NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargarg. No. 7381 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Z VTERDAG 20 JULI 1»07 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Ve®r Haarlem L20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem- 0.37A w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemer. Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 20 JULI. t Buitensocieteit.: Ooncert Harmonie, uur. r (Brongetoonw: Fee-stavoord Mars. »ncert Ifte Reg. Inf. feand voort: Groot Badhuis: Concert - /madders een Jagers. KpnhauB: .Concert Is/albe rti. OM ONS HEEN No. 583 Waterpolo. [Wanneer ooit een beekenaar een jnmlboMeke -voorstelling zal hebben te even vian wat do menscfoen /in deze ogen besóed/t, id-an zal hij ondier zijn tbr.ibuien noodwendig een eereplaats toeten gewn aan Iden bal. Hot is nu [mgz-ameihand zóo geworden, dat de iensch vian zijrn eerste dagen af tot ijn laatste toe ®ich met een bal ver laakt. De zuigeling hoeft hem alleen ian een elastiekje, opdat hij (altijd janzel-f terug aal koeren, terwijl hij jr naderhand juiist op uit zal zijn hom po ver mogelijk weg te slaan. En pocht iemand soms van meening we ien, dat het (balspel na de jongelings- aren ophoudt, dan wijs ik -op den poruitgang van cricket en het merk waardig verschijnsel, dat jnist in den patsten tijd hij wedstrijden tusschen letrouwden on ongetrouwiden, de eer- iten de overwinning behalen, waarui t jan toch blijkt, dat met liet huwelijk le sport niet behoeft uit te zijn. En elfs wanneer ook de tijd voor cricket, oorbij is behoeft de mehtsóh 't balspel liet vaartwel te zeggen. In Engeland polen do mernsdh-en op ©enigszins ge vorderden leeftijd golf, onder ande ren Ministers van do Kroon, die in len regel deze waardigheid niet bere-i- cen vóór zij hun vijftigste jaar beto ken volbracht. 's Menschen -vindingrijkheid is 'er op uit, om onder alle omstandigheden piet don bal te spelen. Op den vasten P'ond ging diat gemakkelijk genoeg. Maar zelfs wanneer hij paard need (vou hij zijn vermaak niet opgeven en rond het polo uit, waarbij een kleine >al wordt w-eggeslagen met lange stokken, die als ik me niet vergis, een lamervormig uiteinde hebben. En ook wanneer hij zwemmen ging wo/u de sportlievondie zich tegelijk in het bal spel oefenen en 2300 kwam waterpolo tot stand, waarover ik het dezen keer s hebben wil en dat door de H'aar- lemsche jeugd in de laatste jaren met steeds toenemende liefhebberij wordt houten poortje, dat aan de-bedde uit einden van de zwemschool, aan een touw even in het water wordt gehan gen en volgens Ned'eriandsche jonge lui goal heet, missohien mettertijd je kunt maar nooit weten in En gelland doel zal worden genoemd. In afwachting van het- sein van- den scheidsrechter om be beginnen zwemt hier en daar al een speler rond, ge tooid -met een kleurig mutsje, niet oan- ttait hij dat aangenaam vindt, inte gendeel en evenmin om hem tegen de zon te beschutten daar die in Neder land toch gewoonlijk afwezig is, maar om hem van zijn tegenpartij te kun nen onderscheiden. Zoo zijn de leden wan H. V. G. B. gesierd met een rood kapje, dat hun mannelijke trekken op 't voordeeligst doet uitkomen. Langzamerhand' stellen de strijden de partijien zich op, /wanneer althans diat werkwoord past voor een hou ding, waarin men in beweging dient Wanneer precies de eerste zwemmer in onze zwemschool aan de Hout/va airt getracht heeft den eersten bal in een (vijandelijk doel te slaan, ligt wel niet in den nacht, der tijlden, maar dan toch in een verleden van enkele jaren achteruit- Ook heb ik vernomen, dat destijds de hulpmiddelen primitief iw/aren: geen behoorlijk doel, zooals te genwoordig -en zelfs geen behoorlijke bal: de liefhebbers moesten zich maar behelpen met het binnenste van een ouden voetbal. Die .kinderjaren is bet waterpolo nu te boven. De hulpmid delen zijn in orde, waaronder ik ook zeker wel den directeur van de zwem school mag rangschikken, die