Ik hoop, dat de teekeningen mooi zullen wordeh Ben je er al aan begonnen Anna G. Ik vond liet gezellig» dat ik nu ook een brief van Jo kreeg". Ja, ik heb nu goed begrepen wat je me eerst een beetje onduidelijk schreef, en je doet dus mee aan den t'eeken- wedstrijd Teeken maai- prettig, bo or Hendrik en Gerda Gr. Juist vóór dat ik de Brievenbus ga sluiten, krijg ik jullie briefkaart uit Zand- voort, en daaruit zie ik, dus da^ het tochtje naar Zandvoort door is go- gaan. Hebben jullie niet veel last geliad van den wind Wat was de -gynmastiekoptodit leuk, hè Ik hoop voor jullie, dat de beloofde wandel tocht met mijnheer Martin nog door gaat, ma au- 'k moet wel zeggien, dat het tot nu toe nog niet veel weer ge weest is. 't Zal dus zeker nog wel komen Johanna T. Je vindt het zeker wel leuk, dat er voor jou nu ook 'een. brief in de courant staat. Als je de raadsels geregeld oplost, zul je het zeker ook wel gauw alleen kunnen Spelen Annie en jij (dikwijls samen? Truus S. Nee, ik had je nog niet van de lijst geschrapt, maar toch was ik blij weer eens iets van je te hoo ren, Je raadsels wil ik wel plaatsen, maar je moet nog een beetje geduld,' heb-ben. Doe je ook mee aan dein wedstrijd, en hoe is hét mét Annie Jo S. Had je 't boek op dénzelfden dag al uit Jij kunt vlug lezen, hoor! 't Is jammer, dat je geen tijd hebt't verhaaltje in 't net over te schrijven; heb je het zoo druk tegenwoordig Je moet niet weer 5 cent plakken op een brief, die in Haarlem blijft, hoor! Dat'is een beetje al te royaal! De groeten aan Ivo M. C. VAN DOORN. Wanneer de gloed heller oplichtte, jzag men het een of ander over den yloed 'heenstrij ken. i De „Atalanta" bood op dat oogen- ®lik een tro.tsch gezicht. De voormast [en de boegspriet waren r aar beneden (gestort en de groote most, kon elk ©ogenblik omlaag vallen, de bezaans mast stond in volle vlam en alls door leen wonder was tot dusverre de van le -gaffel waaiende vl-ag nog niet in rand geraakt en trotsch wapperde zij .aar hoog in de lucht met haar wit iruis. Reeds waren de booten ver van het icliip verwijderddaar drong het fvuur tot de kruitkamer door. Een en- (kele, vréeselijke knal, die de zee tot iin hare diepte deed beven, ©ene reus achtige vlam, die tof aan de wolken reilde, toen een gloeiende regen van allerlei wrakstukken, die hoog in Ie lucht geslingerd werden en knette rend en krakend naar beneden vielen: [eindelijk, diepe, zwijgende nacht. Tegen den middag van den volgen- [den dag bereikten de booten de kust van Biscaye. UIT DEN OUDEN TIJD. De vervaardiging vain boter is onge twijfeld eien ontdekking en Vervolgens een. nijverheid geworden van de her ders-volken. Op hunne zwerftochten bij het zoeketo van voedsel voor hun Vee, voerden zij die melk van dlatvee, voor hen een belangrijk-voedingsmid del, mee in ledeiien zakken. Door het schudden hij hét vervoer jen die w-armte, ging die melk zich1 af- Ischieiden ito een mieier of miin'dier va(st Vet -en injjen dunne vloeistof, de kar- iöeïneilk. Dit vet u-rt de zakkén geho- jmen, was die „oerboter", die voorloo- per vain onze boter, wat- nog steeds het lekkerste Vet der aarde it. De Grieken en Romeinen, uit de grijze oudheid, waién onbekend met [boterzij gebruikten needs toen, bij jtret gereed miaketo der spijzen olij-ven- olie. Alléén Solon, die bij zijn reizen tot liet Noorden was doorgedrongen, ■kende het gebruik, waarschijnlijk ook de herleiding, van hét melkvet. In dien- tijd Van Herodes deelt Ha- icat-eus mede, dat de Paonioiis, die in i paalwoningen verblijf hielden, zich Balfdieu mét éen olie, die uit melk verkregen werd. Behalve de Skythen en de Thirakeers hebban ook de Phry- :giers boter bereid. Zij goten méflik in jhc-oge, uit boomstammen, vervaardig de vaten en lieten, door slaven, den inhoud zoolang in beweging brengen, tot de boter zich afscheidde. De ouder- wéüsche kaïndkarns zijn zéker een verbeterde editie van die primitieve werktuigen. Uit den Bijbel (Salomo's spreuken, kap. 30 Vers 33) blijkt, dat ook de 'Israëlieten mjet boter bekend waren. Aan do Germiaansche stammen, die geen -ollile verkregen van die boom vruchten, w-as de boter, in den oer tijd, békend. 