met geestdrift over waterpolo pleegt te BprefkOn en sedert .enkele jaren be staat de onvermijdelijke vereenigdng, die H. V. G. B. heet, wat niet betee- kent Hou Vol Gooi Bal, evenmin Het Vermaak Gaat Best, maar Heer lijk Verfrischt Gezonde Beweg: welke naam, als is hij ook wat deftig, toch zeker volkomen toepasselijk is. En toen er nu eenmaal een vereeni- ging was en ook in andere steden vereen/Lgingen waren opgericht, kwam imen als van zelf tot een competitie, daar er nu eenmaal geen tak van Isport denkbaar is, waarin niet om- den voorrang wordt gestreden, 't Is of de jeugd, half onbew-ust, zich al wil voorbereiden tot den strijd van 't le ven zelf, dien zij nog niet kent, maar die niet minldier fel is, helaas dikwijls niet zoo eerlijk en niet met zulke on Schadelijke wapenen wordt gestreden Maar laat ik niet philosopheeren Dat past niet bij waterpolo. Daar geldt het. alleen den bal te werpen in het O blijven om niet te zinken. Het be denkelijke getal elf, dat we door het voetbal gewend zijn voor een rede lijke legersterkte aan te zien, is hier verminderd tot het aannemelijker cij fer zeven: drie aanvallers, drie ver dedigers en de doelman. En op het oogentol-ik w/aarop de scheidsrechter, de gewichtige, met den bal in de han den zijn post nadert en de grensrech ter met het vlaggetje zijn plaats in neemt, staan ik wil zeggen lig gen de zeventallen geschaard. Een oogenblik van spanning: de sdheids- rechter neemt het fluitje in den mond en heft den bal met .beide handen bo ven zijn hoofd'... daar laat hij het scherpe sein trillen en gooit meteen den bal in 't midden van het strijd perk. En daar zwemmen van weers kanten de zes strijldeils naar voren zie hoe de aanvallers met den snel len, Spaanschen slag, den een-en arm na den anderen door ,-t water maaien, om toch maar het eerst den bal te kunnen vatten en, mocht het zijn, met de hulp van de medestanders, het eerste -schot te lossen op 't vijandelijk doel. De worsteling is begonnen. De voor waarts, die in het bezat van den bal is gekomen, getrouwelijk vergezeld door den tegenstander die hem „dek ken" moet, dat is hem zooveel moge lijk in (Zijn vrijheid van plaatsen en schieten van den hal belemmeren, geeft den bal over aan een medestrij der en deze op zijn beurt aan een an der, totdat er een kans ziet om een dloeliwo/rp te doen, izicih half uit het water opricht en... dikwijls het doel mist. Want hoe eenvoudig het voor ons dan den kant ook schijnen mag lom den bal tueschen de palen te wer pen, het is inderdaad niet zoo -eenvou dig om een grooten, van water glad den hal, met één 'hand krachtig van zich af te gooien. En zoo loopt dan ook menige goedbedoelde poging uit op een roemloos w/orpj-e, waarbij de bal goedig naar den doelman drijft, die hem op zijn beurt zoo krachtig mogelijk wegfceilt in de richting van het vijandelijk dioel. iSnuivend als jonge zeeleeuwen zet ten de strijders het gevecht voort, ter wijl de scheidsrechter met arends- oogen naar overtredingen van de spel regels spiedt. Meermalen klinkt zijn fluitje. Vrije worp voor de ©ene par tij, vrije worp voor de andere. Nu is er een buiten spel, dan weer dis de bal onder water, izelfs gebeurt het, dat een speler in zijn vuur het hoofd van een tegen-stander onder water drukt, zoodat een toeschouwer aan den kant ironisch opmerkt: „tik zou hem maar liever heelemaaJ. ver-drinken!' Af en toe is het heele dozijn als een kluitje in 't midden van het watervlak bij-een en kan niemand den bal ver weg krijgen, totdat opeens door han digheid of geluk een mét den bal weet weg te zwemmen, achtervolgd door de anderen, die als snoeken op hem los schieten. Nu ligt hij gunstig vóór het doel, gooit... en de angstig turende doelman slaat er naast. De bal zit! En een applaus van de toeschouwers is de belooning van den speler. (Heerlijk verfrischt gezonde bewe ging. Dat moet wel zoo zijn. Maar polo is ook vermoeiend en daarom wordt er nooit langer dan zeven en e©D halve minuut achter elkaar gespeeld. In de pauze gaat menigeen languit op den buik in de zon liggen, om zich zelf wat warmte -en zijn spieren rust te gunnen. Dan begint de 9trijd op nieuw, feller nog dan te voren en al die j'onge kerels met hun verbrande armen spannen zich in w-at -ze kun nen om den vij-and te verschalken en de overwinning aan die eigen partij te bezorgen, totdat li-et sein van op houden klinkt en de veertien strijders als goede spórtsvrienden het vochtige strijdperk -verlaten. Niet alleen de jongelui, miaar ook de meisjes spelen waterpolo. Daarvan zullen aanstaanden -Zondag zij, die tot het dames-zwemfeest toegelaten worden, getuigen zijn. Vloorloopig is de ambitie voor het spel tot het groote publiek evenwel nog niet doorgedron gen. De toeschouwers -en toeschouw sters zijn om izoo te zeggen allen vak genoot-en. Zoo ging h-et ook aan het voetbal in de diagen van weleer. En nu trekken duizenden op na air belang rijke wedstrijden! Ik Wil niet voor spellen, dat 'hetzelfde enthousiasme het publiek ook voor waterpolo zal doordringen, ik mag het zelfs niet ho pen lomjda-t daarbij de zwemschool aan de Hloutvaairt te klein zou blijken te zijn. Maar zeker is het, dat metter tijd de ouderen meer belang zullen gaan stellen ook in waterpolo, waar van de naam der vereeniging wel iet wat iscih'oolmeesterig, maar toch zeker niet ten onrechte zegt: Heerlijk ver frischt gejonde beweging. lEn de ouldier-s, die hun zoons of dochters aan het spel zien meedoen, zullen meteen beseffen, d-at zij daar door ie eren zich beter en sneller in t water te bewegen, wat zeker ook geen gering voordeel is. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht JAPAN EN KOREA. Te Tokio- wordt Ihet waarschijnlijk geacht, dat de Keizer van Korea af stand zal doen van don troon ten gunste van den Kroonprins. Dit zou dan een eerste stap zijn in de riich- j van de in Korea in te voeren hervormingen. Daarna zou een con ventie worden bijeengeroepen, het geen, bij instandhouding van Korea's nationaal bestaan, de macht zal in perken, waarmee de Keizer regeert. Diens daden als regeerder zullen bo vendien onderworpen zijn aan be krachtiging door den Japansoh'en gou've-rneur-generaal Het schijnt dat de Keizer niet veel geneigdheid heeft getoond om naar den raad zijner ministers te luiste ren, want volgens de laatste berich ten is niet hij, maar is het Kabinet afgetreden. DE NIEUWE RUSSISCHE DOEMA. In de kringen der hoogere bureau- kratie wondt veel gesproken van een plan, dat de regeering zou heb ben, in geval haar verwachting uit komt, dat in de derde Do erna de meerderheid uit Octóbrdsten zal be staan. In dat geval zou het voorne men bestaan een lid dier meerder heid in het kabinet op te nemen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de keuze op Rotsjanko, den voorzit ter van het eerste Zémstwo-congres zal vallen. Stolypin heeft reeds vroe ger met hem beraadslaagd over de maatregelen, tegen de tweede Doem a te nemexg Tevens zou Jermolof, de vroegere -minister van l-andbouiw en thans leider der centrumpartij inden Rijksraad, in het kabinet worden op genomen. Op deze wijze wil men. naar het heet, contact tot stand bren gen tusschen de regeering en de meerderheidspartijen in Rijksdoema en Rijksraad. KEIZER EN TSAAR. Door het uitstel van des Tsaren vertrek voor den kruistocht door de Fjords, zal er van een ontmoeting in 't noorden tusschen Nico-la/as II Wilhelm II niets komen, maar uit Petersburg wordt gemeld, dat dit uit stel geen afstel zal worden de ont moeting zal plaats vinden, alleen weet men nog niet, w'anneer en over de plaats dier samenkomst wordt ook niets naders gemeld. Het plan is te berde gebracht door den Tsaar, meldt men van de Newa-oevers, wat na tuurlijk is, daar de laatste samen, komst, plaats vond 23 Juli 1905 te Bjorkoe en nu dus de Tsaar een te gen-bezoek zou moeiten brengen op Duitsch gebied. RAISOELI EN MAC LEAN GEVANGEN Blijkens een telegram