7eér waarschijnlijk werd dcor hen gemalen graan; honig, eie ren en boter tot een soort deeg ge maakt. Vierder staat vast, djat biet botiervet. vrij algeméén gebruikt werd vcor de bereiding van zalf als genees middel. ZOIIG VOOR NAGELATEN DIEREN. Een man, die van zijn medemen- schen zeker niet bijster veel genoe gen heeft géhad of wel buitengewoon veel vriendelijkheden heeft beleefd A'an zijn huisdieren, is, of juister was (want- de betrokkene is overleden) de heer James Kelby te Washington, die bij testamentaire beschikking' aan zijn hond en zijn kat vijf-en-twintig duizend dollar's heeft nagelaten, ter wijl hij tevens ©en van zijn dienstbo den heeft opgedragen tegen behoor lijk loon voor de dieren bijzondere izorg te hebben. Zoo ziet men, dat©r honden zijn, er althans één hond ter Wereld is," waarvan men met- zekér heid weet, dat hij geen hondenleven heeft. W'e zullen maar hopen, dat de Ihéer Kelby eenige voorwaarden aan zijn ielgaat verbonden heeft, anders •zouden de ongelukkige beesten met al hun geld toch nog te bdklaigén zijn. Als z© naar hun stand-, dat wil dan zeggen naar hun geld, moeten leven, zal elk© ware honden- en kat- tenvriend ze in zijn hart beklagen. Zoogenaamde dames-hondjes en -poesjes zijn ongelukkige mormels, die ni-mmer hun aard mogen volgen, nooit van de gulden vrijheid mogen genieten en in hun gewatteerde mandjes en met hun uitgezochte kostjes, den rutgsten straathond en de léelijkste dakhaas niet jaloersch maken. HET DAMSPEL. Voor den inhoud van deze rubriek is verantwoordelijk een commissie uit de Damclub „Haarlem" bestaande uit de heeren C. - J. van Tilburg en C. II. B. Tollenaar, die de re dactie op zich namen C. F. Visse en C. P. Kraaij, belast met 't analyseeren enz. van partijen, en H. E. Lantanga, probleem-redacteur. PARTIJ No. 5, gespeeld tussehen de heeren C. P. Kraay (wit) en H. C. van Oort (zwart). Wit. Zwart. 1 34 - 30 17 - 21 2 30 - 25 21 - 26 3 31 - 27 20 - 24 4 33 - 28 18 - 2d 5 37 - 31 26 37 6 42 31 14 - 20 7 25 14 9 20 S 47 - 42 4 -9 y 39 - 33 12 - 18 19 44 - 39 7 - 12 11 40 - 34 11 - 17 12 34 - 30 17 - 21 13 50 - 4-4 1 -7 14 30 - 25 21 - 26 15 25 14 9 20 16 41 - 37 20 - 25 16e.zet. 41 - 37. Wit sluit zich zJelf op. In deze ope- ninig is deze opsluiting juii-st verkeerd. 44- - 40 had gespeeld moéten worden. 17 44 - 40 15 - 20 18 40 - 3-4 10 - 15 19 34 - 30 25 34 19e zet. 34 - 30. Deze afrui- ling wordt t6 vroeg" ge daan. Wit had eerst 49-44 en claarna op 20 - 25 van zwart 44 - 39 en 39 30 moeten spelen. 20 39 30 20 - 25 21 49 - 44 25 34 22 44 - 39 24 - 30 22e zet. 24 - 30. Zwart wint hierdoor een sch-ijf, doch an. i. wals door 15 - 20— 20 - 25 de schijf ook ge wonnen en Zwart had een betere stelling verkregen. 23 35 24 19 30 24 28 19 13 24 25 33 - 28 22 - 29 25e zet. 22 - 29. Zwart geeft zijn Schijf prijs. 26 39 - 33 30 - 35 27 33 24 5 - 10 83 43 - 39 34 43 ?9 48 - 39 10 - 14 30 38 - 33 3 -9 31 42 - 38 9 - 13 32 45 - 40 35 44 33 39 50 14 - 19 34 50 - 4i 19 30 35 28 - 23 18 29 36 33 35 G - 11 37 44 - 39 11 - 17 38 27 - 22 1? 28 39 32 23 7 - 11 40 35 - 30 16 - 21 41 46 - 41 12 - 17 42 38 - 32 17 - 22 42e zet. Een grove fout. Zwart rekendeals Wit vervolgd door 32 - 27, op remise, doch Wit speelt natuurlijk 23 - 18 en wint daardoor de partij. 43 23 - 18 11 - 16 44 18 9 21 - 27 45 32 21 16 2? 45e Zet. 16 - 27. Haalt Wit nu geen dam, dan zou Zwart door 27 - 32 nog re mise -spelen. 46 9 - 3 8 - 13 4" 3 - 17 22 11 48 31 22 2 -8 49 36 - 31 8 - 12 50 39 - 33 15 - 20 51 33 - 29? 11-16? 51e Zet. Wit geeft nu nog een kans op remise door 12 - 17. 11 - 16. Zwart verzuimt de gelegenheid. 