uit Tanger zouden volgens berichten van inboor lingen .die stammen der Eikmes Beniarros er in geslaagd zijn Rai- soeli en Mac-Lean gevangen te ne men. Ofschoon het gerucht niet be- Ve-stigd is, is het zeer geloofwaardig, daar d-e Sultan deze stammen voor het leven van Kaïd Mac-Lean verant- oordelijk gesteld beeft. Het bericht is nog niet bevestigd. Wel zijn te Tanger brie-ven ontvan gen van den kaïd Mac Lean, waarin deze mededeelt, diat Raisoeli hem had willen medeneanen op een wilden- ziwijnenjacht, maar dat hij voor de uitnoodiging had bedankt, omdat hij vreesde, dia t Raisoeli dan van dé ge legenheid gébruik zou maken oan zijn gevangene nog verdter het binnen land in te brengen. Raisoeli schijnt initusschen alles behalve gerust te zijn en doet al het mogelijke oan dé stammen voor ziclh te winnen. Van hen gouverneur van het district, dat grenst aan de streek waar Mac Lean gevangen wordt /gehouden, zijn te Tange-r brieven ontvangen; waarin wordt medegedeeld, dat de aldaar woonachtige stam een vergadering heeft gebou/den -en daarna een 40-tal sstamgenooten naar Raisoeli heeft af gevaardigd om te protesteeren tegen •die gevangenneming van den kaïd. Raisoeli heeft weliswaar op dit pro test niet geantwoord, maar toch kort daarop ter eere van den stam een os geofferd. HET ENGELSCHE HOOGEIRHUIS. De commissie uit het Hoogerhuis, die de quaestie van een hervorming van dezen tak der volksvertegenwoor diging in onderzoek heeft, heeft be sloten een uitgebreid materieel te verzamelen nopens de samenstelling en bevoegdheid van analoge takken Van volksvertegenwoordiging in an d-ere landen. Volgens een mededieeding van mi nister John Burns zal aan h-et parle ment in de eerstvolgemdie zittings periode een wetsontwerp betreffende ouderdomsv'erzekermg worden voor gelegd op de grondslagen van de Duitsche wet. ONRUST IN OOST-AZIë. Uit Petersburg wordt aan de „Voss. Zeit." geschreven Er komen zeer onrustbarende be richten uit Oost-Azië. Bij Ghlarbfn moeten n.l. afdeelingen Ghineesche troepen staan., ter sterkte van 40,000 man, in de buurt van Kirin 20,000 Ghineesche soldaten en bij Mulin en Sjanjanfoe elk 5000. Volgens Siberi sche bladen wondt de Chineesche grens aan den Amoer door soldaten bewaakt. De -stoombooten, die op de Soengari'-rivier varen, kunnen vol gens de meenipg der z/elfde bladen in geval van oorlog onmiddellijk tot een oorlogsvloot worden bijeenge trokken. In Mandsjoerije en zelfs in Mongolië worden troepen samenge trokken, krijgsvoorraden bijeenge bracht en magazijnen ingericht. Het optreden der Ghineesche overheid te genover Rusland is ook geheel ver anderd. Ze maakt volstrekt geen ge heim meer van haar vijandige stem ming. Dit alles heeft de Russische be volking van Siberië in zoo hooge mate verontrust, dat de Russische consul-generaal te Ghanbin z!dh zelfs genoodzaakt heeft gezien bij den Tao- ta'ï aldaatr eir op aan te dringen, dat déze een officieele bekendmaking zou uitvaardigen, waarbij strenge straf fen worden gesteld <xp de versprei ding van verontrustende berichten. Maar het is dé vraag of dit veel zal uitwérken. HET HOOGVERRAAD-PROCES IN ITALIë. De Italiaansche ex-minister Nasi is Woensdag voor de eerste maal in de gevangenis Regina Goeli in verhoor genomen door dan president van den Senaat en twee senatoren, die belast zijn met de voorbereiding van het proces, dat vermoedelijk 4 November voor den Senaat als Hooggerechtshof behandeling zal komen. Wel maakt men te Trapani -vertoon, wel is te Palermo Nasi, bij -wijze van pro test tegen zijn inhechtenisneming, onmiddellijk oan/didaat gesteld voor den Provincialen Raad, maar de rust is nergens gestoord en dan kan men de lui op Sicilië rustig laten rouwen 011 moties van afkeuring samenstel len. OPSTAND IN PERZIë. Sedert den dood van sijali Muzzafer- ed-Din, en het in 't loven roepen van een op Westerscheai leest geschoeid parlement is, het valt niet te ontken nen, de toestand in Perzië steeds in gewikkelder en dreigendier gewor den. Perzië heeft bij menig ander Oos- tersch volk zoo ook hij Turkije, dit voor, dat hét zoo tamelijk wel een staat i s, gevormd door één natte, ook godsdienstig ge-sproken is 't volk over 't geheel genomen één. Tegen de daaruit voortvloeiende verwach ting in is bet daarom echter niet meer en beter bestand tegen invloe den van buiten. Over den thans zorgwekkenden staat van zaken -ontvangt het „Berk Tagetolatt" het volgende telegram De toestand wordt thans beslist dreigend. Het parlement edsebt de tegenwoordigheid van den sjah in het. Huis d/er Gerechtigheid op 25 Juli, den verjaardag der constitute, en aflegging van den eed. De sjah echter, gesteund door den grootvizier en sjeik Fathulla zou lie ver overgaian tot het gewelddadig ontbinden van het parlement, wan neer er op te rekenen viel. dut de troepen betrouwbaar zijn. Maar de ze dreigen wegens -de achterstallige soldij met plundering. De plotselin ge aankomst van den opstandigen prins Salar, die maar allen schijn Van buitetnflanidöcih© -zijde wordt ge steund, verwart den on/gunstigen toe stand nog unieer. Inderdaad wijst de omstandigheid', d-at deze prins het wagen kan, na dien tot dusver gevoerden strijd in de h-oofidstad zelf te verschijnen, wèl oip eeai voor de deur staande crisis. UIT SERVIë. Het heet, dat Koning Peter van plan zou zijn afstand te doen van den troon, maar deze geruchten schijnen verzonnen, om het wantrou wen des Komings tegen zijn minister P-asits gaande te maken. Dat neemt echter niet weg, dat de binnenland- sche toestand alles behalve schitte rend is. Het rooverwezen, dat in Ser vië altijd gebloeid heeft, tiert den laats ten tijd weder weliger dan ooit. Ook in hei Leger heerscht, zooals we reeds mededeelden, weidlar gisting door ontevredenheid van vele officie ren over te late bevordering. De han del lijdt door den tarievenoorlog met Oostenrijk. De onderhandel ingen over het handelsverdrag vlotten niet. De Skoepsjtina verbeuzelt den natio- nalen tijd mét allerlei kleine per soonlijke twisten. Door dat alles heerscht er een zekere malaise. VRAGENRUS. De heer V. vraagt ons waar hij hal ve centen kan krijgen. Ons antwoord is, dat de Rijksbetaalmeester d? muntstukken uitgeeft die van de Munt komen. Te Haarlem woont geen betaalmees ter, wel te Amsterdam. Wij vermoe den echter, diat het Rijks-belasting kantoor in de Kleine Houtstraat den viager zal kunnen helpen. (VEREENIGING KONINGINNEDAG. Als hoofdmoment van de feestvie ring op 31 Aug. a.s. -kan beschouwd worden een amateur-circus, dat men wenscht te houden op het terrein bij 't Geldeloézenpad en waaraan damea en heeren zullen meedoen voor schoon- en quadrillerijden, waar schijnlijk officieren van het garnizoen springoefeningen te paard zullen ma ken, terwijl er tevens een August de Domme aan meewerken zal. Een vol ledige voorstelling zal worden gege ven des namiddags, na afloop van liet concert in de Groote Kerk. Bovendien ligt. het in de bedoeling des mórgens een kinidier- en des avonds een volksvoorstelling te geven en deize laatste op Zondagavond te herhalen, een en and-er onder voorbe houd van de verei-schte goedkeuring Het programma bevat verder de na- .volgende feestelijkheden: te een uur koraalmuziek op den toren door eeni- ige leden der muziekvereeoiiging Har monie, daarna concert in de Groote Kerk, waaraan .Mej. Johanna van lin den van den Heuvell hare medewer king heeft toegezegd, waarbij de heer •Louis Robert als organist zal optre den en een bekend tenorzanger tot deelneming is uit/gen oodigd; dea avonkïs /van 7 tot 9 uur uitvoeringen in een drietal lokalen, wanneer de directiën die welwillend beschikbaar willen stellen en muziek door in de hoofdstraten wandelende muziekkorp sen: uitvoering te 9 xiur op de Groote Markt van Hollands Glorie en het -VLaggelied, door mannenkoren, met begeleiding van koperinstnimenten. Aan het gemeentebestuur zal wdrden verzocht, Haarlemsch Muziekkorps