52 22 - 17 12 21 53 30 - 25 13 - 18 54 25 14 18-22 55 14 - 10 geeft op. Beide spelers hebben niet volgens hun kracht gespeeld. Inzonderheid de lieer Kraaij. Wie- hem kent als damspeler, zal vreemd opzien v-an somtoige zetten, door hem gespeeld. Dt-, heer Van Oort' heeft in de opening goed-, doch in het midden- en eindspel soms te vlug en onvoorzichtig ge speeld. Analyse van Clir. F. Visse. VAN RUIT OP RUIT. De prijs is bij verloting toegewezen aan den heer W. van Vliet, en zal worden toegezonden. PROBLEEM W'EDSTRLI D Probleem No. 1 Ier mededinging is geplaatst, en dus vangt hiermede de wedstrijd aan. De eerstvolgende 50 problemen gelden voor de oplossers. (Iedere oplossing geeft 2 punten). Ter wijl de 30 eerste ingezonden proble men gemerkt ter mededinging voor den probleemwedstrijd gelden Iedere mededinger kan ten hoogste drie pro blemen inzenden. PROBLEEM 11. (No. 1 ter mededinging aan den wedstrijd). Zwart 12 3 4 5 V 6 16 Wit Stand der stukkenwitte schijven cp18, 22, 27, 28, 29, 35, 38, 40, 42, 49 cn een dam op 1. Zwarte schijven op 3, 9, 10, 11, 14, li. 19, 20, 25, 26 en een dam op 50. Oplosisingen en vervaardigde pro blemen moeten gezonden worden aan den lieer II. E. Lantinga, Barendse- straat 41, die'* speciaal belast is met do verzorging dezer rubriek. De namen der goede oplossers wor den later bekend gemaakt. GOEDE OPLOSSERS VAN PRO BLEEM No. 9. II. A. van Abs, C. P. Kraay, H. C. van Oort, P. Zalm Azn., te Haarlem W. C. Vause en Chr. F. Visse te Over- veenJ. H. Fortgens te Den Helder- ei W. A. Z. en H. L. Jr., te Homburg a d. Rhein. De oplossing was 29—33, 2721, 47-41, 49 -43, 28—22, 50—44, 45—12 en 48-47. CLUB-NIEUWS. De Damclub „Haarlem" houdt hare speelavonden Donderdagsavonds van 8 tot 11 uur in de bovenzaal van café „Neuf", Groote Houtstraat No. 178. Elke damliefhebber 't. zij heer of dame i<s welkom CORRESPONDENTIE. Alle correspondentie uitgezonderd voor de afdeeling Problemen gelie ve men te zenden aan den beer C. J. van Tilburg, bureau Haarlem's Dag blad, Gr. Houtstraat 53. Chr. F. V. en C. P. K. Deze Weck onmogelijk©r is veel te veel zetwerk aan GEDUCHTE 'ETERS. De spinnen, die ten -onrechte zoo al geméén verafschuwd worden, zijn zeer nuttige dieren als insecten verdel gers: haar eetlust is daarbij schier on verzadel ijk. Iemand, die nauwkeurige waarne mingen -deed -omtrent gewon© spin nen, beweert in een Duitsch blad1, -dat een menscb, die naar verhouding zoo veel at als een spin, het volgende zou •verbruiken; als ontbijt ©en vetten os, ■zij het middagmaal een os ien Vijf schapen, als avondeten twee jonge stieren, acht schapen en vier varkens en even voor (hot naar bed gaan nog 4 a 6 HL. versch© visch. Aan dien grooten eetlust van de spinnen imoet het ook zijn toe te schrij ven, dat de draad der spinnewebbem tot dusverre in de nijverheid zoo wei nig wordt gébruikt. IMen heeft er wel handschoenen van gemaakt en die moeten duurzamer wezen dan die van zijde; maar een groot bezwaar tegen spinnenteelt op den voet van (zijdeteelt is de moeilijkheid om den spinnen het noodige voedsel -te verschaffen. NAPOLEON's HUWELIJKSDAG. Ter gelegenheid' van zijn eerste hu welijk met Marie Louise A'an Oosten rijk beval Napoleon, dat zijn huwe lijks dag tegelijkertijd die van zesdui zend zijner vroegere soldaten zijn zou. Eisch was, diat de bruiden dezer sol daten tof de deugdzaamste meisjes van -Frankrijk behoorden. Eik van deize waardige bruid-en moest vanwe ge den iStaat een medegift van 6000 francs (uitbetaald worden en haar ge- mjeente modst (hert. bruidskleed ver-» schaffen. Deze gedenkwaardige huwe lijksfeesten hadden 1 A-pril 1810 plaats In dén zomer van heFjaar 1885 ver meldden de iF-rans.che couranten den dood der laatste van deze zesduizend bruiden. Zij woonde te Straateburg en was een zekere mevrouw Tonser. Zij had den ouderdom van 98 jaar be reikt. Op (haar huwelijksdag moert zij dus 23 jaar oud geweest zijn.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 3