van 8 tot .10 uur een concert te laten geven op de Groote Markt. Dit is 't programma in grove trek ken. Bijzonderheden zuilen wij nader van 't bestuur vernemen. Stadsnieuws KONING MENELIK OP 'T OORLOGSPAD Koning Menelik, de negus van Abessynië, zou weder op het oorlogs pad willen gaan, met vredelievende bedoelingen in schijn, n'amelijk om de opstandelingen uit Tigra te gaan bevechten en onderwerpen met 20,000 krijgers, t Bedenkelijke van het ge val is, dat die menschen zich op I ta li aansch grondgebied1 bevinden, zoo dat men in Massowah, die hoofdstad van de Italiaansche kolonie Erythrea, min of meer ongerust is. 'DE KERMIS. 'Dezen keer geen specialiteitengezel schap in de groote zaal v-an de Socië teit Vereeniging. Het gezelschap Stoel en Sprce zal -er optreden met het too- neelstufc „Het Koninkrijk der Vrou wen" en het bekende werk „Robert en Bertram" als middagvoorstelling. 'In den Schouwburg de Nederland- sehe (tooneel/vereeniging met „Huza- rerikoorts" en 's middags de bioscoop van 'Pathé Frères. In het Brongebouw een specialitei tengezelschap onder Henri ter Hall en in de Kroon, zooals wij mededeel- Iden het operettegezelsahaponder di rectie van Janinart. Het gezelschap van het Theater van Lier zal optreden in een tent aan de Parklaan. Benoemd. Voor het tijdvak van 1 September 1907 lot en mot 31 Augustus 1908, is benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Alkmaar de heer J. Gerrdtsz, te Haarlem woon- achtib en tijdelijk leeraar aan die Rijks- lioogere burgerschool te Den Helder. Examen hoofdacte. Gnze stadge/noote mej. F. Klein slaagde te Amsterdam voor het exa men hoofdacte. Dames-zwemfeest. De damesafdeeling der Haarlemsche Waterpolo-club H. V. G. B. zal Zon dag a.s., 21 Juli, haar tweede jaar- lijksche zwemfeest houden. Daar het vorige zoo uitstekend slaagde, kun nen wij niet anders verwachten, dan dat de belangstelling ook dezen keer groot zal zijn. De toegang is uitsluitend voor da mes en voor oudera der deelneemsters opengesteld. 't Aanvangsuur da half twee ïs na middags. EEN RESTAURATIE. Wie het Pandpleintje kent, van waar men naar de Stadsbibliotheek, het Leesmuseum en naar de Staten zaal kan koanen, weet welk een aller- treurigsteu aanblik deze bergplaats v-an rommel geeft. Rechts is men op 't ©ogenblik aan 't verbouwen in het ma gazijn van de gaisfahriek, dat daar ook al niet erg op z'n plaats is, maar enfin, dat is binnenshuis. Links is de toestand veel erger. Daar liggen groote kabel rol len naast nieuwe en stukiken van oude urinoirs, daar liggen ijzer, hout, steen en brandweersl angen op en door elkaar. Onder de bogen van den mididel- eeuiwschen gang is een chaos van ge velsteen, oude deurkozijnen, gilde-tee- Ikenen enz., dingen, die, als ze 't be waren waard zijn, toch eigenlijk, er gens anders dienden bewaard te wor den. Ze liggen daar te verweren en dienen hoogstens tot speelgoed van «Jongens, die eT ook al g«een goed aan Idoan. De heele omgeving wordt er door ontsierd. Kan daarin niet eens een afdoende verandering, verbetering worden ge bracht? Op 't ooge-rublik is men gereed geko men met een op initiatief van den heer Rutgers van der Loeff. den stads-bl- bliothecaris aangevangen restauratie van een venstertje in dien witten boog gang. Het is ontdaan van do dikke kal klaag, die er jaren lang overheen gewerkt is en doet het thans, met zijn eenvoudige versieringen, heel goed in -zijn natuurlijke steenkleuren. Het doet verlangen naar een restauratie van dm geheelen booggang. Wie in Utrecht de zoogenaamde Kloostergan gen hij de Domkerk heeft gezien, •weet, hoe iets moois er van zulk een omgeving te maken is. Kom, zou ons gemeentebestuur dat mist eens laten opknappen? Honderden vreemdelingen kooien ons oude stadhuis zaen. Is het niet do moeite waard om ze ook een toonbaar en verzorgd binnenplein te laten kij ken? Nu is 't een steenwoestenijvies, kaal en onsmakelijk!

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1